PDA

View Full Version : cbr 1000rr η speed triple?



miatas
17/03/2009, 13:19
ασχετο το ενα με το αλλο αλλα τα γουσταρω κ τα 2.
Το ενα για τα γκαζια του κ το αλλο για το στυλ του.
Τ α εχω βρει στην ιδια τιμη καινουρια..,βοηθειστε λιγακι please!!!!

teok8
17/03/2009, 14:44
εξαρταται απο πολλους παραγοντες η αποφαση σου..

ετσι γενικα και αοριστα που το εθεσες παρε cbr :beer:

menos
17/03/2009, 15:38
Παρε αυτο που εχεις περισσοτερο στο μυαλο σου
Παρε αυτο που δεν θα μετανοιωσεις για την αγορα του
Παρε αυτο που πιστευεις σε χαρακτηριζει περισσοτερο ως δικυκλιστη ;)
Η γνωμη για οτι καβαλας ειναι καθαρα προσωπικη και ολες οι αλλες αποψεις περιτευουν (γνωμη μου)
Σιγουρα οποιο και να διαλεξεις, (που ουτως η αλλως εχεις καταβαθος διαλεξει) εμεις θα σου πουμε καλοριζικο και καλοταξιδο!!:wave2:

project.breeze
17/03/2009, 15:44
Garage Factor...Όταν ανοίγεις το garage ποιό από τα δύο θέλεις να βλέπεις μπροστά σου;:beer:

chr1s_86
17/03/2009, 16:00
εξαρτάται και από το για τι χρήση το θέλεις....

αν μπορείς οδήγησε τα και δες ποιο σου κάθεται καλύτερα....


:)

JAD
17/03/2009, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Garage Factor...Όταν ανοίγεις το garage ποιό από τα δύο θέλεις να βλέπεις μπροστά σου;:beer:


:a10: :a10: :a23:

alexxxcbr
17/03/2009, 16:36
Δύσκολο δίλλημα βάζεις....:look:

SVX
17/03/2009, 16:37
αυτη η φαντασιωση της τριπλετας :rolleyes: μου γειωνει ολα τα επιχειρηματα 3ple :wacko:

m1ke
17/03/2009, 19:54
Καταρχήν εάν σε ενδιαφέρουν ταχύτητες πάνω από 200χλμ/ω ή ταξίδια να ξεχάσεις το SΤ και γενικά ότι δεν έχει φέρινγκ.

Ως κάτοχος SΤ έχω να δηλώσω ότι το SΤ δεν έχει καμία πρακτική χρησιμότητα καθώς δεν κάνει ούτε για ταξίδια, ούτε για την πόλη, δεν βολεύει δικάβαλο και γενικά δεν είναι όχημα καθημερινής χρήσης.

Είναι απλά ένα φοβερό παιχνίδι για μεγάλα παιδιά, με διαχρονική αισθητική και δεν θα φαίνεται ξεπερασμένο μετά από δύο χρόνια όπως ένα SS.

GiannisBlessed
17/03/2009, 20:36
οτι ειναι πιο φτηνο...:D

Gares'
17/03/2009, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
οτι ειναι πιο φτηνο...:D


Αρχικά δημιουργήθηκε από miatas
Τ α εχω βρει στην ιδια τιμη καινουρια..,βοηθειστε λιγακι please!!!! :rolleyes:

manhunter
18/03/2009, 01:45
Πάρε το rr εννοείται.
Δεν συγκρίνονται.

Πάρε και ένα πιο μικρό για την πόλη (παπί-σκούτερ) και θα είσαι ωραίος.



:wave2:

DimST
18/03/2009, 04:08
Δύσκολα τα πράγματα... όντας παλιός κάτοχος του πρώτου speed triple, αν τελικά το καλοσκεφτείς με ένα σχετικά σύγχρονο SS κάνεις ότι με το s3 σύν ταξίδια με υψηλή μέση ωριαία, σύν την μη ύπαρξη κάποιων ίσως χαζοπροβλήματων που μπορεί να βγάλει το Αγγλάκι.

Κανένα δεν είναι για πόλη, κανένα δεν είναι για δικάβαλα (ταξίδια), φαντάζομαι το ξέρεις ήδη αυτό, απλά στο cbr κάνεις πολλά περισσότερα χιλιόμετρα λόγο υψηλής μέσης ωριαίας και πολύ μικρότερης μάχης με το Αίολο ;)

Eύστροφο, σχετικά ροπάτο το τετρακύλινδρο, πιο ‘βαρύ‘ αλλά πολύ πιό γεμάτο απο χαμηλά το τρίπλ. Το τελευταίο έχει και μια θεωρητικά μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο αν και νομίζω πως αυτό είναι στο μυαλό του καθ’ενός, για ’μένα ένα καλοδιατηρημένο cbr919 του 96 είναι εξίσου ελκυστικό με ένα τρίπλ της ίδιας χρονιάς, απλά το triple είναι εξαιρετικά σπάνιο.



Ζύγισε τι θές να κάνεις με το μηχανάκι και τι σου προσφέρει το καθ’ένα απ’αυτά, στο τέλος βάλε και το συναίσθημα, τι θές να καβαλάς, πόσο μπορείς να συμβιβαστείς... και κάνε τη κίνηση σου. (Εύκολο ε; :lol: )

Δε ξέρω για τη Honda αλλά στη Triumph είχαν demo για το τρίπλ, αν θές κάνε ένα τηλ... ή θα καταλάβεις τι θές ή θα μπλέξεις περισσότερο η κατάσταση... εγώ τότε είχα επιλέξει να μη το οδηγήσω... :D :D

devil's animal
18/03/2009, 07:24
παρε ενα χαρτι και γραψε απο την μια μερια CBR1000 και απο την αλλη SPEED TRIPLE.

κατω απο το καθε ονομα φερε μια καθετη γραμμη και γραψε στην μια στηλη πλεονεκτηματα και στην αλλη μειονεκτηματα.


τωρα εχεις 4 στηλες να συμπληρωσεις. το θεμα ειναι οτι δεν βλεπεις του αλλου τις αντιστοιχες στηλες γιατι ειναι ακριβως απο την πισω μερια του χαρτιου που εσυ εχεις μπροστα σου.


brainstorming.

κατσε και σκεψου οτι θετικο και οτι αρνητικο μπορεις να σκεφτεις ΕΣΥ (πολυ σημαντικο). οχι κανενας αλλος. μονο ΕΣΥ θα ζυγισεις τι ειναι θετικο και τι οχι.

μετα η αποφαση θα ειναι απλα μαθηματικη.
κατσε και μετρα τα θετικα και τα αρνητικα του καθε ενα και μετα παρε την αποφαση σου.

:wave2:

Cpt. Haddock
18/03/2009, 07:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
...brainstorming....



Πςςςςςςςςς !!!!!

:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

devil's animal
18/03/2009, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πςςςςςςςςς !!!!!

:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μλκ εχουμε και μια αδεια διδασκαλιας να'ουμε...:a47:

DUKASII
18/03/2009, 08:36
ti meionektima exei to cbr 1000 re paidia se sxesi me to aglaki?:confused:

devil's animal
18/03/2009, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ti meionektima exei to cbr 1000 re paidia se sxesi me to aglaki?:confused:

καιει ΣΙΓΟΥΡΑ περισσοτερο λαδι...
:wave2:

snow
18/03/2009, 10:34
cbr me to c abs :winka:
apo agglia:rolleyes: 10000 lires...edo 17600 :confused:

miatas
15/04/2009, 11:16
Τα εχω οδηγησει κ τα 2.Γενικα μου αρεσουν τα ευρωπαικα.
Το st ειναι μηχανη για παιχνιδια κ οχι τοσο απολυτο σαν το αλλο.
Σε εμφανιση προτιμω το st (αλητικο,διαχρονικο κλπ) οπως κ σε μοτερ το οποιο μπορει να μην εχει τα αλογα του cbr αλλα μιλαμε για απιστευτη ροπη σε ολο το φασμα των στροφων.
Γενικα τη μηχανη την θελω περισσοτερο για βολτες τα σ/κ οπως κ για ταξιδακια κ οχι τοσο για καθημερινη χρηση.Και εδω ερχεται το προβλημα..Με το st πανω απο 160 δεν πας σταθερα(monster ειχα-ξερω πως ειναι),με το αλλο βεβαια πας με 200 κ σε ευθειες κ σε στροφες.
Εχω φαει πακετο
:bigcry:

SeNNinhA
15/04/2009, 11:35
Λοιπόν δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα εαν απαντήσεις στην ερώτηση:

ΕΧΕΙΣ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΤΑΚΤΙΚΑ?


Εαν ΝΑΙ ----> CBR 1000 RR

Εαν ΟΧΙ ----> SPEED TRIPLE


Πραγματικά δεν έχει νόημα να πάρεις το RR ή όποιο άλλο SS εαν δεν μπείς πίστα. Τα γυμνά είναι πια τόσο καλοφτιαγμένα που δεν υπάρχει νόημα να πάρεις ενα SS για το δρόμο. Εκτός κι αν δεν σου αρέσουν οπτικά τα υπόλοιπα.

Στην τελική μπορεί με ενα SS να πηγαίνεις πιο γρήγορα αλλά στην πράξη ποτέ δεν χρησιμοποιείς την τελική σου. Σε όλες τις διαδρομές πηγαίνεις με 180-200 και ελάχιστες φορές πιο πάνω μιας και ακόμη και με ενα SS μετά τα 200 πρέπει να σκύψεις και δεν είναι ότι πιο άνετο αυτό. Εκτός των άλλων μετά τα 200 τα λάστιχα τρώγονται για πλάκα και σίγουρα από ένα σημείο και μετά τα σκέφτεσαι και αυτά. Έτσι στην πράξη δεν κερδίζεις κάτι ουσιαστικό εκτός πίστας.

Από την άλλη, ενα γυμνό με το τιμόνι του, την θέση οδήγησής του, το σετάρισμα των αναρτήσεών του και τις πιο γεμάτες μεσαίες του, είναι πολύ πιο διασκεδαστικό αλλά και πιο γρήγορο σε μια στριφτερή διαδρομή. Ακόμη και μέσα στην πόλη για πιο καθημερινές μετακινήσεις είναι πιο ξεκούραστο.

Οπότε όπως σου είπα και παραπάνω εαν απαντήσεις στην ερώτηση τότε έχεις και την απάντηση που ζητάς. Και έχε υπόψην σου ότι και το Speed Triple μια χαρά μπαίνει στην πίστα, αλλά σαφώς βέβαια υπολείπεται των SS.

miatas
15/04/2009, 11:57
μαλλον εχεις δικιο φιλε SeNNinhA;)