PDA

View Full Version : Βενζινάδικα..... ΠΑΛΙ



hidefnick
17/03/2009, 15:40
Γέμισα το τέρας την Πέμπτη, και σήμερα μπήκε ρεζέρβα (470 χιλιόμετρα....). Βάζω 5 ευρά γιατί δεν είχα παραπάνω μαζί μου. Οταν γύρισα το ρουμπινέτο μετά από 1-2 χιλ. άρχισε πανυγύρι. Σκασιματάκια, πιράκια, μυρωδιά νέφτι από τις εξατμίσεις. Το ξαναγεμίζω, κάνω 15-20 χιλιόμετρα και ΨΙΛΟ συνήλθε. Ελπίζω αύριο να συνέλθει τελείως, γιατί βαριέμαι να λύνω με τα κρύα.

Μιλάμε ΟΛΟΙ στο Μαρούσι πουλάνε ΣΚΑΤΑ για βενζίνη. Ελεος πιά. Μου αρέσουν και οι έλεγχοι από ΕΜΠ που κοτσάρουν κάποιες εταιρείες.

Αντε γ@μηθείτε παλιομαλάκες.

GiannisBlessed
17/03/2009, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Αντε γ@μηθείτε παλιομαλάκες.
:nono: οχι.αυτο ειναι ευχη.
αντε καειτε παλιομαλακες....(οχι με την δικια σας βενζινα.δεν θα τα καταφερετε:rotflmao: :lol: )

ledz
17/03/2009, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Μιλάμε ΟΛΟΙ στο Μαρούσι πουλάνε ΣΚΑΤΑ για βενζίνη. Ελεος πιά.

+ απειρο.... :rolleyes:

εβαζα στο CBF και ξεκιναγα για Πατρα και ηταν λες και του'χες φαει τα μισα αλογα. Γεμιζα στην Πατρα και νομιζα οτι ειχα πυραυλο! :yuck:

the who
18/03/2009, 01:08
Βαζω συχνα σ αυτο που ειναι στην κηφισιας ,στο ρευμα προς Αθηνα,πριν το φαναρι των Μελισσιων.Μεχρι στιγμης δεν ειχα προβλημα και ειναι απο τους πιο φτηνους.

hidefnick
18/03/2009, 03:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Βαζω συχνα σ αυτο που ειναι στην κηφισιας ,στο ρευμα προς Αθηνα,πριν το φαναρι των Μελισσιων.Μεχρι στιγμης δεν ειχα προβλημα και ειναι απο τους πιο φτηνους.

Από το συγκεκριμένο σε φίλη, της έκαψε τρόμπα στο αυτοκίνητο, και ανοίγει ο θείος (και μηχανικός) να αδειάσει τεπόζιτο και βρώμαγε πετρέλαιο. Ασε λέμε. Δεν παίζονται. Εχουν ρίκσει τις τιμές σε ένα από τα ποιό ακριβά πόστα της Αθήνας, και πάνε να τα βγάλουν από αλλού.

blueangel
18/03/2009, 04:04
Παιδιά όντως μιλάμε για αλητεία!!!!:evil: Μιά φορά χρειάστηκε να γεμίσω σε ένα βενζινάδικο μετά την Κηφισιά πριν φτάσουμε Μαρούσι αν θυμάμαι καλά στο ύψος του ΚΑΤ περίπου και με γ@μησε μέχρι να αδειάσει λίγο και να ξαναγεμίσω από τον δικό μου Καλλιθέα που του έχω εμπιστοσύνη...Τώρα που πόσταρε το παλικάρι τελικά όπως βλεπω δεν ήταν και τόσο σύμπτωση!!!:cry: :mad: :a015:

SnakeMJK
18/03/2009, 04:18
Να τσεκάρετε απ΄το gasprice.gr τις κριτικές των χρηστών... ;)

OzZzZzY
19/03/2009, 21:35
παιδια για βενζινη να προτιματε τα εταιρικα πρατηρια και οχι αυτα που ανηκουν σε ιδιωτες :winka:

VanDiemen
20/03/2009, 04:52
Τι πρέπει να σας κάνουν για να τους καταγγείλετε; :confused:

peskandritsos
20/03/2009, 07:28
Ειχα παρει καποτε ενα μεγαλο φουσκωτο σκαφος.
Την πρωτη φορα που πηγα να το ριξω για να του στρωσω και το μοτερ εβαλα 200:eyepop: λιτρα βενζινης απο ενα βενζιναδικο στην παραλια στο υψος του Καβουριου.
Μην τα πολυλογω μετα απο δυο ωρες δουλεμα και ταλαιπωριας μεσα στην θαλασσα καταφερα με την βοηθητικη μηχανη (ευτυχως ) να βγουμε.
Η βενζινη ειχε μεσα ακομη και ελεφαντες.
Φυσικα στο βενζιναδικο δεν αναγνωρισαν τιποτα και μου δειχναν και τα πιστοποιητικα ελεγχου που ηταν ολα αψογα. :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :evil: :evil: :evil:

blueangel
20/03/2009, 07:37
Υπάρχει και άλλη λύση πιο άμεση και πιο τσουχτερή καταγγελία στο Υπουργείο Ανάπτυξης για να γίνει αμεσος δειγματοληπτικός έλεγχος από τη δεξαμενή του και μετά να δούμε ποιός θα γελάσει τελευταίος!!!:evil:

hidefnick
07/05/2009, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Υπάρχει και άλλη λύση πιο άμεση και πιο τσουχτερή καταγγελία στο Υπουργείο Ανάπτυξης για να γίνει αμεσος δειγματοληπτικός έλεγχος από τη δεξαμενή του και μετά να δούμε ποιός θα γελάσει τελευταίος!!!:evil:

Και μάλλον θα αρχίσω από σήμερα ή αύριο. Προχτες βάζω στο τελευταίο ανεβαίνωντας πρίν του Συγγρού, και μάλιστα από την "καλή" 1,19€ το λίτρο. Μετά από λίγο αρχίζει τρελό μπιστολίδι από τις εξατμίσεις. Αποκορύφωση χτες, που κολάει φλοτέρ και αδειάζει μισό+ τεπόζιτο στο γκαράζ.

Σήμερα το πρωί πήρε -όπως πήρε- και ξεκινάω για γραφείο και να κλείσω μηχανικό για λύσιμο. Στο πρώτο φανάρι με πέρασαν τα πάντα. Μιλάμε δεν ανέβαζε με τίποτα. Σανιδώνω γκάζι (λέμε τώρα) και περιμένω να γεμίσει δευτέρα, χαλαρά με το ένα χέρι στο τιμόνι. Και κάπου στις 6-7 ξεκολάει η μαλακία και μου τραβάει ένα ρόπιασμα με το ανάλογο παντιλίκι με το ένα χέρι και κίνηση. Επειδή είμαι πιλότος :smokin: το κράτησα. Μιλάμε θα την είχα μαζέψει για πλάκα την σούπα και θα με πατάγανε και 5-6 κουτιά.... Και όλα αυτά για την αισχροκέρδια του γκιόζη.

Gandalf dr685sm
07/05/2009, 10:28
το λένε αρκετοί και ισχύει...

Σταμπάρετε βενζινάδικο όπου το καύσιμο του δεν σας δημιουργεί προβλήματα και βάζετε μόνο σε αυτόν..(στην Ελλάδα παντού η βενζίνη νοθεύεται... κάπου ανεπαίσθητα κάπου το ξεσκίζουν).

Οι πιθανότητες έτσι να πέσετε σε κανά παπάρα που βάζει νέφτι αντί για βενζίνη , είναι ελάχιστες και θα γλυτώσετε και την ταλαιπωρία. Χώρια που έτσι , εκείνοι που θα νοθεύουν δεν θα έχουν πλέον πελάτες και αναγκαστικά θα κλείσουν.

Υπόψη οτι καθαρή (εμ... απροβλημάτιστη ας πούμε) βενζίνη στα Βόρεια Πρόαστεια στην Αθήνα,(πολύ βόρεια όμως) προσωπικά βάζω στην SHELL στην Ερυθραία (εκεί που είναι οι Τράπεζες) και πιο χαμηλά , στην Κηφησιά στο πρατήριο που είναι μετά τον παλίο "τροχονόμο" ανεβαίνωντας στο αριστερό χέρι (επόμενο στενό μετά τα 3 Γουρουνάκια). Μαρούσι μια φορά έβαλα και χώρεσε το ΧΤΧ 16,5 λίτρα ενώ το manual γράφει 15... :eek: :eek: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Έγινε ενας ψιλοχαμός εκεί και απλά δεν ξαναπάτησα... για την ιστορία ήταν η ΕΚΟ (τότε..δεν ξέρω τι είναι σήμερα) ακριβώς πριν το άλσος Συγγρού όπως ανεβαίνουμε την Κηφησίας.


Gandalf

mikros boudas
07/05/2009, 10:56
στην ερυθραια εχουν καλη βενζινη επειδη πανε φερραρι,λαμποργκινι,μπεντλεη και γεμιζουν...αλλα πραγματικα ειναι "αλλη βενζινη"...οπως κανονικα θα επρεπε να ειναι...στο μαρουσι εγω βαζω στην εκο της περικλεους...δεν εχω καποιο θεμα μεχρι τωρα...

hidefnick
07/05/2009, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
.......Έγινε ενας ψιλοχαμός εκεί και απλά δεν ξαναπάτησα... για την ιστορία ήταν η ΕΚΟ (τότε..δεν ξέρω τι είναι σήμερα) ακριβώς πριν το άλσος Συγγρού όπως ανεβαίνουμε την Κηφησίας.
Gandalf

Για τον ίδιο μιλάμε. Το προηγούμενο γέμισμα πάντως το είχα κάνει σε αυτό ακριβώς πριν τα παλιά γραφεία της τροχαίας (ανεβαίνωντας δεξια) και πήγαινε super το μηχανάκι :wave2: :wave2:

stefi21
10/05/2009, 00:18
BP στην Ιερά Οδό στο Αιγάλεω (απέναντι απο Jet Oil με ίδια τιμή) μου
έβαλε 14.7 λίτρα όταν το μηχανάκι maximum έπρεπε να πάρει 10 λίτρα!
Και το αστείο είναι πως όλο κι όλα (+ρεζέρβα) παίρνει 14 λίτρα!!!

Καλύτερα να μη σας πω περιστατικό με νοθευμένη βενζίνη...
Που ο μαλάκας ο βενζινάς μου έκοψε 10 χρόνια απ' τη ζωή μου!!

MISKIN
19/02/2016, 17:32
Το βάζω εδώ να μην ανοίγω νέο

Το πρωί έβαλα βενζίνη στο παρακάτω πρατήριο που είναι στο Δαφνί, στο ρεύμα για Ελευσίνα. Είχα περίπου 1-1.5 λίτρο στο ντεπόζιτο και φούλαρα. Το vstrom ως γνωστό έχει 22 λίτρα χωρητικότητα....

Υπολογίζω ότι τη βενζίνη τη πλήρωσα περίπου 1.32-1.35 €/λίτρο από 1.204 που γράφει η απόδειξη.

352540

DrEvil
19/02/2016, 17:35
Στην περιοχη καταφεραν να μου βαλουν 21lt σε 19lt ρεζερβουαρ, το οποιο (κατα τον κατασκευαστη) ειχε περιπου 1,5lt μεσα.

congate7
19/02/2016, 17:50
Έχουν χωρέσει μπροστά στα μάτια μου σε 20L μπετόνι 22L βενζίνη.

7Tolis
19/02/2016, 17:55
Παίζει ρόλο και η θερμοκρασία αλλά τόσο πολύ, το κλεψιμο είναι δεδομένο.

DrEvil
19/02/2016, 17:57
Έχουν χωρέσει μπροστά στα μάτια μου σε 20L μπετόνι 22L βενζίνη.

Αυτο μου συμβαινει καθε εβδομαδα, που παω να παρω πετρελαιο.
Κι εδω δεν κλεβουν οι αντλιες (στην πλειονοτητα τους, γιατι ολο και καποιος ελληνας θα εχει βενζιναδικο) και περνουν πολυ τακτικα ελεγχο.
Συμβαινει γιατι κανονικα δεν πρεπει να το γεμιζουν μεχρι πανω. (Τα περισσοτερα μπιτονια εχουν κι ενδειξη εως που πρεπει να γεμιζουν)

ionized
19/02/2016, 18:21
4.5 λιτρα σε 2 μπουκαλια νερου τον 1.5...σε γνωστο πρατηριο στην οδο λαρισης στον βολο.Ο υπαλληλος εκρυβε διακριτικα με την πλατη την αντλια να μην δω..τι στο διαλο με αυτην την κατασταση ρε γμτ απο παντου κλεψιμο και λαμογια

amyroukai
19/02/2016, 18:56
Ναι αλλά δεν φέρατε μια το 100. Για καταγραφή κλπ

SHOOTER045
19/02/2016, 19:12
4.5 λιτρα σε 2 μπουκαλια νερου τον 1.5...σε γνωστο πρατηριο στην οδο λαρισης στον βολο.Ο υπαλληλος εκρυβε διακριτικα με την πλατη την αντλια να μην δω..τι στο διαλο με αυτην την κατασταση ρε γμτ απο παντου κλεψιμο και λαμογια

Αυτο που ειναι ανοιχτό όλο το βράδυ λες μετά την χαλυβουργική?

teogtp
19/02/2016, 19:14
Αυτο που ειναι ανοιχτό όλο το βράδυ λες μετά την χαλυβουργική?

Μπα...
Μετα τα φαναρια Διμηνιου θα λέει. ...

amyroukai
19/02/2016, 19:35
Στην περιοχη καταφεραν να μου βαλουν 21lt σε 19lt ρεζερβουαρ, το οποιο (κατα τον κατασκευαστη) ειχε περιπου 1,5lt μεσα.

Εσύ θυμάσαι το πρατήριο απέναντι απο alpha bank στην λ. Αθηνών. Εκεί είχε γίνει το αστείο, είχαμε βρεθεί αμέσως μετά και ήσουν πυρ και μανία.

ionized
19/02/2016, 19:50
Αυτο που ειναι ανοιχτό όλο το βράδυ λες μετά την χαλυβουργική?

οχι λεω για αυτο με σημα το αλογακι που εχει και αρχαιοελληνικο ονομα τρομαρα του...

SHOOTER045
19/02/2016, 20:01
οχι λεω για αυτο με σημα το αλογακι που εχει και αρχαιοελληνικο ονομα τρομαρα του...

Εκεί στην περιοχή έχετε ενα θέμα με τα βενζινάδικα.
Πως να ξεχάσω ότι ανεβαίνοντας απο Αθήνα γέμισα και μου ανατίναξε την αντλία βενζίνης στο TENERE γιατί ηταν τιγκα στο νερό.
Μάλλον για ατμόπλοιο το πέρασε.
Ευτυχώς αυτός που λέω έκλεισε

ionized
19/02/2016, 20:07
αστα να πανε..αρκετες οι περιπτωσεις..

DrEvil
20/02/2016, 04:22
Εσύ θυμάσαι το πρατήριο απέναντι απο alpha bank στην λ. Αθηνών. Εκεί είχε γίνει το αστείο, είχαμε βρεθεί αμέσως μετά και ήσουν πυρ και μανία.

Τζιαμε!
Κι καλα θυμασαι κι θυμαμαι, την συνεχεια ομως δεν ειπαμε.
Οταν ειπα στον βενζινα/νταβατζη οτι μιας κι εχω την αποδειξη στα χερια μου, οπου αναγραφονταν τα lt, θα φωναξω την αστυνομια, με κερασε το γεμισμα κι αν του ζηταγα κι πιπα απο μια απο τις κοπελες, μαλλον θα την ειχα.
Αλλα μετα απο τοσες ωρες, μαλλον ειχα κεφαλοτυρι κι το απεφυγα.
Κι ναι, δεν εκανα καταγγελια.

Pan (dvs)
20/02/2016, 13:13
Αλβανια περυσι. Gs με 15 λιτρα μεσα στο ντεποζιτο "χωρεσε" αλλα 30.Τελικα καναμε εξωλογιστικο διακανονισμο.




Μαγκες αντι να τα γραφετε εδω καλεστε την αστυνομια.

leo1964
20/02/2016, 14:22
Αλβανια περυσι. Gs με 15 λιτρα μεσα στο ντεποζιτο "χωρεσε" αλλα 30.Τελικα καναμε εξωλογιστικο διακανονισμο.




Μαγκες αντι να τα γραφετε εδω καλεστε την αστυνομια.

Μήπως και φοβηθεί κανένας τους!!!

DAYMAN
20/02/2016, 19:53
Αλβανια περυσι. Gs με 15 λιτρα μεσα στο ντεποζιτο "χωρεσε" αλλα 30.Τελικα καναμε εξωλογιστικο διακανονισμο.




Μαγκες αντι να τα γραφετε εδω καλεστε την αστυνομια.




θα τσακιστουν να ερθουν:evil:

Pan (dvs)
21/02/2016, 09:43
θα τσακιστουν να ερθουν:evil:

Τους καλεσες και δεν ηρθαν?

DAYMAN
21/02/2016, 17:54
για να στο λεω...Εδω δεν εχουν οχηματα για περιστατικα σοβαρα (ληστεια για παραδειγμα) και θα ερθουν στο βενζιναδικο;

Tedvj23
21/02/2016, 18:50
Να πω κατι σχετικο με τα βενζιναδικα σημερα εβαλα με 1.18 μα καλα τι εγινε τους τελευταιους 2 μηνες και επεσε τοσο η βενζινη?Θα κρατησει για καιρο??(Μηπως βγαλω κανα καλο μοτο απο την ακινησια...χαχαχαχαχα..)

Pan (dvs)
21/02/2016, 19:05
Να πω κατι σχετικο με τα βενζιναδικα σημερα εβαλα με 1.18 μα καλα τι εγινε τους τελευταιους 2 μηνες και επεσε τοσο η βενζινη?Θα κρατησει για καιρο??(Μηπως βγαλω κανα καλο μοτο απο την ακινησια...χαχαχαχαχα..)

Οχι,λογικα πολυ συντομα θα αρχισει να ανεβαινει.

ASTRAKITCAR
27/02/2016, 18:50
βλεπω οτι ταλαιπωρειται αρκετος κοσμος εδψ μεσα απο βενζινες.

απο το 1996 που οδηγω αυτοκινητα και μοτο, (εχωντας δουλεψει και ως φοιτητης 2 χρονια σε βενζιναδικο Α.Π.) εχω να πω δυο λογια. Ακουστε τα τζαμπα ειναι.

Βαζουμε μονο απο εταιρικα Shell , Bp, Eko. Αντε καμια ΑVIN εταιρικο και αυτο. Ως γνωστο αν και εχει αναφερθει ειτε shell ειτα AVIN βαλεις βαρδινογιαννης απο πισω. Παλια εβαζα μονο shell απο συγκεκριμενα εταιρικα. Μετα απο μυρωδια που εβγαζε στο αυτοκινητο diesel στο κλειστο παρκινγκ,γυρισα σε BP ή ΕΚΟ παλι απο συγκεκριμενα εταιρικα. Η μυρωδια stop.

παμε τωρα στην βενζινη..αλλαζω συχνα τα φ.βενζινης και τα μπουζι μου.. Ειναι καθαρα και δεν λες οτι κανω και πολλα ταξιδια εκτος αθηνας το χρονο..

αν την εχω πατησει...? ναι νυχτα 1,8 tsi μοτερ καλο ειχα τοτε ημουν καρδιτσα-λαρισα, νυχτα και εβαλα αναγκαστικα...το φ. βενζινης ηταν μεχρι πριν λιγο καιρο στην αποθηκη,σφαγμενο στα δυο για να θυμαμαι και να δειχνω σε γνωστους τι σημαινει να βρεις λασπη σε φ.βενζινης...

προς κορινθο εχει καλα εταιρικα shell και BP χαιδαρι,ασπροπυργο και αρχη λ. αθηνων απο γεφυρα αχιλλεως και μετα.

γενικα βαζετε bp & eko εταιρικα..

εφτιαξα το 2015 ενα προγραμμα στο αυτικινητο. εχω δανεικο vag-com διαγνωστικο για οσους ξερουν. λεει ο καρφλας στον πειραια (προγραμματιστης) βαζεις ΜΟΝΟ απο εκει 100 αρα shell σε εταιρικο στον πειραια και ερχεσαι... διορθωσεις μηδεν αμαξι πεταγε.

ειναι απεναντι απο ενα my market στο δρομο που παμε για τα κρητικα καραβια..

εκτοτε βαζω καμια φορα BP 100 στο αυτοκινητο.
Shell θα εβαζα μονο απο εκει και απο εταιρικα συγκεκριμενα , παντα για 100 αρα, 95 αρα shell την εχω κοψει. Μονο εκο και BP.

duke200
28/02/2016, 07:22
εταιρικά eco και BP μου χουν πει και μενα...

και να βαζετε απο συγκεκριμένο βενζινάδικο πάντα που δεν κλέβει (ή τουλάχιστον κλέβει λιγότερο) στην αντλια.

αν διαπιστωσετε θεμα κλοπής, πηγαινετε στην άκρη και καλέστε το 100, δείξτε στο όργανο την απόδειξη και αφήστε το όργανο να σας πει τι να κάνετε.

και εδω μια λιστα για να τσεκαρετε το πρατηριο που πατε:

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=BvgXHHr5u0I%3D&tabid=479

Cpt_Slow
29/02/2016, 07:57
εταιρικά eco και BP μου χουν πει και μενα...

και να βαζετε απο συγκεκριμένο βενζινάδικο πάντα που δεν κλέβει (ή τουλάχιστον κλέβει λιγότερο) στην αντλια.

αν διαπιστωσετε θεμα κλοπής, πηγαινετε στην άκρη και καλέστε το 100, δείξτε στο όργανο την απόδειξη και αφήστε το όργανο να σας πει τι να κάνετε.

και εδω μια λιστα για να τσεκαρετε το πρατηριο που πατε:

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=BvgXHHr5u0I%3D&tabid=479

αυτη η λιστα ειναι απο το 2002 παιδια

duke200
01/03/2016, 07:21
μέσα στη λίστα έχει αναφορές σε επιστολές μέχρι το 2010, αμα κοιταξεις, οποτε σίγουρα είναι επικαιροποιημενη, επομένως μάλλον δεν στεκει αυτο που λες

leo1964
01/03/2016, 08:01
αυτη η λιστα ειναι απο το 2002 παιδια

Λες να έχουν συνετιστεί;;;;
Μ'έπιασε η ψυχή μου,τελικά *όλοι*νοθεύουν

Cpt_Slow
02/03/2016, 15:41
ενοω ειναι για ελεγχους που εγιναν το 2002. τωρα ποτε εστειλαν επιστολες κτλ αλλο θεμα

MG-KTiNoS
02/03/2016, 15:44
Μαγκες αντι να τα γραφετε εδω καλεστε την αστυνομια.

Εγώ είμαι υπέρ της μπουφλας ή του φευγω και δεν πληρώνω τίποτα...
Χωρίς λόγια.
:D

dimmie_72
02/03/2016, 15:47
Λες να έχουν συνετιστεί;;;;
Μ'έπιασε η ψυχή μου,τελικά *όλοι*νοθεύουν

πλάκα έχει ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων για τη μονάδα αποθείωσης φταίει ο βενζινάς :lol:

panagiotis1974
09/04/2016, 16:05
Τι περίμενες ρε φίλε στην αλβανία??? Πάλι καλά που δεν σου βάλανε πετρόλι αντι για benzinë η νερό απο τη λίμνη του πόγραδετς.

toyar
09/04/2016, 16:46
πως ξεχωριζουμε τα εταιρικα πρατηρια;

Nostradamus
09/04/2016, 17:26
πως ξεχωριζουμε τα εταιρικα πρατηρια;

δεν κοιταξα αλλα ισως τα αναφερει στις σελιδες τους ..

toyar
09/04/2016, 17:37
εννοω πως τα ξεχωριζουμε στο δρομο;