PDA

View Full Version : ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΩΤΙΑ!!!σβήστε τα φώτα



blueangel
19/03/2009, 11:47
Με την εντυπωσιακή συμμετοχή σας στην Ώρα της Γης, η Ελλάδα κατακτά μια παγκόσμια πρωτιά στον αγώνα ενάντια στην κλιματική αλλαγή. Το δικό σας δυναμικό «παρών» καθώς και περισσότερων από 270 Δήμων και κοινοτήτων μας δίνει την πρώτη θέση παγκοσμίως μεταξύ των χωρών με την εντονότερη συμμετοχή στη μεγαλύτερη συμβολική δράση κατά της υπερθέρμανσης του πλανήτη που διοργανώθηκε ποτέ.

Με αυτόν τον τρόπο, η Ελλάδα καταφέρνει να ξεπεράσει ακόμη και τους Αυστραλούς, τους εμπνευστές της πρωτοβουλίας της Ώρας της Γης, οι οποίοι «βρέθηκαν» στην τρίτη θέση πίσω από τον δεύτερο Καναδά.

Η πραγματική δύναμη του μηνύματος της Ώρας της Γης παραμένει η ενεργή συμμετοχή όλων εμάς ξεχωριστά. Όλοι εμείς πρέπει να «αξιοποιήσουμε» τη μεγάλη αυτήν ευκαιρία δηλώνοντας ότι απαιτούνται εδώ και τώρα γενναία μέτρα για την αποτροπή της κλιματικής αλλαγής και υιοθετώντας πρακτικές εξοικονόμησης ενέργειας στην καθημερινότητά μας. Περισσότεροι από 18000 Έλληνες έχουμε ήδη δηλώσει ηλεκτρονικά την προσωπική συμμετοχή μας www.earthhour.org/signup/gr:el <http://www.earthhour.org/signup/gr:el> ), αποδεικνύοντας ότι όλοι μαζί μπορούμε να ασκήσουμε πίεση στην πολιτική ηγεσία για να εντείνει τις προσπάθειές της ενάντια στην κλιματική αλλαγή.
Η ελληνική συμβολή στην παγκόσμια εκστρατεία της Ώρας της Γης δεν εξαντλείται στη μαζική μας συμμετοχή. Ελληνικά μνημεία και τοπόσημα παγκόσμιας ακτινοβολίας θα προσθέσουν αίγλη στην διεθνή αυτή πρωτοβουλία.
Με τη σύμφωνη γνώμη του Κεντρικού Αρχαιολογικού Συμβουλίου, πολιτιστικά μνημεία παγκόσμιας εμβέλειας, όπως ο Παρθενώνας, ο Ιερός Ναός του Ποσειδώνα στο Σούνιο, ο Ναός του Ηφαίστου στην Αρχαία Αγορά και το Μνημείο του Φιλοπάππου θα προσδώσουν λάμψη στην Ώρα της Γης με τη συσκότιση τους...
Επιπλέον, οι δήμοι της Αρχαίας Ολυμπίας και των Δελφών, με τη συμμετοχή τους, κάνουν ακόμη πιο ισχυρό το μήνυμα προς τους παγκόσμιους ηγέτες για την ανάγκη άμεσης λήψης μέτρων κατά της κλιματικής αλλαγής. Κύρος όμως θα προσθέσουν στην ελληνική Ώρα της Γης και τοπόσημα διεθνούς αναγνωρισιμότητας της σύγχρονης Ελλάδας, με αποκορύφωμα τη μεγαλύτερη σε μήκος καλωδιωτή γέφυρα πολλαπλών ανοιγμάτων στον κόσμο, τη γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου.



Όλα αυτά στο μεγάλο ραντεβού της 28ης Μαρτίου, 20:30 - 21:30 το βράδυ, στην Ώρα της Γης 2009.

Cpt. Haddock
19/03/2009, 11:50
Η άποψή μου είναι οτι όλο αυτό ειναι μια τεράστια μπαρούφα...

Εξηγούμαι:

Όλα αυτά προσφέρουν ένα ωραίο άλλοθι στον κόσμο που όλο το χρόνο ρυπαίνει, ξοδεύει, σπαταλάει, δεν ανακυκλώνει, να νομίσει οτι κάτι έκανε, να έχει τη συνείδησή του ήσυχη και να συνεχίσει να ζει σπάταλα όπως πριν...

1 ώρα σβηστά φώτα* δεν λύνει το πρόβλημα εάν δεν αλλάξουμε τρόπο ζωής. Είναι χαρακτηριστικό οτι η Ελλάδα αναφέρεται πολύ ψηλά στον κατάλογο των χωρών που θα συμμετάσχουν. Μάλιστα :lol: .

Ο Έλληνας που πετάει τα σκουπιδια του όπου βρει, που δεν έχει ιδέα τι θα πει ανακύκλωση, που δε διαχωρίζει απορρίματα, που χρησιμοποιεί πλαστικές σακούλες με το κιλό, που κινείται με το ΙΧ, που ανάβει το καλοριφέρ στο φουλ για να είναι με το κοντομάνικο το χειμώνα, αυτός ο έλληνας έχει δηλώσει πρώτος συμμετοχή σε κατι τέτοιο...

Καταλαβαίνετε πόσο υποκριτικό είναι

*Αφήνω στην άκρη τις πιθανές συνέπειες στο σύστημα παραγωγής-μεταφοράς-διανομής ρεύματος απο κατι τέτοιο...



Απο όλους όσους δηλώνουν πρόθυμοι να σβήσουν τα φώτα για να λένε οτι κάτι έκαναν, πόσοι έχουν χωριστούς καδους στο σπίτι για χαρτιά, συσκευασίες και υπολείματα τροφής;

Πόσοι κλεινουν τη βρύση η το ντους και δεν το αφήνουν να τρέχει όταν πλένουν/δόντια/ξυρίζονται/λούζονται;

Το θέμα δεν είναι να σβησουμε τα φώτα για μια ώρα, το θέμα είναι να υιοθετήσουμε άλλες καθημερινές συνήθειες που θα ωφελήσουν μακροπρόθεσμα το περιβάλλον και όχι να καταφεύγουμε σε εντυπωσιακές αλλα στιγμιαίες ενέργειες για να λέμε οτι κατι κάναμε...

Αυτά

blueangel
19/03/2009, 11:54
Το θέμα δεν είναι να σβησουμε τα φώτα για μια ώρα, το θέμα είναι να υιοθετήσουμε άλλες καθημερινές συνήθειες που θα ωφελήσουν μακροπρόθεσμα το περιβάλλον και όχι να καταφεύγουμε σε εντυπωσιακές αλλα στιγμιαίες ενέργειες για να λέμε οτι κατι κάναμε...

Αυτά [/B][/QUOTE]

Γνώμη σου και απόλυτα ΣΕΒΑΣΤΗ αλλά ρε αδερφέ ας ξεκινήσουμε με αυτό έστω συμβολικά να γίνει κάτι τέλος πάντων και όλα τα υπόλοιπα ναί ΜΕΣΑ όπως τα λές άμεσα να πιέσουμε με μια άλλη πρωτοβουλία να ξεκινήσουν να γίνονται πράγματα...Η απόλυτη απραξία είναι η πιο επικίνδυνη και ωχαδερφίστικη λύση και επιλογή:beer:

MitsosNaked
19/03/2009, 11:59
Ρε παιδιά ο άνθρωπΑΣ έγραψε για μιά ελλήνική πρωτιά σχετική με το περιβάλλον και αρχίσανε αμέσως οι 'αναλύσεις'
σχετικά με το τί και πώς κλπ. Σίγουρα πολλά είναι αυτά που πρέπει να κάνουμε(και σά χώρα είμαστε πολύ πίσω), αλλά άν είναι ας ανοίξουμε άλλο θρέντ γι'αυτό.

:rolleyes:

Cpt. Haddock
19/03/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Γνώμη σου και απόλυτα ΣΕΒΑΣΤΗ αλλά ρε αδερφέ ας ξεκινήσουμε με αυτό έστω συμβολικά να γίνει κάτι τέλος πάντων και όλα τα υπόλοιπα ναί ΜΕΣΑ όπως τα λές άμεσα να πιέσουμε με μια άλλη πρωτοβουλία να ξεκινήσουν να γίνονται πράγματα...Η απόλυτη απραξία είναι η πιο επικίνδυνη και ωχαδερφίστικη λύση και επιλογή:beer:

Τι να πιέσουμε και ποιους;

Στον καθένα μας εναπόκειται να αλλάξει συνήθειες ζωής.

Zid
19/03/2009, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Στον καθένα μας εναπόκειται να αλλάξει συνήθειες ζωής.

Συμφωνώ +1000

Nα δώσω ενα απλό παράδειγμα.... προσπαθώ και κάνω διαχωρισμό και ανακυκλώνω κουτακια χαρτια πλαστικά κτλ...


Πάω πετάω στο κάδο ανακύκλωσης απεναντθ τη σακούλα με τα ανακυκλώσιμα.... και την επομένη βλέπω μέσα σκουπιδια οτι ναναι ......


:(

Ολη η προσπάθεια πάει στράφι........ επειδή ενας μπορει να πέταξε μια σακουλιτσα με ασχετα σκουπίδια....


θέλουμε πολύ δουλειά... ακόμα.....:(

byron
19/03/2009, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καταλαβαίνετε πόσο υποκριτικό είναι.....


+990

Όπου γάμος και χαρά η Βασίλω πρώτη.Λες και μας καλούν σε κανένα happening ρπμ....

THEOD
19/03/2009, 12:43
Παπαριές για τους "δήθεν" και το θεαθήναι...

Σαν μια "μοντέρνα οικολόγα" φίλη της γυναίκας μου που μου τ' άπρηζε το καλοκαίρι για την αγάπη της με την φύση και "καμάρωνε" που φύτευε δεντράκια σε προσπάθειες αναδάσωσης, και ταυτόχρονα στο ΑΔΕΙΟ σπίτι της άφηνε από το μεσημέρι 2 aircondition να δουλεύουν στο φούλ για να το βρει δροσερό όταν γυρίσει το βράδι.... Δεν άντεξα και εγώ...Την μπινελίκωσα και το φχαριστήθηκα...
:D

la_villa
19/03/2009, 12:55
πίπες...

σαν τον λαο του βάζελου θέλουν να μας καταντήσουν...:lol: :lol: :lol:

τι άλλο θα ακούσουμε ρεεεε

la_villa
19/03/2009, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
θέλουμε πολύ δουλειά... ακόμα.....:(


θέλουμε αλλαγή νοοτροπίας και αυτό δεν γίνεται με τέτοιες μπαρούφες...

δεν είχαν τι να κάνουν φαίνεται εκεί στην Αυστραλία και είπαν να δουν πόσους μ@λ@κες μπορούν να μαζέψουν σε συμμετοχή...καποιοι θα ρίχνουν τρελό γέλιο...

950dim
19/03/2009, 13:38
...και να μη ξεχασουμε ομως να ψηφισουμε ολους αυτους που ακολουθουν τη κουταλα,και γελανε κατι τετοιες στιγμες μαζι μας,μηπως και μας διορισουν στο Δημοσιο...ετσι;;;
Κατα βαθος κι αυτοι οικολογικη συνειδηση εχουν...
Αναρωτιεμαι...
...θα σβησουν και στο Βατοπεδι τα φωτα;;;
...και στη βιλα του Ρουσοπουλου;;;
...θα τα σβησουν και οι καναλαρχες;;
...και οι βουλευτες μας;;;
...και αυτοι που διορισε ο Ζαχοπουλος;;;
...κι ο Εφραιμ;;;

Aggelos_SV
19/03/2009, 15:14
Συμφωνώ απολύτως ότι πρόκειται για ανούσια συμβολή υπέρ του πλανήτη και ότι από αυτή την ενέργεια και μόνο δεν πρόκειται να αλλάξει το παραμικρό

Μαλακία ξεμαλακία ας το κάνουμε διότι:
1)Δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα
2)Έχει συμβολικό χαρακτήρα (ξέρω ξέρω...με συμβολισμούς δεν αλλάζει κάτι ,αλλά ένα ψίχουλο είναι καλύτερο από κανένα)
3)Έχουμε την ευκαιρία να "χάσουμε" τις ειδήσεις των 20.00 (όσοι τέλος πάντων τις βλέπουνε)

Ας αφήσουμε τις μοιρολατρίες και ας συμμετάσχουμε όλοι (κι από Δευτέρα πηγμένα κουτάκια και ΚΟΥΤΑΡΕΣ στους αστικούς δρόμους)


εδιτ:Σκεφτείτε επίσης ότι μπορεί με αυτή την συμβολική κίνηση η νεότερη γενιά (τα σημερινά 5-10χρονα ) να αντιληφθούν και να κατανοήσουν καλύτερα την σχέση τους με τον πλανήτη και με την ενέργεια που καταναλώνουν.Αυτό βέβαια απαιτεί και γονική παρακίνηση/συζήτηση.Μήπως είναι και αυτή μια κίνηση που μπορεί να βελτιώσει αυτό που λέμε συνέχεια ότι λείπει?Την νοοτροπία/αντίληψη για το περιβάλλον...

golis
19/03/2009, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
+990

Όπου γάμος και χαρά η Βασίλω πρώτη.Λες και μας καλούν σε κανένα happening ρπμ....

+ rsv4

Fireball400
19/03/2009, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
3)Έχουμε την ευκαιρία να "χάσουμε" τις ειδήσεις των 20.00 (όσοι τέλος πάντων τις βλέπουνε)


Το καλύτερο απ' όλα:lol:

Το καλύτερο για μας θα ήταν να σβήναμε μόνο τις τηλεοράσεις.Αυτό θα ήταν ωραίο μήνυμα:winka:

MitsosNaked
19/03/2009, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fireball400
Το καλύτερο απ' όλα:lol:

Το καλύτερο για μας θα ήταν να σβήναμε μόνο τις τηλεοράσεις.Αυτό θα ήταν ωραίο μήνυμα:winka:


έχω να δώ "ουσιαστική" τηλεοραση από το 2001. Από όταν τελείωσα λύκειο μέχρι σήμερα ποτέ δεν είχα τηλεόραση ούτε σε διαμέρισμα, ούτε σε εστία. Πέρα από κάποιες κωμικές σειρές ή ταινίες...γιόκ. Δέ μου έχει λείψει καθόλου. πολύ καλή ιδέα όντως να τις παρατούσαμε όλοι αλλά μιά και καλή.

Akatanomastos
19/03/2009, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Με την εντυπωσιακή συμμετοχή σας στην Ώρα της Γης, η Ελλάδα κατακτά μια παγκόσμια πρωτιά στον αγώνα ενάντια στην κλιματική αλλαγή.

Με αυτόν τον τρόπο, η Ελλάδα καταφέρνει να ξεπεράσει ακόμη και τους Αυστραλούς, τους εμπνευστές της πρωτοβουλίας της Ώρας της Γης

Κύρος όμως θα προσθέσουν στην ελληνική Ώρα της Γης και τοπόσημα διεθνούς αναγνωρισιμότητας της σύγχρονης Ελλάδας, με αποκορύφωμα τη μεγαλύτερη σε μήκος καλωδιωτή γέφυρα πολλαπλών ανοιγμάτων στον κόσμο, τη γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου.



παιδια αν δεν το πιστευτε καντε το για την ελλαδα ρε γαμωτο..

για να γινουμε διασημοι και να παρουμε μια πρωτια μπας και ρθει κανας τουριστας το καλοκαιρι..:bigcry: :rotflmao: :bawl: :lol:

μαρεσει που παινευομαστε την πρωτια σε εναν διαγωνισμο(?) που δεν θα πρεπε να το βλεπουμε ετσι
(δεν μετραμε ποιος την εχει μεγαλυτερη, υποτιθετε σωζουμε τον πλανητη)
αλλα σε σχεση με ολους οσους "νικαμε" η οικολογικη μας συνειδηση ειναι δεκαετιες πισω:rolleyes:


αυτο πως ακριβως θα γινει?
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel

ο Παρθενώνας, ο Ιερός Ναός του Ποσειδώνα στο Σούνιο, ο Ναός του Ηφαίστου στην Αρχαία Αγορά και το Μνημείο του Φιλοπάππου θα προσδώσουν ΛΑΜΨΗ στην Ώρα της Γης με τη ΣΥΣΚΟΤΙΣΗ τους...

τι παπαριες διαβαζουμε θεε μου νυχτιατικα..:lol:

thou-vou
20/03/2009, 07:19
ο προβληματισμός μου προέκυψε από
την πλέον επαναστατική πράξη η οποία συμπηκνώνετε κωδικά στον τίτλο
Σβήστε όλοι τα φώτα για μια ώρα (να δούμε και ποιος θα μαμήσει ποιον).

Mε ρωτάνε λοιπόν, "εσείς θα τα σβήσετε?"
Aπαντάω υποθετικά "αμα κλάνω και σβήνει λάμπα πιάνετε?"
Mε λέει, υποθετικά, "Nαι, αλλά αν το κάνουν όλοι μαζί θα επηρρεάσει την τρύπα του όζοντος"
Aπαντάω υποθετικά, "ρε ποιος την μαμεί την τρύπα του όζοντος?"


επειδή οι γνώσεις μου δεν φτάνουν μέχρι εκεί
επειδή δεν θέλω να επικαλεστώ τα θεία γιατί δεν με καταλαβαίνουν

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.
Tο βράδυ που θα σβήσουν τα φώτα, αν είμαστε στο δρόμο να τα σβήσουμε και στη μηχανή?
Aξίζει να θυσιαστούμε για αυτή τη μεγάλη (καλύτερη από τη γνωστή) ιδέα?
Aν όχι θα μας κυνηγάνε με τα 4X4 και τα κάμπριο γιατί τους χαλάμε τον πλανήτη (δλδ τη μόστρα)?

Zητάω βοήθεια...

SVX
20/03/2009, 07:23
..... και γαμω τα προγραμματα/πειραματα μαζικου "τηλεχειρισμου" :ninja:


παρε βοηθεια.... -->http://underinformation.wordpress.com/2009/03/06/earth-hour/

950dim
20/03/2009, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
ο προβληματισμός μου προέκυψε από
την πλέον επαναστατική πράξη η οποία συμπηκνώνετε κωδικά στον τίτλο
Σβήστε όλοι τα φώτα για μια ώρα (να δούμε και ποιος θα μαμήσει ποιον).

Mε ρωτάνε λοιπόν, "εσείς θα τα σβήσετε?"
Aπαντάω υποθετικά "αμα κλάνω και σβήνει λάμπα πιάνετε?"
Mε λέει, υποθετικά, "Nαι, αλλά αν το κάνουν όλοι μαζί θα επηρρεάσει την τρύπα του όζοντος"
Aπαντάω υποθετικά, "ρε ποιος την μαμεί την τρύπα του όζοντος?"


επειδή οι γνώσεις μου δεν φτάνουν μέχρι εκεί
επειδή δεν θέλω να επικαλεστώ τα θεία γιατί δεν με καταλαβαίνουν

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.
Tο βράδυ που θα σβήσουν τα φώτα, αν είμαστε στο δρόμο να τα σβήσουμε και στη μηχανή?
Aξίζει να θυσιαστούμε για αυτή τη μεγάλη (καλύτερη από τη γνωστή) ιδέα?
Aν όχι θα μας κυνηγάνε με τα 4X4 και τα κάμπριο γιατί τους χαλάμε τον πλανήτη (δλδ τη μόστρα)?

Zητάω βοήθεια...

Νααααιιι,να τα σβησουμε!!!
Να μη φαινεται ο χοντρος κυριος με τη παντοφλα οταν εκτοξευει τη σακουλα με τα σκουπιδια απ΄το μπαλκονι αλα Φασουλας(ποτε δε βρισκει καδο ομως ,παντα απ΄εξω)...
Να μη φαινεται ο βλαχοχαιστας με το SUV που αδειαζει το τασακι στο δρομο...
Να μη φαινονται οι δεκαδες παρανομες χωματερες...
Να μη φαινονται τα ΚΑΜΜΕΝΑ δαση...
Και στα νοσοκομεια...να μη φαινονται τα φακελακια...
Και στις Εφοριες...για ευνοητους λογους...
Για μια ωρα...καλα ειναι...
Και μετα να τρεξουμε να προλαβουμε τραπεζι στη Πεγκυ Ζηνα και το Νινο...
γιατι ειναι Σαββατο...δε θα βγουμε να γιορτασουμε την Ωρα του Νεοελληνα;;;

Cpt. Haddock
20/03/2009, 07:44
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=76828

:wave2: :wave2: :wave2:

thou-vou
20/03/2009, 09:02
τι πρέπει να κάνω για να σταματήσετε να με παίρνετε σοβαρά???

road spirit
20/03/2009, 09:09
να βγάλεις μαλλιά

sober
20/03/2009, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
τι πρέπει να κάνω για να σταματήσετε να με παίρνετε σοβαρά???


Να 8εσεις Σωστο και Σοβαρο προβληματισμο! :a024:

8α βραχυκυκλωσουμε ολοι πιστεψε με....:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wave2:

filipp0s
20/03/2009, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
....Tο βράδυ που θα σβήσουν τα φώτα, αν είμαστε στο δρόμο να τα σβήσουμε και στη μηχανή?


εσυ ειδικα, που έχεις xenon, να τα σβήσεις...:evil:



:smokin:

doctor x
20/03/2009, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
εσυ ειδικα, που έχεις xenon, να τα σβήσεις...:evil:



:smokin:
a ton....krifokapitala!:bigcry: :rotflmao: :bigcry:

thou-vou
20/03/2009, 09:59
ωωωωωωωω... μας αλλάξαν τα φώτα!!!!!!!!
μας βάλαν μαζί με άλλους....

:eek:

The_Scientist
20/03/2009, 13:48
Να 8εσεις Σωστο και Σοβαρο προβληματισμο!

Red Rider
21/03/2009, 10:11
Εγω παντως δηλωσα,και -οπως καθε βραδυ- θα σβησω οσο το δυνατον πιο πολλα φωτα και θα πιω το ποτο μου υπο το φως των κεριων:smokin:

GATHAN
23/03/2009, 02:18
Σε κάτι τέτοιες μαλακίες πρώτοι είμαστε :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

ermiss
23/03/2009, 04:05
Αντίδραση σε ποιόν ρε παιδιά?

Στο κράτος?

Αφου το ίδιο το κράτος συμμετέχει, σβήνει τα φώτα σε κτήρια μνημεία κλπ.

Μας δουλεύεται?

Αυτά είναι ακτιβισμοί του κwλου. Δημοψηφίσματα μέσω internet. group στο FB για την σωτηρίας της μπλε νυφίτσας. Spam chain letter για την προστασίας της αγάμητης παρθένας απο το Λιχτεσταιν που παίρνει ενα ευρώ για κάθε εμαιλ που στέλνουμε με το πρόβλημα της.


Σοβαρευτείτε ρε.

Αυτά είναι ακτιβισμοί και ευαισθησίες της κάθε γκομενίτσας που στεναχωριέται και αποφασίζει να σώσει τον κόσμο στέλνοντας email, συμμετέχοντας σε διαγωνισμούς και πατώντας κουμπάκια μέσω ίντερνετ. Δείτε ρε ποιές σας γεμίζουν με email σωτηρίας το λογαριασμό σας και θα καταλάβετε.

Υπερευαίσθητες γκομενίτσες 20-40 που η οικολογία τους και η ευαισθησία τουε περιφέρεται μεταξύ γκρουπ στο FB, κλείσιμο φωτών και πρωτιάς στην eurovision..


Κλείνουν τα φώτα για μια ώρα και αφήνουν το φως στο μπάνιο/διάδρομο ανοιχτό κάθε βράδυ επειδή φοβούνται το σκοτάδι... Και κυκλοφορούν με το αμάξι χειμώνα καλοκαίρι μέσα στην κίνηση και όταν τους λες να πάρουν κανά δίκυκλο σου απαντούν ότι χαλάει τα μαλλιά, θέλουν aircool sto δρόμο, δεν μπορούν να βάλουν γόβα/πέδιλο/ανοιχτό ή φούστα πάνω στο παπί για αυτο προτιμούν το αμάξι...

TassosK
23/03/2009, 17:58
τελικα ρε παιδια με τις πιθανες συνεπειες στο δικτυο της ΔΕΗ τι θα γινει?

να σβησω το πι σι μου η οχι?:confused:

el_hymador
23/03/2009, 18:20
Σβηστε τα τα ρημαδια!!!

Για μια ωρα ειναι...ουτε ο Λιακοπουλος δεν κανει τετοια σεναρια συνωμοσιολογιας...τετοια κουτοπονηρια μονο οι Ελληνες την εχουν, ελεος ρε πουστη μου...

Τι θα παθετε δηλαδη;

Δεν θα σωθει ο πλανητητης ουτε και θα κλεισει η τρυπα του οζοντος, αλλα υπαρχει μια πολυ μικρη περιπτωση, μια στο δισεκατομμυριο, να αλλαξει εστω και ενας ανθρωπος τις συνηθειες του...και που ξερετε "εγω δεν πιανομαι κοροϊδο τυποι μου", μπορει εκει στο σκοταδι μερικοι να μπουν στην διαδικασια για πρωτη φορα στην ζωη τους να σκεφτουν...αλλοι μπορει να κανουν sex μετα απο 20 χρονια με τη γυναικα τους, αλλοι παλι ισως ανακαλυψουν οτι χωρις την τηλεοραση η σιωπη ειναι απελπιστικη και παρουν -επιτελους- την αποφαση να χωρισουν...χιλαδες πραγματα μπορει να συμβουν!

...στη τελικη θα ειναι πολυ ωραιο το θεαμα μια πολης 5.000.000 κατοικων χωρις φωτα (η εστω με ελαχιστα απο αυτα αναμμενα)

θες να εισαι ο μαλακας που την σπας σε ολους; :alien:

alexxxcbr
23/03/2009, 18:32
Παραμύθια.:confused: :confused:

ermiss
23/03/2009, 19:25
Ναι και μετά να βγούμε όλοι να φυσήξουμε για να φύγει το νέφος!!!!

Επίσης αν χοροπηδήσουμε όλοι οι άνθρωποι στην ΓΗ να αλλάξει πορεία και να διορθώσει την τροχιά που έχει πάρει δρόμο τελευταία.


Μήπως να φτύσουμε και όλοι μαζί για να λυθεί το πρόβλημα της λειψυδρίας? Ή να πετάξουμε παγάκια στην θάλασσα για να μην λιώσουν οι πάγοι....

Το θέμα δεν είναι ο ένας στους 1000 που θα ευαισθητοποιηθεί,αλλά οι 900 που θα επαναπαυθούν ότι έκαναν το καλό και έσωσαν τον πλανήτη!!!!

Και μετά θα μπουν στο γκρούπ για την προστασία του ροζ πάνθηρα...


Αστείες λύσεις σε σοβαρά προβλήματα.

Κοινώς get a life....

Gandalf dr685sm
24/03/2009, 09:04
Καταλαβαίνετε πόσο υποκριτικό είναι.....

Αυτό ακριβώς... αποτελεί μια πρώτης τάξεως δικαιολογία για όσους συμμετέχουν , στο να πούν μετά οτι εγώ έκανα κάτι στον πλανήτη. Με το που θα ξανανοίξει τα φώτα βέβαια , θα ανοίξει θερμοσίφωνα, καλοριφέρ στους +28, φώτα σε κάθε δωμάτιο και μπαλκόνι, κτλ..

Το αντικείμενο λέγεται "μαζικός χειρισμός όχλου". Σκεφτείτε πόσοι θα "υπακούσουν" σε μια τέτοια κίνηση και θα αισθάνονται και υπέροχα για εκείνους που το έπραξαν βοηθώντας έτσι τον πλανήτη :lol: :rotflmao: :rotflmao: .. με την σπουδαία πράξη τους..:alien: :dizzy:

η κάθε τεράστια αλλαγή γίνεται απο την αρχή ενός βήματος του ατόμου. Απο εκεί ξεκινάει και γίνεται χιονοστιβάδα.

Την ίδια ώρα που θα σβύνουν τα φώτα...

- χιλιάδες εκτάρια του Αμαζονίου θα κόβονται ακόμα (εκεί θα ειναι μέρα ακόμα)
- Η Αλάσκα θα γίνει η νέα Μ.Ανατολή λόγω πετρελαίου όπως και ο Βόρειος πόλος.
- Δεκάδες πολικές αρκούδες θα πνίγονται καθώς δεν θα έχουν μέρος να μείνουν
κτλ.. κτλ..κτλ..

Στην Ελλάδα η μόνη σοβαρή προσπάθεια ενημέρωσης για μένα γίνεται απο τον ΣΚΑΙ (ακόμα και αν μερικές περιπτώσεις τις κρίνει με δικά του εφαλτήρια και κριτήρια... βλ. Λατομεία). Τουλάχιστον δείχνει μια συνέχεια και μια αντοχή απο τότε που ξεκίνησε την προσπάθεια.

Gandalf

Gandalf dr685sm
24/03/2009, 09:25
a....και που είστε...

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=998160&lngDtrID=252

έτσι για να έχουμε να λέμε...αντί να κλείνουμε τα φώτα για μια ώρα...γιατί δεν κλείνουμε τα σύνορα σε τέτοια προϊόντα όπως έκαναν στις ΗΠΑ, έτσι ώστε να μείνει και καμιά φώκια ζωντανή;

Gandalf

el_hymador
24/03/2009, 09:26
Ενω ας πουμε ολοι εισεις οι "σκεπτομενοι" ειστε μαχομενοι ακτιβιστες και πολεματε να σωσετε τα δασος της βροχης η να αποτρεψετε το λιωσιμο των παγων....

ολοι τα ιδια σκατα ειμαστε...στο σημειο που εχει φτασει η ανθρωποτητα καθενας απο εμας (εκτος αν ζει σαν ερημιτης σε καμμια σπηλια) επιβαρυνει με την παρουσια του τον πλανητη...

Ποσοι απο εσας χρησιμοποιειτε τα ΜΜΜ, τα ποδια, η το ποδηλατο για να παει στη δουλεια του; κανεις...και θα μου αρχιστετε τωρα τα "μα ειναι μακρια η δουλεια μου", "δεν εχει καλες συγκοινωνιες" κτλ-κτλ...

Ποσοι κανουν ανακυκλωση;
Ποσοι πραγματικα σκεφτονται να κλεινουν φωτα - βρυσες για να περιορισουν τη σπαταλη;
Ποσοι εχουν μπει στην διαιδικασια να ξοδευτουν ωστε να αντικαταστησουν τις λαμπες πυρακτωσωεως με οικονομικες σε καταναλωση ηλ. ρευματος; κοστιζει ε;

Η λιστα θα μποροσυσε να ειναι ατελειωτη και δεν ισχυριζομαι οτι εγω ειμαι αυτος που κανω ολα τα παραπανω...το προσπαθω παντως.

Σιγα ρε σεις μη σκεφτονται οι εχοντες και κατεχοντες να μας απαλλαξουν απο το συγχρονο προπατορικο αμαρτημα που ειναι το "τι εκανες εσυ για τον πλανητη σου"...στα παπαρια τους

vangelis 64
24/03/2009, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
μπορει εκει στο σκοταδι μερικοι να μπουν στην διαδικασια για πρωτη φορα στην ζωη τους να σκεφτουν...αλλοι μπορει να κανουν sex μετα απο 20 χρονια με τη γυναικα τους, αλλοι παλι ισως ανακαλυψουν οτι χωρις την τηλεοραση η σιωπη ειναι απελπιστικη και παρουν -επιτελους- την αποφαση να χωρισουν...χιλαδες πραγματα μπορει να συμβουν!
Επικίνδυνα πράγματα.:eek:

the who
24/03/2009, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ενω ας πουμε ολοι εισεις οι "σκεπτομενοι" ειστε μαχομενοι ακτιβιστες και πολεματε να σωσετε τα δασος της βροχης η να αποτρεψετε το λιωσιμο των παγων....

ολοι τα ιδια σκατα ειμαστε...στο σημειο που εχει φτασει η ανθρωποτητα καθενας απο εμας (εκτος αν ζει σαν ερημιτης σε καμμια σπηλια) επιβαρυνει με την παρουσια του τον πλανητη...

Ποσοι απο εσας χρησιμοποιειτε τα ΜΜΜ, τα ποδια, η το ποδηλατο για να παει στη δουλεια του; κανεις...και θα μου αρχιστετε τωρα τα "μα ειναι μακρια η δουλεια μου", "δεν εχει καλες συγκοινωνιες" κτλ-κτλ...

Ποσοι κανουν ανακυκλωση;
Ποσοι πραγματικα σκεφτονται να κλεινουν φωτα - βρυσες για να περιορισουν τη σπαταλη;
Ποσοι εχουν μπει στην διαιδικασια να ξοδευτουν ωστε να αντικαταστησουν τις λαμπες πυρακτωσωεως με οικονομικες σε καταναλωση ηλ. ρευματος; κοστιζει ε;

Η λιστα θα μποροσυσε να ειναι ατελειωτη και δεν ισχυριζομαι οτι εγω ειμαι αυτος που κανω ολα τα παραπανω...το προσπαθω παντως.

Σιγα ρε σεις μη σκεφτονται οι εχοντες και κατεχοντες να μας απαλλαξουν απο το συγχρονο προπατορικο αμαρτημα που ειναι το "τι εκανες εσυ για τον πλανητη σου"...στα παπαρια τους


Σε καποιους ειναι πιο ευκολο να κανουν κριτικη.Οταν ερθει η ωρα για πραξη(μιλαμε για τρομερα δυσκολο πραγμα το κλεισεις το κωλο πισι μια ωρα)αρχιζουν τα ρωσικα.Να το δουμε,να το αναλυσουμε,μηπως,κι αν ναι,ισως οχι...
Μια μικρη πραξη ειναι,ενα βηματακι για τον νεοελληνα που αποχαυνωνεται μπροστα στην τηλεοραση.Ουτε η ΔΕΗ θα παθει κατι ουτε ο πλανητης θα σωθει.Ενα παραδειγμα θα δωσετε στα παιδια σας,οτι μπορουν καποιες στιγμες να αντιδρουν σε οτι συμβαινει γυρω τους και εχει να κανει με τη ζωη τους.

la_villa
24/03/2009, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
.Ενα παραδειγμα θα δωσετε στα παιδια σας,οτι μπορουν καποιες στιγμες να αντιδρουν σε οτι συμβαινει γυρω τους και εχει να κανει με τη ζωη τους.


το συγκεκριμένο είναι ενα παράδειγμα στα παιδιά πως να γίνεις πρόβατο....


το παράδειγμα το δίνεις αν θέλεις καθημερινά...;)
και όχι με τέτοιες βλακείες...

Cpt. Haddock
24/03/2009, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ενα παραδειγμα θα δωσετε στα παιδια σας,οτι μπορουν καποιες στιγμες να αντιδρουν σε οτι συμβαινει γυρω τους και εχει να κανει με τη ζωη τους.

Να αντιδρούν σε τι ακριβώς;

Τα πράγματα ειναι πιο απλά και δε χρειάζονται επαναστατικες ρητορείες. Αν σε κάτι πρέπει να αντιδράσουν είναι η νοοτροπία μας που δεν κλεινει τη βρύση, δε σβήνει τα φώτα, έχει το καλοριφέρ μονίμως αναμμένο, βάζει κλιματισμό απο το Μάιο, δε διαχωρίζει τα απορρίματα, δεν ανακυκλωνει συσκευές, μπαταρίες, συσκευασίες.

Αυτά γίνονται απο τον καθενα μας πολυ εύκολα, χωρίς να χρειάζονται κοσμικα events σαν το "σβηστε τα φωτα για μια ώρα" για να καμαρώνει η ψωροκώσταινα οτι ειναι στην πρωτοκαθεδρία της παγκόσμιας οικολογίας, την ίδια ώρα που ο Ασωπός έχει προ πολλου πεθάνει σαν ποτάμι και η Βεγορίτιδα ακολουθεί την τυχη της Κορώνειας...

Την ίδια ώρα που ο ανεκδιήγητος πρόεδρος της ΕΥΔΑΠ βγαίνει και λέει οτι "απομακρύνθηκε το πρόβλημα της λειψυδρίας, έχουμε νερό για δύο χρόνια", δίνει το σύνθημα στον καθε παπαρα να ποτιζει την αυλή του με τις ώρες, επειδή φέτος μετα απο δύο ξερους χειμώνες είχαμε καλές βροχές...

vangelis 64
24/03/2009, 09:58
:rolleyes:


ωχ θεούλη μου....:a55:



edit

για πιο πάνου πάει

the who
24/03/2009, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
το συγκεκριμένο είναι ενα παράδειγμα στα παιδιά πως να γίνεις πρόβατο....


το παράδειγμα το δίνεις αν θέλεις καθημερινά...;)
και όχι με τέτοιες βλακείες...




Εχεις παιδια?Αν ναι οκ,αν δεν εχεις καλυτερα μην μιλας μεχρι αυτα να ειναι κοματι της ζωης σου.
Τα παραδειγματα στα παιδια τα δινουμε με τον καθημερινο τροπο ζωης μας.Αυτο ειναι ενα ακομα παραδειγμα.Σε σενα μπορει να φαινεται σαν χειραγωγηση σε καποιυς αλλους σαν εναν τροπο αντιδρασης και αφυπνισης συνειδησεων.Ο καθενας διαλεγει το δρομο και τις πραξεις του.

the who
24/03/2009, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Να αντιδρούν σε τι ακριβώς;

Τα πράγματα ειναι πιο απλά και δε χρειάζονται επαναστατικες ρητορείες. Αν σε κάτι πρέπει να αντιδράσουν είναι η νοοτροπία μας που δεν κλεινει τη βρύση, δε σβήνει τα φώτα, έχει το καλοριφέρ μονίμως αναμμένο, βάζει κλιματισμό απο το Μάιο, δε διαχωρίζει τα απορρίματα, δεν ανακυκλωνει συσκευές, μπαταρίες, συσκευασίες.

Αυτά γίνονται απο τον καθενα μας πολυ εύκολα, χωρίς να χρειάζονται κοσμικα events σαν το "σβηστε τα φωτα για μια ώρα" για να καμαρώνει η ψωροκώσταινα οτι ειναι στην πρωτοκαθεδρία της παγκόσμιας οικολογίας, την ίδια ώρα που ο Ασωπός έχει προ πολλου πεθάνει σαν ποτάμι και η Βεγορίτιδα ακολουθεί την τυχη της Κορώνειας...

Την ίδια ώρα που ο ανεκδιήγητος πρόεδρος της ΕΥΔΑΠ βγαίνει και λέει οτι "απομακρύνθηκε το πρόβλημα της λειψυδρίας, έχουμε νερό για δύο χρόνια", δίνει το σύνθημα στον καθε παπαρα να ποτιζει την αυλή του με τις ώρες, επειδή φέτος μετα απο δύο ξερους χειμώνες είχαμε καλές βροχές...

Ρε καπταιν ποιες ειναι οι επαναστατικες ρητορειες?Ποιος σου ειπε οτι κλεινεις τα φωτα για μια ωρα και μετα "θα καααααααθεσαι" πουλεγε κι ο Φωτοπουλος?Αφου λοιπον εσυ εχεις οικολογικη συνειδηση τι σε χαλαει να κλεισεις και τα φωτα για μια ωρα?
Εκτος κι αν αμφισβητεις τη δυναμη του μποικοταζ.

Gandalf dr685sm
24/03/2009, 10:13
el_hymador... μιλώντας ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ... θέλω να πιστεύω οτι έχω πολύ μεγαλύτερη οικολογική συνείδηση. Γνωρίζεις άλλωστε πως έχει χτιστεί το σπίτι που μένω (απο διάφορα μηνύματα εδώ) αλλά και έχοντας στο δικό μου μυαλό , οτι δεν είναι μόνο η ανακύκλωση (που σαφώς και υποστηρίζω) αλλα γενικά ο τρόπος που θέλω να χειρίζομαι την ζωή μου καθημερινά.

Και ναι φίλε μου... όταν θα πάω κέντρο , ούτε την μηχανή θα πάρω.. θα πάω με ΗΣΑΠ-ΜΕΤΡΟ.
όταν θα πάω για καφέ κάπου κοντά στην περιοχή μου θα πάρω το ποδήλατο κοκ κοκ κοκ.

Και ναι .. πιστεύω οτι αυτό μου δίνει το δικαίωμα να λέω πως αυτά είναι ΜΑΛΑΚΙΕΣ....

Μπουκοτάζ σε ποιούς;... στην ΔΕΗ... χέστηκε η ΔΕΗ. Θα ελαφρύνει το δικτυο της για μια ώρα και θα είναι και καλύτερα.. Θα φτιάξει απόθεμα για να το πουλάει καλύτερα το καλοκαίρι που θα άναψουν στο full τα κλιματιστικά.

Για την συγκεκριμένη κίνηση , σαφώς και όποιος θέλει την κάνει και είναι κάτι καλό ... αλλά οχι απο μόνη της και σαφώς δεν πρέπει να αποτελεί την δικαιολογία , οτι "εγώ έπραξα ώς οικολόγος" και έκλεισα για μια ώρα τα φώτα... Κάναμε και την οικολογική πράξη για φέτος.

Gandalf

Cpt. Haddock
24/03/2009, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ρε καπταιν ποιες ειναι οι επαναστατικες ρητορειες?Ποιος σου ειπε οτι κλεινεις τα φωτα για μια ωρα και μετα "θα καααααααθεσαι" πουλεγε κι ο Φωτοπουλος?Αφου λοιπον εσυ εχεις οικολογικη συνειδηση τι σε χαλαει να κλεισεις και τα φωτα για μια ωρα?
Εκτος κι αν αμφισβητεις τη δυναμη του μποικοταζ.

Δεν αμφισβητώ καμία δυναμη του μποϊκοτάζ (αν και διαφωνώ με επιμέρους ζητήματα αλλα αυτό ειναι άλλο θέμα)

Διαφωνώ στο οτι για να γίνει κατι προς την πλευρά της περοβαλλοντικής σωτηρίας δε χρειάζεται καποιου είδους μποϊκοτάζ αλλα ΑΛΛΑΓΗ της νοοτροπίας και της καθημερινής μας συμπεριφοράς. Διότι αν μη τι άλλο, όταν αλλαξουμε όλοι μας συμπεριφορά επι το οικολογικότερον, με απλά καθημερινά πράγματα, τοτε θα μπορούμε να κράξουμε κυβερνήσεις, επιχειρήσεις, φορείς...

Τωρα που ρυπαίνουμε εμείς οι ίδιοι, τι νοημα έχει να τα φορτώνουμε σε άλλους;

Εντάξει, εγώ να τα σβήσω τα φώτα αλλα δε θα έχει διαφορά. Διότι εγώ δεν τα αφήνω αναμένα φέυγοντας, έχω βάλει λαμπες οικονομίας, δεν έχω κλιματισμό, κλείνω τη βρύση, διαχωρίζω τα απορρίματά μου, ανακυκλωνω συσκευές κ συσκευασίες, εδώ και πολύ καιρό. Δε μου χρειάστηκαν happenings για να το κάνω, απλή λογική χρειάστηκε

:wave2:

the who
24/03/2009, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν αμφισβητώ καμία δυναμη του μποϊκοτάζ (αν και διαφωνώ με επιμέρους ζητήματα αλλα αυτό ειναι άλλο θέμα)

Διαφωνώ στο οτι για να γίνει κατι προς την πλευρά της περοβαλλοντικής σωτηρίας δε χρειάζεται καποιου είδους μποϊκοτάζ αλλα ΑΛΛΑΓΗ της νοοτροπίας και της καθημερινής μας συμπεριφοράς. Διότι αν μη τι άλλο, όταν αλλαξουμε όλοι μας συμπεριφορά επι το οικολογικότερον, με απλά καθημερινά πράγματα, τοτε θα μπορούμε να κράξουμε κυβερνήσεις, επιχειρήσεις, φορείς...

Τωρα που ρυπαίνουμε εμείς οι ίδιοι, τι νοημα έχει να τα φορτώνουμε σε άλλους;

Εντάξει, εγώ να τα σβήσω τα φώτα αλλα δε θα έχει διαφορά. Διότι εγώ δεν τα αφήνω αναμένα φέυγοντας, έχω βάλει λαμπες οικονομίας, δεν έχω κλιματισμό, κλείνω τη βρύση, διαχωρίζω τα απορρίματά μου, ανακυκλωνω συσκευές κ συσκευασίες, εδώ και πολύ καιρό. Δε μου χρειάστηκαν happenings για να το κάνω, απλή λογική χρειάστηκε

:wave2:


Εχουμε και λεμε.ΕΣΥ κανεις οτι περναει απ το χερι σου οπως λες.Υπαρχουν πολλοι αλλοι ανθρωποι ομως που δεν κανουν τιποτα.Μια τοσο μεγαλη πραξη ΙΣΩΣ κανει καποιους να καταλαβουν οτι δεν μπορουμε να ξεζουμιζουμε καθημερινα τον πλανητη μας.Αν αυτοι οι καποιοι αποκτησουν αυτο που εχεις κι εσυ(συνειδηση λεμε κι οχι το ματρακα που καβαλας) αυτο αυτοματως μετατρεπεται σε κερδος και για σενα.
Καταλαβες τωρα?:wave2:
Και κοψε αυτα τα κοκ πορν πια:rotflmao:

Cpt. Haddock
24/03/2009, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Και κοψε αυτα τα κοκ πορν πια:rotflmao:

μα δεν έφαγα τώρα :look: :blush:

the who
24/03/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μα δεν έφαγα τώρα :look: :blush:

Σε ειδα που απλωνες το χερακι στα γαμοτικον:rotflmao:

the who
24/03/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μα δεν έφαγα τώρα :look: :blush:

Σε ειδα που απλωνες το χερακι (κοκ πορν γραφω οχι ποπ κορν :rotflmao: )

Cpt. Haddock
24/03/2009, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Σε ειδα που απλωνες το χερακι στα γαμοτικον:rotflmao:

αμα σε ξαναδω να γράφεις για ατομικες ελευθερίες και προσωπικά δεδομένα... :evil:

menos
24/03/2009, 10:44
Ο Ακουραστος αντιδραστικος Ελλην....
Αν του πεις να κανει κατι, αμεσως να αντιδρασει κανοντας το αντιθετο!!
Θα κρατησει το στυλακι "αν δεν κανει ο υπολοιπος κοσμος την κινηση, σιγα μην την κανω εγω" και θα επαναπαυθει στην τοσο καλα εξασκημενη συνειδηση του "δεν φταιω εγω, οι αλλοι το εκαναν"
Για να μην σας πω πως στις 28 Μαρτιου ο Ελλην θα αναψει θερμοσιφωνα, κουζινα, ολα τα φωτα (ακομη και στο παταρι), καφετιερα και οτι αλλο, μονο και μονο απο αντιδραση που του ειπαν "κλεισε τα φωτα σου για 1 ωρα"
Η Χουντα τα φταιει!! :lol: :lol: :lol:

thou-vou
24/03/2009, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
απλά καθημερινά πράγματα,

θα συμφωνήσω με τον καπετάνιο (αναλαμβάνοντας τα ρίσκα που αυτό συνεπάγεται:D) όχι στο κομμάτι οικολογική συνείδηση (πράγμα που δεν διαθέτω) αλλά στο ότι αν επιλέγεις να αντι-παρατεθείς, συμβολικά ή υλικά με την υπάρχουσα κουλτούρα αυτό γίνεται στην πραγματική καθημερινή ζωή και μόνο... Η επέτειοι και τα χαπενινγκ μάλλον λειτουργουν αποσυμπιεστικά...
εκπαιδεύουν την ελάχιστη "ευαισθησία" να απολαμβάνει με την ελάχιστη πράξη και μάλιστα ατομική και κατοίκον...
Δηλαδή άμα κλείσει και ο δήμος περιστερίου ή η κυρία απέναντι τα φώτα για μια μέρα τι να το κάνω... Που σε κάθε γιορτή με πηδάνε στον κιτς φωτισμό όλο το 24ωρο...

Gandalf dr685sm
24/03/2009, 10:53
Η επέτειοι και τα χαπενινγκ μάλλον λειτουργουν αποσυμπιεστικά... εκπαιδεύουν την ελάχιστη "ευαισθησία" να απολαμβάνει με την ελάχιστη πράξη και μάλιστα ατομική και κατοίκον... Δηλαδή άμα κλείσει και ο δήμος περιστερίου ή η κυρία απέναντι τα φώτα για μια μέρα τι να το κάνω... Που σε κάθε γιορτή με πηδάνε στον κιτς φωτισμό όλο το 24ωρο...

+10000

Gandalf

el_hymador
24/03/2009, 11:10
Μα το θεμα μας δεν ειναι να συνταξουμε λιστα οικολογικων διαπιστευτηριων...σας πιστευω ολους!

Το θεμα ειναι οτι οποτε παει να γινει κατι συλλογικο σε αυτη τη κολοχωρα, παντα θα βγουν οι "εξυπνοι - ειμαι πολυ μπροστα σε σκεψη - εγω δεν ειμαι προβατο" να διατυμπανισουν την επιτηδευμενη διαφορετικοτητα τους για να εντυπωσιασουν τα πληθη...

-Γινεται αναδασωση;

Πεταγεται ο με 25 διδακτορικα ημιμαθειας γεωπονος και λεει: "ελα μωρε δεν φυτευουν τα σωστα δεντρα, περισσοτερο κακο παρα καλο κανουν..."

-Γινεται συγκεντρωση στο Συνταγμα για τις φωτιες του καλοκαιριου;

Πεταγεται ο κοινωνιολογος-κοινωνιοκολος και μας κανει διαλεξη για το ατελεσφορο καθε τετοιας προσπαθειας, παπσαλιζοντας με λιγη απο εσανς ψυχολογιας του οχλου, οτι οι μαζικες εκδηλωσεις τετοιου ειδους υποκινουνται πρωτιστως απο το υποσεινηδητο σε συνδυασμο με μια λανθανουσα και υποβοσκουσα εκφανση του οδιποδειου συμπλεγματος...

-Βγαινει η WWF και λεει "ωπα ρε μαγκες καντε την γαμημενη την ειδικη του Ακροπολις κανα χιλιομετρο πιο εξω"

...ποιος ειδε τον θεο και δεν το φοβηθηκε!! Σε μας ρε; Τα ιερα και τα οσια μας πας να ακουμπησεις; Τραβα να κατεδαφισει κανα αυθαιρετο και μετα ελα και πες μας...

-Γινεται μια παγκοσμια προσπαθεια με μηδενικο ομολογουμενως οικολογικο αντικρυσμα, αλλα με τεραστιο συμβολικο χαρακτηρα;

ΟΟΟΟΟΟχι...οι τετραπερατοι και δαιμονιοι ελληναρες ανακαλυπτουν και πως απο πισω κρυβονται οι σιωνιστες, οι πολυεθνικες, ο μπομπ σφουγγαρακης, και ο Αιμιλιος το μηλο της φρουτοπιας...μαλιστα σε μια απιστευτη αναλαμπη φιλεσπλαχνιας, φροντιζουν να ανοιξουν τα ματια και σε εμας τους υπολοιπους που δεν σκαμπαζουμε γρι....

....μαλακια το ενα, παπαρια το αλλο, ανουσιο το παραλλο...keep walking...ρε σεις; μηπως τελικα προσπαθειτε να πεισετε πρωτιστως τον εαυτο σας για να αισθανθειτε καλα που δεν κανετε τιποτα; (μονο εσεις θα το παιζετε ψυχολογοι δηλαδη;)

...που να σβηνεις τα φωτα Σαββατιατικο τωρα μωρε...








:wave2:

el_hymador
24/03/2009, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
θα συμφωνήσω με τον καπετάνιο (αναλαμβάνοντας τα ρίσκα που αυτό συνεπάγεται:D) όχι στο κομμάτι οικολογική συνείδηση (πράγμα που δεν διαθέτω) αλλά στο ότι αν επιλέγεις να αντι-παρατεθείς, συμβολικά ή υλικά με την υπάρχουσα κουλτούρα αυτό γίνεται στην πραγματική καθημερινή ζωή και μόνο... Η επέτειοι και τα χαπενινγκ μάλλον λειτουργουν αποσυμπιεστικά...
εκπαιδεύουν την ελάχιστη "ευαισθησία" να απολαμβάνει με την ελάχιστη πράξη και μάλιστα ατομική και κατοίκον...
Δηλαδή άμα κλείσει και ο δήμος περιστερίου ή η κυρία απέναντι τα φώτα για μια μέρα τι να το κάνω... Που σε κάθε γιορτή με πηδάνε στον κιτς φωτισμό όλο το 24ωρο...

ναι, η κυρια απεναντι που αμπαλαρει το σπιτι της σε καθε ευκαιρια με λαμπιονια, με αυτη την αγωνια ζει....τι θα γινει με το πλανητη!

μαλλον περισσοτερο κοπτεται για την νομιμοποιηση του αυθαιρετου, πιστεψε με....

Cpt. Haddock
24/03/2009, 11:15
Καλά όλα αυτά...

Αλλα την ίδια ώρα που η Ελλάδα ειναι πρώτη στο σβήσιμο των φώτων, υπάρχουν κι άλλες ειδήσεις...


Προειδοποιητικό «καμπανάκι» της Κομισιόν στη χώρα μας για τη διαχείριση αποβλήτων

ΑΠΕ


Με παραπομπή στο Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων, λόγω μη εμπρόθεσμης μεταφοράς στο εθνικό δίκαιο της Οδηγίας 2006/21/ΕΚ (για τη διαχείριση των αποβλήτων που προέρχονται από εξορυκτικές βιομηχανίες) προειδοποιεί η Επιτροπή την Ελλάδα, σύμφωνα με απάντηση του αρμόδιου για θέματα Περιβάλλοντος Επιτρόπου, Σταύρου Δήμα, σε σχετική ερώτηση της ευρωβουλευτού του ΠΑΣΟΚ Αννυς Ποδηματά.

Στην ερώτησή της η ευρωβουλευτής κάνει λόγο για σωρεία παραβάσεων που παρατηρούνται στη λειτουργία του λατομείου Καντάνου, στα Χανιά, σύμφωνα με τα στοιχεία της Διεύθυνσης Δασών Χανίων, του πορίσματος των Επιθεωρητών Περιβάλλοντος, αλλά και του Τμήματος Υδραυλικών Έργων της Γενικής Διεύθυνσης Περιφέρειας Κρήτης.


Η κ.Ποδηματά ερωτά την Επιτροπή εάν είναι ενήμερη για τις συγκεκριμένες παραβάσεις και ζητεί να πληροφορηθεί πως προτίθεται να αντιδράσει τόσο στο αίτημα για ανανέωση των περιβαλλοντικών όρων του λειτουργούντος λατομείου, όσο και για την επέκταση της λατομικής περιοχής.

«Η Επιτροπή λαμβάνει υπόψη τα συγκεκριμένα γεγονότα που παρατίθενται στο ερώτημα», τονίζει στην απάντησή του ο αρμόδιος Επίτροπος, Στ. Δήμας, υπενθυμίζοντας με νόημα ότι «οι αρμόδιες αρχές των κρατών-μελών είναι αρμόδιες για την επιθεώρηση ανάλογων εγκαταστάσεων και για την επιβολή των σχετικών κανονισμών». Και συνεχίζει:



«Αυτή η εγκατάσταση εμπίπτει στο πεδίο εφαρμογής της Οδηγίας 2006/21/ΕΚ, για τη διαχείριση των αποβλήτων που προέρχονται από εξορυκτικές βιομηχανίες...Η Οδηγία έπρεπε να είχε μεταφερθεί στο εθνική νομοθεσία πριν από την 1η Μαίου 2008 αλλά φαίνεται πως η Ελλάδα δεν έχει λάβει ακόμη τα απαραίτητα προς τούτο μέτρα. Η Επιτροπή παρακολουθεί προσεκτικά την κατάσταση και έχει ήδη εκδώσει δυο αιτιολογημένες γνώμες για να εξασφαλιστεί η δέουσα μεταφορά της Οδηγίας στην Ελλάδα».

Πέραν της μη εμπρόθεσμης μεταφοράς της Οδηγίας 2006/21/ΕΚ στο εθνικό δίκαιο, η Επιτροπή, παραπέμποντας σε συγκεκριμένα άρθρα της εν λόγω Οδηγίας, υπονοεί σαφώς ότι η λειτουργία του λατομείου Καντάνου δεν συνάδει με τα προβλεπόμενα από το κοινοτικό δίκαιο.



«Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι η Ελλάδα ολιγωρεί και καθυστερεί στην ενσωμάτωση στο εθνικό δίκαιο αλλά και στην εφαρμογή Οδηγιών που αφορούν και συνδέονται με την προστασία του περιβάλλοντος», δήλωσε σχετικά η ευρωβουλευτής του ΠΑΣΟΚ.


Και τόνισε: «Η ανευθυνότητα και η προχειρότητα με την οποία αντιμετωπίζει η κυβέρνηση της ΝΔ το μείζον αυτό θέμα είναι διαχρονική. Αντί λοιπόν ο αρμόδιος υπουργός να εξαπολύει επικοινωνιακά πυροτεχνήματα σχετικά με την ...μελλοντική αναγκαιότητα δημιουργίας ενός αυτόνομου υπουργείου Περιβάλλοντος, θα ήταν προτιμότερο να ασχολείται εμπρόθεσμα με τα προβλήματα του σήμερα και να προσπαθεί να τα επιλύει».

Newsroom ΔΟΛ,

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=998272&lngDtrID=244



:wave2:

Gandalf dr685sm
24/03/2009, 11:21
εκείνο που δεν μπορείτε να κατανοήσετε είναι πως αίντε και έγινε συσκότιση... αίντε και είχε συμμετοχή 100%... Ε ΚΑΙ;

απο εκεί και μετά τι θα γίνει;... υπάρχει κανείς να μας πεί;

όπως είπε και ο thou-vou..."αποσυμπίεση"...

Gandalf

950dim
24/03/2009, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά όλα αυτά...

Αλλα την ίδια ώρα που η Ελλάδα ειναι πρώτη στο σβήσιμο των φώτων, υπάρχουν κι άλλες ειδήσεις...



http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=998272&lngDtrID=244



:wave2:

Να τα σκεφτεσαι αυτα φιλε την ωρα που ξεχωριζεις σπιτι σου τα πλαστικα για την ανακυκλωση/προσεχεις το νερο/κλεινεις τα φωτα κλπ...

Δε νοιωθεις λιγο αγανακτισμενος;;;
Οταν εσυ προσπαθεις(και καλα κανεις),την ιδια στιγμη αυτοι που σε εκπροσωπουν...βλεπε το αρθρο που ποσταρες...

Γιατι μιλουσες για κατι καλσον...
:wave2:

Gandalf dr685sm
24/03/2009, 12:11
αυτοί που με εκπροσωπούν;... οχι ακριβώς.. μιας και προσωπικά δεν είναι επιλογή μου αλλά έχουμε κοινοβουλευτική ολιγαρχία βλέπεις και αναγκαστικά με "εκπροσωπούν".\

Τώρα για τα καλσόν... μάλλον σε άλλον αναφέρεσαι γιατί εγώ δεν ανέφερα κάτι σχετικά.

Gandalf

ermiss
24/03/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Εχεις παιδια?Αν ναι οκ,αν δεν εχεις καλυτερα μην μιλας μεχρι αυτα να ειναι κοματι της ζωης σου.
Τα παραδειγματα στα παιδια τα δινουμε με τον καθημερινο τροπο ζωης μας.Αυτο ειναι ενα ακομα παραδειγμα.Σε σενα μπορει να φαινεται σαν χειραγωγηση σε καποιυς αλλους σαν εναν τροπο αντιδρασης και αφυπνισης συνειδησεων.Ο καθενας διαλεγει το δρομο και τις πραξεις του.


http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathcommon_2_14/02/2009_1288082

Αυτός είναι τρόπος αφύπνισης... μερικές δεκάδες χιλιάδες κόσμου συνολικά!!!!

Ο κόσμος που συμμετέχει στις δενδροφυτεύσεις ξεπερνά και τις μαζικότερες πορείες είτε για το περιβάλλον, είτε για οποιοδήποτε άλλο ζήτημα. Δεκάδες σχολεία, χιλιάδες παιδιά.

Και κάτσε πες μετά στο παιδί ότι το κλείσιμο των φώτων για μια ώρα είναι πράξη προστασίας του περιβάλλοντος, όταν ο συμμαθητής του έχει πάει βουνό και έχει φυτέψει δένδρα...

menos
24/03/2009, 12:36
"Η Ώρα της Γης ξεκίνησε το 2007 στο Σίδνεϊ της Αυστραλίας με τη συμμετοχή 2.2 εκατομμυρίων νοικοκυριών και επιχειρήσεων που έσβησαν τα φώτα τους για μία ώρα. Μόλις έναν χρόνο αργότερα η εκστρατεία μετατράπηκε σε ένα παγκόσμιο κίνημα για το κλίμα με τη συμμετοχή 100 εκατομμυρίων ανθρώπων σε 35 χώρες. Παγκοσμίως γνωστά κτίρια και τοποθεσίες όπως η γέφυρα Golden Gate και το Κολοσσαίο, σκοτείνιασαν για μία ώρα και μετατράπηκαν σε σύμβολα ελπίδας για ένα πρόβλημα που γίνεται κάθε ώρα και πιο έντονο."

Στις 28 Μαρτιου αναψτε φωτα, τηλεορασεις, ραδιοφωνα, κουζινες, θερμοσιφωνες!!! Η τρομοκρατια 35 χωρων και εκατομυρίων ανθρώπων δεν θα περασει!!!

the who
24/03/2009, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathcommon_2_14/02/2009_1288082

Αυτός είναι τρόπος αφύπνισης... μερικές δεκάδες χιλιάδες κόσμου συνολικά!!!!

Ο κόσμος που συμμετέχει στις δενδροφυτεύσεις ξεπερνά και τις μαζικότερες πορείες είτε για το περιβάλλον, είτε για οποιοδήποτε άλλο ζήτημα. Δεκάδες σχολεία, χιλιάδες παιδιά.

Και κάτσε πες μετά στο παιδί ότι το κλείσιμο των φώτων για μια ώρα είναι πράξη προστασίας του περιβάλλοντος, όταν ο συμμαθητής του έχει πάει βουνό και έχει φυτέψει δένδρα...





Ξερεις εσυ πως μεγαλωνω εγω τα παιδια μου και μου κανεις υποδειξεις?Ειπα εγω οτι κλεινουμε τα φωτα και μετα ησυχαζουμε?Ο γιος μου ξερει για τις απελευθερωσεις ζωων που εχω συμμετεχει σ ολη την Ελλαδα κι οταν μεγαλωσει λιγο θα πηγαινουμε μαζι.Γκεκε?

SVX
24/03/2009, 12:46
:a014: :a014: :a014: :a014: :a014:

vangelis 64
24/03/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathcommon_2_14/02/2009_1288082

Αυτός είναι τρόπος αφύπνισης... μερικές δεκάδες χιλιάδες κόσμου συνολικά!!!!

Ο κόσμος που συμμετέχει στις δενδροφυτεύσεις ξεπερνά και τις μαζικότερες πορείες είτε για το περιβάλλον, είτε για οποιοδήποτε άλλο ζήτημα. Δεκάδες σχολεία, χιλιάδες παιδιά.

Και κάτσε πες μετά στο παιδί ότι το κλείσιμο των φώτων για μια ώρα είναι πράξη προστασίας του περιβάλλοντος, όταν ο συμμαθητής του έχει πάει βουνό και έχει φυτέψει δένδρα... Ένας φίλος γεωπόνος μού έλεγε ότι η δεντροφύτευση είναι σίγουρη αποτυχία γιατί το πεύκο θέλει ιδιαίτερη φροντίδα.
Από τη στιγμή που δεν φυτρώνει μόνο του αλλά μ' αυτόν τον τρόπο,σε λίγο καιρό θα ξεραθεί.Αν λέει αλήθεια,τότε δεν μιλάμε για αφύπνιση αλλά τον ύπνο τού δικαίου.:(

la_villa
24/03/2009, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ξερεις εσυ πως μεγαλωνω εγω τα παιδια μου και μου κανεις υποδειξεις?Ειπα εγω οτι κλεινουμε τα φωτα και μετα ησυχαζουμε?Ο γιος μου ξερει για τις απελευθερωσεις ζωων που εχω συμμετεχει σ ολη την Ελλαδα κι οταν μεγαλωσει λιγο θα πηγαινουμε μαζι.Γκεκε?

ρε φίλε δεν σε κρίνουμε σαν γονιό ούτε σου κάνει κάποιες υποδείξεις...

δεν ασχολειτε κανείς με σένα....

με αυτήν την βλακεία που διαδίδεται ασχολούμαστε κ ο καθείς την βλέπει διαφορετικά...


αυτό πο γράφεις τώρα αυτό λέμε....με αυτα που λες ότι κάνεις το γεγονός με τα φώτα είναι κοροιδια μπροστα στο καθημερινό....

950dim
24/03/2009, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
αυτοί που με εκπροσωπούν;... οχι ακριβώς.. μιας και προσωπικά δεν είναι επιλογή μου αλλά έχουμε κοινοβουλευτική ολιγαρχία βλέπεις και αναγκαστικά με "εκπροσωπούν".\

Τώρα για τα καλσόν... μάλλον σε άλλον αναφέρεσαι γιατί εγώ δεν ανέφερα κάτι σχετικά.

Gandalf

Δες πιο καλα το reply φιλε...

fan
24/03/2009, 13:11
Εχω ακουσει οτι παπαρια μπορει κανεις να φανταστει περι υπερθερμανσης.
Να διαχωρισουμε λιγο τα πραματα.
Αν το ψαξετε ΛΙΙΙΙΙΓΟ παραπανω θα δείτε πως ολο το θεμα της υπερθερμανσης και των προσπαθειών σβηνω φοτα δεν πλενω πανω απο 40 βαθμους στο πλυντηριο κλπ ειναι μια μεγαλη μούφα. ΔΕΝ ειναι ουτε το 1% της πραγματικής ευθήνης που είναι ο Ηλιος!!!!

Και για να εξηγούμε καλυτερα.

Αν πουμε πχ λεω τωρα....οι αριθμοί ειναι απλα για το παραδειγμα.

σε 100 χρονια πχ θα καούμε απο την υπερθερμανση θα πνιγουμε γιατι θα λιωσουν οι παγοι κλπ....
Σβυνοντας φωτα και ολες τις αλλες παπαριες που λενε δεν μας γλυτώνουν ΟΥΤΕ 1 μηνα.

Και αυτο γιατι το όλο θέμα της υπερθέρμανσης ΔΕΝ οφειλετε στον άνθρωπο αλλα πολυ απλα στις μαγνητικες δυναμεις τον πλανητών που αποτελούν το Ηλιακόμας Συστημα.

Και για να μην γίνομαι κουραστικός και να εξηγησω με απλα λόγια.....


ΒΑΡΥΤΗΤΑ

Η Γη μας ΔΕΝ επιρεάζεται μόνο απο την ελξη της απο τον Ήλιο λογο βαρυτητας ΑΛΛΑ ΚΑΙ απο αλλους πλανητες. Αυτο εχει αποτέλεσμα την αλλαγή του άξονα καθώς και της τροχιάς της Γής γυρω απο τον Ήλιο, η οποία τίνει να γίνετε ΟΛΟ και ποιο οβαλ.. σαν αυγό ένα πραμα. Δεδομένου λοιπόν αυτου, και του οτι αλλαζοντας τον ΑΞΟΝΑ οι πάγοι βρίσκοντε ολοένα και ποιο κοντά στον Ήλιο συνεπάγουμε οτι και τον κόλο μας κάτω να βαράμε και να εξαφανιστούμε απο τη Γή και να μην υπαρχουν καταναλώσεις ενεργειας, καυσαέρια κλπ, οι παγοι θα λιωσουν και ο πλανήτης θα το υποστεί.

Λυπάμαι αλλα τα παραπανω είναι ερευνες ανθρώπων που αφιαίρωσαν τη ζωή τους σε αυτό.
Κατι παραπανω θα ξέρουν δε νομίζετε?



Edit: Οσον αφορά όλες αυτες τις προσπάθειες......Ειμαι υπερ.. μην νομίζετε οτι θέλω να ζω σένα σκουπιδαριό υπερκαταναλοτιζμου κλπ κλπ κλπ.... Απλα λεω...

the who
24/03/2009, 13:34
Αυτο που ξερω ειναι οτι οσοι περισσοτεροι ανθρωποι κανουν κατι ,εστω και μικρο,για τη Γη τοσο το καλυτερο.

Cpt. Haddock
24/03/2009, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Αυτο που ξερω ειναι οτι οσοι περισσοτεροι ανθρωποι κανουν κατι ,εστω και μικρο,για τη Γη τοσο το καλυτερο.

Ναι, συμφωνώ. Αρκεί αυτό το κάτι να μην είναι στιγμιαίο για να μας προσφέρει άλλοθι για την άθλια συμπεριφορά μας τον υπόλοιπο καιρό.

Τι να το κάνω που η Ελλάδα ειναι πρώτη εδω, όταν είναι πρώτη και στον αριθμο των παράνομων χωματερών....
Όταν πολλοι έλληνες νομίζουν οτι οι μπλε κάδοι μπήκαν για να έχουμε ποικιλια χρώματος και "ποιος ξέρει πόσα θα έφαγαν πάλι"

:wave2:

ermiss
24/03/2009, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ξερεις εσυ πως μεγαλωνω εγω τα παιδια μου και μου κανεις υποδειξεις?Ειπα εγω οτι κλεινουμε τα φωτα και μετα ησυχαζουμε?Ο γιος μου ξερει για τις απελευθερωσεις ζωων που εχω συμμετεχει σ ολη την Ελλαδα κι οταν μεγαλωσει λιγο θα πηγαινουμε μαζι.Γκεκε?

Παρεξήγησες φίλος, δεν ήταν προσωπικό. Δεν είπα στο παιδί ΣΟΥ. Ήταν γενική αναφορά. Μάλλον θα έπρεπε να έλεγα στα παιδιά ΜΑΣ.

:beer:

Zpower
24/03/2009, 16:42
Στην αρχη ειπαν σβηστε τα φωτα για μια ωρα ,μετα απο ενα μηνα καποιος σκεφθηκε να κλεισουμε το νερο για μιση ημερα ,την επομενη εβδομαδα καποιος αλλος θεωρησε οτι δεν πρεπει να μιλαμε στο τηλεφωνο γενικα γιατι υπαρχει προβλημα με τις συχνοτητες των Πελεκανων ετσι τα τηλφ σταδιακα ειχαν διαρκεια μεχρι 10λεπτα μετα επεφτε προστιμο ταριφα ,τα μετρα χωρις να το καταλαβουμε μπηκαν αθωα και σιγα σιγα στην ζωη μας ,για το καλο του πλανητη ειπαν ,το καλο της ζωης μας .μεγαλη σπαταλη ενεργειας και φυσικων πορων .το πετρελαιο πλεον το βρισκεις στα φαρμακεια σε νεα μορφη αντιδοτου για την θεραπεια των καλλων και για εντριβες η τιμη του δε ειναι ισαξια του χρυσου και φυλασεται σε ειδικα πετρελαιοκιβωτια .τα αυτοκινητα απλα δεν υπαρχουν μια και τα εργοστασια εκλεισαν τοτε με την κριση του 20010 η παραγωγη κατερευσε γενικα ,τα τανκερς και τα καραβια αεροπλανα τρενα κλπ χρησιμοποιηθηκαν για την κατασκευη του ΤΕΙΧΟΥΣ ως πρωτη υλη .Η μετακινηση ισχυει πλεον διανοητικα ,πρωτοπορος μια μικρη εταιρεια της Ενωμενης Βαλκανικης με το ονομα Ιντρακινισις ,το χρημα δεν υπαρχει ως υλικη ενοια στο παρον ,εχει αντικατασταθει και αυτο με σωματικη-ψυχωτικη δεσμευση δλδ ο καθε ενας που γενιεται φερει τα χρεη του γενητορα του ,ενα νεο ειδος διασυνοριακης δουλοπαροικιας .ολα για το καλο του κρατους ,της Μεγαλης Εταιρειας μιας και το κρατος ανελαβε τοτε τα χρεη ολων των εταιρειων ,μετα τα κρατη συνεταιρισθησαν και οδηγησε αυτο τελικα σε μια ΜΕGA COM. με ελαχιστες εξαιρεσεις καποιες μικρες και ειδικες κομπανιες,οπως εξαιρεσεις αναμεσα στην μαζα υπηρχαν και υπαρχουν ,συνομωτικα σε καθορισμενες περιοχες εντος του μικρου τειχους οπου η μαζα δεν εχει προσβαση, και σε αυστηρα περιορισμενο αριθμο εταιρων κρυφες αποθηκες οπλισμου τροποποιημενες σε ομαδικες λεσχες βγαζουν στο φως παλια αντικειμενα με μυθικα ονοματα οπως bandit ,africa,fazer ,tenere ,zephyr ,astrea ,vespa ..τα ανεβαζουν στην κορυφη του λοφου διπλα απο τα αρχαια μαρμαρα και εκει αφου τα καβαλησουν ξεχυνονται στον κατηφορο με κραυγες αλαλαγμους οπως γκρρρρρ,,,,,ααανννν,,,,, ιιννννν μεχρι την δυση του Ηλιου και την ελευση του μαυρου σκοταδιου .μιας και δεν υπαρχει φωτισμος γενικα, επειδη πριν απο πολλα χρονια κατι ΜΑΛΑΚΕΣ δεχθηκαν να κλεισουν τα φωτα τους στο πλανητη για μια ωρα .

el_hymador
24/03/2009, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zpower
Στην αρχη ειπαν σβηστε τα φωτα για μια ωρα ,μετα απο ενα μηνα καποιος σκεφθηκε να κλεισουμε το νερο για μιση ημερα ,την επομενη εβδομαδα καποιος αλλος θεωρησε οτι δεν πρεπει να μιλαμε στο τηλεφωνο γενικα γιατι υπαρχει προβλημα με τις συχνοτητες των Πελεκανων ετσι τα τηλφ σταδιακα ειχαν διαρκεια μεχρι 10λεπτα μετα επεφτε προστιμο ταριφα ,τα μετρα χωρις να το καταλαβουμε μπηκαν αθωα και σιγα σιγα στην ζωη μας ,για το καλο του πλανητη ειπαν ,το καλο της ζωης μας .μεγαλη σπαταλη ενεργειας και φυσικων πορων .το πετρελαιο πλεον το βρισκεις στα φαρμακεια σε νεα μορφη αντιδοτου για την θεραπεια των καλλων και για εντριβες η τιμη του δε ειναι ισαξια του χρυσου και φυλασεται σε ειδικα πετρελαιοκιβωτια .τα αυτοκινητα απλα δεν υπαρχουν μια και τα εργοστασια εκλεισαν τοτε με την κριση του 20010 η παραγωγη κατερευσε γενικα ,τα τανκερς και τα καραβια αεροπλανα τρενα κλπ χρησιμοποιηθηκαν για την κατασκευη του ΤΕΙΧΟΥΣ ως πρωτη υλη .Η μετακινηση ισχυει πλεον διανοητικα ,πρωτοπορος μια μικρη εταιρεια της Ενωμενης Βαλκανικης με το ονομα Ιντρακινισις ,το χρημα δεν υπαρχει ως υλικη ενοια στο παρον ,εχει αντικατασταθει και αυτο με σωματικη-ψυχωτικη δεσμευση δλδ ο καθε ενας που γενιεται φερει τα χρεη του γενητορα του ,ενα νεο ειδος διασυνοριακης δουλοπαροικιας .ολα για το καλο του κρατους ,της Μεγαλης Εταιρειας μιας και το κρατος ανελαβε τοτε τα χρεη ολων των εταιρειων ,μετα τα κρατη συνεταιρισθησαν και οδηγησε αυτο τελικα σε μια ΜΕGA COM. με ελαχιστες εξαιρεσεις καποιες μικρες και ειδικες κομπανιες,οπως εξαιρεσεις αναμεσα στην μαζα υπηρχαν και υπαρχουν ,συνομωτικα σε καθορισμενες περιοχες εντος του μικρου τειχους οπου η μαζα δεν εχει προσβαση, και σε αυστηρα περιορισμενο αριθμο εταιρων κρυφες αποθηκες οπλισμου τροποποιημενες σε ομαδικες λεσχες βγαζουν στο φως παλια αντικειμενα με μυθικα ονοματα οπως bandit ,africa,fazer ,tenere ,zephyr ,astrea ,vespa ..τα ανεβαζουν στην κορυφη του λοφου διπλα απο τα αρχαια μαρμαρα και εκει αφου τα καβαλησουν ξεχυνονται στον κατηφορο με κραυγες αλαλαγμους οπως γκρρρρρ,,,,,ααανννν,,,,, ιιννννν μεχρι την δυση του Ηλιου και την ελευση του μαυρου σκοταδιου .μιας και δεν υπαρχει φωτισμος γενικα, επειδη πριν απο πολλα χρονια κατι ΜΑΛΑΚΕΣ δεχθηκαν να κλεισουν τα φωτα τους στο πλανητη για μια ωρα .


Τα ζοφερο μελλον που περιγραφεις, εχει πολλες περισσοτερες πιθανοτητες να γινει πραγματικοτητα επειδη καποιοι ΜΑΛΑΚΕΣ προτιμησοαν οταν υπηρχε ακομα καιρος, να παραμεινουν ετυχισμενοι ΗΛΙΘΙΟΙ, μεσα στην ληθη της ευμαρειας...

Zpower
24/03/2009, 19:19
συμφωνω δεν λεω τιποτε το αντιθετο

THEOD
24/03/2009, 20:07
Προσωπικά θεωρώ το θέμα μπούρδα...Για το θεαθήναι είναι όλα αυτά...όπως και αυτή η μόδα της καθιέρωσης μέρας του παιδιού, του νερού, της πείνας, της δίψας, της φάλαινας, του κέρατού μας του τράγιου, και εγώ δεν ξέρω τι άλλο...

Παρ' όλα αυτά αν κάποιος το πιστεύει και θέλει να συμμετέσχει εμένα δεν μου πέφτει λόγος... Στο κάτω-κάτω της γραφής κακό δεν κάνει σε κανέναν και όλοι είναι ελέυθεροι και έχουν δικαίωμα να πιστεύουν ότι θέλουν...

Νομίζω ότι πολύ ασχοληθήκαμε με το θέμα.... Μάλλον ο καιρός δεν ευνοεί τις βόλτες και βγάζουμε τα απωθημένα μας στο πληκτρολόγιο...Πάρτε λοιπόν τα μηχανάκια σας για καμμία βόλτα να ξελαμπικάρετε και όποιος γουστάρει ας κλείσει και τα φώτα...

alex-vstrom
28/03/2009, 10:05
Αγαπητοί φίλοι,

Ελάχιστες ώρες μας χωρίζουν από την Ώρα της Γης!

Χάρη στη δική σας μοναδική συμμετοχή ξεπεράσαμε κάθε προσδοκία και αποδείξαμε για ακόμα μια φορά ότι η Ελλάδα όταν θέλει μπορεί!

Καθώς η μεγάλη ώρα πλησιάζει θα θέλαμε να μοιραστούμε μαζί σας μερικές προτάσεις για να περάσετε την Ώρα της Γης δημιουργικά και με ασφάλεια:

Αν δεν έχετε κάποιο πρόβλημα ή ανειλημμένες υποχρεώσεις, σβήστε τα φώτα νωρίτερα από τις 20.30
Κρατήστε τα φώτα σβηστά όσο περισσότερο μπορείτε. Γιατί όχι και όλη τη νύχτα; Εξάλλου όσοι μείνουν σπίτι για να παρακολουθήσουν τον αγώνα της Εθνικής Ελλάδας από την τηλεόραση, δεν χρειάζονται φώτα
Μοιραστείτε μαζί μας σε ένα σύντομο κείμενο το πώς περάσατε την Ώρα της Γης στο support@wwf.gr
Καιρού επιτρέποντος, ζήστε την Ώρα της Γης εκτός σπιτιού χωρίς να ξεχάσετε βέβαια να σβήσετε προηγουμένως όλα τα φώτα στο σπίτι σας. Κατά την Ώρα της Γης, θα έχετε άλλωστε την ευκαιρία να απολαύστε την πληθώρα των εκδηλώσεων που θα λάβουν χώρα σε όλη την Ελλάδα
Βγάλτε βίντεο και φωτογραφίες από τη δική σας Ώρα της Γης και στείλτε μας το υλικό σε ένα CD ή DVD στα γραφεία μας στην Φιλελλήνων 26, ΤΚ 105 58, Αθήνα
Εναλλακτικά μπορείτε να μας στείλετε ψηφιακές φωτογραφίες (μέγιστος όγκος 2 ΜΒ ανά μήνυμα) στο support@wwf.gr

Η κοινή μας δράση για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής δεν τελειώνει στις 9:30 αύριο το βράδυ. Εμείς συνεχίζουμε τον αγώνα μας και σας θέλουμε κοντά μας, συμμάχους στη δράση μας.
Ενημερωθείτε για την εκστρατεία του WWF Ελλάς «το κλίμα είναι στο χέρι σας» και για τους τρόπους που μπορείτε να υποστηρίξετε τη δράση μας.

Σας ευχαριστούμε και σας ευχόμαστε καλή επιτυχία στη δική σας ΩΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ!



[b][u]ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΚΡΑΝΗ ΜΗΧΑΝΕΣ ΦΛΑΣΑΚΙΑ ΚΑΡΙΝΕΣ Κ.Τ.Λ.

Uriah Heep
28/03/2009, 13:15
"Τη ρωμιοσύνη να την κλαίς!"

Φοροκλέφτες, παιδεραστές, ψεύτες, αυθαιρετούντες, παρενοχλούντες σεξουαλικά, παραβάτες Stop και πάσης ορδής κοινωνικώς δυσανάπτυκτα ανθρωποειδή …
…την έχουν βρεί εδώ και χρόνια την πατέντα. Δυό σταυροκοπήματα, ένα κερί άντε και κανά εκκλησάκι προκάτ στην άκρη της μεζονέτας ή του αυθαίρετου και παραμυθιάζουνε μέχρι και τον Θεό τα λαμόγια.

Διότι, κύριος, τα πάντα είναι θέμα δημοσίων σχέσεων! Ακόμα και με τον Επουράνιο Εισαγγελέα …
…στην WWF θα κολλούσαμε τώρα?

Και πάλι το κυνικοτραγικό θουκυδίδειον "ως φόβον και τούτο υπακούσοντες" Α141

Οι (στην πλειοψηφία τους) οικολογικά ρακένδυτοι νεοέλληνες, το έκαναν πάλι το θαύμα τους! Ψιττακίζοντας lumpen οικολογικές αρλούμπες, της γνωστής κοπής σούπερ μάρκετ, βγήκαν πρώτοι!
Κάτι …σαν τη διάκριση του Σαρμπέλ στη Γιουροβίζιον. Μεγαλείο μεγάλε!

Σφίξτε τα δόντια! Βάλτε το καλό σας οικολογικό ταγέρ ή αρβύλα, κατά περίπτωση, και "καθαρίσατε" καλύτερα κι από το Tide με μπλέ και πράσινους κόκκους. Μια ώρα είναι …θα περάσει.

Το πρόβλημα δεν λύνεται με "γιαχνί" χολυγουντιανά events, άρχοντα...

Με ειδοποιούν απ’ το κοντρόλ ότι το Προεδρικό Μέγαρο και η Βουλή θα κλείσουν τα φώτα σήμερα το βράδυ, συμμετέχοντας στην «Ώρα της Γης».


Είδε η αλεπού να καλιγώνουν τ΄άλογο και σήκωσε κι αυτή το πόδι της!

Τον σώσαμε το πλανήτη παιδιά!

Θα πρότεινα στους πάσης ορδής πολιτικούς, τους συνημμένους …των 50 αστυνομικών, των 4 συνοδευτικών οχημάτων και 4 μηχανών για τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης,
… των 20 αστυνομικών, των 2 συνοδευτικών οχημάτων και 2 μηχανών για τους αρχηγούς των κομμάτων,
… των 8 αστυνομικών , 1 συνοδευτικού όχημα και 1 μηχανής για τους υπουργούς,
… των 6 αστυνομικών και 1 συνοδευτικού οχήματος για τους αναπληρωτές υπουργούς,
… των 4 αστυνομικών και 1 συνοδευτικού οχήματος για τους υφυπουργούς,
… των 8 αστυνομικών για τους πρώην πρωθυπουργούς,
… των αδιευκρίνιστου αριθμού αστυνομικών, συνοδευτικών οχημάτων, μηχανών του πρωθυπουργού,
… το σταματάω εδώ γιατί βαριέμαι να μετράω μέχρι τους 1000 αστυνομικούς,
.
.
.
… να πάνε να φάνε καμιά σπαγγέττι αλά πουτανέσκα υπό το φως των κηρίων, μέχρι να περάσει κι αυτή η αβάσταχτη ατραξιόν.

Που ξέρεις …
… μπορεί να τους βραβεύσει και η Ακαδημία για την συμβολή τους στη σωτηρία του Πλανήτη!

Άμα είναι να περιμένουμε να σωθεί ο Πλανήτης από το παράδειγμα του παραληρηματικού μεγαλείου και κατινάμπλ μολιερισμού των καθοδηγητών μας …

…εγώ προσωπικά προτιμώ την ευθανασία!

Πολύ αγαπητική αγάπη για το περιβάλλον έπεσε μεγάλε!

Δεν με πείθεις,

...ακόμα κι αν με πείσεις!

Άφεριμ guys and girls!



:beer: :beer: :beer:

p@nos
28/03/2009, 13:50
paidia, δεν εχω διαβασει οτι εχετε γραψει μεχρι στιγμης, αλλα ενα εχω να πω...

ο πλανητης δε θα παθει ζημια τοσο μεγαλη απο την υπερθερμανση...

η ζημια θα γινει απο τη ρυπανση, τις χωματερες και τα σκουπηδια...
και το προβλημα απο τα σκουπηδια μας ειναι πολυ μεγαλυτερο απο τους κινητηρες και τα καυσαερια...

το πλαστικο ρυπαινει, βρωμιζει τα παντα, θαλασσες, χωραφια, δαση...
οπου ειτε το πεταμε εμεις, ειτε στις χωματερες που μετα καταληγει αλλου...

αν λοιπον θελετε να βαλετε το λιθαρακι σας και εσεις στο να βοηθησουμε το μερος που ζουμε, και απο αισθητικης αποψης, γιατι οχι, αντι για μια σακουλα σκουπηδιων, να εχετε δυο...

στη δευτερη βαζετε χαρτια, πλαστικα σκουπηδια, γυαλινα...
βλεπω οτι πλεον διπλα σε αρκετους καδους βαζουν και καδους ανακυκλωσης...

πετατε τη δευτερη σακουλα σε αυτους τους καδους, με την ελπιδα οτι τελικα θα καταληξουν στην ανακυκλωση, δεν ειναι ουτε δυσκολο, ουτε δυσκολο να το κανει ο καθενας μας
:)

blueangel
28/03/2009, 19:45
ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΜΩΤΟ!!!!!!!:rotflmao: :beer: :beer: :beer: :beer:

Akatanomastos
28/03/2009, 20:01
ελληνικη πρωτια..

φυσικα, πρωτια στην λιστα με την μικροτερη ανακυκλωση
την μικροτερη οικολογικη συνειδηση
την υπερβολικη καταναλωση ρευματος σε κλιματιστικα κλπ κλ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ

τα καναλια παντως σιγουρα θα λενε κλειστε ΟΛΑ τα φωτα ΑΛΛΑ ΟΧΙ την τηλεοραση, αλλιως για ποιο θα παιξουμε το θεμα?:rotflmao:

Maira
29/03/2009, 13:16
Τώρα πλάκα, πλάκα δεν κατάλαβα!!!!



Οι Έλληνες κατάλαβαν ότι μόνο τα φώτα έπρεπε να κλείσουν ή να κατεβάσουν τον γενικό???


Αλλά βέβαια! Και πάλι ας κάνουμε κάτι με το λιγότερο κόστος!!!!


Αν κλείσουμε τα φώτα και βλέπουμε ταινία, είναι σα να είμαστε στο σινεμά!!!!


:uplate:

TROOPER
29/03/2009, 23:42
παπαριες κυρα μαριτσα.