PDA

View Full Version : erwtisi gia abs



panathas
19/03/2009, 12:37
re paidia tha ithela mia gnwmi..axizei na pareis kati xwris abs??p.x tiger 1050 i cbf 100??

makis206
20/03/2009, 03:54
Είναι θέμα ασφάλειας και πρόκειται για ένα σύστημα που μπορεί να επέμβει για να σώσει μία κατάσταση που ξεφεύγει από τα όρια του αναβάτη, απ'την άλλη αν είσαι σίγουρος για τον εαυτό σου και για τον τρόπο που θα χειρίζεσαι τη μοτοσυκλέτα σου τότε ίσως να μη σου χρειαστεί και ποτέ.

Εγώ προσωπικά δεν θέλω πολλά πολλά μπιρμπιτσόλια πάνω στη μηχανή μου, πόσο μάλλον όταν για να λειτουργήσουν χρειάζονται αισθητήρες και άλλα τέτοια ηλεκτρονικά μαραφέτια, θέλω ο χειρισμός της μηχανής να γίνεται αποκλειστικά και μόνο από μένα φροντίζοντας πάντα να έχω τον πλήρη έλεγχο της κατάστασης ενώ σπάνια θα πλησιάσω τα όριά μου. Αυτό συνεπάγεται βέβαια ότι θα πρέπει συνεχώς να είμαι έτοιμος και να προλαμβάνω πριν συμβεί κάτι άσχημο στον δρόμο μου αλλά όσο έχω τους ρυθμούς χαλαρούς τα πράγματα είναι πιο εύκολα για μένα.

Στην κρίση του καθενός είναι, οπωσδήποτε μια μοτοσυκλέτα χωρίς το abs όμως δεν την μετατρέπει αυτόματα σε άχρηστη.

:beer:

panathas
20/03/2009, 06:01
isoun polu perigrafikos..eyxaristw..:beer: