PDA

View Full Version : σετ εργαλείων



christos34
31/03/2005, 15:55
γεια,

πήγα σήμερα στον μπολασίκη στο περιστέρι να με βοηθήσουν τα παιδιά να βάλω την πλάκα έδρασης του topcase στην r1200gs και πάνω στην κουβέντα μου είπαν πως στα αρχικά μοντέλα η BMW έδινε περισσότερα εργαλεία, σύν ένα σετ επισκευής ελαστικού.

δυστυχώς τώρα το έχουν σταματίσει αυτό πια. τί να γίνει? φαίνεται πως ήταν ασύληπτο το κόστος τους... !!!!!!!!!!!!!!


χρήστος

DUKASII
31/03/2005, 15:57
απλα οι εδω ελληνάρες ειπανε να τα βγάλουνε αυτα και να τα πλερώνεις εξτρα φιλε μου!

OldMan
31/03/2005, 16:49
:sad: :sad: :sad:

Dukas Rulezzzz !!!

:wave2: :beer: :wave2:

xifias
31/03/2005, 21:25
ε ρε σανιδα που θελουνε

να σκας τοσα λεφτα για ενα μηχανακι και να θελουν να στα παρουν απ τα εργαλεια

μεγαλη γυφτια.Δυσφημιζουν και την εταιρια.Τα bmw παντα ειχαν πληρη σετ εργαλειων ποιοτητας και σετ επισκευης ελαστικου για τιουμπλες

Αυτο το αναγνωριζαν ολοι οι γιαπωνεζοφιλοι

Giannis_L
31/03/2005, 22:38
δεν ειναι αυτο.

Απλα βαζουν λιγοτερα για μικροτερο κοστος. Δεν ειναι θεμα Ελληνων.

Τα ιδια παραπονα εχουν γινει και σε forum εξωτερικου

christos34
31/03/2005, 23:31
ποιο κόστος ρε γιάννη?? πόσο να έχουν πέντα κλειδιά?? 30 ευρώ? 50?

16.000 τους έδωσες! υπήρχε περίπτωση να σου πούνε θέλουμε 16.100 και θα έχετε και ένα πλήρες σετ εργαλείων και θα τους αρνιώσουν??

χρήστος

Giannis_L
31/03/2005, 23:45
ΚΑΙ ομως ναι. Μου ειπε ενας μηχανικος οτι κανουν κατι τρελα για μειωση κοστους !!

GST
01/04/2005, 07:48
το καλυτερο σετ παντως εργαλειων που πηρα σε μοτο ηταν σε ktm 01 μοντελο

xifias
01/04/2005, 08:21
το σετ εργαλειων της Κ100 περιελαμβανε

δερματινη θηκη εργαλειων
σετ επισκευης ελαστικου με εικονογραφημενες οδηγιες
πενσα
2 κατσαβιδια
4 γερμανικα διπλα
μπουζοκλειδο
5 αλλεν
κλειδι προφορτισης αμορτισερ
μπουλονοκλειδο για τον πισω τροχο
προεκταση
2 ασφαλειες

ποιοτητα κορυφαια.


στα γιαπωνεζικα που ειχα δυστυχως η ποιοτητα ηταν αστα να πανε.Τα ειχα αντικαταστησει με αλλα δικα μου

τωρα φαινεται αλλαξαν οι καιροι και ξυπνησαν και οι γερμανοι

Spike
01/04/2005, 09:03
Pantos ego pou to efera apo germania eixe olo to set ergaleion mesa syn ayta gia tin episkeui tou elastikou .... isos imoun tyxeros...

pantonakas
31/08/2005, 05:27
Χαιρετώ τους ΒΜWακιδες και όλους τους φίλους της μοτοσυκλέτας. Πρόσφατα έγινα και εγώ κάτοχος μιας R 1200GS και παρατήρησα με μεγάλη μου έκπληξη οτι τα εργαλεία είναι μισά απ' όσα αναφέρει το manual του κατασκευαστή. Πήρα τον αντιπρόσωπο και μου είπε πως έγιναν "περικοπές" από τους ίδιους τους Γερμανούς γιατί λέει "ανακάλυψαν" ο,τί το μπουζόκλειδο, η σειρά με τα torx, και το σετ επισκευής ελαστικών δεν θα μας ήταν χρήσιμα και φρόντισαν να μας απαλάξουν από το περιττό βάρος!!!
Εάν όμως τα θέλουμε ευχαρίστως να μας τα διαθέσουν με το ανάλογο ΒΜW αντίτιμο!

Μωρέ δεν ντρέπονται λέω εγώ!!

:evil: :evil: :evil::mad: :mad:

Και σαν να μην έφτανε αυτό η μια πλαϊνή βαλίτσα σε ένα ταξίδι μου έβαλε νερά!! :mad: :mad:
Τρίζουν και τα κολόφρενα!:mad: και για να την πάω στον Παναγιωτόπουλο πρέπει να ταξιδέψει με πλοίο και με ένα σωρό λεφτά για το τίποτα.

Υ.Γ. Με συγχωρείτε για αυτή μου την έξαρση αλλά ήθελα κάπου να τα πω για να ξεσπάσω.
:(

Giannis_L
31/08/2005, 10:46
καλημερα και καλοταξιδη.
Οσον αφορα τα γρενα,πηγαινε και κανονονισε να σου βαλουν κατι τσιμουχες,εχει βγει ειδικη οδηγια απο τη Γερμανια που στην αλλαζουν..

Οσο για τα αλλα...κανενα σχολιο...

motoforever
31/08/2005, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από pantonakas
Και σαν να μην έφτανε αυτό η μια πλαϊνή βαλίτσα σε ένα ταξίδι μου έβαλε νερά!! :mad: :mad:

:(

Καλορίζικη και καλά ταξιδια να έχεις φίλε.
θα μπορούσες να μας πείς περισσότερα για τις βαλίτσες που βάλανε νερό... Σκοπεύω να τις αγοράσω και θέλω να τις συγκρίνω με τις Touratech τις αλουμινένιες

Ευχαριστώ

φωτο1
35lt & 41lt πλαινές αλουμινίου μαζί με τις βάσεις τους 706 ευρώ
κωδικός Touratech 0522130

φωτο2
35lt & 41lt πλαινές αλουμινίου μαζί με τις βάσεις τους 1050 ευρώ
(η αριστερή είναι κομμένη για να χωράει την εξάτμιση και να ερθει πιο κοντά στην μηχανή -- γλυτώνεις 10 εκατοστά περιπου στο πλάτος.
κωδικός Touratech 0520140

Αλουμινίο το υλικό και για τις δύο επιλογές

Της ΒΜW έχουν γύρ στα 700 εάν τις βάλω τώρα έχω τις βάσεις ήδη
Οι δύο πλαινές έχουν 571 χωρίς τις βάσεις (+250 ευρώ) 37lt και 46lt Οι οποίες γίνονται 28lt και 37lt

Ευχαρίστως να ακούσω απόψεις

motoforever
31/08/2005, 11:28
φωτο1


22784

motoforever
31/08/2005, 11:29
φωτο2


22785

Giannis_L
31/08/2005, 11:31
φωτο ???

pantonakas
31/08/2005, 22:01
Καλησπέρα και πάλι.
Όσον αφορά τις βαλίτσες της BMW έχει δημιουργηθεί το εξής πρόβλημα:

Η αριστερή από την στιγμή που την αγόρασα (μαζί με την μηχανή), έχει ένα εσωτερικό "χείλος" από πλαστικό στην περιοχή που εφαρμόζει για το κλείσιμό της και που δέν επιτρέπει την είσοδο του νερού.Ε αυτό το πλαστικό είναι κάπως λοξό- μπετσικαρισμένο με αποτέλεσμα άνοιξε-κλείσε την βαλίτσα να χαρακωθεί και από το σημείο αυτό να βάζει νερά.
Τώρα προσπαθώ να συνεννοηθώ με τον αντιπρόσωπο για τον έλεγχο και την αλλαγή της.

Κατά την γνώμη μου, αν έπερνα τώρα τις βαλίτσες, θα έπερνα της Touratech γιατί είναι ανοιγόμενες από το επάνω μέρος πράγμα που διευκολύνει το βάλε βγάλε των πραγμάτως σου χωρίς να χρειάζεται να την βγάλεις από τις βάσεις. Επίσης, είναι δυσκολότερο να πάρει νερά με τον τρόπο που εφαρμόζουν οι συγκεκριμένες.
Από την άλλη πάλι της BMW είναι μεταβλητού όγκου πολύ καλαίσθητες αλλά και αρκετά ευπαθείς ειδικά το αλουμινένιο κομμάτι.
Και κάτι τελευταίο, διάβασα στο μοτο ό,τι οι βάσεις της BMW δεν είναι και τόσο στιβαρές και μπορεί να σπάσουν από συνεχείς δονήσεις (π.χ. χώμα). Βλέπε μοτο τεστ mega on-off στη Βουλγαρία

Εσύ έχεις το καρπούζι, εσύ και το μαχαίρι όπως έλεγε και ένας καθηγητής μου!:) :)

pantonakas
31/08/2005, 22:17
Και τελικά το ταξίδι δεν το γλυτώνω!!
Σήμερα το μεσημέρι την στούκαρα σε ένα μ@λ@κ@ γερμανό που οδηγούσε ένα νοικιασμένο αμάξι και που ξαφνικά στη μέση του πουθενά θημήθηκε να στρίψει αριστερά χωρίς να βγάλει φλάς!!:evil: :evil: :mad:
Το καλό της υπόθεσης είναι ότι δεν έτρεχα και κατάφερα να την κρατήσω γλυτώνοντας με μερικές γρατσουνιές σε κύλινδρα χούφτα και φτερό.
Δυστυχώς όμως έχει πάθει κάποια βλάβη το ABS και ο σερβομηχανισμός του φρένου! :mad: :mad: :mad: