PDA

View Full Version : ποια μοτο μεχρι 3000 ???



munchkin
21/03/2009, 14:10
τι θα αγοραζατε μεχρι 3000 για κανα ταξιδακι μικρο και σηγουρα να μπορει να περασει χωμα ...
τα χαμηλα μοντελα αποκλειονται λογο υψους μου. (193) οποτε θα παω για μεση μετα ....

ευχαριστω εκ των προτερων .

LOCO3196
21/03/2009, 14:32
xm...
to mono pou mou erxete sto mualo einai to Honda Transalp
sorry alla den eimai fan tou idous... opote den exo na sou protino enalaxtikh... :(

den 8a to agoraza logo tou oti den einai gia mena alla gia ta3idi kai gia xoma einai pollh kalo + oti einai kai sta lefta pou 8es

elpizo na boh8isa esto kai ligo :D

munchkin
21/03/2009, 14:44
ευχαριστω ..

εχω διαβασει για τα εξεις (καποια ειναι παλια ...)

1) SUZUKI DR800SS (1500 - 2500 euro)
2) GAGIVA GRAND CANYON και CANYON (3000 - 3500)
3) KLR 650 η KLE500 καινουργια εχουν 4000 και μεταχ .δεν ξεπερνουν τα 3000 (φθηνα!!!)
4) KTM 640 (3000 - 3500)
5) BMW 650 (στα σερβις θα μου πιανουν τον ποπο νομιζω ...)
6) HONDA VARADERO 99-00s (υπαρχουν και με 4000 .. αγνωστο ποσα χιλ. αλλα Honda ειναι ....)
7) GAGIVA ELEPHAND ???

MikeG
21/03/2009, 14:46
Ξέχασε το Varadero.
Είναι ελέφαντας σε κιλά.


Το service του BMW κοστίζει όσο σε όλα τα μονοκίλυνδρα. Λάδια, φίλτρο.

SVX
21/03/2009, 14:48
pare ena KLR 650 na teleionei to thema....


alex θα λεγα κι εγω Freewind αλλα θα πεταχτουν ολοι και θα πουν δεν πουλησε -κυκλοφορησε πολυ/.... θα το παντρευτεις...κλπ

alexxxcbr
21/03/2009, 14:52
Suzuki Freewind 650.Kάνει τα πάντα φτηνά και καλά.:wave2:

alex-kal
21/03/2009, 15:05
Mε 3000-3300 το πολύ παίρνεις ένα TDM 850 (τόσο το πήρα εγώ) σε καλή κατάσταση (θέλει λίγο ψάξιμο) και είσαι άρχοντας..
Εδώ και 8 μήνες περίπου είμα με ένα χαμόγελο και χωρίς να δώσω πολλά λεφτά..

TassosK
21/03/2009, 16:57
θελει και χωμα το παιδι

LOCO3196
21/03/2009, 17:13
+1 TassosK
το TDM ειναι γαματο για την κατηγορια του αλλα δεν ειναι για πολλα χωματα.... :nono:

alex-kal
21/03/2009, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOCO3196
+1 TassosK
το TDM ειναι γαματο για την κατηγορια του αλλα δεν ειναι για πολλα χωματα.... :nono:

Ναι είναι λίγο βαρύ για χώμα.
Αλλά για ταξιδάκια κοντινά..... λουκούμι!!

epp1640
21/03/2009, 21:32
KLR 650.. η αγορά είναι αμείλικτη με αυτό το μοντέλο και έτσι θα βρεις φτηνά, αρκετά πρόσφατα μεταχειρισμένα στο budjet σου.. made in japan, 4 βάλβιδο, καλή ροπή.. πολύ ωραίο :D

AUFGEBRACHT
22/03/2009, 01:55
F650GS DAKAR αφού είσαι ψηλός και γουστάρεις και χώμα...

Υ.Γ. Το Cagiva Elephant από που το ξέθαψες?

maniatiakos
22/03/2009, 03:52
africa twin 750 '98 μαυρο.διαχρονικο με πολυ καλες δυνατοτητες στο χωμα.το μονο προβλημα που βγαζει ειναι αντλια βενζινης.

munchkin
22/03/2009, 04:12
παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας , εχω και εγω σχεδον καταληξει στο KLR650 και λεω να του βαλω και ενα συστ. motard , και να εχω και το χωματινο καβατζα για εξορμησεις .
Μετα το παιδικο μου αποθημενο ηταν και ειναι παντα το DR big boss 800SS , βρηκα και ενα παιδι που του εχει κανει πληρη ανακατασκευη και το πουλαει 2000 συζητησημα ...
βεβαια θα μου πεις οτι ειναι αρχαιο ./. θα συμφωνησω αλλα αν το εχει κανει οντως σαν καινουργιο νομιζω οτι αξιζει να υπαρχει ενα τετοιο κομματι ,.

για το freewind δεν θα συμφωνησω γιατι οσα εχω ακουσει μετα απο χιλιομετρα κανουν σαν γκαζοτενεκεδες ακομα και στο ρελαντι . ( με το συμπαθειο μην προσβληθει και κανενας ,,,)
οποτε αν το παω και χωμα κυνδινευει να μηνει εκει ...

Για το DR800 τι λετε ???

AUFGEBRACHT
22/03/2009, 05:02
Φαίνεται ότι έχεις πάρει την απόφασή σου...Anyway,για μένα,το μεγαλύτερο μειονέκτημα του DR800 Big είναι η αρχαιότητα...Ίσως έχεις μπλεξίματα με την εφορία αρχαιοτήτων της περιοχής σου αν σε δουν να το καβαλάς.Πέραν της πλάκας φίλε,αν απλά το έχεις απωθημένο και θες να το αποκτήσεις ολα καλά...Από την άλλη ετοιμάσου για συμβιβασμούς....Καταρχάς:χώμα!!! Λές ότι θες να πηγαίνεις χώμα.Το μηχανάκι είναι ΜΑΣΤΟΔΟΝΤΟ,το λέει και τ όνομά του,B I G !!!!! Βαρύ για χώμα και δύσχρηστο,ιδιαίτερα σε στενά χωμάτινα μονοπάτια έχει την τάση να χάνεις το μπροστινό του.Κι άντε μετά να το σηκώσεις...Επίσης αν δεν κάνω λάθος αν και αξιόπιστος κινητήρας καταναλώνει αρκετό λάδι.Επίσης για μέσα στην πόλη βαρυκίνητο και κακή επιλογή αν θ αποτελεί και τη βασική μοτοσυκλέτα καθημερινής μετακίνησης.Βασικά η επιλογή αυτή έρχεται σε αντιδιαστολή με το αρχικό σου ερώτημα.Έλεγες οτι ψάχνεις κάτι ΜΙΚΡΟ που να μπορεί ΣΙΓΟΥΡΑ να περάσει χώμα.Μικρό είπαμε δεν είναι,χώμα και με τη Ducati του Stoner περνάς...άλλο όμως η απλή διέλευση με ταχύτητα κάτω των 10χλμ κι άλλο το πάει αξιοπρεπώς ή άνετα και σίγουρα.:wave2:

maniatiakos
22/03/2009, 05:44
καλη επιλογη το καβα!αντε με το καλο!αφου σκεφτοσουνα το και το σουζουκι που ειναι ψιλοαρχαιο ενα αλλο παλιο που θα θελα να βρω ειναι το αφρικα το 650 του 88 αλλα ειναι πολυ σπανιο...

Zeus_46
22/03/2009, 05:48
Φίλε μου να σου πώ και εγώ την άποψη μου καθώς πρίν από λίγο καιρό βρισκόμουν και εγώ στην θέση σου.Η επιλογή που έκανα είναι ένα transalp 650 του 2003 . Περιττό να σου πώ όι από τότε είμαι πολύ ευχαριστημένος καθώς έχει ότι ζητούσα σε μία μότο για καθημερινή χρήση . Εύκολο στην χρήση , αρκετά δυνατό , εύελικτο και αξιόπιστο . Ελπίζω σύντομα να δοκιμάσω τις δυνατότητες του και σε ταξίδι και χώμα , αν και έχω ακούσει από κατόχους ότι δεν πρόκειται να με απογοητεύσει ! ! ! Το ύψος μου είναι μικρότερο από το δικό σου (1.89) αλλά το βάρος μου σίγουρα μεγαλύτερο (110+++) και κουμαντάρω το transalp σαν να ήταν enduro 250 .

Η επιλογή είναι δική σου και σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο και ποιά θα σου κάνει ''κλίκ''.
Με το καλό ότι και να διαλέξεις και πάντα όρθιος .

maniatiakos
22/03/2009, 05:55
το transalp ειναι σταθερη αξια και πλεον βρισκεις με 3000 σε αριστη κατασταση και με τα απαραιτητα εξτρα.πολυ καλεσ δυνατοτητεσ στο χωμα ακολουθωντας πιο εξειδικευμενες on-off.

munchkin
23/03/2009, 11:30
Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τον χρονο και την βοηθεια σας . Ημουν αποφασισμενος να αγορασω μια KLR650 motard η μια big boss DR800ss με οτι επακολουθο αυτο συμπεριλαμβανε ....
σηγουρα ειχα θεσει ενα οικονομικο οριο των 3000 ευρω και με τα μισα αγοραζα κατι απο τα δυο και με τα υπολοιπα το εφτιαχνα και οπως ηθελα .. γενικα ηθελα κατι μεγαλο που να μπορω να παρω και σε λιγο (οποτε μπορω να πηγαινω ... ) χωμα . (λιγο χωμα σημενει σε ενα ταξηδι , σε νησι , η σε ενα κακοτραχηλο δρομο που ακομη και ενα varadero με λιγο χωματινα να περνουσε με αξιοπρεπεια , δεν ενοω παντιλικια , αλματα και τετοια , ετσι και αλλιως δεν ξερω να οδηγω ετσι ...)

Εχθες ομως , ξεφυλιζοντας την εφημεριδα ειδα μια απο τις αγαπημενες μου μηχανες στο προσιτο για εμενα οριο που ειχα θεσει των 3000 ευρω .( καιρο τωρα παρακολουθουσα για κατι τετοιο αλλα κατω απο 4000 δεν εβρησκα ....) Αυτη ειναι η aprilia caponord atv1000 μοντελο του 2002 !!!

Μετα απο συνενοηση το παιδι που την εχε , μου ειπε οτι την πουλαει μονο λογο αναγκης (οικονομικης καθως περιμενει παιδι !!) και οτι η μηχανη ειναι αψογη και του εχει πεσει μια μονο φορα οταν πηγε να κανει μια επιτοπια αναστροφη σπαζοντας λιγο το μπροστινο πλαστικο το οποιο εχει αλαξει και βαψει . Κατοπην συνενοησης λεω να το παω και σε ενα συνεργειο aprilia να το δουν και μετα να παμε σε ενα κεπ για τις αδειες ...

αν καποιος εχει να προτηνει καποιο συνεργειο aprilia κοντα σε Αθηνα , κεντρο ....

Ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας ,, θα σας ενημερωσω αυριο για την περεωση της αγορας !!!:beer:

apav
23/03/2009, 19:09
ETV :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
211 1174128 Bill.

Είναι ο Βασίλης, ο μηχανικός μας στο apriliabikers. Σίγουρα θα έχει κάτι απ΄τους απριλιανούς. :wave2:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=57133

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=24724

http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=57

http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php

:wave2:

mdharis1
02/04/2009, 18:19
aprilia pegaso 650

mdharis1
02/04/2009, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από munchkin
Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τον χρονο και την βοηθεια σας . Ημουν αποφασισμενος να αγορασω μια KLR650 motard η μια big boss DR800ss με οτι επακολουθο αυτο συμπεριλαμβανε ....
σηγουρα ειχα θεσει ενα οικονομικο οριο των 3000 ευρω και με τα μισα αγοραζα κατι απο τα δυο και με τα υπολοιπα το εφτιαχνα και οπως ηθελα .. γενικα ηθελα κατι μεγαλο που να μπορω να παρω και σε λιγο (οποτε μπορω να πηγαινω ... ) χωμα . (λιγο χωμα σημενει σε ενα ταξηδι , σε νησι , η σε ενα κακοτραχηλο δρομο που ακομη και ενα varadero με λιγο χωματινα να περνουσε με αξιοπρεπεια , δεν ενοω παντιλικια , αλματα και τετοια , ετσι και αλλιως δεν ξερω να οδηγω ετσι ...)

Εχθες ομως , ξεφυλιζοντας την εφημεριδα ειδα μια απο τις αγαπημενες μου μηχανες στο προσιτο για εμενα οριο που ειχα θεσει των 3000 ευρω .( καιρο τωρα παρακολουθουσα για κατι τετοιο αλλα κατω απο 4000 δεν εβρησκα ....) Αυτη ειναι η aprilia caponord atv1000 μοντελο του 2002 !!!

Μετα απο συνενοηση το παιδι που την εχε , μου ειπε οτι την πουλαει μονο λογο αναγκης (οικονομικης καθως περιμενει παιδι !!) και οτι η μηχανη ειναι αψογη και του εχει πεσει μια μονο φορα οταν πηγε να κανει μια επιτοπια αναστροφη σπαζοντας λιγο το μπροστινο πλαστικο το οποιο εχει αλαξει και βαψει . Κατοπην συνενοησης λεω να το παω και σε ενα συνεργειο aprilia να το δουν και μετα να παμε σε ενα κεπ για τις αδειες ...

αν καποιος εχει να προτηνει καποιο συνεργειο aprilia κοντα σε Αθηνα , κεντρο ....

Ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας ,, θα σας ενημερωσω αυριο για την περεωση της αγορας !!!:beer:
ττσεκαρε στο aproliabikers.gr

glargkatzis
03/04/2009, 07:50
καλημέρα φίλε, πέρυσι ηθελα ακριβώς τα ίδια με αυτά που περιγράφεις και μετά από ψάξιμο στη λάρισα (σημαντικό γιατί είναι άλλες οι τιμές από αθήνα!) και μεταξύ μεταχειρισμένων(bmw funduro,freewind,transalp,pegaso), μέχρι 3000 επέλεξα το funduro και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. πηγαίνω στη δουλειά μου, πηγαίνω στο βουνό το σκ ελαφρύ χαλικόδρομο, στριμώχνομαι ανάμεσα σε σταματημενα αυτοκίνητα στο φανάρι και πηγαινω κάπου κάπου αθήνα ή άλλα ταξιδάκια με 130 χλμ. με 2 άτομα και αποσκευές όμως ζορίζεται μιας και είμαι 100 κιλά εγώ και 70 ο συνεπιβάτης αλλά καλή καρδιά. κατανάλωση από 4,5-5,3 λιτρα/100 χλμ.
τώρα το βρίσκεις μοντέλο μέχρι 1999 ή 2000 με 2500-2000 αναλόγως την κατάσταση. στο μέλλον βλέπουμε ...

ps και τα σέρβις νορμάλ τιμές (εκτός αντιπροσωπείας)


160281

nassosxlvbros
03/04/2009, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από munchkin
ευχαριστω ..

εχω διαβασει για τα εξεις (καποια ειναι παλια ...)

1) SUZUKI DR800SS (1500 - 2500 euro)
2) GAGIVA GRAND CANYON και CANYON (3000 - 3500)
3) KLR 650 η KLE500 καινουργια εχουν 4000 και μεταχ .δεν ξεπερνουν τα 3000 (φθηνα!!!)
4) KTM 640 (3000 - 3500)
5) BMW 650 (στα σερβις θα μου πιανουν τον ποπο νομιζω ...)
6) HONDA VARADERO 99-00s (υπαρχουν και με 4000 .. αγνωστο ποσα χιλ. αλλα Honda ειναι ....)
7) GAGIVA ELEPHAND ???

το (1) το ξεχνάς εκτός και είναι σε άριστη κατάσταση
το (2) το ξεχνάς εκτός κι αν θες να το παντρευτείς,
το (3) προτείνεται γιατί είναι σκυλί μαύρο-ειδικά το KLE καινούργιο είναι η πιο τίμια αγορά
το (4) προτείνεται αν το συντηρείς πιστά-θα σε βολέψει και στο ύψος- πάει καλά χώμα,
το (5) ομοίως σκυλί,
το (6) αν το καταφέρνεις είναι πολύ καλή επιλογή-διάλεξε το νεώτερο-
το (7) ξέχνα το
θα σου πρότεινα και το ΤΑ 600-ή 650 για πιο "all around"χρήση (πόλη-ταξιδάκια-παραλίες-δικάβαλος,κλπ)
σε όλα τα παραπάνω μια γνώμη από έμπιστο μηχανικό και είσαι οκ
καλό ψάξιμο!
:wave2:

Road67
03/04/2009, 10:22
1. KLR 650

2. Suzuki Freewind

3. Aprilia Pegaso

4. MG Quota

5. Η μιας και μιλάς για αρχαιολογίες : Moto Guzzi NTX650

munchkin
09/04/2009, 14:33
τωρα ενω ειχα αποφασησει να ακολουθησω την παιδικη μου αγαπη ,,,

τελικα με οσα μου γραψατε λεω να παρω το kawasaki να τελειωνω ...

darnak
09/04/2009, 14:44
bmw 650 dakar.Προχθες το αγορασε φιλος 3000 ευρω και με ohlins μαλιστα το θεωρω καλη επιλογη σε αυτα τα λεφτα το σαωωατο θα το κανω και τεστ στην ερετρια.βαραντερο φιλε ειχα ενα μοντελο 03 δεν την παλευεις με τη βενζινα που ρουφαει το καρμπιλατερατο απιστευτη κατασταση ειδικα αν το κυνηγας λιγο....

spyro
09/04/2009, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από maniatiakos
africa twin 750 '98 μαυρο.διαχρονικο με πολυ καλες δυνατοτητες στο χωμα.το μονο προβλημα που βγαζει ειναι αντλια βενζινης.


+1 για τον Αφρικάνο.

Απο την μικρή εντύπωση που σχημάτισα για το τι ψάχνεις ήταν φανερό οτι το εχεις παρει και δεν το ξέρεις ακόμα. :beer:

dpapag3
10/04/2009, 19:17
φιλε μου παρε το freewind 650 ειναι πολυ πιο ελαφρυ πιο φτηνο 2000 θα το βρεις και αξιοπιστο κανει για ολλα

panthirasp
11/04/2009, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από munchkin
Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τον χρονο και την βοηθεια σας . Ημουν αποφασισμενος να αγορασω μια KLR650 motard η μια big boss DR800ss με οτι επακολουθο αυτο συμπεριλαμβανε ....
σηγουρα ειχα θεσει ενα οικονομικο οριο των 3000 ευρω και με τα μισα αγοραζα κατι απο τα δυο και με τα υπολοιπα το εφτιαχνα και οπως ηθελα .. γενικα ηθελα κατι μεγαλο που να μπορω να παρω και σε λιγο (οποτε μπορω να πηγαινω ... ) χωμα . (λιγο χωμα σημενει σε ενα ταξηδι , σε νησι , η σε ενα κακοτραχηλο δρομο που ακομη και ενα varadero με λιγο χωματινα να περνουσε με αξιοπρεπεια , δεν ενοω παντιλικια , αλματα και τετοια , ετσι και αλλιως δεν ξερω να οδηγω ετσι ...)

Εχθες ομως , ξεφυλιζοντας την εφημεριδα ειδα μια απο τις αγαπημενες μου μηχανες στο προσιτο για εμενα οριο που ειχα θεσει των 3000 ευρω .( καιρο τωρα παρακολουθουσα για κατι τετοιο αλλα κατω απο 4000 δεν εβρησκα ....) Αυτη ειναι η aprilia caponord atv1000 μοντελο του 2002 !!!

Μετα απο συνενοηση το παιδι που την εχε , μου ειπε οτι την πουλαει μονο λογο αναγκης (οικονομικης καθως περιμενει παιδι !!) και οτι η μηχανη ειναι αψογη και του εχει πεσει μια μονο φορα οταν πηγε να κανει μια επιτοπια αναστροφη σπαζοντας λιγο το μπροστινο πλαστικο το οποιο εχει αλαξει και βαψει . Κατοπην συνενοησης λεω να το παω και σε ενα συνεργειο aprilia να το δουν και μετα να παμε σε ενα κεπ για τις αδειες ...

αν καποιος εχει να προτηνει καποιο συνεργειο aprilia κοντα σε Αθηνα , κεντρο ....

Ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας ,, θα σας ενημερωσω αυριο για την περεωση της αγορας !!!:beer: ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ?

munchkin
11/04/2009, 17:17
μαλακωδος αφησα και εφηγε απο τα χερια μου ενα aprillia Caponord 1000
με 3000 ......

τελος παντων εχω βρει ενα bmw650 και θα παω να το δω .

munchkin
11/04/2009, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
1. KLR 650

2. Suzuki Freewind

3. Aprilia Pegaso

4. MG Quota

5. Η μιας και μιλάς για αρχαιολογίες : Moto Guzzi NTX650


ΤΟ ΕΙΔΑ !!! σημερα το μεσημερι το moto guzzi ntx650 και μαλιστα μου εκανε τρομερη εντυπωση γιατι σε θυμηθηκα ,.. αφου δεν το ειχα ξαναδει ποτε .. μαλιστα ο τυπος το ειχε τοσο καλοδιατηριμενο σαν να ηταν καινουργιο /..

kostas_1100gs
11/04/2009, 19:17
R1100GS
Kαι ξέρω, ένα καλό..:cool:

turist
11/04/2009, 21:07
Suzuki Freewind σκυλί μαύρο!
Και με όσα 600-650 μονοκύλινδρα TTR και Transalp τα έχει βάλει δεν το φτάνουν...(μη φανταστείτε μεγάλες διαφορές :p) και απο service μονο λάδια :beer:

Υ.Γ. Επειδή έχω οδηγήσει Transalp ειλικρινά απορώ γιατί το αγοράζουν. Καμία σχέση με το Freewind στις στροφές, είναι σαν Νταλίκα ρε σεις, τι να λέμε τώρα:rotflmao: :rotflmao:

alexxxcbr
11/04/2009, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από turist
Suzuki Freewind σκυλί μαύρο!
Και με όσα 600-650 μονοκύλινδρα TTR και Transalp τα έχει βάλει δεν το φτάνουν...(μη φανταστείτε μεγάλες διαφορές :p) και απο service μονο λάδια :beer:

Υ.Γ. Επειδή έχω οδηγήσει Transalp ειλικρινά απορώ γιατί το αγοράζουν. Καμία σχέση με το Freewind στις στροφές, είναι σαν Νταλίκα ρε σεις, τι να λέμε τώρα:rotflmao: :rotflmao:


Πέστα ρε φίλε.Το μηχανάκι είναι καταπληκτικό.


Το Transalp και το Bmw δεν το πιάνουν με τίποτα.:sun:



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

munchkin
15/04/2009, 10:57
παντως μιλαμε για πολυ υποτιμημενο μηχανακι το suzuki το freewind .

και τα πουλανε ξεφτιλα με 1800 - 2000 βρησκεις .. δεν ξερω γιατι αλλα μου θυμιζε παντα το aprilia to pegasus και αυτο υποτιμημενο .

εχθες που κοιταζα τις αγγελιες βρηκα ενα DR800SS και ο ιδιοκτητης του μου ειπε πως το βρηκε παρατημενο σε μια αποθηκη με λιγα χιλιομετρα και τωρα πρεπει να εχει γυρω στις 40.000 ειναι σαν καινουργιο αλλα δεν το χρησιμοποιοει γιατι συνεχεια ταξηδευει και μου ειπε οτι ειναι χαρτι ...

ζητουσε 1500 αλλα τον εψησα για 1350 ..

που να το παω να το δουνε ρε γμτ ... σε καποιο γνωστο καλο μαστορα>?

alexxxcbr
15/04/2009, 18:30
Σε ποια περιοχή ε'ισαι?

SeNNinhA
15/04/2009, 19:21
Αν και δεν είμαι FUN της Honda, αυτό εδώ το Transalp θα το τσιμπούσα ευχαρίστως για 2.500 που ζητάει.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=76778


Πάντως εγώ θα κοιτούσα για ενα BMW F650GS, το DAKAR όμως

Και σαν εναλλακτική πάνφθηνη επιλογή ενα BMW F650 fuduro

nelson
16/04/2009, 11:26
γειά χαρά.

στο παρελθόν είχα και dr800 big και freewind.

και τα 2 είναι πάρα πολύ καλές μηχανές, κάνουν άριστα τη δουλειά τους, η συντήρηση της δεν είναι κάτι τρομακτικό και βρίσκεις οποιοδήποτε ανταλακτικό.

το dr έχει μοναδική θέση οδήγησης που ταιρίαζει στο ύψος σου (είμαι λίγο κοντύτερος). μιλάμε για τον ορισμό της αρχοντικής θέσης ενώ το τράβηγμα του κινητήρα στο "ρόπιασμα" είναι μοναδικό. επιπλέον λόγω 21" τροχού είναι καλύτερα διαχειρίσιμο στο χώμα αλλά πάλι το βάρος του είναι σημαντικό.

απο εκεί και πέρα το freewind έχει πλεονέκτημα σε σχεδόν όλους τους άλλους τομείς με κυριότερους τη συμπεριφορά (αναρτήσεις, φρένα, 19" μπροστά κλπ).

με άλλα λόγια ανάμεσα στα 2 η λογική λεέι freewind και η καρδιά dr.

idi
16/04/2009, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από munchkin


για το freewind δεν θα συμφωνησω γιατι οσα εχω ακουσει μετα απο χιλιομετρα κανουν σαν γκαζοτενεκεδες ακομα και στο ρελαντι . ( με το συμπαθειο μην προσβληθει και κανενας ,,,)
οποτε αν το παω και χωμα κυνδινευει να μηνει εκει ...




το τελικο της εξατμισης ειναι... σκουριαζουν τα διαφραγματα απο μεσα αλλα απο εξω μοιαζει με καινουριο και δε το αλλαζεις (δε σου παει η καρδια)

devil's animal
16/04/2009, 14:13
αν ειναι καλοδιατηρημενο και καλοσυντηρημενο το dr800, να το παρεις.

ολα τα μηχανακια λιγο πολυ εχουν καποια προβληματα (και δεν εννοω μονο μηχανικα), προβλημα μπορει να θεωρει καποιος το βαρος, αλλος το υψος, αλλος την τελικη...

απο αυτα που λες ολα μπορουν να σου ταιριαξουν αρκει να τα συνηθισεις.
και το caponord πολυ καλο ειναι και ας ειναι aprilia...

διαλεξε με την καρδια σου και με τα ματια σου (να σε φτιαχνει οταν το βλεπεις)

δεν προκειται να μπεις στον κινητηρα και να δεις τα ψιλοπροβληματακια κανενος...

:beer: :beer: