PDA

View Full Version : " Κάποιος Να Μας Μάθει Να Ψωνίζουμε. Επειγόντως! "



tai
22/03/2009, 11:30
"Στην Ολλανδία διδάσκουν τα παιδάκια πώς να γίνουν καλοί καταναλωτές. Εδώ ποιος θα διδάξει τους ενήλικες;
Λοιπόν, διάβασε ένα στοιχείο: Η Ελλάδα είναι η Νο1 αγορά πολυτελών προϊόντων στον κόσμο. Στον Κόσμο. Στη Γη. Νούμερο ένα. Numero Uno. Δεν το λέω εγώ, private έρευνα της Nielsen το λέει για λογαριασμό μεγάλης εταιρίας. Είμαστε Νο1 σε κατά κεφαλήν κατανάλωση...

Porsche Cayenne, Νο2 στην κατανάλωση La Prairie, στην πρώτη πεντάδα σε όλες (όλες) τις μεγάλες και διάσημες μάρκες. Παγκοσμίως.
Παράλληλα, όπως προφανώς ξέρεις, η Ελλάδα δεν είναι η Νο1 χώρα στον κόσμο σε κατά κεφαλήν εισόδημα. Δεν είναι ούτε Νο2. Ούτε καν στην πρώτη εικοσάδα. Είναι κάπου στο Νο26-Νο28, ανάλογα με το ποια λίστα διαβάζεις. Το συμπέρασμα είναι προφανές: Είμαστε μικρομεσαίοι και ψωνίζουμε σαν μεγιστάνες. Δεύτερο συμπέρασμα (ίδιο με το πρώτο, με άλλα λόγια): Είμαστε αδαείς και ελαφρώς μπουρτζόβλαχοι, που ξοδεύουμε λεφτά που δεν έχουμε για να πάρουμε ρούχα που έχουνε απάνω το logo του brand φαρδύ-πλατύ.
Κάθε φορά που βλέπεις τη γραμματέα να σουλατσάρει με τσάντα 1500 ευρώ και παπούτσια των 500, η απορία δεν έχει να κάνει μόνο με την πηγή των χρημάτων, αλλά και με την πλήρη άγνοια της γραμματέως για την αξία του χρήματος. Είναι αλήθεια ότι ως λαός δυσκολευόμαστε λίγο με το concept, καθώς ιστορικά κουβαλάμε υπερβολικά πολλά κόμπλεξ, έχουμε ζήσει φτώχιες μεγάλες μέχρι σχετικά πολύ πρόσφατα, κι αυτό έχει περάσει με βλαβερές συνέπειες στην ψυχοσύνθεση των παππούδων και των μπαμπάδων μας και, μοιραία, και σε μας. Όλο αυτό το κιμπάρικο το Ελληνικό το στυλ, το "τα 'χω και τα πετάω, κι αν δεν τα 'χω, πάλι τα πετάω για να μοιάζει ότι τα 'χω", είναι ένα ψυχικό σύμπλεγμα με συγκεκριμένες ιστορικές καταβολές. Αλλά πρέπει να φταίει και κάτι άλλο, δεν μπορεί. Κι άλλες χώρες έχουν περάσει φτώχια, γιατί είμαστε εμείς οι πρώτοι στον κόσμο, οι χειρότεροι, οι πιο γκάου καταναλωτές της Γης;
Σύμφωνα με τη Nielsen, πουθενά στον κόσμο δεν γίνονται αυτά, ούτε στο Ντουμπάι, ούτε στις Μόσχες, ούτε στα Λονδίνα. Πουθενά. Μόνο εδώ είναι το φαινόμενο τόσο έντονο. Είναι, ομολογουμένως, περίεργο. Και στους καιρούς που ζούμε, είναι και τρομερά επικίνδυνο. Βλέπεις τις πανέμορφες, αψεγάδιαστες χαζοβιόλες να φορτώνουν τις κάρτες στους στο Attica (ή τις κάρτες των χαζοχαρούμενων τζιτζιφιόγκων από δίπλα) χωρίς να σκέφτονται αν θα έχουν δουλειά σε τρεις μήνες, ή αν θα έχουν τον τζιτζιφιόγκο, ή αν ο τζιτζιφιόγκος θα έχει δουλειά, αλλά τη ζώνη των 350 ευρώ πρέπει να την πάρουν οπωσδήποτε, είναι φοβερή. Την ώρα που η ίδια η χώρα κινδυνεύει με πτώχευση (δεν είναι αστείο), μια πιο υπεύθυνη καταναλωτική συμπεριφορά θα ήταν αυτονόητη -αλλά πού ξέραμε ποτέ το μέτρο για να το έχουμε στην καταναλωτική συμπεριφορά;
Στην Ολλανδία (Νο11 πλουσιότερη χώρα), όπου ως γνωστόν οι άνθρωποι είναι φρικτά τσιγκούνηδες, είχαν μια καλή ιδέα: Ένα μάθημα/σεμινάριο που διδάσκεται σε παιδάκια,(http://financial.flash.gr/news/news1/2008/12/24/29910id/) ώστε να μάθουν να καταναλώνουν και να μην επηρεάζονται από τις διαφημίσεις. Κάτι παρόμοιο δεν θα ήταν και πολύ αποτελεσματικό στην Ελλάδα, βέβαια, όπου οι γονείς είναι η καταλυτική επιρροή στο θέμα. Τα δικά μας τα παιδάκια μαθαίνουν μια χαρά να σπαταλάνε ασύστολα (καθώς η οικονομία καταρρέει), αλλά τουλάχιστον οι διαδηλώσεις τους είναι οι πιο στυλιστικά άψογες στην ιστορία των μαζικών αγώνων -και έχουν κάνει και δώδεκα χρόνια θρησκευτικά στο σχολείο. "

απο troktiko

airamhag
22/03/2009, 11:50
εετσι...και βαζω κ τον εαυτο μου μεσα..
τα τελευταια χρονια εχω αρχισει να "ξυπναω"...

LOCO3196
22/03/2009, 12:04
tai...
δυστιχος εχεις δικιο... αλλα ποιος σε ακουει??? :(

konsttanttinos
22/03/2009, 12:07
Καλη η συγκεκριμμενη ερευνα φιλε μου, αλλα ας λυσουμε πρωτα το φλεγον ζητημα της αυτοκινητιστικης παιδειας, που λογω της ελλειψης της εχουμε εμφυλιο στον δρομο εδω και πολλα χρονια.
Τωρα , το τι αγοραζει ο καθενας και πως, ειναι προσωπικο ζητημα.Σκεψου λιγο, αν ειχες ενα εμπορικο με μεγαλα brand names της μοδας ή της αυτοκινησης, θα τα ελεγες αυτα?Η' μηπως θα τα υποστηριζες?

Εμενα μου αρεσει να βλεπω περιποιημενες κοπελες , με ομορφα και ακριβα ρουχα, οπως επισης μου αρεσουν τα porchiκα και τα ακριβα ss, τα dainese και τα alpinestars, sparco και HKS, και αν ειχα την ευκαιρια θα τα αγοραζα ολα, οπως και ολοι εδω μεσα.Δεν ειναι κακο να αποκτας κατι καλο, εστω και με δανειο. Αρκει να αποπληρωνεις.
Επιπλεον, καλο ειναι να ξερεις οτι εχουμε τον νουμερο ενα εμπορικο στολο στην ευρωπη, με 10000 εφοπλιστικα ''τζακια'', χιλιαδες υγιεις επιχειρησεις που εξαγουν σε ολο τον κοσμο, γεωκτημονες και μεγαλοπαραγωγους, πανακριβα εστιατορια και πολυτελη ξενοδοχεια, μαγαλοεισαγωγεις καθε ειδους προιοντος, απειρα τσιπουραδικα με τζιρους ΑΕ, κτλ.
Ολοι αυτοι καταναλωνουν τα καλυτερα και ακριβοτερα προιοντα στον πλανητη.Αυτο δεν ειναι κακο, οπως το παρουσιαζει η ερευνα που ανεφερες.

Κακο ειναι να μην ξερεις να συμπεφερεσαι συνειδητοποιημενα πισω απο το τιμονι.
Και ξερουμε εδω και πολλα χρονια οτι πρεπει να αλλαξουμε συμπεριφορα, αλλα δεν το κανουμε.
Ας ειμαστε ολοι υγιεις και αρτιμελεις, και ας γεμισουμε porche.

menos
22/03/2009, 12:27
Μπραβο Tai για το ξυπνημα συνειδησης:beer:

Οταν πρωτοελειψα απο την Ελλαδα και εζησα στην Σλοβακια, καθως ταξιδεψα αρκετες φορες και τα γυρω κρατη, αντιληφθηκα πως ζει ο κοσμος και ποιες ειναι οι πραγματικες του αναγκες, Προσοχη!! δεν συγκρινω την Ελλαδα με την Σλοβακια, αλλα και με τα κρατη γυρω απο αυτην!
Οταν επεστρεψα μετα απο 1 περιπου χρονο και ειδα τα (υπεροχα:rolleyes: ) ελληνικα μας καναλια να διαφημιζουν οτι πιο αχρηστο ειδος πολυτελειας αρχισα να αρρωσταινω καταλαβαινοντας πλεον την ζητηση του Ελληνα που ειναι κυριως βασισμενη στην κομπλεξικοτητα του!
Εορτοδανεια, Διακοποδανεια, κινητα 500€, 8 στις 10 διαφημισεις αφορουσαν τραπεζες, κινητη τηλεφωνια και αυτοκινητα!!! :mad:
Σε ολα τα κρατη υπαρχει μια παιδεια αγορων
Και βεβαια θα κανουν και το περιττο τους εξοδο, ομως δεν ξυπνανε καθε πρωι με το μυαλο τους κολλημενο στο 3G κινητο!!
Οποιος γυρισει κρατη Βορειας και Δυτικης Ευρωπης θα καταλαβει ποσο βαθια νυχτωμενοι ειμαστε στην ποιοτητα ζωης, διοτι πολλοι πιστεψαμε πως το χρημα φερει και την ποιοτητα!!
Σκ@τα στα μουτρα μας!!!:mad: :mad:

npat
22/03/2009, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Καλη η συγκεκριμμενη ερευνα φιλε μου, αλλα ας λυσουμε πρωτα το φλεγον ζητημα της αυτοκινητιστικης παιδειας,

Δυστυχώς τα προβλήματα είναι αλληλένδετα...

Όσο ο Έλληνας είναι παραδομένος στο χαϊλίκι και στο λάιφ-στάιλ, παιδεία δεν πρόκειται να αποκτήσει. Όσο πιστεύει ότι πρέπει να έχει πιο κυριλέ αμάξι απ' τον γείτονα, σινιέ παπούτσια και ρούχα και πρώτο τραπέζι πίστα στο μπουζουκτσίδικο το Σάββατο---κι άσε τα δάνεια να τρέχουν από πίσω---το να του μιλάς για παιδεία είναι ψηλά γράμματα. Όνειρο ζωής γίνεται η πόρσε (η τέλος πάντων κάτι που μοιάζει με πόρσε---χέστηκε για το αμάξι) και η ξανθιά μπίμπο στο διπλανό κάθισμα---ντυμένη στην τρίχα, με ύφος εκατό καρδιναλίων και μυαλό... ότι δείχνει η τηλεόραση το μεσημέρι. Άμα τα 'χει αυτά τι να του πει η παιδεία? Έχει φτάσει πλέον. Αφού γαμάει και μοστράρεται στους ομοίους του, τι χρειάζεται να ανοίξει τα στραβά του διαβάσει κανα βιβλίο? (παίρνει χρόνο βλέπεις) Εκτός και αν πρόκειται για το καινούριο τεύχος του Νίτρο που θα του λέει τι αμάξι ν' αγοράσει, τι άρωμα να φορέσει, που είναι ιν αυτό το μήνα και πως πρέπει να μοιάζουν τα βυζιά της γκόμενάς του.

the who
22/03/2009, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Καλη η συγκεκριμμενη ερευνα φιλε μου, αλλα ας λυσουμε πρωτα το φλεγον ζητημα της αυτοκινητιστικης παιδειας, που λογω της ελλειψης της εχουμε εμφυλιο στον δρομο εδω και πολλα χρονια.
Τωρα , το τι αγοραζει ο καθενας και πως, ειναι προσωπικο ζητημα.Σκεψου λιγο, αν ειχες ενα εμπορικο με μεγαλα brand names της μοδας ή της αυτοκινησης, θα τα ελεγες αυτα?Η' μηπως θα τα υποστηριζες?

Εμενα μου αρεσει να βλεπω περιποιημενες κοπελες , με ομορφα και ακριβα ρουχα, οπως επισης μου αρεσουν τα porchiκα και τα ακριβα ss, τα dainese και τα alpinestars, sparco και HKS, και αν ειχα την ευκαιρια θα τα αγοραζα ολα, οπως και ολοι εδω μεσα.Δεν ειναι κακο να αποκτας κατι καλο, εστω και με δανειο. Αρκει να αποπληρωνεις.
Επιπλεον, καλο ειναι να ξερεις οτι εχουμε τον νουμερο ενα εμπορικο στολο στην ευρωπη, με 10000 εφοπλιστικα ''τζακια'', χιλιαδες υγιεις επιχειρησεις που εξαγουν σε ολο τον κοσμο, γεωκτημονες και μεγαλοπαραγωγους, πανακριβα εστιατορια και πολυτελη ξενοδοχεια, μαγαλοεισαγωγεις καθε ειδους προιοντος, απειρα τσιπουραδικα με τζιρους ΑΕ, κτλ.
Ολοι αυτοι καταναλωνουν τα καλυτερα και ακριβοτερα προιοντα στον πλανητη.Αυτο δεν ειναι κακο, οπως το παρουσιαζει η ερευνα που ανεφερες.

Κακο ειναι να μην ξερεις να συμπεφερεσαι συνειδητοποιημενα πισω απο το τιμονι.
Και ξερουμε εδω και πολλα χρονια οτι πρεπει να αλλαξουμε συμπεριφορα, αλλα δεν το κανουμε.
Ας ειμαστε ολοι υγιεις και αρτιμελεις, και ας γεμισουμε porche.


Ειδικα ο βλαχος που πουλησε τα οικοπεδα στην Επιδαυρο για να παρει Porche ειναι συνειδητοποιημενος οδηγος.

Τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα?

el_hymador
22/03/2009, 12:53
Τα αγοραζουμε που τα αγοραζουμε, δεν ξερουμε να τα χρησιμοποιουμε κιολας...

απο αισθητικη και γουστο ειμαστε για πολλες κλωτσιες επισης...

παραδειγματα απειρα.

tai
22/03/2009, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Καλη η συγκεκριμμενη ερευνα φιλε μου, αλλα ας λυσουμε πρωτα το φλεγον ζητημα της αυτοκινητιστικης παιδειας, που λογω της


αγαπητε θα σου θυμήσω κατι απλό

Η ....................παιδεία ειναι μια!!

απλα στις τελίτσες βαζεις οτι θες:(

το βλαχογκλαμουρ
η νεοπλουτίστικη νοοτροπία
το κρύψιμο της αμορφωσιάς κατω απο την μαγκιά
Η "επαναστατικότητα" εμπρός απο τον φασισμό του "ετσι θελω"
το "δικαίωμα", αμυντικός τοίχος για την τεμπελιά
και το κλασικό "ξερεις ποιος ειμαι εγω ΡΕ" (ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΠΤ)

αυτα ειναι η παιδεία μας και βγαίνει ΚΑΙ στον δρόμο, δυστυχώς !:(

ξεχάσαμε το αριστοκρατικό μας "μέτρο" και τρέχουμε να γίνουμε "Ευρωπαίοι"
δεν μας κανει το τσεμπέρι της (σοφής) γιαγιάς αλλα θελουμε το άπλυτο βρακί της Γαλλίδας πχ χωρις να ξερουμε να το φοράμε:mad:

jorgevaldano
22/03/2009, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos

Εμενα μου αρεσει να βλεπω περιποιημενες κοπελες , με ομορφα και ακριβα ρουχα, οπως επισης μου αρεσουν τα porchiκα και τα ακριβα ss, τα dainese και τα alpinestars, sparco και HKS, και αν ειχα την ευκαιρια θα τα αγοραζα ολα, οπως και ολοι εδω μεσα.

Καλά, μην ορκίζεσαι... ;)



Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Δεν ειναι κακο να αποκτας κατι καλο, εστω και με δανειο. Αρκει να αποπληρωνεις.


Homo Consumus :( :( :(

sotpag
22/03/2009, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ειδικα ο βλαχος που πουλησε τα οικοπεδα στην Επιδαυρο για να παρει Porche ειναι συνειδητοποιημενος οδηγος.

Τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα?


ο βλαχος ειχε κατι να πουλησει ο "Αθηναιος" με το smart που δεν εχει ουτε βενζινη να του βαλει ή το ακομα χειροτερα με το Cayenne που το δινει για ενεχειρο ......

the who
22/03/2009, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
ο βλαχος ειχε κατι να πουλησει ο "Αθηναιος" με το smart που δεν εχει ουτε βενζινη να του βαλει ή το ακομα χειροτερα με το Cayenne που το δινει για ενεχειρο ......

Η ιδια νοοτροπια ειναι φιλε μου.Εβαλα ενα προσωπικο παραδειγμα απο τη δουλεια μου,δεν ηταν απαξιωτικο.

sotpag
22/03/2009, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Η ιδια νοοτροπια ειναι φιλε μου.Εβαλα ενα προσωπικο παραδειγμα απο τη δουλεια μου,δεν ηταν απαξιωτικο.


πασο,:beer:


το θεμα ειναι αλλο.....

tai
22/03/2009, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
πασο,:beer:



ΝΑ
ΝΑ
παρεξηγήθηκαν και οι βλάχοι :alien:

όξωωωωω ρεεεε

:lol: :lol: :lol:

BELZEBOYLIS
22/03/2009, 13:49
...έχουμε μάθει να ζούμε με δανεικά ! Σαν κράτος και σαν πολίτες ! Δεν γνωρίζουμε την αξία των χρημάτων μας ή όταν την μαθαίνουμε , απλά αδιαφορούμε ! Δεν μας νοιάζει που πάνε τα χρήματα των φόρων , δεν μας νοιάζει το κόστος διαβίωσης ... Πρόσθεσε τώρα το
φτωχός = αποτυχημένος και το καταναλώνω άρα υπάρχω για να καταλάβεις την λειτουργία μας... Η ''μαγκιά '' της επίδειξης των ''καλών αγαθών'' , η κοινωνική καταξίωση των καταναλωτών , η μεταστροφή των αξιών, απο το πνεύμα στο χρήμα....τι άλλο θες ?

the who
22/03/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
πασο,:beer:


το θεμα ειναι αλλο.....

Ειναι αυτο που λεει ο λαος:
Τι του λειπει του ψωριαρη?Φουντα με μαργαριταρι.
Γκεκε?Καταναλωνω αρα υπαρχω.Οτι μου λειπει σαν ανθρωπος θα μου το δωσει το πορσε,τα ντολτσε γκαμπανα,τα γκουτσι κλπ αφου ζουμε στην κοινωνια του φαινεσθαι.

tai
22/03/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
.τι άλλο θες ?
ενα σχολείο
ενα βιβλίο
ενα όπλο
εναν φιλο
και βλέπουμε:evil:

TheFace
22/03/2009, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOCO3196
tai...
δυστιχος εχεις δικιο... αλλα ποιος σε ακουει??? :(

εγω!... :D :beer:

ΥΓ. ναπαλμ στο κολωνακι τωρα:evil: ...:lol: :lol: :lol:

MitsosNaked
22/03/2009, 14:39
Σκηνικό πέρυσι στη Μιχαλακοπούλου:

Είχα σταματήσει σε ένα βενζινάδικο με το μοτόρι και με ρωτάει ο βενζινάς πόσο να βάλει. Του λέω να βάλει 10 Ευρώ. Επίσης μου φάνηκε καλή ιδέα να κοιτάξω λίγο τον αέρα στα λάστιχα. Εκείνη τη στιγμή σταματάει πίσω μου καινούρια ασημί SLK ανοικτή με το νεαρό ζεύγος γύρω στα 30 το ΠΟΛΥ. Ντυμένοι και οι δυό στην τρίχα ΟΛΟ φίρμα(άν ήταν μαιμού δεν ξέρω) και ύφος πολλών καρδιναλίων(ειδικά το τούμπανο). Λένε στο βενζινά να βάλει 5 (ΟΛΟΓΡΑΦΩΣ ΠΕΝΤΕ) ΕΥΡΩ βενζίνη !!!!! Το ακούω, πετάγομαι, και τους βλέπω να ψάχνονται και οι δύο στις τσέπες, να μαλώνουνε μεταξύ τους ότι δέν έχουνε λεφτά και να δινουν στο βενζινά τα 5 ευρώ σε 10λεπτα και 20λεπτα!!!

Με άλλα λόγια πήγανε για καφέ, μοστράρανε μερσεντικό και φίρμα ρούχα, και μετά δέν είχανε ούτε για βενζίνη.


Ωραία πράγματα.:rolleyes:


+1000 στον tai για τη φράση ότι "παιδεία είναι μία".

Τώρα για αυτα που αναφέρθηκαν περι τζακιών και επιχειρήσεων δέ νομίζω ότι χρίζει ιδιαιτέρου σχολιασμού. Είναι γεγονός ότι υπάρχουν επιτυχημένοι αλλά με τίποτα δέν αποτελούν εκπρόσωποι της γενικής εικόνας της χώρας. Και σταματάω εδώ.

gcrook
22/03/2009, 14:45
Ισως να ειναι σχετικο με το θεμα ισως και οχι.
Εβλεπα πριν απο καιρο ενα ξενο ντοκυμαντερ το "What would Jesus buy" το οποιο αναφερεται στο προβλημα της υπερκαταναλωσης της διαφημισης κτλ εστιαζοντας κυριως στην εορταστικη περιοδο,αλλα παρόλα αυτα βλεπει και το θεμα καπως πιο σφαιρικα.

Εντυπωση μου εκανε ενα κοριτσακι στην εφηβεια που ειπε πανω κατω τα εξης: "Καμια φορα ονειρευομαι οτι ζω σε ενα εμπορικο κεντρο που μου ανηκει.Κοιταξτε, καταλαβαινω το γεγονος οτι μας κανουν πλυση εγκεφαλου με την διαφημιση προσπαθωντας να μας πεισουν να αγορασουμε πραγματα που δεν χρειαζομαστε.Απλα αμα δεν παω στο εμπορικο να αγορασω αυτα που παιρνουν και οι υπολοιποι δεν θα μπορω να ταιριαξω στο σχολικο περιβαλλον.Φημες θα αρχισουν να εξαπλωνονται και αυτο ειναι κακο!"

SVX
22/03/2009, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Σκηνικό πέρυσι στη Μιχαλακοπούλου:
Είχα σταματήσει σε ένα βενζινάδικο με το μοτόρι και με ρωτάει ο βενζινάς πόσο να βάλει. Του λέω να βάλει 10 Ευρώ. Επίσης μου φάνηκε καλή ιδέα να κοιτάξω λίγο τον αέρα στα λάστιχα. Εκείνη τη στιγμή σταματάει πίσω μου καινούρια ασημί SLK ανοικτή με το νεαρό ζεύγος γύρω στα 30 το ΠΟΛΥ. Ντυμένοι και οι δυό στην τρίχα ΟΛΟ φίρμα(άν ήταν μαιμού δεν ξέρω) και ύφος πολλών καρδιναλίων(ειδικά το τούμπανο). Λένε στο βενζινά να βάλει 5 (ΟΛΟΓΡΑΦΩΣ ΠΕΝΤΕ) ΕΥΡΩ βενζίνη !!!!! Το ακούω, πετάγομαι, και τους βλέπω να ψάχνονται και οι δύο στις τσέπες, να μαλώνουνε μεταξύ τους ότι δέν έχουνε λεφτά και να δινουν στο βενζινά τα 5 ευρώ σε 10λεπτα και 20λεπτα!!!

Με άλλα λόγια πήγανε για καφέ, μοστράρανε μερσεντικό και φίρμα ρούχα, και μετά δέν είχανε ούτε για βενζίνη.

Ωραία πράγματα.:rolleyes:


δεν πιστευω πως ειναι κατι ασυνηθιστο...απο τοτε που χαθηκε η ντροπη....να λες καλα που δεν εβαλε την Miss Louis Vitton να το σπρωξει :sick:

MitsosNaked
22/03/2009, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
"Καμια φορα ονειρευομαι οτι ζω σε ενα εμπορικο κεντρο που μου ανηκει.Κοιταξτε, καταλαβαινω το γεγονος οτι μας κανουν πλυση εγκεφαλου με την διαφημιση προσπαθωντας να μας πεισουν να αγορασουμε πραγματα που δεν χρειαζομαστε.Απλα αμα δεν παω στο εμπορικο να αγορασω αυτα που παιρνουν και οι υπολοιποι δεν θα μπορω να ταιριαξω στο σχολικο περιβαλλον.Φημες θα αρχισουν να εξαπλωνονται και αυτο ειναι κακο!"


Απλά σιχαμερό.:a020:

gcrook
22/03/2009, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Απλά σιχαμερό.:a020:

Δεν ειναι σιχαμερο.Ειναι η πραγματικοτητα.
Αληθεια ποσο εδω μεσα πανε βολτες με εξοπλισμο αξιας εναμιση δυο χιλιαρικα; (κρανος,φορμες,γαντια κτλ) :winka:

MitsosNaked
22/03/2009, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δεν ειναι σιχαμερο.Ειναι η πραγματικοτητα.
Αληθεια ποσο εδω μεσα πανε βολτες με εξοπλισμο αξιας εναμιση δυο χιλιαρικα; (κρανος,φορμες,γαντια κτλ) :winka:

Συμφωνώ ότι είναι η πραγματικότητα αλλά δέ μπορείς να συγκρίνεις το ένα με το άλλο. Στην "γαϊδούρα" μιλάμε για ντιζαϊνάτα παπούτσια και φουστάνια και στο άλλο μιλάμε για την προσωπική ασφάλεια. Εδώ τρωγώμαστε που δέ φοράει κανείς κράνος και μπουφάν και μετά κράζουμε όποιον ξοδεύει πολλά για την ατομική του προστασία;

gcrook
22/03/2009, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Συμφωνώ ότι είναι η πραγματικότητα αλλά δέ μπορείς να συγκρίνεις το ένα με το άλλο. Στην "γαϊδούρα" μιλάμε για ντιζαϊνάτα παπούτσια και φουστάνια και στο άλλο μιλάμε για την προσωπική ασφάλεια. Εδώ τρωγώμαστε που δέ φοράει κανείς κράνος και μπουφάν και μετά κράζουμε όποιον ξοδεύει πολλά για την ατομική του προστασία;

Δεν μιλαω για την ατομικη προστασια σαφως.
Απλα προσπαθω να αποδειξω οτι τελικα ειμαστε τοσο βλακες που δεν μπορουμε να αντιληφθουμε πως αποδεχομαστε σιωπηρα αυτη την κατασταση και σε προσωπικο επιδεδο ενω παραλληλα την καταδικαζουμε.:winka:

MitsosNaked
22/03/2009, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δεν μιλαω για την ατομικη προστασια σαφως.
Απλα προσπαθω να αποδειξω οτι τελικα ειμαστε τοσο βλακες που δεν μπορουμε να αντιληφθουμε πως αποδεχομαστε σιωπηρα αυτη την κατασταση και σε προσωπικο επιδεδο ενω παραλληλα την καταδικαζουμε.:winka:

Το να την αποδεχόμαστε σιωπηλά(το οποίο απέχει παρασάγγας απο το να την ενστερνιζόμαστε και κατ'επέκτασιν να την εφαρμόζουμε) είναι κάτι το αναποφευκτο. Γιατί δέν μπορώ ούτε εγώ αλλά ούτε και κανένας άλλος να πάρει τη θέση των γονέων του εκάστοτε αγοριού/κοριτσιού και να του κάνει μαθήματα περι καταναλωτισμού.:winka:

gcrook
22/03/2009, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Το να την αποδεχόμαστε σιωπηλά(το οποίο απέχει παρασάγγας απο το να την ενστερνιζόμαστε και κατ'επέκτασιν να την εφαρμόζουμε) είναι κάτι το αναποφευκτο. Γιατί δέν μπορώ ούτε εγώ αλλά ούτε και κανένας άλλος να πάρει τη θέση των γονέων του εκάστοτε αγοριού/κοριτσιού και να του κάνει μαθήματα περι καταναλωτισμού.:winka:

Λαθος μου.Λεγοντας "αποδεχομαστε" εννοουσα να την ενστερνιζομαστε .
Για να μην παρεξηγουμαστε.

MitsosNaked
22/03/2009, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Λαθος μου.Λεγοντας "αποδεχομαστε" εννοουσα να την ενστερνιζομαστε .
Για να μην παρεξηγουμαστε.

Δέν την ενστερνιζόμαστε όλοι όμως.

gcrook
22/03/2009, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Δέν την ενστερνιζόμαστε όλοι όμως.

Ολοι μας δυστυχως.Στον βαθμο που αναλογει στον καθενα σαφως.

MitsosNaked
22/03/2009, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ολοι μας δυστυχως.Στον βαθμο που αναλογει στον καθενα σαφως.

Τώρα διαγωνιζόμαστε στο ποιός θα πεί την τελευταία λέξη;:lol:

Άν εννοείς την τάση να καταναλώνουμε, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Μόνο που το θρεντάκι σχετίζεται με ασύστολο υπερκαταναλωτισμό. Γιατί υπάρχουν άτομα με μικρό βαλάντιο που θέλουν να υπερκαταναλώσουν και δέν μπορούν άρα υπερκαταναλώνουν στο βαθμό που μπορούν(όπως είπε και ο konstanttinos, άν μπορούσε θα τα αγόραζε όλα) αλλά και άτομα με μεγαλύτερο βαλάντιο που δέν έχουν την ανάγκη να υπερκαταναλώσουν. Απλά είναι σαφώς μεγαλύτερος ο αριθμός ανθρώπων με μικρό βαλάντιο(αλλά και γενικά) που θέλουν να υπερκαταναλώσουν.

sotpag
22/03/2009, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
ΝΑ
ΝΑ
παρεξηγήθηκαν και οι βλάχοι :alien:

όξωωωωω ρεεεε

:lol: :lol: :lol:


ναι ρε εχεις θελουμε τα 4χ4 για να παμε στα χωραφια


οχι για τα πεζοδρομια:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


και τωρα παω οξωωωωωω:a22: :a22:

MitsosNaked
22/03/2009, 15:44
Και εγώ παρεξηγήθηκα τώρα που το είδα καλύτερα.:mad:

Βλάχος είμαι και ας μήν έχω τζίπ.
Βλάχος είμαι ΝΤΙΠ ΓΙΑ ΝΤΙΠ !!!
(Τί έγραψα πάλι ο.... μηχανόβιος!!)

:rotflmao: :rotflmao:

hidefnick
22/03/2009, 15:55
Ρε καταναλωτές, τι κράζετε? Ολοι, σχεδόν, δεν ζαχαρώνετε να αλάξετε την (δίτροχη) καλή σας με κάποια άλλη?

Το θέμα δεν είναι ούτε το SLK ούτε τα Vuitton. Το θέμα είναι η μούρη που ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι πουλάνε όλοι αυτοί. Κατεβαίνω την Κηφισίας κάθε πρωί περίπου 09:00 με 09:30. Αν δείτε τι οχήματα παίζουν.... Η φτηνογκόμενα έχει Α3.
Αυτή η μούρη θα μας φάει.

Εδώ που μεγάλωσα είχα φίλους και γνωστούς με τρελό χρήμα. Οι περισότεροι (όχι όλοι) παλίο χρήμα. Απλά δεν τους ξεχώριζες από τους υπόλοιπους. Και μερικοί ακόμα έτσι είναι.

Η συζήτηση έχει άμεση σχέση με το thread για την "κρίση" και πως την αντιμετωπίζεις. Και ο σωστός τίτλος εδώ θα έπρεπε να είναι "Μάθε να ζείς σωστά - Μάθε να καταναλώνεις σωστά" Αλλά ώς γνωστόν: Αυτά? Αλλού....

tai
22/03/2009, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr


Εδώ που μεγάλωσα είχα φίλους και γνωστούς με τρελό χρήμα. Οι περισότεροι (όχι όλοι) παλίο χρήμα. Απλά δεν τους ξεχώριζες από τους υπόλοιπους. Και μερικοί ακόμα έτσι είναι.

η διαφορά του πλούσιου απο τον ΝΕΟπλουτο ειναι ακριβώς αυτή!!!

paramedic
22/03/2009, 18:15
Ολα τα ξενερωτα οι ξενέρωτοι Ολλανδοί τα βγάζουν τι περιμένεις χαχα!!
Συγνώμη ρε παιδιά αλλά συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Η Ολλάνδία και η κάθε "Ολλανδία" μόνο χώρα προς μίμιση δεν είναι. Εντάξει δε λέω καλή "τάχα"μου οργάνωση που έχουν γιατί σκάτά οργάνωση έχουν αλλά οι άνθρωποι αφού είναι τόσο γαμάτοι όσο τους βλέπετε όλοι εσείς που κατηγορείτε τον δικό μας τρόπο ζωής μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί είναι τόσο μίζεροι άνθρωποι? Η διασκεδαση τους είναι να μαζεύονται τα πρωινά της κυριακής σε κάποια αυλή να τρώνε σαν βόδια και να πίνουνε μπύρες και χασίσια μέχρι να κατουρηθούν πάνω τους. ΟΑΟΥ και μαμώ τις ζωές....

Θέλω να πω με απλά λόγια "Δεν είμαστε τόσο σκατά σαν λαός όσο μας παρουσιάζουμε. Οσοι μείνουν έξω για πάνω απο μια εβδομάδα με ντόπιους θα το διαπιστώσουν και θα λένε τι γαμάτα είμαστε στην Ελλάδα".

TROOPER
22/03/2009, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
................."Δεν είμαστε τόσο σκατά σαν λαός όσο μας παρουσιάζουμε. Οσοι μείνουν έξω για πάνω απο μια εβδομάδα με ντόπιους θα το διαπιστώσουν και θα λένε τι γαμάτα είμαστε στην Ελλάδα".

μπορω να διαφωνησω ε ?

:wave2:

paramedic
22/03/2009, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μπορω να διαφωνησω ε ?

:wave2:

Φυσικά όχι...χαχαχαχα
:beer: :beer: :wave2: :wave2:

TROOPER
22/03/2009, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Φυσικά όχι...χαχαχαχα
:beer: :beer: :wave2: :wave2:

:bawl: :bawl: :bawl:

TOLISTOLAROS
22/03/2009, 18:38
Είναι αδύνατο να μάθει κανείς κάποιον άλλο να ψωνίζει αν ο ίδιος δε θέλει να παραδεχτεί τις ανάγκες του.
Είναι αδύνατο να μάθει κανείς κάποιον άλλο γράμματα αν ο ίδιος δε θέλει να ξεστραβωθεί.
Είναι αδύνατο να μάθει κανείς κάποιον άλλο να τρέφεται αν ο ίδιος δε θέλει να τρώει για το καλό του.
Είναι αδύνατο να μάθει κανείς κάποιον άλλο να γυμνάζεται αν ο ίδιος δε θέλει να πάψει να'ναι μούχλας.
Είναι αδύνατο να μάθει κανείς κάποιον άλλο να οδηγά αν ο ίδιος δε θέλει να μάθει οδήγηση.
Είναι αδύνατο να μάθει κανείς κάποιον άλλο να φέρεται αν ο ίδιος δε θέλει να μάθει τρόπους.


Το κοινό στα παραπάνω είναι το ΘΕΛΩ. Eιδικά όταν αναφερόμαστε σε:
*ενήλικες
*πράγματα που ενδιαφέρουν ΑΜΕΣΑ τον ΚΑΘΕΝΑ

Επειδή λοιπόν σήμερα με τόση πληροφόρηση δε δικαιολογείται άγνοια θεωρώ λίγο άτοπο το thread.
Ας κάνει ο καθένας ό,τι καταλαβαίνει αρκεί μετά...
ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΑΙΓΕΤΑΙ.
To baby sitting τελείωσε

TOLISTOLAROS
22/03/2009, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Ολα τα ξενερωτα οι ξενέρωτοι Ολλανδοί τα βγάζουν τι περιμένεις χαχα!!
Συγνώμη ρε παιδιά αλλά συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Η Ολλάνδία και η κάθε "Ολλανδία" μόνο χώρα προς μίμιση δεν είναι. Εντάξει δε λέω καλή "τάχα"μου οργάνωση που έχουν γιατί σκάτά οργάνωση έχουν αλλά οι άνθρωποι αφού είναι τόσο γαμάτοι όσο τους βλέπετε όλοι εσείς που κατηγορείτε τον δικό μας τρόπο ζωής μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί είναι τόσο μίζεροι άνθρωποι? Η διασκεδαση τους είναι να μαζεύονται τα πρωινά της κυριακής σε κάποια αυλή να τρώνε σαν βόδια και να πίνουνε μπύρες και χασίσια μέχρι να κατουρηθούν πάνω τους. ΟΑΟΥ και μαμώ τις ζωές....

Θέλω να πω με απλά λόγια "Δεν είμαστε τόσο σκατά σαν λαός όσο μας παρουσιάζουμε. Οσοι μείνουν έξω για πάνω απο μια εβδομάδα με ντόπιους θα το διαπιστώσουν και θα λένε τι γαμάτα είμαστε στην Ελλάδα".
Γιατί λές ένα λαό "ξενέρωτο" ο οποίος δεν έχει ανάγκη κανένα και μας ταΐζει κάθε καλοκαίρι;
Ενώ οι Έλληνες που βγαίνουν στα μπουζούκια με δανεικά για να πουλήσουν μούρη είναι μάγκες;
Που συντηρούν τους κανακάρηδές τους μέχρι τα 30;
Που σκοτώνονται σα τα ΒΟΔΙΑ στους δρόμους έχοντας πιει σαν τα ΒΟΔΙΑ;
Το "ξενέρωτος" πώς ορίζεται δηλαδή;

el_hymador
22/03/2009, 18:55
Καλα αυτα τα "ειμαστε οι καλυτεροι και περναμε καλυτερα απ΄ολους τους ξενερωτους" με σκοτωνουν μιλαμε....:lol: :lol: :lol:

paramedic
22/03/2009, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Καλα αυτα τα "ειμαστε οι καλυτεροι και περναμε καλυτερα απ΄ολους τους ξενερωτους" με σκοτωνουν μιλαμε....:lol: :lol: :lol:
Οι πεθαμένοι δεν μιλάνε φιλαράκι...

paramedic
22/03/2009, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Γιατί λές ένα λαό "ξενέρωτο" ο οποίος δεν έχει ανάγκη κανένα και μας ταΐζει κάθε καλοκαίρι;
Ενώ οι Έλληνες που βγαίνουν στα μπουζούκια με δανεικά για να πουλήσουν μούρη είναι μάγκες;
Που συντηρούν τους κανακάρηδές τους μέχρι τα 30;
Που σκοτώνονται σα τα ΒΟΔΙΑ στους δρόμους έχοντας πιει σαν τα ΒΟΔΙΑ;
Το "ξενέρωτος" πώς ορίζεται δηλαδή;

Γι'αυτο δεν γράφω συχνά σε αυτό το φόρουμ ρε σεις γιατί η αίσθηση του πότε κάνουμε χιούμορ δεν υπάρχει απλά.
1)Οι Ολλανδοί έχουν ανάγκη του Γερμανούς αφού ότι λένε αυτοί οι Ολλανδοί απλά το ακολουθούν. Σιγά μη μας ταίζουν αυτοί που ψωμολυσάνε ρε φίλε και έρχονται στη Ελλάδα και παραγγέλουν ένα σουβλάκι στα 3. Εχω 3 φίλους Ολλανδούς όλοι Τσίπηδες μέχρι αηδίας.
2)Δεν βγαίνουν όλοι οι Ελληνες στα μπουζούκια.Εγω πχ δεν έχω περάσει ούτε απ'έξω απο τα εν λόγω μαγαζιά οπότε δεν με ενδιαφέρουν.
3)Οι κανακάρηδες που κολλάνε??????
4)Αφού είναι βόδια καλά να πάθουνε.Εγω μιλάω για φυσιολογικούς ανθρώπους.
5) Ξενέρωτος είναι αυτός που ενω έχει μια χώρα υπόδειγμα κάνει μαύρο και πίνει 20 λίτρα μπύρα για να περνάει καλά άρα αυτοί είναι ξενέρωτοι.

TOLISTOLAROS
22/03/2009, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Γι'αυτο δεν γράφω συχνά σε αυτό το φόρουμ ρε σεις γιατί η αίσθηση του πότε κάνουμε χιούμορ δεν υπάρχει απλά.
1)Οι Ολλανδοί έχουν ανάγκη του Γερμανούς αφού ότι λένε αυτοί οι Ολλανδοί απλά το ακολουθούν. Σιγά μη μας ταίζουν αυτοί που ψωμολυσάνε ρε φίλε και έρχονται στη Ελλάδα και παραγγέλουν ένα σουβλάκι στα 3. Εχω 3 φίλους Ολλανδούς όλοι Τσίπηδες μέχρι αηδίας.
Mεγάλε αυτοί που έρχονται στην Ελλάδα και τρώνε 1 σουβλάκι τη μέρα είναι οι φτωχοί Ολλανδοί.Κοίτα το κατα κεφαλήν εισόδημα των 2 χωρών,τις ανισότητες και τα λέμε.Οικονομικά είναι 10000 φορές καλύτεροί μας


Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
2)Δεν βγαίνουν όλοι οι Ελληνες στα μπουζούκια.Εγω πχ δεν έχω περάσει ούτε απ'έξω απο τα εν λόγω μαγαζιά οπότε δεν με ενδιαφέρουν.
Ούτε όλοι οι Ολλανδοί τρώνε 1 σουβλάκι.Μη βγάλεις ποσοστά,δε μας παίρνει...


Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
3)Οι κανακάρηδες που κολλάνε??????
Στο ότι είμαστε γαμάτοι και μάγκες κτλ.Για σκέψου


Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
4)Αφού είναι βόδια καλά να πάθουνε.Εγω μιλάω για φυσιολογικούς ανθρώπους.
Σε ποσοστό τότε είμαστε τα βόδια της Ευρώπης αφού έχουμε τα περισσότερα τροχαία.Άστο σου ξαναλέω,δε μας παίρνει..


Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
5) Ξενέρωτος είναι αυτός που ενω έχει μια χώρα υπόδειγμα κάνει μαύρο και πίνει 20 λίτρα μπύρα για να περνάει καλά άρα αυτοί είναι ξενέρωτοι.
Ξενέρωτος είναι αυτός που:
α)ενω έχει μια χώρα ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ την καταστρέφει(πυρκαγιές,ρύπανση κτλ)
β)αδιαφορεί τόσο για τη ζωή του όσο(το χειρότερο) για τη ζωή του συμπολίτη του οδηγώντας σα ΜΑΛΑΚΑΣ
γ)Στηρίζεται στα φρύδια των γονιών του μέχρι τα 30+ επειδή ντρέπεται να κάνει (στην ανάγκη έστω) δουλειές υποτιμητικές(το χρυσό μου...)
δ)ΚΛΑΙΓΕΤΑΙ και ψάχνει να βρει φταίχτες για τα χάλια του!!!

Άστο ρε φίλε,δε μας παίρνει...δυστυχώς...

vassilis88
22/03/2009, 19:31
δν διαβασα ολα τα ποστ σορρυ αν τυχον επαναλαβω κατι..

η γνωμη μου.. (θα μου πειτε στα @@ σας αλλα οκ γι αυτο ειμαστε στο φορουμ):D

προτιμω που ειμαστε ετσι παρα το αντιθετο.... στο αλλο ακρο.. ναι, τα λεφτα ειναι για ξοδεμα οχι αποταμιευση. εννοω αν δν εχεις καποιο λογο πχ να παρεις μηχανη, σπιτι, να πας ταξιδι κλπ ή κατι πιο σοβαρο.. ειμαι κατα στο να ματωσεις οικονομικα για κατι που θα γουσταρεις μεν θα το πληρωνεις μια ζωη δε. οτι παιρνεις να εισαι κυριος κ να σε υπηρετει αυτο, οχι το αντιθετο. δν παιρνεις 1098 αμα ειναι να το ξεχρεωσεις σε 60 δοσεις κ να κλαις αν γρατζουνιστει. αλλα προτιμω να δωσω 100 η 150 ευρω ας πουμε για ενα τζην ή παπουτσια ή 200 για ενα σακακι πχ παρα να παρω 5-10-15 με τα ιδια λεφτα. ποιοτητα, οχι ποσοτητα.

εδω να τονισω οτι δν βγαζω εγω δικα μου λεφτα τωρα αυτη τη στιγμη, αλλα μεγαλωνοντας κατανοω την αξια τους περισσοτερο. κ τη διαπιστωνω (εκτος απο το να τα βγαζω εγω) συκρινοντας ποσα, κ τι επιλογες εχεις με αυτα. για παραδειγμα ξερω ανθρωπους που εχουν δωσει 400++ ευρω για παπουτσια.. κ κοπελες τα ιδια για τσαντα.. χωρις να ειναι λεφταδες ή οτιδηποτε.. με δικα τους χρηματα τα πηραν απο 4ωρες εργασιες, κ ειναι φοιτητες.. εγω δν θα το κανα αφ ενος γιατι οκ ειναι αηδιαστικα ακριβα για μενα, κ επειδη με αυτα κ λιγα ακομα παω σ ενα μουτζελλο.. κολλημενος θα μου πειτε αλλα οκ ειναι κατι σημαντικο για μενα τα ταξιδια..

για το παραδειγμα με τη slk.. μην καταδικαζετε αμεσως χωρις να ξερετε τι παιζει. φιλος μου γεμιζε με 5ευρα διλιτρο τζιπ (που επινε τα αντερα του) απλα γιατι του το εδωσαν οι γονεις του κ προφανως δν αρνηθηκε. οκ λιγο γυφτια μπορει να φενεται αλλα αυτα ειχε αυτα εβαζε. τελος παντων..

οσο για τους υπολοιπους ευρωπαιους ναι ειναι ολοι γτπ.. ειδικα βορειοευρωπαιοι ειναι τερμα αντικοινωνικοι.. κ σαν μερος, για να ζεις, η μεσογειος ειναι οτι καλυτερο, κ λογω αυτου οι ανθρωποι ειναι διαφορετικοι.. απανω βλεπουν ηλιο ενα μηνα το χρονο.. λογικο να ειναι ετσι. κ καλυτερα να ζεις με τους γονεις σου μεχρι τα 30 (λεμε) παρα να σε γραφουν στα @@ τους επειδη εκλεισες τα 18.... οκ υπερβολη αλλα το πιασατε το νοημα.

TROOPER
22/03/2009, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
οσο για τους υπολοιπους ευρωπαιους ναι ειναι ολοι γτπ.. ειδικα βορειοευρωπαιοι ειναι τερμα αντικοινωνικοι.. κ σαν μερος, για να ζεις, η μεσογειος ειναι οτι καλυτερο, κ λογω αυτου οι ανθρωποι ειναι διαφορετικοι.. απανω βλεπουν ηλιο ενα μηνα το χρονο.. λογικο να ειναι ετσι.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

paramedic
22/03/2009, 19:48
Προς TOLISTOLAROS
Φίλε μου δεν αντιλέγω οτι είμαστε όλα όσα είπες. Εχω κάνει όμως συζητήσεις με Ολλανδούς ενω βρισκόμουν στην χώρα τους(ατομα μεροκαματιάρηδες σε επαρχία όχι σε μεγάλες πόλεις κλπ) και οι ίδιοι μου λέγανε πόσο σκατά χώρα είχανε,πόσο διεφθαρμένους πολιτικούς έχουνε,πόσο πιεσμένοι και καθοδηγημένοι είναι(αυτό το έβλεπες παντού και μόνος σου βέβαια),πόσο δύσκολα τα βγάζουνε πέρα ενω πέρνουνε καλύτερους μισθούς απο τους δικούς μας, τι ζωή κάνουνε εκεί κλπ. Τα ίδια που λέμε εμείς εδώ για την δική μας χώρα λένε αυτοί για την δική τους.

Στην Ελλάδα έχουμε βρεί την πιπιλα "είμαστε κωλοχώρα",τα ρίχνουμε όλα εκεί και βλέπουμε άλλες χώρες σαν την Ολλανδία σαν κάτι το ιδανικό ενω την ίδια ώρα αυτοί ψάχνουν τρόπο να ξεφύγουν απο την χώρα αυτή που έγινε τόσο "αποστειρωμένη" όσο δεν γίνεται.

Δεν γίνεται να είμαστε τόσο χάλια όσο θέλουμε να φαινόμαστε. Με τέτοια νοοτροπία μια ζωή θα είμαστε ο φτωχός συγγενής και δεν θα κάνουμε τίποτα. Εγω απο τότε που έπαψα να έχω αυτή την νοοτροπία έγινα πολύ καλύτερος άνθωπος και πίστεψε ούτε πάω σε μπουζούκια,συντηρούμαι μόνος μου απο τότε που τελείωσα σπουδές και στρατό,δεν πίνω απο την στιγμή που θα είμαι ο οδηγός της παρέας και γενικά προσπαθώ να γίνομαι καλύτερος πρώτα για τον ευατό μου και τότε και άλλοι που θα με δούν κάτι θα πάρουν χαμπάρι οτι πρέπει να αλλάξει.
Αντε καληνύχτα σε όλους παίδες.

MitsosNaked
22/03/2009, 19:52
Vasilis88, εδώ ταιριάζει η κλασσική ερώτηση

-Τί προτιμάς, την ανηφόρα ή την κατηφόρα;

Απάντηση

-Γιατί ρε παιδιά; Χάθηκε ο ίσιος δρόμος;


Ούτε μίλησε κανείς για τέρμα αντικοινωνικότητα, ούτε για καρμιριά. Το πιό σημαντικό είναι να γίνουμε μιά ισορροπημένη κοινωνία.

Έχεις ζήσει αρκετό καιρό σε χώρα βόρειας Ευρώπης για να βγάλεις αυτά τα δογματικά συμπεράσματα; Γιατί
άν όντως είχες ζήσει, αμφιβάλλω για το άν θα είχες τις ίδιες απόψεις. Χωρίς να κάνω άμεση σύγκριση με Ελλάδα, μπορώ να σου πώ ό,τι μιά χαρά κοινωνικοί είναι οι άνθρωποι. Και μάλιστα, άν θές να κάνουμε και σύγκριση,
στο εξωτερικό ο άλλος/η δέ σε χαιρετάει ή ρωτάει άν είσαι καλά μόνο και μόνο για να σε ρωτήσει(πράγμα το οποίο
αρκετές φορές το κάνουν στην Ελλάδα), αλλά γιατί το εννοεί. Επίσης, όταν βγαίνεις σε κλάμπ(άν πάς σε κλάμπ) στην ελλάδα, πόσο κόσμο βλέπεις πραγματικά να διασκεδάζει; να χορεύει σάν να ήταν η τελευταία μέρα της ζωής του; ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΑ; Εδώ κατα λάθος πατάς σε κουπέ άλλου και σε αγριοκοιτάζουν λές και τους έφαγες οικόπεδο.

Μήν ξεχνάς το ανέκδοτο "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα". Το φθόνο για την επιτυχία των άλλων καθώς και την κατινιά που έχουμε σά χώρα, στην Ευρώπη τουλάχιστον που μπορώ να πώ, δέν την έχω ματαδεί.

kerasaki
22/03/2009, 21:13
Χωρις να θελω προσβαλω κανεναν αλλα αν ρωτησεις καποιον απο το...............Πισκοκεφαλο Σητειας( τυχαιο το παραδειγμα μη με φατε) που δεν εχει βγει απο το χωριο του 'πιο ειναι το καλυτερο μερος του κοσμου' φυσικα θα σου πει το χωριο μου!
Δεν θελω να το παιξω πολυταξιδεμενος σε 2-3 χωρες εχω παει αλλα αν δεν ταξιδεψεις λιγο να ξεστραβωθεις να δεις τι γινεται στον κοσμο......απλα δεν εχεις μετρο συγκρισης.

Διαβαζα σε καποια κυριακατικη για το συστημα παιδιας σε καποια σκανδιναδικη χωρα, αυτο που τους ενδιεφερε ηταν να βγουν τα παιδια τους σκεπτομενοι πολιτες, η καλη επιδοση στο σχολειο δεν ειχε καμια σημασια! Ειχαν τεραστια διαλειμματα αναμεσα σε δυο ετη ετσι ωστε να εχουν το χρονο να ξεκουραστουν, να ταξιδεψουν να να να.....κι εμεις εδω το μονο που κανουμε ειναι αναγκαζουμε τα παιδια μας να λιωνουν στα φροντιστηρια και στα σχολεια 14 ωρες τη μερα.

Ποιοτητα ζωης, καποιοι ευρωπαιοι εχουν δωσει αλλο νοημα σε αυτο τον ορο

Ισως ειμαι διατεθειμενος να θυσιασω ελευθερια(καμερες στους δρομους) για να σκοτωτονται λιγοτεροι στους δρομους, τα μπουζουκια το βραδι( μαλλον θα προτιμησω την παρεα φιλων σε καποιο σπιτι αντι να ρουφαω τον καπνο σε καποιο μαγαζι και να σηκωθω στις 5 το απογευμα την αλλη μερα), κτλ κτλ κτλ

Ολα αυτα και αλλα απειρα παραδειγματα δεν ειναι αρκετα για να δικαιολογησουν τις διαφορες που εχει η Ελλαδα απο τις αλλες πολιτισμενες χωρες και χαρακτηριζεται μπουρδελο, για καποιους in σε αντιθεση με τους ξενερωτους βορειους λαους

Θα ηθελα λιγη οργανωση σε αυτη τη χωρα


(sorry για τον χειμαρρο, μου βγηκαν πολυ μπερδεμενες οι σκεψεις, ειπαμε δεν υπαρχει οργανωση)
:lol:

thou-vou
23/03/2009, 05:04
live your myth in greece...




:bawl: :bawl: :bawl:


158986

idi
23/03/2009, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αληθεια ποσο εδω μεσα πανε βολτες με εξοπλισμο αξιας εναμιση δυο χιλιαρικα; (κρανος,φορμες,γαντια κτλ) :winka:

λαθος παραδειγμα

ο εξοπλισμος δεν ειναι μιας χρησης (οσο ειναι στη μοδα δηλ) θα "λιωσει" πανω μας απο τη χρηση μεχρι να τον πεταξουμε μετα απο 4-5-6 χρονια (αναλογα τη χρηση) τουτεστην και οσακης "θα τα βγαλει τα λεφτα του" καμια σχεση με γκλαμουριαρικα ρουχα τσαντες κτλ κτλ...

idi
23/03/2009, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
live your myth in greece...




:bawl: :bawl: :bawl: \

OR GO TO NORTH KOREA TO LIVE YOUR DREAMS :lol: :lol: :lol: :bigcry: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vassilis88
23/03/2009, 10:52
παιδια ναι δν τα κατεβαζω απ το κεφαλι μου, οτι εχω δει μεχρι στιγμης με εκανε να σχηματισω την αποψη αυτη. δν εχω ζησει εξω, αλλα εχω παει σε αρκετες χωρες κ ειχαν μεγαλη διαφορα στη συμπεριφορα οι μεσογειακοι απ τους βορειοευρωπαιους. κ επειδη εχει τυχει κ εχω γνωρισει κ καποιους το λεω.. anyway, τουλαχιστον εγω δν αλλαζω την ελλαδα(ειδικα την κρητη) με τπτ, κ αν ηταν να εμενα εξω θα εμενα ή ιταλια ή ισπανια για τον απλο λογο του κλιματος.

VegasKitty
23/03/2009, 11:12
Εγω τωρα να κανω μια ερωτηση???

Γιατι ειναι κακο να ζουμε μεχρι εκει που μας περνει μου λετε???? :rolleyes:

Εγω γιατι εχω μαθει, οτι απλωνεις το χερι σου (και στη συγκεκριμενη τη τσεπη σου) μεχρι εκει που μπορεις??? Τοσο λαθος με μαθανε οι γονεις μου δλδ??? :look:

θα παω δλδ να παρω δανειο για να παω για ψωνια??? :eek: Εισαστε σοβαροι ρε παιδια???

Γιαυτο εχουμε φτασει στο σημειο να ακους οτι ολοι εχουν 4-5 δανεια, και αλλες τοσες καρτες, και μετα πανε και περνουν δανειο για να αποπληρωσουν οοοολα τα προηγουμενα... :alien:

Και απλα ενα σχολιο: μην κρηνετε χωρες και καταστασεις της οποιες δεν γνωριζετε... Ζησε πρωτα σε καποια αλλη χωρα, δες πως οντως συμπεριφεροντε και οχι οπως νομιζεις οτι συμπεριφεροντε, και μετα μπορεις να πει οτι θες :winka:

το θεμα ειναι οτι εχουν μαθει οι ελληνες (δε λεω εχουμε γιατι δεν ανηκω σε αυτο το ποσοστο) να ζουμε με ψευτικο χρημα, και οχι να ζουμε οπως μπορουμε! Το να ζεις με αυτα που εχεις και μεχρι εκει που σε περνει δε παει να πει οτι εισαι μιζερος! Αλλα οχι ρε φιλε, δε θα παω να παρω δανειο να παρω μηχανη/αυτοκινητο χωρις να ξερω αν τον επομενο μηνα θα ανταπεξελθω, αν θα μπορω να πληρονω ασφαλειες, βενζινες κτλ!!! Γιατι να ζω με το ανχος αυτο??? Τα πραγματα που περνουμε ειναι να τα ευχαριστιομαστε, και οχι να λεμε κοιτατε το πηρα και να καθετε στο γκαραζ (στη προκειμενη περιπτωση!)

Τεσπα, αποψη μου.... :smokin:


edit: και για να ειμαι και ακομα πιο σωστη αναλογικα με το θρεαντ, και γω εχω και τα chanel μου, και τα armani μου και τα dior κτλ και τα dainese μου αλλα ξερεις κατι? ειχα μαζεψει τα λεφτακια μου και ειχα κανει τα κουμαντα μου και πηγα και τα πληρωσα μετρητα και ολα ωραια και καλα! Ετσι τα χαρηκα και τα χαιρομαι και δε χρωσταω σε κανενα π@υστη τπτ και ειναι χαλαρα και ωραια! :smokin:

MitsosNaked
23/03/2009, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
παιδια ναι δν τα κατεβαζω απ το κεφαλι μου, οτι εχω δει μεχρι στιγμης με εκανε να σχηματισω την αποψη αυτη. δν εχω ζησει εξω, αλλα εχω παει σε αρκετες χωρες κ ειχαν μεγαλη διαφορα στη συμπεριφορα οι μεσογειακοι απ τους βορειοευρωπαιους. κ επειδη εχει τυχει κ εχω γνωρισει κ καποιους το λεω.. anyway, τουλαχιστον εγω δν αλλαζω την ελλαδα(ειδικα την κρητη) με τπτ, κ αν ηταν να εμενα εξω θα εμενα ή ιταλια ή ισπανια για τον απλο λογο του κλιματος.


Πολύ απλά μ'αυτά που αναφέρεις είναι προφανές το ό,τι δέν έχεις ολοκληρωμένη εικόνα σχετικά με το τί πραγματικά συμβαίνει στο εξωτερικό. Πολύ ανεπαρκείς εμπειρίες.

Cpt. Haddock
23/03/2009, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
...anyway, τουλαχιστον εγω δν αλλαζω την ελλαδα....

τους έλληνες θέλουμε να αλλάξουμε, όχι την Ελλάδα

vassilis88
23/03/2009, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Πολύ απλά μ'αυτά που αναφέρεις είναι προφανές το ό,τι δέν έχεις ολοκληρωμένη εικόνα σχετικά με το τί πραγματικά συμβαίνει στο εξωτερικό. Πολύ ανεπαρκείς εμπειρίες.

ναι συμφωνω, αλλα ειναι αδυνατο να παω να μεινω 1 χρονο σε καθε χωρα για να σχηματισω σωστη γνωμη. υπαρχει αλλος τροπος? εκτος απ τα ταξιδια δλδ?

VegasKitty
23/03/2009, 11:44
Βασιλη το κακο ειναι οτι οπως και να το κανεις, αλλο να επισκεπτεσε μια χωρα σαν τουριστας και αλλο να μενεις εκει....

Ισως δεις καποια πραγματα, αλλα αλλιως κοιτας καποια πραγματα οταν εισαι εκει για λιγες μερες, και αλλιως οταν το εχεις βιωσει σαν μερος στο οποιο μενεις....:winka:

stefanos
23/03/2009, 12:56
Δεν ξέρω τι λένε οι έρευνες πάντως οι Ελληνες σαν ιδιώτες είναι απο τους λιγότερα χρεωμένους Ευρωπαίους οπότε οτι και να καταναλώνουν μαγκιά του μιάς και το πληρώνουν.
Βέβαια αν υπήρχε και κάτι made in greece για να αγοράσουμε θα ήταν καλύτερα.

TheFace
23/03/2009, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν ξέρω τι λένε οι έρευνες πάντως οι Ελληνες σαν ιδιώτες είναι απο τους λιγότερα χρεωμένους Ευρωπαίους


:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Τι ειπες τωρα ρε φιλε!

... καλυτερα να μαθεις λοιπον τι λενε οι ερευνες (σε περιπτωση που ζεις σε αλλη χωρα και δεν τα βλεπεις μονος σου!) πριν ανοιξεις το στομα σου!

Και τα εορτο/διακοπο... κτλ δανεια και τις χιλιαδες πιστωτικες ποιος τα παιρνει?
... οι Νορβηγοι???

Ο'τι να 'ναι...

stefanos
23/03/2009, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Τι ειπες τωρα ρε φιλε!

... καλυτερα να μαθεις λοιπον τι λενε οι ερευνες (σε περιπτωση που ζεις σε αλλη χωρα και δεν τα βλεπεις μονος σου!) πριν ανοιξεις το στομα σου!

Και τα εορτο/διακοπο... κτλ δανεια και τις χιλιαδες πιστωτικες ποιος τα παιρνει?
... οι Νορβηγοι???

Ο'τι να 'ναι...

Για ενημέρωσέ με γιατί νομίζω οτι στον δανεισμό είμαστε απο τους τελευταίους με την φιλανδία και το βέλγιο στο 80% του ΑΕΠ ενώ οι Δανοί ας πούμε έχουν περάσει το 180% του ΑΕΠ οι Ισπανοί το 170%...:rolleyes:

TheFace
23/03/2009, 15:23
Αφου διαβασα προσεκτικα τα ποστς, αρχικα μερικοι θα πρεπει να καταλαβουν μερικοι οτι το να εχεις παει σαν τουριστας για μερικες μερες σε μια χωρα δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ σχεση με το να εχεις ζησει εκει!

Ειναι το λιγοτερο αστειο να βγαζουμε συμπερασματα για την αγγλια π.χ. επειδη πηγαμε στο λονδινο μια βδομαδα τα χριστουγεννα, ή επειδη το καλοκαιρι γνωρισαμε μια αγγλιδα στη παρο... αυτα ειναι μπουρδες!!!

Μονο καποιος που εχει ζησει (οχι διακοπες) για καιρο σε ενα μερος μπορει να ξερει και να εχει ολοκληρομενη αποψη για τη ζωη εκει!

Δηλαδη ενας ολλανδος π.χ. επειδη πηγε 10 μερες στην κρητη, αμεσως ξερει και εχει αποψη για την ελλαδα? Δε νομιζω!

Κι επειδη καποιοι εθιξαν τη διασκεδαση (με ξενερωτους κτλ)... στην ελλαδα λοιπον καταναλωνουμε οπως ακριβως διασκεδαζουμε... ΔΗΘΕΝ!

Οπως πολυ σωστα ειπε καποιος εξω μπαινεις σε ενα club και ο κοσμος "τα σπαει", λες και ειναι η τελευταια του νυχτα... εδω μπαινεις και νομιζεις οτι ολοι εχουν ερθει για να μοστραρουν τα πουκαμισα τους και τα ρολογια τους... ετσι ακριβως φερομαστε και σαν καταναλωτες!

:wave2:

stefanos
23/03/2009, 15:35
Αν είμασταν καταναλωτές σαν χώρα θα βλέπατε και μαγαζιά γύρω σας να πουλάνε αυτά που αγοράζεται απο το δύκτιο.
Αλλά είμαστε μόνο γιά αυτοκίνητα καμιά τσαντούλα κινητάκι και μέχρι εκεί.
Αγοράζουμε μόνο μόδα και κατά τά άλλα φέτα βουλγαρίας φυστίκι τουρκίας φακές μαρινόπουλος μακαρόνια σκλαβενίτη ροκφόρ δανίας.
Εχουμε σκιστεί στην κατανάλωση.
:lol:

vassilis88
23/03/2009, 18:36
οκ. εστω οτι εχουμε ενα ατομο που δν εχει βγει απ το μικροκοσμο κ τη νοοτροπια του τοπου/νησιου του. υποθετει βασει των δικων του συναισθηματων οτι παρομοια θα νιωθουν κ ολοι οι ανθρωποι. δλδ αναλογως τον καιρο κ η διαθεση στις περισσοτερες περιπτωσεις. εννοω να προτιμα λιακαδα απο βροχη κ συννεφια κ να αισθανεται καλυτερα οποτε συμβαινει αυτο.. δε λεω ασχημα ή ομορφα απλα καλυτερα απ οτι θα ηταν αλλιως. αρα αναλογως το κλιμα κ η ιδιοσυγκρασια των ανθρωπων ως ενα βαθμο. οταν ερχεται ο καιρος κ βγαινει εστω κ λιγο κ βλεπει αλλους ανθρωπους κ αλλες συμπεριφορες επιβεβαιωνεται εν μερη σε οτι πιστευε πριν. αρα δν ειναι επομενο να φτασει σε ενα συμπερασμα?

μην μου πειτε λες μλκιες ή χαχαχα-χουχουχου, δν ειναι ο καλυτερος τροπος να πεισεις το συνομιλητη σου, εκτος αν δν εχεις επιχειρηματα ή δν τον θεωρεις αξιο της προσοχης σου.. πειτε μου τουλαχιστον γιατι λεω μλκιες κ γιατι δν ειναι λογικο το συμπερασμα. δν επιμενω οτι εχω δικιο γιατι οκ δν μπορω να το κανω αλλα πιστευω οτι ειναι αληθεια σε γενικες γραμμες. προσωπικα ακουω ακομα κ διαφορετικη μουσικη αναλογως τον καιρο χειμωνα-καλοκαιρι κλπ.. εκτος απ αυτο θεωρω πως εχει κ μεγαλη σημασια η γλωσσα του καθε λαου στη διαμορφωση χαρακτηρα.. τα γερμανικα για παραδειγμα ακουγονται σχετικα επιθετικα, ενω τα ιταλικα κ τα ισπανικα πολυ πιο μελωδικα.. τα τσεχικα ειναι σχεδον μονο συμφωνα! (κ τα αγγλικα οπως τα προφερουν στο λονδινο ακουγονται γκευ)

vegaskitty συμφωνω, δν γνωριζεις τα παντα αμεσως για ενα λαο, μια γευση παιρνεις ομως.

TOLISTOLAROS
23/03/2009, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
....
Vassili βάλε kαταρχήν καμμιά παράγραφο,κανα κεφαλαίο!Στραβώθηκα!!

Τώρα,σίγουρα το κλίμα επηρρεάζει τη διάθεση των ανθρώπων.Επίσης τυχόν απομόνωση.
Στην εποχή μας όμως που η πληροφόρηση είναι απλόχερη δεν υπάρχει καμμία δικαιολογία.
Ειδικά για τους νέους που ασχολούνται και έχουν πρόσβαση σε σπουδές,ταξίδια,ενημέρωση.Δεν δέχομαι το ότι "δεν υπάρχει οδηγική παιδεία".
Τόσες εκπομές και περιοδικά δηλαδή τί στο καλό είναι;
Δε δέχομαι ένας πιτσιρικάς που ασχολείται με μηχανοκίνητα να μη φορά ζώνη-κράνος,ΤΕΛΟΣ.Το'χει δει το έργο,έχει χάσει φίλους και συνεχίζει.Εκείνος το'χει το πρόβλημα,κανένας άλλος.
Δεν δέχομαι το ότι "δεν υπάρχει καταναλωτική παιδεία".Έχει δει τί μπορεί να συμβεί αν ανοίγεσαι οικονομικά εκεί που δε σε παίρνει.Αν συνεχίζει να χρεώνεται και να πεινά για να ξεχρεώσει το 2τροχο ή 4τροχο τούμπανο εκείνος το'χει το πρόβλημα,κανένας άλλος.
Να σου θυμίζω ότι αντίστοιχο κλίμα έχει και η Αυστραλία,Ν.Αφρική,κάποιες πολιτείες των ΗΠΑ,Ιταλία.
Οι παραπάνω όμως δεν έχουν τη μαλακία που δέρνει εμάς...

paramedic
23/03/2009, 21:08
Καλά το θεματάκι έχει καταντήσει σε τρελλή αντιπαράθεση με τι αντικρουόμενες μεριές απλά να λένε τα δικά τους και να μην σκέφτονται καν το τι έχει πει ο "απέναντι". Οι μπηχτές πάνε και έρχονται λέμε. Λοιπόν Ευρωπαίοι και Ελληνες δεν έχει νόημα να λέμε άλλα αφού δεν συζητάμε αλλά "ακούμε" απλά. Ενα πράμα μένει λοιπόν...

:a014: :a014:

MitsosNaked
24/03/2009, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Καλά το θεματάκι έχει καταντήσει σε τρελλή αντιπαράθεση με τι αντικρουόμενες μεριές απλά να λένε τα δικά τους και να μην σκέφτονται καν το τι έχει πει ο "απέναντι". Οι μπηχτές πάνε και έρχονται λέμε. Λοιπόν Ευρωπαίοι και Ελληνες δεν έχει νόημα να λέμε άλλα αφού δεν συζητάμε αλλά "ακούμε" απλά. Ενα πράμα μένει λοιπόν...

:a014: :a014:


Λάθος κάνεις. Ο καθένας παραθέτει την άποψη του. Απλά πρέπει να είσαι σε θέση να βασίσεις κάπου αυτά τα οποία λές.

tamar
24/03/2009, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Για ενημέρωσέ με γιατί νομίζω οτι στον δανεισμό είμαστε απο τους τελευταίους με την φιλανδία και το βέλγιο στο 80% του ΑΕΠ ενώ οι Δανοί ας πούμε έχουν περάσει το 180% του ΑΕΠ οι Ισπανοί το 170%...:rolleyes:
Δε νομίζω ότι έχει σημασία αν είμαστε από τους πρώτους ή τους τελευταίους στην Ευρώπη στο δανεισμό. Το θέμα είναι πως θα επιλέξουμε να ζούμε. Αλόγιστα και ασυλλόγιστα ή νοικοκυρεμένα; - Νομίζω ότι η τελευταία λέξη δε μεταφράζεται σε άλλη γλώσσα. - Προσωπικά την ανάγκη δανεισμού χρημάτων την αντιλαμβάνομαι αν θες να ανανεώσεις τον εξοπλισμό της δουλείας σου (επένδυση), αν θες να αποκτήσεις σπίτι (πάλι επένδυση) και αν υπάρξει πρόβλημα υγείας σε κάποιο δικό σου άνθρωπο. Όλα τα υπόλοιπα είναι για μένα μ@λακίες.

Έχει δίκιο ο tai που αναφέρει την Παιδεία, αλλά τελικά ποιος από εμάς νοιάζεται;

Τέλος θα ήθελα να εκφράσω μία σκέψη που ίσως φανεί άσχετη. Πριν από λίγο καιρό είχε αναφερθεί στα ΜΜΕ - και εδώ στο forum - ότι εμείς οι Έλληνες ζούμε σαν να ζούσαμε σε 3 Ελλάδες. Ας συλλογιστούμε λοιπόν πόσο ο υπερδανεισμός που γεννά την υπερκατανάλωση κοστίζει σε σπατάλη ενέργειας και φυσικών πόρων.

:(

pilotos_xtreme
24/03/2009, 22:02
οι ανθρωποι μεταξυ τους διαχωριζονται μονο ως προς τον τροπο που σκεφτονται.

κ αυτο με τη σειρα του τους χωριζει σε απλους καταναλωτες κ υπερκαταναλωτες

αναρωτιεμε γιατι καποιοι (κ φιλοι μου) σκεφτονται κ στο τελος αγοραζουν μεγαλες τηλεορασεις που καλα καλα δε χωρανε στο δωματιο/σαλονι. γιατι αγοραζουν πλαιστατιον 3 αφου ξερουν οτι θα παιξουν 5-6 φορες κ θα το παρατησουν γιατι θα βαρεθουν.
θελω να πω οτι το προβλημα δεν ειναι ποσα θα αγορασεις κ ποσα λεφτα θα δωσεις για αυτα αλλα το αν θα τα χρησιμοποιησεις η οχι.
προσωπικα ενεργω οταν αγοραζω με το κριτηριο αμα θα το χρησιμοποιησω αυτο το αγαθο πολυ κ ποσο μου χρειαζετε. προτιμω να δωσω δηλαδη 800 ευρο σε μια ολοσομη dainese που θα την λιωσω με το μηχανακι παρα να παρω στα ιδια λεφτα μια τβ για μοστρα στο σπιτι που ουτος η αλλως δε βλεπω. προτιμοτερο ειναι δηλαδη να ξοδευεις σωστα κ συνετα αναλογα με το δυναμικο σου, τα λεφτα σου σε πραγματα που οντος τα χρειαζεσε κ θα σε κανουν χαρουμενο κ φυσικα θα τα κρατησεις για αρκετο καιρο. το θεωρω πιο υγειες .

αμα οι ανθρωποι ειχαν αγοραστικη συνηδειση τοτε ολοι θα χαν κ πιο πολλα λεφτα στη τσεπη. γιατι καλος η κακος ακολουθουν τη μοδα και η μοδα πλασαρετε απο επιχειρησεις , που ολοι ξερουμε τη θελουν να κερδισουν.κυριος τα δανεια , εχουν κανει πολυ κοσμο να ψαχνετε....... πλασματικο χρημα ,στο μυαλο τους απλα ειναι..... στην αναγκη ομως παντα υπαρχει εκμεταλλευση