PDA

View Full Version : ΠΕΡΙ Cruiser Chopper Ti?



diogenis
23/03/2009, 06:12
Γεια σας παιδια! Αν μπορειτε θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι εχω μπερδευτει...Θελω να παρω καινουργια μηχανη αλλα δε ξερω ποια...Σκεφτομαι την Kawasaki vn 900 custom αλλα ακουω οτι δν εχει καλα φρενα, κοιταω την honda shadow 750 αλλα νομιζω δεν ειναι για ταξιδια, βλεπω την yamaha midnight star 950 αλλα αεροψυκτος κινητηρας?? μηπως harley αλλα πολλα λεφτα και τα ευρωπαικα οχι και τοσο αξιοπιστα...Μηπως εχετε να προσθεσετε η να προτεινετε τιποτε αλλο??? Βοηθεια!

Δηλωνω οτι μ αρεσουν οι cruiser-chopper(καταλαβατε) και επιθυμω χαλαρα ταξιδακια...

Σας ευχαριστω

MikeG
23/03/2009, 06:13
Μεταφερόμαστε Μοντέλα. :wave2:

apav
23/03/2009, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από diogenis
μηπως harley αλλα πολλα λεφτα και τα ευρωπαικα οχι και τοσο αξιοπιστα

Θα πέσει φωτιά να μας κάψει 1: U S and A
Θα πέσει φωτιά να μας κάψει 2: αίσθηση . + _

:smokin:

ΥΓ Το 'πα; Δεν το πα! Ξαναβγήκε ο ήλιος! :sun: :a2:


159032

diogenis
23/03/2009, 22:38
Sorry...αλλα τι εννοεις?

el_hymador
23/03/2009, 23:37
Παρε H-D

mikros boudas
18/04/2009, 15:29
η το καβασακι το 900(τι σε νοιαζει για τα φρενα?και με ταμπουρο μπροστα μια χαρα εισαι,η μηχανη δεν ειναι για στριψιμο)
ενναλακτικα harley και μονο,τα αλλα ειναι απομιμησεις(ειναι καλες μηχανες αλλα οχι τσοπεριες για μενα).6 χρονια δοσεις(κοντα στα 350-400 ευρω δοση),δε το πουλας μετα με τιποτα αλλα εχεις χαρλεη=η ουσια του τσοπερ.δε σε νοιαζει να στριβεις με 150,δε σε νοιαζε να εχεις φαιριν,δε σε νοιαζει γενικα τιποτα...απλα πας...αν δεν εισαι αυτου του στυλ θα σε κουρασουν αυτες οι μηχανες και θα κλαις τα λεφτα σου+αμα αρχισεις τα νικελα.............

jorgevaldano
18/04/2009, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από diogenis
Γεια σας παιδια! Αν μπορειτε θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι εχω μπερδευτει...Θελω να παρω καινουργια μηχανη αλλα δε ξερω ποια...Σκεφτομαι την Kawasaki vn 900 custom αλλα ακουω οτι δν εχει καλα φρενα, κοιταω την honda shadow 750 αλλα νομιζω δεν ειναι για ταξιδια, βλεπω την yamaha midnight star 950 αλλα αεροψυκτος κινητηρας??

ΠΑΡΑ πολλές cruiser είναι αερόψυκτες (αυτό αποτελεί μέρος του χαρακτήρα τους)

σχεδόν όλες έχουν ανεπαρκή φρένα, δεδομένου ότι είναι και πολύ βαριές

Road67
18/04/2009, 15:45
πήγαινε κάνε ένα test ride το bellagio και θα με θυμηθείς :wave2:

sapila racing
18/04/2009, 16:32
Δεν εχω καμμία σχέση με το είδος, αλλά αν κάποιος γνωστός μου έψαχνε για τέτοια μοτοσυκλέτα θα του ελεγα να δεί αυτην
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=77827

diogenis
09/06/2009, 23:44
Εκτός από όλα τ αλλά υπάρχουν κι αλλά σημεία που πρέπει να κοιτάξω. Ένα είναι η αξιοπιστία, γιατί δε λες ότι οι ιαπωνικές εταιρίες είναι αναξιόπιστες αλλά ούτε και οι χαρλευ. Άλλο είναι το κόστος των ανταλλακτικών, η κατανάλωση καύσιμων αλλά και η άξια μεταπώλησης που νομίζω ότι η χαρλευ κερδίζει κατά κράτος...

Tpap
10/06/2009, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από diogenis
Εκτός από όλα τ αλλά υπάρχουν κι αλλά σημεία που πρέπει να κοιτάξω. Ένα είναι η αξιοπιστία, γιατί δε λες ότι οι ιαπωνικές εταιρίες είναι αναξιόπιστες αλλά ούτε και οι χαρλευ. Άλλο είναι το κόστος των ανταλλακτικών, η κατανάλωση καύσιμων αλλά και η άξια μεταπώλησης που νομίζω ότι η χαρλευ κερδίζει κατά κράτος...


αν ψάχνεις για κόστη αντ/κων, κατανάλωση, αξιοπιστία, αξία μεταπώλησης κλπ, τότε κοιτάς σε λάθος κατηγορία....

εδώ επιλέγεις με άλλα κριτήρια...

Cpt. Haddock
10/06/2009, 06:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
αν ψάχνεις για κόστη αντ/κων, κατανάλωση, αξιοπιστία, αξία μεταπώλησης κλπ, τότε κοιτάς σε λάθος κατηγορία....

εδώ επιλέγεις με άλλα κριτήρια...

+1050


:beer: :beer: :beer:

diogenis
10/06/2009, 12:20
Οκ τα κόστη ανταλλακτικών στη χαρλευ είναι υψηλά αλλά όχι και στα ιαπωνικά κρουζερ. Για την κατανάλωση όσο πιο πολλά τα κυβικά, τόσο πιο πολλά καύσιμα καις αλλά υπάρχουν και μοντέλα όπως τα σπορτστερ που δε καινέ πολύ. Για την άξια μεταπώλησης δεν υπάρχει τπτ πιο διαχρονικό από μια χαρλευ, όσο για την αξιοπιστία, τα χιλιόμετρα που καταπίνουν, το αποδεικνύουν

Xrider
10/06/2009, 12:46
Τα ΗΔ ειναι σομπες με ροδες...δυσκινητα,αργα και βαρια,ζημιαρικα..το μονο που εχουν ειναι το ονομα κατα τ-αλλα για εμενα δεν αξιζουν εκτος και αν καποιος εχει φαει τοση πορωση που τοτε μιλαμε για γουστα οποτε και παιρνει οτι γουσταρει.
Τα Ηονδα ειναι μια ελαφρθα αντιγραφη και πιο γρηγορη...
Κοιτα στο Mr.Bike.γρ το νεο Ηονδα κρουις 2010.

Παντως αν ηταν να παρω κατι που δεν στριβει...θα επαιρνα....αυτο!

http://www.motorilive.com/wp-content/uploads/2008/07/bombardier-can-am-spyder.jpg

Gandalf dr685sm
10/06/2009, 13:33
εμ.... δεν μπορώ να μην το εντοπίσω...


Σκεφτομαι την Kawasaki vn 900 custom αλλα ακουω οτι δν εχει καλα φρενα, κοιταω την honda shadow 750 αλλα νομιζω δεν ειναι για ταξιδια, βλεπω την yamaha midnight star 950 αλλα αεροψυκτος κινητηρας??

chopper και ταξίδια;... περαστικά στην μέση σου.

Ώς πρωην κάτοχος το μόνο που θα πω είναι πως είναι το πλέον ακατάλληλο είδος για ταξίδια εκτός και αν λέγεσαι Angel of Death και έχεις και πτυχιακή στην μηχανολογία-custom made bikes.

Τι να σου προτείνω;... δεν ξέρω!... όλες το ίδιο μου φαίνονται τόσο σε συμπεριφορές όσο και σε οδηγική ευχαρίστηση... με μια μικρή εξαίρεση στην HD V-ROD που ξεφεύγει για μένα όμως απο το κλασσικό chopper-like μοτό και πάει προς vmax καταστάσεις.

Gandalf


165792

diogenis
12/06/2009, 16:25
Εμ αυτό το chopper like είναι που γουστάρω στη μηχανή. Αν είναι να πάρω τσοπερ που να μη μοιάζει σε τσοπερ τότε γιατί να μη πάρω την αυθεντική υποθετική μηχανή?
Μου αρέσουν τα cruiser και μια τέτοια μηχανή θέλω να πάρω…οι υπερεξελιγμενοι πύραυλοι δε με ενθουσιάζουν.
Για τσοπερ καθαρόαιμο λοιπόν μιλάμε κι αν κάποιος έχει την γνώση και την καλοσύνη να προτείνει η να προειδοποιήσει, είμαι υπόχρεος.

SVX
12/06/2009, 16:42
..... γι' αυτοι που δεν ξενε τι θενε ....


:wave2:











ΥΓ που σαι ρε apav? :wacko:


165915

panavour
12/06/2009, 21:25
Παρε αγορι μου οτι γουσταρεις κι ασε τους αλλους να λενε.η ζωη ειναι μικρη,Παντως για να πουμε και του στραβου το δικιο το -πουλ-μουρ- που μονο η χαρλευ εχει,κοστιζει.Αλλιως παιρνεις γιαπωνεζικο που δεν σπαει και δεν χαλαει.Οσο για τα φρενα ,δεν ειναι R1 αλλα για τον χαρακτηρα αυτων των μηχανων και των αναβατων τους ειναι μια χαρα.:wave2:

diogenis
12/06/2009, 22:27
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Δε μπορώ όμως να καταλάβω γιατί θεωρείτε ότι οι harley είναι για να πουλήσεις μούρη. Αποκλείεται δηλαδή κάποιος να είναι ικανοποιημένος από τις επιδόσεις τις συγκεκριμένης και να του κολλάει σαν άνθρωπος. Κάθε μηχανή είναι προορισμένη για κάθε άνθρωπο. Σ άλλους αρέσει να μη τρέχουν και να στρίβουν με 180…Δε νομίζω ότι αποκλείεται αυτό…

p@nos
13/06/2009, 11:56
μα δεν ειναι κακο να θες να πουλησεις μουρη...

δηλαδη οσοι περνουν τα τουμπανα τα 600/1000+ τα παιρνουν για τις επιδοσεις τους?γιατι δεν εχω δει κανενα μεσα στη μπιχλα κιολας...

:o

p@nos
13/06/2009, 11:57
:smokin:


165944

p@nos
13/06/2009, 11:57
οι HD ειναι εντελως αλλη φιλοσοφια απο τις σπρορ μοτοσυκλετες, δε πληρωνεις μονο επιδοσεις...


165945

diogenis
13/06/2009, 13:21
Και κάτι άλλο. Είναι ανάλογα τι θέλει ο καθένας. Άλλος θέλει να τρέχει, άλλος να πηγαίνει άνετα, άλλος να μη του χαλάει. Άλλος απλώς να πηγαίνει.
Αλλά παίζει ρόλο και η σωματοδομη γιατί κάποιος μικρόσωμος θα βολευτεί καλύτερα σε ένα street, ενώ ένας μεγαλόσωμος ευτραφής καθόλου.

p@nos
13/06/2009, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από diogenis
Και κάτι άλλο. Είναι ανάλογα τι θέλει ο καθένας. Άλλος θέλει να τρέχει, άλλος να πηγαίνει άνετα, άλλος να μη του χαλάει. Άλλος απλώς να πηγαίνει.
Αλλά παίζει ρόλο και η σωματοδομη γιατί κάποιος μικρόσωμος θα βολευτεί καλύτερα σε ένα street, ενώ ένας μεγαλόσωμος ευτραφής καθόλου.


de παιζει το βαρος ιδιαιτερο ρολο στο αν θα βολευτεις σε μια μοτο, εκτος βεβαια απο την περιπτωση που καποιος ειναι παχυσαρκος, οπου εκει εχει προβλημα...


πιο πολυ επιρεαζει την ανεση το υψος του αναβατη, που μπορει να αλλαξει εντελως τα πραγματα...



αλλα γενικα, οι μηχανες δενε ιναι και το πιο ανετο πραγμα στον κοσμο, οποτε αν θες να οδηγας μηχανη, την ταλαιπορια πρεπει να την εχεις και λιγο μεσα σου...

diogenis
13/06/2009, 13:54
αλλα γενικα, οι μηχανες δενε ιναι και το πιο ανετο πραγμα στον κοσμο, οποτε αν θες να οδηγας μηχανη, την ταλαιπορια πρεπει να την εχεις και λιγο μεσα σου... [/B][/QUOTE]


Σ αυτό συμφωνούμε απόλυτα! Αν δε ταλαιπωρηθείς και λίγο δεν έχει ουσία. Άρα καλό είναι να παίρνουμε μηχανές που γουστάρουμε πολύ, για να είναι γλυκιά αυτή η ταλαιπωρία.

Buenaventura
13/06/2009, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από diogenis
αλλα γενικα, οι μηχανες δενε ιναι και το πιο ανετο πραγμα στον κοσμο, οποτε αν θες να οδηγας μηχανη, την ταλαιπορια πρεπει να την εχεις και λιγο μεσα σου...


Σ αυτό συμφωνούμε απόλυτα! Αν δε ταλαιπωρηθείς και λίγο δεν έχει ουσία. Άρα καλό είναι να παίρνουμε μηχανές που γουστάρουμε πολύ, για να είναι γλυκιά αυτή η ταλαιπωρία. [/B][/QUOTE]

Φιλαρακο,τωρα ειπες την σωστη κουβεντα.Παρε οτι γουσταρεις ΕΣΥ περισσοτερο...Τα περι επιδοσεων,φρενων κτλ. καλα μεν,αλλα αμα δεν το γουσταρεις το μηχανακι ολα αυτα ειναι σε δευτερη μοιρα.εξαλλου θα εχεις και την ποιο αποστομοτικη απαντηση σε οποιον σε σε ρωταει..."Πηρα...ταδε...γιατι ΑΥΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ...!

:beer: :beer: :beer: