PDA

View Full Version : Προτάσεις για μεταχειρισμένο μηχανάκι



Highsider
23/03/2009, 20:37
Παίδες θέλω να πάρω το πρώτο μου μηχανάκι το οποίο μάλλον θα είναι μεταχειρισμένο λόγω του περιορισμένου μου μπάτζετ. Θα ήθελα να μου προτείνετε αν μπορείτε κάποια μηχανάκια τα οποία θεωρείτε αξιόπιστα και επίσης να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω.Υπόψιν πως το μηχανάκι που θα πάρω θα πρέπει να καλύπτεται απ΄το δίπλωμα των 125cc.Αναμένω τις προτάσεις σας.

ftsmf
23/03/2009, 20:58
EXEIS ΠΜ

bentouza
24/03/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Highsider
Παίδες θέλω να πάρω το πρώτο μου μηχανάκι το οποίο μάλλον θα είναι μεταχειρισμένο λόγω του περιορισμένου μου μπάτζετ. Θα ήθελα να μου προτείνετε αν μπορείτε κάποια μηχανάκια τα οποία θεωρείτε αξιόπιστα και επίσης να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω.Υπόψιν πως το μηχανάκι που θα πάρω θα πρέπει να καλύπτεται απ΄το δίπλωμα των 125cc.Αναμένω τις προτάσεις σας.

τι θα κανεις με το μηχανακι;(βολτες, δουλεια-σπιτι, απ'ολα..)
εχεις σκοπο να παρεις αργοτερα κατι αλλο;
εχεις βαλει στο ματι καποια μηχανακια που να σου αρεσουν;

Highsider
24/03/2009, 17:06
Περισσότερο το θέλω για μικρές βόλτες άντε και μια στις τόσες να το πάω στο κέντρο.Αργότερα σκοπεύω να ανέβω κατηγορία ας πούμε κάτι σε supersport ή on off.Όταν λέω αργότερα εννοώ σε 3-4 χρόνια.Αυτά που έχω σκεφτεί είναι παπιά λόγω του ότι δεν μπορώ να διαθέσω πολλά χρήματα (1000 περίπου),επειδή δεν είναι πολύ απαιτητικά όσον αφορά τη συντήρηση και επειδή θα είναι το πρώτο μου μηχανάκι.Συγκεκριμένα αυτά που κοιτάω είναι honda innova,yamaha crypton r ή kawasaki kazer.Βέβαια ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε πρόταση που να καλύπτεται απ το δίπλωμα Α1 μέχρι 125κ.εκ.

p@nos
24/03/2009, 17:15
φιλε, το διπλωμα σου δε σε περιοριζει στα 125κε.

μπορεις να οδηγησεις οτιδηποτε με ισχυ μεχρι και 25kw η αναλογια κιλων/ιππο μεχρι και 0.16kg/hp




δηλαδη οι επιλογες σου ειναι αρκετες...

πρακτικα ολα τα 250αρια της αγορας, ΧΤ500...
υπαρχει μπολικο πραγμα να διαλεξεις...

:winka:

Highsider
24/03/2009, 17:34
P@nos ευχαριστώ για τη διόρθωση.Ξέρω πως έχω αρκετές επιλογές οι οποίες όμως περιορίζονται λόγω του μπάτζετ μου.Γι' αυτό θα σας ήμουν υπόχρεος αν μπορούσατε να μου πείτε κάποια μηχανάκια που να μπορώ να πάρω με περίπου 1000 ευρώ.

epp1640
24/03/2009, 17:38
Με κάτι παραπάνω από 1000 ευρώ παίρνεις ybr του 06.. νομίζω ότι κάνει ακριβώς αυτό που θέλεις. Πωλείται ένα κόκκινο στις αγγελίες με 1250.. που μοιαζει άριστο. Δεν το ξέρω προσωπικά αλλά μου μοιάζει πολύ προσεγμένο. Το κόστος χρήσης και κτήσης είναι ίδιο με ενός παπιού με μόνη διαφορά τα λίγο πιο ακριβά λάστιχα. Εγώ έχω το νεότερο μοντέλο και κάνω εκδρομές έως και 250 χλμ πήγαινε έλα, αλλά αυτό εχει να κάνει κυρίως με τις αντοχές του αναβάτη.. :beer:

p@nos
24/03/2009, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Highsider
P@nos ευχαριστώ για τη διόρθωση.Ξέρω πως έχω αρκετές επιλογές οι οποίες όμως περιορίζονται λόγω του μπάτζετ μου.Γι' αυτό θα σας ήμουν υπόχρεος αν μπορούσατε να μου πείτε κάποια μηχανάκια που να μπορώ να πάρω με περίπου 1000 ευρώ.


καλυτερα αφου διαθετεις μεχρι 1000? να περιοριστεις στα μεταχειρισμενα παπια το πολυ 5ετιας...

μπορεις σε αυτα τα λεφτα να βρεις και μηχανες, αλλα θα ειναι παλιες και θα βγαζουν προβληματα...

epp1640
24/03/2009, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Με κάτι παραπάνω από 1000 ευρώ παίρνεις ybr του 06.. νομίζω ότι κάνει ακριβώς αυτό που θέλεις. Πωλείται ένα κόκκινο στις αγγελίες με 1250.. που μοιαζει άριστο. Δεν το ξέρω προσωπικά αλλά μου μοιάζει πολύ προσεγμένο. Το κόστος χρήσης και κτήσης είναι ίδιο με ενός παπιού με μόνη διαφορά τα λίγο πιο ακριβά λάστιχα. Εγώ έχω το νεότερο μοντέλο και κάνω εκδρομές έως και 250 χλμ πήγαινε έλα, αλλά αυτό εχει να κάνει κυρίως με τις αντοχές του αναβάτη.. :beer:

το βρήκα από το car.gr είναι η ίδια αγγελία

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/193579

bentouza
25/03/2009, 16:17
οπως σου ειπαν τα παιδια.

αν περιοριζεσαι αυστηρα στα 1000? πας για παπι αντε κανα ybr 125. παιζει δε να βρεις και cbr125 λιγο πιο πανω, καθ'οτι εχουν αρχισει να πεφτουν οι τιμες.

απο κει κ περα υπαρχουν κ οι λυσεις τυπου bros αλλα μιλαμε για πολυ παλια μηχανακια οποτε δεν το συνηστω.

παντως αυτο που ψαχνεις για μενα ειναι λιγο πολυ λυση αναγκης. αν μπορεις να μαζεψεις παραπανω χρηματα περιμενε κ παρε κατι μεγαλυτερο-πιο ολοκληρωμενο (ας πουμε cbf250-ybr250).
θα το χαρεις περισσοτερο κ θα σου φανει πιο ευκολο να πας μετα σε κατι μεγαλυτερο.

epp1640
25/03/2009, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
οπως σου ειπαν τα παιδια.

αν περιοριζεσαι αυστηρα στα 1000? πας για παπι αντε κανα ybr 125. παιζει δε να βρεις και cbr125 λιγο πιο πανω, καθ'οτι εχουν αρχισει να πεφτουν οι τιμες.

απο κει κ περα υπαρχουν κ οι λυσεις τυπου bros αλλα μιλαμε για πολυ παλια μηχανακια οποτε δεν το συνηστω.

παντως αυτο που ψαχνεις για μενα ειναι λιγο πολυ λυση αναγκης. αν μπορεις να μαζεψεις παραπανω χρηματα περιμενε κ παρε κατι μεγαλυτερο-πιο ολοκληρωμενο (ας πουμε cbf250-ybr250).
θα το χαρεις περισσοτερο κ θα σου φανει πιο ευκολο να πας μετα σε κατι μεγαλυτερο.

Σε κάθε περίπτωση όμως, 1.000 φορές ybr ή cbr 125 παρά κάποιο παπί.. :winka:

Highsider
25/03/2009, 17:26
Πρώτον θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.Κάποιοι προτείνατε το ybr το οποίο θεωρώ πολύ καλό αλλά δεν πιστεύω πως μπορώ με 1000ευρώ να βρω κάποιο αξιόλογο (γνώμη μου).Επίσης το ybr έχει συμπλέκτη και δεν έχω εμπειρία από συμπλέκτη.Βέβαια πιστέυω πως με λίγη προσπάθεια θα μπορούσα να τα καταφέρω.Και κάτι τελευταίο και ολίγον άσχετο.Μπορεί να μου πει κάποιος αν για να βγάλω δίπλωμα Α1 πρέπει να κάνω υποχρεωτικά μαθήματα σε σχολή οδηγών ή αν μπορώ απλά να δώσω με το μηχανάκι μου γιατί άκουσα κάποια πράγματα που με μπέρδεψαν;Τέλος θα ήθελα να σας ζητήσω συγγνώμη αν σας κούρασα.

epp1640
25/03/2009, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Highsider
Πρώτον θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.Κάποιοι προτείνατε το ybr το οποίο θεωρώ πολύ καλό αλλά δεν πιστεύω πως μπορώ με 1000ευρώ να βρω κάποιο αξιόλογο (γνώμη μου).Επίσης το ybr έχει συμπλέκτη και δεν έχω εμπειρία από συμπλέκτη.Βέβαια πιστέυω πως με λίγη προσπάθεια θα μπορούσα να τα καταφέρω.Και κάτι τελευταίο και ολίγον άσχετο.Μπορεί να μου πει κάποιος αν για να βγάλω δίπλωμα Α1 πρέπει να κάνω υποχρεωτικά μαθήματα σε σχολή οδηγών ή αν μπορώ απλά να δώσω με το μηχανάκι μου γιατί άκουσα κάποια πράγματα που με μπέρδεψαν;Τέλος θα ήθελα να σας ζητήσω συγγνώμη αν σας κούρασα.

Ο συμπλέκτης είναι πολύ εύκολος. Βασικό αν θες να προχωρήσεις αργότερα και σαφώς πολύ πολύ πολύ, πολύ λέμε πιο έυκολο από το να μάθεις μετά σε κάποιο 600 που δεν συγχωρεί λάθη. Το παπί δεν θα σου προσφέρει καμία ουσιαστικά εμπειδία πέραν της οδικής συμπεριφοράς ενός δίκυκλου και της ισσοροπίας, και έτσι όταν θα θες να πάρεις ας πούμε ένα >400 κ.εκ μηχανάκι το πρόβλημα του συμπλέκτη θα είναι μεγαλύτερο και υπαρκτό.

Επίσης συγκριτικά με ένα παπί το ybr έχει, καλύτερο πλαίσιο (δεχόμενοι ότι εκείνη η σωλήνα στα παπιά είναι πλαίσιο), έχει πιο άνετη σέλα, καλύτερες αναρτήσεις, γεωμετρία και συμπεριφορά μοτοσυκλέτας, καλύτερα φρένα και λάστιχα.

Μαθήματα θα κάνεις αναγκαστικά. Το να δώσεις με το δικό σου μηχανάκι εξετάσεις είναι δικαίωμα σου όμως δεν βλέπω τον λόγο.

Μάλλον θα μπερδεύτηκες με το δίπλωμα του μοτοποδηλάτου (<50κ.εκ) όπου δεν χρειάζεται μαθήματα και απλώς πας και δίνεις με το δικό σου μηχανάκι.

Επιμένω πως ένα xr125, ybr 125, cbr 125 είναι κλάσσεις ανώτερες επιλογές από οποιοδήποτε παπί.

Σίγουρα το ybr 125 δεν είναι ότι πιο όμορφο υπάρχει όμως είναι σαφώς καλύτερο από παπί.

http://www.youtube.com/watch?v=clFb3r6bcTA

http://www.youtube.com/watch?v=65ZiRKE1PgU

Highsider
25/03/2009, 18:29
Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.

nobody
25/03/2009, 19:03
να ρωτησω,το διπλωμα του δεν του επιτρεπει να παρει καποιο μεταχειρισμενο 250αρι τυπου xr η dr?

epp1640
25/03/2009, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
να ρωτησω,το διπλωμα του δεν του επιτρεπει να παρει καποιο μεταχειρισμενο 250αρι τυπου xr η dr?

Αν είναι πρόσφατο του επιτρέπει. Αλλά γενικά υπάρχει μία συγχιση στο συγκεκριμένο θέμα. Xr και Dr λογικά δεν βρίσκει σε άριστη κατάσταση σε αυτά τα χρήματα που διαθέτει..

nobody
25/03/2009, 20:16
αν παντως τελικα μπορει να παρει,δεν διαβασα πουθενα πως το θελει σε αριστη κατασταση.
υπαρχει σκαι στο φορουμ μια αγγελια για ενα honda xr στην τιμη αυτη
τελοσπαντων,αν φιλαρακο θες αλλο στυλ,οπως το bros που προταθηκε,εχει αγγελια με κατω απο 1000 ευρω,παλιο βεβαια αλλα στη φωτογραφια δειχνει σε αρκετα καλη κατασταση...

υ.γ.epp140 τσεκαρε τα π.μ σου

bentouza
26/03/2009, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Σε κάθε περίπτωση όμως, 1.000 φορές ybr ή cbr 125 παρά κάποιο παπί.. :winka:

κ εγω αυτο πιστευω, αυτο εκανα και αυτο προτεινω αλλα ο καθενας με τη γνωμη του κ πως τα εχει στο μυαλο του.

δεν εχει νοημα να μεινεις 3-4 χρονια με παπι.αφου θα κατσεις που θα κατσεις με καποιο μικρο μηχανακι για καποιο διαστημα παρε κατι που θα σε μαθει τη "ρουτινα".πως το δουλευεις.
χωρια τα υπολοιπα που λες που ειναι κ πιο σημαντικα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
να ρωτησω,το διπλωμα του δεν του επιτρεπει να παρει καποιο μεταχειρισμενο 250αρι τυπου xr η dr?

εχει επιλογες σε μηχανακια το θεμα ειναι ποσο παλιο μηχανακι θελει να παρει.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Highsider
Μπορεί να μου πει κάποιος αν για να βγάλω δίπλωμα Α1 πρέπει να κάνω υποχρεωτικά μαθήματα σε σχολή οδηγών ή αν μπορώ απλά να δώσω με το μηχανάκι μου γιατί άκουσα κάποια πράγματα που με μπέρδεψαν;

πρεπει να κανεις μαθηματα σε σχολη(τουλαχιστον να πληρωσεις μερος του ποσου ωστε να σου γραψει οτι εκανες-αλλα αφου θα τα πληρωσεις καντα κι ολας..).
επισης οταν εδωσα εγω επρεπε να δωσεις με συγκεκριμενο μηχανακι.γενικοτερα ειχαν αδεια ως μηχανακια για σχολες πολυ λιγα μοντελα(βρωμαγε μιζες η υποθεση).

Highsider
01/04/2009, 18:45
Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς χρειάζεται για μια μεταβίβαση (έγγραφα και τέτοια) και σε πόσο καιρό μπορούν να τελειώσουν οι διαδικασίες;Επίσης είναι αναγκαίο να γίνει συμφωνητικό; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Sapadak
01/04/2009, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Highsider
Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς χρειάζεται για μια μεταβίβαση (έγγραφα και τέτοια) και σε πόσο καιρό μπορούν να τελειώσουν οι διαδικασίες;Επίσης είναι αναγκαίο να γίνει συμφωνητικό; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Τελειωνει εκεινη τη στιγμη.

Πας μαζι με το πωλητη (με τις ταυτοτητες σας) στο υπουργειο συγκοινωνιων και τελος.

Α
Και τα λεφτα στο χερι

Highsider
01/04/2009, 20:57
Δεν μπορεί να γίνει σε κάποιο ΚΕΠ;Μόνο οι ταυτότητες χρειάζονται (τα λεφτά εννοούνται) τίποτα άλλο;

nobody
01/04/2009, 21:07
απο την δικια μου εμπειρια σε αγορες/πωλησεις

πατε στο κεπ(συνηθως της περιοχης του αγοραστη,δεν εξρω ομως αν αυτο ειναι απαραιτητη προυποθεση) και παιρνετε ενα χαρτι για να πατε μετα στην τραπεζα να κοψετε παραβολο μεταβιβασης
αφου πατε στην τραπεζα και πληρωσει ο αγοραστης το παραβολο
ξαναπατε στο κεπ και υπογραφετε
εχετε μαζι ταυτοτητες καθως και την αδεια κυκλοφοριας
για φορολογικους λογους,ανταλλασσετε και υπευθυνες δηώσεις ο ενας στον αλλον οτι πουλησες/αγορασες την ταδε μηχανη,χρωματος ταδε κ.τ.λ. στα κεπ,για να θεωρηθει ταυτοχρονα και το γνησιο της υπογραφης
κεπ θα βρεις και τα απογευματα ανοιχτα
αν δεν κανω λαθος,υπαρχει και τραπεζα στο κεντρο ανοιχτα και το απογευμα μεχρι τις 8
δινεις το χρημα και μεγιες!!

Highsider
01/04/2009, 21:14
Αυτό το παράβολο που λες είναι ένα που κάνει περίπου 40 ευρώ;

nobody
01/04/2009, 21:17
το παραβολο εχει να κανει με τα κυβικα της μηχανης
δες εδω αναλυτικα...

http://www.mototriti.gr/xrisima/xrisima_moto.asp?motoimpo_id=6&ID_CATEGORY=2

Highsider
01/04/2009, 21:18
Και κάτι άλλο θα πρέπει να κάνω κάθε χρόνο δήλωση στην εφορία ότι έχω μηχανάκι όπως συμβαίνει και με τα αυτοκίνητα ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

nobody
01/04/2009, 21:20
υπαρχει οριο νομιζω με τα κυβικα,αλλα δεν μπορω να σου πω σιγουρα ποιο
μπορει να τοχουν αλλαξει τωρα και να μην ειναι με τα κυβικα αλλα με τους ιππους

παντως του χρονου θα πρεπει να δηλωσεις την αγορα της μηχανης

ρωτα και εναν φοροτεχνικο καλυτερα

Highsider
01/04/2009, 21:25
ΟΚ ευχαριστώ πολύ.