PDA

View Full Version : Fast & Safe Riding Experience



fzr1000exup
25/03/2009, 11:08
87 Eυρώ το κόστος για την «Fast & Safe Riding Experience».

Όπως ήδη οι αναγνώστες του site γνωρίζουν η «Fast & Safe Riding Experience» έχει ως σκοπό τη μεταφορά της εμπειρίας της οδήγησης σε πίστα, με εκείνα τα στοιχεία που την κάνουν ασφαλή. H μη κερδοσκοπική εταιρία «MotoGrandPrix club» οργανώνει την πρώτη εκδήλωση στην πίστα των Σερρών στις 4 και 5 Απριλίου 2009. Το κόστος για κάθε συμμετέχοντα καθορίστηκε τελικά στα 87 Ευρώ συν το κόστος της ασφάλισης που είναι 13 Ευρώ, δηλαδή σύνολο 100 Ευρώ.

Το MotoGrandPrix club δημιούργησε επίσης το Ταμείο Αρωγής Μοτοσυκλετιστών, ένα ταμείο στο οποίο θα αποταμιεύονται όλα τα κέρδη από τη λειτουργία της Fast & Safe Riding Experience, καθώς και δωρεές από τα μέλη και τις εταιρίες του χώρου. Στο Ταμείο αυτό θα μπορεί κάθε μοτοσυκλετιστής που έχει ανάγκη για θεραπεία ή εγχείρηση μετά από τροχαίο ατύχημα, να αποταθεί και να πάρει οικονομική ενίσχυση. Ήδη ο Ορθοπεδικός Κώστας Πλατής προσφέρθηκε να προσφέρει κάθε δυνατή βοήθεια όσον αφορά το διαγνωστικό αλλά και το θεραπευτικό τομέα σε παθόντες που θα ζητήσουν τη βοήθεια του Ταμείου. Παράλληλα μια τριμελής επιτροπή στην οποία συμμετέχει ο Χειρουργός Ορθοπεδικός Βασίλης Ρωσσικόπουλος, ο Γενικός Διευθυντής Κέντρων Αποκατάστασης «Αρωγή» Γιώργος Μιχαλόπουλος και ο Δημοσιογράφος Δημήτρης Διατσίδης, θα εξετάζει την κάθε περίπτωση και θα συναινεί στη χορήγηση οικονομικής βοήθειας σε όσους μοτοσυκλετιστές τη χρειάζονται.

Σχετικά links για περισσότερες πληροφορίες.
http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=1278
http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=1258
http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=1310

fzr1000exup
07/04/2009, 00:48
Ο Δήμαρχος Σερρών κ. Γιάννης Βλάχος έφθασε στην πίστα σήμερα το πρωί και χαιρέτησε θερμά τους συμμετέχοντες στην «Fast & Safe Riding Experience».

Όταν ενημερώθηκε από όλους και για τον κοινωνικό χαρακτήρα της εκδήλωσης, αυθόρμητα πρόσφερε με την ιδιότητα του Προέδρου του Αυτοκινητοδρομίου 1,000 ? στο Ταμείο Αρωγής Μοτοσυκλετιστών.

«Είμαι συγκινημένος όχι μόνο γιατί βλέπω στα πρόσωπά σας την αγάπη για το μηχανοκίνητο αθλητισμό, αλλά και γιατί αυτό που σκεφτήκατε, το να βοηθήσετε συναδέλφους σας που έχουν ανάγκη, είναι εξαιρετικό», δήλωσε ο Δήμαρχος που είναι ο πρωτεργάτης της κατασκευής της καλύτερης πίστας των Βαλκανίων.

Με την προσφορά αυτή ενισχύεται άμεσα ο νέος θεσμός αυτού του Ταμείου, που θα βοηθά όσους μοτοσυκλετιστές το έχουν ανάγκη, μετά από εμπλοκή τους σε τροχαίο ατύχημα.

source:
http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=1369

sniper
07/04/2009, 14:00
Πότε αναμένεται να γίνει και στα Μέγαρα;

Lazaros32
07/04/2009, 14:13
Παιδιά ήμουν εκεί και απλά μπορώ να πω ότι ήταν καταπληκτικά. Μάθαμε πάρα πολλά πράγματα και φυσικά το ευχαριστηθήκαμε μιας και κάναμε 60-70 γύρους μαζί με πρωταθλητές Ελλάδος κτλ

Είμασταν χωρισμένοι σε 2 group και κάθε group έκανε γύρες όχι όλοι μαζί αλλά ανά 2 το πολύ 3 άτομα υπήρχε ένας team leader που ήταν φυσικά ένας από τους πρωταθλητές μας οπότε καταλάβαίνετε τι φοβερη εμπειρία ήταν και φυσικά κάναμε και θεωρητικά μαθήματα.

Πάντα τέτοια και εγώ προσωπικά δεν θα χάσω όλα τα επόμενα μιας και εκτός από απίστευτη εμπειρία τα χρήματα πήγαν για πολύ καλό σκοπό.

sniper
07/04/2009, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazaros32
Παιδιά ήμουν εκεί και απλά μπορώ να πω ότι ήταν καταπληκτικά. Μάθαμε πάρα πολλά πράγματα και φυσικά το ευχαριστηθήκαμε μιας και κάναμε 60-70 γύρους μαζί με πρωταθλητές Ελλάδος κτλ

Είμασταν χωρισμένοι σε 2 group και κάθε group έκανε γύρες όχι όλοι μαζί αλλά ανά 2 το πολύ 3 άτομα υπήρχε ένας team leader που ήταν φυσικά ένας από τους πρωταθλητές μας οπότε καταλάβαίνετε τι φοβερη εμπειρία ήταν και φυσικά κάναμε και θεωρητικά μαθήματα.

Πάντα τέτοια και εγώ προσωπικά δεν θα χάσω όλα τα επόμενα μιας και εκτός από απίστευτη εμπειρία τα χρήματα πήγαν για πολύ καλό σκοπό.




Επειδή διάβασα όλα τα σχετικά αρθρα, δεν βρήκα πουθενά την ύλη.


Ποιος διδάσκει την θεωρία και ποια ειναι αυτή;

Lazaros32
07/04/2009, 14:41
Ελπίζω να θυμάμε σωστά το όνομα. Την θεωρία μας την έκανε ο Βασίλης Αντζουλάτος που είναι διευθυντης σύνταξης του περιοδικού MotoGP

Η ύλη περιελάμβανε γενικά ότι έχει σχέση με τους τρόπους οδήγησης, τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας πριν την εκκίνηση, τον τρόπο φρεναρίσματος, σωστής τοποθέτησης του σώματος στην μηχανή, τρόπους στριψίματος, στάση σώματος κτλ. Γενικά έγινε μία αναφορά σχεδόν στα πάντα

sniper
07/04/2009, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazaros32
Ελπίζω να θυμάμε σωστά το όνομα. Την θεωρία μας την έκανε ο Βασίλης Αντζουλάτος που είναι διευθυντης σύνταξης του περιοδικού MotoGP

Η ύλη περιελάμβανε γενικά ότι έχει σχέση με τους τρόπους οδήγησης, τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας πριν την εκκίνηση, τον τρόπο φρεναρίσματος, σωστής τοποθέτησης του σώματος στην μηχανή, τρόπους στριψίματος, στάση σώματος κτλ. Γενικά έγινε μία αναφορά σχεδόν στα πάντα


Και στα επόμενα που αναφέρεις θα έχει περισσότερα πράγματα ή θα κάνεις επανάληψη στα ίδια;

ποιους τρόπους στριψίματος σας ειπαν δλδ; Εγώ έναν ξέρω......

Lazaros32
07/04/2009, 15:03
Για το τι θα έχουν τα επόμενα δεν το γνωρίζω αλλά ακόμα και τα ίδια να έχουν δεν με νιάζει μιας και μόνο το ότι μπαίνεις πίστα με leaders που σου δείχνουν τις αγωνιστικές γραμμές και φυσικά όπου τα χρήματα πάνε για τον σκοπό που ανεφέρετε μου φτάνει.

Για τους τρόπους στριψίματος υπάρχουν διάφοροι όπως ο καθημερινός στους δρόμους, ο αγωνιστικός κτλ κτλ αλλά όλοι τους συνδιάζονται και με τον τρόπο φρεναρίσματος, τον τρόπο τοποθέτησης πριν και μετά την στροφή κτλ. Είναι τόσα πολλά που δεν μπορώ να τα γράψω. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προτρέψω και άλλους να πάνε εάν γίνει ξανά

fzr1000exup
12/04/2009, 08:08
Lazare ποιον είχες Leader?

Lazaros32
12/04/2009, 08:44
Στα 2 πρώτα 20λεπτα είχα τον Άλκη Συνιώρη και μετά είχα τον Κυριάκο Αντωνίου

fzr1000exup
12/04/2009, 08:47
Αυτος που λες πρεπει να ειμαι εγώ. Με τι Μοτο είσουν?

Lazaros32
12/04/2009, 09:01
VFR800 Vtec ασημί. Πιος δηλαδή. Ο Κυριάκος είσαι?

fzr1000exup
12/04/2009, 09:29
Λαζαρε Ναι.

Ο ίδιος αυτοπροσωπος, To ευχαριστηθηκες, και το πιο σημαντικο όταν είμασταν μαζί σε βοήθησα?
Πόσες φορές εχεις μπει Σερρες?

Lazaros32
12/04/2009, 20:25
Χαίρομαι πολύ ρε φίλε που τα λέμε και εδώ.

Αν το ευχαριστήθηκα? Μόνο το ευχαριστήθηκα? Ήταν ανεπανάληπτη εμπειρία και περιμένω την επόμενη.

Μπρυζώθηκα τόσο που πούλησα (από βδομάδα το δίνω) το VFR και θα πάρω SS τώρα :)

Ενεοίται ότι με βοήθησες πολύ γιατί έβλεπα τις γραμμές σου και όσα μου έδειχνεσ απλά εγώ θέλω πολύ δουλειά μιας και ενώ οδηγό 28 χρόνια στους δρόμους ήταν η 1η μου φορά σε πίστα οπότε πρέπει να ξεπεράσω τους φόβους μου :)

Ελπίζω κάποια στιγμή να τα πούμε πάλι :)

Σου στέλνω ΡΜ

kiloMeater
25/04/2009, 23:53
Καμιά σκέψη να γίνει και Αθήνα (Μέγαρα) υπάρχει;

fzr1000exup
27/04/2009, 01:40
Άμεσα

gixxerpap
27/04/2009, 02:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazaros32
VFR800 Vtec ασημί. Πιος δηλαδή. Ο Κυριάκος είσαι?


καλά και συ ρε, απο όλη την ελλάδα, αυτόν τον δάσκαλο πέτυχες? αμ έτσι εξηγείται η φαγούρα για SS ... μακριά λέμε, θα σε καταστρέψει ....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Lazaros32
27/04/2009, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
καλά και συ ρε, απο όλη την ελλάδα, αυτόν τον δάσκαλο πέτυχες? αμ έτσι εξηγείται η φαγούρα για SS ... μακριά λέμε, θα σε καταστρέψει ....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εμ τώρα καταλαβαίνετε τι έγινε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: αλά χαλάλη του γιατί είναι @αμώ τα παιδιά!!!

Atsatsos
27/10/2010, 01:10
Ανασταίνω το τόπικ. Τι γίνεται ρε παιδιά; Μας ξεχάσατε εδώ πάνω; Σέρρες τίποτα; Πάνω από 1,5 χρόνος πέρασε. Δεν είναι ώρα;