PDA

View Full Version : Gsxr 600 K4 γραναζι



pipis
26/03/2009, 12:29
Καλημέρα σε όλους/όλες!

Εχω το Κ4 600 κ σκέφτομαι να το κοντύνω λιγάκι για να ζωντανέψει στα χαμηλά κ λέω να βάλω μπροστά ένα δόντι λιγότερο.

Το μηχανάκι έχει ήδη Yoshimura κ DNA.
Δυναμομετρημένο 100 ρόδα (περιττό αλλά μιας κ το έφερε η κουβέντα!! :D )

Δεν με νοιάζει πολύ η τελική.
Το έχει κανει κανένας άλλος??
Ξέρετε τι γρανάζι φοράει μπροστά? Βρηκα οτι έχει 45/16 αλλα δεν ξέρω αν ισχύει!

Θενξ εβριμπαντυ!

camen
26/03/2009, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Καλημέρα σε όλους/όλες!

Εχω το Κ4 600 κ σκέφτομαι να το κοντύνω λιγάκι για να ζωντανέψει στα χαμηλά κ λέω να βάλω μπροστά ένα δόντι λιγότερο.

Το μηχανάκι έχει ήδη Yoshimura κ DNA.
Δυναμομετρημένο 100 ρόδα (περιττό αλλά μιας κ το έφερε η κουβέντα!! :D )

Δεν με νοιάζει πολύ η τελική.
Το έχει κανει κανένας άλλος??
Ξέρετε τι γρανάζι φοράει μπροστά? Βρηκα οτι έχει 45/16 αλλα δεν ξέρω αν ισχύει!

Θενξ εβριμπαντυ!
Δεν το εχω το μηχανακι και δεν ξερω ΑΛΛΑ ...
ξερω οτι εχει τεραστια διαφορα αν αλλαξεις 1 δοντι μπροστα με το αν αλλαξεις 1 δοντι πισω!
Αν θυμαμαι καλα 1 δοντι +\- μπροστα προσφερει αλλαγη +\- 30% ενω πισω +/- 10%!
Οποτε ψαξτο λιγακι για το αν θα βαλεις -1 μπροστα ή μεγαλυτερο πισω...

:wave2:

kostakisK
26/03/2009, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Καλημέρα σε όλους/όλες!

Εχω το Κ4 600 κ σκέφτομαι να το κοντύνω λιγάκι για να ζωντανέψει στα χαμηλά κ λέω να βάλω μπροστά ένα δόντι λιγότερο.

Το μηχανάκι έχει ήδη Yoshimura κ DNA.
Δυναμομετρημένο 100 ρόδα (περιττό αλλά μιας κ το έφερε η κουβέντα!! :D )

Δεν με νοιάζει πολύ η τελική.
Το έχει κανει κανένας άλλος??
Ξέρετε τι γρανάζι φοράει μπροστά? Βρηκα οτι έχει 45/16 αλλα δεν ξέρω αν ισχύει!

Θενξ εβριμπαντυ!



Καλημέρα pipi. Δεν γνωρίζω τίποτα για το μηχανάκι σου. Εαν όμως τα γρανάζια του είναι 16/45 εμπρός πίσω ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ να το κάνεις 15/45 ( Ποτέ το πίσω γραναζι δεν πρέπει να είναι ακέραιο πολλαπλάσιο του μπροστινού).

Επιπλέον οταν μεταβάλεις το μπροστινό γρανάζι κατά ένα δόντι , η μετάδοση θα μεταβληθεί κατά 7% περίπου που είναι πάρα πολύ ! Αντίστοιχα , όταν μεταβάλεις το πίσω γρανάζι κατά ένα δόντι , η μετάδοση θα μεταβληθεί κατά 2.2% περίπου ( αυτά τα ποσοστά ισχύουν αν τα δόντια είναι 16/45 όπως είπες )

Γνώμη μου είναι , αν θέλεις τόσο πολύ να το κοντύνεις , να βάλεις 1 η 2 δόντια περισσότερα πίσω. Μή βάλεις παραπάνω γιατί θα γίνει ...........trial !!! και θα σκαρφαλώνει σε τοίχους !:lol:

Κώστας

camen
26/03/2009, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisK
Καλημέρα pipi. Δεν γνωρίζω τίποτα για το μηχανάκι σου. Εαν όμως τα γρανάζια του είναι 16/45 εμπρός πίσω ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ να το κάνεις 15/45 ( Ποτέ το πίσω γραναζι δεν πρέπει να είναι ακέραιο πολλαπλάσιο του μπροστινού).

Επιπλέον οταν μεταβάλεις το μπροστινό γρανάζι κατά ένα δόντι , η μετάδοση θα μεταβληθεί κατά 7% περίπου που είναι πάρα πολύ ! Αντίστοιχα , όταν μεταβάλεις το πίσω γρανάζι κατά ένα δόντι , η μετάδοση θα μεταβληθεί κατά 2.2% περίπου ( αυτά τα ποσοστά ισχύουν αν τα δόντια είναι 16/45 όπως είπες )

Γνώμη μου είναι , αν θέλεις τόσο πολύ να το κοντύνεις , να βάλεις 1 η 2 δόντια περισσότερα πίσω. Μή βάλεις παραπάνω γιατί θα γίνει ...........trial !!! και θα σκαρφαλώνει σε τοίχους !:lol:

Κώστας
Συγνωμη για τα λαθος ποσοστα...:smilea:
7%-2.2% αντι για το 30%-10%...:winka:

GIXXERAKIAS
26/03/2009, 16:58
Γνωστες ολοι του ειδους βλεπω μαζεμενοι...:rotflmao:

Συγνωμη που γελαω αλλά...μαλλον παιδες που απαντησατε δεν το εχετε δοκιμασει καν στα μηχανακια σας το -1 (και μερικες ακραιες περιπτωσεις και -2 μπροστα... :wacko: )

Φιλε Pipis θα σε ρωτησω κατι πρωτα και μετα θα απαντησω εφοσον μαθω.Ποσα χιλιομετρα εχει το μοτορι με τα μαμα αλυσιδογραναζα??

(to be continued)

ps:Οντως φορας 16/45 για να στο σιγουρεψω κιολας. :winka:

camen
26/03/2009, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Γνωστες ολοι του ειδους βλεπω μαζεμενοι...:rotflmao:

Συγνωμη που γελαω αλλά...μαλλον παιδες που απαντησατε δεν το εχετε δοκιμασει καν στα μηχανακια σας το -1 (και μερικες ακραιες περιπτωσεις και -2 μπροστα... :wacko: )

Φιλε Pipis θα σε ρωτησω κατι πρωτα και μετα θα απαντησω εφοσον μαθω.Ποσα χιλιομετρα εχει το μοτορι με τα μαμα αλυσιδογραναζα??

(to be continued)

ps:Οντως φορας 16/45 για να στο σιγουρεψω κιολας. :winka:
Eγω τουλαχιστον ΟΧΙ δεν το εχω δοκιμασει και το δηλωσα!
Απλα και εγω και το αλλο το παλικαρι αναφεραμε αυτο που γνωριζουμε...
Απο εκει και περα δικο του ειναι οτι θελει κανει...:winka:
Παντως οι ειδικοι λενε οτι:
1)δεν πρεπει να ειναι ακεραιο πολλαπλασιο το πισω γραναζι του μπροστα.
2)αλλαγη στα μπροστα δοντια επιφερει μεγαλυτερο ποσοστο αλλαγης απο οτι ιδια αλλαγη στα πισω.
Κ πιστευω συμφωνεις...
Το αν το μηχανακι θα πηγαινει καλυτερα ή οχι δεν το ξερω...
:beer: :wave2:

GIXXERAKIAS
26/03/2009, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Eγω τουλαχιστον ΟΧΙ δεν το εχω δοκιμασει και το δηλωσα!
Απλα και εγω και το αλλο το παλικαρι αναφεραμε αυτο που γνωριζουμε...
Απο εκει και περα δικο του ειναι οτι θελει κανει...:winka:
Παντως οι ειδικοι λενε οτι:
1)δεν πρεπει να ειναι ακεραιο πολλαπλασιο το πισω γραναζι του μπροστα.
2)αλλαγη στα μπροστα δοντια επιφερει μεγαλυτερο ποσοστο αλλαγης απο οτι ιδια αλλαγη στα πισω.
Κ πιστευω συμφωνεις...
Το αν το μηχανακι θα πηγαινει καλυτερα ή οχι δεν το ξερω...
:beer: :wave2:


Χμμμ....ναι δεν αντιλεγω μεγαλυτερο ποσοστο ναι ...αλλα και μεγαλυτερο χαμογελο (μεσα απο το κρανος παντα) καθε φορα που γυρνας το δεξι γκριπ...:winka:

Απλα θα ηθελα να μου αναφερεις φιλε μου τους "ειδικους" να κατσω να διαβασω τα λεγομενα τους να δω αν οντως ειναι ετσι,αν εχεις καποιο λινκ θα με βοηθουσες πολυ.:beer:

ps:H ερωτηση μου στο πιο πανω ποστ μου δεν ειναι ρητορικη εχει σκοπο στο τι θα απαντησω για το πως θα κινηθει ο pipis.:winka:

camen
26/03/2009, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Χμμμ....ναι δεν αντιλεγω μεγαλυτερο ποσοστο ναι ...αλλα και μεγαλυτερο χαμογελο (μεσα απο το κρανος παντα) καθε φορα που γυρνας το δεξι γκριπ...:winka:

Απλα θα ηθελα να μου αναφερεις φιλε μου τους "ειδικους" να κατσω να διαβασω τα λεγομενα τους να δω αν οντως ειναι ετσι,αν εχεις καποιο λινκ θα με βοηθουσες πολυ.:beer:

ps:H ερωτηση μου στο πιο πανω ποστ μου δεν ειναι ρητορικη εχει σκοπο στο τι θα απαντησω για το πως θα κινηθει ο pipis.:winka:
Eσυ προφανως εχεις το μηχανακι και αφου λες οτι θα συμπεριφερεται καλυτερα ετσι θα ειναι,δεν αντιλεγει κανεις...Και συμφωνω οτι θα συμπεριφερεται καλυτερα:winka:
Κ ουτε ειπαμε εμεις "Μην το κανεις γτ θα παθει κατι το μηχανακι!!!"Πληροφοριες δωσαμε πανω στις οποιες λες οτι συμφωνεις...
Οποτα αφου συμφωνουμε γτ διαφωνουμε?!:winka: :lol: :lol:
Δεν εχω προχειρο λινκ γτ οτι διαβαζω δε σημαινει οτι το αποθηκευω κιολας.

GIXXERAKIAS
26/03/2009, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Οποτε αφου συμφωνουμε γτ διαφωνουμε?!:winka: :lol: :lol:
Δεν εχω προχειρο λινκ γτ οτι διαβαζω δε σημαινει οτι το αποθηκευω κιολας.

Σωστος!

:beer:

ps:Το Κ4 600 ειχα πριν και γι αυτο το γνωριζω,απλα το ειχα μαμα εντελως.

camen
26/03/2009, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Σωστος!

:beer:

ps:Το Κ4 600 ειχα πριν και γι αυτο το γνωριζω,απλα το ειχα μαμα εντελως.
Και για πες τωρα γτ πρεπει να μαθεις ποσα χιλιομετρα εχει με τα μαμα αλυσιδογραναζα?!:winka:
Για να μαθαινουμε και εμεις...Εχει να κανει μηπως με το στρωσιμο του κινητηρα?
:beer: :beer: :beer:

GIXXERAKIAS
26/03/2009, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Και για πες τωρα γτ πρεπει να μαθεις ποσα χιλιομετρα εχει με τα μαμα αλυσιδογραναζα?!:winka:
Για να μαθαινουμε και εμεις...Εχει να κανει μηπως με το στρωσιμο του κινητηρα?
:beer: :beer: :beer:

Patience my friend is a great weapon...:rotflmao: :rotflmao:

Αλλα δεν εχει καμμια μα καμμια σχεση με αυτο που ανεφερες.:hypnotize

Lio
26/03/2009, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Παντως οι ειδικοι λενε οτι:
1)δεν πρεπει να ειναι ακεραιο πολλαπλασιο το πισω γραναζι του μπροστα.


To serow εχει 15/45....

pipis
26/03/2009, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Γνωστες ολοι του ειδους βλεπω μαζεμενοι...:rotflmao:

Συγνωμη που γελαω αλλά...μαλλον παιδες που απαντησατε δεν το εχετε δοκιμασει καν στα μηχανακια σας το -1 (και μερικες ακραιες περιπτωσεις και -2 μπροστα... :wacko: )

Φιλε Pipis θα σε ρωτησω κατι πρωτα και μετα θα απαντησω εφοσον μαθω.Ποσα χιλιομετρα εχει το μοτορι με τα μαμα αλυσιδογραναζα??

(to be continued)

ps:Οντως φορας 16/45 για να στο σιγουρεψω κιολας. :winka:

Το μηχανάκι έχει 28000 και το έχω πάρει μτχ απο 18000.
Από οτι έχω καταλάβει θα είναι η πρώτη φορά που αλλάζει αλυσιδογράναζα!
Όπως έγραψα δεν με νοιάζει πολύ η τελική! Αλλάζοντας ένας φίλος 1 δόντι πισω σε 636 δεν κατάλαβε σχεδόν καθόλου διαφορά! Γι αυτό είπα 1 μπροστα, για να ανάψουν τα αίματα!!

Ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις! Θα τις μαγειρέψω όλες και πιστευω να βγάλω αποτέλεσμα!

GIXXERAKIAS
26/03/2009, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Το μηχανάκι έχει 28000 και το έχω πάρει μτχ απο 18000.
Από οτι έχω καταλάβει θα είναι η πρώτη φορά που αλλάζει αλυσιδογράναζα!
Όπως έγραψα δεν με νοιάζει πολύ η τελική! Αλλάζοντας ένας φίλος 1 δόντι πισω σε 636 δεν κατάλαβε σχεδόν καθόλου διαφορά! Γι αυτό είπα 1 μπροστα, για να ανάψουν τα αίματα!!

Ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις! Θα τις μαγειρέψω όλες και πιστευω να βγάλω αποτέλεσμα!

Aν δεις οτι αλυσιδα σου εχει κομπους κτλ και το πισω γραναζι σου ειναι ταλαιπωρημενο σε αυτα τα χιλ μην αλλαξεις μονο γραναζι.
Αλλαξε τα μπρος πισω με ενα σετακι αλυσιδα 520 και γραναζια σιδερενια και θα εισαι οκ (για αντοχη μην εχεις φοβο ουτε προκειται να σπασει επειδη ειναι πιο λεπτη απο την 525 που φορας) .:winka:

Τι διασταση ελαστικων εχεις επανω?ΑΝ εχεις την μαμα διασταση καλο θα ηταν βαλεις +2 πισω για να δεις αισθητη διαφορα.Αν εχεις βαλει 55αρι πισω λαστιχο προτιμησε το -1 μπροστα μιας και θα σου δωσει καλυτερο αποτελεσμα απο το +2 πισω σε αυτην την διασταση.:wave2:

pipis
26/03/2009, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Aν δεις οτι αλυσιδα σου εχει κομπους κτλ και το πισω γραναζι σου ειναι ταλαιπωρημενο σε αυτα τα χιλ μην αλλαξεις μονο γραναζι.
Αλλαξε τα μπρος πισω με ενα σετακι αλυσιδα 520 και γραναζια σιδερενια και θα εισαι οκ (για αντοχη μην εχεις φοβο ουτε προκειται να σπασει επειδη ειναι πιο λεπτη απο την 525 που φορας) .:winka:

Τι διασταση ελαστικων εχεις επανω?ΑΝ εχεις την μαμα διασταση καλο θα ηταν βαλεις +2 πισω για να δεις αισθητη διαφορα.Αν εχεις βαλει 55αρι πισω λαστιχο προτιμησε το -1 μπροστα μιας και θα σου δωσει καλυτερο αποτελεσμα απο το +2 πισω σε αυτην την διασταση.:wave2:

Μα 55 δεν είναι το μαμα πίσω :look: ??? Τετοιο έχω.

GIXXERAKIAS
26/03/2009, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Μα 55 δεν είναι το μαμα πίσω :look: ??? Τετοιο έχω.
Ακυρο μπερδευτηκα ολιγον τι απο τα 1000.:D
Οποτε βαλε -1 και εισαι τζετ!:beer:

PS:Δεν θελω να σε κολασω αλλα επειδη δεν σε ενδιαφερει οπως ειπες η τελικη φιλος με ιδιο μοτορι φοραει αυτη την στιγμη -1 μπροστα και +1 πισω με 520 σετακι και σπερνει.:D :smokin:

DrIoannis
26/03/2009, 20:16
Σου συστήνω να αλλάξεις για αρχή σετάκι αλυσιδογράναζα.Βάλε 520 αλυσίδα με καλής ποιότητας γρανάζια.Ένα -1 μπροστά ή +3 πίσω.Θα χάσεις 10-12 χλμ τελική αλλά θα ζωντανέψει αρκετά.

pipis
26/03/2009, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Ακυρο μπερδευτηκα ολιγον τι απο τα 1000.:D
Οποτε βαλε -1 και εισαι τζετ!:beer:

PS:Δεν θελω να σε κολασω αλλα επειδη δεν σε ενδιαφερει οπως ειπες η τελικη φιλος με ιδιο μοτορι φοραει αυτη την στιγμη -1 μπροστα και +1 πισω με 520 σετακι και σπερνει.:D :smokin:



Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Σου συστήνω να αλλάξεις για αρχή σετάκι αλυσιδογράναζα.Βάλε 520 αλυσίδα με καλής ποιότητας γρανάζια.Ένα -1 μπροστά ή +3 πίσω.Θα χάσεις 10-12 χλμ τελική αλλά θα ζωντανέψει αρκετά.


Δεν ήθελα κ πολύ.. Με πείσατε μάγκες!!!! Αυριο μάλλον θα ψάξω για μάρκες κ τιμουλες!! Τα αποτελέσματα απο την άλλη εβδομάδα!!!! :beer: :beer: :beer:

Σίγουρα θα άλλαζα κ αλυσίδα! λέω για αρχη να δοκιμάσω -1 κ βλέπουμε!

camen
26/03/2009, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
To serow εχει 15/45....
Πετα το σε πιασανε κοροιδο...:winka:
Πλακα κανω ετσι:beer:
Το δικο μου αγαπητε φοραει 16-47!!!:winka: :winka: :winka:
:wave2:

TOLISTOLAROS
26/03/2009, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
1)δεν πρεπει να ειναι ακεραιο πολλαπλασιο το πισω γραναζι του μπροστα.
Το SV 650(το γυμνό,όχι το S) φοράει 15/45....
Δεν ισχύει φίλε αυτό με το ακέραιο πολλαπλάσιο και αν θες πες μας πού το άκουσες ή πώς το δικαιολόγησε αυτός που σου το είπε

TOLISTOLAROS
26/03/2009, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Δεν ήθελα κ πολύ.. Με πείσατε μάγκες!!!! Αυριο μάλλον θα ψάξω για μάρκες κ τιμουλες!! Τα αποτελέσματα απο την άλλη εβδομάδα!!!! :beer: :beer: :beer:

Σίγουρα θα άλλαζα κ αλυσίδα! λέω για αρχη να δοκιμάσω -1 κ βλέπουμε!
Pipis να ξέρεις όμως ότι το κοντέρ σου θα έχει σφάλμα επειδή παίρνει σήμα από αισθητήρα στο γρανάζι.Μπορείς βέβαι να βάλεις speedohealer και να το διορθώσεις

camen
27/03/2009, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Το SV 650(το γυμνό,όχι το S) φοράει 15/45....
Δεν ισχύει φίλε αυτό με το ακέραιο πολλαπλάσιο και αν θες πες μας πού το άκουσες ή πώς το δικαιολόγησε αυτός που σου το είπε

OK ρε παιδια!Χαλαρωστε...
Το εχω διαβασει,τωρα που και ποτε γτ πρεπει να θυμαμαι:confused:
Αν δεν ισχυει το δεχομαι...Αν ισχυει παλι το δεχομαι...
:beer: :wave2:

pipis
27/03/2009, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Pipis να ξέρεις όμως ότι το κοντέρ σου θα έχει σφάλμα επειδή παίρνει σήμα από αισθητήρα στο γρανάζι.Μπορείς βέβαι να βάλεις speedohealer και να το διορθώσεις

το ξέρω ότι θα έχω θέμα! Αν κ δεν κοιτάω κοντερ... αυτο που με νοιάζει πιο πολύ είναι ότι θα γράφει πιο πολλα χλμ το μηχανάκι, όπου δεν θα τα έχω κάνει...
έχεις καμμια πληροφορία που μπορω να προμηθευτώ τέτοιο πραγματάκι???

Lio
27/03/2009, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Πετα το σε πιασανε κοροιδο...:winka:
Πλακα κανω ετσι:beer:
Το δικο μου αγαπητε φοραει 16-47!!!:winka: :winka: :winka:
:wave2:

Και το δικο μου εχει 15/50 (αν και 48 θα ήταν καλύτερα), αλλά η εργοστασιακή σχεση είναι 15/45 (3.000). Μάλλον στη Yamaha δεν το κατέχουν καλά το αντικείμενο...

Χωρις πλάκα πάντως, αυτή η ιστορία με τα ακέραια πολλαπλάσια δεν είναι τελείως αβάσιμη. Στη θεωρία των στοιχείων μηχανων λεει οτι δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται τέτοιες σχέσεις γιατι η φθορά ειναι μεγαλύτερη οταν εμπλέκονται συνεχώς τα ιδια δόντια. Στις μοτο ομως που η φθορά του συστήματος επηρεάζεται απο χιλιους δυο άλλους παράγοντες, δεν πιστεύω να μπορεί να παρατηρηθεί καμια διαφορά (και μην ξεχνάμε οτι υπάρχουν και περιπτώσεις οπου η σχέση πρέπει να ειναι ακέραιο πολλαπλάσιο, όπως στην κίνηση των εκεντροφόρων).
Ενας άλλος κανόνας λεει πως δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται γρανάζια με λιγότερα απο 15 δόντια γιατι η ανομοιομορφία κυκλικής κίνησης είναι μεγάλη (με αποτέλεσμα πάλι αυξημένη φθορά) αλλά υπάρχουν πολλά μηχανάκια με γρανάζια με 14 ή 13 δόντια....

camen
27/03/2009, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5

στη Yamaha δεν το κατέχουν καλά το αντικείμενο...


:beer: :beer: :beer: :beer: :winka:

OldMan
27/03/2009, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
To serow εχει 15/45....
Για μηχανάκια μιλάμε ....

(και όχι για μαλακίες που φτιάξαν κάποτε στην Yamaha θέλοντας να ξεφορτωθούν ότι σκατοstock τους είχε ξεμείνει στα ράφια και συνεπικουρούντος δοκιμαστή και αρθρογράφου τινός του εγχώριου ειδικού τύπου πήρανε κοσμάκη στον λαιμό τους)



Συγγνώμη για την εμπάθεια αλλά νομίζω ότι είναι πλήρως δικαιολογημένη ...
:wave2:

OldMan
27/03/2009, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται γρανάζια με λιγότερα απο 15 δόντια γιατι η ανομοιομορφία κυκλικής κίνησης είναι μεγάλη (με αποτέλεσμα πάλι αυξημένη φθορά) αλλά υπάρχουν πολλά μηχανάκια με γρανάζια με 14 ή 13 δόντια....
Για την ακρίβεια, 11 σε άμεσα εμπλεκόμενα γρανάζια και 14 σε έμμεσα (π.χ. μέσω αλυσίδας).

Η ανομοιομορφία στην κυκλική κίνηση έχει να κάνει με τις μεγάλες επιταχύνσεις την ώρα που ο κρίκος της αλυσίδας αναγκάζεται να κάνει κυκλική κίνηση πάνω στο γρανάζι από την ευθύγραμμη που έκανε μέχρι να το φτάσει ...

OldMan
27/03/2009, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Δεν ισχύει φίλε αυτό με το ακέραιο πολλαπλάσιο και αν θες πες μας πού το άκουσες ή πώς το δικαιολόγησε αυτός που σου το είπε
Θα προτιμούσα να μας πεις εσύ γιατί ΔΕΝ ισχύει ...!!!

(οι αποπάνω σΕ είπανε κάτι για αποφυγή ομοιόμορφης φθοράς...)

pipis
27/03/2009, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για μηχανάκια μιλάμε ....

(και όχι για μαλακίες που φτιάξαν κάποτε στην Yamaha θέλοντας να ξεφορτωθούν ότι σκατοstock τους είχε ξεμείνει στα ράφια και συνεπικουρούντος δοκιμαστή και αρθρογράφου τινός του εγχώριου ειδικού τύπου πήρανε κοσμάκη στον λαιμό τους)



Συγγνώμη για την εμπάθεια αλλά νομίζω ότι είναι πλήρως δικαιολογημένη ...
:wave2:


και στην αρχή χάρηκα! λέω θα πάρω κ μία πιο έγκυρη απάντηση.... :sad:


Κύριε Γεροντοάντρα????? Για εμένα δεν έχει τίποτις?????

OldMan
27/03/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Κύριε Γεροντοάντρα????? Για εμένα δεν έχει τίποτις?????
Αφού σΕ μιλήσανε οι αποπάνω για ...

(θα έλεγα να μην πας πάνω από 48άρι πίσω με 16αρι μπροστά ...)

Σίγουρα η αλλαγή του μπροστινού είναι η πιο φτηνή λύση γιατί, εκτός από την τιμή του γραναζιού, στις περισσότερες περιπτώσεις που "ανεβάζουμε" δόντια στο πίσω χρειάζεται και αλλαγή αλυσίδας (μακρύτερη) συν του ότι το σύνολο αλυσίδα+γρανάζια γίνεται βαρύτερο - με την αλλαγή του πίσω όμως έχουμε αυξημένη μακροζωία των αλυσιδογράναζων καθώς και ποιο "ομαλή" και γρήγορη μετάδοση της ροπής (η διαφορά στις αδρανειακές μάζες μεταξύ γραναζιών με 16 και 15 δόντια είναι μικρότερη από την διαφορά στην αδράνεια που παρουσιάζεται στην περιστροφή της αλυσίδας πάνω σε 15άρι και 16άρι γρανάζι - έχουμε και Φυσικούς στο forum αλλά ποιούν την νήσσαν οι κουφάλες...) :wave2:

Lio
27/03/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για μηχανάκια μιλάμε ....

(και όχι για μαλακίες που φτιάξαν κάποτε στην Yamaha θέλοντας να ξεφορτωθούν ότι σκατοstock τους είχε ξεμείνει στα ράφια και συνεπικουρούντος δοκιμαστή και αρθρογράφου τινός του εγχώριου ειδικού τύπου πήρανε κοσμάκη στον λαιμό τους)



Συγγνώμη για την εμπάθεια αλλά νομίζω ότι είναι πλήρως δικαιολογημένη ...
:wave2:

Kε Ολδμαν,
τα αισθηματα σας δια τα ανωτέρω Yamahoκατασκευάσματα είναι γνωστά και μη εξαιρεταία....
Πρέπει όμως να αποδεχθήτε το γεγονός πως υπάρχουν (υπ)άνθρωποι* οι οποίοι αρέσκωνται εις αυτά, συμπεριλαμβανομένου του κ. Χούντρα και εμού.

Δια την ενημέρωσιν σας, υπάρχουν παρα πολλά εξαρτήματα εις το μηχανάκιον (ουτε εγω δεν περιμενα να ειναι τόσα) σχεδιασμένα και κατασκευασμένα αποκλειστικώς δια αυτό το μοδέλο....

*(κατα ACAB ευαγγέλιον: Πας μη έχων ΚΤΜ κλπ. κπλ.)

OldMan
27/03/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Kε Ολδμαν,
τα αισθηματα σας δια τα ανωτέρω Yamahoκατασκευάσματα είναι γνωστά και μη εξαιρεταία....

Κε Lio,
ουδέποτε έκρυψα τα αισθήματά μου προς την ανωτέρω δίκυκλη κατασκευή (και δεν προτίθεμαι να το κάνω τώρα...)

Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
συμπεριλαμβανομένου του κ. Χούντρα και εμού.
Να είσθε σίγουρος ότι η προηγούμενη αναφορά μου σε δοκιμαστή και αρθρογράφο του εγχώριου ειδικού τύπου δεν αφορούσε στο πρόσωπό σας...

Φιλικά
:beer:

camen
27/03/2009, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Kε Ολδμαν,
τα αισθηματα σας δια τα ανωτέρω Yamahoκατασκευάσματα είναι γνωστά και μη εξαιρεταία....
Πρέπει όμως να αποδεχθήτε το γεγονός πως υπάρχουν (υπ)άνθρωποι* οι οποίοι αρέσκωνται εις αυτά, συμπεριλαμβανομένου του κ. Χούντρα και εμού.

Δια την ενημέρωσιν σας, υπάρχουν παρα πολλά εξαρτήματα εις το μηχανάκιον (ουτε εγω δεν περιμενα να ειναι τόσα) σχεδιασμένα και κατασκευασμένα αποκλειστικώς δια αυτό το μοδέλο....

*(κατα ACAB ευαγγέλιον: Πας μη έχων ΚΤΜ κλπ. κπλ.)
Συγνωμη που επεμβαινω αλλα ποιο ειναι το θεμα της αντιπαραθεσεις γτ σας εχασα...:confused:
Το ποσο καλο ή κακο ειναι το SEROW?!

OldMan
27/03/2009, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Σηγνωμη που επεμβαινω αλλα ποιο ειναι το θεμα της αντιπαραθεσεις γτ σας εχασα...:confused:
Το ποσο καλο ή κακο ειναι το SEROW?!
Εμείς δεν σε ενοχλήσαμε φιλαράκι...

Εσύ γιατί μας κολλάς ..??? :smokin:

camen
27/03/2009, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εμείς δεν σε ενοχλήσαμε φιλαράκι...

Εσύ γιατί μας κολλάς ..??? :smokin:

Γιατι παιρνει η μπαλα και μενα που το εχω:mad: :mad: :mad:
Κ δεν ανεχομαι προσβολες για το Αγριοκατσικο....
Αντε μην το ξαμολησω και γινει χαμος:smokin: :smokin: :smokin:

pipis
27/03/2009, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αφού σΕ μιλήσανε οι αποπάνω για ...

(θα έλεγα να μην πας πάνω από 48άρι πίσω με 16αρι μπροστά ...)

Σίγουρα η αλλαγή του μπροστινού είναι η πιο φτηνή λύση γιατί, εκτός από την τιμή του γραναζιού, στις περισσότερες περιπτώσεις που "ανεβάζουμε" δόντια στο πίσω χρειάζεται και αλλαγή αλυσίδας (μακρύτερη) συν του ότι το σύνολο αλυσίδα+γρανάζια γίνεται βαρύτερο - με την αλλαγή του πίσω όμως έχουμε αυξημένη μακροζωία των αλυσιδογράναζων καθώς και ποιο "ομαλή" και γρήγορη μετάδοση της ροπής (η διαφορά στις αδρανειακές μάζες μεταξύ γραναζιών με 16 και 15 δόντια είναι μικρότερη από την διαφορά στην αδράνεια που παρουσιάζεται στην περιστροφή της αλυσίδας πάνω σε 15άρι και 16άρι γρανάζι - έχουμε και Φυσικούς στο forum αλλά ποιούν την νήσσαν οι κουφάλες...) :wave2:


:beer: :beer: :beer:

Θα άλλαζα ούτως η άλλως αλυσιδογράναζα. Τώρα 10? πανω 10? δεν χάθηκε κ ο κόσμος!
Κ στις 2 περιπτώσεις 120? θα τα πάρω, Ε.Κ.

Ευχαριστώ κ πάλι!

TOLISTOLAROS
27/03/2009, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα προτιμούσα να μας πεις εσύ γιατί ΔΕΝ ισχύει ...!!!

(οι αποπάνω σΕ είπανε κάτι για αποφυγή ομοιόμορφης φθοράς...)
Είπα εγώ ότι ΔΕΝ ισχύει;
Δεν είχα ξανακούσει το συγκεκριμένο και ρώτησα για διευκρίνηση/αιτιολόγηση.Κακό είναι;
Όταν ρώτησα δεν είχε απαντήσει κανείς.Οι αποπάνω επίσης είπανε


Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Στις μοτο ομως που η φθορά του συστήματος επηρεάζεται απο χιλιους δυο άλλους παράγοντες, δεν πιστεύω να μπορεί να παρατηρηθεί καμια διαφορά (και μην ξεχνάμε οτι υπάρχουν και περιπτώσεις οπου η σχέση πρέπει να ειναι ακέραιο πολλαπλάσιο, όπως στην κίνηση των εκεντροφόρων).
Ενας άλλος κανόνας λεει πως δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται γρανάζια με λιγότερα απο 15 δόντια γιατι η ανομοιομορφία κυκλικής κίνησης είναι μεγάλη (με αποτέλεσμα πάλι αυξημένη φθορά) αλλά υπάρχουν πολλά μηχανάκια με γρανάζια με 14 ή 13 δόντια...

Για τα 14 δόντια έχω ακούσει επίσης(μπορεί να μη στέκει,δεν ξέρω) ότι είναι ο ελάχιστος αριθμός που ελαττώνει τις πιθανότητες να "τσαλακωθεί' η αλυσίδα(μπορεί να'ναι φόλα,δεν έχω ιδέα).
Δεν είχα ασχοληθεί με καταπονήσεις συναρτήσει του αριθμού των δοντιών,αυτό μόνο

TOLISTOLAROS
27/03/2009, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
το ξέρω ότι θα έχω θέμα! Αν κ δεν κοιτάω κοντερ... αυτο που με νοιάζει πιο πολύ είναι ότι θα γράφει πιο πολλα χλμ το μηχανάκι, όπου δεν θα τα έχω κάνει...
έχεις καμμια πληροφορία που μπορω να προμηθευτώ τέτοιο πραγματάκι???
http://www.healtech-electronics.com/

Και ο Παπασταύρου τα φέρνει ,περίπου 90?.
Θα βάλω και γω το αντίστοιχο για SV όταν κάνω την πατέντα(να'τανε μόνο μία..) με το μπροστινό από GSXR

kostakisK
27/03/2009, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Γνωστες ολοι του ειδους βλεπω μαζεμενοι...:rotflmao:





Α μπα.... πέρνα ελεύθερα !! Είμαι ήδη στην βοηθητική λωρίδα , με χαμηλή ταχύτητα που συμβαδίζει με τις λίγες ( στην ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ) γνώσεις μου.




Η γνώμη που εξέφρασα δεν είναι για κάτι υποκειμενικό ( πχ αίσθηση μηχανής ) αλλά για κάτι αντικειμενικό ( βλέπε δόντια 15/45 ) και σαν αντικειμενικό που είναι , μπορεί να μετρηθεί και να εκτιμηθεί ανά πάσα στιγμή.

Οταν είπα οτι απαγορεύεται τα δοντια δύο γειτονικών γραναζιών να είναι το ένα ακέραιο πολλαπλάσιο του άλλου ΣΑΦΩΣ και δεν εννοούσα οτι προβλέπεται κάποια ποινή αν το κάνεις !!!

Ενοούσα οτι ΔΕΝ είναι σωστό ! γιατί το κάθε δόντι του μικρού γραναζιού θα ''ανταμώνει '' συνεχώς με τρία δόντια του μεγάλου με αποτέλεσμα '' συχνότητα ταλάντωσης '' , αν μου επιτρέπεται η λέξη , που την καταλαβαίνουμε σαν θόρυβο , και επιτάχυνση της τοπικής φθοράς λίγων γραναζιών που θα μας αναγκάσει όμως να πετάξουμε πρόωρα τα αλυσιδογράναζα. Δηλαδή , αν είναι ελλατωματικό το νουμερο 1 δόντι του μικρού γραναζιού , αφού θα ανταμώνει συνέχεια ( μέσω της αλυσίδας φυσικά ) με τα δόντια 1 , 16 , 31 του μεγάλου , θα τα χαλάσει και αυτά γρήγορα ενώ τα υπόλοιπα δόντια των γραναζιών θα είναι εντάξει.

Αυτή την ώρα δεν έχω χρόνο να ανατρέξω στην βιβλιογραφία ( Ελληνική και διεθνή )για να βρω δεκάδες μελέτες επί του θέματος. Παραθέτω μόνο μία διπλωματική εργασία του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου ( ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ) , που την βρήκα προχειρα googla..rontas , και λέει :

""Κύριο μέλημα του σχεδιαστή μίας βαθμίδος οδοντωτών τροχών είναι να τα δόντια των συνεργαζόμενων τροχών να είναι πρώτοι μεταξύ τους αριθμοί (πρώτοι προς αλλήλους), έτσι ώστε η ΗΤ συχνότητα να είναι πολύ χαμηλή, δηλαδή σπάνια ένα ελαττωματικό δόντι να συναντάει ένα άλλο, έτσι ώστε να μην έχουμε συγκεντρωμένη, αλλά ομοιόμορφη φθορά.''''

Αυτό μπορείτε να το δείτε στην παράγραφο 4.9.7 , σελιδα 50 , ΕΔΩ : http://dspace.lib.ntua.gr/bitstream/123456789/2694/3/xagorarisk_vibrations.pdf



Κώστας



ΥΓ Θερμή παράκληση για τεκμηριωμένο αντίλογο . Εγώ το έκανα........

GIXXERAKIAS
27/03/2009, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisK

Κώστας



ΥΓ Θερμή παράκληση για τεκμηριωμένο αντίλογο . Εγώ το έκανα........

Α μπα ?Μαλωνεις ρε???:smokin:



















































Ε δεν μαλωνω εγω...του την εσκασα!!:rotflmao: :rotflmao:


Τεσπα τουτα ειναι πολυ επηστημονικα για εμενανε.....εγω απλα την καβαλαω οπως και να εχει και κραδασμοι κτλ κτλ κτλ απο πολλαπλασια υποπολλαπλασια (δεν ημουν καλος στα μαθηματικα ) δεν τα κατεχω......ξερω μονο οτι αν αλλαξω το γραναζι το παπαρακι εκεινου κειθε μπροστα σε -1 θα σπερνει το μηχανακι και απλα θα αλλαξω αλυσιδογραναζα 5.000χιλιομετρα πιο νωρις απο οτι μου εβγαλε το μαμα γραναζωμα (κατι τρεχει στα γυφτικα δηλαδη...:rolleyes: ) που και παλι αυτο δεν ισχυει γιατι με σωστη συντηρηση μπορει να μου βγαλει και πιο πολλα απο την μαμα αν ειναι καλυτερης πχοΙοτητας τα αλυσιδογραναζα απο τα μανισια να ουμε....(ατσα και ΣαΛονικιοτικο ο δικος σου :smokin: ).

Εννοειται οτι το μαμα γραναζωμα ειναι το ΤΕΛΕΙΟ για τα μοτοσακα μας απο αποψη κραδασμων-καταναλωσης-επιδοσεων/οικονομιας αλλα......οταν επεμβαινεις εκει (γραναζια) κατι χαλαει αλλα κατι πολυ σημαντικο φτιαχνει και αυτο λεγεται επιδοση στο 0-100-160 και ανωθεν.

Θερμα και τεκμηριωμενα my 2 cents Ioannis the great....:beer:

kostakisK
27/03/2009, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
[B]Α μπα ?Μαλωνεις ρε???


Και βέβαια ΔΕΝ μαλώνω . Το internet είναι ένα από τα χόμπυ μου και είναι το καθημερινό μου διάλλειμα . Το να μπω για να μαλώσω , το θεωρώ μαμακία , ψυχασθένεια , αμαμία και σίγουρα δεν έχω τίποτε απο αυτά !:nono:


ΣΤΟ ΘΕΜΑ μας τώρα :

Σίγουρα μπορείς να κοντύνεις την τελική σχέση μετάδοσης σε κάθε μηχανάκι. Εξάλλου ο κατασκευαστής στη σχέση που διάλεξε βρήκε τη χρυσή τομή για πολλά πράγματα ( ευκολία οδήγησης , επιδόσεις , ρύποι , κλπ,κλπ κλπ ) . Εσύ μπορείς να επέμβεις , για να κερδίσεις κάπου , ξέροντας όμως οτι θα χάσεις κάπου αλλού . Αποφάσισες λοιπόν να το ''κοντύνεις'' ? Κάν'το !!! ΚΙ εγώ μαζί σου !! Θέλεις επιτάχυνση ?? Γουστάρω !!!! Ζήτω !!!! Θα πλερώνεις όμως παραπάνω σε καύσιμο . Το ξέρεις αυτό . Και το δέχεσαι. Θα σε ''κουράσει ''στο ταξίδι. Το δέχεσαι κι αυτό !


Για πάμε να το κοντύνουμε.



Μαμίσα σχέση 45/16 =2.8125

Εσένα σου αρέσει το 45/15=3.00

κοίτα ομως κι αυτό 47/16=2.9375

κι αυτο 49/16=3.0625

κι αυτο 44/14=3.1428

κι αυτό 43/14=3.071



βλέπουμε λοιπόν οτι κοντά στο 3 που σε ικανοποιεί είναι οι συνδιασμοί 49/16 , αλλά και 43/14.

ΠΡΟΣΟΧΗ : ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ - ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ . ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΤΥΧΑΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΜΟΥ.


Συνεπώς μπορείς άνετα να αποφύγεις το , κατ'εμέ , ''απαγορευτικό'' 45/15 και να συμβιβαστείς σε κάτι άλλο.


Αντε και μην αρχίσουμε να σκαλιζουμε και τις σχέσεις στο σαζμάν !!!!!!!!!!!!
Θα πέσει πολύ γέλιο . Και πολύ χρήμα !!!


Το έχω ξαναπεί : ΔΕΝ είμαι ''γνώστης'' , ΔΕΝ είμαι πάπας , ΔΕΝ είμαι αλάθητος


Φιλικά και ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ''ΜΑΛΩΜΑΤΟΣ'' - Κώστας

dankannn
28/03/2009, 13:56
Αφου τα ειπατε ολα ας βαλουμε και ενα site για
γραναζωματα

http://www.gearingcommander.com/

:wave2:

camen
28/03/2009, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Αφου τα ειπατε ολα ας βαλουμε και ενα site για
γραναζωματα

http://www.gearingcommander.com/

:wave2:
Σωστος ο παικτης:beer: :beer:

pipis
28/03/2009, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Αφου τα ειπατε ολα ας βαλουμε και ενα site για
γραναζωματα

http://www.gearingcommander.com/

:wave2: :a18:

OldMan
30/03/2009, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Είπα εγώ ότι ΔΕΝ ισχύει;
Έτσι μΕ φάνηκε... :winka:

Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Δεν ισχύει φίλε αυτό με το ακέραιο πολλαπλάσιο και αν θες πες μας πού το άκουσες ή πώς το δικαιολόγησε αυτός που σου το είπε

sapila racing
30/03/2009, 12:51
Αντε πάλι με τα γραναζώματα... :smokin:

Εγω εχω την εξής απορία.
Τι σπέρνει οταν βάλεις -1 δόντι εμπρός? Στάρι, καλαμπόκι, τίποτα μπασταρδάκια?

Επίσης με πόσα θα ταξιδεύει αν θέλει να παει κανα ταξίδι με το 600?
Η το μηχανάκι θα είναι μόνο για την πίστα?

Απλά θεωρω το -1 υπερβολικό αν το μηχανάκι κυκλοφοράει κανονικά.

OldMan
30/03/2009, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αντε πάλι με τα γραναζώματα... :smokin:
Πάνω που ηρεμούσε το πράγμα..... :(

TOLISTOLAROS
30/03/2009, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έτσι μΕ φάνηκε... :winka:
Ναι,σωστά.Απλά όταν είπα στο παιδί

Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Δεν ισχύει φίλε αυτό με το ακέραιο πολλαπλάσιο και αν θες πες μας πού το άκουσες ή πώς το δικαιολόγησε αυτός που σου το είπε
είχα στο νου μου το SV 650 (15/45) που είναι 3*15=45.
Οπότε θεώρησα ότι είναι αδύνατον η μαμά Σουτζούκα να'χει κάνει μαλακία στο ΚΑΡΑΓΑΜΗΣΤΕΡΟΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ.-

(ευτυχώς που το s έχει 15/44 και 300ρίζει χωρίς φθορά ... :D )

GIXXERAKIAS
30/03/2009, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αντε πάλι με τα γραναζώματα... :smokin:

Εγω εχω την εξής απορία.
Τι σπέρνει οταν βάλεις -1 δόντι εμπρός? Στάρι, καλαμπόκι, τίποτα μπασταρδάκια?

Επίσης με πόσα θα ταξιδεύει αν θέλει να παει κανα ταξίδι με το 600?
Η το μηχανάκι θα είναι μόνο για την πίστα?

Απλά θεωρω το -1 υπερβολικό αν το μηχανάκι κυκλοφοράει κανονικά.

Aναλογα τι θα σπυρεις αυτο και θα θερισεις... :smokin:

(το σκοτωσα:confused: )
:rotflmao: :rotflmao:

ps:Ας το αφησει μαμα τοτε μην μπλεξει το παιδι αν θελει να παει ταξιδι.Θα καιει 0.0000457 λιτρα παραπανω και θα του κοψει 10 χιλιομετρα τελικης με ενα γραναζι οποτε καλυτερα μαμα.:rolleyes:

camen
30/03/2009, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Aναλογα τι θα σπυρεις αυτο και θα θερισεις... :smokin:

(το σκοτωσα:confused: )
:rotflmao: :rotflmao:

ps:Ας το αφησει μαμα τοτε μην μπλεξει το παιδι αν θελει να παει ταξιδι.Θα καιει 0.0000457 λιτρα παραπανω και θα του κοψει 10 χιλιομετρα τελικης με ενα γραναζι οποτε καλυτερα μαμα.:rolleyes:
Ρε ομορφοπαιδα αφου ειπε το παλικαρι οτι δεν τον ενδιαφερει η τελικη:smokin:

sapila racing
30/03/2009, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρε ομορφοπαιδα αφου ειπε το παλικαρι οτι δεν τον ενδιαφερει η τελικη:smokin:


Αλλο πράγμα η τελική κι αλλο σε πόσες στροφές θα δουλευει το μοτερ για να πηγαίνει ταξιδάκι με τα ίδια χιλιόμετρα που πήγαινε και πριν. :winka:


Δεν συνεχίζω, αυτα εχουν χιλιοειπωθεί και θα συγχίσουμε και τον Αντώνη.
Οποιος θέλει ψαχνει και βρίσκει, εδω μεσα είναι όλα.

camen
30/03/2009, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αλλο πράγμα η τελική κι αλλο σε πόσες στροφές θα δουλευει το μοτερ για να πηγαίνει ταξιδάκι με τα ίδια χιλιόμετρα που πήγαινε και πριν. :winka:


Δεν συνεχίζω, αυτα εχουν χιλιοειπωθεί και θα συγχίσουμε και τον Αντώνη.
Οποιος θέλει ψαχνει και βρίσκει, εδω μεσα είναι όλα.
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

pipis
31/03/2009, 19:29
Τελικά παρήγγειλα +2 πίσω δήλ. 16/47 AFAM κ 520 αλυσίδα D.I.D.
κ μέσα στην εβδομάδα θα πάρω Speedhealer (άν έχει κανείς καμία πρόταση γιαυτό ας την ρίξει!)

Επειδή ερωτήθηκε, δεν μου αρέσει η τελική της μηχανής κ ο ρυθμός ταξιδιού στην εθνική είναι η μέγιστη 240 και συνήθως πηγαίνω με 160-200 το πολύ. Οπότε δεν πρόκειται να το κουράσω το μηχανάκι με αυτό το γρανάζωμα πιστεύω.

Την άλλη εβδομάδα που θα μπουν θα σας πω εντυπώσεις!

Thanks σε όσουν βοήθησαν!!

pipis
28/04/2009, 11:48
Άργησα λιγάκι να σας πώ τις εντυπώσεις όπως είχα υποσχεθεί!

Ελπίζω απο την αγωνία σας, να κοιμόσασταν κ να τρώγατε όλο αυτο το καιρό! :D :D

Τελικά έβαλα +1 δόντι πίσω λόγο λάθους στην παραγγελιά, κ 520 αλυσίδα X-ring.

Οι διαφορές είναι πολύ μικρές σε σημείο να νομιζω οτι εχουν κανει λάθος στο γρανάζι!!!
Πιστευω οτι χρειαζόμουν +2 πίσω.

Ελπίζω να βοηθησω κανεναν με τις πληροφορίες μου!

να 'στε όλοι καλα κ όρθιοι ;)