PDA

View Full Version : Επιλογή heavy duty σαμπρελών. Πώς και τι ταιριάζει ;



Bil
28/03/2009, 12:16
Πρόσφατα έκανα ενα τεχνολογικό άλμα στο παρελθόν :lol: και απέκτησα μοτοσυκλέτα με ελαστικά με σαμπρέλες. Επειδή μέχρι τώρα σαμπρέλες είχα μόνο στα ποδήλατα είμαι σχετικά ανίδεος με τις μηχανές και τα ελαστικά τους.
Ήδη έχω παραγγείλει φαστ για άμεση λύση σε κάποιο απομακρυσμένο μέρος αλλά και λεβιέδες, τρόμπα, κολλητήρια για πιο μόνομη λύση.
Αλλά επειδή "κάλλιον το προλαμβάνειν από το θεραπεύειν" είπα να προχωρήσω σε αλλαγή της κάθε σαμπρέλας με πιο heavy duty που έμαθα οτι υπάρχουν για μηχανές on-off ή off τελείως.

Να συμπληρώσω οτι η μηχανή είναι χαμηλής ιπποδύναμης sreet και οι διαστάσεις των ελαστικών είναι :

Εμπρός 110/90 - 18
Πίσω 130/80 - 17

Πώς λοιπόν διαλέγω σαμπρέλα ;

Υπάρχουν οι αντίστοιιχες διαστάσεις για σαμπρέλα όπως στα ελαστικά ή τις ονομάζουν - μετράνε με διαφορετικό τρόπο ;

Πρέπει να είναι ακριβώς στις ίδιες διαστάσεις ή υπάρχει κάποιο περιθώριο εναλλακτικό ;

Οι πιέσεις με τέτοιες σαμπρέλες παραμένουν οι ίδιες που αναγράφει ο κατασκευαστής του ελαστικού ;

Υπάρχει κάποιος κίνδυνος να υπερθερμανθούν ή κάτι άλλο ... αν κινηθω με ταχύτητες αυξημένες ; Το ρωτάω αυτό γιατί αντιλαμβάνομαι οτι αυτές οι σαμπρέλες είναι μάλλον για μηχανές εκτός δρόμου που εκ των πραγμάτων κινούνται σε πιο χαμηλές ταχύτητες. Αν και το V7 classic που έχω δεν νομίζω να πάει πιο γρήγορα από αυτές :lol: αλλά μπορεί ενδεχομένως να κρατήσει σχετικά υψηλές ταχύτητες για μεγαλύτερο διάστημα, όπως π.χ. σε ένα μεγάλο ταξίδι.

Συγνώμη αν έγινα κουραστικός με τις πολλές ερωτήσεις αλλά πραγματικά σε αυτά τα χωράφια, χάθηκα ... :bigcry:

apav
28/03/2009, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
V7 classic

:mad: :D

Ωρέ σύντροφε, ολόκληρο μηχανάτσι αγόρασες, για τις σαμπρέλες του βρήκες να μας πεις; :p

Γράψε δύο λογάκια για το πράμα και άσε τις πεζές λεπτομέρειες. :smokin:

Vstrommer71
28/03/2009, 20:12
Θα βρεις φανταζομαι για την 18αρα και -λιγο πιο δυσκολα-για την 17αρα πισω ζαντα.Πολυ καλης ποιοτητας-και υψηλης τιμης επισης-ειναι οι heavy duty της Michelin(στα 30+ ευρω η καθεμια).Εχουν κουβαλησει αψογα εμενα και τα κιλακια μου σε ολα τα πετροχωρια της Ελλαδας χωρις κανενα κλαταρισμα.Και με το ΚΤΜ δεν εχω κανενα προβλημα και σε ταχυτητες 130-150 χλμ στο εθνικο δικτυο.
Για να σκασουνε πρεπει να φας...λαμα απο πριονι(και βαλε!) στην ζαντα:lol: