PDA

View Full Version : Ebay ΗΠΑ -Τελωνείο-Χιλιοειπωμένο θέμα



Aggelos_SV
28/03/2009, 19:21
Σόρρυ που δεν κάνω search για το θέμα αλλά επείγομαι!!!

Είμαι για να παραγγείλω κράνος από ΗΠΑ,που παρεμπιπτόντως έχει σταματήσει η παραγωγή του το 2008 και δεν μπορώ να το βρω στα γνωστά ευρωπαϊκά ιντερνατομάγαζα,αλλά έχω την εξής απορία.
Ο συγκεκριμένος πωλητής στέλνει στην Ελλάδα με USPS ,οκ μέχρι εδώ.

Με το καίριο θέμα τελωνείο τί γίνεται?
Θα πληρώσω extra χρήματα?
Να του πω να το στείλει ως δώρο ή ως "sample" για να το αποφύγω?

:confused:

Βοηθάτε χριστιανοί/μουσουλμάνοι/παγανιστές και λοιποί,πρώτη ebay-αγορά μου θα είναι

road spirit
28/03/2009, 19:26
να γράψει αν μπορεί αξία έως 50$ ....

ή δώρο

ή και τα δυο...

αν και κάτι άκουσα τελευταία ότι πλέον σταματάνε τα πάντα απο αμερική, ακόμα και με usps ... έπεσε σύρμα...

θα πάρεις το ρίσκο σου

SVX
28/03/2009, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

αν και κάτι άκουσα τελευταία ότι πλέον σταματάνε τα πάντα απο αμερική, ακόμα και με usps ... έπεσε σύρμα...

θα πάρεις το ρίσκο σου

ετσι ειναι ........ επεσε συρμα...



γιατι δεν κανεις μια Ευρωπαί'κη αγορα?

Stergios69
28/03/2009, 21:16
Σταματάνε τα παντα και αν είναι κάτω από 100 ευρώ αξία πληρώνεις 3 ευρώ...
Αν είναι πάνω από 100 πληρώνεις 25% περίπου επί της αξίας...
Αν το στείλουν με fedex, acs και λοιπούς θα πληρώσεις πολλά παραπάνω...

Aggelos_SV
28/03/2009, 21:35
Οπότε ξεχνάμε την Αμερική...

Γαμώτο,σ'όλα τα ευρωπαϊκά ebay δεν μπορώ να το βρω,και τα ιντερνετομάγαζα δεν το έχουν πλέον (σε medium):bigcry:

Mάλλον θα πάω σε άλλα γραφικά ή κάνα total black

Σας ευχαριστώ...μου κάνατε την καρδιά περιβόλι:lol:

Το χάσαμε το κορμί πατριώτηηηηηη (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/secK1jazf0nLp_/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Shark-RSR2-Mask/SubProducts/Shark-RSR2-Mask-0001)

Lazio
28/03/2009, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Σταματάνε τα παντα και αν είναι κάτω από 100 ευρώ αξία πληρώνεις 3 ευρώ...
Αν είναι πάνω από 100 πληρώνεις 25% περίπου επί της αξίας...
Αν το στείλουν με fedex, acs και λοιπούς θα πληρώσεις πολλά παραπάνω...




Σταματανε τα παντα με Fedex Ups Κλπ οχι αποστολη με το αμερικανικο ταχυδρομειο......

WWW
28/03/2009, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Σταματανε τα παντα με Fedex Ups Κλπ οχι αποστολη με το αμερικανικο ταχυδρομειο......

USPS είναι το Αμερικανικό Ταχυδρομείο.

Αν τώρα, όπως λένε και τα παιδιά, έχει πέσει σύρμα τότε υπάρχει ένας κίνδυνος

byron
28/03/2009, 23:57
Πριν 10 μέρες παρέλαβα από Αμερική και πριν 1 βδομάδα από Ιαπωνία. Το μόνο που έχουν βάλει είναι ένα κόστος 3? από Αμερική και 6 από Ιαπωνία. Ρώτησα τι είναι και μου είπαν ότι έιναι ένα νέο τέλος του ΕΛΤΑ γα την παρουσία του υπαλλήλου στο τελωνείο? Δεν πολυ κατάλαβα .....

Το δέμα από αμε΄ρικα ήταν 85$ και από ιαπωνία 133?. :wave2:

blackbusa
29/03/2009, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Οπότε ξεχνάμε την Αμερική...

Γαμώτο,σ'όλα τα ευρωπαϊκά ebay δεν μπορώ να το βρω,και τα ιντερνετομάγαζα δεν το έχουν πλέον (σε medium):bigcry:

Mάλλον θα πάω σε άλλα γραφικά ή κάνα total black

Σας ευχαριστώ...μου κάνατε την καρδιά περιβόλι:lol:

Το χάσαμε το κορμί πατριώτηηηηηη (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/secK1jazf0nLp_/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Shark-RSR2-Mask/SubProducts/Shark-RSR2-Mask-0001)

http://cgi.ebay.it/Shark-RSR2-Race-Helmet-SUPRA-Medium_W0QQitemZ200322132700QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Helmets?hash=item200322132700&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66%3A2|65%3A2|39%3A1|240%3A1318

http://cgi.ebay.it/SHARK-RSR2-ABSOLUTE-CRASH-HELMET-MATT-BLACK-MEDIUM-NEW_W0QQitemZ270353792349QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Helmets?hash=item270353792349&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66%3A2|65%3A2|39%3A1|240%3A1318

και πιο φτηνα απο Αμερικα....:winka:

GIXXERAKIAS
29/03/2009, 00:18
Αγγελε κοιτα απο αγγλια μερια που πιανεται σαν ευρωπαικη ενωση και εχει πεσει η λιρα αγορινα.Συμφερει απο εκει πλεον.:winka: :beer:

Vstrommer71
29/03/2009, 00:42
Προσυπογραφω για Αγγλια.Με την Στερλινα στον πατο και ΦΠΑ 15%,συμφερει με τα τσαρουχια:smokin:
Μην ξεχνατε οτι οι Αγγλοι ειναι μ@λακες που μειωσαν τον ΦΠΑ και τις τιμες,ενω εμεις οι εξυπνοι στο συναφι μας αυξησανε τις τιμες για να κανομησουνε:sick:

McTalas
29/03/2009, 04:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Σόρρυ που δεν κάνω search για το θέμα αλλά επείγομαι!!!

Είμαι για να παραγγείλω κράνος από ΗΠΑ,που παρεμπιπτόντως έχει σταματήσει η παραγωγή του το 2008 και δεν μπορώ να το βρω στα γνωστά ευρωπαϊκά ιντερνατομάγαζα,αλλά έχω την εξής απορία.
Ο συγκεκριμένος πωλητής στέλνει στην Ελλάδα με USPS ,οκ μέχρι εδώ.

Με το καίριο θέμα τελωνείο τί γίνεται?
Θα πληρώσω extra χρήματα?
Να του πω να το στείλει ως δώρο ή ως "sample" για να το αποφύγω?

:confused:

Βοηθάτε χριστιανοί/μουσουλμάνοι/παγανιστές και λοιποί,πρώτη ebay-αγορά μου θα είναι
την Τριτη περιμενω κρανος απο αμερικα περιμενε να σου πω αν θα περασει τελωνειο ή όχι.

για παραδειγμα για ενα ζευγαρι γαντια αξιας 166? και με τιμολογιο μεσα στο κουτι πληρωσα 3? ολα αυτα με usps.
οσο για το συρμα που λετε οτι εχει πεσει απο που βγαλετε αυτο το συμπερασμα? παραγγειλε καποιος και πληρωσε? οχι τιποτα αλλο αλλα για να εχουμε τον νου μας.

trigger
29/03/2009, 06:15
Άγγελε εγώ το Σεπτέμβριο παρέλαβα δύο κράνη από Αμερική και πλήρωσα 3 ευρώ για το κάθε ένα. Η αγορά είχε γίνει μέσω ebay από τον flyinbrian ο οποίος κάθε ένα μου το πακετάρισε ξεχωριστά με άλλο κουτί απ'έξω και έγραψε αξία 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Aggelos_SV
29/03/2009, 17:18
Άντε να δούμε τι θα γίνει με τον mctalas που είναι "φρέσκια αγορά" μπας και το τολμήσω κι εγώ (κι ο Θεός βοηθός)

Αλλιώς χτυπάω από Αγγλία ένα μαύρο(γυαλιστερό) με 360€ κομπλέ.

Αν δεν γίνει κάτι απ'τα παραπάνω και κάνω κίνηση αλά Ιταλικά....εχμμμ ...κύριε μπλακμπούσα θα μπορούσατε να αναλάβετε την μετάφραση?

Θενξ του ολ οφ γιου:wave2:

blackbusa
29/03/2009, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Άντε να δούμε τι θα γίνει με τον mctalas που είναι "φρέσκια αγορά" μπας και το τολμήσω κι εγώ (κι ο Θεός βοηθός)

Αλλιώς χτυπάω από Αγγλία ένα μαύρο(γυαλιστερό) με 360€ κομπλέ.

Αν δεν γίνει κάτι απ'τα παραπάνω και κάνω κίνηση αλά Ιταλικά....εχμμμ ...κύριε μπλακμπούσα θα μπορούσατε να αναλάβετε την μετάφραση?

Θενξ του ολ οφ γιου:wave2:

ευχαριστως....αλλα βλεπω οτι αυτο ειναι ενα 50ρικο πιο φτηνο....απλα ενημερωστε με....

http://cgi.ebay.it/Shark-RSR2-Race-Helmet-Absolute-GLOSS-BLACK-M_W0QQitemZ190274749887QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Helmets?hash=item190274749887&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66%3A2|65%3A2|39%3A1|240%3A1318

:wave2:

Aggelos_SV
29/03/2009, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ευχαριστως....αλλα βλεπω οτι αυτο ειναι ενα 50ρικο πιο φτηνο....απλα ενημερωστε με....

http://cgi.ebay.it/Shark-RSR2-Race-Helmet-Absolute-GLOSS-BLACK-M_W0QQitemZ190274749887QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Helmets?hash=item190274749887&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66%3A2|65%3A2|39%3A1|240%3A1318

:wave2:

M'εφτιαξες ωραία ρε άτιμε :winka:

sonic22
29/03/2009, 21:44
paketo onomastikis ajias 50$ me endiji metaxeirismena adalaxtika (diskofreno, psigeio deji gia cr250) apo ameriki

eftase telwneio March 12, 2009 kai akoma ekei einai...

:sad: :sad: :sad: :sad:



info. stis 15/4 perase telwneio (apo oti leei i usps tespa) akoma tin lipiteri (an iparxei) den tin jerw...

road spirit
29/03/2009, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
eftase telwneio March 12, 2009 kai akoma ekei einai...

:sad: :sad: :sad: :sad: αυτό πως το ξέρεις? για πε... γιατί και εγω περιμένω ένα πακέτο εδω και 1,5 μήνα ....

McTalas
29/03/2009, 23:36
τα μεταχειρισμενα δεν εχουν δασμους (να το πω ετσι γιατι ολα περνανε απο τελωνειο) πολυ γνωστος μας αγορασε υποπλαισιο και του ηρθε με fedex στο τζαμπα απο αερικα ετσι.

S16
30/03/2009, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
τα μεταχειρισμενα δεν εχουν δασμους (να το πω ετσι γιατι ολα περνανε απο τελωνειο) πολυ γνωστος μας αγορασε υποπλαισιο και του ηρθε με fedex στο τζαμπα απο αερικα ετσι.

Δεν ισχύει αυτο.:nono:

Πριν 5-6 μήνες μου έστειλαν απο Αμερική (όχι μέσω ebay) μια κεντική κονσόλα αυτοκινήτου, αξίας 50 $.
Τα μεταφορικά ήταν 60 ? και πλήρωσα τελωνείο περίπου 20 ? (δε θυμάμαι ακριβώς).

htdawg
30/03/2009, 08:39
καλημερα παιδια,

για το τελωνειο νομιζω οτι εχει αλλαξει το οριο και ειναι 150 ευρω τωρα. για δειτε εδω και πειτε μου εαν εχω κανει λαθως και δεν καταλαβα καλα.

http://eur-lex.europa.eu/Notice.do?mode=dbl&lang=el&ihmlang=el&lng1=el,en&lng2=bg,cs,da,de,el,en,es,et,fi,fr,hu,it,lt,lv,mt,nl,pl,pt,ro,sk,sl,sv,&val=467491:cs&page=

McTalas
30/03/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Δεν ισχύει αυτο.:nono:

Πριν 5-6 μήνες μου έστειλαν απο Αμερική (όχι μέσω ebay) μια κεντική κονσόλα αυτοκινήτου, αξίας 50 $.
Τα μεταφορικά ήταν 60 ? και πλήρωσα τελωνείο περίπου 20 ? (δε θυμάμαι ακριβώς).
από καταστημα ή απο ιδιωτη?

SeNNinhA
30/03/2009, 14:18
Είναι ρίσκο

- Συνήθως εαν έχουν δηλωθεί <=50 ευρώ και GIFT δεν βγάζουν δασμούς.

- Εαν έχουν δηλωθεί κανονικά και GIFT θα πληρώσεις (εαν και δεν θα έπρεπε αλλά ποιος το κυνηγάει)

- Εαν έχουν δηλωθεί <=50 ευρώ συνήθως δεν βάζουν δασμούς (παίζεται)


Οι δασμοί είναι (3,7+0,5+0,15)%= 4,35% επί του τιμολογίου αγοράς ή την δηλωθείσα αξία στα συνοδευτικά έγγραφα

Και στο νέο σύνολο πία (αξία+δασμοί): ΦΠΑ 19%


Εαν δεν μπορούν να στο στείλουν σαν GIFT και 50ευρώ τουλάχιστον ας δηλώσουν μικρή αξία ώστε να φορολογηθείς με αυτή.

Καλό είναι πάντα να δηλώνεται και σαν USED ωστε να δικαιολογείται και η μικρή δηλωμένη αξία


ΠΑΝΤΑ να χρησιμοποιείτε USPS (τα κρατικά ταχυδρομεία). Όλες οι άλλες εταιρείες απειδή σε κάθε εκτελώνηση βγάζουν χρήματα από την διαδικασία (35ευρώ περίπου για τα χαρτιά) προσπαθούν να τα περνάνε όλα από το τελωνείο.

TOLISTOLAROS
30/03/2009, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Χρωστάω ζάντα στον Τόλη και σαμποτάρω το project του
[kafros.com]
Ρε Τζιοβάννι τί θα γίνει με τη ζάντα;Βόηθα το φουκαρά το μηχανικό σου!![/kafros.com]

Aggelos_SV
30/03/2009, 16:27
Ουφ,άντε να ρθει Τρίτη να δούμε τί θα πει ο McTalas...

Γαμώ την παγκοσμιοποίηση μου :lol:

SeNNinhA
30/03/2009, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
[kafros.com]
Ρε Τζιοβάννι τί θα γίνει με τη ζάντα;Βόηθα το φουκαρά το μηχανικό σου!![/kafros.com]

Μου υποσχέθηκε ότι αύριο θα το πιάσει να ξεκινήσει. :) :) :)

Tpap
30/03/2009, 17:01
Φέρνω αντ/κά από αμερική από το 2002 συνεχώς, με fedex μέσω ελβενιζέλ.
Τά πολύ βαριά με καράβι.

Mια συμβουλή μόνο:
βρείτε ΕΝΑΝ εκτελωνιστή και να συνεργάζεστε μόνον με αυτόν.
Ενημερώστε τον όποτε βλέπει το όνομά σας σε πακέτο να σας εξυπηρετεί εκείνος.
Θα σας ενημερώνει για τα πάντα και θα σας πεί τι πρέπει να κάνετε.
Και φυσικά θα πληρώνετε ότι σας λέει.

Δοκίμασα όλους τους τρόπους αλλά αυτός δουλεύει για μένα.
Σημειώστε ότι φέρνω πολλά αντκά/έτος και δεν ξέρω αν βολεύει για μία ή δύο αποστολές που μπορεί να έχει κάποιος από εσάς... :wave2:

TOLISTOLAROS
30/03/2009, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Φέρνω αντ/κά από αμερική από το 2002 συνεχώς, με fedex μέσω ελβενιζέλ.
Τά πολύ βαριά με καράβι.

Mια συμβουλή μόνο:
βρείτε ΕΝΑΝ εκτελωνιστή και να συνεργάζεστε μόνον με αυτόν.
Ενημερώστε τον όποτε βλέπει το όνομά σας σε πακέτο να σας εξυπηρετεί εκείνος.
Θα σας ενημερώνει για τα πάντα και θα σας πεί τι πρέπει να κάνετε.
Και φυσικά θα πληρώνετε ότι σας λέει.

Δοκίμασα όλους τους τρόπους αλλά αυτός δουλεύει για μένα.
Σημειώστε ότι φέρνω πολλά αντκά/έτος και δεν ξέρω αν βολεύει για μία ή δύο αποστολές που μπορεί να έχει κάποιος από εσάς... :wave2:

Τιπάπ όταν λες

Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Τά πολύ βαριά με καράβι.
πόσο βαριά;Μοτέρ ολόκληρο;Πόσο καιρό κάνουν να'ρθουν;
Εγώ πάντως βρήκα κολπάκι...αν το πώ όμως θα μείνετε μ@#$%^κες.
Εκνευριστικά απλό...

TOLISTOLAROS
30/03/2009, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Μου υποσχέθηκε ότι αύριο θα το πιάσει να ξεκινήσει. :) :) :)
[μποχας.gr]Δεν πιστεύω να σου τα σκάει για τη χαλάστρα αυτή η λέρα ο ioannides επειδή ζηλεύει;Αυτός και η άχρηστη καρμπονάρα του;[/μποχας.gr]
Την Πρωτομαγιά θέλω να ποστάρω φωτό από Λίνδο με το δράκο έτοιμο.
Don't betray me Ayrton!

VanDiemen
30/03/2009, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Οπότε ξεχνάμε την Αμερική...

Γαμώτο,σ'όλα τα ευρωπαϊκά ebay δεν μπορώ να το βρω,και τα ιντερνετομάγαζα δεν το έχουν πλέον (σε medium):bigcry:

Mάλλον θα πάω σε άλλα γραφικά ή κάνα total black

Σας ευχαριστώ...μου κάνατε την καρδιά περιβόλι:lol:

Το χάσαμε το κορμί πατριώτηηηηηη (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/secK1jazf0nLp_/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Shark-RSR2-Mask/SubProducts/Shark-RSR2-Mask-0001)

Δεν έχασες κανένα κορμί! Ας γράψει μια τιμή 110-120$ δολάρια, κι αν στο στείλει με USPS θα πληρώσεις 3-4€. Έχω πάρει πάνω από 10 δέματα έτσι. Αρκεί να μη στο στείλει σα δώρο, γιατί είπαμε....μπορεί να κάνουν τα στραβά μάτια, αλλά δεν είναι ηλίθιοι. Με Fedex ούτε συζήτηση γιατί τα 'χουν κάνει πλακάκια με ιδιώτες εκτελωνιστές (κοράκια) που το μάτι τους γυαλίζει στο παραμικρό δεματάκι που έρχεται εκτός Ε.Ε. και δεν αφήνουν τίποτα να περάσει χωρίς να το εκτελωνίσουν! Από την τιμή που σου λένε δε, το 90% είναι η αμοιβή τους!

S16
30/03/2009, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
από καταστημα ή απο ιδιωτη?

απο ιδιωτη:smilea:

McTalas
31/03/2009, 12:22
τιποτα ακομα Αγγελε!! περιμενουμε...

Aggelos_SV
31/03/2009, 12:24
:winka:

Άιντε να ιδούμε μπας και το παραγγείλω έως αύριο

McTalas
31/03/2009, 12:40
μπα κατι μου λεει πως θα με παει απο εβδομαδα...
παντα ετσι κανει αυτος ο πωλητης.
θα σε ενημερωσω.

Aggelos_SV
31/03/2009, 12:44
Ωχ,φέξε μου και γλύστρησα.Από βδομάδα δεν θα έχω νετ...

Μάλλον θα το χτυπήσω σήμερα,κι ό,τι γίνει

road spirit
31/03/2009, 13:02
περίπου 1,5 μήνα στο τελωνείο έχω και κάθεται μια βάση μαρσπιε και απο τις 14 Μαρτ έχουν έρθει τα fairing για το cbr και μέχρι σήμερα (και για πόσο ακόμα) εκτελωνίζονται :bigcry: :bigcry:

στο τηλ με έναν τύπο απο τα ΕΛΤΑ μου λέει "εε, μπορεί να κάνει κανα μήνα ακόμα" :bigcry: :lol: :lol:

McTalas
31/03/2009, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
περίπου 1,5 μήνα στο τελωνείο έχω και κάθεται μια βάση μαρσπιε και απο τις 14 Μαρτ έχουν έρθει τα fairing για το cbr και μέχρι σήμερα (και για πόσο ακόμα) εκτελωνίζονται :bigcry: :bigcry:

στο τηλ με έναν τύπο απο τα ΕΛΤΑ μου λέει "εε, μπορεί να κάνει κανα μήνα ακόμα" :bigcry: :lol: :lol:
γιατι βιαζεσαι??
μηπως εχεις να πας καπου?
Α! ναι, σερρες, ε και?
:p

χτες σου εβαλα απουσια και ειχα να σου πω διαφορα...

McTalas
01/04/2009, 13:35
Λοιπον παιδια!!
το κρανακι ηρθε σημερα, στο ταχυδρομιο οχι πορτα-πορτα οπως παλια,
που σημαινει πως περασε απο τελωνειο.
Μου ηρθε και η ειδοποιηση και εγραφε 3? !
Το κρανος ειχε σταλθει κανονικα με απλο usps χωρις gift, used κτλ.
Οποτε Αγγελε προχωρα κανονικα, απλα προσπαθησε να σου διλωση μικροτερη αξια στην περιπτωση που κατι στραβωσει.
το κρανος σταλθηκε 24/3 και σημερα μου ηρθε η ειδοποιηση.
αυτα και μεγεια στον narkisso που θα φωρεσει το κρανακι !!!

SeNNinhA
01/04/2009, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Λοιπον παιδια!!
το κρανακι ηρθε σημερα, στο ταχυδρομιο οχι πορτα-πορτα οπως παλια,
που σημαινει πως περασε απο τελωνειο.


To πόρτα-πόρτα δεν έχει να κάνει με το αν πέρασε ταχυδρομείο ή όχι

Τα 3 ευρώ σημαίνει ότι πέρασε από το τελωνείο και σφραγίστηκε ως δέμα χωρίς δασμούς (εαν ψάξεις την συσκευασία θα δεις κάπου και την σχετική σφραγίδα), οπότε το ΕΛΤΑ σου χρεώνουν 3 ευρώ κερατιάτικα για την διαδικασία της παράδοσης και παραλαβής του από το τελωνείο.

road spirit
01/04/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Λοιπον παιδια!!
το κρανακι ηρθε σημερα, στο ταχυδρομιο οχι πορτα-πορτα οπως παλια,
που σημαινει πως περασε απο τελωνειο.
Μου ηρθε και η ειδοποιηση και εγραφε 3? !
Το κρανος ειχε σταλθει κανονικα με απλο usps χωρις gift, used κτλ.
Οποτε Αγγελε προχωρα κανονικα, απλα προσπαθησε να σου διλωση μικροτερη αξια στην περιπτωση που κατι στραβωσει.
το κρανος σταλθηκε 24/3 και σημερα μου ηρθε η ειδοποιηση.
αυτα και μεγεια στον narkisso που θα φωρεσει το κρανακι !!! λέγε ρε καριόλη άντρα, τι τους έδωσες και στο εκτελωνίσανε τόσο γρήγορα?

ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΚΟΜΑ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ :a016: :a017: :a37:

Aggelos_SV
01/04/2009, 18:03
Θενξ McTalas!!!
Έδωσα εντολή :D :lol: σε κάποιον κύριο (ονόματαδελέμε) να το χτυπήσει μιας και εγώ ετοιμάζομαι για ταξίδι

:wave2:

kaliba
01/04/2009, 19:44
Σήμερα παρέλαβα ένα δέμα από τους κιτρινιάρηδες (Κινέζους) και οι δικοί μας οι απατεώνες οι Έλληνες αφού δεν είχαν άλλο τρόπο να τα αρπάξουν τα ψηλά βρήκαν έναν έξυπνο τρόπο και προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν τα πάντα με στόλισαν με κουστουμάκι 6 ευρώ λέει γιατί πέρασε από τελωνείο.



Οπότε έχουμε και λέμε θα πληρώνουμε δασμούς γιατί μερικοί δεν τους φτάνουν αυτά που παίρνουν πρέπει να πάρουν και αλλά 3 ευρώ για κάθε δέμα που εισέρχεται από χώρα εκτός ευρωπαϊκής ένωσης πλην της Κίνας που θα πληρώνεις 6 ευρώ γιατί σου λέει ο έξυπνος αυτός που έβγαλε αυτήν την διαταγή στην Κίνα ψωνίζουν πολύ πιο φτηνά από ότι σε άλλες χώρες ας αυξήσουμε τους δασμούς όσα έρχονται από Κίνα. Αυτό που δεν έχω καταλάβει και δεν ξέρω αν ισχύει λένε ότι και τα δέματα τα οποία έρχονται από ευρωπαϊκή ένωση θα πληρώνουμε 2 ευρώ.

McTalas
01/04/2009, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Θενξ McTalas!!!
Έδωσα εντολή :D :lol: σε κάποιον κύριο (ονόματαδελέμε) να το χτυπήσει μιας και εγώ ετοιμάζομαι για ταξίδι

:wave2:
αυτα ειναι !!!
Φευγεις, πας ταξιδακι, γιρνας και βρισκεις ενα κρανος να σε περιμενει στο σπιτι !!!!
:D :D

McTalas
03/04/2009, 14:11
Σημερα πηρα το "πακετο" και θα ηθελα να διευκρινισω δυο λεπτομεριες.

Το πακετο μου το εστειλε σαν gift και με χρεωση $39.99 + $40.38 τα μεταφορικα χωρις να του ζητησω εγω και παρολα αυτα περασε απο τελωνειο και πληρωσα 3?. Οπότε προσεχετε λιγο στις συναλαγες σας γιατι οπως καταλαβατε εγω ημουν τυχερος. Εχω αγορασει πολλες φορες απο τον συγκεκριμενο τυπο και ισως γιαυτο να μου το εστειλε απο μόνος του ως gift ...
αυτα και καλες αγορες.

SeNNinhA
03/04/2009, 14:28
Πόσες φορές θα το ξαναπούμε?

ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΜΑΤΑ εκτός Ε.Ε. περνάνε από το τελωνείο

ΔΕΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ όλα τα δέματα όμως.


Ο φόρτος εργασίας είναι τόσο μεγάλος που προσπαθούν να φορολογήσουν από αυτά που πρέπει τουλάχιστον τα πιο ακριβά (για εισπρακτικούς λόγους βεβαίως).

Είναι πιθανόν ενα δεματάκι με CD που γράφουν αξία 150 ευρώ να φορολογηθεί και ενα τεράστιο πακέτο με φέρινγκ μηχανής που γράφει αξία 50 ευρώ να μην φορολογηθεί. Αυτό γίνεται γιατί τις περισσότερες φορές δεν βλέπουν καν τα δέματα και παίρνουν στα χέρια τους μόνο τα παραστατικά.

Το ταχυδρομείο παραδίδει ΟΛΑ τα δέματα εκτός Ε.Ε. στο τελωνείο. Εκεί αφού "ελεγθούν", κάποια σφραγίζονται ως ΑΤΕΛΗ και σε άλλα βεβαιώνονται δασμοί. Μετά ξαναεπιστρέφονται στο ταχυδρομείο για να παραδοθούν. Το ταχυδρομείο είναι υπέυθυνο να τα παραδώσει, να εισπράξει τους δασμούς και να τους δώσει στο κράτος.

Μόνο τα δέματα από Ε.Ε. δεν περνάνε τελωνείο.

Τα ΕΛΤΑ βρήκαν ενα τρόπο να παίρνουν κερατιάτικα χρήματα από κάθε δέμα. Αφού πρέπει λέει να τα πάνε τελωνείο και να τα πάρουν από εκεί, αυτό χρεώνεται με 3 ευρώ για τα απλά και 6 ευρώ για τα δέματα EMS. Προσοχή. Υπάρχει επίσημο έγγραφο στα ταχυδρομεία που δηλώνει 6 ευρώ ΜΟΝΟ συγκεκριμένα για EMS.

Εμένα μου ζητάνε πάντα 6 ευρώ είτε είναι από Ε.Ε. είτε είναι εκτός Ε.Ε. είτε είναι EMS (ποτέ δεν ήταν) είτε όχι. Και κάθε φορά έχω τον ίδιο διάλογο και τελικά τους δίνω τα 3 ή καθόλου (εαν είναι από Ε.Ε.)

sonic22
05/05/2009, 18:05
exei tixei pwte se kapoion na tou "elafrwsoune" to paketo sto telwneio?

exei pote akoustei tipota teteio?

miatas
28/09/2009, 21:59
Παιδες περιμενω μια φορμα απο αμερικη με usps,λογικα θα βαλουν κανονικα την αποδειξη(600euros) εφοσον δεν τους ειπα να το στειλουν σαν δωρο η με χαμηλο ποσο στην αποδειξη.
να αρχισω το κλαμα??
θα μου στοιχισει παραπανω απο το να την αγοραζα απο εδω:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

kaliba
28/09/2009, 22:01
Εαν αυτος ο πωλητης ειναι αλανι και στενλει σε ολο τον κοσμο συνεχως πραγματα θα στο κανει απο μονος του . Δεν χρειαζεται να του πεις γιατι και αυτος κερδιζει και εσυ . :) :)

miatas
28/09/2009, 22:34
το tracking του usps εχει κολλησει εδω:


Detailed Results:
International Dispatch, September 29, 2009, 7:58 pm, ISC LOS ANGELES CA (USPS)
Arrival
Electronic Shipping Info Received, September 29, 2009
Shipment Accepted; September 28, 2009, 9:54 pm, LOS ANGELES, CA 90052

δλδ.απο τις 29 μεχρι σημερα 3/10 δεν εχει φτασει στην ελλαδα.επεσε το αεροπλανο μηπως?
αρχιζω κ αγχωνομαι

miatas
05/10/2009, 00:17
το tracking του usps εχει κολλησει εδω:


Detailed Results:
International Dispatch, September 29, 2009, 7:58 pm, ISC LOS ANGELES CA (USPS)
Arrival
Electronic Shipping Info Received, September 29, 2009
Shipment Accepted; September 28, 2009, 9:54 pm, LOS ANGELES, CA 90052

δλδ.απο τις 29 μεχρι σημερα 3/10 δεν εχει φτασει στην ελλαδα.επεσε το αεροπλανο μηπως?
αρχιζω κ αγχωνομαι

Opisthogonia
05/10/2009, 11:09
oxi aplos den exei perasi ta skaner tis elados :)

oso gia to sirma pou lete ktlp ktlp epidi paragkelno kathe vdomada ....ta pramata einai opos eitane k min denete sxini kordoni thn fedex oti varai ;) parelava adikimena axias 250 euro perasmeni vdomada apo usa se 3 meres spitimou k den plirosa tpt ;)

tespa exo kero na pliroso telonio xtipa xilo :) oti exoune sfixi ta zonargia exoune sfixi edo k 2 xronia palia pernages telonio me ta xilia zorgia tora katavasi ton dikon mou paragkelion anerxete se ena 60/40 den plironis plironis ;)
pali kerdismenos eisai
EBAY KAI AGIOS O THEOS ;)

emix24
05/10/2009, 13:58
Να σας πω απλα οτι σημερα μου ηρθαν κατι πραγματα απο Αμερικη και πληρωσα 3ευρω στον courrier για τα τελωνειακα!

miatas
05/10/2009, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Να σας πω απλα οτι σημερα μου ηρθαν κατι πραγματα απο Αμερικη και πληρωσα 3ευρω στον courrier για τα τελωνειακα!


πραγματα αξιας?

ρε παιδια πως γινεται να ειναι ακομα στην αμερικη?πηρα τηλ στο τελωνειο σημερα κ μου ειπαν οτι ειναι ελλαδα απο τις 30/9 κ οτι μεσα στην εβδομαδα θα εκτελωνιστει..οτι να ναι

-International Dispatch, October 05, 2009, 7:20 am, ISC NEW YORK NY(USPS)
-International Dispatch, September 29, 2009, 7:58 pm, ISC LOS ANGELES CA (USPS)

emix24
05/10/2009, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από miatas
πραγματα αξιας?

Εχεις pm (αν και ο κοσμος το εχει τουμπανο και εμεις κρυφο καμαρι)!!!

Lazio
05/10/2009, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από miatas
πραγματα αξιας?

ρε παιδια πως γινεται να ειναι ακομα στην αμερικη?πηρα τηλ στο τελωνειο σημερα κ μου ειπαν οτι ειναι ελλαδα απο τις 30/9 κ οτι μεσα στην εβδομαδα θα εκτελωνιστει..οτι να ναι

-International Dispatch, October 05, 2009, 7:20 am, ISC NEW YORK NY(USPS)
-International Dispatch, September 29, 2009, 7:58 pm, ISC LOS ANGELES CA (USPS)



Φιλε μου προφανως εχει μπλοκαρει στο τελωνειο για να εκτελωνιστει......... δε το γλυτωνεις το μπουγιουρντι ......:wave2:

motzin
05/10/2009, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από miatas
πραγματα αξιας?

ρε παιδια πως γινεται να ειναι ακομα στην αμερικη?πηρα τηλ στο τελωνειο σημερα κ μου ειπαν οτι ειναι ελλαδα απο τις 30/9 κ οτι μεσα στην εβδομαδα θα εκτελωνιστει..οτι να ναι

-International Dispatch, October 05, 2009, 7:20 am, ISC NEW YORK NY(USPS)
-International Dispatch, September 29, 2009, 7:58 pm, ISC LOS ANGELES CA (USPS)

Εσύ γιατί πήρες τηλέφωνο στο ΤΕΛΩΝΕΙΟ;

miatas
05/10/2009, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Φιλε μου προφανως εχει μπλοκαρει στο τελωνειο για να εκτελωνιστει......... δε το γλυτωνεις το μπουγιουρντι ......:wave2:
αυτο ειναι σιγουρο



Αρχικά δημιουργήθηκε από motzin
Εσύ γιατί πήρες τηλέφωνο στο ΤΕΛΩΝΕΙΟ;

για να δω αν ειναι στην ελλαδα

motzin
05/10/2009, 19:51
δεν τους παρατάς ήσυχους και τους αναστατώνεις με τηλέφωνα. το δέμα μόλις μπει ελλάδα δεν παρακολουθείται απο usps μέσω της αντίστοιχης εύρεσης δέματος-αποστολής ούτε από ελτα, οπότε μην τους βάζεις ιδέες τους τελωνειακούς....

miatas
05/10/2009, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από motzin
δεν τους παρατάς ήσυχους και τους αναστατώνεις με τηλέφωνα. το δέμα μόλις μπει ελλάδα δεν παρακολουθείται απο usps μέσω της αντίστοιχης εύρεσης δέματος-αποστολής ούτε από ελτα, οπότε μην τους βάζεις ιδέες τους τελωνειακούς....


650ευρω εδωσα κ θελω να ξερω που ειναι το δεμα μου.τι προβλημα εχεις?

motzin
06/10/2009, 14:52
:wave2: