PDA

View Full Version : ?86 για τον αριθμό κυκλοφορίας μπροστά; Μην τρελαθούμε!



IPL
30/03/2009, 00:23
Γειά σας,

Μένω Κύπρο και σήμερα ενώ έκανα χαλαρά την βόλτα μου στο κέντρο της Λευκωσίας με το μηχανάκι μου, με αναχαιτήζει στήσιμο της αστυνομίας (μπλόκο μόνο με Ζητάδες παρακαλώ, 6-7 στον αριθμό). Πρώτη φορά με σταμάτησαν σε μπλόκο με την μηχανή και λέω και γω είμαι προβλεπόμενος, δεν τρέχει μία. Στάματάω και γω άνετος και ωραίος βγάζω το κράνος και πριν καν πω την καλησπέρα μου μου λέει ο τύπος: 'Που είναι ο αριθμός κυκλοφορίας μπροστά;' Μου έρχεται να τρελαθώ! Δεν ξέρω αν παίζει το ίδιο Ελλάδα αλλά Κύπρο σου δίνουν ένα αυτοκόλλητο με τον αριθμό κυκλοφορίας για να το κολλήσεις μπροστά στην μηχανή. Όταν είχα πάρει την μηχανή από εδώ και μου έδωσε η αντιπροσωπεία το αυτοκόλλητο τους ρώτησα αν είναι υποχρεωτικό και μου είπαν 'ε, εντάξει τώρα'. Περιττό να πω πως από τις 100 μηχανές στον δρόμο, ζήτημα αν το έχει κολλήσει ο ένας. Λέω και γω του κου Ζητά (Cyprus version), 'συγγνώμη αλλά δεν ήξερα πως είναι υποχρεωτικό'. Και ενώ είχε καταλάβει από την προφορά μου πως δεν ήμουν χωριανός του, γυρνάει και μου λέει: 'Γιατί στην Ελλάδα δεν είναι'; Κόκκαλο! Του απαντάω και γω την αλήθεια: 'Δεν ξέρω, δεν είχα ποτέ μηχανή στην Ελλάδα'.

Τελικά την κλήση την πήρα, στην Κύπρο δεν υπάρχει συζήτηση με την αστυνομία, ποτέ. Δεν την γλιτώνεις. ?_86 ευρώ παρακαλώ, από το πουθενά μου στοίχησε η βόλτα!

Στην Ελλάδα δινεται ο αριθμός κυκλοφορίας σε μικρό αυτοκόλλητο και είναι από τον νόμο υποχρεωτικό να μπει στην ζελατίνα της μηχανής μπροστά;

TROOPER
30/03/2009, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από IPL


Στην Ελλάδα δινεται ο αριθμός κυκλοφορίας σε μικρό αυτοκόλλητο και είναι από τον νόμο υποχρεωτικό να μπει στην ζελατίνα μπροστά;

ΕΙΣΑΙ ΜΟΥΡΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ ???

:lol: :lol: :lol: :lol:

camen
30/03/2009, 00:29
:nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

TROOPER
30/03/2009, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από IPL
...............στην Κύπρο δεν υπάρχει συζήτηση με την αστυνομία, ποτέ.

ΟΥΤΕ ΕΔΩ.

ΔΕ ΜΑΣ ΠΡΟΛΑΒΑΝΟΥΝ :lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol: :bigcry:

McTalas
30/03/2009, 01:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΟΥΤΕ ΕΔΩ.

ΔΕ ΜΑΣ ΠΡΟΛΑΒΑΝΟΥΝ :lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol: :bigcry:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

etsi etsi !!!!

siga min valo kai simaia!!!

makis206
30/03/2009, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από IPL
Στην Ελλάδα δινεται ο αριθμός κυκλοφορίας σε μικρό αυτοκόλλητο και είναι από τον νόμο υποχρεωτικό να μπει στην ζελατίνα της μηχανής μπροστά;

Στο επόμενο μπλόκο να τους πεις ότι αυτό που είδαν στην Ελλάδα ήταν τα τέλη κυκλοφορίας...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
30/03/2009, 01:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Στο επόμενο μπλόκο να τους πεις ότι αυτό που είδαν στην Ελλάδα ήταν τα τέλη κυκλοφορίας...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Τι μλκς :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

IPL
30/03/2009, 06:47
Σωστό, τα τέλη κυκλοφορίας μπαίνουν μπροστά τώρα που θυμήθηκα.

Το θέμα είναι ότι μάλλον βγήκανε για να μαζέψουν χρήματα όπως και Ελλάδα δηλαδή. Πόσες φορές είδα περιπολικό μπροστά μου και ποτέ δεν με σταμάτησε κανείς.

Αυτό το αυτοκόλλητο είναι και άσχημο να το βάλεις μπροστά στην καλή σου ρε γαμώτο, μιλάμε για άσπρο με μαύρα γράμματα. Κάποια πατέντα θα κάνω όμως, αυτή τη βλακεία ως έχει δεν την βάζω μπροστά.

manhunter
30/03/2009, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από IPL
Σωστό, τα τέλη κυκλοφορίας μπαίνουν μπροστά τώρα που θυμήθηκα.

Το θέμα είναι ότι μάλλον βγήκανε για να μαζέψουν χρήματα όπως και Ελλάδα δηλαδή. Πόσες φορές είδα περιπολικό μπροστά μου και ποτέ δεν με σταμάτησε κανείς.

Αυτό το αυτοκόλλητο είναι και άσχημο να το βάλεις μπροστά στην καλή σου ρε γαμώτο, μιλάμε για άσπρο με μαύρα γράμματα. Κάποια πατέντα θα κάνω όμως, αυτή τη βλακεία ως έχει δεν την βάζω μπροστά.



Βάλτο στο λάστιχο, έτσι δεν θα φαίνεται πάντα και δεν θα χαλιέσαι

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

kalesin
30/03/2009, 10:06
δυστυχως στην κυπρο ειναι υποχρεωτικο το νουμερο και μπροστα
ασχετο αν κανουν τα στραβα ματια τις περισσοτερες φορες

το βαζεις στο φτερο κ εισια κ 100% νομιμος...

απλα επεσες στην περιπτωση

για νε ειναι 6-7 Ζηταδες σε μπλοκο.. και να σταματανε μηχανη με τον οδηγο να φοραει κρανος.. [υποθετω οτι το φοραγες] τοτε επεσες στην περιπτωση

ολοι κ ολοι στην κυπρο ειναι καμια 15αρια ζηταδες... σου την επεσαν οι μισοι.. μαλλον ειχανβγει να στρωσουν τα καινουργια cbr..

δυστυχως το πληρωνεις... εκτος αν πας στο τμημα κ πιασεις τον διοικητη..
αν εισαι απο ελλαδα τοτε μπορεις να ισχυριστεις οτι δεν ηξερες το συγκεκριμενο νομο. Το να εχεις βαλει το αυτοκολλητο νουμερο μπορει να βοηθησει σε αυτη την περιπτωση.
Το ιδιο εχει παθει κ ενας φιλος.. αλλα αυτος το τραβηξε ακομα πιο πολυ. Την ωρα που τον εγραφε ο αστυνομος του ζητησε τα νουμερα κ του εκανε αναφορα γιατι ενω τον εγραφε για νουμερο [ενω φορουσε πληρη εξοπλισμο κ πηγαινε αργα] περασαν κ χαιρετηθηκαν με τους αστυνομους καμια 10αρια καγκουραιοι χωρις κρανη...

Με λιγα λογια.. κανε μια βολτα απο το τμημα, μιλα με τον διοικητη.. που ξερεις;
αλλα βαλε το αυτοκολλητο πριν πας

:wave2:

SVX
30/03/2009, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από IPL


Τελικά την κλήση την πήρα, στην Κύπρο δεν υπάρχει συζήτηση με την αστυνομία, ποτέ. Δεν την γλιτώνεις. ?_86 ευρώ παρακαλώ, από το πουθενά μου στοίχησε η βόλτα!



καλα σε καναν ... μηχανοβιε.... :wacko: επρεπε να σε γραψουν που οδηγας και στο αριστερο ρευμα... :dizzy: :lol: :rotflmao:

menos
30/03/2009, 10:19
Ας ελπισουμε πως δεν θα μεταφερουν αυτο το νομο και στην Ελλαδα!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

kalesin
30/03/2009, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Ας ελπισουμε πως δεν θα μεταφερουν αυτο το νομο και στην Ελλαδα!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

η αν τον μεταφερουν.. ας τον μεταφερουν αυτουσιο...
να ειναι οι πινακιδες πισω σε μεγεθος πακετου καπνου

:D

devil's animal
30/03/2009, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από IPL


Στην Ελλάδα δινεται ο αριθμός κυκλοφορίας σε μικρό αυτοκόλλητο και είναι από τον νόμο υποχρεωτικό να μπει στην ζελατίνα της μηχανής μπροστά;


ρε ανθρωπε αν συνεβαινε αυτο, δεν θα προλαβαιναν οι δικοι μου να ερχονται στην ΓΑΔΑ για επισκεψη...

γιατι,για να εβγαινα απο εκει μεσα,θα επρεπε πρωτα να παγωνε η κολαση...
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

κανε οτι σου ειπε ο kalesin και μπορει να την γλιτωσεις...
:wave2:

ADVENTURAZ
30/03/2009, 15:51
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :confused: :confused:
Αυτο μαλλον ειναι παγκοσμια πρωτοτυπια!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εδω(στην Ελλαδα εννοω) καλα καλα δεν βαζουμε την πισω(κακος φυσικα αλλα..)θα εχουμε και μπροστινη?!
ΗΜΑΡΤΟΝ...!!!

IPL
30/03/2009, 18:41
Λοιπόν, πήγα σήμερα στο τμήμα της περιοχής μου για να δω τον διοικητή και αν δεν μπορεί να κάνει τίποτα να πληρώσω. Τελικά δεν έχει περαστεί ακόμα οπότε θα πρέπει να περάσω σε 3-4 μέρες. Ούτε ο διοικητής ήταν εκεί (surprise!).

Εκεί που ρώτησα για τον διοικητή έπεσα σε ένα παλικάρι, γραφέα αστυνομικό τον οποίο μακάρι να είχε στην διάθεσή του οποιαδήποτε αστυνομική δύναμη στον κόσμο. Ο τύπος ήταν πολύ street wise, όχι σαν τους τους περισσότερους αστυνομικούς που είναι εκτός τόπου κ χρόνου. Ήξερε για μηχανές κλπ οπότε αυτό ίσως βοήθησε.

Ρώτησα για τον διοικητή και αφού δεν ήταν εκεί με ρώτησε τι τον ήθελα. Του περιέγραψα την φάση και μου είπε ότι είναι εξώδικο οπότε ο μόνος τρόπος να μην πληρώσω είναι να την πληρώσει ο ίδιος ο αστυνομικός. Γενικώς μιλήσαμε για 10 λεπτά κ φέρθηκε πολύ εντάξει, σε μια φάση ο ίδιος με γύρισε πίσω σχεδόν από την πόρτα που έφευγα για να μου μιλήσει. Μου είπε επίσης πως αφού δεν είχα κολλήσει κ τα τέλη κυκλοφορίας θα μπορούσε να με γράψει και γι αυτό. Ότι πέτυχα στην περίπτωση κ ότι ο αστυνομικός που με έγραψε μάλλον του είχαν πει να βγει κ να γράψει x κλήσεις. Μιλησαμε για το τι έγινε κ μου μίλησε σαν άνθρωπος κ όχι σαν αστυνομικός. Μπράβο του πάντως.

Επίσης μου είπε το εξής σημαντικό: Η αστυνομία πλέον δεν κυνηγάει μηχανές εδώ. Πριν καιρό, είχαν κυνηγήσει κάποιον με μηχανή που δεν είχε σταματήσει κ έπεσε κ σκοτώθηκε το παιδί. Γι αυτό έχουν ρητή εντολή να μην κυνηγάνε μηχανές. Η μόνη περίπτωση να σε βρούνε είναι καθώς φεύγεις να δουν τον αριθμό πίσω σου. Αλλά κυνηγητό γιοκ.

avlihos
30/03/2009, 19:27
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Πληρώνεις 86 ευρά και την επόμενη βλέπουν ττην ουρά να χαααααααααααααααανετε στο βάθος!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ledz
30/03/2009, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
μαλλον ειχανβγει να στρωσουν τα καινουργια cbr..

:nono: GSX-R εχουν στην Κυπρο...


159875

TROOPER
31/03/2009, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
:nono: GSX-R εχουν στην Κυπρο...

το θεμα ειναι πως τα πανε ?

kalesin
31/03/2009, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
:nono: GSX-R εχουν στην Κυπρο...


προσφατα πηραν κ τα καινουργια CBR

:bigcry:

makis206
31/03/2009, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
προσφατα πηραν κ τα καινουργια CBR
:bigcry:

Ευτυχώς που το TnT παρέμεινε στην έκθεση τελικά...:bigcry: :lol:

kalesin
31/03/2009, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ευτυχώς που το TnT παρέμεινε στην έκθεση τελικά...:bigcry: :lol:

νομιζεις

:smokin:

makis206
31/03/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
νομιζεις
:smokin:

Ευτυχώς που το πήρε άλλος τότε ;;; :look:

kalesin
31/03/2009, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ευτυχώς που το πήρε άλλος τότε ;;; :look:

μη σπαμαρεις στο θρεντ του παιδιου ρε...





ποιος ξερει που βρισκεται το ΤΝΤ.. ισως καπου πολυ κοντα

Tsakalaki
31/03/2009, 12:16
Ωραία, καλά πάμε


πινακίδα και μπροστά...


άντε, να μας γράφουνε και για κράνος, επειδή δεν φαίνονται τα χαρακτηριστικά προσώπου...