PDA

View Full Version : Ας μην τον ξεχάσουμε...



Εχετλαίος
31/03/2009, 09:03
Από τη zougla.gr

""Βίντεο ντοκουμέντο από το θάνατο του μικρού Παναγιώτη Βασιλέλλη
30 Μαρτίου 2009, 23:50

Ντροπή. Αυτή είναι η λέξη που ταιριάζει στην υπόθεση του Παναγιώτη Βασιλέλλη. Μια υπόθεση που κρατάει εδώ και οχτώ χρόνια, «στοιχειώνοντας» μια οικογένεια.

Οι πέντε κατηγορούμενοι της υπόθεσης, τέσσερις ανώτεροι υπάλληλοι της Εθνικής Τράπεζας και ένας γιατρός, με τη συμβολή του ανάλγητου κράτους, έχουν φτάσει πολύ κοντά στο στόχο τους, που είναι η οριστική αθώωσή τους για το θάνατο του τρίχρονου Παναγιώτη.

Το Εφετείο Μυτιλήνης, κρίνοντας ότι δεν προκύπτουν ποινικές ευθύνες, προκάλεσε για μια ακόμη φορά το κοινό αίσθημα περί δικαιοσύνης. Πάλι καλά που ο Άρειος Πάγος έκρινε ότι συντρέχουν λόγοι για επανεκδίκαση της υπόθεσης.

Στις 11 Φεβρουαρίου 2008, η εκπομπή «Κίτρινος Τύπος» είχε αποκαλύψει το ρόλο που έπαιξε στην υπόθεση της δέσμευσης των χρημάτων, που θα έσωζαν τον Παναγιώτη, ο τότε σύμβουλος της Εθνικής Τράπεζας και μετέπειτα επικεφαλής της Υπηρεσίας Ειδικών Ελέγχων, Σπύρος Κλαδάς.

Σε όλους εκείνους που ακόμη και τώρα, οχτώ χρόνια μετά το θάνατο του παιδιού, συνεχίζουν να το σκυλεύουν απροκάλυπτα, προσπαθώντας να «κουκουλώσουν» την υπόθεση, ίσως δημιουργήσει ενοχές το τελευταίο βλέμμα του Παναγιώτη, οι τελευταίες του λέξεις, λίγα δευτερόλεπτα πριν ξεκινήσει το μεγάλο του ταξίδι…

Ο Παναγιώτης, κλείνοντας τα μάτια του στις 5 Μαρτίου 2001, έγινε άθελά του η αιτία να κερδίσει τη μάχη για τη ζωή ο τετράχρονος Κώστας Χάνος από το Βόλο. Ο μικρός Κώστας έπασχε από νευροβλάστωμα, όπως και ο Παναγιώτης, αλλά είχε την τύχη με την έκταση που πήρε η υπόθεση της οικογένειας Βασιλέλλη να κινηθούν οι κατάλληλοι μηχανισμοί που τον οδήγησαν στο Memorial Hospital στη Νέα Υόρκη και τη σωτηρία. Τρανταχτή απόδειξη για όλους όσοι υποστήριζαν ότι ο Παναγιώτης είχε ούτως ή άλλως λιγοστές ελπίδες να ζήσει, το χαμόγελο ευτυχίας του Κώστα Χάνου…""


Σιχαμεροί και τρισάθλιοι, φρικτά τη όψη ανθρωπόμορφα ερπετά, πως μπορείτε και κοιμάστε τα βράδυα;
:mad:

Alkis
31/03/2009, 19:16
1) Μην υβρίζεις τα ερπετά.
2) Ένα κτήνος ψυχή τε και σώματι, δεν έχει συνείδηση. Τέλος.
3) Σε τέτοιες θέσεις, το να συναντάς αξιόλογες υπάρξεις (πόσο μάλλον ανθρώπους), είναι η εξαίρεση του κανόνα.

Άχρηστα τομ... υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα, παράσιτα της κοινωνίας, που θα τρέφονται από την δυστυχία του άλλου.

Ο καθένας κάνει ότι μπορεί, απο κει και ύστερα όμως τέτοια τομ... θα έιναι πάντα πάνω από το κεφάλι μας, μπαμπούλες.

Υπάρχει δεν υπάρχει Θεός, όλα πληρώνονται. Θα έρθει η ώρα τους. Υπάρχουν κάποιοι κανόνες στη φύση και τη ζωή. Ό'τι σπείρεις, στο τέλος θα θερίσεις.

hidefnick
01/04/2009, 00:45
Εχώ ένα θέμα με τα παιδιά. Και από πριν αποκτήσω. Είναι το μέλλον. Είναι η ζωή. Είναι η συνέχεια. Είναι ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Και έχω ένα θέμα με την βία. Την θεωρώ άχρηστη. Εχω δει δύο φίλους και 2-3 άγνωστους να πεθαίνουν μπροστά μου για το τίποτα. Πάντα υπάρχουν και άλλοι τρόποι, και πολλές φορές χειρότεροι από φυσικό πόνο....

Εκείνο το βλέμμα δεν το έχω ξεχάσει ποτέ. Από τότε. Και ήταν ίσως από τις λίγες φορές στην ζωή μου που ήθελα να σκοτώσω άνθρωπους. Απλά έτσι να πάνε τα παιδιά τους - και ας μην έφταιξαν τίποτα - όπως αυτός ο ΑΓΓΕΛΟΣ. Οχι για να καταλάβουν το λάθος τους (αυτό δεν παίζει) αλλά μπας και πονέσουν τα ΖΩΑ.

Θεος (για εμένα) δεν υπάρχει. Υπάρχουμε εμείς. Και εμείς δεν κάνουμε τίποτα πια.

Οσο για τον Μάκη, sorry αλλά φτηνό συναίσθημα πουλάει.

Αντε και του χρόνου παιδιά......Ιδια ώρα, ίδιο σενάριο, ίδιες αντιδράσεις ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΛΗΞΗ, όπως τόσες και τόσες φορές στην ελλαδάρα μας. :( :( :( :(