PDA

View Full Version : How to...ζέσταμα μηχανής



manhunter
31/03/2009, 21:53
''Το παρόν δημοσιεύτηκε σε περιοδικό του εγχώριου ειδικού τύπου και το επιμελήθηκε ενυπόγραφα συνεργάτης του περιοδικού.
Μεταφέρεται αυτούσιο γιατί μπορεί να βοηθήσει κάποιους''


Μία από τις πιο διαδεδομένες αντιδικίες που κυκλοφορούν ανάμεσα στις παρέες των μηχανόβιων, αφορά το ζέσταμα του κινητήρα. Όχι άδικα,αφού το 70% της φθοράς των κινούμενων μηχανικών μερών του,προκαλέιται στα πρώτα δύο λεπτά της λειτουργίας του, μετά από πολύωρη ακινησία.

Βαρύτητα

Η βαρύτητα είναι ένς από τους δύο βασικούς λόγους που πρέπει να ζεσταίνουμε σωστά τον κινητήρα μας. Εξαιτίας αυτής, τα λάδια στο εσωτερικό του κινητήρα γλιστρούν από τις επιφάνειες των μετάλλων προς τα κάτω, με αποτέλεσμα να μειώνεται η αντιτριβική προστασία που παρέχουν στον κινητήρα.Από την ώρα που θα πατήσουμε την μίζα ή θα κλοτσήσουμε την μανιβέλλα, θέτοντας σε λειτουργία τον κινητήρα, η αντλία λαδιού χρειάζεται λίγο χρόνο μέχρι να επαναφέρει την τάξη στο σύστημα λίπανσης.


Ζέσταμα στο ρελαντί :nono:

Όσιο πιο γρήγορα κυκλοφορήσει το λάδι σε όλο το κύκλωμα λίπανσης, τόσο το καλύτερο, και για αυτό το λόγο ,, οι στροφές του κινητήρα πρέπει να είναι αρκετά πάνω από το ρελαντί, ώστε η αντλία να περιστρέφεται ταχύτερα , αυξάνοντας την πίεση του λαδιού. Οι εκκεντροφόροι στους τετράχρονους κινητήρες , είναι αυτοί που πρώοι ''πληρώνουν την νύφη'', αν η πίεση του λαδιού είναι ασθενής στα πρώτα δευτερόλεπτα λειτουργίας του κινητήρα.


Διαφορά Θερμοκρασίας

Οί σύχγρονοι κινητήρες, με τους ψεκασμούς κια τα αυτόματα τσόκ,φροντίζουν από μόνοι τους να κρατήσουν ψηλά τις στροφές του κινητήρα στα πρώτα λεπτά λειτουργίας, όμως δεν μπορούν να κάνουν τίπτοα για την κακιά συνήθεια πολλών, να ζεσταίνουν τον κινητήρα τους με την μοτοσυκλέτα ακίνητη. Το πρόβλημα εδώ είναι , η διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα στα κάρτερ και το μπλοκ των κιλύνδρων. Η άνοδος της θερμοκρασίας στους κιλύνδρους είναι ταχύτατη λόγω της καύσης, όμως την ίδια ώρα τα κάρτερ παραμένουν παγωμένα. Έτσι, η διαστολή των μετάλλων είναι ανομοιογενής , πράγμα που σε ακραίες περιπτώσεις, μπορεί να προκαλέσει παραμορφώσεις ή ρωγμές. Ο μόνος τρόπος για να ζεσταθεί ομοιόμορφα και γρήγορα ο κινήτήρας, είναι η μοτοσυκλέτα να κινείται με χαμηλές ταχύτητες, ώστε η κίνηση των γραναζιών του κιβωτίου ταχυτήτων και η τριβή των δίσκων του συμπλέκτη, να ζεστάνουν το κάτω τμήμα του κινητήρα.


Με δύο λέξεις :winka:


Βάλτε μπρος τον κινητήρα, αν έχει τσόκ ρυθμίστε το ώστε οι στροφές να είναι αρκετά πάνω από το ρελαντί και ξεκινήστε αμέσως, αλλάζοντας ταχύτητες και και οδηγώντας ήρεμα.Μετά από τέσσερα ή πέντε λεπτά, κλείστε το τσόκ και και αυξήστε σιγά σιγά τον ρυθμό οδήγησης σας. Το αποτέλεσμα θα είναι λιγότερες φθορές του κινητήρα σας, μακροημέρευση του καταλύτη και οικονομία καυσίμου, αφού αντί να καίτε βενζίνη επί πέντε λεπτά ακίνητος, θα έχετε καλύψει τα πρώτα χλμ της διαδρομής σας.



:wave2:

GiannisBlessed
31/03/2009, 22:23
το ιδιο ισχυει και για τα αμαξια νομιζω.

dim40
31/03/2009, 22:29
+1000

θα βοηθησει πολλους

SVX
31/03/2009, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
το ιδιο ισχυει και για τα αμαξια νομιζω.

ναι αυτο λεγεται απο πολλους "γκαραζοβιους" φιλους που εχω ...


εκει που δηλ. θα ειχα τηνν ZUZUKa μου ακινητη με μισο τσοκ στις 2000στρ...την εχω 1η +2α με 2600-2800 στρ. ...με "παππουδιστικους" ρυθμους μεχρι να ζεσταθει ....


Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΜΑ ετσι κι αλλιως ....... :smokin:

reinmeister
31/03/2009, 23:09
παπαριες...

kyko
31/03/2009, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
παπαριες...

paparies δλδ?
καλα τα λεει ή οχι...?

sotpag
31/03/2009, 23:14
απο τοτε που επαιζα με το ποδηλατο φωναζω πως το μοτερ δεν θελει στατικο ζεσταμα......:wave2: :wave2: :wave2:


οχι τωρα που μεγαλωσα και ξερω λιγοτερα!!!!

manhunter
31/03/2009, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
παπαριες...





:a22: :a22: :a22: :a22: :a22:

reinmeister
01/04/2009, 01:46
σαφεστατα και θελει στατικο ζεσταμα...απλως οχι μεχρι να ψησεις πριζολες οπως κανουν μερικοι...

manhunter
01/04/2009, 01:54
Άρα δημοσιευουν και ανακρίβειες τα περιοδικά.
Δεν είναι πανάκεια οι λύσεις που προτείνουν..

Για αυτό το πάμνε για φούντο...



...Αντώνη νταξ το pc??

npat
01/04/2009, 02:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter

Βάλτε μπρος τον κινητήρα, αν έχει τσόκ ρυθμίστε το ώστε οι στροφές να είναι αρκετά πάνω από το ρελαντί και ξεκινήστε αμέσως, αλλάζοντας ταχύτητες και και οδηγώντας ήρεμα.Μετά από τέσσερα ή πέντε λεπτά, κλείστε το τσόκ και και αυξήστε σιγά σιγά τον ρυθμό οδήγησης σας.

Αυτό το τέσσερα-πέντε λεπτά με τσοκ γιατί με ακούγεται... κάπως (σαν συνταγή για όμορφα μπουζί)?

Το μανιουαλ παντως της Χονδα (πού όλα τα ξέρει και όλα τα έχει προβλέψει----να τα λέμε αυτά) το λέει καθαρά: Όχι τσοκ για πάνω από 30 δευτερόλεπτα, εκτός και αν επικρατεί πολικό ψύχος.

:confused:

dodos 900
01/04/2009, 03:06
Εγώ την αφήνω 3-4 λεπτά και μετά ξεκινάω.Οι ταχύτητες μπαίνουνε αθόρυβα,η μηχανή δέν "βήχει"και μπορείς να ανοίξεις και λίγο το γκάζι.

Cpt. Haddock
01/04/2009, 07:22
Σε φυσιολογικές συνθήκες, ειδικά αν η μηχανή είναι σε γκαράζ, συνήθως ο χρόνος που κάνουμε να βάλουμε μπουφάν, κράνος, γάντια ειναι αρκετός. Μετά για λιγα λεπτά χαλαρή οδήγηση και ολα οκ...

Εγω βλέπω στον τιγρη, μεχρι να βαλω τα παραπάνω εχει ανάψει η μια παυλα θερμοκρασίας και μεχρι να ανέβω τη ραμπα και να κλείσω την πόρτα εχει αναψει και η δεύτερη.

Μην το παρακάνετε στο ζέσταμα, ειδικά στο στατικό :wave2:

sotpag
01/04/2009, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σε φυσιολογικές συνθήκες, ........................Μην το παρακάνετε στο ζέσταμα, ειδικά στο στατικό :wave2:






υπαρχει και αλλη λυση


μια γκαζιερα κατω απο το μοτερ για 5 λεπτα να ζεσταθει το λαδι


ασε που καιει και τα λαδια απο τις διαρροες και τα σπρει

nikos force
01/04/2009, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
υπαρχει και αλλη λυση


μια γκαζιερα κατω απο το μοτερ για 5 λεπτα να ζεσταθει το λαδι


ασε που καιει και τα λαδια απο τις διαρροες και τα σπρει εγω αυτο κανω ... και μεχρι να ξεκινησω , οι αναθυμιασεις απο τα καμμενα σπρευ και λαδια με χουν κανει πολυ ΧΑΙ και φευγω μεστην κ@βλα

notakos600
01/04/2009, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
εγω αυτο κανω ... και μεχρι να ξεκινησω , οι αναθυμιασεις απο τα καμμενα σπρευ και λαδια με χουν κανει πολυ ΧΑΙ και φευγω μεστην κ@βλα




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

THEOD
01/04/2009, 08:49
1-2 λεπτά στατικό ζέσταμα με το ρελαντί να είναι γύρω από τις 2Κ ίσα-ίσα μέχρι να να βγεί από το γκαράζ και φορέσω μπουφάν, κράνος, γάντια κλπ
Συνήθως μέχρι να γίνουν αυτά έχει ήδη ανάψει η πρώτη μπάρα και το θερμόμετρο ήδη δείχνει πάνω από 50 βαθμούς....
Προσεκτικά με μικρό άνοιγμα γκαζιού και έως μεσαίες στροφές για 2-3 λεπτά στο δρόμο μέχρι να φτάσει λίγο κάτω από την κανονική ή αλλιώς μέχρι το θερμόμετρο να καβαντζώσει τους 75 βαθμούς (απ' ότι έχω καταλάβει κάπου εκεί ανοίγει ο θερμοστάτης του).
Μετά δεν έχει ανάγκη.... :wave2:

DeadEye
01/04/2009, 09:16
Εγω παντα , τα αφηνω , να ζεστανει ( μια παυλιτσα ) , δηλαδη , συνηθως μεχρι να ξεκλειδωσω κ να φορεσω γαντια-κρανος . Μετα χαλαρα , στα πρωτα χλμ ...

:smokin:

pipis
01/04/2009, 10:10
εμένα κάνει πολύ θόρυβο στο γκαράζ και για να μην φάω καμία γλάστρα απο τον πρώτο όροφο αναγκαστικά ντυνόμουν κ μετα την έβαζα μπροστά.

Οποτε εκανα το σωστο σύμφωνα με το μοτο τρόπο ζεστάματος! :a25:

manhunter
01/04/2009, 10:23
Να πω και εγώ.


Κατεβαίνω γκαράζ. Γυρνάω κλειδί , βάζω κράνος γάντια, την βγάζω τσουλιστή από το γκαράζ, κατεβαίνω κλείνω πόρτα, και ξεκινάω χαλαρά.


Από ότι κατλαβαίνω όλοι λίγο πολύ κάνουμε το ίδιο.


Αυτο που λέει λοιπόν ο ειδικός τύπος, είναι λάθος?
Είναι εν μέρει λάθος? Και αν είναι λάθος, με ποια ευθύνη δημοσιεύτηκε??


:look: :look: :look:

nikos force
01/04/2009, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Να πω και εγώ.


Κατεβαίνω γκαράζ. Γυρνάω κλειδί , βάζω κράνος γάντια, την βγάζω τσουλιστή από το γκαράζ, κατεβαίνω κλείνω πόρτα, και ξεκινάω χαλαρά.


Από ότι κατλαβαίνω όλοι λίγο πολύ κάνουμε το ίδιο.


Αυτο που λέει λοιπόν ο ειδικός τύπος, είναι λάθος?
Είναι εν μέρει λάθος? Και αν είναι λάθος, με ποια ευθύνη δημοσιεύτηκε??


:look: :look: :look: εδω δημοσιευουν σχολια ου τυπου ποσο καλη μηχανη ειναι το Ζ750 , εκει θα κολλησουν

pipis
01/04/2009, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Να πω και εγώ.


Κατεβαίνω γκαράζ. Γυρνάω κλειδί , βάζω κράνος γάντια, την βγάζω τσουλιστή από το γκαράζ, κατεβαίνω κλείνω πόρτα, και ξεκινάω χαλαρά.


Από ότι κατλαβαίνω όλοι λίγο πολύ κάνουμε το ίδιο.


Αυτο που λέει λοιπόν ο ειδικός τύπος, είναι λάθος?
Είναι εν μέρει λάθος? Και αν είναι λάθος, με ποια ευθύνη δημοσιεύτηκε??


:look: :look: :look:


απο που συμπέρανες οτι αυτο που γραφει το περιοδικό ειναι λάθος?? επειδη οι πιο πολλοι κάνουν άλλη διαδικασία για το ζεσταμα??

manhunter
01/04/2009, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
απο που συμπέρανες οτι αυτο που γραφει το περιοδικό ειναι λάθος?? επειδη οι πιο πολλοι κάνουν άλλη διαδικασία για το ζεσταμα??

Προφανώς:winka:
Οι περισσότεροι λένε οτι το αφήνουν λίγο και φευγουν.
Η οτι δεν κάνει να κινηθείς με το τσοκ ανοικτό


Το άρθρο του περιοδικού λέει τελείως άλλα.


Απλά δεν είμαι ο άνθρωπος που επειδή θα το δω γραμμένο σε ένα περιοδικό, θα το θεωρήσω και πανάκεια λύση.


:wave2:

road spirit
01/04/2009, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
... με ποια ευθύνη δημοσιεύτηκε?? :lol:


χωρίς καμία ευθύνη πάντως, σου λέω ότι το παρόν θρεντ μάλλον θα το φάει η μαρμάγκα εντός ολίγου ...

manhunter
01/04/2009, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:lol:


χωρίς καμία ευθύνη πάντως, σου λέω ότι το παρόν θρεντ μάλλον θα το φάει η μαρμάγκα εντός ολίγου ...


Γιατί ρε Γιάννη??


Λόγω copyrights??

road spirit
01/04/2009, 11:03
:winka:

manhunter
01/04/2009, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:winka:


Δεκτό και σεβαστό Γιάννη.


Αν και κατα την γνώμη μου, θα πρέπει να καθαριστεί και να μείνει μόνο το πρώτο ποστ.


Στείλτε το








:smilea:

red_monster
01/04/2009, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Προφανώς:winka:
Οι περισσότεροι λένε οτι το αφήνουν λίγο και φευγουν.
Η οτι δεν κάνει να κινηθείς με το τσοκ ανοικτό


Το άρθρο του μοτό λέει τελείως άλλα.


Απλά δεν είμαι ο άνθρωπος που επειδή θα το δω γραμμένο σε ένα περιοδικό, θα το θεωρήσω και πανάκεια λύση.


:wave2:

σωστότατο είναι το άρθρο του περιοδικού , επειδή οι περισσότεροι κάνουμε λίγο πολύ άλλα δεν σημαίνει οτι είναι και σωστά

OldMan
01/04/2009, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Αν και κατα την γνώμη μου, θα πρέπει να καθαριστεί και να μείνει μόνο το πρώτο ποστ.
Τότε είναι που θα το φάει η μαρμάγκα ...:winka:

θα μεταποιηθεί, ώστε να μπορέσει να συνεχιστεί η συζήτηση (εάν είναι επιθυμητό...):lol:

dirtbird
01/04/2009, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Εγω βλέπω στον τιγρη, μεχρι να βαλω τα παραπάνω εχει ανάψει η μια παυλα θερμοκρασίας και μεχρι να ανέβω τη ραμπα και να κλείσω την πόρτα εχει αναψει και η δεύτερη.


H κατάλληλη κλίμακα μέτρησης για το κατάλληλο target group.....:rolleyes: :rolleyes:

:D

reinmeister
01/04/2009, 13:12
εγω θελω να συνεχιστει...ειμαι οπαδος της ομοιομορφιας...αφου να σκεφτειτε οταν ειναι να ριξω καμια σφαλιαρα ,τριβω πρωτα μεταξυ τους τα χερια μου μην τυχον και ραγισει το ενα απο την διαφορα αυξησης της μεταξυ των θερμοκρασιας...

manhunter
01/04/2009, 13:18
Ρε κάντε ότι θέλετε, εγώ το γραψα??

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

dirtbird
01/04/2009, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εγω θελω να συνεχιστει...ειμαι οπαδος της ομοιομορφιας...αφου να σκεφτειτε οταν ειναι να ριξω καμια σφαλιαρα ,τριβω πρωτα μεταξυ τους τα χερια μου μην τυχον και ραγισει το ενα απο την διαφορα αυξησης της μεταξυ των θερμοκρασιας...

Καλά κάνεις αλλά μη ξεχνάς ότι πρέπει να χαιδέψεις και λίγο αυτόν που θα τη φάει :winka:

OldMan
01/04/2009, 13:31
Ρε Ορκωτέ, ο καθένας έχει δικαίωμα να γράφει ότι νομίζει (ειδικά άν ακούγεται λογικό), αλλά θα το πάμε το θέμα τελικά στο εάν και κατά πόσο πρεπει να γίνεται κάτι τέτοιο σε έντυπα του ειδικού τύπου και τι βαρύτητα έχει η δημοσίευσή τους (φθάνοντας ακόμη και στην Νομική ευθύνη τέτοιων δημοσιεύσεων...), οπότε ας περιοριστούμε στην εποικοδομητική :lol: :rotflmao: :lol: ανταλλαγή απόψεων επί του θέματος ... :winka:



π.χ. στην παράγραφο σχετικά με την Διαφορά Θερμοκρασίας αναπτύσσονται ανατριχιαστικοί παραλογισμοί (του τύπου: περιμένουμε από το σασμάν να ζεστάνει τον μπλοκ του κινητήρα) αλλά έχουν τεκμηρίωση ...:winka:

devil's animal
01/04/2009, 13:33
βαζεις μπροστα, κλεινεις μπουφαν, φορας κρανος, φορας γαντια, τσεκαρεις θερμοκρασια νερου.
μολις δειξει ενδειξη αντι για παυλιτσες (στο δικο μου ξεκιναει με 40) βαζεις πρωτη και ξεκινας χαλαρα.
μετα απο 5-10 λεπτα (αναλογα το κρυο) ανοιγεις γκαζι μεχρι τις μισες στροφες.
μετα απο 5-10 λεπτα εχεις ολο το γκαζι στην διαθεση σου.
:wave2:

reinmeister
01/04/2009, 13:41
παρε μια καταπληκτικη δικη μου τεκμηριωση...

το καλυτερο ειναι εχθρος του καλου...αρα φιλος του κακου...:bigcry:

ρε τι εχουμε παθει...

υ.γ. καπου πρεπει να εχω φυλαξει την μαλαστουπα που χρησιμοποιουσε ενας μπαρμπας μου για να ζεσταινει το προκατοχικο mercedes φορτηγο που ειχε...:lol:

εγω σταματω εδω γιατι αν συνεχισω θα πω πολυ ασχημα πραγματα για τον ελληνικο "ειδικο" τυπο και ζε γκανει...:wave2:

υ.γ.2...πετα το παραπανω ραμολι...αστο μονο 5 λεπτα να το χαρω...

:rotflmao: :lol: :blush:

Mpompini
13/04/2009, 04:35
thx....mexri twra pisteua pws einai kalytera na kanw zestama akinitos.....