PDA

View Full Version : ΜΠΟΥΚΟΤΑΖ ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ



Σελίδες : [1] 2

blueangel
01/04/2009, 18:03
Αναδημοσιευση απο αλλο φορουμ :

Αγαπητοί εσπρεσάκηδες, φραπεδάκηδες, καπουτσινάκηδε ς,


όπως όλοι γνωρίζετε στα καταστήματα που μας σερβίρουν τους καφέδες μας, μας πιάνουν τα
οπίσθια(!!!) υπερχρεώνοντας τα ροφήματα, κερδοσκοπώντας σε βάρος των απλών καταναλωτών.

Ένα απλό προϊόν που στα σούπερ μάρκετ κοστίζει ανάμεσα στα 0,75 - 4 ευρώ η συσκευασία, στα καφέ
που βρίσκονται σε κεντρικά σημεία και στις περιοχές αναψυχής και διασκέδασης της Αθήνας, των
μεγάλων αστικών κέντρων και των τουριστικών προορισμών, οι τιμές ξεπερνούν κάθε φαντασία. Ένας
ελληνικός καφές ξεκινάει από 2,5 ευρώ, η τιμή εκκίνησης του γαλλικού είναι στα 3 ευρώ, ενώ ο
καπουτσίνο - ως προϊόν ιταλικής φινέτσας και μόδας - ξεκινάει στα 3,5 ευρώ.

Όλα αυτά συμβαίνουν την ώρα, που στο εξωτερικό οι τιμές αυτών το υπηρεσιών,
δεν ξεπερνούν ούτε κατά το ήμισυ των παραπάνω "ελληνικών" τιμών.

Συνήθως οι τιμές του καφέ εκτινάσσονται σε περιόδους πολέμου. Τελικά, η Ελλάδα βρίσκεται σε
ακήρυχτο πόλεμο με τη γενιά των 700 ευρώ - τους συνήθεις πελάτες, λόγω ηλικίας, των καφετεριών. Τα
παιδιά αυτά τιμούν τον παραδοσιακό τρόπο συνεύρεσης και κοινωνικοποίησ ης των Ελλήνων, δίνοντας με
αυτό τον τρόπο ζωή και οικονομική στήριξη στις επιχειρήσεις και στους χιλιάδες εργαζόμενους αυτών.

Καλούμε λοιπόν όλους εσάς να διεκδικήσετε δυναμικά τον απαιτούμενο σεβασμό
προς τον πελάτη, την τσέπη του και τη νοημοσύνη του.

Το Σάββατο 11 Απριλίου 2009 δεν θα πάμε για τον καθιερωμένο καφέ με φίλους.
Ας απολαύσουμε τη βόλτα μας στα μαγαζιά και στους δρόμους και ας μαζευτούμε στα σπίτια μας για καφέ.

Αν λοιπόν αυτές οι επιχειρήσεις θέλουν να επιβιώσουν εν μέσω κρίσης,
ας ρίξουν τις τιμές, προκειμένου να διατηρήσουν την πελατεία τους.

:beer:

Lazio
01/04/2009, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Αναδημοσιευση απο αλλο φορουμ :

Αγαπητοί εσπρεσάκηδες, φραπεδάκηδες, καπουτσινάκηδε ς,


όπως όλοι γνωρίζετε στα καταστήματα που μας σερβίρουν τους καφέδες μας, μας πιάνουν τα
οπίσθια(!!!) υπερχρεώνοντας τα ροφήματα, κερδοσκοπώντας σε βάρος των απλών καταναλωτών.

Ένα απλό προϊόν που στα σούπερ μάρκετ κοστίζει ανάμεσα στα 0,75 - 4 ευρώ η συσκευασία, στα καφέ
που βρίσκονται σε κεντρικά σημεία και στις περιοχές αναψυχής και διασκέδασης της Αθήνας, των
μεγάλων αστικών κέντρων και των τουριστικών προορισμών, οι τιμές ξεπερνούν κάθε φαντασία. Ένας
ελληνικός καφές ξεκινάει από 2,5 ευρώ, η τιμή εκκίνησης του γαλλικού είναι στα 3 ευρώ, ενώ ο
καπουτσίνο - ως προϊόν ιταλικής φινέτσας και μόδας - ξεκινάει στα 3,5 ευρώ.

Όλα αυτά συμβαίνουν την ώρα, που στο εξωτερικό οι τιμές αυτών το υπηρεσιών,
δεν ξεπερνούν ούτε κατά το ήμισυ των παραπάνω "ελληνικών" τιμών.

Συνήθως οι τιμές του καφέ εκτινάσσονται σε περιόδους πολέμου. Τελικά, η Ελλάδα βρίσκεται σε
ακήρυχτο πόλεμο με τη γενιά των 700 ευρώ - τους συνήθεις πελάτες, λόγω ηλικίας, των καφετεριών. Τα
παιδιά αυτά τιμούν τον παραδοσιακό τρόπο συνεύρεσης και κοινωνικοποίησ ης των Ελλήνων, δίνοντας με
αυτό τον τρόπο ζωή και οικονομική στήριξη στις επιχειρήσεις και στους χιλιάδες εργαζόμενους αυτών.

Καλούμε λοιπόν όλους εσάς να διεκδικήσετε δυναμικά τον απαιτούμενο σεβασμό
προς τον πελάτη, την τσέπη του και τη νοημοσύνη του.

Το Σάββατο 11 Απριλίου 2009 δεν θα πάμε για τον καθιερωμένο καφέ με φίλους.
Ας απολαύσουμε τη βόλτα μας στα μαγαζιά και στους δρόμους και ας μαζευτούμε στα σπίτια μας για καφέ.

Αν λοιπόν αυτές οι επιχειρήσεις θέλουν να επιβιώσουν εν μέσω κρίσης,
ας ρίξουν τις τιμές, προκειμένου να διατηρήσουν την πελατεία τους.

:beer:





Φιλοξενουμενος ξενος συνεργατης απο Γερμανια αγορασε ενα τζελ και μια οδοντοκρεμα τα οποια εφτασαν κοντα τα 10 Ευρω......... τον ετσουξε και μου το ειπε χυμα....... οι τιμες σας ειναι παραλογα υψηλες

Και μου εδωσε το παραδειγμα με το γαλα...... 0.80 με 1.00 Ευρω το πολυ η τιμη του λιτρου στην Γερμανια των αρκετα υψηλοτερων μισθων..... εως και 1.70Ε στην Ψαροκοστενα Ελλαδιτσα.....

Αν κατσεις σε καφετερια για ενα καφε και κανα τοστακι δε σε φτανουν τα 10Ευρω........ και δε τα βαζω βενζινη να κανω μια κοντινη τσαρκα εκτος Αθηνων να αραξω καπου να χτυπησω τον καφε μου και να απολαυσω τη φυση...... και να ηταν μονο οι καφετεριες.....

ΑΣ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΡΙΣΗ ΣΑΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ..... υπαρχει τροπος τιμωριας στην εκμεταλευση :wave2:

p@nos
01/04/2009, 18:12
kalh ιδεα...

αν και εγω τον πληρωνω 1? και μαλλον δε θα πρεπε να μιλαω
:look:

matmat
01/04/2009, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Αναδημοσιευση απο αλλο φορουμ :

Αγαπητοί εσπρεσάκηδες, φραπεδάκηδες, καπουτσινάκηδε ς,


......
Καλούμε λοιπόν όλους εσάς να διεκδικήσετε δυναμικά τον απαιτούμενο σεβασμό
προς τον πελάτη, την τσέπη του και τη νοημοσύνη του.

Το Σάββατο 11 Απριλίου 2009 δεν θα πάμε για τον καθιερωμένο καφέ με φίλους.
Ας απολαύσουμε τη βόλτα μας στα μαγαζιά και στους δρόμους και ας μαζευτούμε στα σπίτια μας για καφέ.

Αν λοιπόν αυτές οι επιχειρήσεις θέλουν να επιβιώσουν εν μέσω κρίσης,
ας ρίξουν τις τιμές, προκειμένου να διατηρήσουν την πελατεία τους.

:beer:

το Καλυτερο να παρεις τον καφε σου απο το σπιτι και να την αραξεις εξω απο ο μαγαζι που θα πηγενες ;)


:beer: :wave2: :beer:

blueangel
01/04/2009, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
το Καλυτερο να παρεις τον καφε σου απο το σπιτι και να την αραξεις εξω απο ο μαγαζι που θα πηγενες ;)


:beer: :wave2: :beer:

Δεν είναι άσχημη ιδέα!!!!Το καλυτερότερο:beer: :beer: :beer:

epp1640
01/04/2009, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Φιλοξενουμενος ξενος συνεργατης απο Γερμανια αγορασε ενα τζελ και μια οδοντοκρεμα τα οποια εφτασαν κοντα τα 10 Ευρω......... τον ετσουξε και μου το ειπε χυμα....... οι τιμες σας ειναι παραλογα υψηλες

Και μου εδωσε το παραδειγμα με το γαλα...... 0.80 με 1.00 Ευρω το πολυ η τιμη του λιτρου στην Γερμανια των αρκετα υψηλοτερων μισθων..... εως και 1.70Ε στην Ψαροκοστενα Ελλαδιτσα.....

Αν κατσεις σε καφετερια για ενα καφε και κανα τοστακι δε σε φτανουν τα 10Ευρω........ και δε τα βαζω βενζινη να κανω μια κοντινη τσαρκα εκτος Αθηνων να αραξω καπου να χτυπησω τον καφε μου και να απολαυσω τη φυση...... και να ηταν μονο οι καφετεριες.....

ΑΣ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΡΙΣΗ ΣΑΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ..... υπαρχει τροπος τιμωριας στην εκμεταλευση :wave2:

Kαι μετά σε όποιον προσπαθώ να εξηγήσω ότι όταν είμαι Γαλλία στο Supermarket και στο φαγητό πληρώνω πολύ λιγότερα νομίζει ότι του λέω ψέμματα :rolleyes:

Εδώ που βλέπετε παρακαλώ, σε κεντρική καφετέρια, ο γαλλικός έχει 1.80.. Δύο γαλλικούς και 3 σοκολάτες πλήρωσα δεν πλήρωσα 12 ευρώ.. :rolleyes:

Για να μην θυμηθώ ότι εκεί που τρώω κρέπες στην Nantes πληρώνουμε 8.5 ευρώ για, ψευτοορεκτικό, κρέπα αλμυρή, ένα ποτήρι κρασί και κρέπα γλυκιά ή παγωτό..όταν εδώ αυτό που ονομάζουμε κρέπα και είναι σαν λάστιχο κάνει 4-5 ευρώ για να βάλεις στην καλύτερη μέσα 3 πραγματα.. :rolleyes:

Για να μην θυμηθώ ότι στο supermarket προϊόντα όπως, wd40, μπαταρίες και ένα κάρο άλλα τέτοια πράγματα κόστιζαν ακριβώς τα μισά χρήματα.. :rolleyes:


160152

vamei
01/04/2009, 19:01
Ο καφες κοντευει να φτασει το ουισκυ... Γεια μας ασπρο πατο...

blueangel
01/04/2009, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Για να μην θυμηθώ ότι εκεί που τρώω κρέπες στην Nantes πληρώνουμε 8.5 ευρώ για, ψευτοορεκτικό, κρέπα αλμυρή, ένα ποτήρι κρασί και κρέπα γλυκιά ή παγωτό..όταν εδώ αυτό που ονομάζουμε κρέπα και είναι σαν λάστιχο κάνει 4-5 ευρώ για να βάλεις στην καλύτερη μέσα 3 πραγματα.. :rolleyes:

Για να μην θυμηθώ ότι στο supermarket προϊόντα όπως, wd40, μπαταρίες και ένα κάρο άλλα τέτοια πράγματα κόστιζαν ακριβώς τα μισά χρήματα.. :rolleyes:

Ετσι όπως τα λές είναι φίλε!!!Εζησα 10 μήνες περίπου στη Nantes το 1991 επι εποχής δραχμής ακόμη όταν ακόμη Carrefour και Leclerc δεν είχαν κάν βγεί εκτός γαλλικών συνόρων... τότε είδα και πρώτη φορά να πουλάνε βενζίνη στα σουπερ μάρκετ...Η διαφορά στις τιμές ήταν τεράστια!!!Εδώ τα πράγματα τελικά δεν θα αλλάξουν ποτέ!!!:evil: :evil: :evil: :eyepop:

ermiss
01/04/2009, 19:06
Σε πρόσφατο ταξίδι στο Βερολίνο, πληρώναμε τον καπουτσίνο απο 2,50-3,00 (βασικά μέχρι 2,80 πλήρωσα αλλά κάπου είδα και 3)

Τον κλασικό καφέ τους το cafe au lait(καφές φίλτρου με γάλα) το οποίο είναι και σε τεράστια ποσότητα, περίπου όσο 2 καπουτσίνο. Τον πληρώναμε απο 1,50- 2,20.

Γυρίσαμε Ελλάδα και πληρώσαμε 4 το καπουτσίνο και μας έπιασαν τα γέλια :hypnotize :uplate:

Ακόμα και σε καλλυντικά (αφρούς ξυρίσματος, ξυραφάκια, κρέμες ξυρίσματος, after shave κλπ) είχαν μια διαφορά απο 30%-60%

GAS NICK
01/04/2009, 19:07
good idea αλλα σιγα μη μασησουνε οι" καφετζηδες ":mad:

blueangel
01/04/2009, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από GAS NICK
good idea αλλα σιγα μη μασησουνε οι" καφετζηδες ":mad:

Οταν την επόμενη φορά κρατήσει μια βδομαδούλα ή έστω τριήμερο αυτό τότε θα σου πώ εγώ πόσα απίδια βάζει ο σάκος!!!Οχι θα μασήσουνε θα σουρθουν γονατιστοί στην πλατεία να σου φέρουν τραπεζάκι:D :mad: :wave2:

epp1640
01/04/2009, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Ετσι όπως τα λές είναι φίλε!!!Εζησα 10 μήνες περίπου στη Nantes το 1991 επι εποχής δραχμής ακόμη όταν ακόμη Carrefour και Leclerc δεν είχαν κάν βγεί εκτός γαλλικών συνόρων... τότε είδα και πρώτη φορά να πουλάνε βενζίνη στα σουπερ μάρκετ...Η διαφορά στις τιμές ήταν τεράστια!!!Εδώ τα πράγματα τελικά δεν θα αλλάξουν ποτέ!!!:evil: :evil: :evil: :eyepop:

Κοίτα να δεις και περίμενα ότι κανείς δεν θα έχει περάσει από Nantes.. Χθες βρήκα τυχαία κάποιον που είχε σπουδάσει μάλιστα εκεί και δεν το πίστευα.. :lol: Αφού ξέρεις και από loire περιοχή η φωτογραφία είναι από guerande.. :winka:

Πηγαίνω τακτικά γιατί είμαι 50% Γάλλος.. :winka: Οπότε παίζει πάντα σπίτι αμάξι κτλπ

4 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕ!!!! :lol: (με πέτυχε το thread σε φάση προετοιμασίας πάλι.. :D )

:beer: :beer: :beer:

blueangel
01/04/2009, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Κοίτα να δεις και περίμενα ότι κανείς δεν θα έχει περάσει από Nantes.. Χθες βρήκα τυχαία κάποιον που είχε σπουδάσει μάλιστα εκεί και δεν το πίστευα.. :lol: Αφού ξέρεις και από loire περιοχή η φωτογραφία είναι από guerande.. :winka:

Πηγαίνω τακτικά γιατί είμαι 50% Γάλλος.. :winka: Οπότε παίζει πάντα σπίτι αμάξι κτλπ

4 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕ!!!! :lol: (με πέτυχε το thread σε φάση προετοιμασίας πάλι.. :D )

:beer: :beer: :beer:


Rue du Gen'eral Buat 44 :cool: :beer: Υπέροχη πόλη φίλε μου με πάρκα πεζοδρόμους και ένα από τα ωραιότερα κάστρα τύφλα νάχει η κοιλάδα του Λήγηρα:smilea: Είχα φίλους στην Anges που και αυτή είναι πόλη μπιμπελό πρότυπο ευρωπαικής επαρχίας:smilea: Είσαι τυχερός που μένεις εκεί βέβαια έχει και το κόστος του...Η υγρασία και ο καιρός της γαλλικής επαρχίας απέχει μακράν από τις ελληνικές καιρικές συνθήκες:( Δυστυχώς εδώ έχουμε τον ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ και όχι μόνο δεν τον εκτιμάμε αλλά συνεχώς και με μανία τον Καταστρέφουμε:evil:

SVX
01/04/2009, 19:50
ok........αν με ακουν οι Θεσσαλοι πανταχου .........







:o ....ηηηηΗΗΗΗΗΗ Συναντησις αυτου του Σαββατου θα γινει στην Καντινα στην οδο Βολου ..... στην Παλ.εθν.οδο.... :o



:a10: :a55: :a55: :a55: :a55:

epp1640
01/04/2009, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Rue du Gen'eral Buat 44 :cool: :beer: Υπέροχη πόλη φίλε μου με πάρκα πεζοδρόμους και ένα από τα ωραιότερα κάστρα τύφλα νάχει η κοιλάδα του Λήγηρα:smilea: Είχα φίλους στην Anges που και αυτή είναι πόλη μπιμπελό πρότυπο ευρωπαικής επαρχίας:smilea: Είσαι τυχερός που μένεις εκεί βέβαια έχει και το κόστος του...Η υγρασία και ο καιρός της γαλλικής επαρχίας απέχει μακράν από τις ελληνικές καιρικές συνθήκες:( Δυστυχώς εδώ έχουμε τον ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ και όχι μόνο δεν τον εκτιμάμε αλλά συνεχώς και με μανία τον Καταστρέφουμε:evil:

Αυτό ξαναπέστο.. Δεν ξέρεις πόσο εξαγριώνομαι όταν βλέπω ότι αντί να εκμεταλλευτούμε την ομορφιά που έχουμε με την κωλονοοτροπία μας δεν θα αφήσουμε τίποτα όρθιο για τους επόμενους..

Όντως, ο καιρός είναι ένα θέμα, αν και συνήθως όταν πάω είμαι αρκετά τυχερός.. :D Για δευτέρα που έμαθα, έχουν γύρω στους 20 βαθμούς.. καλά μου ακούγεται.. :) Συνήθως κάθομαι το μισό διάστημα nantes, και το άλλο μισό πιο βόρεια, στο εξοχικό των παππούδων μου mayennes.. ααααχ... ξεφύγαμε από το θέμα..

Για να επανέλθω.. Μένω Ηράκλειο, και εδώ οι τιμές που συνήθως λέτε μου φαίνονται ως και καλές.. :rolleyes: Πάμε χθες το βράδυ για ένα καφεδάκι σε ένα μαγαζί που είχαμε ξαναπάει μια δυο φορές και είχε λογικές τιμές.. Λογικές.. δεν θεωρώ λογική την amstel 4 ευρώ αλλά έχω δει και χειρότερα.. :rolleyes: Ε από 4 πριν έναν μήνα, 6.5.. :yuck: Μία μπύρα! 6.5 ευρώ! Απλά δεν πήρα μπύρα.. έψαξα τον κατάλογο και βρήκα κάτι με μεγαλύτερο value for money για να λέω ότι τους έβαλα και μέσα.. :lol: Αλλά δεν φταίνε αυτοί, φταίει η γ...ανεκτικότητα του Έλληνα και η έλειψη κρίσης, και οποίος 99% θα ξαναπάει στο συγκεκριμένο cool και κυριλάτο cafe.. :rolleyes:

epp1640
01/04/2009, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ok........αν με ακουν οι Θεσσαλοι πανταχου .........







:o ....ηηηηΗΗΗΗΗΗ Συναντησις αυτου του Σαββατου θα γινει στην Καντινα στην οδο Βολου ..... στην Παλ.εθν.οδο.... :o



:a10: :a55: :a55: :a55: :a55:

πικνίκ ρε.. καντίνες.. κανονίζετε ένας κρατάει τυρί άλλος ζαμπόν.. αυτά είναι.. :lol: με τις ταχύτητες που πάτε δεν θα σας απασχολήσει και το θέμα του ψυγείου.. μια χαρά θα στε :lol:

blackbusa
01/04/2009, 20:09
χμμμμμμμμμμμ....ωραια τα λετε....εχει πιει κανεις καφε στο Παρισι η στο Μιλανο και εχει κατσει κανα 4ωρω χωρις να παρει κατι αλλο???γιατι συνηθως στο εξωτερικο ο μεσος ορος διαμονης ειναι κανα μισαωρω και για ντοποιους (που ειναι πολυυυυυυυυυ λιγοτερος) και για τουριστες....εδω στο Ελλαδισταν με εναν φραπε βγαζεις και 6ωρω αν εχει και ταβλι μαζι....σιγουρα η Ελλαδα ειναι πιο ακριβη σε πολλα πραγματα αλλα να μην ειμαστε και παραλογοι...αλλωτε υπαρχουν και τα καφενια που πινεις το φραπεδακι σου με 2-2,50 ευρω...

:wave2:

ermiss
01/04/2009, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
χμμμμμμμμμμμ....ωραια τα λετε....εχει πιει κανεις καφε στο Παρισι η στο Μιλανο και εχει κατσει κανα 4ωρω χωρις να παρει κατι αλλο???γιατι συνηθως στο εξωτερικο ο μεσος ορος διαμονης ειναι κανα μισαωρω και για ντοποιους (που ειναι πολυυυυυυυυυ λιγοτερος) και για τουριστες....εδω στο Ελλαδισταν με εναν φραπε βγαζεις και 6ωρω αν εχει και ταβλι μαζι....σιγουρα η Ελλαδα ειναι πιο ακριβη σε πολλα πραγματα αλλα να μην ειμαστε και παραλογοι...αλλωτε υπαρχουν και τα καφενια που πινεις το φραπεδακι σου με 2-2,50 ευρω...

:wave2:

Δεν παίζει φίλε, ελληνικές δικαιολογίες είναι αυτές.

Στο Βερολίνο τουλάχιστον σε καφέ καθόταν ο κόσμος άνετα 1.5 ώρα. Πολλοί με βιβλίο και αραχτοί με καφέ φίλτρου για ώρα... Το ίδιο έλεγα και εγώ μέχρι που είδα ότι δεν διαφέρουν και τόσο όσο θέλουμε να πιστεύουμε.

Και μην μου πεις ότι κάθεσαι στο Γκάζι ή στο Θησείο πχ 4 ώρες για καφέ με ένα καπουτσίνο... Τουλάχιστον κανείς νορμάλ...

epp1640
01/04/2009, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
χμμμμμμμμμμμ....ωραια τα λετε....εχει πιει κανεις καφε στο Παρισι η στο Μιλανο και εχει κατσει κανα 4ωρω χωρις να παρει κατι αλλο???γιατι συνηθως στο εξωτερικο ο μεσος ορος διαμονης ειναι κανα μισαωρω και για ντοποιους (που ειναι πολυυυυυυυυυ λιγοτερος) και για τουριστες....εδω στο Ελλαδισταν με εναν φραπε βγαζεις και 6ωρω αν εχει και ταβλι μαζι....σιγουρα η Ελλαδα ειναι πιο ακριβη σε πολλα πραγματα αλλα να μην ειμαστε και παραλογοι...αλλωτε υπαρχουν και τα καφενια που πινεις το φραπεδακι σου με 2-2,50 ευρω...

:wave2:

Μια χαρά καθόμασταν στο Παρίσι, και αυτό το ότι εκεί τρέχουν, κάθονται μισή ώρα, πίνουν βιαστικά την κάνουν, μπλα μπλα είναι απλά βλακείες που λέμε εμείς.. :lol: Όσες φορές κάτσαμε παρίσι για καφεδάκι 2-3 ώρες ά ν ε τ α.. και δεν είμασταν η εξαίρεση.. Και εντάξει δεν λέω.. δίκιο έχεις για το καφενείο, αλλά γιατί να δώσω στο καφενείο όσα δίνω στο κέντρο του παρισιού? :wave2:

epp1640
01/04/2009, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
χμμμμμμμμμμμ....ωραια τα λετε....εχει πιει κανεις καφε στο Παρισι η στο Μιλανο και εχει κατσει κανα 4ωρω χωρις να παρει κατι αλλο???γιατι συνηθως στο εξωτερικο ο μεσος ορος διαμονης ειναι κανα μισαωρω και για ντοποιους (που ειναι πολυυυυυυυυυ λιγοτερος) και για τουριστες....εδω στο Ελλαδισταν με εναν φραπε βγαζεις και 6ωρω αν εχει και ταβλι μαζι....σιγουρα η Ελλαδα ειναι πιο ακριβη σε πολλα πραγματα αλλα να μην ειμαστε και παραλογοι...αλλωτε υπαρχουν και τα καφενια που πινεις το φραπεδακι σου με 2-2,50 ευρω...

:wave2:

Από τα διαστήματα που κάθομαι εκεί, και επειδή και εδώ έχω δικό μου σπίτι οπότε ψώνια και ότι χρειάζομαι το κάνω μόνος μου, τα μόνα πιο ακριβά πράγματα εκεί, τα μόνα είναι, το εμφυαλομένο νερό (όμως παντού, και το σημειώνω γιατί πχ εδώ Ηράκλειο δεν είναι πόσιμο) το νερό της βρύσης είναι πώσιμο, η βενζίνη (αν και επειδή μίλησα ξανά γιατί φεύγω δευτέρα έχει πέσει αρκετά, και εκτός αυτού όλα σχεδόν τα Ι.Χ κινούνται με Ντίζελ) και τα ενοίκια στις μεγάλες πόλεις, όπως και στην Αθήνα, με τον βασικό μισθό να είναι στο διπλάσσιο. Ειδικά σε τομείς όπως ο δικός μου, ο μισθός εδώ είναι υποπολλαπλάσιος..

Lazio
01/04/2009, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
χμμμμμμμμμμμ....ωραια τα λετε....εχει πιει κανεις καφε στο Παρισι η στο Μιλανο και εχει κατσει κανα 4ωρω χωρις να παρει κατι αλλο???γιατι συνηθως στο εξωτερικο ο μεσος ορος διαμονης ειναι κανα μισαωρω και για ντοποιους (που ειναι πολυυυυυυυυυ λιγοτερος) και για τουριστες....εδω στο Ελλαδισταν με εναν φραπε βγαζεις και 6ωρω αν εχει και ταβλι μαζι....σιγουρα η Ελλαδα ειναι πιο ακριβη σε πολλα πραγματα αλλα να μην ειμαστε και παραλογοι...αλλωτε υπαρχουν και τα καφενια που πινεις το φραπεδακι σου με 2-2,50 ευρω...

:wave2:







Δηλαδη ο πιτσιρικας θα πηγαινει καφενειο για να πιει ενα φραπε σε λογικη τιμη?

Η ειμαστε και παραλογοι που γκρινιαζουμε διοτι πληρωνουμε διπλασια τα ειδη καθημερινης αναγκης σε σχεση με χωρες με πολυ μεγαλυτερους βασικους μισθους .......


Ο καφες και ο φραπες ειναι το λιγοτερο...... μπορω να μη πιω η μπορω να το φτιαξω και σπιτι μου μια χαρα

.............. Αλλα κατι λεγαμε για κριση ......... μαλλον δεν..... γιαυτο μας μαμανε :wave2:

jorgevaldano
01/04/2009, 22:15
το αν πετύχει το μποϋκοτάζ το Σάββατο, θα κριθεί από το τι θα γίνει στις ίδιες καφετέριες την Κυριακή... :cool:

epp1640
01/04/2009, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
το αν πετύχει το μποϋκοτάζ το Σάββατο, θα κριθεί από το τι θα γίνει στις ίδιες καφετέριες την Κυριακή... :cool:

Καλά προφανώς.. Μου θυμίζει κάτι earth hours που μόλις περάσει η ώρα ανάβεις aircondition, 10 τηλεοράσεις, αερόθερμο, θερμοσίφωνα, φούρνο, ανεμιστήρα, πυρηνικό αντιδραστήρα και ότι υπάρχει στο σπίτι.. :lol:

ermiss
01/04/2009, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Από τα διαστήματα που κάθομαι εκεί, και επειδή και εδώ έχω δικό μου σπίτι οπότε ψώνια και ότι χρειάζομαι το κάνω μόνος μου, τα μόνα πιο ακριβά πράγματα εκεί, τα μόνα είναι, το εμφυαλομένο νερό (όμως παντού, και το σημειώνω γιατί πχ εδώ Ηράκλειο δεν είναι πόσιμο) το νερό της βρύσης είναι πώσιμο, η βενζίνη (αν και επειδή μίλησα ξανά γιατί φεύγω δευτέρα έχει πέσει αρκετά, και εκτός αυτού όλα σχεδόν τα Ι.Χ κινούνται με Ντίζελ) και τα ενοίκια στις μεγάλες πόλεις, όπως και στην Αθήνα, με τον βασικό μισθό να είναι στο διπλάσσιο. Ειδικά σε τομείς όπως ο δικός μου, ο μισθός εδώ είναι υποπολλαπλάσιος..

Το 1.5 λίτρο νερό στα Lidl έκανε 0.49 λεπτά. Πολλά θα μου πείτε όταν η 6δα κάνει εδώ 1.5 ευρώ. Δηλαδή 0.25 το κάθε μπουκάλι.

Με την μόνη διαφορά ότι εκεί τα άδεια μπουκάλια τα επέστρεφες και έπαιρνες 0.35 λεπτά.

Κάντε την πράξη και θα δείτε... το νερό κόστιζε 0.14 λεπτά!!!! και έκαναν και ανακύκλωση σε απίστευτα ποσοστά σε άδεια μπουκάλια νερού....


Και ναι βλέπαμε να φέρνουν τσάντες με άδεια (πατημένα) μπουκάλια και να πέρνουν 6δες και να τους κοστίζει γύρω στα 0.80 λεπτά η 6δα +ότι δεν πήγαιναν στα σκουπίδια.

djspy21
01/04/2009, 23:28
Τι να λέμε τώρα.....τα πάντα όλα....!

Ας προσπαθήσουμε όλοι εκείνη την ημέρα, να τους ταρακουνίσουμε λίγο,,,και είμαι σίγουρος,,,ότι στο μέλλον θα γίνουν ανάλογες ενέργειες μέχρι να λογικευτούν!

Να προσθέσω ότι στο Μεσολόγγι(που κατοικώ τον τελευταίο καιρό), ο καφές έχει 2 ευρώ, και το ποτό 5 ευρώ,,,και οι καφετέρειες δεν έχουν κάτι να ζηλέψουν απο αυτές της Αθήνας.

epp1640
02/04/2009, 02:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Το 1.5 λίτρο νερό στα Lidl έκανε 0.49 λεπτά. Πολλά θα μου πείτε όταν η 6δα κάνει εδώ 1.5 ευρώ. Δηλαδή 0.25 το κάθε μπουκάλι.

Με την μόνη διαφορά ότι εκεί τα άδεια μπουκάλια τα επέστρεφες και έπαιρνες 0.35 λεπτά.

Κάντε την πράξη και θα δείτε... το νερό κόστιζε 0.14 λεπτά!!!! και έκαναν και ανακύκλωση σε απίστευτα ποσοστά σε άδεια μπουκάλια νερού....


Και ναι βλέπαμε να φέρνουν τσάντες με άδεια (πατημένα) μπουκάλια και να πέρνουν 6δες και να τους κοστίζει γύρω στα 0.80 λεπτά η 6δα +ότι δεν πήγαιναν στα σκουπίδια.

Ναι εγώ εννοούσα στο εστιατόριο επειδή το σχολιάζουν πολλοί, και οι ίδιοι οι Γάλλοι.. Για την ανακύκλωση.. τι να λέμε τώρα.. εμείς τώρα κουτσά στραβά κάνουμε κάτι δειλά βήματα με τους μπλε κάδους όταν πριν 20 χρόνια που ήμουν 4-5 χρονών θυμάμαι να πηγαίνουμε με ένα ειδικά κανιβαλισμένο :p Renault 4?5? αυτό με τις ταχύτητες στο ταμπλό.. :lol: (σε αυτό έμαθα να αλλάζω ταχύτητες.. ξέφυγα πάλι) για τον σκοπό αυτό τα σκουπίδια όχι σε κάδους αλλά σε τρεις τεράστιους (καλά ήμουν και μικρός και φάνταζαν ακόμα μεγαλύτεροι) ειδικά διαμορφωμένους χώρους.. υπόψην δεν μιλάμε για κέντρο της πόλης αλλά για ένα προάστιο 15 χλμ έξω.. και τώρα εσύ μου λες για να επιστρέφουμε μπουκάλια.. όταν βγάλω τα πρώτα άσπρα μαλλιά.. ή καλύτερα όταν αυτά γίνουν ίσα σε πλήθος με τα μαύρα.. :lol:

Akatanomastos
02/04/2009, 02:35
χαχααχα
τι λετε ρε για παρισια κλπ..

εκει πινεις κατω απο τον πυργο του ΑΙΦΕΛ καφε με 3,5 ευρω και πας
στο ηρακλειο στην κοραη που ειναι γυρω γυρω πολυκατοικιες και κατι σοκακια που δεν βλεπεις ηλιο και δινεις τα ιδια:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αφηστε μαγκες,

τα ΔΗΘΕΝ: χαιλικι μας, το αραλικι μας, και την μαγκια μας την πληρωνουμε πολυ ακριβα..

μια χαρα ειναι οι ανθρωποι εξω, και η ζωη τους επισης..

το προβλημα στην ελλαδα δεν ειναι οτι ΟΛΟΙ θελουν να βγαλουν κερδος,
αλλα οτι ΟΛΟΙ θελουν να χεστουν στο ταληρο με ενα κωλομαγαζο που ανοιξαν..

παντου καφετεριες, σουβλατζιδικα, ντελιβεραδικα κλπ κλπ
βεβαια τωρα με την οικονομικη κριση προφανως θα πιουν ολοι γιατι
ο κοσμος δεν εχει λεφτα να πεταει συνεχεια απο δω και απο κει..

αισχροκερδια σε πολλα αγαθα και κανενας κρατικος ελεγχος, χροοοονια τωρα

Cpt. Haddock
02/04/2009, 05:56
Θα επαναλάβω αυτά που είχα γράψει για την "Ωρα της γης".

Ο σκοπός δεν είναι για ενα Σάββατο να μην πιείτε το φραπέ σας... Ο σκοπός είναι να αλλαξετε(-ουμε) συνήθειες και να αποκτήσετε(-ουμε) καταναλωτική συνείδηση. Οι Γερμανοι αυτό έχουν, επιλέγουν τα μέρη με φτηνότερα προϊόντα, γι' αυτό και ωθούν τις τιμές προς τα κάτω, ενώ εμείς αδιαμαρτύρητα πληρώνουμε και μάλιστα δε λέμε και κουβέντα για να μη φανούμε καρμίρηδες (κατοχικό κόμπλεξ..)

Ειναι ενα μαγαζί στη δουλειά μου όπου καμια φορά τρώω τα μεσημέρια. Πήρα μια μέρα Κοκακολα και είχε (κουτάκι) 3 ευρω! Ε, δεν αναπήρα και τους το είπα κιόλας γιατί, έκτοτε νεράκι βρύσης


Επίσης καλό ειναι να αλλάξουμε και συνήθειες ζωής και να ξεφύγουμε απο το ανατολίτικο ραχατλίκι στον καφενε πιάνοντας ενα τραπέζι για 4-5 ώρες .... Είναι κι αυτός ενας λόγος που είναι ακριβοι οι καφέδες, για σκεφτείτε εαν πιναμε εναν στα γρήγορα κ φεύγαμε :winka:


:wave2:

notakos600
02/04/2009, 06:11
Σαν πολλοί τεμπέληδες μαζευτήκαμε :lol: :lol: :lol:

Μα καλά ποιός νοήμων άνθρωπος θα χαραμίσει 4-5 ώρες για καφέ βρε παιδιά?
Τώρα για μια στο τόσο, ε ας πάει και το παλιάμπελο.

blackbusa
02/04/2009, 06:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Επίσης καλό ειναι να αλλάξουμε και συνήθειες ζωής και να ξεφύγουμε απο το ανατολίτικο ραχατλίκι στον καφενε πιάνοντας ενα τραπέζι για 4-5 ώρες .... Είναι κι αυτός ενας λόγος που είναι ακριβοι οι καφέδες, για σκεφτείτε εαν πιναμε εναν στα γρήγορα κ φεύγαμε :winka:


:wave2:

οχι ρε πακτεν...και στο εξωτερικο ετσι γινετε...καθονται με τις ωρες...2-3-4 ωρες λεμε....:rotflmao:
και ασε που σε τουριστικα μερη ειναι παμφτηνα...βεβαια οταν ειχα παει στο Milano στην Piazza Duomo και ειχα παρει 2 καφεδες ενα κρουασαν και ενα μικρο νερο ειχα δωσει 12?...πρεπει να το ειχε ελληνας...και βεβαια παντου 15-16χρονα να ξημερωβραδυαζονται στις καφετεριες...οπως εδω αλλωστε...:rotflmao:

βεβαια το φραπεδακι που ειχαμε πιει στη Αλιαρτο αν θυμαμαι καλα εκανε 2 η 2,5????αλλα σωστα...Ελλαδα ειναι μονο η Αθηνα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


υ.γ. δεν μειλαω για αλλα αγαθα που ειναι πρωτης αναγκης και ειναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ να εχουν οτι ναναι τιμες...
υ.γ.2 το καφεδακι στα ορθια η πακετο κανει οσο και στο εξωτερικο....γιατι αραγε???εκει δεν τους νοιαζει να βγαλουν φραγκα???
υ.γ.3 ακου το λιγοτερο απο το μισο των τιμων εδω....:lol:

Cpt. Haddock
02/04/2009, 06:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
...

που ξερεις εσυ απο Ιταλία ρε φίλε; :smokin:

blackbusa
02/04/2009, 06:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
που ξερεις εσυ απο Ιταλία ρε φίλε; :smokin:

βασικα περαστικος ειμουνα...και στην Γαλλια,Ισπανια,Πορτογαλλια τα ιδια κανανε....απο οσο προσεξα....ενα καφεδακι να παρουμε δυναμεις και μετα βουρ για βολτα....κανα μισαωρω το πολυ...αντε μια ωρα δυσκολα....μετα στα ελαχιστα παρκα που ειχε η Βαρκελωνη εβλεπα λαο απο κοσμο να διαβαζουν,τρεχουν,κανουν πικ νικ,παιζουν τα παιδακια και αλλα τετοια ασχημα πραγματα...στις καφετεριες δε ΜΟΝΟ τουριστες και ντοπιοι (ανω τον 150 η γιαπιδες)...αλλα και αυτοι κανα μισαωρω???αν τρωγανε και κατι εφτανε την ωρα....ολοι οι υπολοιποι un caffe con leche στα πεταχτα και τον μπουλο....

:wave2:

Cpt. Haddock
02/04/2009, 06:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
...εβλεπα λαο απο κοσμο να διαβαζουν,τρεχουν,κανουν πικ νικ,παιζουν τα παιδακια και αλλα τετοια ασχημα πραγματα...

:wave2:

αυτό εννοω με το να αλλάξουμε συνήθειες



Φιλαράκι, ξέρεις ιταλικά, ή να σε μάθω; :smokin:

kalgeorge
02/04/2009, 09:37
λοιπον ΚΑΝΕΙΣ για καφε το σαββατο......ολοι σπιτια σας......

για τους αντρες δηλαδη....οι γυναικες να βγειτε :p



μπουκοταζ ΟΛΟΙ λοιπον μεχρι τις 3, αντε 4 το μεσημερι..
μετα που θα ξυπνησουμε να ξεχυθουμε ολοι να πλημυρισουμε τις καφετεριες μιας κια θα εχει και καλο καιρο:)

menos
02/04/2009, 10:59
Επειδη με αυτη την κινηση δεν προκειται να περασετε καποιο μηνυμα στους καφετεριακηδες, ουτε στους πελατες που ηδη τα ακουμπανε, αλλα ουτε και στους ιδιοκτητες
Προτεινω να πατε μεγαλες παρεες 20-30 ατομων με το φραπεδακι του περιπτερου και να συχνασετε εξω απο τις γνωστοτερες καφετεριες Θεσσαλονικης - Αθηνων - Κρητης για το "σπασιμο"!! Βλεποντας ο κοσμος 20-30 μηχανοβιους με την φραπεδια του περιπτερου στο χερι να κανουν χαβαλε απεναντι απο αυτους που θα πληρωνουν 3,5 και 4? τον καφε, ε, καπου θα τους την βαρεσει!! Ετσι και το μηνυμα θα αφησετε, και την φραπεδια σας θα πιειτε, και τον χαβαλε σας θα κανετε, και την βολτουλα σας, και το μπουγιο με τις μηχανες σας, και καλη διαφημιση για το moto gr!!

Αντε!! Ολα εγω θα τα λεω; :smokin:

kalgeorge
02/04/2009, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Επειδη με αυτη την κινηση δεν προκειται να περασετε καποιο μηνυμα στους καφετεριακηδες, ουτε στους πελατες που ηδη τα ακουμπανε, αλλα ουτε και στους ιδιοκτητες
Προτεινω να πατε μεγαλες παρεες 20-30 ατομων με το φραπεδακι του περιπτερου και να συχνασετε εξω απο τις γνωστοτερες καφετεριες Θεσσαλονικης - Αθηνων - Κρητης για το "σπασιμο"!! Βλεποντας ο κοσμος 20-30 μηχανοβιους με την φραπεδια του περιπτερου στο χερι να κανουν χαβαλε απεναντι απο αυτους που θα πληρωνουν 3,5 και 4? τον καφε, ε, καπου θα τους την βαρεσει!! Ετσι και το μηνυμα θα αφησετε, και την φραπεδια σας θα πιειτε, και τον χαβαλε σας θα κανετε, και την βολτουλα σας, και το μπουγιο με τις μηχανες σας, και καλη διαφημιση για το moto gr!!

Αντε!! Ολα εγω θα τα λεω; :smokin:

ρε μην τρελαινεστε.....ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να γινει τιποτα.

θα κανουν καποιοι αποχη μια μερα (και σιγα μη γινει αλλα λεμε τωρα) και την επομενη θα ξεχυθουμε παλι στις καφετεριες.
και;
τι;

harvester
02/04/2009, 11:16
δικαιωμα και στον καφε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
κατω ο ακριβος καφες :lol: τελικα η μαλακια του ελληνα δεν εχει ορια:lol:


οσο για την γερμανια δεν μας λεει καποιος ποσο πληρωνει ο γερμανος ενοικιο, ποσο πληρωνει ασφαλεια και φορο και ποσο πληρωνει για να αγορασει ενα σπιτι.

blueangel
02/04/2009, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
δικαιωμα και στον καφε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
κατω ο ακριβος καφες :lol: τελικα η μαλακια του ελληνα δεν εχει ορια:lol:


οσο για την γερμανια δεν μας λεει καποιος ποσο πληρωνει ο γερμανος ενοικιο, ποσο πληρωνει ασφαλεια και φορο και ποσο πληρωνει για να αγορασει ενα σπιτι.


ΚΑΙ ΤΙ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΑΙΡΝΕΙ μάγκα!!!!βλέπω για την ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ ούτε κουβέντα!!!:winka: :wave2:

jorgevaldano
02/04/2009, 11:20
τιμές ενοικίων και σπιτιών έχεις κοιτάξει στην αθήνα τελευταία;


λαμβάνοντας τα πάντα (όχι τα αρκουδάκια) υπόψη, ο γερμανός είναι σε καλύτερη μοίρα, αμφιβάλλεις;

kalgeorge
02/04/2009, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
ΚΑΙ ΤΙ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΑΙΡΝΕΙ μάγκα!!!!βλέπω για την ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ ούτε κουβέντα!!!:winka: :wave2:

βαλε απο τους μισθους που παιρνει αυτα που αφαιρουνται και θα δεις τι παιρνει :wave2:

ermiss
02/04/2009, 11:24
Ενοίκια (σπιτιών) πιο ακριβά σίγουρα. Μισθούς διπλάσιους. Η γενιά των 700 ευρώ εδω αντιστοιχεί σε Γαλλλία και Γερμανία στην γενιά των 1.300 ευρώ (έχουν το ίδιο ακριβώς διάλογο με άλλα μεγέθη)

Φορολογία εδώ γελάμε.. Θες να δεις?
http://www.nd.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=46685&Itemid=148

38.7%


Α και ο καφές 2.80 μην το ξεχνάμε.


υγ. βέβαια μπορεί να εννοείς ότι είμαστε ευνοημένοι και μπορούμε να πληρώσουμε τον καφε 4 ευρώ... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

BELZEBOYLIS
02/04/2009, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θα επαναλάβω αυτά που είχα γράψει για την "Ωρα της γης".

Ο σκοπός δεν είναι για ενα Σάββατο να μην πιείτε το φραπέ σας... Ο σκοπός είναι να αλλαξετε(-ουμε) συνήθειες και να αποκτήσετε(-ουμε) καταναλωτική συνείδηση. Οι Γερμανοι αυτό έχουν, επιλέγουν τα μέρη με φτηνότερα προϊόντα, γι' αυτό και ωθούν τις τιμές προς τα κάτω, ενώ εμείς αδιαμαρτύρητα πληρώνουμε και μάλιστα δε λέμε και κουβέντα για να μη φανούμε καρμίρηδες (κατοχικό κόμπλεξ..)

:wave2:



Απλά συμφωνώ!!!!!!!!!!

blueangel
02/04/2009, 11:31
Παιδιά μην παραμυθιάζεστε ΠΟΤΕ με αυτά που ακούτε για τιμές έξω...Η πραγματική σύγκλιση των ελληνικών μισθών θα έρθει σε καμια 10αριά χρόνια και ΑΝ!!!Σήμερα με τα βίας έχουμε προσεγγίσει τους ευρωπαικούς μισθούς στο 73%!!!!Ολα τα υπόλοιπα λοιπόν είναι εκ του πονηρου!!!Εδώ μας σφάζουν χωρίς αναισθητικό φίλε μου:evil:

harvester
02/04/2009, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
τιμές ενοικίων και σπιτιών έχεις κοιτάξει στην αθήνα τελευταία;


λαμβάνοντας τα πάντα (όχι τα αρκουδάκια) υπόψη, ο γερμανός είναι σε καλύτερη μοίρα, αμφιβάλλεις;
ηταν σε καλυτερη μοιρα αλλα μην ξεχνας οτι ο γερμανος δουλευει δεν κανει απεργια για τον καφε:wave2:

harvester
02/04/2009, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
ΚΑΙ ΤΙ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΑΙΡΝΕΙ μάγκα!!!!βλέπω για την ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ ούτε κουβέντα!!!:winka: :wave2:
1500 παιρνει βασικο απο τα οποια τα 800 ειναι για ενοικιο.η αμολυβδη ειναι στο 1,50 ευρω και ο καφες ειναι πενταλεπτος οχι τριωρος.

επισης δουλευει καθημερινα απο τις 9,30 μεχρι τις 17,30 με μονο ενα μισαωρο για φαγητο.

kalgeorge
02/04/2009, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
1500 παιρνει βασικο απο τα οποια τα 800 ειναι για ενοικιο.η αμολυβδη ειναι στο 1,50 ευρω και ο καφες ειναι πενταλεπτος οχι τριωρος.

πες και τι παιρνει η ασφαλεια........;)

jorgevaldano
02/04/2009, 11:42
δεν είναι μόνον οι μισθοί αλλά και η ποιότητα ζωής

όσοι πάνε βόλτα σε γερμανική πόλη (και σε πολλές άλλες χώρες) αναστενάζουν, βλέποντας τις υποδομές άθλησης, αναψυχής, πρασίνου, και αναρωτιούνται "εμάς ποιος μας μούτζωσε;;;"

εδώ υπάρχουν κάτι μπάζα που δεν έχουν βγει παραέξω ποτέ, και παπαγαλίζουν "'σαν την αθήνα μας καμία!" :yuck:

kalgeorge
02/04/2009, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
δεν είναι μόνον οι μισθοί αλλά και η ποιότητα ζωής

όσοι πάνε βόλτα σε γερμανική πόλη (και σε πολλές άλλες χώρες) αναστενάζουν, βλέποντας τις υποδομές άθλησης, αναψυχής, πρασίνου, και αναρωτιούνται "εμάς ποιος μας μούτζωσε;;;"

εδώ υπάρχουν κάτι μπάζα που δεν έχουν βγει παραέξω ποτέ, και παπαγαλίζουν "'σαν την αθήνα μας καμία!" :yuck:

αλλο το ενα αλλο το αλλο
δεν συγκρινουν αυτα τα παιδια τωρα, αλλα συγκεκριμενα θεματα

harvester
02/04/2009, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
δεν είναι μόνον οι μισθοί αλλά και η ποιότητα ζωής

όσοι πάνε βόλτα σε γερμανική πόλη (και σε πολλές άλλες χώρες) αναστενάζουν, βλέποντας τις υποδομές άθλησης, αναψυχής, πρασίνου, και αναρωτιούνται "εμάς ποιος μας μούτζωσε;;;"

εδώ υπάρχουν κάτι μπάζα που δεν έχουν βγει παραέξω ποτέ, και παπαγαλίζουν "'σαν την αθήνα μας καμία!" :yuck:
συμφωνω φιλε μου αλλα ξερεις οτι ο γερμανος εχει κουβαδακια στις υδροροες για να συγκεντρωνει το νερο της βροχης και μ'αυτο να ποτιζει? ξερεις οτι αν καποιος πιτσιρικας γραψει στο τοιχο του σχολειου ενα συνθημα τον πιανουν και τον βαζουν να βαψει ολο το σχολειο?

ο μαλακας ο ελληνας φταιει επειδη εχει μπερδεψει το ξύπνιος με το ξυπνιός σε ολα αυτα που αναφερεις.
οσο για τις υποδομες αθλησης ειναι υπευθυνος ο συλλογος γονεων της καθε περιοχης και συχνα διοργανωνουν γιορτες με γονεις να μαγειρευουν ο καθενας τα δικα τους και τα πουλανε για να μαζευτουν λεφτα που θα πανε για συντηρηση εγκαταστασεων

Tpap
02/04/2009, 11:51
Ρε, αφήστε τα μπουκοτάζ και τις παρόμοιες παπαριές για κανέναν άλλο λαό.

Επίσης, φροντίστε να πηγαίνετε για καφέ όταν έχει ποδόσφαιρο. Είναι καλλίτερα. :wave2:

MikeG
02/04/2009, 11:52
Πάλι οι ίδιες συζητήσεις....

& ο καθένας να λέει ότι θέλει....

Δεν έχει νόημα ρε παιδιά, τι το συζητάτε? Όσοι θεωρούν ότι η χώρα αυτή είναι τόσο καλά, ας το απολαύσουν. Οι υπόλοιποι ας τη κάνουν ή ας κάνουν κάτι για να αλλάξει.

harvester
02/04/2009, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Πάλι οι ίδιες συζητήσεις....

& ο καθένας να λέει ότι θέλει....

Δεν έχει νόημα ρε παιδιά, τι το συζητάτε? Όσοι θεωρούν ότι η χώρα αυτή είναι τόσο καλά, ας το απολαύσουν. Οι υπόλοιποι ας τη κάνουν ή ας κάνουν κάτι για να αλλάξει.
+100000000

kalgeorge
02/04/2009, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Πάλι οι ίδιες συζητήσεις....

& ο καθένας να λέει ότι θέλει....

Δεν έχει νόημα ρε παιδιά, τι το συζητάτε? Όσοι θεωρούν ότι η χώρα αυτή είναι τόσο καλά, ας το απολαύσουν. Οι υπόλοιποι ας τη κάνουν ή ας κάνουν κάτι για να αλλάξει.

δεν εχει νοημα να συζηταμε , αλλα ουτε και τα περισσοτερα θεματα εδω .
απλα περναει η ωρα

MikeG
02/04/2009, 12:01
Ντάξει βασικά καλό είναι όταν υπάρχει μια συζήτηση να καταλήγει κάπου και να βγαίνουν κάποια συμπεράσματα. Τουλάχιστον έτσι νομίζω εγώ.
Τώρα αν γίνεται μόνο για να περνάει η ώρα, πάσσο.


:wave2:

harvester
02/04/2009, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
δεν εχει νοημα να συζηταμε , αλλα ουτε και τα περισσοτερα θεματα εδω .
απλα περναει η ωρα
αληθεια τοσα χρονια δεν πιαστηκες με αυτο το αβαταρ :D

kalgeorge
02/04/2009, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ντάξει βασικά καλό είναι όταν υπάρχει μια συζήτηση να καταλήγει κάπου και να βγαίνουν κάποια συμπεράσματα. Τουλάχιστον έτσι νομίζω εγώ.
Τώρα αν γίνεται μόνο για να περνάει η ώρα, πάσσο.


:wave2: :a013:

kalgeorge
02/04/2009, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
αληθεια τοσα χρονια δεν πιαστηκες με αυτο το αβαταρ :D
βαριεμαι να αλλαζω :)

jorgevaldano
02/04/2009, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
ηταν σε καλυτερη μοιρα αλλα μην ξεχνας οτι ο γερμανος δουλευει δεν κανει απεργια για τον καφε:wave2:

έρευνες έχουν δείξει πως οι έλληνες βρίσκονται στις πρώτες θέσεις (αν όχι στην πρώτη) σε ώρες εργασίας ανά εβδομάδα

διάβασε αυτό να ενημερωθείς...

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=620850

επίσης δεν βλέπω να προτείνει κανείς "απεργία για τον καφέ" :wave2:

kalgeorge
02/04/2009, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
έρευνες έχουν δείξει πως οι έλληνες βρίσκονται στις πρώτες θέσεις (αν όχι στην πρώτη) σε ώρες εργασίας ανά εβδομάδα

διάβασε αυτό να ενημερωθείς...

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=620850

επίσης δεν βλέπω να προτείνει κανείς "απεργία για τον καφέ" :wave2:

ωρες αποδοσης ή ώρες εργασιας ; :rotflmao:

jorgevaldano
02/04/2009, 12:13
εξαρτάται αν μιλάμε για δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα

γνωρίζεις, υποθέτω, πως είναι μέρα με τη νύχτα, και σε ώρες, και σε παραγωγικότητα

super_toto
02/04/2009, 12:22
Ενώ υπάρχουν 1000 άλλα προϊόντα που θα μπορούσαμε να μποϊκοτάρουμε , εμείς θα διαλέξουμε τον καφέ?

Ανατριχιαστική η αποβλάκωση μας.

Ας κάνουμε και μια πορεία για να πέσουν και οι τιμές των cayen. :rotflmao:

kalgeorge
02/04/2009, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Ενώ υπάρχουν 1000 άλλα προϊόντα που θα μπορούσαμε να μποϊκοτάρουμε , εμείς θα διαλέξουμε τον καφέ?

Ανατριχιαστική η αποβλάκωση μας.

Ας κάνουμε και μια πορεία για να πέσουν και οι τιμές των cayen. :rotflmao:


:a013: :a013:

harvester
02/04/2009, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Ενώ υπάρχουν 1000 άλλα προϊόντα που θα μπορούσαμε να μποϊκοτάρουμε , εμείς θα διαλέξουμε τον καφέ?

Ανατριχιαστική η αποβλάκωση μας.

Ας κάνουμε και μια πορεία για να πέσουν και οι τιμές των cayen. :rotflmao:
:a19:

harvester
02/04/2009, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
έρευνες έχουν δείξει πως οι έλληνες βρίσκονται στις πρώτες θέσεις (αν όχι στην πρώτη) σε ώρες εργασίας ανά εβδομάδα

διάβασε αυτό να ενημερωθείς...

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=620850

επίσης δεν βλέπω να προτείνει κανείς "απεργία για τον καφέ" :wave2:
:lol: ειναι να απορει δηλαδη κανεις που βρισκουμε χρονο για καφε:lol:

sniper
02/04/2009, 12:49
Για να καταλάβω.....

Καφετέρειες είναι αυτά τα μέρη που κάθε φορά που περνάω απ' έξω βλέπω κάτι τύπους που έχουν αράξει, ο ένας σαν τον Αλί Πασά, ο άλλος σαν τον Ιμπραήμ κι οι υπόλοιποι σαν τους αυλικούς και συζητάνε τα θέματα της πολυχρονεμένης Οθωμανικής Αυτοκρατορίας;

Γιατί, αυτοί οι τύποι μάλλον δεν έχουν ακούσει για κρίση......

Γιατί δεν βλέπω κανένας να κάθεται περίλυπος να σκέφτεται το μαύρο μέλλον (α ρε ΜΜΕ) αλλά βλέπω γκομενάκια να χαχανίζουν συζητώντας τι σχέδιο PRADA θα πάρουν (από την λαϊκή ιμιτασιόν) και το ποιος πήγε με ποια. Στα διπλανά τραπέζια κάτι λιγουρηδες βλέπουν τα γκομενάκια ναι γεμίζει σαλια το πάτωμα.....

Αν ειναι να κάνουμε μπουκοτάζ γι αυτά τα μέρη..... εγώ κάνω καθημερινά καμιά 20ετία τωρα :lol: :lol:

jorgevaldano
02/04/2009, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Ενώ υπάρχουν 1000 άλλα προϊόντα που θα μπορούσαμε να μποϊκοτάρουμε , εμείς θα διαλέξουμε τον καφέ?

Ανατριχιαστική η αποβλάκωση μας.

Ας κάνουμε και μια πορεία για να πέσουν και οι τιμές των cayen. :rotflmao:

είναι αυτονόητο πως όποιος το κάνει για τον καφέ, θα το κάνει και για τα άλλα 999 προϊόντα... :wave2:

kalgeorge
02/04/2009, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
είναι αυτονόητο πως όποιος το κάνει για τον καφέ, θα το κάνει και για τα άλλα 999 προϊόντα... :wave2:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

σωραιοςςςςςςςς

VanDiemen
02/04/2009, 13:02
Όσο είμαστε γίδια και πηγαίνουμε και στοιβαζόμαστε μέσα σε τεκέδες που είναι φουλ στον καπνό, φουλ στους αργόσχολους που ξημεροβραδιάζονται εκεί μέσα, που δε σέβονται τον πελάτη, που δε δίνουν αποδείξεις και χρεώνουν τον καφέ σα να τον πίνεις επάνω στον πύργο του Άιφελ και που αφήνουν ένα μπουκάλι ουίσκι με το που αδειάζει ένα τραπέζι, ώστε να κάνουν screening στην επόμενη παρέα που επιχειρεί να καθίσει, δε θα αλλάξει τίποτα!

kalgeorge
02/04/2009, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Όσο είμαστε γίδια και πηγαίνουμε και στοιβαζόμαστε μέσα σε τεκέδες που είναι φουλ στον καπνό, φουλ στους αργόσχολους που ξημεροβραδιάζονται εκεί μέσα, που δε σέβονται τον πελάτη, που δε δίνουν αποδείξεις και χρεώνουν τον καφέ σα να τον πίνεις επάνω στον πύργο του Άιφελ και που αφήνουν ένα μπουκάλι ουίσκι με το που αδειάζει ένα τραπέζι, ώστε να κάνουν screening στην επόμενη παρέα που επιχειρεί να καθίσει, δε θα αλλάξει τίποτα!

αρα να μην ξαναπαμε γαι καφε;

Lazio
02/04/2009, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Για να καταλάβω.....

Καφετέρειες είναι αυτά τα μέρη που κάθε φορά που περνάω απ' έξω βλέπω κάτι τύπους που έχουν αράξει, ο ένας σαν τον Αλί Πασά, ο άλλος σαν τον Ιμπραήμ κι οι υπόλοιποι σαν τους αυλικούς και συζητάνε τα θέματα της πολυχρονεμένης Οθωμανικής Αυτοκρατορίας;

Γιατί, αυτοί οι τύποι μάλλον δεν έχουν ακούσει για κρίση......

Γιατί δεν βλέπω κανένας να κάθεται περίλυπος να σκέφτεται το μαύρο μέλλον (α ρε ΜΜΕ) αλλά βλέπω γκομενάκια να χαχανίζουν συζητώντας τι σχέδιο PRADA θα πάρουν (από την λαϊκή ιμιτασιόν) και το ποιος πήγε με ποια. Στα διπλανά τραπέζια κάτι λιγουρηδες βλέπουν τα γκομενάκια ναι γεμίζει σαλια το πάτωμα.....

Αν ειναι να κάνουμε μπουκοτάζ γι αυτά τα μέρη..... εγώ κάνω καθημερινά καμιά 20ετία τωρα :lol: :lol:







Δεν εχεις κ' αδικο :wave2:

jorgevaldano
02/04/2009, 16:33
δεν έχει σημασία το συγκεκριμένο προϊόν, είναι πρωτίστως θέμα νοοτροπίας

αν δεν είναι ο καφές, είναι οι μπόμπες-ποτά

ή κάτι παρόμοιο στις ταβέρνες


δεν υπάρχει άτομο που να μην ζημιώνεται από αυτή τη νοοτροπία των επιχειρήσεων, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο

Zpower
03/04/2009, 03:02
Επειδη τα πολλα λογια ειναι φτωχεια ο Ζpower θα στησει την πολυθρονα του στον παλιο ΖΕΦΥΡΟ ( παραλιακη αλιμο )με τα εσπρεσσο του και τα φραπεδια του, μουσικη υποστιριξη με Β,Αιντολ , ρεγκιες ,και 80ς για ζεσταμα , ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΑΒΒΑΤΟΥ εως την δυση του ηλιου αναπολων τα ηρωικα χρονια και προσπαθωντας να λυσει το γριφο τι χρωμα να κανεις τις ριγες στο επομενο Ζ ..απλα πραγματα και ονειρεμενα

notakos600
03/04/2009, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Για να καταλάβω.....

Καφετέρειες είναι αυτά τα μέρη που κάθε φορά που περνάω απ' έξω βλέπω κάτι τύπους που έχουν αράξει, ο ένας σαν τον Αλί Πασά, ο άλλος σαν τον Ιμπραήμ κι οι υπόλοιποι σαν τους αυλικούς και συζητάνε τα θέματα της πολυχρονεμένης Οθωμανικής Αυτοκρατορίας;

Γιατί, αυτοί οι τύποι μάλλον δεν έχουν ακούσει για κρίση......

Γιατί δεν βλέπω κανένας να κάθεται περίλυπος να σκέφτεται το μαύρο μέλλον (α ρε ΜΜΕ) αλλά βλέπω γκομενάκια να χαχανίζουν συζητώντας τι σχέδιο PRADA θα πάρουν (από την λαϊκή ιμιτασιόν) και το ποιος πήγε με ποια. Στα διπλανά τραπέζια κάτι λιγουρηδες βλέπουν τα γκομενάκια ναι γεμίζει σαλια το πάτωμα.....

Αν ειναι να κάνουμε μπουκοτάζ γι αυτά τα μέρη..... εγώ κάνω καθημερινά καμιά 20ετία τωρα :lol: :lol:



Να πω ότι με κάλυψες πλήρως?
Και πάλι λίγο θα είναι ....:beer: :beer:

kalgeorge
03/04/2009, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Να πω ότι με κάλυψες πλήρως?
Και πάλι λίγο θα είναι ....:beer: :beer:

sorry kiolas alla otan pas gia kafe....pas gia na kseskaseis.
na ksefugeis ligo apo ta provlimata sou na xavalediaseis klp klp klp

den simainei oti prepei na pas kai na arxizeis na klapsom@@@@zeis pali kai na se parei apo katw gia na deixeis oti den eisai ametoxos se osa ginontai
:wave2:

matmat
03/04/2009, 09:00
ΕΕΕΕΕΤΣΙΙΙΙΙ !!!

αλλιως καθεσε σπιτι σου και μαυριζεις μια χαρα
αλλα απο την αλλη πως θα δειξεις οτι εισαι σκεπτομενος πολιτης ( μη χ@σ@ )


:smokin:

:evil: :evil:

zzr2005
03/04/2009, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Ενώ υπάρχουν 1000 άλλα προϊόντα που θα μπορούσαμε να μποϊκοτάρουμε , εμείς θα διαλέξουμε τον καφέ?

Ανατριχιαστική η αποβλάκωση μας.

Ας κάνουμε και μια πορεία για να πέσουν και οι τιμές των cayen. :rotflmao:

+10000
:lol: :lol:

Αλήθεια όλοι αυτοι που κλέγονται για τις τιμες του καφέ γιατι δεν πανε να τον πιουν σε κανα καφενειο??
μηπως γιατι δεν πληρει τα life style προτυπά τους..???

οπότε οταν θελετε να πινεται τον καφέ σας σε ένα περιβάλλον που ο αλλος μπορει να εχει επενδυσει εκατομμυρια ευρώ, πληρώστε 4 ευρω τον καφέ και πειτε κ ευχαριστώ...
όσο για τις αποδειξεις ειναι απλό πως θα τις κοβουν οι καταστηματαρχες..
ζητήστε τες...

υπάρχουν φθηνες λυσεις για καφέ και ποτό...

kalgeorge
03/04/2009, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
+10000
:lol: :lol:

Αλήθεια όλοι αυτοι που κλέγονται για τις τιμες του καφέ γιατι δεν πανε να τον πιουν σε κανα καφενειο??
μηπως γιατι δεν πληρει τα life style προτυπά τους..???

οπότε οταν θελετε να πινεται τον καφέ σας σε ένα περιβάλλον που ο αλλος μπορει να εχει επενδυσει εκατομμυρια ευρώ, πληρώστε 4 ευρω τον καφέ και πειτε κ ευχαριστώ...
όσο για τις αποδειξεις ειναι απλό πως θα τις κοβουν οι καταστηματαρχες..
ζητήστε τες...

υπάρχουν φθηνες λυσεις για καφέ και ποτό...

αυτο που λες λαθος ειναι...γιατι συντηρει μια αποψη του στυλ....αν δεν σας αρεσει το κοστος του πηγαινετε αλλου.
ΔΕΝ παει ετσι.
αν δεν ειανι το σωστο-προβλεπομενο κοστος, τοτε να γινει.
αυτο που λες ειναι σαν να προτρεπεις τον κοσμο απλα να το δεχτει και να ψαχτει γαι ενναλακτικες

zzr2005
03/04/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
αυτο που λες λαθος ειναι...γιατι συντηρει μια αποψη του στυλ....αν δεν σας αρεσει το κοστος του πηγαινετε αλλου.
ΔΕΝ παει ετσι.
αν δεν ειανι το σωστο-προβλεπομενο κοστος, τοτε να γινει.
αυτο που λες ειναι σαν να προτρεπεις τον κοσμο απλα να το δεχτει και να ψαχτει γαι ενναλακτικες

και πως γνωριζεις το κοστος λειτουργιας μιας καφετεριας που πινεις καφέ?
:confused:

και φυσικά αυτο προτρεπω...τις εναλλακτικες λυσεις παντου...
από τον καφέ εως την πολιτική...;)

kalgeorge
03/04/2009, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
και πως γνωριζεις το κοστος λειτουργιας μιας καφετεριας που πινεις καφέ?
:confused:

και φυσικά αυτο προτρεπω...τις εναλλακτικες λυσεις παντου...
από τον καφέ εως την πολιτική...;)

δεν μιλαμε για το κοστος λειτουργιας της καφετεριας ζζρ
μιλαμε για το κοστος του καφε. το αν εχει ριξει τρελα λεφτα ο ιδιοκτητης και θελει να τα βγαλει ΔΕΝ απασχολει τον καθενα που θελει να πιει καφε.
και οταν κατι ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΣΩΣΤΑ δεν ειναι η λυση το να στραφεις αλλου.
αλλιως μην κατεβαινεις σε πορειες, μην διαμαρτυρεσαι για τιποτα, μην πας γηπεδο, μην θες δωρεαν παιδεια μην θες καλο συστημα υγειας, μην θες αστυνομευση μην μην μην

jorgevaldano
03/04/2009, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
και πως γνωριζεις το κοστος λειτουργιας μιας καφετεριας που πινεις καφέ?
:confused:


κάνε μας εσύ μια ανάλυση

έχοντας πάντα υπόψη ότι σε βοριοευρωπαϊκές χώρες ο καφές προσφέρεται πολύ φτηνότερα, ΚΑΙ σε πολύ ακριβές τουριστικές περιοχές, και πιθανότατα με υψηλότερο εργατικό κόστος για σερβιτόρους/ες

sniper
03/04/2009, 10:16
Τώρα την παλεύουμε ή απλά γράφουμε έτσι για να περνάει η ώρα;

Ο καφές σε μαγαζί έξω δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης! Πας εκεί (όποιος πάει) για να εξυπηρετήσεις την ανάγκη σου να πιεις έναν καφέ ή ό,τι άλλο πίνεις σε έναν χώρο διαφορετικό απο το σαλόνι του σπιτιού σου.

Εφόσον το κάνεις αυτό, επιλέγεις τον χώρο που θα πας. Δεν είναι δυνατόν να έχει την ίδια τιμή ένας καφές στο καφενείο του χωριού με 50 άτομα πληθυσμό με τον καφέ που θα πιείς σε παραλιακή καφετέρεια ή στο καφέ του Hilton.

Αν δεν το καταλαβαίνετε αυτό τότε έχουμε άλλου είδους προβλήματα.

Αντί για μπουκοτάζ στα καφέ καλυτερα να κάνετε μπουκοτάζ σε άλλα πράγματα που είναι πιο αναγκαία και πιο σημαντικά.

sniper
03/04/2009, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
....το αν εχει ριξει τρελα λεφτα ο ιδιοκτητης και θελει να τα βγαλει ΔΕΝ απασχολει τον καθενα που θελει να πιει καφε.
......

Ρε συ George..... Φυσικά και δεν σε απασχολεί αλλά..... εφόσον πας στο μαγαζί αυτού που ξέρεις ότι τον απασχολεί μοιράζεστε το πρόβλημα.....

kalgeorge
03/04/2009, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τώρα την παλεύουμε ή απλά γράφουμε έτσι για να περνάει η ώρα;

Ο καφές σε μαγαζί έξω δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης! Πας εκεί (όποιος πάει) για να εξυπηρετήσεις την ανάγκη σου να πιεις έναν καφέ ή ό,τι άλλο πίνεις σε έναν χώρο διαφορετικό απο το σαλόνι του σπιτιού σου.

Εφόσον το κάνεις αυτό, επιλέγεις τον χώρο που θα πας. Δεν είναι δυνατόν να έχει την ίδια τιμή ένας καφές στο καφενείο του χωριού με 50 άτομα πληθυσμό με τον καφέ που θα πιείς σε παραλιακή καφετέρεια ή στο καφέ του Hilton.

Αν δεν το καταλαβαίνετε αυτό τότε έχουμε άλλου είδους προβλήματα.

Αντί για μπουκοτάζ στα καφέ καλυτερα να κάνετε μπουκοτάζ σε άλλα πράγματα που είναι πιο αναγκαία και πιο σημαντικά.

αλλο το θεμα του μπουκοταζ νικο και αλλο τους ΤΙ κοστος θα επρεπε να εχει.
σιγουρα υπαρχουν πιο σημαντικα αλλα εδω τωρα συζητανε για τον καφε.


οσο για το τι τιμη θα επρεπε να εχει το καθε μαγαζι, δνε νομιζω οτι πρεπει να διαφερει αναλογα με το τι πετρα εχει βαλει, ή τι καναπεδες εχει το μαγαζι ή τι θεα εχει.
σιγουρα δεν θα εχει οσο σε ενα καφενιο ,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να τον κοστολογησει οσο θελει ο καθενας

kalgeorge
03/04/2009, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρε συ George..... Φυσικά και δεν σε απασχολεί αλλά..... εφόσον πας στο μαγαζί αυτού που ξέρεις ότι τον απασχολεί μοιράζεστε το πρόβλημα.....

ρε νικολα αλλο να μην πας στο συγκεκριμενο μαγαζι...και αλλο να κοψω τον καφε επειδη ΟΛΟΙ τον εχουν κοστολογησει οσο γουσταρουν

zzr2005
03/04/2009, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
δεν μιλαμε για το κοστος λειτουργιας της καφετεριας ζζρ
μιλαμε για το κοστος του καφε. το αν εχει ριξει τρελα λεφτα ο ιδιοκτητης και θελει να τα βγαλει ΔΕΝ απασχολει τον καθενα που θελει να πιει καφε.
και οταν κατι ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΣΩΣΤΑ δεν ειναι η λυση το να στραφεις αλλου.
αλλιως μην κατεβαινεις σε πορειες, μην διαμαρτυρεσαι για τιποτα, μην πας γηπεδο, μην θες δωρεαν παιδεια μην θες καλο συστημα υγειας, μην θες αστυνομευση μην μην μην

συγνωμη φιλε αλλά θα με τρελάνεις...
ειναι σαν να μου λες ..
δεν με απασχολει που ο ιδιοκτητης του Χιλτον εχει δωσει εκατομμυρια να εχει πισινα..
εγω θελω να πληρώσω το δωμάτιο σε τιμή γ@μιστρώνα...:lol:

ο αλλος εχει δωσει εκατομμυρια για να σου προσφερει μια υπηρεσια...δεν πληρωνεις τον καφέ αλλα και την υπηρεσία...το περιβάλλον κτλ..
αλλιως πηγαινε στο καφενειο...το ιδιο πραγμα προσφερει ΚΑΦΕ....

όσο για τις συγκρισεις με τις τιμες του εξωτερικου...
σε ολα τα πραγματα το περιθώριο κερδους στην ελλαδα ειναι μεγαλύτερο...όχι μονο στον καφε...
αν ξεκινήσετε να διαμαρτυρεστε για τον καφέ ενώ πληρωνετε το γάλα στην διπλάσια τιμή απο τον ευρωπάιο τότε υπάρχει προβλημα θέωρησης προτεραιοτήτων...

sniper
03/04/2009, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
αλλο το θεμα του μπουκοταζ νικο και αλλο τους ΤΙ κοστος θα επρεπε να εχει.
σιγουρα υπαρχουν πιο σημαντικα αλλα εδω τωρα συζητανε για τον καφε.


οσο για το τι τιμη θα επρεπε να εχει το καθε μαγαζι, δνε νομιζω οτι πρεπει να διαφερει αναλογα με το τι πετρα εχει βαλει, ή τι καναπεδες εχει το μαγαζι ή τι θεα εχει.
σιγουρα δεν θα εχει οσο σε ενα καφενιο ,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να τον κοστολογησει οσο θελει ο καθενας

Γιατί ρε φίλε;

Κάτσε να σου δώσω ένα παράδειγμα.

Έχουμε δύο καφέ το ένα δίπλα στο άλλο.
Αγοράζουν κι οι δύο τον ίδιο καφέ, από τον ίδιο προμηθευτή με την ίδια τιμή και τον κάνουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.
Ο ένας το έχει γιαπί το μαγαζί του κι ο άλλος έχει φωνάξει διακοσμητές, αρχιτέκτονες κι ένα σωρό κοσμο να το κάνει παλάτι.

Γιατί ρε φίλε να κάνει ο καφές το ίδιο και στους 2;

sniper
03/04/2009, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ρε νικολα αλλο να μην πας στο συγκεκριμενο μαγαζι...και αλλο να κοψω τον καφε επειδη ΟΛΟΙ τον εχουν κοστολογησει οσο γουσταρουν

ΜΗΝ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΦΕ!

Πάρε fiesta frappe κι άντε στην Καλοπούλα.....


αλλά άλλο είναι το θέμα σου εσένα.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

kalgeorge
03/04/2009, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
συγνωμη φιλε αλλά θα με τρελάνεις...
ειναι σαν να μου λες ..
δεν με απασχολει που ο ιδιοκτητης του Χιλτον εχει δωσει εκατομμυρια να εχει πισινα..
εγω θελω να πληρώσω το δωμάτιο σε τιμή γ@μιστρώνα...:lol:

ο αλλος εχει δωσει εκατομμυρια για να σου προσφερει μια υπηρεσια...δεν πληρωνεις τον καφέ αλλα και την υπηρεσία...το περιβάλλον κτλ..
αλλιως πηγαινε στο καφενειο...το ιδιο πραγμα προσφερει ΚΑΦΕ....

όσο για τις συγκρισεις με τις τιμες του εξωτερικου...
σε ολα τα πραγματα το περιθώριο κερδους στην ελλαδα ειναι μεγαλύτερο...όχι μονο στον καφε...
αν ξεκινήσετε να διαμαρτυρεστε για τον καφέ ενώ πληρωνετε το γάλα στην διπλάσια τιμή απο τον ευρωπάιο τότε υπάρχει προβλημα θέωρησης προτεραιοτήτων...

φαινεται οτι δεν καταλαβες τι ειπα....
εσυ ετσι οπως το εθεσες ειανι σαν να λες....δεν σας αρεσει, κοψτε τον καφε.
οχι πηγαινετε αλλου να πιειτε.
σε αυτο εχω αντιρηση εγω...οχι στο οτι θα τον πιεσω να το κοστολογησει οσο θελω εγω.
ΣΙΓΟΥΡΑ θα επρεπε να υπαρχει ενα οριο και οχι να τον βαζει ο καθενας οσο θελει, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα

kalgeorge
03/04/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Γιατί ρε φίλε;

Κάτσε να σου δώσω ένα παράδειγμα.

Έχουμε δύο καφέ το ένα δίπλα στο άλλο.
Αγοράζουν κι οι δύο τον ίδιο καφέ, από τον ίδιο προμηθευτή με την ίδια τιμή και τον κάνουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.
Ο ένας το έχει γιαπί το μαγαζί του κι ο άλλος έχει φωνάξει διακοσμητές, αρχιτέκτονες κι ένα σωρό κοσμο να το κάνει παλάτι.

Γιατί ρε φίλε να κάνει ο καφές το ίδιο και στους 2;

γιατι ειναι ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ το πως θα φτιαξει το μαγαζι του, ΟΧΙ δικο μου.


ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΝΙΚΟΛΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΜULTIRAMA ΝΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΟ PC, KAI O TEXNIKOΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΣΟΥ ΤΟ ΧΡΕΩΝΕΙ ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ΛΕΣ......

ΚΟΙΤΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ@@@ΔΕΣ....ΤΗΝ ΒΙΤΡΙΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ....;) ;)

kalgeorge
03/04/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ΜΗΝ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΦΕ!

Πάρε fiesta frappe κι άντε στην Καλοπούλα.....


αλλά άλλο είναι το θέμα σου εσένα.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

ποιο ειναι το θεμα μου εμενα ρε;:confused: :p

sniper
03/04/2009, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
γιατι ειναι ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ το πως θα φτιαξει το μαγαζι του, ΟΧΙ δικο μου.


ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΝΙΚΟΛΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΜULTIRAMA ΝΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΟ PC, KAI O TEXNIKOΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΣΟΥ ΤΟ ΧΡΕΩΝΕΙ ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ΛΕΣ......

ΚΟΙΤΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ@@@ΔΕΣ....ΤΗΝ ΒΙΤΡΙΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ....;) ;)

Φυσικά.... αλλά επιλέγω αυτόν που θέλω εγώ....

sniper
03/04/2009, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ποιο ειναι το θεμα μου εμενα ρε;:confused: :p


μην κανεις το κουνέλι.... :D :lol: :wave2:

vangelis 64
03/04/2009, 10:40
Πού είν' αυτή η Κατερίνα ρε παιδιά;:a55: :p

kalgeorge
03/04/2009, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Φυσικά.... αλλά επιλέγω αυτόν που θέλω εγώ....

ναι ρε νικο....αλλα δεν λες κοιτα τον πο@@@στη που το χρεωνει πολυ περισσοτερο;
ε το ιδιο δεν πρεπει να πεις για τον καφε;
και ο μαγαζατορας εχει ριξει φραγκα να φτιαξει την καφετερια, και το multirama ειναι ολοκληρο πολυκαταστημα ;)

kalgeorge
03/04/2009, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
μην κανεις το κουνέλι.... :D :lol: :wave2:

οχι αληθεια δεν το επιασα...

VegasKitty
03/04/2009, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Πού είν' αυτή η Κατερίνα ρε παιδιά;:a55: :p


Για μενα λες??? :look:

Τι εκανα παλι???? :smilea:


:smokin:

vangelis 64
03/04/2009, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Για μενα λες??? :look:

Τι εκανα παλι???? :smilea:


:smokin: Τίποτα...τα παιδιά εδώ κάτι λένε για τον καφέ.:rotflmao: :rotflmao:

VegasKitty
03/04/2009, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Τίποτα...τα παιδιά εδώ κάτι λένε για τον καφέ.:rotflmao: :rotflmao:


Και τι σχεση εχω εγω??? :dizzy:

Κατσε γιατι σημερα με χει πιασει το ξανθο μ.... :blush:

Εγω το μονο που ξερω ειναι οτι ο καφες για να φτιαχτει εχει ενα average cost τον 20 λεπτων... Τωρα απο κει και περα, το που διαλεγει ο καθενας να πιει το καφε του ειναι θεμα δικο του!

Γιατι μη ξεχναμε, οτι οι Ελληνες εχουν το χουι οταν τους λες να μπουκοταρουν κατι, οτι εκεινη την ημερα θα πανε πολλοι παραπανω να κανουν αυτο που υποτιθετε οτι δε θα κανανε... :rolleyes: Η ακομα καλυτερα, κανουν μια μερα και καλα μπουκοταζ, και μετα τις αλλες μερες πλημηριζουν τα καφε.... :look:

Οεο λεμεεεε! :rolleyes:

Αλλα αληθεια βρε Βανζελ μου, τι εκανα παλι εγω... :alien:

kalgeorge
03/04/2009, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty


Αλλα αληθεια βρε Βανζελ μου, :

βανζελ παπαντο...βανζελ οπως βαν γκονγκ



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
03/04/2009, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty


Αλλα αληθεια βρε Βανζελ μου, τι εκανα παλι εγω... :alien: Τίποτα καλέ!Απλά θυμήθηκα την κουβέντα που κάνατε στ' ανέκδοτα.:D :lol: