PDA

View Full Version : Aftermarket aκτινική τρόμπα φρένου για GSX-R 1000 K7!



lotinia
02/04/2009, 23:25
Μπορείτε να μου προτείνετε τρόμπα για να αντικαταστήσω την μαμά Nissin και να δώ διαφορά στο φρενάρισμα;Αν υπάρχει κάποιος με προσωπική εμπειρία για κάποια ας μου πεί εντυπώσεις και αν αξίζει τα πολλά λεφτά που κοστίζει.Δεκτή κάθε πρόταση.Αν υπάρχει φωτογραφία της τρόμπας ειτε φορεμένης είτε όχι βάλτε την.Επίσης και καμιά ιδέα για μανέτα για υδραλικό συμπλέκτη δεν θα πήγαινε χαμένη.Ευχαριστώ.:D

T.R.E
02/04/2009, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από lotinia
Μπορείτε να μου προτείνετε τρόμπα για να αντικαταστήσω την μαμά Nissin και να δώ διαφορά στο φρενάρισμα;Αν υπάρχει κάποιος με προσωπική εμπειρία για κάποια ας μου πεί εντυπώσεις και αν αξίζει τα πολλά λεφτά που κοστίζει.Δεκτή κάθε πρόταση.Αν υπάρχει φωτογραφία της τρόμπας ειτε φορεμένης είτε όχι βάλτε την.Επίσης και καμιά ιδέα για μανέτα για υδραλικό συμπλέκτη δεν θα πήγαινε χαμένη.Ευχαριστώ.:D



Brembo 19x20 + banjo bolt με ενσωματωμένο διακόπτη για να ανάβει το κωλοφάναρο. Μανέτες Pazzo κοντές και στον συμπλέκτη και στο φρένο...:D

lotinia
03/04/2009, 00:22
Μισό για να καταλάβω.Αρχικά από ότι έχω δεί υπάρχουν της Brembo τρόμπες forged και billet,με αρκετή διαφορά την τιμή αλλα δεν ξέρω αν έχουν ουσιαστική διαφορά(αν μπορείς διαφώτησε με).Επίσης μου προτείνεις να βάλω Brembo τρόμπα και να αλλαξω την μανέτα με Pazzo,όπως και αυτή του συμπλέκτη;Η γνώμη σου για την Brembo RCS ποιά είναί;

TOLISTOLAROS
03/04/2009, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από lotinia
Μπορείτε να μου προτείνετε τρόμπα για να αντικαταστήσω την μαμά Nissin και να δώ διαφορά στο φρενάρισμα;Αν υπάρχει κάποιος με προσωπική εμπειρία για κάποια ας μου πεί εντυπώσεις και αν αξίζει τα πολλά λεφτά που κοστίζει.Δεκτή κάθε πρόταση.Αν υπάρχει φωτογραφία της τρόμπας ειτε φορεμένης είτε όχι βάλτε την.Επίσης και καμιά ιδέα για μανέτα για υδραλικό συμπλέκτη δεν θα πήγαινε χαμένη.Ευχαριστώ.:D
Αυτή που φοράς (ακτινική Nissin 19x20)ήδη είναι γαμάτη.Καλύτερα ν'αλλάξεις δίσκους ή δαγκάνες.Ακόμη να πειραματιστείς με άλλα τακάκια.Να υποθέσω υψηλής έχεις ήδη βάλει έτσι;
Η billet φτιάχνεται από ένα κομμάτι μετάλλου αφαιρώντας υλικό.Άρα υψηλότερο κόστος κατασκευής αλλά πολύ μικρότερες ανοχές.Κατά πόσο θα καταλάβεις διαφορά δεν ξέρω,ειδικά σε δημόσιο δρόμο.
Η forged είναι σφυρηλατημένη.Υπάρχουν και cast (χυτές) brembo.
Μη βιαστείς νάλλάξεις τρόμπα,οι υπόλοιποι παράγοντες που σου ανέφερα επηρρεάζουν περισσότερο το αποτέλεσμα/αίσθηση του φρεναρίσματος.

DrIoannis
03/04/2009, 19:19
Βάλε τακάκια και σωληνάκια.Αν δεν είσαι ευχαριστημένος βάλε τρόμπα και στο τέλος τους δίσκους.

lotinia
03/04/2009, 20:12
Στην περίπτωση που αλλάξω τα σωληνάκια με υψηλής και αλλάξω μετα τρόμπα θα κάνουν τα ρακόρ στην καινούργια?Για αυτο έλεγα να γίνουν μαζί αλλαγή μην βάλω υψηλής και πρέπει να τα ξαναλλάξω.Και μιας και αναφέρατε τακάκια ρίχτε καμιά ιδέα για κανένα καλό.Δισκους τώρα κοιτούσα της Beringer αλλά και πάλι δεν ξέρω πως και τι οποτε βαράτε ιδέες αβέρτα.:D