PDA

View Full Version : ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΔΕΛΦΙΑ!!!



gefil
03/04/2009, 15:35
Καλησπέρα,

αν και διαβάζω συχνά θέματα στο forum δεν έχει τύχει να ξαναγράψω...

Με λένε Γιώργο, είμαι 33 και αν και πρώην ψιλο-εντουράς (από παπιά, μετά ΧR και μετά KLX), τα τελευταία χρόνια οδηγώ ένα Piaggio X8 200.

Το scooter δεν μου έχει βγάλει ποτέ ούτε μία ζημιά και μεταφέρει μία χαρά από το σπίτι στο γραφείο... Δεν μου προσφέρει οποιαδήποτε οδηγική απόλαυση ή συγκίνηση αλλά με μεταφέρει μιά χαρά...
Μάλιστα όσες φορές έχει χρειαστεί να καλύψω μεγάλες αποστάσεις, με πήγε και με έφερε με 100-110 χλμ/ώρα αλλά με το άγχος πως θα στρίψω στην επόμενη στροφή, πως θα φρενάρω αν συμβεί κάτι μπροστά μου και πως θα το κρατήσω από τον αέρα όταν με περνάει νταλίκα...

Σε λίγες μέρες μετακομίζω και πλέον το σπίτι μου θα βρίσκεται 60χλμ μακριά από τη δουλειά μου!!! Αυτό σημαίνει ότι θέλω δεν θέλω (που θέλω εδώ που τα λέμε) πρέπει να πάω σε κάτι μεγαλύτερο και ασφαλέστερο. Να μπορεί κινείται σε λίγο πιό γρήγορους ρυθμούς και να στρίβει και να φρενάρει σε καλύτερα επίπεδα από το scooter...

Αν είχα και τα λεφτά, θα ήταν όλα ιδανικά και θα πήγαινα κατευθείαν σε κάποια δοκιμασμένη λύση... Δυστυχώς όμως δεν υπάρχουν και γι αυτό κοιτάζω σε μεταχειρισμένα από μαγαζιά που δέχονται ανταλλαγές... (πρέπει κάπως να δώσω και το Χ8)

Σήμερα λοιπόν βρήκα μία σχετικά καλή ευκαιρία (σε σχέση με άλλα που έχουν δει τα μάτια μου)... Υπάρχει ένα μαγαζί που μου παίρνει το Piaggio στα 1200? (και μάλιστα πριν κάνω το μεγάλο service που πρέπει να γίνει την ερχόμενη εβδομάδα - 200 ?) και μου δίνει τις εξής επιλογές:

1. Honda Transalp του 2004 - 26.000 χμλ
2. Yamaha XT 660R του 2005 - 9.000 χμλ

Και τα δύο τα έχει 3.900 ? (δηλαδή 2.700? με την ανταλλαγή) με έξι μήνες γραπτή εγγύηση και το XT το δίνει με καινούργια λάστιχα στην παράδοση...

ΑΝ, λέω, ΑΝ, κλείνατε deal με το συγκεκριμένο μαγαζί, τι θα επιλέγατε να πάρετε??

To Transalp είναι πιό ταξιδιάρικο από το XT, αλλά το XT πιό μαζεμένο για μέσα στην πόλη...
Το Transalp κινείται με περισσότερα χλμ στην ευθεία αλλά το XT στρίβει καλύτερα στους επαρχιακούς...
Το Transalp έχει μεγλύτερες δυνατότητες φόρτωσης από το XT...
Το XT αν σου την βαρέσει και θέλεις λίγο να "παίξεις", είναι πιό πρόθυμο από το Transalp...
Και τα δύο είναι αξιόπιστα σε σχέση με βλάβες κλπ

Μπέρδεμα...
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει?

SVX
03/04/2009, 16:26
Yamahara ΧΤ .... :smokin:

byron
03/04/2009, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefil
2. Yamaha XT 660R του 2005 - 9.000 χμλ



Νομίζω δεν υπάρχει δίλημμα.

gixxerpap
03/04/2009, 17:12
εγώ πάλι θα έπαιρνα τρανσαλπ με κλειστά τα μάτια ....
δεν διευκρινίζεις όμως, απο τα 60χλμ που θα διανύεις καθημερινά, πόσα είναι σε ανοιχτό δρόμο και πόσα μεσα σε κίνηση. σε όλες τις συνθήκες, πλην του μποτιλιαρίσματος, το τρανσαλπ είναι καλύτερο ...

byron
03/04/2009, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
εγώ πάλι θα έπαιρνα τρανσαλπ με κλειστά τα μάτια ....
δεν διευκρινίζεις όμως, απο τα 60χλμ που θα διανύεις καθημερινά, πόσα είναι σε ανοιχτό δρόμο και πόσα μεσα σε κίνηση. σε όλες τις συνθήκες, πλην του μποτιλιαρίσματος, το τρανσαλπ είναι καλύτερο ...

Πιθανόν αλλά τα +15.000 χλμ είναι αρκετά.

gixxerpap
03/04/2009, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πιθανόν αλλά τα +15.000 χλμ είναι αρκετά.


για τρανσαλπ μιλάμε κύριε, όχι για tuono:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
κοίτα που μ' αρέσει το σπαμ :rotflmao: :rotflmao:

gefil
03/04/2009, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
εγώ πάλι θα έπαιρνα τρανσαλπ με κλειστά τα μάτια ....
δεν διευκρινίζεις όμως, απο τα 60χλμ που θα διανύεις καθημερινά, πόσα είναι σε ανοιχτό δρόμο και πόσα μεσα σε κίνηση. σε όλες τις συνθήκες, πλην του μποτιλιαρίσματος, το τρανσαλπ είναι καλύτερο ...

Έχεις δίκιο... Δεν σας είπα... Η διαδρομή είναι Λαύριο - Καλλιθέα...
Αυτό σημαίνει ανοιχτός δρόμος μέχρι Βάρη και συνθήκες πόλης μετά... Συνεπώς 60-40!

Επίσης, είδα ότι έκανα λάθος στο post... Το Transalp δεν είναι '04 είναι '02! (Κεκτημένη ταχύτητα)

gixxerpap
03/04/2009, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefil
Έχεις δίκιο... Δεν σας είπα... Η διαδρομή είναι Λαύριο - Καλλιθέα...
Αυτό σημαίνει ανοιχτός δρόμος μέχρι Βάρη και συνθήκες πόλης μετά... Συνεπώς 60-40!

Επίσης, είδα ότι έκανα λάθος στο post... Το Transalp δεν είναι '04 είναι '02! (Κεκτημένη ταχύτητα)

για 02 είναι ακριβό, αλλά απο την άλλη η διαδρομή είναι μεγάλη και μετά απο ένα μηνα, το xt θα το καβαλάς αγγαρεία...
άσε που το χειμώνα με τα κρύα, θα ξυλιάζεις απο το κρύο!
θα κοίταζα μοτο με στοιχειώδη, έστω, προστασία απο τον αέρα ...

nobody
03/04/2009, 19:16
απο την αλλη λαβε υποψη:
α) Transalp=honda=σαρακακης, με οτι συνεπαγεται αυτο
β) το xt ειναι μονοκυλινδρο ενω το transalp δικυλινδρο,με οτι συνεπαγεται αυτο
γ)το τρανσαλπ δεν ειναι μονο πιο ογκωδες μα και πιο βαρυ απο το xt

vstromgr
03/04/2009, 20:45
ειχα το τρανσαλπ και έχω οδηγήσει πολλάκις το XT και για ΚΑΘΕ (κεφαλαία το κάθε) μέρα τις μετακινήσεις που περιγράφεις το τρανσαλπ μπορεί να τις κάνει πολύ καλύτερα απο το ΧΤ..
Αν μπορεις πουλα το σκουτερ και πήγαινε με ρευστό για να έχεις περισσότερες επιλογές.

Δεν είμαι φαν του τρανσαλπ απο τις 3 μηχανές που είχα μέχρι τώρα ήταν η λιγότερο καλύτερη και δεν θα την ξανααγόραζα, παρόλα αυτά αν και θα διαφωνήσω με κάποιους παραπάνω ασυζητητί τρανσαλπ μετάξυ των 2 που αναφέρεις.

gefil
05/04/2009, 11:48
Ευχαριστώ για τις γνώμες αλλά τελικά πήρα την μεγάλη απόφαση να το ρισκάρω λίγο...

Αντί να γλυτώσω μερικά λεφτά και να πάρω κάτι το οποίο δεν θα με συγκινεί καθόλου αποφάσισα να βάλω όσα μπορώ μετρητά και τα υπόλοιπα δόσεις και να πάω αυτή την εβδομάδα να παραγγείλω ένα V-Strom 650 '09!!!!!!!!!!

(Έχω πάθει πλάκα με το άσπρο και μάλλον θα το πάρω σε αυτό το χρώμα)...

Εκτός του ότι μου αρέσει σαν μηχανή, φαντάζομαι θα συμφωνείται όλοι ότι για τη δουλειά που το θέλω είναι η καλύτερη λύση...

SVX
05/04/2009, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefil
πάω αυτή την εβδομάδα να παραγγείλω ένα V-Strom 650 '09!!!!!!!!!!

(Έχω πάθει πλάκα με το άσπρο και μάλλον θα το πάρω σε αυτό το χρώμα)...
:rolleyes:

θα ειναι μουρλια...! θα ειναι τρελλα! :D


160472

zvailakis
06/04/2009, 01:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:rolleyes:

θα ειναι μουρλια...! θα ειναι τρελλα! :D

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
απλά με τις δόσεις δεν θα έχει ουτε το τριβάλιτσο, ούτε τον φάρο ουτε τα φοβερά νέα αυτοκόλλητα POLICE

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: