PDA

View Full Version : Μειώνεται κατά 50% το τέλος ταξινόμησης των ΙΧ για ένα τετράμηνο



golis
03/04/2009, 17:20
Στη Βουλή κατατέθηκαν την Παρασκευή οι διατάξεις για τη μείωση της φορολογίας των αυτοκινήτων.
To τέλος ταξινόμησης μειώνεται κατά 50% για τα καινούργια και εισαγόμενα μεταχειρισμένα ΙΧ αυτοκίνητα και μοτοσικλέτες.

Η μείωση του τέλους ταξινόμησης που
θα επιφέρει μειώσεις και στις τιμές πώλησης των ΙΧ αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών θα ισχύσει μέχρι τις 7.8.2009.


Παράλληλα καταργείται το τέλος μεταβίβασης για τα ΙΧ αυτοκίνητα και τις μοτοσικλέτες
που κυκλοφορούν ήδη στη χώρα και πρόκειται να μεταβιβαστούν.
Η κατάργηση θα ισχύσει μέχρι τις 31.12.2009.

Το ίδιο προβλέπεται και για το τέλος αδειών κυκλοφορίας αυτοκινήτων και μοτοσικλετών
το οποίο επίσης προβλέπεται ότι θα καταργηθεί για το διάστημα μέχρι και τις 31.12.2009.

Σε ότι αφορά τα εισαγόμενα καινούργια και μεταχειρισμένα αυτοκίνητα στο νομοσχέδιο προβλέπεται ότι
στην περίπτωση που για αυτά έχουν εκδοθεί αποδεικτικά είσπραξης του τέλους ταξινόμησης,
πλην όμως δεν έχουν ταξινομηθεί, μπορούν μετά από αίτηση των εμπορικών επιχειρήσεων ή
των ιδιοκτητών τους να υπαχθούν στις διατάξεις του μειωμένου τέλους ταξινόμησης.
Έτσι, θα επανυπολογιστεί το τέλος ταξινόμησης και θα επιστραφεί η διαφορά.

Στο νομοσχέδιο περιλαμβάνονται ακόμη, σειρά άλλων διατάξεων μεταξύ των οποίων η παράταση μέχρι 15.6.2009
της περαίωσης των ανέλεγκτων χρήσεων των επιχειρήσεων,
η επιβολή προστίμου 5.000 σε νομικά πρόσωπα που δεν υπέβαλαν δηλώσεις ΕΤΑΚ,
ενώ θεσπίζεται η γενική διεύθυνση μισθών και ειδική επιτελική ομάδα για το σχεδιασμό και
τη διενέργεια διασταυρώσεων φορολογικών στοιχείων.
Παράλληλα, τόσο για τα ταξί όσο και για τα φορτηγά αυτοκίνητα δημόσιας χρήσης
παρατείνεται ο σημερινός τεκμαρτός τρόπος φορολόγησής τους για το 2009.



Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ


http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1001167&lngDtrID=251

fonzareli
03/04/2009, 17:53
Στην πράξη τι ακριβώς σημαίνει; Μπορεί κάποιος να ποστάρει ένα παράδειγμα πχ για μηχανή 600cc; Είναι 7% κανονικά το τέλος ταξινόμησης από 250-900 κυβικά;

Οταν λέει για μηχανές που ήδη κυκλοφορούν εννοεί μεταβιβάσεις μεταχειρισμένων μοτο;

Tefikerwn
03/04/2009, 18:42
Εγώ μόλις τωρα άκουσα ότι σε μια μηχανή 600cc το κέρδος θα είναι 900 ευρώ αν και είμαι σίγουρος ότι κάπως θα τα κάνουν κάπως θα τα φέρουν και το μέτρο θα ισχύσει μόνο για τον αυγουστο μακάρι να βγώ ψευτης αλλά στο Ελλαδιστάν είμαστε

toyar
03/04/2009, 18:59
Πολύ καλή κίνηση.
Έτσι θα μπορέσει πιο εύκολα ο κόσμος να πάρει αυτοκίνητο που του λείπει ώστε κάθε οικογένεια να έχει 4-5 και όχι 2-3 όπως τώρα
Οι εισαγωγείς θα αναπληρώσουν τα υπερκέρδη τους γιατί είναι ένας κλάδος που υποφέρει τα τελευταία χρόνια
Όσο για τα χρήματα που θα χάσει το κράτος ας είναι καλά οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι
Από κάτι τέτοια μέτρα φαίνεται πως <νομοθετούν> οι συντεχνίες

Sapadak
03/04/2009, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar

Όσο για τα χρήματα που θα χάσει το κράτος ας είναι καλά οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι


Εισαι σιγουρος οτι το κρατος θα χασει χρηματα?

:wave2:

bar-code
03/04/2009, 19:44
to metro exei mipos anadromiki isxii apo 1/1/09?

(kati mou leiei o ti leo malakies!!!:eyepop: )

:lol: :lol: :lol:

Lazio
03/04/2009, 20:23
Γλυτωνεις κατι ψιχουλα και κατι εγινε........

Παλι ευνοουνται οι εχοντες που στοχευουν στα υψηλου κυβισμου κουτια :wave2:

toyar
03/04/2009, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Εισαι σιγουρος οτι το κρατος θα χασει χρηματα?

:wave2:
Αν μειώνοντας τα τέλη ταξινόμησης έχει κέρδος τότε ας τα καταργήσει τελείως να έχει μεγαλύτερο

toyar
03/04/2009, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Γλυτωνεις κατι ψιχουλα και κατι εγινε........

Παλι ευνοουνται οι εχοντες που στοχευουν στα υψηλου κυβισμου κουτια :wave2:
Σωστό ΚΑΙ αυτό. Άλλωστε αυτοί έχουν άκρες για να ευνοούνται στο όνομα του γενικού καλού βεβαίως

spiridaus
03/04/2009, 20:31
Δηλαδή με λίγα λόγια συμφέρει να περιμένεις για να αγοράσεις 600αρα μηχανή ή όχι;
Καλά για μεταχειρισμένο γλιτώνεις μονο τη μεταβίβαση αν κατάλαβα καλά , οπότε μόνο σε καινούριο ότι γλιτώσεις;

Sapadak
03/04/2009, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Αν μειώνοντας τα τέλη ταξινόμησης έχει κέρδος τότε ας τα καταργήσει τελείως να έχει μεγαλύτερο

Το οτι θα μεγαλωσει ο αριθμος πωλησεων αυτοκινητων και μοτοσυκλετων δεν πρεπει να το λαμβανουμε υποψη?

Μπορει να χανει Χ χρηματα το κρατος ΑΛΛΑ θα αυξηθουν οι πωλησεις (γιατι ως γνωστον θα τρεξουμε να προλαβουμε)(ισως και να αγορασουμε "μεγαλυτερο" μιας και θα εχουμε "κερδος") οποτε η χασουρα αντισταθμιζετε.

Επιπλεον, περισσοτερες ασφαλειες, περισσοτερα τελη, περισσοτερα καυσιμα περισσοτερη φορολογια γενικα.

;)

+ το οτι πληρωνουμε καποιο προστιμο το οποιο στην Ευρωπαικη ενωση.

Γιαυτο και το κανουν για 4 μηνες δοκιμαστικα, για να δουν αν οντως τους συμφερει.

Σκεψου δε οτι αν ελεγαν καταργητε για παντα δεν θα αντιδρουσαμε καπως ενω τωρα που η "προσφορα" εχει ημερομηνια ληξης...θα τρεξουμε να προλαβουμε
:D

toyar
03/04/2009, 21:03
Με τις σημερινές οικονομικές και κυκλοφοριακές συνθήκες οι ΜΟΝΟΙ που ευνοούνται από αύξηση πωλήσεων είναι οι εισαγωγείς και αυτοί που θα αγοράσουν πολλά κυβικά δηλαδή οι έχοντες. Αν το κράτος ενδιαφερόταν πραγματικά για την πλειοψηφία θα έκανε απόσυρση ώστε να αδειάσουν οι δρόμοι από τα σαράβαλα και να ανοίξουν θέσεις στάθμευσης. Τώρα για να αποσύρεις παλιό αυτοκίνητο σε υποχρεώνουν να το χαρίσεις σε ιδιώτη ο οποίος θα βγάλει κέρδος ανακυκλώνοντας το δικό σου αυτοκίνητο. Άλλη μία συντεχνιακή ρύθμιση

Vstrommer71
04/04/2009, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Πολύ καλή κίνηση.
Έτσι θα μπορέσει πιο εύκολα ο κόσμος να πάρει αυτοκίνητο που του λείπει ώστε κάθε οικογένεια να έχει 4-5 και όχι 2-3 όπως τώρα
Οι εισαγωγείς θα αναπληρώσουν τα υπερκέρδη τους γιατί είναι ένας κλάδος που υποφέρει τα τελευταία χρόνια
Όσο για τα χρήματα που θα χάσει το κράτος ας είναι καλά οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι
Από κάτι τέτοια μέτρα φαίνεται πως <νομοθετούν> οι συντεχνίες
+1

Ολα κι ολα,οι μισθοι και τα εργατικα δικαιωματα πανε κατα διαολου αλλα το αυτοκινητο-αυτοκινητο!

Α ρε μ@λακα Ελληνα που καθεσαι απαθης:smokin:

Vstrommer71
04/04/2009, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Με τις σημερινές οικονομικές και κυκλοφοριακές συνθήκες οι ΜΟΝΟΙ που ευνοούνται από αύξηση πωλήσεων είναι οι εισαγωγείς και αυτοί που θα αγοράσουν πολλά κυβικά δηλαδή οι έχοντες. Αν το κράτος ενδιαφερόταν πραγματικά για την πλειοψηφία θα έκανε απόσυρση ώστε να αδειάσουν οι δρόμοι από τα σαράβαλα και να ανοίξουν θέσεις στάθμευσης. Τώρα για να αποσύρεις παλιό αυτοκίνητο σε υποχρεώνουν να το χαρίσεις σε ιδιώτη ο οποίος θα βγάλει κέρδος ανακυκλώνοντας το δικό σου αυτοκίνητο. Άλλη μία συντεχνιακή ρύθμιση
Αν το κρατος φιλε μου ενδιαφεροταν για την πλειοψηφια θα εκανε ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ τα αυτοκινητα και τις μοτοσυκλετες(γιατι ΔΕΝ ειναι ειδος πρωτης αναγκης) ετσι ωστε να ηταν ασυμφορο να τα εχεις,θα ειχε ενα καλυτερο δικτυο δημοσιων μεταφορων,θα ειχε πεζοδρομησει τα κεντρα ολων των πολεων και θα επιτρεπονταν μονο οι πεζοι και τα ποδηλατα,ολοι οι πολιτες (απο τον τελευταιο εως τον Προεδρο της δημοκρατιας)θα πληρωναν 43% φορο εισοδηματος και θα απολαμβαναν πραγματικα δωρεαν αυτο που λεμε κοινωνικο κρατος...
Αν τα ειχαμε κανει βεβαια ολα αυτα θα λεγομασταν Δανια,Σουηδια,Νορβηγια κλπ
Ας βολευτουμε λοιπον στο Ελλαδισταν...

toyar
04/04/2009, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Αν το κρατος φιλε μου ενδιαφεροταν για την πλειοψηφια θα εκανε ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ τα αυτοκινητα και τις μοτοσυκλετες(γιατι ΔΕΝ ειναι ειδος πρωτης αναγκης) ετσι ωστε να ηταν ασυμφορο να τα εχεις,θα ειχε ενα καλυτερο δικτυο δημοσιων μεταφορων,θα ειχε πεζοδρομησει τα κεντρα ολων των πολεων και θα επιτρεπονταν μονο οι πεζοι και τα ποδηλατα,ολοι οι πολιτες (απο τον τελευταιο εως τον Προεδρο της δημοκρατιας)θα πληρωναν 43% φορο εισοδηματος και θα απολαμβαναν πραγματικα δωρεαν αυτο που λεμε κοινωνικο κρατος...
Αν τα ειχαμε κανει βεβαια ολα αυτα θα λεγομασταν Δανια,Σουηδια,Νορβηγια κλπ
Ας βολευτουμε λοιπον στο Ελλαδισταν...
Δεν διαφωνώ πουθενά:beer: :beer:

toyar
04/04/2009, 14:04
Αν θέλει το κράτος να τονώσει την αγορά ας μειώσει τον φπα στα είδη πρώτης ανάγκης κι όχι στα καγιέν

Quantum
04/04/2009, 14:13
Guys, πληροφοριακά να σας πω ότι μίλησα το πρωί με κατάστημα της Suzuki για μια V-Strom 650 που ενδιαφέρομαι να πάρω και μου είπαν ότι με το νέο τέλος ταξινόμησης κερδίζεις περίπου 180 ευρό και αυτό θα ισχύσει κατά πάσα πιθανότητα από την Δευτέρα. Υπενθυμίζω ότι η μηχανή κοστίζει σήμερα 8000 ευρω. :look:

stefanos
04/04/2009, 14:51
Μπας και ζείτε σε καμιά άλλη χώρα ρε παιδειά?
Νομίζεται οτι η Ελλάδα μπορεί να μειώσει φόρους όπου γουστάρει και να επιβάλει ότι φόρους γουστάρει?
Εδώ είμαστε ΕΥΡΩΠΗ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
Και για να μειώσουμε το τέλος αυτό ΠΗΡΑΜΕ ΑΔΕΙΑ απο τις Βρυξέλες.
Που νομίζεται οτι βρίσκεστε στην Ουγκάντα?

alexxxcbr
04/04/2009, 15:08
Τα καινούργια κουτιά μας έλειπαν πάλι....:confused:

fonzareli
04/04/2009, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Που νομίζεται οτι βρίσκεστε στην Ουγκάντα? [/B]

μπα....
Εχουμε δρόμο ακόμα για να φτάσουμε σε επίπεδο Ουγκάντα......

Εδώ ο νόμος είναι ένας: ΟΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΠΛΟΥΣΙΟΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΦΤΩΧΟΙ ΦΤΩΧΟΤΕΡΟΙ!

SVX
04/04/2009, 15:20
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


...:a014: :a014: :a014: :a014: :a014: :a014: ....

Tefikerwn
04/04/2009, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Quantum
Guys, πληροφοριακά να σας πω ότι μίλησα το πρωί με κατάστημα της Suzuki για μια V-Strom 650 που ενδιαφέρομαι να πάρω και μου είπαν ότι με το νέο τέλος ταξινόμησης κερδίζεις περίπου 180 ευρό και αυτό θα ισχύσει κατά πάσα πιθανότητα από την Δευτέρα. Υπενθυμίζω ότι η μηχανή κοστίζει σήμερα 8000 ευρω. :look:


Δλδ για να καταλάβω η SUZUKI πληρώνη μόνο 360 ευρώ τέλη ταξινόμησης?Η τβ για 600 κυβικά είπα 900 ευρώ εκπτωση καλα΄δεν πιστευω αυτά που λέει η τβ αλλά η απόκληση είναι πολύ μεγάλη υπάρχει περίπτοση να μπορούμε να ενημερωθούμε από το υπουργίο μεταφορών?

Lelos69
04/04/2009, 21:46
Ρε παιδια βοηθηστε και εμενα τον ασχετο!Αν για παραδειγμα ενα μηχανακι 600cc κανει 9500, το τελος ταξινομησης ειναι μεσα στα 9500 ή το πληρωνεις επιπλεον;:confused:

fonzareli
04/04/2009, 23:41
Ε καλά τώρα...
Αν η 600ρα έχει πχ αξία 6000 (προ τελους ταξινόμησης) και το τέλος είναι 7% που λέω, σημαίνει ότι θα κερδίσουμε 3,5% χ 6000= 210 ευρώ
Οπότε τόσο που είπε η αντιπροσωπεία θα είναι περίπου το κέρδος.

idi
06/04/2009, 09:56
O παραλογισμός στις απόψεις συνεχίζεται....

Μειώνει τις τιμες το κρατος και παλι βγήκαν οι "μoνιμος διαμαρτυρούμενοι" να πουν κατι.... οτι πχ θα μειωθεί περισσότερο στα ακριβα αυτοκίνητα παρα στα φτηνα

Το οτι η μείωση ειναι ποσοστιαία λιγο μετράει για τους προλαλήσαντες....

Ο αλλος λεει θελει αύξηση στις τιμες στα μηχανάκια μας και αυτοκινητα μας (καταναλωτικό αγαθο)... ωστε να προτιμάμε τα μεσα μαζικης μεταφορας. Και ολα αυτα σε ενα φορουμ μοτοσυκλετιστών που ειτε εχουμε αγορασει, ειτε θα αγορασουμε στο μελλον μοτοσυκλέτα (οι περισσότεροι απο εμας ΚΑΙ αυτοκίνητο)

Ελεος ρε παιδια.... ελεος δε ξερω τι αλλο θα ακούσω

Καποιοι ζουνε στη χωρα της θεωρίας και της "κουβεντας να γινεται".... δεν εξηγείται αλλιώς....

TROOPER
06/04/2009, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
O παραλογισμός στις απόψεις συνεχίζεται....

Μειώνει τις τιμες το κρατος και παλι βγήκαν οι "μoνιμος διαμαρτυρούμενοι" να πουν κατι.... οτι πχ θα μειωθεί περισσότερο στα ακριβα αυτοκίνητα παρα στα φτηνα

Το οτι η μείωση ειναι ποσοστιαία λιγο μετράει για τους προλαλήσαντες....

Ο αλλος λεει θελει αύξηση στις τιμες στα μηχανάκια μας και αυτοκινητα μας (καταναλωτικό αγαθο)... ωστε να προτιμάμε τα μεσα μαζικης μεταφορας. Και ολα αυτα σε ενα φορουμ μοτοσυκλετιστών που ειτε εχουμε αγορασει, ειτε θα αγορασουμε στο μελλον μοτοσυκλέτα (οι περισσότεροι απο εμας ΚΑΙ αυτοκίνητο)

Ελεος ρε παιδια.... ελεος δε ξερω τι αλλο θα ακούσω

Καποιοι ζουνε στη χωρα της θεωρίας και της "κουβεντας να γινεται".... δεν εξηγείται αλλιώς....

και καποιοι ειναι κοντοφθαλμοι γιωργη μου αλλα ουτε αυτο εξηγηται.

idi
06/04/2009, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
και καποιοι ειναι κοντοφθαλμοι γιωργη μου αλλα ουτε αυτο εξηγηται.

ξηγα μου τοτε να δω το φως το μακρινο

Daemon
06/04/2009, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tefikerwn
Δλδ για να καταλάβω η SUZUKI πληρώνη μόνο 360 ευρώ τέλη ταξινόμησης?Η τβ για 600 κυβικά είπα 900 ευρώ εκπτωση καλα΄δεν πιστευω αυτά που λέει η τβ αλλά η απόκληση είναι πολύ μεγάλη υπάρχει περίπτοση να μπορούμε να ενημερωθούμε από το υπουργίο μεταφορών?

Η τβ λεει μαλακιες :wave2:

Σε μια μοτοσυκλετα 600cc το ΤΤ ειναι περιπου 300?-500? αναλογα το μοντελο και στα 1000cc απο 700?-950? οποτε υπολογιζεις το μισο απ'αυτα :)

TROOPER
06/04/2009, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ξηγα μου τοτε να δω το φως το μακρινο

σε μια τελματωμενη οικονομια και σε μια παγκοσμια κριση οικονομικη και μαλιστα ιδιαιτερα για τις αυτοκινητοβιομηχανιες βγαινει ενα φιρμανι που απλα προσπαθει να τονωσει ενα συγκεκριμενο κλαδο (ο οποιος τοσα χρονια θυσαυριζει).
φαινομενικα λοιπον κατεβαζουν τις τιμες διευκολυνοντας μας αλλα ουσιαστικα δεν αυξανουν μισθους και συνταξεις για να μας διευκολυνουν επι της ουσιας.

με απλα λογια ετσι να μιλησουμε τη γλωσσα μας απλα λυπαινουν την αλυσιδα γιατι εχει αρχισει να μη γυριζει το γραναζι.το λαθος που κανουνε ειναι οτι βαζουνε βενζινη στο καρτερ και το τεποζιτο ειναι κενο.απλα δε ξερουνε βασικα πραματα για τις μοτοσυκλετες :winka:

idi
06/04/2009, 11:39
Φιλε μου το σύστημα μας καλως η κακώς ζει και δουλευει με το να κινείται το χρημα απο χερι σε χερι

Αν σταμάτησε να κινείται στο κλαδο που λες , ο έμπορας δε θα πουλησει, ο μαστορας δε θα μαστορέψει, το κρατος δε θα θησαυρίσει, ο μαγαζάτορας θα απολύσει κοσμο και ουτο καθ εξης τα γνωστά

Οσο περισσότερο κινειται το χρημα, τοσο περισσότερο θα υπαρχει και για σενα ... αν σταματήσει να κινείται ο πρωτος που θα τη πληρώσει εισαι εσυ, εγω και οι υπολοιποι που δεν εχουμε στο ηλιο μοίρα.

Οταν κινηται περισσοτερο, φυσικα περισσοτερο μεριδιο παει για τους πλουσιους .... νταξ το ξερω δεν ειμαι βλακας αλλα ετσι ειναι το σύστημα και δεκτες οι προτασεις σου ως προς την εναλλακτική του .... ειμαι ολος αυτια!

Δε μπορώ να καταλαβω γιατι πρεπει να το κανεις θεμα?

TROOPER
06/04/2009, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Φιλε μου το σύστημα μας καλως η κακώς ζει και δουλευει με το να κινείται το χρημα απο χερι σε χερι

Αν σταμάτησε να κινείται στο κλαδο που λες , ο έμπορας δε θα πουλησει, ο μαστορας δε θα μαστορέψει, το κρατος δε θα θησαυρίσει, ο μαγαζάτορας θα απολύσει κοσμο και ουτο καθ εξης τα γνωστά

Οσο περισσότερο κινηται το χρημα τοσο περισσότερο θα υπαρχει και για σενα ... αν σταματήσει να κινείται ο πρωτος που θα τη πληρώσει εισαι εσυ, εγω και οι υπολοιποι που δεν εχουμε στο ηλιο μοίρα.

Οταν κινηται περισσοτερο φυσικα περισσοτερο παει για τους πλουσιους .... νταξ το ξερω δεν ειμαι βλακας αλλα ετσι ειναι το σύστημα και δεκτες οι προτασεις σου ως προς την εναλλακτική του .... ειμαι ολος αυτια!

Δε μπορώ να καταλαβω γιατι πρεπει να το κανεις θεμα?

κοιτα γιωργο εδω μιλαμε με τελειως ξεχωριστη βαση οποτε ακρη δε θα βγει (για ακομα μια φορα).

απλα σου απαντησα για να καταλαβεις τη βαση (ασχετα αν με αυτη διαφωνεις) οσων βγηκανε και κραξανε.

απο τη στιγμη που το καταλαβες, εχεις καθε δικαιωμα να διαφωνεις και υποχρεωση να αναγνωρισεις οτι απο τη στιγμη που υπαρχει βαση στην πλευρα με την οποια διαφωνεις, δεν ειναι απλα να κανουμε κουβεντα, ουτε λογακια του αερα.

υ.γ.μη ρωτας τι να κανουμε.δεν ειναι λογικη το ''αφου δεν κανει κανενας τπτ διαφορετικο,αυτο θα ειναι το σωστο''.επισης δεν θα σου πω εγω τι να κανεις εσυ.εχεις μυαλο, κανε οτι καταλαβαινεις.συμφωνα με τα λεγομενα σου, σου πετανε ενα καροτο (να το βαλεις στο κωλο σου) και εσυ πας και το αγοραζεις επειδη ετσι θα πεσει χρημα στο παιχνιδι και μαζι με το καροτο ισως να μπορεσεις να βαλεις στο κωλο σου και ενα τζιπακι αργοτερα.
συμφωνα με τα δικα μου θα ηθελα να αναπροσαρμοστει το κρατικο τιμολογιο που εχει να αλλαξει απο το 1992 στη δουλεια μου.

idi
06/04/2009, 12:09
οκ ακου και τι λενε τα κομπιουτερακια

το αμαξακι μου ηθελα να το μεταβιβασω στο πατερα μου επρεπε να πληρωσω 160κατι ευρα

ε αυριο μεθαυριο θα το μεταβιβασω τσαμπε

κερδος 160 ευρα στη τσεπη μου


κατα τα αλλα να 'χαμε 3 αιωνες ζωης να εχουμε χρονο γραφουμε αερολογιες ....

toyar
06/04/2009, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
O παραλογισμός στις απόψεις συνεχίζεται....

Μειώνει τις τιμες το κρατος και παλι βγήκαν οι "μoνιμος διαμαρτυρούμενοι" να πουν κατι.... οτι πχ θα μειωθεί περισσότερο στα ακριβα αυτοκίνητα παρα στα φτηνα

Το οτι η μείωση ειναι ποσοστιαία λιγο μετράει για τους προλαλήσαντες....

Ο αλλος λεει θελει αύξηση στις τιμες στα μηχανάκια μας και αυτοκινητα μας (καταναλωτικό αγαθο)... ωστε να προτιμάμε τα μεσα μαζικης μεταφορας. Και ολα αυτα σε ενα φορουμ μοτοσυκλετιστών που ειτε εχουμε αγορασει, ειτε θα αγορασουμε στο μελλον μοτοσυκλέτα (οι περισσότεροι απο εμας ΚΑΙ αυτοκίνητο)

Ελεος ρε παιδια.... ελεος δε ξερω τι αλλο θα ακούσω

Καποιοι ζουνε στη χωρα της θεωρίας και της "κουβεντας να γινεται".... δεν εξηγείται αλλιώς....
Δηλαδή αν αύριο μειώσουν το φόρο στα πούρα Αβάνας και στο χαβιάρι το λύσαμε το οικονομικό μας πρόβλημα:wave2:

TROOPER
06/04/2009, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
οκ ακου και τι λενε τα κομπιουτερακια

το αμαξακι μου ηθελα να το μεταβιβασω στο πατερα μου επρεπε να πληρωσω 160κατι ευρα

ε αυριο μεθαυριο θα το μεταβιβασω τσαμπε

κερδος 160 ευρα στη τσεπη μου


κατα τα αλλα να 'χαμε 3 αιωνες ζωης να εχουμε χρονο γραφουμε αερολογιες ....

ωραια παμε κοντρα με τα δικα μου κομπιουτερακια.

παιρνεις 1000 καθαρα (λεμε τωρα δε ξερω) και σου λενε ξαφνικα οτι θα περνεις 1500 καθαρα (οχι για μια φορα).μειον τα 160 που θα πληρωσεις για τη μεταβιβαση (μια φορα) ισον 340 στη τσεπη (εκεινη τη φορα) συν τους υπολοιπους μηνες.

υ.γ.μη με ρωτησεις που θα βρεθουνε τοσα λεφτα.θα γελαμε εξ αιτιας της αφελειας αν ειπωθει κατι τετοιο.

φιλαρακι τα κομπιουτερακια μου κερδισαν με συνοπτικες διαδικασιες.

:wave2:

idi
06/04/2009, 12:59
τα κομπιουτεράκια σου ειναι σουπερ αλλα δεν εχουν σχεση με τη μειωση του τελους ταξινομησης....

οπως θα μπορουσαν να μας μοιράσουν τα 28 μπιλιονια που δωσαν στις τραπεζες και να ειχαμε μετρητά στη τσεπη. σωστο και αυτο αλλα παλι δεν εχει σχεση με το τελος ταξινομησης

το τελος ταξινομησης μειώνεται για να κινηθεί το παραδάκι

αν δεν εχεις σκοπο να παρεις αμαξι δε σε βαζει κανεις να παρεις με το ζορι!

TROOPER
06/04/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
τα κομπιουτεράκια σου ειναι σουπερ αλλα δεν εχουν σχεση με τη μειωση του τελους ταξινομησης....

οπως θα μπορουσαν να μας μοιράσουν τα 28 μπιλιονια που δωσαν στις τραπεζες και να ειχαμε μετρητά στη τσεπη. σωστο και αυτο αλλα παλι δεν εχει σχεση με το τελος ταξινομησης

το τελος ταξινομησης μειώνεται για να κινηθεί το παραδάκι

αν δεν εχεις σκοπο να παρεις αμαξι δε σε βαζει κανεις να παρεις με το ζορι!

αν μοιραζανε τα 28 οπως ειπες σε μας (οχι απαραιτητα σε κασερι αλλα σε ειδος) σαφως θα κινουνταν το παραδακι και παλι.το οτι πηγανε στις τραπεζες (για τη φουκαριαρα τη μανα τους) λεει κατι.

σαφως και δεν με υπωχρεωνει κανεις να παρω αμαξι αλλα νοιωθω ασχημα οταν αντιμετωπιζομαι σαν γαδαρος που κουβαλαει το αφεντικο και για να τον παω στον προορισμο του περνει ενα καλαμι και μου κρεμαει το καροτο μπροστα στη μουσουδα μου.εγω επειδη ειμαι γαιδαρος ονομα και πραμα τσιναω λοιπον ουτως η αλλως (ασε που με εμποδιζουνε οι οπλες στο πληκτολογιο).σαν κινηση ομως ειναι ενας τροπος να αναγνωρισω οτι κατι κανουν και για μενα (και ας γευονται τη κουταλα με τα ζουμια οι μεγαλοι).καταλαβες τωρα προς τι το κραιμο ?

toyar
06/04/2009, 13:10
Το κακό δεν είναι ότι το κράτος χαρίζει 20000 τέλος σε κάποιον που θα πάρει καγιέν ούτε ότι φροντίζει να στηρίξει επιλεκτικά κλάδους με υπερκέρδη (εισαγωγείς και τράπεζες).
Το θέμα είναι ότι αυτά τα 20000 που θα χάσει θα τα πάρει μετά από μένα που είμαι μισθωτός (και δεν πήρα και καγιέν).:nono:

idi
06/04/2009, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Το κακό δεν είναι ότι το κράτος χαρίζει 20000 τέλος σε κάποιον που θα πάρει καγιέν ούτε ότι φροντίζει να στηρίξει επιλεκτικά κλάδους με υπερκέρδη (εισαγωγείς και τράπεζες).
Το θέμα είναι ότι αυτά τα 20000 που θα χάσει θα τα πάρει μετά από μένα που είμαι μισθωτός (και δεν πήρα και καγιέν).:nono:

ΝΤΑΞ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ

σου "χαρισε" και εσενα ομως που θα παρεις hundai atos ομως και δε το αναφερεις

υπερκερδη... δε νομιζω... πανε για φουντο ολοι τους τωρα με τη κριση και κυριως με την αρνηση των τραπεζων να χρηματοδοτησουν ...

επιπλεον εσοδα θα εχουν και αν πουλησουν περισσοτερα αυτοκινητα

πχ και μπακαλιστικα

αν τα τελη ηταν 100 και πουλησαν 500 αμαξια, οταν θα πουλησουν 1000 αμαξια με τελη 50 θα ειναι μια η αλλη

idi
06/04/2009, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αν μοιραζανε τα 28 οπως ειπες σε μας (οχι απαραιτητα σε κασερι αλλα σε ειδος) σαφως θα κινουνταν το παραδακι και παλι.το οτι πηγανε στις τραπεζες (για τη φουκαριαρα τη μανα τους) λεει κατι.

σαφως και δεν με υπωχρεωνει κανεις να παρω αμαξι αλλα νοιωθω ασχημα οταν αντιμετωπιζομαι σαν γαδαρος που κουβαλαει το αφεντικο και για να τον παω στον προορισμο του περνει ενα καλαμι και μου κρεμαει το καροτο μπροστα στη μουσουδα μου.εγω επειδη ειμαι γαιδαρος ονομα και πραμα τσιναω λοιπον ουτως η αλλως (ασε που με εμποδιζουνε οι οπλες στο πληκτολογιο).σαν κινηση ομως ειναι ενας τροπος να αναγνωρισω οτι κατι κανουν και για μενα (και ας γευονται τη κουταλα με τα ζουμια οι μεγαλοι).καταλαβες τωρα προς τι το κραιμο ?

σαν γαιδαρο σε αντιμετωπιζουν παντου και παντα να παρουν τα φραγκα σου και τωρα σε επιασε το μανιατικο-πειραιωτικο


:smokin:

sniper
06/04/2009, 14:51
Εδώ δεν έχετε λεφτά για βενζίνες και κάνετε μποϋκοτάζ στα καφενεία, τι κάθεστε κι ασχολείστε με κάτι που δεν το χρειάζεστε;

Τελικά θα είμαστε ευχαριστημένοι μόνο όταν μας τα χαρίζουνε....


Κάντε μπουκοτάζ και στις αντιπροσωπείες μηχανών.

Να μην αγοράσει κανένας τπτ για κανα 2 χρόνια.....

toyar
06/04/2009, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ΝΤΑΞ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ

σου "χαρισε" και εσενα ομως που θα παρεις hundai atos ομως και δε το αναφερεις

υπερκερδη... δε νομιζω... πανε για φουντο ολοι τους τωρα με τη κριση και κυριως με την αρνηση των τραπεζων να χρηματοδοτησουν ...

επιπλεον εσοδα θα εχουν και αν πουλησουν περισσοτερα αυτοκινητα

πχ και μπακαλιστικα

αν τα τελη ηταν 100 και πουλησαν 500 αμαξια, οταν θα πουλησουν 1000 αμαξια με τελη 50 θα ειναι μια η αλλη

Πλάκα μου κάνεις έτσι;
Δηλαδή από τα 10000 που έχει το atos είχα τα 9800 και μου λείπαν τα 200
Η αλλιώς το πρόβλημα του μέσου Έλληνα σήμερα είναι το φθηνό αυτοκίνητο
Με 270000-300000 πωλήσεις ετησίως εδώ και 10 χρόνια τουλάχιστον δεν είχαν υπερκέρδη;
Και επειδή έχουμε φοβερούς δρόμους και θέσεις πάρκινγκ και περισσευούμενο συνάλλαγμα να ενισχύσουμε την αγορά
ενίσχυση όμως δεν χρειάζονται:
-αγρότες
-μικρομεσαίοι
-κλωστοϋφαντουργία
και τόσοι άλλοι κλάδοι
το κράτος μού πήρε φόρους τους έδωσε στις τράπεζες για να μου δανείσουν με 20% για να πάρω αυτοκίνητο με δόλωμα τη μείωση των τελών. Οπότε δανείζομαι ακριβά τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ χρήματα για να αγοράσω κάτι που δεν είναι είδος 1ης ανάγκης

-

sniper
06/04/2009, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
....
Με 270000-300000 πωλήσεις ετησίως εδώ και 10 χρόνια τουλάχιστον δεν είχαν υπερκέρδη;
.....

Κι επειδή ο Έλληνας είναι μαλάκας και καταναλωτικό ζώο (μιλάμε για Γελάδι) και οι εταιρείες είχαν κέρδη (ο όρος υπερκέρδος που χρησιμοποιείς είναι λάθος εκτός αν νομίζεις ότι τα υπερκοστολογουσαν) τι πρέπει να γίνει τώρα;

να βγουνε και να πούνε: "Σας ευχαριστούμε που μας προτιμήσατε, περάστε μέσα να σας χαρίσουμε από ένα μηχανάκι/αυτοκίνητο";


Πάτε καλά ή το χάσαμε τελείως;

Lelos69
06/04/2009, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Πλάκα μου κάνεις έτσι;
Δηλαδή από τα 10000 που έχει το atos είχα τα 9800 και μου λείπαν τα 200
Η αλλιώς το πρόβλημα του μέσου Έλληνα σήμερα είναι το φθηνό αυτοκίνητο
Με 270000-300000 πωλήσεις ετησίως εδώ και 10 χρόνια τουλάχιστον δεν είχαν υπερκέρδη;
Και επειδή έχουμε φοβερούς δρόμους και θέσεις πάρκινγκ και περισσευούμενο συνάλλαγμα να ενισχύσουμε την αγορά
ενίσχυση όμως δεν χρειάζονται:
-αγρότες
-μικρομεσαίοι
-κλωστοϋφαντουργία
και τόσοι άλλοι κλάδοι
το κράτος μού πήρε φόρους τους έδωσε στις τράπεζες για να μου δανείσουν με 20% για να πάρω αυτοκίνητο με δόλωμα τη μείωση των τελών. Οπότε δανείζομαι ακριβά τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ χρήματα για να αγοράσω κάτι που δεν είναι είδος 1ης ανάγκης

-

Κακα τα ψεμματα μαγκες.Εχει ποσο καιρο μας εχουν πρηξει τα π@π@ρι@ που δεν πουλανε αμαξια.ΣΤ ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΑΣ ΡΕ!Να μην πουλησουν ουτε ζαντα!Τοσα χρονια βγαλαν τα μαλλια της κεφαλης τους!Ας κατσουν κανα δυο χρονια,τι εγινε;Τρεχει να παρει αμαξια ο κοσμος και μετα "γιατι δεν εχει παρκιν;"Ε πως να εχει αν καθε οικογενεια εχει απο 4 αμαξια? Και αυτοι που αναφερει ο φιλτατος απο πανω δεν εχουν ουτε ποδηλατο να παρουν.. Αστα διαλα...

Lelos69
06/04/2009, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


να βγουνε και να πούνε: "Σας ευχαριστούμε που μας προτιμήσατε, περάστε μέσα να σας χαρίσουμε από ένα μηχανάκι/αυτοκίνητο";




Οχι ρε φιλε αλλα να μην κλαιγονται κι ολας.Οι μισοι απ αυτους εχουν και μια Πορσε και καποιοι εχουν και Φερραρι(ξερω στη Σαλονικη μερικους) και βγαινουν στον Ευαγγελατο και κλαινε! Πουλα την Πορσε ρε μπινε!!:mad:

toyar
06/04/2009, 15:44
Όχι φίλε μου.
Δεν θέλω να μου χαρίσουν τίποτα.

Θέλω το κράτος να μεριμνά για υγεία, παιδεία, ασφάλεια, δρόμους, πολύτεκνες οικογένειες κ.λ.π και όχι για το πως θα θησαυρίζουν συνέχεια κάποιοι τραπεζίτες,εισαγωγείς αυτοκινήτων,εφοπλιστές,εργολάβοι,πετρελαιάδες, δικηγόροι,δημοσιογράφοι, με νόμους κατά παραγγελία.
Το νόημα της ζωής μου δεν είναι φθηνό αυτοκίνητο, μηχανάκι ,κινητό,lcd tv,mp3 κλπ
Δεν θέλω άλλα καθρεφτάκια για τους ιθαγενείς.

alexxxcbr
06/04/2009, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Όχι φίλε μου.
Δεν θέλω να μου χαρίσουν τίποτα.

Θέλω το κράτος να μεριμνά για υγεία, παιδεία, ασφάλεια, δρόμους, πολύτεκνες οικογένειες κ.λ.π και όχι για το πως θα θησαυρίζουν συνέχεια κάποιοι τραπεζίτες,εισαγωγείς αυτοκινήτων,εφοπλιστές,εργολάβοι,πετρελαιάδες, δικηγόροι,δημοσιογράφοι, με νόμους κατά παραγγελία.
Το νόημα της ζωής μου δεν είναι φθηνό αυτοκίνητο, μηχανάκι ,κινητό,lcd tv,mp3 κλπ
Δεν θέλω άλλα καθρεφτάκια για τους ιθαγενείς.



Μάλλον ζητάς πολλά......:wave2:

idi
06/04/2009, 16:09
οκ θα απαντησει κανεις γιατι πρεπει ολα τα οικονομικά προβλήματα της εποχης πρεπει να λυθουν σε ενα ποστ που ονομάζεται "Μειώνεται κατά 50% το τέλος ταξινόμησης των ΙΧ για ένα τετράμηνο"?????????

οταν σασ λεμε γραφικούς και κολλημένουσ επαγγελματίες αντιρρησίες μετα εκνευριζόσαστε...

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ ΑΝ ΔΕ ΘΕΛΕΤΕ ΑΜΑΞΑΚΙ ΜΗ ΠΑΡΕΤΕ ΤΙ ΑΣΧΕΤΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ???????? ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΡΩ (ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΙΑ) ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΠΟΥ Ο ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ ΚΑΓΙΕΝ ΑΠΟ ΟΤΙ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΤΟ ΑΤΟΣ.... ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΔΗΛ... ΤΟΣΟ ΚΟΜΠΛΕΞ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΑΤΑΞΑΝΑΔΕΙ!!!! ΞΕΤΑΤΙΝΙΑΣΜΑ

τι καγιεν, τι παιδεία, τι εφοπλιστές, εργολάβοι, πετρελαιάδες, δικηγόροι, δημοσιογράφοι.... μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα είσαστε τοσο βαρετοι που ακομα και εγω που δε ξενερώνω να απαντάω σε τετοια ποστακια ακομα και αν κατσω ολη μερα εδω... ειμαι στο οριο μου να τα παρατησω ! αμαν!

Lelos69
06/04/2009, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ΔΕ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΠΟΥ Ο ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ ΚΑΓΙΕΝ ΑΠΟ ΟΤΙ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΤΟ ΑΤΟΣ....

Ρε χανουμακι;) το νοημα ειναι οτι θα βοηθηθουν οι εχοντες.Οι μικρομεσαιοι τι θα καταλαβουν? Και επισης θα βοηθηθει ενας κλαδος που τοσα χρονια θησαυριζε!!Παντως για μενα, εστω 200 ευρω ειναι 200 ευρω.Κουτι μου καθεται η φαση:cool:

fonzareli
06/04/2009, 16:40
@idi: Εχεις ακούσει την "επί έργω εξύβριση";
Αυτοί που καθυβρίζονται περισσότερο είναι η νοημοσύνη και η αισθητική μας από ανεγκέφαλους που μας θεωρούν βόδια!
Γι αυτό αντέδρασαν (πολύ υγιώς σκεφτόμενοι) όσοι αντέδρασαν.

Και όχι φίλε μου: Το "ποσοστιαία" μείωση δεν λέει τίποτα περί ισονομίας...

*ΥΓ Τίποτα προσωπικό φυσικά! Και εγώ θα κερδίσω κάτι από την 600ρα που σκέφτομαι να πάρω.

idi
06/04/2009, 17:15
πολυ υγεια ρε παιδι μου

γιατρος εισαι? :smokin:

toyar
06/04/2009, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
οκ θα απαντησει κανεις γιατι πρεπει ολα τα οικονομικά προβλήματα της εποχης πρεπει να λυθουν σε ενα ποστ που ονομάζεται "Μειώνεται κατά 50% το τέλος ταξινόμησης των ΙΧ για ένα τετράμηνο"?????????

οταν σασ λεμε γραφικούς και κολλημένουσ επαγγελματίες αντιρρησίες μετα εκνευριζόσαστε...

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ ΑΝ ΔΕ ΘΕΛΕΤΕ ΑΜΑΞΑΚΙ ΜΗ ΠΑΡΕΤΕ ΤΙ ΑΣΧΕΤΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ???????? ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΡΩ (ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΙΑ) ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΠΟΥ Ο ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ ΚΑΓΙΕΝ ΑΠΟ ΟΤΙ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΤΟ ΑΤΟΣ.... ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΔΗΛ... ΤΟΣΟ ΚΟΜΠΛΕΞ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΑΤΑΞΑΝΑΔΕΙ!!!! ΞΕΤΑΤΙΝΙΑΣΜΑ

τι καγιεν, τι παιδεία, τι εφοπλιστές, εργολάβοι, πετρελαιάδες, δικηγόροι, δημοσιογράφοι.... μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα είσαστε τοσο βαρετοι που ακομα και εγω που δε ξενερώνω να απαντάω σε τετοια ποστακια ακομα και αν κατσω ολη μερα εδω... ειμαι στο οριο μου να τα παρατησω ! αμαν!

Δεν.κατάλαβες, δεν κλαίμε:nono:
ΤΟΥΣ ΚΡΑΖΟΥΜΕ:yuck:
και συγνώμη αν σε ξυπνήσαμε:wave2:

notakos600
07/04/2009, 04:20
Το ότι μπορούμε για 4 μήνες να πάρουμε πορσέρι δεν το σκέφτηκε κανείς? :smokin:

idi
07/04/2009, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Δεν.κατάλαβες, δεν κλαίμε:nono:
ΤΟΥΣ ΚΡΑΖΟΥΜΕ:yuck:
και συγνώμη αν σε ξυπνήσαμε:wave2:

ο αλλος ειναι γεματος υγεια ο αλλος ξυπνιος... ρε το φορουμ μας ειναι 1000 χρονια μπροστα...

αφηστε με να κοιμαμαι φιλοι μου... δε σας προλαβαινω με τιποτα εσας... :lol: :lol: :lol:

μεχρι τοτε παρτε τα μηανακια σας πιο φτηνα στη ζουλα.... να μη το μαθω ομως γιατι ειμαι κλασικος τυπος που ΚΡΑΖΕΙ οσους δεν εχουν συνεπεια σε αυτα που λενε και αυτα που κανουν.... :lol: :lol:

fonzareli
07/04/2009, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
...να μη το μαθω ομως γιατι ειμαι κλασικος τυπος που ΚΡΑΖΕΙ οσους δεν εχουν συνεπεια σε αυτα που λενε και αυτα που κανουν.... :lol: :lol:

τότε μην περνάς από σύνταγμα μεριά διότι θα πρέπει να κράζεις συνεχώς όταν βλέπεις τη βουλή...

:beer: καλή καρδιά!

off topic: Πάντως φίλος από Ιταλία μου έλεγε ότι ο Μπερλουσκόνι (παρότι αντιπαθής και συχνά γελοίος) πήρε μέτρα για την κατάσταση που πραγματικά τόνωσαν την αγορά (και δεν είναι καθόλου στην ίδια κατεύθυνση με τα δικά μας μέτρα). Δεν ξέρω για οχήματα. Μιλάει για οικοδομή γενικά.

Antwnis
07/04/2009, 15:54
Παρεπιπτόντως, μια "πουτανα-φέραμε" προηγουμένως, πόσο πάει τώρα η Πόρσε Καγιιεν?
Μιλάω για την τούρμπο με τα φουλ εξτρά φυσικα σε μαύρο μέταλο λέμε!!
Τώρα είναι η ευκαιρία να το πάρουμε το πορσικό, τώρα ή ποτέ!!!
Να σκάσουν απ τη ζήλεια οι βρωμογειτόνοι!
:a54:

Υ.Γ. Ξέρει κανείς αν στρίβει εύκολα στα στενα γύρω απο τη Σκουφά, γιατί για εκεί την θέλω να κυκλοφορώ το περισσότερο! :smokin:

TROOPER
08/04/2009, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
οκ θα απαντησει κανεις γιατι πρεπει ολα τα οικονομικά προβλήματα της εποχης πρεπει να λυθουν σε ενα ποστ που ονομάζεται "Μειώνεται κατά 50% το τέλος ταξινόμησης των ΙΧ για ένα τετράμηνο"?????????

οταν σασ λεμε γραφικούς και κολλημένουσ επαγγελματίες αντιρρησίες μετα εκνευριζόσαστε...

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ ΑΝ ΔΕ ΘΕΛΕΤΕ ΑΜΑΞΑΚΙ ΜΗ ΠΑΡΕΤΕ ΤΙ ΑΣΧΕΤΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ???????? ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΡΩ (ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΙΑ) ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΠΟΥ Ο ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ ΚΑΓΙΕΝ ΑΠΟ ΟΤΙ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΤΟ ΑΤΟΣ.... ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΔΗΛ... ΤΟΣΟ ΚΟΜΠΛΕΞ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΑΤΑΞΑΝΑΔΕΙ!!!! ΞΕΤΑΤΙΝΙΑΣΜΑ

τι καγιεν, τι παιδεία, τι εφοπλιστές, εργολάβοι, πετρελαιάδες, δικηγόροι, δημοσιογράφοι.... μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα είσαστε τοσο βαρετοι που ακομα και εγω που δε ξενερώνω να απαντάω σε τετοια ποστακια ακομα και αν κατσω ολη μερα εδω... ειμαι στο οριο μου να τα παρατησω ! αμαν!

γαμω το ποντιακο σου το κεφαλι ρπμ !!!

αφου σου ειπα ακρη δε θα βγαλουμε.

βλεπεις τα παντα μονοδιαστατα και απλοικα.σα να μιλαω σε αμοιβαδα ειναι ρε γμτ. :a018:

mastro
08/04/2009, 16:58
Και εγώ πήγα σήμερα σε 3 αντιπροσωπείες Piaggio για μία Vespa που θέλω να πάρω και δεν ήξερε κανείς τίποτα για το θέμα...Όποιος μάθει κάτι ας το ανακοινώσει.

Daemon
08/04/2009, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από mastro
Και εγώ πήγα σήμερα σε 3 αντιπροσωπείες Piaggio για μία Vespa που θέλω να πάρω και δεν ήξερε κανείς τίποτα για το θέμα...Όποιος μάθει κάτι ας το ανακοινώσει.

Για ποσα κυβικα βεσπα μιλας? :look:

mastro
08/04/2009, 17:23
300cc Περίπου 100? μείωση θα έχει. Γιατί να μην περιμένω 1-2 μέρες. Υποθέτω θα τους ενημερώσουν. Ήδη ανακοινώθηκαν πριν από λίγο στο mototriti.gr νέες μειωμένες τιμές από την Yamaha. Άρα υποθέτω πως το επόμενο διήμερο θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες εταιρίες.

idi
09/04/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER

βλεπεις τα παντα μονοδιαστατα και απλοικα.


μαλακια μου ε? :rolleyes:

TROOPER
09/04/2009, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
μαλακια μου ε? :rolleyes:

αμφισβητηται η λογικη σου με κατι τετοιες ερωτησεις αδερφε.

:wave2:

MikeG
09/04/2009, 20:32
Να πω τώρα εγώ κάτι?

Τρεχάτε μαλλακοκάβληδες Έλληνες να πάρετε πάλι κουτιά να τα παρκάρετε στις ταράτσες!



Βασικά στα @@ μας που μειώνεται!



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

Zid
09/04/2009, 20:47
Το μέτρο της απαλλαγής αν και ωφελεί για ακόμα μια αφορά τα υψηλά εισοδήματα... και οχι τα χαμηλα.... ειναι ενα καλό κίνητρο για την αγορά ενός αμαξιού...

Απο εκεί και πέρα....


Οπως είδα τις τελευταίες μέρες... οι περισσότερες αντιπροσωπίες βλέπε citroen fiat ενώ ειχαν ατοκες δόσεις με κάποια προκαταβολή 20-30 % ξαφνικά... με την είσοδο του μέτρου .. το άτοκο εξαφανίστηκε.... και στη θέση του έσκασε ενα ωραιο 5 και 6 % επιτόκιο ....


Με λίγα λόγια... κάποιος που θα πάει να αγοράσει ενα μικρο μεσαιο αυτοκίνητο μεχρι 1400 cc δεν κερδίζει τιποτα αλλα ειναι και ζημιωμένος κανα 200-300 ευρω...


Τα συμπεράσματα δικά σας....

MikeG
09/04/2009, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Το μέτρο της απαλλαγής αν και ωφελεί για ακόμα μια αφορά τα υψηλά εισοδήματα... και οχι τα χαμηλα.... ειναι ενα καλό κίνητρο για την αγορά ενός αμαξιού...

Απο εκεί και πέρα....


Οπως είδα τις τελευταίες μέρες... οι περισσότερες αντιπροσωπίες βλέπε citroen fiat ενώ ειχαν ατοκες δόσεις με κάποια προκαταβολή 20-30 % ξαφνικά... με την είσοδο του μέτρου .. το άτοκο εξαφανίστηκε.... και στη θέση του έσκασε ενα ωραιο 5 και 6 % επιτόκιο ....


Με λίγα λόγια... κάποιος που θα πάει να αγοράσει ενα μικρο μεσαιο αυτοκίνητο μεχρι 1400 cc δεν κερδίζει τιποτα αλλα ειναι και ζημιωμένος κανα 200-300 ευρω...


Τα συμπεράσματα δικά σας....


Έτσι...:look: :look: :wave2:

SVX
09/04/2009, 20:53
50% στην ταξινομηση


αντι να ριξουν 1-2% στο ΦΠΑ .....ποιον εχουν και τους συμβουλευει με τα οικονομικα?


τον Σαρακακη?ή τον Λα'ι'νοπουλο? :a24: :a24: :a24: :a24:

fonzareli
09/04/2009, 21:01
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=78125

δείτε και θαυμάστε!

road spirit
09/04/2009, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
50% στην ταξινομηση


αντι να ριξουν 1-2% στο ΦΠΑ .....ποιον εχουν και τους συμβουλευει με τα οικονομικα?


τον Σαρακακη?ή τον Λα'ι'νοπουλο? :a24: :a24: :a24: :a24:

την ΕΕ ...

Για μείωση ΦΠΑ πρέπει να πάρουν ΟΚ από Βρυξέλες και δεν το δίνουν.
Για το τέλος ταξινόμησης πήραν ΟΚ

Sapadak
09/04/2009, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
την ΕΕ ...

Για μείωση ΦΠΑ πρέπει να πάρουν ΟΚ από Βρυξέλες και δεν το δίνουν.
Για το τέλος ταξινόμησης πήραν ΟΚ

Ζητησαμε δηλαδης μειωση ΦΠΑ? :look:

road spirit
09/04/2009, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ζητησαμε δηλαδης μειωση ΦΠΑ? :look:

συγκεκριμένα για μοτο-αυτο δεν ξέρω, αλλά έχει αναφερθεί γενικά ότι ισχύει αυτό ως καθεστώς ΦΠΑ (ανεξαρτήτως προϊόντος)

SnakeMJK
10/04/2009, 08:22
Πολύ γκρίνια ρε παιδιά... Δεν σας βάζουν με το ζόρι να τα αγοράσετε!! Και έναν μικρομεσαίο που θέλει να αγοράσει ένα αυτοκίνητο 15 - 20 χιλιάδων δεν θα τον χαλάσει νομίζω να το πάρει φθηνότερα κανά 2χίλιαρο.

el_hymador
10/04/2009, 09:00
Οταν εν μεσω κρισης η μονη "διορθωτικη" κινηση του κρατους, ειναι η διευκολυνση για την αγορα αυτοκινητου / μοτοσικλετας....μπορεις να βγαλεις εμμεσως πλην σαφως πολλα συμπερασματα για το ποσο μαλακες ειμαστε...

Σιγα την παπαρια, σχεδον στο συνολο τους ολα τα Ι.Χ. οχηματα εχουν ακριβινει πολυ περισσοτερο απο οσο νομιζουμε οτι θα γλυτωσουμε λογω της μειωσης του Ε.Τ.Τ. παλι στη παραμυθα ειμαστε μη και μας διαλυσουν το μικροαστικο ονειρο της κατοχης πολυτελους αυτοκινητου / μοτοσικλετας....λες και δεν εχουμε ΟΛΟΙ 2 και 3 οχηματα για να κινηθουμε, χρειαζομαστε καινουργια!!!

Βγες σαν κρατος και πες μειωνεται το Ε.Τ.Τ. στα δικυκλα μεχρι 150 κ.εκ., μεωνω τις τιμες στα ποδηλατα, μειωνω τις τιμες στα εισητηρια των ΜΜΜ...μια πρωτης ταξεως ευκαιρια να απαλαγουμε απο τη μονομανια του ελληναρα με το αυτοκινητο ηταν, οχι μονο τη γαμησαμε και αυτη, αλλα δινουμε και κινητρα απο πανω για να την ενισχυσουμε!

...α, και αν δεν ηταν οι ευρωπαιοι εταιροι μας που ασκουσαν πιεσεις ωστε να "βοηθησουμε" τις αυτοκινητοβιομηχανιες τους, αρχιδια μειωση θα βλεπαμε!

paulopoulos
14/04/2009, 07:36
Νέες τιμές μετά την μείωση από mototriti

www.mototriti.gr
Εχθές το βράδυ είδα ανακοίνωση του περιοδικού στο διαδίκτυο για τις μειώσεις τιμών στις καινούργιες μοτοσυκλέτες (έως και 1000 ευρώπουλα τελικά) από το τέλος ταξινόμισης

Παρεμπιπτόντως εχθές Δευτέρα πήγα στην suzuki να ρωτήσω την τιμή του νέου v-strom και μου είπαν 7995.... Μετά φταίει ο κόσμος που αγοράζει μέσω internet τα πάντα.....

golis
14/04/2009, 08:13
Μια απο τα ίδια....τιμές στις αρχες της πτώσης του γιεν.
Για να δούμε που θα μετακυλήσουν τα έξοδα τους οι εΜποροι... :smokin:
ΑραγεΣ οι νέες τιμές αφορούν μόνο τα μηχανάκια που ΘΑ εκτελωνιστούν, ή και αυτά που είναι ήδη στην βιτρίνα ;


το Crypton έπεσε 15 ολόκληρους εουρος, τρέχω να αγοράσω. :wacko:

road spirit
14/04/2009, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
Νέες τιμές μετά την μείωση από mototriti

www.mototriti.gr
Εχθές το βράδυ είδα ανακοίνωση του περιοδικού στο διαδίκτυο για τις μειώσεις τιμών στις καινούργιες μοτοσυκλέτες (έως και 1000 ευρώπουλα τελικά) από το τέλος ταξινόμισης

Παρεμπιπτόντως εχθές Δευτέρα πήγα στην suzuki να ρωτήσω την τιμή του νέου v-strom και μου είπαν 7995.... Μετά φταίει ο κόσμος που αγοράζει μέσω internet τα πάντα.....
ή υπάρχουν λάθη στον πίνακα ή μας κοροϊδεύουν (ή και τα δυο :p )

katalanos7
14/04/2009, 12:39
Και επειδή η ζημιά από τη μείωση του τέλους ταξινόμησης για να βολευτούν οι αντιπροσωπείες και να πουλήσουν,πρέπει να βγει από κάπου:

http://www.e-tipos.com/newsitem?id=85043

θα τα πληρώσουμε εμείς μέσω τελών κυκλοφορίας και καυσίμων από τα τέλή του 2009...

idi
14/04/2009, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από katalanos7
Και επειδή η ζημιά από τη μείωση του τέλους ταξινόμησης ....


δεν υπαρχει αυτο που λες

περισσοτερα θα βγαλει το κρατος λογο αυξησης στον αριθμο των πωλησεων