PDA

View Full Version : Mαθήματα "Οικονομικών"....



Gandalf dr685sm
01/04/2005, 18:50
Ενδιαφέρον έχουν οι αντιδράσεις μας , όσον αφορά την ακρίβεια αλλά και το τι κάνουμε , όσον αφορά την άμεση πληρωμή σε αυτά που μας έχουν επιβάλει…. Δεν θα κρίνω αν είναι απόρροια προηγούμενων ή τωρινών κυβερνήσεων , μιας και όλοι φέρουν ευθύνη.
Εκείνο όμως που είναι ανησυχητικό , δεν το έχει ακουμπήσει κανείς… ούτε ΜΜΕ , ούτε οικονομολόγοι, ούτε καν η Ε.Ε. ( και καλά κάνει αυτή , μιας και την ενδιαφέρει μόνο η απόδοση των χρημάτων και όχι ο τρόπος δημιουργίας τους)… Το πρόβλημα για μένα δεν είναι το ότι επέβαλλαν ένα συνοθύλευμα φόρων , ως εισπρακτικό μέσο απόδοσης , για να αντισταθμιστούν ελλείμματα και τα λοιπά… Το πρόβλημα εστιάζεται καθαρά στην προοπτική αυτών, των μέτρων που πραγματικά δεν δείχνει να πηγαίνει πουθενά…

Πρόσθετη μονάδα στο ΦΠΑ καταρχάς σημαίνει κάποιες εκατοντάδες εκατομμυρίων euro , που ουσιαστικά θα πληρώσουν επιτόκια δανείων και κεφαλαίων δανεικών από την χώρα μας , για τον Α ή Β λόγο…. Θεωρητικά τώρα , ας υποθέσουμε ότι πραγματικά το ποσό που θα συγκεντρωθεί , αισιόδοξα , θα καλύψει τα όποια οικονομικά «κενά» που παρουσιάζει ο ισολογισμός μας… Μετά τι μέλλει γενέσθαι;….

Τα ποσά αυτά όπως έχουν πει και οι ίδιοι , δεν είναι ικανά να αποσπάσουν κομμάτια του δανειζόμενου κεφαλαίου , παρά μόνο υπερκαλύπτουν το δυναμικό μέρος τους , που δεν είναι άλλο από τα επιτόκια. Με αυτή την σκέψη λοιπόν , του χρόνου που θα παρουσιάσουμε και πάλι το ίδιο έλλειμμα τι θα γίνει;
Το σκεπτικό είναι ότι όποιο ποσό είσπραξης μέσω των φόρων γίνεται είναι για να στηρίζουν την σωστή λειτουργία του κράτους , που με την σειρά του θα πρέπει να στηρίξει ανάπτυξη επιχειρήσεων και επενδύσεων με προοπτική ….το κοινώς αποκαλούμενο «αυγάτισμα» χρημάτων και ανάπτυξης …
Όταν λοιπόν τα όποια μέτρα παίρνονται , είναι για να διατεθούν , τα χρήματα αυτά για να «κλείσουν» τα οικονομικά μας , κενά…. Δεν νομίζω ότι αυτή ήταν και η τελευταία δεσμίδα μέτρων που έχουμε δει , όποιος και αν θα είναι κυβέρνηση…
Απλά οικονομικά είναι , αλλά από ότι φαίνεται κάποιοι, είτε εθελοτυφλούν , είτε απλά δεν τους ενδιαφέρει…

Ο περιορισμός όπως σωστά είπαν σε αυτό, της οικονομικής δύναμης του πολίτη, οδηγεί μαθηματικά στην περιορισμένη διάθεση της αγοράς , και από εκεί στον περιορισμό ανάπτυξης της όποιας επιχείρησης που υπάρχει στον Ελληνικό τομέα…. Και φυσικά την επιβολή και νέων μέτρων για να καλύψουν την όποια «χασούρα» θα δημιουργηθεί από την έλλειψη της ανάπτυξης αυτής….

Gandalf

periklisk
02/04/2005, 02:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


Ο περιορισμός όπως σωστά είπαν σε αυτό, της οικονομικής δύναμης του πολίτη, οδηγεί μαθηματικά στην περιορισμένη διάθεση της αγοράς , και από εκεί στον περιορισμό ανάπτυξης της όποιας επιχείρησης που υπάρχει στον Ελληνικό τομέα…. Και φυσικά την επιβολή και νέων μέτρων για να καλύψουν την όποια «χασούρα» θα δημιουργηθεί από την έλλειψη της ανάπτυξης αυτής….

Gandalf

Και μπαίνουμε σε ένα φαύλο κύκλο που δεν καταλήγει πουθενά...

Κλασικά!

Γαμώ την οικονομική πολιτική μας τόσα χρόνια...... τα ίδια χάλια είναι όλοι.....

adam_tsouk
02/04/2005, 13:34
Ρε δεν βγαίνει τπτ λέμε!!!



Όπως λέει και ο Πέρι, φαύλος κύκλος είναι μια ζωή.

RapidShade
02/04/2005, 14:57
ΔΕΝ μιλάω για την κατάσταση και το
πως μπορούμε να την αντιμετωπίσουμε
με μαθηματικά και να βγάλουμε πορίσματα...

εγώ θα ήθελα να το προσεγγίσει ο
οποιοσδήποτε και να κάνει ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ...

τα βασικά... μια πρόσθεση και μια αφαίρεση...

Βασικά πράγματα ενός μέσου Ελληνα...

Μισθός + άλλα έσοδα - Εξοδα = Χ

Πόσο σας βγαίνει το Χ για τον κάθε μήνα
ρε παιδιά;;;

ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΡΕ??? Με το τίποτα που μπαίνει
στην άκρη το μήνα θα καλύψουμε ΤΙ;;;

Και έρχονται και άλλα... απο που θα βγουν;;;

και κάτι άσχετο... πριν κανα μήνα ήμουν Εδιμβούργο...
η ζωή είναι έως και 1,5~2 φορες ακριβότερη...
και η φορολογία είναι αυστηρή...
υπάρχει όμως μια σημαντική διαφορά...
ο ΠΡΩΤΟΣ μισθός ενός Junior Programmer
εκεί ΞΕΚΙΝΑΕΙ από τα 30.000 Ευρώ το χρόνο...
με 0 εμπειρία...

εγώ είμαι στη δουλεία αυτή 10-11 χρόνια... ακόμα δεν τα έχω φτάσει...
δεν είμαι καν κοντά...



Δεν ξέρω... πραγματικά προβληματίζομαι...

:confused: :mad:

tai
02/04/2005, 21:36
ΓΑΜΑΤΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΓΡΑΜΑΤΑ:mad: :mad: