PDA

View Full Version : Θα ακουστουν πολλες απαντησεις...



SvsGreek
01/04/2005, 19:48
Λοιπον παιδες σαν καλος μοτοσυκλετιστης κ εγω τωρα που αγοραζω νεα μηχανη ειπα να ανανεωσω κ τα αξεσουαρ μου.

Εχουμε κ λεμε,

-Κρανος
-Μπουφαν cordura αδιαβροχο 3/4
-Μπουφαν δερματινο
-Παντελονι για το δερματινο μπουφαν.

Ε και μιας κ περνω καλο εργαλειο(gsxr) ειπα "δεν περνω κ τις πιο γνωστες μαρκες ετσι για να δω τι εχουν κ τις φορανε οι πιο πολλοι¨"

Εως τωρα εχω κρανος VEMAR VSR DIADEM, κ ενα προχειρο SHOEI RXR(φθηνο πολυ), κ μια στολη δερματινη BERING, αν και το παντελονι το φορεσα 2 φορες γιατι μετα εβαλα 9 κιλα..επιτελους.

Παω που λετε να δω κρανος arai, δοκιμαζω και δεν ενθουσιαζομαι απο το fit, μαλιστα το VEMAR μου καθεται καλυτερα. Ε ακουω κ τιμη, 674 ευρω για το ASTRO R NAKANO κ λεω ρε δεν μαμιεστε!!Βλεπω στο ιδιο μαγαζι μπουφαν DAINESE κ cordura κ δερμα πανω-κατω. Βρηκα ενα cordura 345ευρω, 3/4 πολυ καλο πρεπει να πω. Ε οταν ειδα τιμες στα δερματα ΟΥΤΕ δοκιμασα...μιλαω για 780 ευρω ΜΟΝΟ το πανω!!!! Υποψην ειπα να αγορασω καλα πραματα, απτα τοπ της καθε γνωστης εταιριας. Οι τιμες ειναι απο ΕΠΙΣΗΜΟ δικτυο.

Μετα ειπα, δεν παω σε παραεισαγωγη να δω εκει τιμες? Τι το ηθελα, το ιδιο κρανος 650ευρω....σιγα τα αυγα ρε!!!Ουτε ρωτησα για μπουφαν τιμες...απλα μου ειπαν κατι μαλακιες του στυλ αυτο με τα 345 δεν μπορει να ειναι τοσο φτηνο που βρηκες απο επισημο δικτυο..κατι δεν θα εχει κ διαφορες παπαριες. Ρωτησα στον παραεισαγωγεα για το κρανος που λεω τωρα να παρω, το SHOEI XR1000 to οποιο βγαινει σε καλη τιμη κ απο Ελλαδα- περι τα 500-530 νομιζω το DIABOLIC-2. E ο παραεισαγωγεας μου το εδινε 500!! Ρε τον κλεφτη!

Ετσι πηγα κ απο τον εδω αντιπροσωπο BERING VEMAR κλπ και παιδια βρηκα πολυ καλα θεματα. Δηλαδη μπουφαν cordura 3/4 με τιμη γυρω στα 260ευρω, μπουφαν δερματινο το top μοντελο με 410 κ παντελονι περι στα 300 νομιζω το μοντελο με τις ξυστρες!
Δηλαδη μια εταιρια οπως η BERING που φοραω εδω κ 3 χρονια κ δεν ειναι σε καμια περιπτωση μαπα εχει τιμες που συνολικα μου κοστιζουν 970ευρω ολα μαζι, ενω με τα ιδια λεφτα δεν παιρνω ουτε στολη απο "αλλη" φιρματη. Κ το στρωσιμο επανω μου μια χαρα. Απο τον ιδιο θα παρω κ το shoei μιας κ τα φερνει μεσω Τζωρτζοπουλου.

Αρα ρωταω¨ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΦΙΡΜΑΤΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ Κ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ?????
:confused: :confused: :confused: :confused:

Να τονισω οτι δεν κολλαω στο ποσο, αν θελω κατι κ μου αρεσει τοτε θα το παρω ΟΣΟ και αν εχει. Το θεμα ειναι οτι καποιοι, μαλλον οι πιο πολλοι, αγοραζουν ενδυση για την μηχανη τους απλα κ μονο με το ονομα??!! Καλα ρε εδω μιλαμε για μεγαλη κοροιδια!!

Εσεις τι εξοπλισμο εχετε κ ποιοι ηταν οι λογοι που προχωρησατε στην αγορα του εκαστοτε προιοντος για να σας προστατευει?

-Φιλος?
-διαφιμηση?
-υπαλληλος καταστηματος?
-μουρη?
-τιμη?

Εχω μαεγαλη περιεργια να δω απαντησεις!

Stergios69
01/04/2005, 19:55
Λοιπόν,
Μπουφάν έχω τρία. Ενα clover τάχα rally, 70000 δραχμές το οποίο το πήρα το 1997 με την πρώτη μου μεγάλη μηχανή. Καλό δεν λέω αλλά οι τσέπες είναι γεμάτες ξέφτια και οι ραφές δεν είναι διπλές.
Πέρισυ πήρα ένα ΑΧΟ 220 ευρώ επειδή μου άρεσε το χρώμα, μια και τα περισσότερα μοτομπουφάν είναι είτε μαύρα είτε πολύ παρδαλά για τα γούστα μου. Μπορεί να μην είναι φιρμάτο αλλά τα προστατευτικά του είναι CE, είναι αδιάβροχο αλλά όχι goretex και άρα όχι αναπνέον, πλην όμως δεν με νοιάζει γιατί...
Το τρίτο μου μπουφάν είναι AGV airmesh, καθαρά καλοκαιρινό φουλ αεριζόμενο, με επένδυση, από ιντερνετ 130 ευρώ.
Κράνος, μονόδρομος νολαν Ν100 λόγω του ότι φοράω γυαλιά μυωπίας και τα φουλ φεις δεν με βολεύουν

AFTER
01/04/2005, 20:09
Θα σου πω μονο οτι τα dainese εχουν την μιση τιμη στην Ιταλια,απ'οτι τα εχει ο ''μην τον χαρακτηρισω'' εδω!

Τα glover,spidi,alpinestars οχι μιση,αλλα αρκετα χαμηλοτερα!

Θα σας πω μονο μια ιστορια

Καποιο καταστημα(επειδη δουλευα εκει παλια) πουλαγε εναν συνεγερμο 105.000 οταν το ειχε αγορασει 22.000!

Μιλαμε για τρομερη αισχροκερδια!

Αν θελουν μπορειτε να πιεσετε πολυ για την τιμη!

Και ενα μπραβο για τον Βασσαλο,που εχει σωστες τιμες για τα bering(που αγορασα ενα προσφατα στην κοπελα μου),και του ευχομαι να πατησει μερικους κλεφτες(εμπορικα)

Δεν κανω διαφημιση,αλλα προτιμω να κανω ταξιδι στην Ιταλια,παρα να τα σκασω σαν ηλιθιος σε μερικους μερικους.


Για την ιστορια,εχω ενα μπουφαν colori pathos απο δερμα,ενα dainese gass tactel απο ιταλια,και απο κρανη 1 x-lite x-601,1 osbe και 2 airow mathisse(ελα παρε παρε κρανη κοσμε)

Τι αλλο απο την τιμη μπορει να καθορισει την τελικη επιλογη,σε τετοιου ειδους προιοντα?

Θα εδινα 90% στην τιμη και 10% σε ολα τα αλλα!
Αρκει η εταιρια να μην ειναι και καμια monkey business!

Θάνος
01/04/2005, 20:19
Κράνος arai γιατί έχει απίστευτη εφαρμογή την καλύτερη απ'ό,τι έχω δοκιμάσει ποτέ, γιατί το μέγεθος του είναι πολύ compact και δεν αισθάνομαι ότι κουβαλάω καρπούζι στο κεφάλι μου, ενώ κατεβαίνει και πολύ χαμηλά στο σβέρκο καλύπτοντας το μεγαλύτερο μέρος του κεφαλιού σε σχέση με τα υπόλοιπα κράνη που έχω δοκιμάσει.

Ρούχα ένα clover cordura που πήρα λόγω γνωστού, αλλά μου βγήκε πολύ καλό όταν ένα καλοκαίρι έτρωγα στην εθνική επί 4 ώρες βροχή και ήταν το μόνο που έμεινε από μέσα στεγνό... Μετά απ'αυτό πήρα και ένα παντελόνι ίδιο.

Δερμάτινα Richa λόγω έκπτωσης από τη Yamaha την πρώτη φορά και λόγω απόλυτης προστασίας σε μία πτώση που είχα οπότε πήρα πάλι τα ίδια.

periklisk
02/04/2005, 02:44
Μπουφάν κορντούρα Revit πολύ καλό το έχω 4 χρόνια και μετά από πολλά πλυσίματα είναι ακόμα σαν καινούργιο και ακόμα αδιάβροχο.....

Φόρμα διαιρούμενη Bering Pilot γιατί έχει πολύ καλή σχέση τιμής/απόδοσης.... την έχω ακούσει λόγω ύψους και ψάχνω μετατροπή γιατί πιάνομαι σε γόνατα, ώμους, @@....

Κράνος Uvex supersonic πολύ καλό αλλά "σκληρό" στην εφαρμογή θέλει πολύ καιρό για να "κάτσει".... Το επόμενό μου κράνος Arai σίγουρα γιατί η εφαρμογή και η ποιότητά του απλά δεν παίζεται....

Μπότες Oxtar TCS goretex γιατί γουστάρω την πολιτική της εταιρίας και του εισαγωγέα να δίνουν ένα γαμάτο προϊόν σε ανταγωνιστικότατη τιμή....

Κροκόδειλος Spidi Airback από τους καλύτερους που υπάρχουν στην Ελληνική αγορά και δεν κάνει και ένα κάρο λεφτά....

Γάντια Bering καλοκαιρινά με προστασία και Spidi Composite H2Out το καλύτερο supersport γάντι για το χειμώνα κατά την άποψή μου....

Ισοθερμικά από την colori ικανοποιητικά... και θερμική προστασία για το λαιμό Bikers που φέρνει η colori και έχω μείνει ευχαριστημένος.....

LittleJohn
02/04/2005, 06:26
Δερμάτινο μπουφάν Dainese Trax, γαντάκια Dainese knuckles (άπαιχτο γάντι, έχω δώσει μπουνιά σε τοίχο και δεν κατάλαβα το παραμικρό :P ), μπότες Sidi Vertebra tepor και κράνη Shoei-XR900 ,Shoei XR1000 diabolic και πολύ πρόσφατα απέκτησα ένα shark rsf2 Foggy legend (σαν φόρο τιμής πρός τον αγαπημένο μου αναβάτη)...

SvsGreek...Τώρα γιατί φοράω τέτοιες μάρκες, δεν ντρέπομαι να πώ οτι έπεσα και εγώ θύμα του μάρκετινγκ και της διαφήμισης που πέφτει γι`αυτά τα προϊόντα και άπ` όλες τις μεριές...Όπως επίσης δεν ντρέπομαι να πώ οτι δεν αγοράζω από τις άλλες μάρκες πάλι για τον ίδιο λόγο (κακή διαφήμιση, κακό μάρκετινγκ) σύν οτί δεν μου αρέσουν τα φτηνά (όσο καλά και να είναι)...
Γενικότερα είμαι κολλημένος με την Dainese όσον αφορά ρουχισμό και την προτιμώ γι` τα πάντα εκτός από μπότες, που εδώ και 9 χρόνια μένω πιστός σε Sidi...

Θάνος
02/04/2005, 10:12
Ρε παιδιά... αυτά τα dainese κάνουν ένα σκασμό λεφτά. Πολύ χάσιμο... και συνήθως δεν έχουν ούτε το προστατευτικό της πλάτης στην τιμή.

Να πω τουλάχιστον ότι ήταν όμορφα... αδιάφορα...

SvsGreek
02/04/2005, 15:44
1ον) Πως σου φαινεται το SHOEI XR1000 DIABOLIC little john? Πες μου πως ειναι σε ταξιδι,θορυβο κλπ γιατι αυτο σκοπευω να ειναι το νεο μου κρανος.

2ον) Τα dainese φτιαχνονται στην ινδονησια αρα οι τιμες τους ειναι ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΕς!!!! Περαν του οτι παντα πρεπει να δοκιμαζουμε πολλες μαρκες πριν αγορασουμε οτιδηποτε ωστε να μπορουμε να κρινουμε οσο μπορουμε αμεροληπτα κ οχι να λεμε κλαιν μαιν, εγω μονο μια μαρκα φοραω κ ολες οι αλλες ειναι για πεταμα. Αυτο δεν το λεω για κανεναν απλα ετσι πιστευω.

3ον) Το arai παντως ρε παιδες δεν μου εκατσε κ πολυ καλα στο κεφαλι να πω την αληθεια!

4ον) Δεν θελω να μιλησω για spidi, uvex γιατι ξερω ποσο αγοραζονται χοντρικος αυτες οι μαρκες κ ετσι ΔΕΝ αγοραζω τις εν λογω εταιριες γιατι βρισκω καλυτερη ποιοτητα κ τιμες σε αλλες μαρκες....βεβαια δεν μου καθονται καλα επανω μου κ τα spidi, κατι το οποιο ειναι προσωπικο κ σε αλλους μπορει να ειναι τελεια.

5ον) Κανεις δεν εχει αγορασει καποιο προιον που να βγηκε μουφα για καποιους λογους? Πεστε το ωστε να μαθαινουμε κ οι υπολοιποι. Προσωπικα απορω γιατι ολα τα μπουφαν για μηχανες πιστας ειναι τοοοσο κοντα, κ αναφερομαι σε μπουφαν για χρηση τουρισμου η' πολης κ οχι σε πιστα. Μιλαμε οτι χειμωνα δεν υπαρχει περιπτωση ανθρωπος νορμαλ να φορεσει τοσο κοντο μπουφαν κ να βγει για καφε,βολτα,ταξιδι(!) η' δουλεια!

Και οι καταστηματαρχες ΓΙΑΤΙ αποφευγουν να αναφερονται στο οτι αυτα τα κοντα μπουφαν δεν ενδυκνειται να χρησιμοποιουντε χειμωνα?

Ασε το κορυφαιο!!! Σε πολλα μαγαζια εδω στην σαλονικα δεν εχουν νουμερα για κρανη-μπουφαν και ως ενα βαθμο το βρισκω λογικο λογω μικρης αγορας, ΑΛΛΑ οταν ζητας να σου φερουν καποιο προιον σε ενα νουμερο για να δοκιμασεις σου λενε οτι αμα το φερουν ΠΡΕΠΕΙ να το αγορασεις ΑΚΟΜΑ κ αν δεν σου κανει!!!!!Καλο Ε?:eek: :eek: :eek:

nimbus
02/04/2005, 16:07
θερώ φίλε μου, ότι προκειμένου να εξασφαλίσουμε την ασφάλειά μας, και την ζωματική μας ακεραιότητα, κοίτάμε να φορέσουμε τον καλύτερο εξοπλισμό:winka:
αλλωστε ολοι γνωρίζουμε οτι ο μοτοσυκλετισμός δεν φημίζεται για φτηνό σπόρ,:nono: αλλά το αντίθετο:D

SvsGreek
02/04/2005, 16:39
Κανενα προιον δεν ειναι φτηνο!!!

Απλα αλλο 700 κ αλλο 400 για μπουφαν τα οποια ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια, κ τηρουν τις ιδιες ακριβως προυποθεσεις ασφαλειας, βλεπε ECE κλπ. Ασε που τα προστατευτικα σε μερικες μαρκες ειναι πιο πολλα απο οτι σε αλλες πιο ακριβες.

Οπως γραφτηκε πιο πανω στα μπουφαν τις dainese δεν υπαρχει προστατευτικο πλατης πολλες φορες.

Εκτος κ αν πρεπει να γινει ο μοτοσυκλετισμος οπως ειναι κ ο απλος ρουχισμος....τα D&G jean κοστιζουν 300 ευρω ενω καποια αλλα με ιδιο στρωσιμο 100 ευρω!

Ενοειται πανω απο ολα ειναιι η ασφαλεια μας ΑΛΛΑ οι τιμες σε πολλα προιοντα ειναι καθαρα το κοστος της διαφημισης, του ενοικιου του καταστηματος που τα εισαγει κλπ.

Τρανο παραδειγμα τελευταια διαφημιση σε γνωστο ελληνικο περιοδικο, στο οπισθοφυλλο οπου ενα cordura k goretex μπουφαν κοστολογειται 799 ευρω!!!!!! μιλαω για το μπουφαν της εταιριας SCOTT.

idi
02/04/2005, 20:43
παιρνω οτι μου αρεσει και ειναι σε λογικη τιμη (το arai η μονη εξαίρεση)

σε μαρκες δεν ειμαι κολλημένος εκτός... SIDI !!! (κορυφαίες μποτες, παντα θα τις προτιμώ)

εχω SPOOL δερμάτινα+γαντια, BUSE «κορντουρα»+ παλι γαντια JOE ROCKET παντελονι, ARAI+NOLAN κρανη

και μιας και μιλαμε για τη μισητή dainese… οσες φορες δοκιμασα την εφαρμογη τους… τη βρηκα απαραδεκτη! Βεβαια εχω περιεργο σωματοτυπο… αλλα και τα σχεδια της είναι εντελως «αδιάφορα». Και είναι υπερτιμημένα στην Ελλάδα 100%. το μονο dainese που εχω αγορασει ποτε, κατι μποτακια... ειναι η πιο μαπα αγορα που εκανα ποτε!!! Ξεφτισαν από τη πρωτη εβδομαδα… ποτε μα ποτε δε θα ξαναγινει το ιδιο λαθος!!!! Dainese sucks!!!:yuck:

Runner Ducati
02/04/2005, 21:09
προσωπικη αποψη ειναι οτι οι περισσοτερες μαρκες εξοπλισμου ασφαλειας αναβατη (ενδυση-κρανος κλπ), που εχουν ενεργη συμμετοχη σε αγωνες καποιου επιπεδου, και δεν εννοω μονο τα GP, αλλα γενικως καποιου σοβαρου θεσμου εστω και σε εθνικο επιπεδο, και εχουν εμπειρια καποιων χρονων βγαζουν προιοντα και ασφαλη και ποιοτικα, αναλογα περιπου και με την τιμη, δεν βεβαια ειναι παντα το ακριβοτερο και το καλυτερο γιατι υπαρχει και το ονομα απο πισω που πληρωνεις και για αυτο αναλογα..........................................

απλα ψαχνεις και βρισκεις αυτο που σου ταιριαζει και σου κανει σε σχεση με αυτα που μπορεις να δωσεις, και βεβαια να πληρη βασικες προδιαγραφες ασφαλειας....

πχ κρανος με τις ιδιες προδιαγραφες ασφαλειας ενος Arai η Suomy των 600+ ευρω πχ, μπορεις να βρεις και με 150-200 ευρω, και με πανεμορφη σχεδιαση, θα υπαρχει ομως πιθανοτατα διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης τον διαφορων εξαρτηματων επανω του, στο βαρος, στο θορυβο, στο πως βλεπεις μεσα απο το κρανος, ποσο καλα σου εφαρμοζει ως αισθηση, στα ακριβοτερα πιθανοτατα ολα αυτα να ειναι καλυτερα (οχι και παντα), ομως στο θεμα ασφαλειας σε πτωση πχ και κρουση δεν θα υπαρχουν καποιες σημαντικες διαφορες ασφαλειας σε επωνυμα προιοντα αλλα πιο οικονομικα, μαλιστα μια φορα ενα κρανος μιας εταιριας με 150 ευρω ειχε την καλυτερη αποροφηση των δυναμεων G και ηταν πιο ασφαλες απο κρανη με 3πλασια τιμη................................

αυτα τα ολιγα απο μενα..............


:beer:

soter3gm
02/04/2005, 21:44
Προσωπικά φοράω ένα Arai μια dainesse διαιρουμένη και διάφορα άλλα καλούδια ακριβών εταιριών όχι γιατί είμαι ψώνιο αλλά γιατί δύο τούμπες έχω κάνει τη μία με ρούχα φθηνά και με κράνος πάλη φθηνό όπου απέκτησα ένα μεγαλειώδες των 30 ραμμάτων στο κρανίο λόγω του ότι σκόρπησε το ‘πράγμα’ και αρκετά σημάδια στα πόδια ,στο σώμα που είχα καλό μπουφάν δεν έπαθα τίποτα
Την δεύτερη φορά το μηχανάκι διαλύθηκε ολόσκεπος και ο υπογράφον δεν έπαθε το παραμικρό με τα ακριβά ρούχα του που μάλιστα τον έσωσαν στην κυριολεξία
Όταν τα πλένω τότες φέρνετε η ποιότητα τους από το πόσο σκορπάνε πόσο γρήγορα στεγνώνουν και αν μετά μου ‘μπαίνουν’ με τη σχετική άνεση όπως πριν
Ας κάνουν ένα σκασμό λεπτά όταν είναι να αλλάξω εξοπλισμό πάλι τα αντίστοιχα θα πάρω

adam_tsouk
02/04/2005, 22:26
Εγώ προτείμησα μπουφάν της Spidi γιατί απλούστατα "έδεσε" καλύτερα πάνω στο σώμα μου από τα λοιπά που είχα δοκιμάσει.

Κράνος ναι μεν ήθελα κάτι καλό αλλά όχι πάνω από 400 ευρώ και κατέληξα στο shoei xr1000 με το οποίο δεν έχω πρόβλημα.



Στα λοιπά ακόμα ψάχνομαι....

Tigas
02/04/2005, 22:34
ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΟΛΟΣΩΜΗ SUOMY -ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ
ΜΠΟΤΟΥΛΕΣ ALPINESTARS - ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΕΣ ΑΛΛΑ ΞΕΚΟΛΑΝΕ ΕΥΚΟΛΑ ΟΙ ΞΥΣΤΡΕΣ ΜΕ 2-3 ΕΠΑΦΕΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ 20 ΕΥΡΟΠΟΥΛΑ.
ΓΑΝΤΑΚΙΑ ALPINESTARS GP-ΠΟΛΥ ΤΙΓΚΑ ΕΧΟΥΝ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΤΟΥΜΠΑ
KΡΑΝΑΚΙ ΑRAI-ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΘΟΡΥΒΟ
ΚΡΑΝΑΚΙ SHARK-ΚΑΛΟ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 100-120km META ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΡΥΠΑΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΕΡΑΣ ΣΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΑ ΚΕΦΑΛΙ
ΜΠΟΥΦΑΝΑΚΙ DAINESE ΔΕΡΜΑ -ΠΟΛΥ ΤΙΓΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ
ΜΠΟΥΦΑΝΑΚΙ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΟ ALPINESTARS -ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ

AFTER
03/04/2005, 00:29
Παιδια ειπαμε!
Τα dainese στην Ιταλια,κοστιζουν οσο και τα colori εδω!

Απλα τα καταστηματα μοτοσυκλετικου ρουχισμου στην Ελλαδα,σε συναρτηση οτι ειμαστε μικρη αγορα,παιζουν με ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΕΡΔΟΣ,σε συγκριση με αλλα καταστηματα(π.χ. ηλ.υπολογιστων)

periklisk
05/04/2005, 22:17
Κάποιος είπε παραπάνω ότι δεν αγοράζει προϊόν που δεν έχει καλό μάρκετινγκ!

Νομίζω πως είναι λαθεμένη άποψη γιατί υπάρχουν πάρα πολύ καλά προϊόντα που επειδή έπεσαν στα χέρια βλαμμένου εισαγωγέα δεν τα γνωρίζουμε.

Τρανό παράδειγμα τα ρούχα της Arlen Ness που είναι γαμάτα και η ποιότητά τους είναι μακράν από κάτι dainese κλπ...... ρίξτε μια ματιά στον κατάλογο έχει για όλα τα γούστα....

www.arlenness.com

Tigas
05/04/2005, 23:12
ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΤΑΙ ΑΠΟ ΝΤΥΣΙΜΟ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΩ ΕΩ ΤΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ.
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΠΟΙΟΣ ΗΛΙΘΙΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΡΑΝΗ ΓΑΝΤΙΑ ΚΑΙ ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ ΜΠΟΥΦΑΝ.
ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΑΒΑΤΗ ΕΙΝΑΙ
ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΙΓΚΑ ΓΥΑΛΙΑ ΗΛΙΟΥ
ΕΝΑ ΤΡΕΝDY ΚΑΠΕΛΑΚΙ
ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ ΚΑΤΙ ΣΕ LAK
ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΙ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΑΤΙ ΣΕ PRADA
ΡΟΛΟΓΑΚΙ ΕΜΦΑΝΙΣΙΜΗΣ ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΑΡΚΑΣ
ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΕ ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ.
ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΑΦΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΑΡΑΓΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΚΑΝΑ ΓΚΟΜΕΝΑΚΙ.
ΤΕΛΟΣ

free rider
06/04/2005, 06:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΤΑΙ ΑΠΟ ΝΤΥΣΙΜΟ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΩ ΕΩ ΤΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ.
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΠΟΙΟΣ ΗΛΙΘΙΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΡΑΝΗ ΓΑΝΤΙΑ ΚΑΙ ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ ΜΠΟΥΦΑΝ.
ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΑΒΑΤΗ ΕΙΝΑΙ
ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΙΓΚΑ ΓΥΑΛΙΑ ΗΛΙΟΥ
ΕΝΑ ΤΡΕΝDY ΚΑΠΕΛΑΚΙ
ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ ΚΑΤΙ ΣΕ LAK
ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΙ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΑΤΙ ΣΕ PRADA
ΡΟΛΟΓΑΚΙ ΕΜΦΑΝΙΣΙΜΗΣ ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΑΡΚΑΣ
ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΕ ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ.
ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΑΦΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΑΡΑΓΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΚΑΝΑ ΓΚΟΜΕΝΑΚΙ.
ΤΕΛΟΣ


Αιντε ρε γμττττ


ΠΕΘΥΜΗΣΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ


:sun: :sun: :sun: :sun: :sun:

Tigas
06/04/2005, 08:13
ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΛΙΓΟ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΗ ΑΝ ΠΕΣΕΙΣ,
TRENDY ΣΑΝΔΑΛΙ ΠΑΡΑΛΙΑΚΟ ΜΕ ΕΝΑ ΜΟΔΑΤΟ ΜΑΓΙΩ ΒΕΡΜΟΥΔΑ
O`NEIL ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΜΕ ΠΟΚΑΜΙΣΑΚΙ ΧΑΒΑΝΕΖΙΚΟ ΓΥΑΛΑΚΙ ΜΑΥΡΟ ΑΛΛΑ MARTINIMAN ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΚΑΒΑΛΑ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ.
ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΧΡΥΣΕΣ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΚΑΙ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΑ ΜΙΣΟΑΝΟΙΧΤΟ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΑΣΥΤΡΙΧΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΤΙΓΚΑ ΧΑΛΙΑΣ :rotflmao:

maintenance
06/04/2005, 08:20
ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ, ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΟ ΗΧΕΙΟ "ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ", ΣΤΑΥΡΟΠΟΔΙ, ΚΑΙ ΤΟ "ΤΣΟΚΑΡΟ",
(ΜΠΛΕ ΧΡΩΜΑΤΟΣ) ΝΑ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΑΝΕΜΕΛΑ.

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Tigas
06/04/2005, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAINTENANCE
ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ, ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΟ ΗΧΕΙΟ "ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ", ΣΤΑΥΡΟΠΟΔΙ, ΚΑΙ ΤΟ "ΤΣΟΚΑΡΟ",
(ΜΠΛΕ ΧΡΩΜΑΤΟΣ) ΝΑ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΑΝΕΜΕΛΑ.

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

ΜΙΛΑΜΕ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΙΓΚΑ ΧΑΛΙΑ ΣΤΥΛΙΣΤΑΣ
ΑΝΤΕ ΜΗ ΣΕ ΠΩ ΣΠΑ ΣΠΑΤ_ _ _ _ _ :rotflmao: :rotflmao:

zeli
06/04/2005, 08:44
DAINESE.

Εχω μπουφάν 3/4 δέρμα-Cordura Gore-Tex το έχω 3 χρονια και είναι σκλυλί μαυρο.(Το πήρα βέβαια σαν μ@λ@κ@ς απ τον Ιταλό και μου τον επιασε).Παντελόνι dainese elsinki-gore tex,γαντια dainese panther gore tex,μπότες dainese mig-touring gore tex μποτάκια dainese scout.
Εκτος από το μπουφάν και τα γάντια τα οποία πήρα από τον ιταλο τα αλλα τα πήρα 150€ το παντελόνι και 170€ τις μπότες .Κράνη 2 ,Arai-Codor-Driver flip up.Επίσεις μπουφάν καλοκαιρινο Richa AirDura καθώς και γάντια Fox Racing.

Ετοιμάζομαι να φέρω απο ιταλία την καινούρια σειρα Dainese fabrics μπουφάν-παντελόνι και από γερμανία μια εταιρία που λέγεται FLM και είναι ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΗ.

hornet
06/04/2005, 09:49
Κρανος Arai Astro-J
Φορμα Wintex
Μποτες alpinestars SMX Goretex
Γαντια Alpinstars

Για το κρανος δεν συζηταω καν για τιποτα αλλο...οποιος νομιζει οτι δινοντας 600 ευρω σε κρανος τον πιανουν κωτσο ειδικα στην arai ειναι μακρυα νυχτωμενος.
Ολος τα υπολοιπος εξοπλισμος ειναι αρκετα καλος και σε λιγοτερο γνωστες μαρκες

SvsGreek
07/04/2005, 13:42
μετα λυπης διαπιστωνω οτι υπαρχουν πολλοι που δεν καταλαβαν το θεμα συζητησης η' ειναι μεγαλα θυματα των brand names!
:( :( :( :(

Το θεμα ειναι οχ το αν αξιζουν τα ARAI τα 600 ευρω τους ΑΛΛΑ αν αξιζει να ζητανε οι εμποροι 600 οταν σε αλλες χωρες το ΙΔΙΟ προιον πωλειται προς 400.

Επισης οποος ειναι κολλημενος με 1 κ μονο εταιρια τοτε μονο αντικειμενικος δεν μπορει να θεωρειται καθως δεν εχει δοκιμασει για να ξερει. Απαντησεις του τυπου "ΑΥΤΑ ειναι τα καλυτερα κ κανενα αλλο " ας τις κρατησεται για την παρεα σας.

Θα συμφωνησω με την εταιρια arlen ness καθως την ξερω εδω κ χρονια κ ειναι οντος ΠΟΛΥΥΥ καλυτερη απο dainese. Οπως κ αρκετες ακομα εταιριες που δεν ερχονται στην Ελλαδα. Πολυ καλη ειναι επισης η JOEROCKET.

Να μην μιλησω για εξατμισεις οπου παρολο που ειμαι κατοχος akrapovic πρεπει να παραδεχτω οτι η top εταιρια που ειμαι σε θεση να ξερω ειναι η MORIWAKI. Ειχα την τυχη να δω απο κοντα μια εξατμιση κ επαθα πλακα με ποιοτητα κατασκευης κ ηχο!

Ο ιταλος δυστυχως ειναι μια πονεμενη ιστορια στην Ελλαδα....

ΥΓ. Ακομα περιμενω μια αποψη περι του xr1000 diabolic....απο καποιον κατοχο.

ΥΓ2. ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΨΑΧΝΕΤΑΙ ΚΑΛΑ Κ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕς Κ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΡΟΤΟΥ ΠΡΟΒΕΙΤΕ ΣΕ ΑΓΟΡΕς.