PDA

View Full Version : voitheia



ntg
04/04/2009, 14:40
loipon geia sas. eimai kainourgios edo. k APLA tha ithela kapie dieukriniseis!
eimai 16 oi goneis m dn theloun n akousoun gia mixanaki etsi loipon pira tn apofasei n paro monos m k as mn mporo n vgalo diploma
1h erotisi: mporo n paro mixanaki mono m afm (to evgala) k an nai kai 50cc kai 125cc?

2h erotisi: t allo thelei?

guys pls t xo pai3ei thelo epigontos n paro gt dn mporo allo m t gmmna t pdia

ek tn proteon thks

yannis24
04/04/2009, 14:42
κανε υπομονη 2 χρονια και μολις γινεις 18 παιρνεις οτι γουσταρεις !!
16 χρονων μονο μεχρι 125 κεκ μπορεις να παρεις....

γιατι βιαζεσαι.... ?
μην παρεις κατι αλλο γιατι μετα ΔΕΝ θα σε καλυπτει το διπλωμα σου, ΔΕΝ θα σου βγαζουν ασφαλεια, και αμα γινει κατι ( φτου κακα....χτυπα ξυλο !) θα σε κυνηγανε μια ζωη !
\αυτα....

ntg
04/04/2009, 14:48
diploma dn exo
asfaleia mporo n vgalo gia 50cc

mporo n paro mixanaki dld?

ase t exo skeftei n paro s 2xronia alla tote tha m aroun ama3i opote...............................
thelo kti n exo n metakinoume ligo

VANDA
04/04/2009, 14:51
Γιατί είμαστε στα CBR? :confused:

ntg
04/04/2009, 14:55
ooooooouuuuuuuuuuuuuuuuups xexexexexexexexxe :P

yannis24
04/04/2009, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntg
diploma dn exo
asfaleia mporo n vgalo gia 50cc

mporo n paro mixanaki dld?

ase t exo skeftei n paro s 2xronia alla tote tha m aroun ama3i opote...............................
thelo kti n exo n metakinoume ligo

μπορεις καλιστα στην ηλικια που εισαι να μετακινησε με τα ΜΜΕ !!
αλλιως :
να βγαλεις διπλωμα !
ασφαλεια ΔΕΝ μπορεις να βγαλεις αν δεν εχεις διπλωμα....
μπορεις να παρεις μηχανακι μεχρι 50 κ.εκ....
αλλα....θα πρεπει να εχεις διπλωμα για να το οδηγεις και να το εχεις ασφαλισμενο !!
ΑΝ...εχεις μηχανακι και δεν εχεις διπλωμα αλλα ουτε και ασφαλεια και ΑΜΑ μπλεξεις σε καποιο τροχαιο, το πιθανοτερο ειναι να χαραμισεις αδικα τα υπολοιπα σου χρονια με δικηγορους, αστυνομιες και τα σχετικα.....απλα καταστρεφεις την ζωη σου....

εχουμε και λεμε λοιπον :
Βγαλε διπλωμα....
παρε κρανος και μπουφαν....
αγορασε ενα μικρο 50αρακι.....
ασφαλισε το....
πες το στους γονεις σου με ΟΠΟΙΟ κοστος....
οδηγα με προσοχη και συνεση...

αμα θες βεβαια την γνωμη μου.......

περιμενε μεχρι τα 18 σου και αποφασισε......τοτε θα εισαι και υπολογος των πραξεων σου και δεν θα τρεχουν αλλοι με τυχων δικα σου παραστρατηματα....

κανε υπομονη.....πιστεψε με αξιζει.....και στο ενδιαμεσο κοιτα να κερδισεις την εμπιστοσυνη και τον σεβασμο των δικων σου.......
και τωρα δεν σου μιλαω σαν Γιαννης με μηχανη,...
σου μιλαω σαν πατερας....με εναν γιο !!!
:beer: :beer:

ntg
04/04/2009, 15:13
thnks poli giannara

yannis24
04/04/2009, 15:18
:beer:

toyar
04/04/2009, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntg
diploma dn exo
asfaleia mporo n vgalo gia 50cc

mporo n paro mixanaki dld?

ase t exo skeftei n paro s 2xronia alla tote tha m aroun ama3i opote...............................
thelo kti n exo n metakinoume ligo

Φίλε μου ζεις ένα δράμα:bawl:
Αλήθεια μήπως οι γονείς σου θα ήθελαν να με υιοθετήσουν;:lol:

ntg
04/04/2009, 17:47
tha do ti mporoun n knoun vrs m mixanaki k sts dino

goumis hornet
04/04/2009, 20:16
Φιλαρακι καλησπερα κι απο μενα.Αυτα που θα σου πω δεν θα σε βοηθησουν να επιλεξεις τι μηχανακι να παρεις ουτε ποσα κυβικα και αν μπορεις να το ασφαλισεις,γιατι απλα δεν ξερω.
Θα σε προβληματισουν ομως και αυτο θελω.......!
Καταλαβαινω την καβλα σου να καβαλησεις μηχανακι οπως και ολοι μας εδω μεσα.
Θελεις να εχεις κατι δικο σου,να κανεις τις βολτες σου μπροστα απο τα καφε και τα σχολεια, αλλα και την παρεα σου και γιατι οχι και καμια κοπελιτσα,να το πλενεις τις Κυριακες και μετα να καθεσαι να το χαζευεις.
Θελεις να κανεις τις δουλειες σου γρηγορα και οικονομικα οπως ολοι μας.

Εισαι μικρος και εχεις πααααααρα πολλα χρονια να πραγματοποιησεις τα θελω σου.

Ας συνεχισω αλλιως.Ειμαι 35 χρονων και πηρα το πρωτο μου μηχανακι ακριβως πριν ενα χρονο.Απο πιτσιρικας μου αρεσαν οι μηχανες και καβαλαγα στα κρυφα φιλων.Οι δε γονεις,ουτε να το συζητησουν!:confused: Αλλες εποχες τοτε βεβαια και επεφτε και το ξυλο της αρκουδας.
Να σημειωσω εδω οτι τελειωνοντας το γυμνασιο επιασα δουλεια σε συνεργειο και πηγα νυχτερινο λυκειο,οποτε υπηρχαν τα λεφτα να παρω μηχανακι.
Τελειωνοντας το στρατιωτικο με δικα μου χρηματα πηρα ενα crx v-tec και δωστου πειραγματα και να οι κοντρες σε βουτα,λιμανακια και σχιστο.(ο Θεος με φυλαξε απο το κακο αυτα τα χρονια).
Παρολο που σχεδον καθε φορα εκει γινοταν σοβαρο τροχαιο,εγω και η παρεα (αλλοι πειραγμενοι κι αυτοι με πουντο και σαξοραλα) εκει.Ειχε γινει καθημερινο το ξενυχτι σε αυτα τα μερη.

Ας φτασουμε στο σημερα να μην κουραζω.
Αν ειχα τοτε μηχανακι θεωρω οτι ισως να μην υπηρχα γνωριζοντας τωρα ποσο καφρος ημουν!
Καταλαβα ποσο δικιο ειχαν οι γονεις μου.
Να ξερεις οτι κυκλοφορουν πολλοι μαλακες εκει εξω και πλεον η οδηγηση μηχανης ειναι σαν ενα στυλ αγωνα επιβιωσης.
Εχω μαθει να <<διαβαζω>>τους αλλους οδηγους οσο ειναι δυνατον βεβαια.
Δεν το κρυβω οτι φοβαμαι,αλλα θα συνεχισω να εχω μηχανη οσο αναπνεω.

Ισως να εκανες υπομονη να τελειωσεις τις σπουδες-στρατιωτικο και να παρεις μετα αυτο που γουσταρεις.
Επειδη τα οικονομικα ενος νεαρου δεν ειναι σιγουρα καλα,εαν παρεις τελικα μηχανακι,να ζητησεις απο τους γονεις σου κανουν δωρο ενα καλο κρανος και ενα καλο μπουφαν.
Να εισαι σιγουρος οτι θα στο κανουν και τα οποια θα φορας παντα.

cbr600f4iraklio
06/04/2009, 12:46
το παν ειναι να ξεκινησεις σωστα.
Παντα κρανος ακομα και στο περιπτερο.
Πρεπει να ξερεις οτι οσο ποιο μικρο μηχανακι,τοσο ποιο επικινδηνο μπορει να γινει.
Μικροτερες ροδες,μικροτερα φρενα,μικροτερα φωτα,ομως και με 20 χλμ ζημια μπορεις να παθεις.Πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος και να προσπαθεις παντα να σκεφτεσε τους αλλους οδηγους.Εγω θα σου ελεγα πρωτα να πισεις τους γονεις σου και μετα να το αγορασεις.
Ισως ενα μικρο cross να ειναι ηκαλητερη λυση.Να πηγαινετε στο βουνο και να εισαστε ολοι ησυχοι