PDA

View Full Version : Kawasaki Zx130 ή Modenas Xcite135???



thanosmesi
04/04/2009, 19:32
Καιγομαι γιατι θελω να αγορασω συντομα παπι κ ζητω την γνωμη σας αδερφια για αυτα τα 2 παπια.. Γνωριζω οτι προκειται για μια συνεργασια μεταξυ των 2εταιρειων (αν οχι αντιγραφη) αλλα ζητω την ειλικρινη σας γνωμη για την αξιοπιστια τους.. Αν δεν γνωριζετε συγκεκριμενα σας παρακαλω να μη απαντησετε.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την ΕΙΛΙΚΡΙΝΙΑ σας και για τον ΧΡΟΝΟ σας..

Panos RG
05/04/2009, 03:38
Τα ίδια είναι φίλε, με μόνη διαφορά οτι μοδένας έχει και πίσω δίσκο ενώ το ΚΑΒΑ ταμπούρο!

thanosmesi
05/04/2009, 11:56
Ευχαριστω φιλε Πανο.Αν γνωριζεις να μου πεις για την αξιοπιστια τους.. Μη μου βγαλουν προβλημα απο τα 10000χλμ.. Αν κ μου φαινεται πιο αξιοπιστη η Kawasaki λογω της επιτυχιας της εταιρειας στις μεγαλες μηχανες..

Panos RG
05/04/2009, 13:32
Εγώ θα έπαιρνα το Kawasaki γιατί είχα πιο παλιά ένα ΚΑΖΕ και ήταν το καλύτερο παπί που έχει περάσει απο τα χέρια μου.

τώρα για το ΖΧ130 και το Xcite135 ίσως θα έπρεπε να περιμένουμε σχόλιο απο κάποιους κατόχους!

epp1640
05/04/2009, 17:55
Παιδιά τα πράγμα είναι απλά.. εφόσον είναι το ίδιο, κοιτάτε

1) που κατασκευάζονται

2) τι αξία μεταπώλησης έχουν, προφανώς η κάμπια έχει καλύτερη :winka:

Panos RG
06/04/2009, 04:01
Από το ίδιο εργοστάσιο βγαίνουν και τα 2 ! ινδονησια ή κατι τέτοιο...

epp1640
06/04/2009, 04:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos RG
Από το ίδιο εργοστάσιο βγαίνουν και τα 2 ! ινδονησια ή κατι τέτοιο...

δεν βλέπω λόγο το modenas να μην παράγεται μαλαισία αλλά για να το λες κάτι θα ξέρεις.. :winka:

Panos RG
06/04/2009, 12:33
Ναι Μαλαισία! δεν ξέρω που τα βγάζουν αλλά διάβασα κάπου ότι κατασκευάζονται στο ίδιο!
Δές και ένα βίντεο που λέει ότι τα μοντάρουν εδώ τα ΜΟΔΕΝΑΣ και όπως συνέβαινε και με τα KRISS115 και KAZE_R 115 !
λέει επίσης ότι το kawa έχει καλύτερη ποιότητα στα πλαστικά! γιατί όχι και στον κινητήρα λοιπόν!

http://www.youtube.com/watch?v=Dxk1w6Abp4I

ωραίος? :rotflmao:

thanosmesi
07/04/2009, 01:38
το χω δει!χαχαχα ε λοτ οφ σπεις νταουν οφ δε σιτ του πουτ ε μπολ εντ πλει μπασκετ ον δε καβασακι γουιθ ε φουλ φεις χελμετ!!!χαχαχα το μαλακα

thanosmesi
07/04/2009, 01:42
αλη8εια μαγκες ποια η γνωμη σας για το crypton X?οχι τοσο ομορφο οσο το kawa αλλα νομιζω ποιο αξιοπιστο..

VasilKR
07/04/2009, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Παιδιά τα πράγμα είναι απλά.. εφόσον είναι το ίδιο, κοιτάτε

1) που κατασκευάζονται

2) τι αξία μεταπώλησης έχουν, προφανώς η κάμπια έχει καλύτερη :winka:

To Modenas κατασκευάζεται 100% στην Μαλαισία, ενώ το Kawasaki αν δεν κάνω λάθος Ταυλάνδη (ειδάλλως Ινδονησία). Η χώρα προέλευσης είναι και αυτή που καθορίζει την ποιότητα του προιόντος, και καθώς η Μαλαισία έχει υψηλότερο βιοτικό επίπεδο από τις γείτονες χώρες, παράγει και το καλύτερο προιόν. Σαφώς και πρόκειται για το ίδιο σχεδιαστικά προιόν, αλλά το Modenas πάντα ήταν καλύτερο από το Kawasaki, ποιοτικά αλλά και στα περιφερειακά (π.χ. το πίσω δισκόφρενο στο XCITE).

Αν η αξία μεταπώλησης καθορίζεται από την επιτυχία ενός προιόντος, τότε τα τελευταία χρόνια η Modenas πουλάει περισσότερο από ότι η Kawasaki, επομένως διαφωνώ με το "προφανώς" του προηγουμένου.

Εγώ, αυτά έμαθα ψάχνοντας, για αυτό και κατέληξα στο Kriss 125. Ελπίζω να βοήθησα.

Panos RG
07/04/2009, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από VasilKR
To Modenas κατασκευάζεται 100% στην Μαλαισία, ενώ το Kawasaki αν δεν κάνω λάθος Ταυλάνδη (ειδάλλως Ινδονησία). Η χώρα προέλευσης είναι και αυτή που καθορίζει την ποιότητα του προιόντος, και καθώς η Μαλαισία έχει υψηλότερο βιοτικό επίπεδο από τις γείτονες χώρες, παράγει και το καλύτερο προιόν. Σαφώς και πρόκειται για το ίδιο σχεδιαστικά προιόν, αλλά το Modenas πάντα ήταν καλύτερο από το Kawasaki, ποιοτικά αλλά και στα περιφερειακά (π.χ. το πίσω δισκόφρενο στο XCITE).

Αν η αξία μεταπώλησης καθορίζεται από την επιτυχία ενός προιόντος, τότε τα τελευταία χρόνια η Modenas πουλάει περισσότερο από ότι η Kawasaki, επομένως διαφωνώ με το "προφανώς" του προηγουμένου.

Εγώ, αυτά έμαθα ψάχνοντας, για αυτό και κατέληξα στο Kriss 125. Ελπίζω να βοήθησα.


Για δες λίγο ένα Video με το Χcite απο τη Μαλαισία και κοίτα τον πίσω τροχό!
Δεν έχει δίσκο απο το εργοστάσιο και πιστεύω πως το βάζει ο Gorgolis Motors!
όχι οτι είναι κακό αυτό! τσέκαρε και την τιμή των ανταλλακτικών , παπί είναι , μια ποδιά ή ένα φτερό όλο και θα σου χρειαστούν!

όσο για τα παλιά ΜΟΔΕΝΑΣ επειδή την περίοδο που είχα εγω το ΚΑΖΕ ένα κολλητός είχε το kriss115 και δέν είχαν καμία σχέση τα πλαστικά τους!
κλάσεις ανώτερο το ΚΑΖΕ, τι να λέμε τώρα, τα πάντα όλα ! Το kriss 125 μου αρέσει κι εμένα,λευκό!


Υ.Γ : Αν δεν έχεις σαν όριο τις 2000 πάρε το Crypton 135...πολύ καλύτερο και απο τα 2 κατα τη γνώμη μου αλλά είναι πιο μαζεμένο !

thanosmesi
07/04/2009, 12:04
κατι μου λεει οτι το crypton x ειναι πιο αξιοπιστο.. δεν ειναι τοσο ομορφο οσο τ αλλα 2 αλλα με μια εξατμιση κ καμια αλλαγη εξωτερικα ομορφαινει περισσοτερο..

VasilKR
07/04/2009, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos RG
Για δες λίγο ένα Video με το Χcite απο τη Μαλαισία και κοίτα τον πίσω τροχό!
Δεν έχει δίσκο απο το εργοστάσιο και πιστεύω πως το βάζει ο Gorgolis Motors!
όχι οτι είναι κακό αυτό! τσέκαρε και την τιμή των ανταλλακτικών , παπί είναι , μια ποδιά ή ένα φτερό όλο και θα σου χρειαστούν!

όσο για τα παλιά ΜΟΔΕΝΑΣ επειδή την περίοδο που είχα εγω το ΚΑΖΕ ένα κολλητός είχε το kriss115 και δέν είχαν καμία σχέση τα πλαστικά τους!
κλάσεις ανώτερο το ΚΑΖΕ, τι να λέμε τώρα, τα πάντα όλα ! Το kriss 125 μου αρέσει κι εμένα,λευκό!


Υ.Γ : Αν δεν έχεις σαν όριο τις 2000 πάρε το Crypton 135...πολύ καλύτερο και απο τα 2 κατα τη γνώμη μου αλλά είναι πιο μαζεμένο !

Δεν έχει δισκόφρενο στην Μαλαισία. Η έκδοση με δισκόφρενο, σαφώς και είναι απαίτηση της εδώ αντιπροσωπίας και φυσικά κατασκευάζεται έτσι από το εργοστάσιο. Δεν βλέπω κάτι κακό να ζητάει η αντιπροσωπία για την Ελλάδα ένα μηχανάκι με καλύτερες προδιαγραφές. Ας έκανε το ίδιο και η Kawasaki.

Εμένα είναι το πρώτο Modenas που έχω και μου το πρότειναν φίλοι μου που είχαν το Kriss 115, οι οποίοι μου είπαν πως το Kriss 115 πούλησε πολύ περισσότερο από το Kaze, ενώ ήταν και ακριβότερο...

Panos RG
07/04/2009, 16:08
το KRISS 115 είχε 1.600 ευρώ! το καζε κάτι λιγότερο απο 1.800!

"H Modenas ιδρύθηκε το 1995 και αποτελεί την εθνική βιομηχανία δικύκλων της Μαλαισίας
Με συμμετοχή 30% Ιαπώνων επενδυτών
(Η KAWASAKI HEAVY INDUSTRIES εκτός από την συμμετοχή της στο μετοχικό κεφάλαιο μεταφέρει τεχνογνωσία, και έχει τον τεχνικό έλεγχο παραγωγής)"

πάρε και ένα άρθρο για το εργοστάσιο παραγωγής
http://www.gorgolis.gr/MODENAS.pdf

κι ένα πίνακα με τις πωλήσεις 09

http://www.imageshack.gr/files/fvqvi7cbd1yhnlmc6um7.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=fvqvi7cbd1yhnlmc6um7.jpg)

VasilKR
07/04/2009, 18:05
http://www.greektechforum.com/forums/showthread.php?t=757

Θα δεις από την πρώτη απάντηση πόσο είχαν τα μηχανάκια το 2005.

Ας δώσουμε ένα τέλος όμως στην συζήτηση αυτή, καθώς μάλλον δεν ενδιαφέρει τους υπολοίπους, ούτε και μένα :)

Panos RG
07/04/2009, 19:14
καλά φίλε, ούτε ο Γκοργκόλης ο ίδιος να ήσουν, χαλάρωσε!
τα βάζω για το παλικάρι που άνοιξε το θέμα, όχι για σένα, οπότε δεν χρειάζεται να διαβάζεις και να απαντάς!

επίσης μιλάω για το 2000 που το είχα πάρει εγώ το ΚΑΖΕ και ο φίλος το KRISS, οχι το KRISS II!

makis206
09/06/2009, 08:44
Δείτε οπωσδήποτε αυτό το συγκριτικό (http://www.youtube.com/watch?v=d87kWmNipJo), "δε θιν νεκ οφ δι εξόστ στραγκαλάϊζ δεν πάουερ οφ δι έντζιν"! :lol:

pepes1gr
02/07/2009, 10:58
Τρομερός ο τύπος.

jizzo
14/07/2009, 15:09
παιδια εχω τ kawasaki απο τν ιανουαριο..!!ειναι τελειο μπορω να πω..κ δν εχει μικρο ντεποζιτο οπως ειπε καποιος εδω..μικρο εχει το crypton-x για αυτο δ εχει κ μεγαλη αυτονομια..επισης τ kawasaki ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ ΣΤΝ ΙΑΠΩΝΙΑ..τ modenas στν μαλαισια..!!εχουν διαφορες στα φλασακια σε ολα τα ηλεκτρικα μερη.."τα φωτιστικα"στο modenas γραφουν gorgolis ενω στ kawa stanley που ειναι ιαπςνικη μαρκα που χρησιμοποιηει η kawa στ μηχανακακια της..!γενικα τ συνολο ειναι πολυ καλυτερο στ kawa..!αυτα..μπορειτε να τ παρετε αφοβα..και επισης με τα crypton-x που εχω ανοιξει ειμαι μπροστα συνεχως ενα-εναμησι μηχανακι..!συν ειναι τ kawa ειναι πιο μακρυ στις σχεσεις τ:D

m_themis
15/07/2009, 13:16
To ΖΧ 130 είναι ποιοτικότερο όλων.
Έχει 3 χρόνια εγγύηση.
Υπερέχει ακόμα και στις λεπτομέρειες και φαίνεται αμέσως το "χέρι του Ιάπωνα". Στην Ευρώπη διατίθεται με led φλας πίσω, έχει τροφοδοσία καυσίμου μπροστα, τεράστιο αποθηκευτικό χώρο για την κατηγορία του κάτω από τη σέλα, πλαϊνό σταντ με ελατήριο άμεσης επαναφοράς κλπ.
Από μηχανικής απόψεως, οι επιδόσεις του κινητήρα (τεστ τελικής περίπου 130 χλμ/ωρα), λόγω και των σχέσεων των ταχυτήτων, ελάχιστα διαφέρουν από αυτές του crypton-x το οποίο είναι περίπου στο ίδιο επίπεδο ποιότητας, έχει καλύτερα μηχανικά χαρακτηριστικά αφού είναι υδρόψυκτο και ο κινητήρας του έχει μεγαλύτερη ονομαστική ισχύ, απευθύνεται όμως σε πολύ νεανικό κοινό, λόγω της γενικότερης παρουσίας του.
Πιστεύω ότι το Modenas (που έχει πολλά κοινά με το kawasaki zx-130) με βάση τα ανωτέρω βρίσκεται στην τρίτη θέση, ενώ μία φθινότερη λύση είναι το κινέζικο Kymco, αλλα δεν παύει να είναι Κινέζικο...
Δεν έχω ακούσει καλά λόγια για το Innova (δεν το έχω δοκιμάσει).
Αξιόλογη η παρουσία και του Suzuki address.

Αυτά έχω να πω, κατόπιν έρευνας αγοράς για moped 125-135 cm2.
Η κατάληξη είναι το zx-130 ανεπιφύλακτα.

Lazio
15/07/2009, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από m_themis
To ΖΧ 130 είναι ποιοτικότερο όλων.
Έχει 3 χρόνια εγγύηση.
Υπερέχει ακόμα και στις λεπτομέρειες και φαίνεται αμέσως το "χέρι του Ιάπωνα". Στην Ευρώπη διατίθεται με led φλας πίσω, έχει τροφοδοσία καυσίμου μπροστα, τεράστιο αποθηκευτικό χώρο για την κατηγορία του κάτω από τη σέλα, πλαϊνό σταντ με ελατήριο άμεσης επαναφοράς κλπ.
Από μηχανικής απόψεως, οι επιδόσεις του κινητήρα (τεστ τελικής περίπου 130 χλμ/ωρα), λόγω και των σχέσεων των ταχυτήτων, ελάχιστα διαφέρουν από αυτές του crypton-x το οποίο είναι περίπου στο ίδιο επίπεδο ποιότητας, έχει καλύτερα μηχανικά χαρακτηριστικά αφού είναι υδρόψυκτο και ο κινητήρας του έχει μεγαλύτερη ονομαστική ισχύ, απευθύνεται όμως σε πολύ νεανικό κοινό, λόγω της γενικότερης παρουσίας του.
Πιστεύω ότι το Modenas (που έχει πολλά κοινά με το kawasaki zx-130) με βάση τα ανωτέρω βρίσκεται στην τρίτη θέση, ενώ μία φθινότερη λύση είναι το κινέζικο Kymco, αλλα δεν παύει να είναι Κινέζικο...
Δεν έχω ακούσει καλά λόγια για το Innova (δεν το έχω δοκιμάσει).
Αξιόλογη η παρουσία και του Suzuki address.

Αυτά έχω να πω, κατόπιν έρευνας αγοράς για moped 125-135 cm2.
Η κατάληξη είναι το zx-130 ανεπιφύλακτα.





Μου θυγεις το παπι....... τα Kymco δεν ειναι κινεζικα φιλε μου αλλα Ταιβανεζικα

Βεβαια εχει 2 μοναδες παραγωγης στη Κινα 1 στην Ινδονησια κλπ κλπ :wave2:

nik7119
12/08/2009, 14:44
παιδια χαιρετε μηπως εχετε το μανιουαλ του zx 130 εσεις?γιατι στην αντποιπροσοποια εδω δεν το εχουν,και εκανα ολοκληρη φασαρια γιατι δεν μου το δινουν,μηπως μπορειτε να μου πειτε τι λεει το μανιουαλ κατα την περιοδο στροσιματος?μεχρι ποσες στροφες ανοιγμα,,ποσα χλμ κτλ?

tsianiko
22/08/2009, 13:39
Το manual γράφει μέχρι τα 800km να το ανεβάζεις έως 5000στρ/λεπτό, μετά τα 800km και ως τα 1600km μέχρι 6000στρ./λεπτό.
Μερικές παρατηρήσεις για το zx 130: Έχω κάνει περίπου 1500χιλ.α) Το μηχανάκι δείχνει πολύ στιβαρό για παπί και έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής β) είναι γρήγορο, έχει καλά φρένα και πολύ καλή οδική συμπεριφορά, είναι και οικονομικό στην κατανάλωση. Μειονεκτήματα: α) Το πλαϊνό σταντ είναι για αλλαγή καθώς διπλώνει αυτόματα και με ένα απλό σπρώξιμο το μηχανάκι θα πέσει. β) Τα πίσω αμορτισέρ με δεύτερο άτομο πλέουν και δεν παρέχουν εμπιστοσύνη (παρόλο που είναι showa). Τέλος τα λάστιχα μετά το στρώσιμο πιστεύω ότι θέλουν αλλαγή (νομίζω αυτό ισχύει για όλα τα παπιά).
Τώρα σε σχέση με το crypton x που είναι ο κυριότερος ανταγωνιστής δύο πράγματα θα πω χωρίς λεπτομέρειες. Το crypton x θεωρητικά & τεχνικά είναι πολύ ανώτερο από το zx και τα άλλα παπιά.Πρακτικά όμως το zx απέχει παρασάγκας από το crypton x και τα υπόλοιπα!!!

m_themis
03/09/2009, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsianiko
Το manual γράφει μέχρι τα 800km να το ανεβάζεις έως 5000στρ/λεπτό, μετά τα 800km και ως τα 1600km μέχρι 6000στρ./λεπτό.
Μερικές παρατηρήσεις για το zx 130: Έχω κάνει περίπου 1500χιλ.α) Το μηχανάκι δείχνει πολύ στιβαρό για παπί και έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής β) είναι γρήγορο, έχει καλά φρένα και πολύ καλή οδική συμπεριφορά, είναι και οικονομικό στην κατανάλωση. Μειονεκτήματα: α) Το πλαϊνό σταντ είναι για αλλαγή καθώς διπλώνει αυτόματα και με ένα απλό σπρώξιμο το μηχανάκι θα πέσει. β) Τα πίσω αμορτισέρ με δεύτερο άτομο πλέουν και δεν παρέχουν εμπιστοσύνη (παρόλο που είναι showa). Τέλος τα λάστιχα μετά το στρώσιμο πιστεύω ότι θέλουν αλλαγή (νομίζω αυτό ισχύει για όλα τα παπιά).
Τώρα σε σχέση με το crypton x που είναι ο κυριότερος ανταγωνιστής δύο πράγματα θα πω χωρίς λεπτομέρειες. Το crypton x θεωρητικά & τεχνικά είναι πολύ ανώτερο από το zx και τα άλλα παπιά.Πρακτικά όμως το zx απέχει παρασάγκας από το crypton x και τα υπόλοιπα!!!

Μην αλλάξεις το πλαϊνό σταντ. Θα "φας" με λίμα ή άλλο εργαλείο τη "γλώσσα" που δεν αφήνει το σταντ να πάει λίγο πιο μπροστά. Έτσι θα "περάσει το σημείο άμεσης επαναφοράς" με το παραμικρό, θα γίνει πιο "αναίσθητο" αλλά θα διατηρήσει την αυτόματη επαναφορά. Προσοχή μόνο μη το παρακάνεις, κάθε φορά λίγο και το δοκιμάζεις μέχρι το επιθυμητό σημείο.

nik7119
07/09/2009, 20:47
στο πρασινο χρωμα τα σπαει,, τι γινεται,,στην αρχη οταν το πρωτοδεις σου φαινεται ασχημο χοντρουλικο,,αν ζησεις μαζι του θα ανακαληψεις σιγα σιγα οτι εχει μια δικη του ομορφια,,πχ εγω τωρα κοιταζω τα χ 135 και ειδικα η απλη εκδοση μου μοιαζει με κινεζικο,,η σπεσιαλ κατι κανει ενεκα των χρησων ζαντων που εχει και το ματ χρωμα,,το καβασακι εχει πολυυυυυυυυ καλητερη πιοοτιτα κατασκευης στα παντα,, απο μοτερ πλαστικα,,σελα,,στιβαροτητα,,εκμεταλευεται καλυτερα το σασμαν,,η τεταρτη ταχητητα γεμιζει κανονικα κτλ,,απλα επειδη το χ 135 ειναι υδροψηκτο,ιτζεξιον,κτλ δεν μπορεις να αποδεχτεις οτι ειναι κατωτερο απο το πιο φθηνο καβασακι,,το ιδιο πιστευα και εγω προτου βιωσω και τα 2,,και μαλιστα για μεγαλο χρονικο διαστημα,,πολλα και ορθια χλμ σε ολους,,,

nik7119
13/09/2009, 17:24
λοιπον επειδη βαρεθηκα να στρωνω κι αλλο το μχν,, στα 1550 χλμ σταματαω το στρωσιμο και λεω να το ανοιξω να δω ποσο παει απο περιεργεια,,το μχν λοιπον εχει τελικη απο 120-130 χλμ σε ισιαδι,και η τελικη αυτη ειναι πριν ακουμπησει η βελονα του στροφομετρου στα κοκκινα,,η τεταρτη του γεμιζει κανονικα και μπαινει και μεσα στα κοκινα,μιλαμε παντα για μαμα μχν και με 1550 χλμ στο κοντερ

nik7119
20/09/2009, 20:34
τελευταια σχολια του zx 130,,το μχν και μεχρι την τελικη του ειναι τρενο δεν κουναει αφου σε προσφατη βολτα που εκανα φιλαρακι μου του εκανε εκπληξη το ποσο σταθερο ηταν και χωρις να του πω τπτ,,τωρα σε μια ανηφορα που εβγαινα διπλος με 4αρτη ταχητιτα το μχν αντι να κολοσει γεμιζε κανονικα,, αυτα

mike106
13/05/2011, 01:12
Έδωσα και εγώ το kazer 95 που είχα κ σκέφτομαι για την αγορά παπιού. Το kazer το είχα 59mm περίπου 140cc και μετά από βόλτα που έκανα δεν με εντυπωσίασε από επιδόσεις ούτε το zx130 ούτε το x135, από εμφάνιση δεν μπορώ να αποφασίσω πιο από τα δύο :rolleyes: :rolleyes: Δεν θέλω να δώσω και 2500e για παπί :confused: :confused: το θεωρώ υπερβολή και μάλλον θα πάρω ένα zx130 με 9000χλμ στα 1500e που βρήκα, τι λέτε?