PDA

View Full Version : Σχολή οδηγών στο Γαλάτσι;



Ichigo_
05/04/2009, 16:38
Καλησπέρα παιδιά

Η ώρα του καινούριου μοτοριού ύστερα από περιπέτειες πλησιάζει και θα ήθελα τη γνώμη σας.
Πήρα δίπλωμα Α κατηγορίας απεριορίστων κυβικών το 2005 αλλά μέχρι σήμερα δεν κατάφερα να αγοράσω μηχανάκι. :(
Επειδή όμως τα λευτά μαζεύονται σιγα σιγα και επειδή από το 2005 ΔΕΝ οδήγησα ξανά μηχανάκι θα ήθελα να μου προτείνετε αν γνωρίζετε κάποια σχολή οδηγών στην περιοχή μου όπου θα με κάνει να θυμηθώ ξανά το μαγικό κόσμο της μηχανής με υπευθυνότητα και συνέπεια. Αν είναι και λίγο παραπέρα από Γαλάτσι δε θα τα χαλάσουμε :wave2: .Να σημειώσω ότι πήρα το δίπλωμα αέρα χωρίς λάδώματα με την 1η και γενικά στο τέλος των μαθημάτων είχα ήδη εξοικιωθεί με το μηχανάκι (cb 400αρι ήταν). Να σημειώσω επίσης ότι ψήνομαι για μηχανάκι περίπου στα 600κεκ για χρήση σε πόλη(CBF η ER6 με ABS πάντα). Μη μου πείτε για παπί για αρχή. Θα το βαρεθώ σίγουρα στους 2 μήνες χώρια που μια μηχανή έχει ποιο αξιόπιστα φρένα λάστιχα και αναρτήσεις από ένα παπί + ότι κάποια ταξιδάκια θα τα κάνω εκτός πόλης.

Παρατηρώ ότι πολλές σχολές οδηγών δεν έχουν δικό τους μηχανάκι για μαθήματα απεριορίστου και σε στέλνουν σε "external partners" δηλ συναδέλφους τους από άλλες σχολές οδηγών οι οποίοι έχουν. Τι είναι καλύτερο από τα δύο να προτιμήσει κανείς? :wave2:

Από τιμές επίσης γνωρίζετε για κάποιον που έχει ήδη δίπλωμα και θέλει απλά να κάνει κάποια μαθήματα (Ας πούμε κανά 4αρι 5αρι δυωράκια);

Σκέπτομαι επίσης τη λύση να μην πάω σε σχολή αλλά με το που αγοράσω το μηχανάκι να κάνω κάποιες βόλτες εξοικίωσης με αυτό στη γειτονιά ή σε κάποιο πάρκινγκ ποιο πολύ για να γλιτώσω τα έξοδα - αισθάνομαι πως έχω την ικανότητα να το δαμάσω και μόνος μου. Για φρεναρίσματα πανικού κυρίως...

npat
05/04/2009, 18:21
Το πρόγραμμα εκπαίδευσης της τυπικής σχολής οδήγησης σε μαθαίνει αποκλειστικά και μόνο όσες τυπολατρίες απαιτούνται για να πάρεις το δίπλωμα (απολύτως τίποτα ουσιαστικό δηλαδή).

Από την στιγμή που έχεις δίπλωμα, γνωρίζεις τα βασικά θεωρητικά, και είσαι νόμιμος (άλλη καμία χρήση το δίπλωμα ουσιαστικά δεν έχει) μπορείς να ξαναφρεσκάρεις τους βασικούς χειρισμούς μόνος σου. Βρες μια άδεια αλάνα, για αρχή, ντύσου με όλα τα προβλεπόμενα προστατευτικά (κράνος, μπουφάν, γάντια, μπότες, παντελόνι / επιγονατίδες) και κάνε "ασκησούλες" μέχρι να αρχίσεις να αισθάνεσαι άνετα στον χειρισμό της μοτοσυκλέτας. Σταμάτημα, ξεκίνημα, ελιγμούς ανάμεσα σε κορίνες / σημάδια, φρεναρίσματα, αλλαγές ταχύτητας, βραδυπορεία κ.λπ. Καλό είναι να έχεις μαζί σου και κάποιον φίλο που θα σε βοηθήσει στο πολύ πιθανό ενδεχόμενο μιας μικρο-πτώσης (π.χ. θα σε βοηθήσει να σηκώσετε τη μηχανή).

Αφού πάρεις λίγο τον αέρα την μοτοσυκλέτας και έχεις αποκτήσει τους βασικούς αυτοματισμούς, βρες μια σχετικά έρημη---ή έστω με πολύ λίγη κίνηση---διαδρομή, επίπεδη στην αρχή, και λίγο αργότερα με μπόλικες ανηφόρες και κατηφόρες. Εξασκήσου. Σταμάτα σε ανηφόρες, σε κατηφόρες, με το εμπρός φρένο, με το πίσω, έλεγχε σε παρόδους, δούλευε τα φλας, κ.λπ.

Όταν αρχίσεις να αισθάνεσαι σίγουρος, βγες λίγο παραέξω, και λίγο παραέξω, κ.ο.κ. Βρες μια επαρχιακή διαδρομή (ο αυτοκινητόδρομος δεν έχει να σου προσφέρει σχεδόν τίποτα) και γράψε χιλιόμετρα (πάντα με προσοχή, πάντα με σύνεση). Βάλε πρόγραμμα και εξασκήσου συστηματικά---όχι όποτε βγαίνεις για καφέ. Η εμπειρία αποκτιέται μόνο με την συχνή και τακτική επανάληψη.

Μετά από κανένα εξάμηνο συστηματικής εξάσκησης με τον χειρισμό της μοτοσυκλέτας, μπορείς, πλέον, να αρχίσεις να ασχολείσαι πιο σοβαρά με το θέμα "οδήγηση": Απευθύνσου γι' αυτό στους ειδικούς, παρακολουθώντας μαθήματα ασφαλούς οδήγησης (0-300, CSS, και σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα).

Πολύ καλό θα ήταν αν υπήρχαν σοβαροί επαγγελματίες και κατάλληλες υποδομές που θα σου δείξουν τα πρώτα βήματα κάπως πιο συστηματικά---αλλά νομίζω ότι αν απευθυνθείς σε σχολή οδήγησης μάλλον θα απογοητευτείς (βέβαια δεν έχεις τίποτε να χάσεις αν πιστεύεις ότι πρέπει να το κάνεις, πέρα από λίγα χρήματα)

:wave2: