PDA

View Full Version : Απόπειρα κλοπής...



dimitrism
29/12/2003, 10:04
καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους και όλες....

κατεβαίνω το πρωί στην πυλωτή για να πάρω το παπί να πάω στη δουλειά.... και τη βλέπω;
η κουκούλα της μηχανής βγαλμένη και ακουμπισμένη δίπλα στη μηχανή...
μπα λέω, τόσο αέρα είχε απόψε; πλησιάζω και τη βλέπω λίγο μετακινημένη από εκεί που την είχα αφήσει.... άρχιζαν να με ζώνουν τα φίδια και κατάλαβα οτι επρόκειτο για απόπειρα κλοπής!!!
βλέπω ένα κομματάκι σιδήρου (αυτό πουκρατάει κλειδωμένο το τιμόνι) ακριβώς δίπλα.... βλέπω την κλειδαριά παραβιασμένη.... θέαμα αρκετό για να σου χαλάσει η μέρα.
βέβαια δεν ξέρω αν είμαι άτυχος ή τυχερός... θα μπορούσε να την είχαν "σηκώσει" και να έβρισκα μόνο την κουκούλα αλλά αυτό που μου τη δίνει πέρα απο την οικονομική ζημιά που προκάλεσαν είναι το θράσος κάποιον ανθρώπων και το "μαγάρισμα"... κάποιος άγνωστος που βάζει χέρι στη ΔΙΚΗ ΣΟΥ περιουσία, στο ΔΙΚΟ ΣΟΥ έρωτα....
τέλος πάντων... ακολούθησε επίσκεψη στο αστυνομικό τμήμα για να δηλώσω το συμβάν (και σιγά μη γίνει κάτι.... το ξέρω) και τώρα κάθομαι και σας γράφω τον πόνο μου για να τον μοιραστώ με κάποιους που μπορούν να με νιώσουν...
επίσης... σκέφτομαι πόσο άσχημα θα είχε περάσει αυτός ο καρ@#$ης αν τον είχα τσακώσει........

αυτά αγαπητοί μου συνφορουμίτες....
με πικρία
Δημήτρης

Julius
29/12/2003, 10:32
eisai poly tyxeros (eos kai kolofardos tha elega) file dimitri, plironeis ono kainourgies kleidaries kai eisai ok.

bikersonly
29/12/2003, 10:39
κατάλαβα συναγερμό δεν έχεις ή δεν ήταν ενεργοποιημένος.Αφού την είχαν μετακινήσει.
Πάντως ο συναγερμός προστατεύει όπως και να έχει....βέβαια αν είναι επαγγελματίες...........τέσπα.

Το θέμα είναι να τους κάνουμε την δουλειά όσο πιο δύσκολη και επικίνδυνη γίνεται!Π.Χ.Πυλωτή άκουσα!Να υπάρχει φωτισμός όπως αυτό το αυτόματο που ανάβει με την κίνηση, αν μπορείς να την "στριμώχνεις" π.χ αν έχεις και αμάξι βάλτο κολλητά στην μοτό σου ώστε να μην βγαίνει αν δεν βγάζεις το αμάξι πρώτα! Έτσι ωστε να είναι πολύ δύσκολο για αυτούς να κάνουν την δουλειά.Βάζε 2 cryptonite το ένα τουλάχιστον κορυφαίο π.χ Abus κτλ κτλ στον μπροστινό τροχό ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΙΣΩ!!!Με αλυσίδα σε από τις κορυφαίες εννοείται σε σταθερό σημείο που ΔΕΝ κόβεται με κοινά και εύκολα εργαλεία!Υπάρχει σετ νομίζω της Abus το οποίο έχει βάση η οποία χωνέυεται στο έδαφος και κόβεις τις βόλτες από τις βίδες ώστε να μην βγαίνει, και δεν κόβεται με τίποτα ούτε η βάση ούτε η αλυσίδα!Μόνο με τροχό!!!Που ακούγεται και θέλει ΠΑΡΑ πολύ ώρα!Με αυτά και με έναν συναγερμό και ΚΟΥΚΟΥΛΑ εννοείται την οποία να την δένεις κάπως στην μοτό είσαι αρκετά καλυμμένος!’φηνε σημάδια στην κουκούλα για να δεις αν κάποιος την σήκωσε ώστε να δει με τι είναι κλειδωμένη η μοτό σου.Μελέτησε το μέρος που την αφήνεις ώστε να δεις αν μπορεί να την σηκώσουν και πόσο εύκολα γίνεται και προσπάθησε να σκεφτείς σαν κλέφτης!Και γενικά αν είναι εύκολο κόβε κίνηση!Ποιοι μπαινοβγαίνουν κτλ κτλ σε ξεκάρφωτες ώρες.Και τέλος υπάρχει και η λύση του Parking.
Καλή λύση είναι και να "ακούς" την μοτό σου.Αν είναι εύκολο μπορείς να βάλεις ένα μικρόφωνο κάπου κοντά και με μακρύ καλώδιο να το συνδέσεις σε ένα κασετόφωνο ώστε να ακούς τον παραμικρό θόρυβο.Ή ακόμα και αυτό για τα μωρά το οποίο είναι ασύρματο και έχει εμβέλεια περίπου 70-120 μέτρα.Ανάλογα και πως είναι το σπίτι σου και το δωμάτιο σου!
ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΗΝ ΜΟΤΟ ΣΟΥ ΚΛΕΙΔΩΜΑ!!! ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΟΥΡΗΜΑ!ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΩΡΕΣ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ!!!!! ΟΥΤΕ ΚΛΕΒΟΥΝ ΜΟΝΟ ΒΡΑΔΥ!

Πιστεύω να σε βοήθησα κάπως!

NLS
29/12/2003, 11:09
πάντως σε μένα έδωσες αρκετές ιδέες

και φυσικά το όλο και πιο διαδεδομένο X10 καμεράκι με motion detection (φτηνό και αν το ψάξεις το κάνεις και να ξεκινά το video σου και να κάνει record όταν δει κίνηση)

SeNNinhA
29/12/2003, 20:48
και φυσικά το όλο και πιο διαδεδομένο X10 καμεράκι με motion detection

??????
Για λέγε περισότερα....

NLS
29/12/2003, 21:55
http://www.x10europe.com/

τα φέρνει και κάποιος Ελλάδα

νομίζω CTI λέγεται

ireneepi
29/12/2003, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS

και φυσικά το όλο και πιο διαδεδομένο X10 καμεράκι με motion detection


Εχω ακουσει για αυτο,λενε οτι δεν λεει κ πολλα στην πορεια ..!