PDA

View Full Version : Xt 600 - Προβλημα με τις βιδες φιλτρου λαδιου



apsogos
06/04/2009, 09:19
Καλημερα παιδια....
καλη εβδομαδα σε ολους....
Την περασμενη παρασκευη πηγα να αλλαξω λαδια σε ενα λιπαντηριο που παω χρονια,στο ΧΤ.
βγαζουμε τις βιδουλες αλεν του φιλτρου λαδιου και βλεπουμε οτι επιαναν 2 βολτες απο την καθε βιδα...
εντωμεταξυ η πλακα ειναι οτι πριν απο καιρο....το ειχα παει σε ενα μαστορα να μου αλλαξει δισκους συμπλεκτη και επειδη ηξερα οτι ποναγε εκει...ειχαμε συνεννοηθει να το φτιαξει....προφανως δεν εγινε σωστη δουλεια...
το θεμα ειναι οτι οταν εφυγα απο εκει δεν εχανε λαδι...και υστερα απο καποια χλμ αρχισε να βγαινει λαδι...περιπου απο την ενωση του δεξιου καπακιου με τον κορμο στο σημειο της δεξιας ανω βιδας που ξεκιναει απο το φιλτρο λαδιου και καταληγει στον κορμο.....
και τελος η λαλακια πηγα και πηρα ιδια βιδα απο πρακτικτερ σκατζαρω βιδες...και οταν βιδωνω την δεξια...με λιγο ζορι...σπαει...μεσα....
λιγο βοηθεια οποιος ξερει...ρε παιδια...

motaba
06/04/2009, 10:19
Γεια χαρά!

Δεν ξέρω πως εσφιξες / ξε-σφιξες τις βιδούλες αυτές αλλά κανονικά η διαδικασία θα πρέπει να γίνεται όταν το μηχανάκι έχει κρυώσει αρκετά γιατί στο συγκεκριμένο σημείο χαλάνε τα σπειρώματα :(

Τώρα για τη βίδα που έσπασε μέσα...

Μικρό τρυπανάκι στο δράπανο, χαμηλές στροφές, κάνεις τρύπα στο στέλεχος της βίδας που έμεινε μέσα 3~4 mm βάθος, έχεις πάει Αθηνάς και αγοράζεις σετάκι αριστερόστροφων (πως τα λένε πώς τα λένε :cry: ) - θα τους πεις για να βγάλεις βίδα - διαλέγεις το σωστό μέγεθος, και σιγά σιγά βιδώνεις αριστερόστροφα μέχρι να "πιάσει" η βίδα.. συνεχίζεις και την βγάζεις..


:wave2:

apsogos
06/04/2009, 10:21
κοιτα δεν μπορω να το κανω εγω αυτο.....πρεπει να βγει ολο το δεξι καπακι....για να γινει δουλεια...και προφανω εχουν ξεσκιστει μεσα τα σπειρωματα...και θελει helicoil (δεν ξερω αν το γραφω σωστα)
και το μηχανακι ηταν εντελως κρυο οταν βιδωσα την βιδα...τωρα κινεζικη βιδα πρακτικτερ....καταλαβαινετε....

motaba
06/04/2009, 10:37
Τότε helicoil όπως το λές... Αν το πάς στο μάστορα θα σου πάρει παραπάνω..

Τελευταία φορά που είχα ρωτήσει για helicoil, πρίν χρόνια βέβαια μου είχαν πεί ~12 euro/ το ένα σε μηχανουργείο..

Πάντως μπορείς να δοκιμάσεις να την βγάλεις και να τσεκάρεις τα σπειρώματα.. αν είναι σε σχετικά καλή κατάσταση κάτι μπορείς να κάνεις... (κόλλα σπειρωμάτων ? )


:beer:

apsogos
06/04/2009, 10:38
δεν μπορω να βγαλω τιποτα διοτι πρεπει να βγει το δεξι καπακι...

motaba
06/04/2009, 10:56
Οκ!

Πάντως τα κόκκινα δεν θέλεις να βγάλεις ??

Δεν φαίνεται να εμποδίζει τίποτα...

:beer:


160569

apsogos
06/04/2009, 10:58
καταρχας σε ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη βοηθεια σου....δευτερον η βιδα που φαινεται στην ζουμαριστη φωτο η πανω δεξια του φιλτρου εχει σπασει μεσα μεσα και εχει μεινει κομματι στο σπειρωμα...δεν φαινεται τιποτα ..εχει μεινει ανοιχτει η τρυπα ...εκει..!

motaba
06/04/2009, 11:08
Η τρύπα που φαίνεται να έχει μείνει ανοιχτή - κενή λογικά πρέπει να είναι στο κομμάτι του καπακιού του φίλτου! Εκεί δεν έχει σπείρωμα!!

Please κοίτα στην αριστερή φωτό το 18. Είναι η βίδα για την οποία μιλάμε μάλλον!

Δεν φαίνεται να έχει πάνω από 5~6 mm βάθος στο κομμάτι της με το σπείρωμα!

Δοκίμασε, να βγάλεις το καπάκι του φίλτρου και να σκουπίσεις το λάδι από την πάνω δεξιά βίδα... είμαι σίγουρος ότι θα θα μπορέσεις να δείς το κομμάτι που έχει μείνει μέσα..

Αν πάλι όχι, πήγαινέ το στο μάστορα - μηχανουργείο!

:beer:

:wave2:

apsogos
06/04/2009, 11:12
καταλαβα ακριβως τι μου λες...θα το κοιταξω το απογευμα και θα σου πω....αλλα ακομα και να εβγαζα την βιδα...λεω...τωρα...παλι πρεπει να το παω συνεργειο.ποιος θα μου φτιαξει σωστα νεο σπειρωμα-τα;!

apsogos
06/04/2009, 11:14
και κατι αλλο ...ειναι αδειο εκει γιατι δεν εχει βιδα....φαντασου οτι αυτες στο μακρος γυρω στα 9 εκατοστα...πχ. οκ; εμενα εχει σπασει μπροστα και εχει μεινει δεν θυμαμαι ποσο...ας που μισο εκατοστο μεσα...και ολη την αλλη βιδα πχ. τα 8.5 εκατοστα...την εχω βγαλει...μου εμεινε στο χερι..εννοω

apsogos
06/04/2009, 11:19
http://img523.imageshack.us/img523/282/80851502.th.jpg (http://img523.imageshack.us/my.php?image=80851502.jpg)

mai_tai
07/04/2009, 07:03
αν θες φιλαρακι μαστορα για το σπειρωμα και να σου ερθει και στο σπιτι σου με 30 ευρωπουλακια καθαρησες-θα σου φτιαξει helicoil και θασαι καμπανα-αν ειναι πες μου να σου στειλω pm