PDA

View Full Version : Τελικό GP style και συμπιεση(backpressure)



SVX
06/04/2009, 17:15
...μολις πριν λιγο εφυγα απο τον μαστορα οπου εφυγε η LPA και μπηκε η TYGA ...

μολις πηρα την μηχανη ...στην πρωτη με γκαζι που κανονικα "γαντζωνε" και το καταλαβαινες το μηχανακι να "ροπιαζει" τωρα, συγκριτικα εμενα μου φαινεται οτι δεν παει.....

ξερω πως εχει να κανει με απωλεια συμπιεσης ...και περναν 1002 απτο εγκεφαλικο μου λογισμικο...

θα χρειαστει αλλαγη στις ρυθμισεις?(ρητορικη) φιλτρο ?(ρητορικη) και μπεκ αλλαγη?(ρητορικη)


η μηπως ο μαγκας ο εξατμισας εκανε δουλεια του ποδαριου με αποτελεσμα να μην ειναι απολυτα στεγανο το συστημα ΤΕΛΙΚΟ-Λαιμοι? :look:


:a48: Υ.Γ. οχι που θα μπαινα στα τεχνικα επειδη μ'αφησε η ZUZUKA μου :a48:


160617

catmaster
06/04/2009, 17:29
Αυτη η εξατμιση ειναι για το δικο σου μοντελο η ειναι μοντα ;;


:wave2:

SVX
06/04/2009, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Αυτη η εξατμιση ειναι για το δικο σου μοντελο η ειναι μοντα ;;


:wave2:

ΕΙΝΑΙ slip-on Universal αλλα στην Αγγλια-Γερμανια της εχουν μονο πανω σε Track bikes ...

εγω την πηρα για το δικο μου γιατι αναμεσα και σε αλλα SLIP on η διαμετρος εισαγωγης(2ιντσες) ερχοταν κουτι...


το παραξενο ειναι πως εχει μπει κι αλλες φορες σε SV (1ης & 2ης γενιας) και δεν ειχε κανενας παραπονο τετοιου ειδους... τι στο καλο? δεν εβαλα μαγια και δεν επιασε η συνταγη? :sad:

camen
06/04/2009, 19:42
Η στεγανοτητα μπορει να ειναι αλλα πρεπει να ηταν τελειως αχρηστος ο μαστορας για να χανει τοσο πολυ και να εχει τοσο διαφορα το μηχανακι...
Εγω πιστευω οτι ειναι μαλλον θεμα ρυθμισματος...:wave2:

SVX
06/04/2009, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Η στεγανοτητα μπορει να ειναι αλλα πρεπει να ηταν τελειως αχρηστος ο μαστορας για να χανει τοσο πολυ και να εχει τοσο διαφορα το μηχανακι...
Εγω πιστευω οτι ειναι μαλλον θεμα ρυθμισματος...:wave2:


ο μικρος ακριδας ακουει Δασκαλε ... :a1:

εσυ τι ρυθμισεις θα ΤΣΕΚΑΙΡΝΕΣ?

camen
06/04/2009, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ο μικρος ακριδας ακουει Δασκαλε ... :a1:

εσυ τι ρυθμισεις θα ΤΣΕΚΑΙΡΝΕΣ?
Δεν μπορω να σου πω τι ρυθμισεις να κανεις...Η σωστη δουλεια δεν γινεται εμπειρικα...
ΚΑΥΣΑΝΑΛΥΣΗ και ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ...Να δεις που εχασε,που κερδισε κλπ το μηχανακι και απο εκει και περα βλεπεις...:beer: :wave2:

OldMan
07/04/2009, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ξερω πως εχει να κανει με απωλεια συμπιεσης ...
Παρντόν ...??? :look:

TOLISTOLAROS
07/04/2009, 13:31
Δημήτρη να ξέρεις ότι το τελικό Tyga δίνει λιγότερα άλογα σε SV απ'ότι άλλα τελικά με μεγαλύτερο όγκο.Ένας που είχε tyga την άλλαξε.Να και το link με δυναμομέτρηση

http://forum.svrider.com/showthread.php?p=897531&highlight=tyga#post897531

Από ήχο πάντως πρέπει να σκίζει γιατί ο τύπος την πούλησε επειδή δεν παλευόταν η έντασή της! :rotflmao:
Μέχρι και στα trackdays θα του την λέγανε! :uplate: :uplate: :dizzy:
http://forum.svrider.com/showthread.php?p=948594&highlight=tyga#post948594

HAd to sell the Tyga. It was just too loud for me and my needs. I leave home at 5:30am to go to work, and this would have ****** me off if I had to live next door to it, so that contributed. Even with earplugs, the exhaust was all I could hear--ever. It was VERY loud. I was also told it would probably be too loud even for trackdays. So, it had to go. Luckily I had a friend that was willing to take it off my hands and put it on his second gen SV....

Tpap
07/04/2009, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
δεν ειχε κανενας παραπονο τετοιου ειδους... τι στο καλο?

Δεν είχαν παράπονο ή δεν το λέγανε...? είναι μια ερώτηση και αυτή.

Είναι ευνόητο, πως το εξατμΗσόνι σου δεν δημιουργεί το απαιτούμενο backpressure (ή τουλάχιστον την πίεση καυσαερίων που ''σήκωνε'' η προηγούμενη) με άμεσο αποτέλεσμα την πτώση ισχύος που νιώθεις.

Επαναπρογραματισμός ψεκασμού/ανάφλεξης, λίγο ψάξιμο με κανά εκκεντροφοράκι, τζόλεμα στην εισαγωγή, κάτι απ'όλα τα προηγούμενα ή και όλα μαζί.
(δεν μας είπες αν ψηλά δουλεύει καλλίτερα).

Περίμενε και τον μαστρορέιν να το δεί, να σου πεί και αυτός τα δικά του.



Από την άλλη βέβαια, ξαναβάζεις την παλιά και ησυχάζεις. :wave2:

TOLISTOLAROS
07/04/2009, 14:12
Συνήθως πάντως βλέπουμε κοντά τελικά(και aftermarket αλλά και μαμά) σε μηχανάκια τύπου R6,σιμπιαρεκσακόσιααραρ,ζετικσ6,ΓΣΧΡ600.Μηχανάκια δηλαδή που δουλεύουν ψηλά.
Μήπως επειδή σε ψηλές rpm η ποσότητα των καυσαερίων δημιουργεί ούτως ή άλλως backpressure;
ΥΓ:Μπακαλίστικη σκέψη,το ξέρω.Αν ξέρει κάποιος ας διευκρινίσει,διορθώσει.

reinmeister
09/04/2009, 12:50
για να μην μπλεξουμε με ταχυτητες ανακλωμενων κυματων χαμηλης πιεσης και πως αυτα επηρρεαζονται απο μηκη,διαμετρους ,αριθμο ενωσεων σωληνων εξαγωγης και την σχεση τους με χαρακτηριστικα εκκεντροφορων, μεινε στο εξης μπακαλιστικο...

οσο πιο κοντο (συνολικο μηκος) ειναι το συστημα εξαγωγης σου τοσο χειροτερα θα πηγαινει χαμηλα το μηχανακι...(χωρις να γινουν φυσικα αλλες αλλαγες σε εισαγωγη-εξαγωγη)...επισης αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα πηγαινει αντιστοιχως καλυτερα ψηλα (παλι χωρις αλλαγες)...

μπλεξιμο με λιγα λογια...οποτε αν μιλαμε οτι εχεις σκοπο να μεινεις μονο με ενα τελικο,βρες κατι που να δουλευει παντου καλα...

fersteine
09/04/2009, 22:39
Εκοψα σε r6 το τελικο το remus που φοραγε, του εβαλα φιλτρο και ρυθμιστηκε με το commander και πηρε αλλα 4,5 αλογα απο πριν χωρις φίλτρο μονο με το τελικο(μακρυ ομως). Πήρε και 0,5 kgm ροπη παντου.

vasilisFZ
09/04/2009, 22:55
Φιλος αν εχεις το καρμπιρατερατο το ΕΣ ΒΕ απο προσωπικη εμπειρια ξερω τα εξης.
Ενος φιλου του βαλαμε yoshimura και K&N και στις μεσαιες στροφες που κανονικα εχει την ροπη του εχασε αισθητα. Απ οτι ειδα σε φορουμ για αυτο φταιει το οτι ειναι φτωχο το μειγμα στις στροφες αυτες. Ολοι να φανταστεις σηκωνουν τις βελονες κ αλλαζουν κυρια ζιγκλερ ακομα και σε στοκ μηχανακια. Φαντασου ποσο θα θελει ρυθμισμα το δικο σου με αυτη την εξατμιση!!
Εγω στην θεση σου θα ανησυχουσα για το ιδιο το μοτερ. Η αλλαξε εξατμιση η ρυθμισε το σωστα....
:beer:

fersteine
10/04/2009, 07:03
Ειναι 05 μοντελο και οπως εγραψα πιο πανω το ρυθμισα με commander στο δυναμομετρο