PDA

View Full Version : Επιλογη Μηχανης



fkayios
06/04/2009, 17:31
Εχοντας κανει πια το αγροτικο μου πανω σε ενα Ybr 250 εδω και 2 χρονακια αρχισα να το βαριεμαι και εγω ο κακομοιρης.. ειδικα το οτι δεν ειναι για αποστασεις μεγαλυτερες των 100 km. Και ψαχνωντας για κατι λιγακι μεγαλυτερο εχω υποψη μου 3 μηχανες μεταχειρησμενες φυσικα.
1) Er5 2) Cbf 500 3) Translap
Θα ηθελα την γνωμη σας , απο εμφανιση και επιδοσεις μια χαρα μου κανουν ολα, εκεινα που δεν ξερω ειναι απο κοστος συντηρησης και αν εχουν ή δεν εχουν προβληματακια σε γενικες γραμμες + οτι τη μηχανη τη θελω για καθημερινη χρηση χειμωνα - καλοκαιρι , και δεν ξερω αν η Translap ειναι για αστικο περιβαλλον.

Ευχαριστω εκ των προτερων
:wacko: :wacko:

DAN_DAN
07/04/2009, 03:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από fkayios
Θα ηθελα την γνωμη σας , απο εμφανιση και επιδοσεις μια χαρα μου κανουν ολα, εκεινα που δεν ξερω ειναι απο κοστος συντηρησης και αν εχουν ή δεν εχουν προβληματακια σε γενικες γραμμες + οτι τη μηχανη τη θελω για καθημερινη χρηση χειμωνα - καλοκαιρι , και δεν ξερω αν η Translap ειναι για αστικο περιβαλλον.


Εγώ θα σου πω για αυτό που έχω (Transalp):

1. Επιδόσεις: Ψιλοψόφιο, θα ήθελα περισσότερη δύναμη στον ανοιχτό δρόμο. Βέβαια, στους δρόμους των πόλεων που γλυστρούν σαν παγοδρόμια δε θα σε τρομάξει.

2. Κόστος συντήρησης-αξιοπιστία: Το σοβαρότερο πλεονέκτημα του Transalp: Δε βγάζει αβαρίες. Μηχανάκια σαν το Transalp έχουν κάνει μάγκες πολλά "μαστόρια", δεν παθαίνουν τίποτε και μεις νομίζουμε ότι έχουμε και γ@μώ τους μηχανικούς.
Μεινέκτημα πάντως είναι η κακή (ως κάκιστη) ποιότητα πλαστικών (στα μοντέλα που κατασκευάζονται στην Ισπανία, τα 650 δηλαδή -τα παλιότερα ήταν ανώτερα σ'αυτό).

3. Πόλη: Το βάρος "χάνεται" μόλις ξεκινήσεις. Είναι πανεύκολη μέσα στην καθημερινή κίνηση, θα τη συνηθίσεις γρήγορα και θα σου φαίνεται παιχνιδάκι (αρκεί φυσικά να μην είσαι 1.60 και 60 κιλά! αλλά πάλι αν είσαι χεράς... )
Καλή επιλογή και πάντα όρθιος!:beer:

LiakosVstrom
07/04/2009, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από fkayios

1) Er5 2) Cbf 500 3) Translap :wacko: :wacko:

τα 2 πρώτα είναι γυμνά και το transalp on/off. με τα γυμνά τρως πολύ αέρα στο στήθος άρα κουράζεσαι και πιο πολύ (άρα δεν κάνει τόσο πολύ για ταξίδια)
για V-strom 650 δεν το σκέφτεσαι καθόλου? σαφώς ανώτερο από transalp σε επιδόσεις (και σχετικά φθηνό) αλλά λίγο πιο δύσκολο στις μανούβρες μέσα στην πόλη λόγω απόστασης τιμονιού και όγκου. άμα το συνηθίσεις όμως το πας καλύτερα κι από παπί. και πολύ άνετο στα ταξίδια... πας και 160 με ενα χέρι χαλλλλαρός. και από service είναι λογικές οι τιμές. τώρα αν πέσεις... άλλο θέμα.

δες κι εδώ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=72332&perpage=15&pagenumber=2