PDA

View Full Version : Παρακαλώ βοηθείστε



Polifer
02/04/2005, 21:36
Είσαι σε διασταύρωση έχεις STOP και περιμένεις. Ο δρόμος που θες να μπεις είναι διπλής κατεύθυνσης χωρίς διαγράμμιση κάτω.

Βλέπεις να έρχεται διερχόμενο αυτοκίνητο και είσαι σταματημένος.
Αντιλαμβάνεσαι ότι το αμάξι πάει αρκετά σιγά και η απόσταση είναι μεγάλη και ότι προλαβαίνεις και λες πάμε!

Ξαφνικά ένα μηχανάκι είναι με τρελή ταχύτητα προσπερνάει το αυτοκίνητο και πέφτει πάνω σου.

Ποιός φτέει; Και γιατί;

idi
02/04/2005, 21:49
παντα μα παντα αυτος που βγαινει απο το stop...

μα ΠΑΝΤΑ λεμε...

Polifer
02/04/2005, 22:01
Thnks IDI Για την γρήγορη απαντηση

Θα παρω το παιδι τηλεφωνο να του πω οτι φτεει(το ξερει οτι φτεει και τοθ το ειχα πεει)! Ευτυχως ο μλκας ηταν με αμαξι και δεν επαθε τπτ.

Ουτε αυτος με τη μηχανη επαθε τπτ... thnk god..

adam_tsouk
02/04/2005, 22:55
Πάντα........ σωστός ο IdI.....



Πάλι καλά που είναι καλά ο οδηγός της μηχανης...

cityfly
04/04/2005, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
παντα μα παντα αυτος που βγαινει απο το stop...

μα ΠΑΝΤΑ λεμε...


δεν είμαι 100% σίγουρος

πχ αν αυτός που προσπέρασε πέρασε με διπλή γραμμή και ήταν σαφώς πάνω από το όριο δεν φταίει;

ή αν ερχόταν ανάποδα σε μονόδρομο και συ βγαίνεις από στοπ αλλά κοιτάς απο την άλλη, που υποτίθεται ότι θα ρχόταν;

:confused: :confused:

adam_tsouk
04/04/2005, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
δεν είμαι 100% σίγουρος

πχ αν αυτός που προσπέρασε πέρασε με διπλή γραμμή και ήταν σαφώς πάνω από το όριο δεν φταίει;

ή αν ερχόταν ανάποδα σε μονόδρομο και συ βγαίνεις από στοπ αλλά κοιτάς απο την άλλη, που υποτίθεται ότι θα ρχόταν;

:confused: :confused:


Μιλάμε για τις κλασικ'ές περιπτώσεις.

Άμα ο άλλος πηγαίνει ανάποδα..... λάθος του αλλά άμα τον χτυπήσεις και πάθει τίποτα πάλι θα ψιλοτρέχεις....

bmour
06/04/2005, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
παντα μα παντα αυτος που βγαινει απο το stop...

μα ΠΑΝΤΑ λεμε...


Φιλε IDI νομιζω πως ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ ...
αλλα εξαρταται απο το σημειο της προσκρουσης ....

periklisk
06/04/2005, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από bmour
Φιλε IDI νομιζω πως ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ ...
αλλα εξαρταται απο το σημειο της προσκρουσης ....

Όντως εξαρτάται από το σημείο της πρόσκρουσης....

Τις περισσότερες φορές βέβαια φταίει.....

cityfly
07/04/2005, 15:22
πρέπει μα χει να κάνει με το αν έχει περάσει αυτός που είχε το στοπ το κέντρο του δρόμου ή κάτι τέτοιο
δεν ξέρω ακριβώς

tai
07/04/2005, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
πρέπει μα χει να κάνει με το αν έχει περάσει αυτός που είχε το στοπ το κέντρο του δρόμου ή κάτι τέτοιο
δεν ξέρω ακριβώς

Για οτιδήποτε συμβεί σε διασταύρωση με stop, ευθύνεται αυτός που βγαίνει από το stop, ΚΑΙ σε απόσταση 10 η 15 μέτρων από την διασταύρωση. Ακόμα και αν έχεις ευθυγραμμίσει το όχημα, και σε χτυπήσει από πίσω!!

cityfly
08/04/2005, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Ακόμα και αν έχεις ευθυγραμμίσει το όχημα, και σε χτυπήσει από πίσω!!


αυτό είναι το μόνο σίγουρο

το ερώτημα το αμάξι που περνάει το στοπ έχει προσπεράσει και με το πίσω μέρος του το κέντρο του δρόμου και τον χτυπάς εσύ ποιος φταίει

κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να φταίει αυτός με το στοπ αλλά όντως ισχύει έτσι;

SF
08/04/2005, 14:22
Ευθύνεται -με κλειστά μάτια- αυτός που βγαίνει από το ΣΤΟΠ όταν κατά τ'άλλα τηρείται -γενικά- ο ΚΟΚ! Π.χ. αν ο άλλος έρχεται με 400χαω, δεν υπάρχει δικαστήριο που θα τον βγάλει και τζάμι από πάνω. Βέβαια θα μου πεις, δεν κουβαλάμε ούτε ραντάρ ούτε τροχονόμο μαζί μας, οπότε... ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ, η απόφαση έχει να κάνει με το πως ξύπνησε ο πρόεδρος του δικαστηρίου και με το τι είδους μπάχαλο έχει προηγηθεί στις ακροάσεις. Όσοι έχετε πάει, τα έχετε δει. Ο δικαστής δεν κρίνει με το γράμμα του νόμου. Ο νόμος είναι... guideline που λένε. Ο δικαστής απλά κρατά ισορροπίες, κρίνοντας από τους ανθρώπους και το κλίμα. Δυστυχώς ή ευτυχώς.

tai
09/04/2005, 11:29
Βρε Κώστα θα μας τρελάνεις? Ξέρεις εσύ κανέναν να αθωώθηκε από ευθύνη stop?
Και με 300 να έρχεται ο άλλος, εσύ βγαίνεις με ευθύνη δικιά σου, κατά πως λέει ο νόμος. Αυτός είναι παραβάτης ορίου ταχύτητος, και εσύ πληρώνεις γιατί ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΣ STOP

x-rider
09/04/2005, 11:35
Ο ΝΟΜΟΣ εχει παρει τα μετρα του!


Οταν εδινα για διπλωμα ελεγε περνας απο το ΣΤΟΠ, μονο οταν

κοιτας και δεν ερχεται ΚΑΝΕΝΑ οχημα απο την αλλη!!!!!!

αν ειναι αυτο ΕΦΙΚΤΟ.....

Παντως ετσι ελεγε ,τωρα πιασε το αυγο & κουρευτο

:sun: