PDA

View Full Version : Νεος και ψαρωμενος!!!



amixanos
07/04/2009, 10:45
Καλημερα, χαιρετω την παρεα απο την ομορφη Κρητη. Θα ηθελα να μου πειτε μερικες γνωμες σχετικα με μια μοτοσικλετα που εχω "βαλει στο ματι"... Μιλαω για την yamaha xt600e. Ειμαι (η μαλλον θα ειμαι απο Σεπτεμβρη) νεος αναβατης και η μονη εμπειρια π εχω ειναι μερικες βολτες με σκουτερ και παπια φιλων και γνωστων... Κυκλοφορω για την ωρα με 1 kadett d (!!!). Ωστοσο οι μοτοσικλετες με τραβανε πολυ. Και ρωτω... Ειναι φρονιμο για 1 νεο αναβατη να ξεκινησει με μοτο 600cc? Ξερω βεβαια πως το XT δεν εχει και τις τρελες επιδοσεις αλλα σε εμενα φαινεται αγριογκαζο!! Να προχωρισω με το σεβασμο και την αυτοσυγκρατηση που πρεπει να εχει κανεις οδηγωντας μια μοτοσυκλετα η να το αφησω και να παρω πρωτα μια 125cc (το γκαζι ειναι γλυκο οπως και να το κανουμε) ωστε να συνηθησω στην ιδεα οτι καβαλαω μηχανη?

Α και κατι τελευταιο... Αν οχι ΧΤ τοτε τι???

Ευχαριστω πολυ και καλα χιλιομετρα. (παντα ορθιοι και με κρανος παιδια).

:beer:

MikeG
07/04/2009, 10:51
Καλωσήρθες συντοπίτη!

Όλα είναι στο μυαλό μας & στο δεξί καρπό μας. Σίγουρα θα είναι πιο εύκολο να ξεκινήσεις με κάτι πιο μικρό, όχι τόσο για τα κυβικά, όσο για το βάρος.
Από εκεί και πέρα όμως, κάνοντας ένα test ride στο Xt600 που θες, θα μπορέσεις να καταλάβεις αν θα τα καταφέρεις ή όχι.
Νομίζω ότι είναι "εύκολο" μηχανάκι & δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Επίσης, στην αγορά παίζουν πάρα πολλά ευκολοδήγητα μηχανάκια, για περιπτώσεις σα τη δική σου.


Να θυμάσαι πάντα με προστατευτικό εξοπλισμό & το μυαλό μας σε λειτουργία σε αντίθεση με ότι βλέπει κάποιος καθημερινά στους "trendy" :yuck: δρόμους του Ηρακλείου.

:beer: :beer: :wave2:

nobody
07/04/2009, 11:01
καλως ηρθες!
συμφωνω με τον απο πανω!θεωρειται μια φιλικη πτος τον οδηγο μηχανη το xt και θα σε καλυψει απο πολλες αποψεις.ομως επειδη δεν ξερουμε ουτε το υψος/βαρος σου,ουτε ποσα χρηματα θες να διαθεσεις,δεν μπορω να σου πω τι αλλες εναλλακτικες εχεις.αλλα να ξερεις οτι ειναι πολλες...
οτι θα ηταν μια πιο ομαλη μεταβαση απο την αλλη αν αρχιζες με λιγοτερα κυβικα(οπως σωστα ειπωθηκε κυριως λογω βαρους και ενδεχομενως ογκου),θα ηταν.οχι απαραιτητα στα 125 μα στα 250 κυβικα κιολας...
φιλικα
γιαννης

stvr1
07/04/2009, 11:22
Φίλε μου καλώς ήρθες! Δεν είναι κακή ιδέα να ξεκινήσεις με ένα ΧΤ. Έγω είχα ξεκινήσει με αυτό ακριβώς το μηχανάκι και δεν ήξερα την τύφλα μου (μόνο δίπλωμα είχα βγάλει). Δεν έχει πολλή δύναμη οπώτε θα μπορείς να συνηθίσεις εύκολα το γκάζι του. Ίσως σε δυσκολέψει λίγο το ύψος (είχα φάει κατι τουμπίτσες σταμματημένος :D ).
Κατά τα άλλα, όπως είπες πάντα κράνος και να προσέχεις πολύ!
Καλώς να το πάρεις και καλές βόλτες!

devil's animal
07/04/2009, 11:52
καλως ηρθες.
:beer:


καντο 2-3 βολτες, δες και κανενα αλλο εντουρακι με πιο λιγα κυβικα και βαρος και αποφασισε.
:wave2:

amixanos
07/04/2009, 15:31
A ναι βαβαια... Λοιπον υψος περιπου στο 1,80 και βαρος 90 κιλα... Δεν ειμαι και "λιγος" ε?? Το χτ το εχω καβαλισει σε σταση 1 φορα απλα και μονο να δω πως ειναι απο βαρος... Καλο μου φανηκε (ξερωντας πως αμα αρχισει η μοτο να κινειται καποιο βαρος "χανεται"). Με φοβηζει καπως το ακουσμα τ κυβισμου (600 cc ουαου!!) αλλα συμφωνω μαζι σας πως το γκαζι θα το εχω στο χερι μου οποτε... Για τα χρηματα που μπορω να διαθεσω υπολογιζω πως 2,500 με 3000 ευρω θα τα εχω σιγουρα... ζορισμενα 3500.

ilias s.m.
07/04/2009, 15:43
Με το βαρος δεν θα εχεις κανενα προβλημα!!! εγω ειμαι 1,78 και 78 κιλα και το κουμανταρω ανετοτατα!!! τωρα το μονο θεμα ειναι,το ποσα κιλα ειναι το μυαλο σου......:winka:

kalesin
07/04/2009, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από amixanos
A ναι βαβαια... Λοιπον υψος περιπου στο 1,80 και βαρος 90 κιλα... Δεν ειμαι και "λιγος" ε?? Το χτ το εχω καβαλισει σε σταση 1 φορα απλα και μονο να δω πως ειναι απο βαρος... Καλο μου φανηκε (ξερωντας πως αμα αρχισει η μοτο να κινειται καποιο βαρος "χανεται"). Με φοβηζει καπως το ακουσμα τ κυβισμου (600 cc ουαου!!) αλλα συμφωνω μαζι σας πως το γκαζι θα το εχω στο χερι μου οποτε... Για τα χρηματα που μπορω να διαθεσω υπολογιζω πως 2,500 με 3000 ευρω θα τα εχω σιγουρα... ζορισμενα 3500.

μεσα σε αυτα τα λεφτα υπολογιζεις κ τον εξοπλισμο;
η θα ειναι εξτρα αυτα τα λεφτα;

προσωπικα θα ανεβαινα στο ΧΤ, θα το οδηγουσα... κ θα προσωρουσα στην αγορα μονο αν τα ποδια σου πατανε ανετα κ ευκολα κατω.

πηγαινε μια βολτα στα μαγαζια, οδηγησε οσα σου κανουν κλικ στο ματι.. βρες ενα μηχανικο που εμπιστευεσαι κ βουρ

κ προσεχε ε;
οχι τωρα στην αρχη.. μετα απο 3-4 μηνες
που θα του εχεις παρει τον αερα κ θα κανεις χαζομαριτσες.

:beer:

amixanos
07/04/2009, 15:55
Tα χρηματα που ανεφερα πανε πακετο (μοτο+κρανος+μπουφαν+οτι αλλο μπορεσω εφοσων περισεψουν). Μιας και απο οτι βλεπω με ρωτατε πολυ για τον εξοπλησμο(σωστα) να πω πως η χρηση θα ειναι κυριως ασφαλτινη με κανενα χωματοδρομο στο μενου(ασχετως καταστασης του χωματοδρομου). Αυτα!:)

p@nos
07/04/2009, 15:58
γενικα το χτ ειναι μια καλη επιλογη γενικοτερα...

δεν προκειτε ποτε να βρεθεις προ απροοπτου...

σε ολα τα καταφερνει σχετικα καλα, δηλαδη καλες αποσβεσεις στους κωλοδρομους, καλα φρενα, νορμαλ δυναμη απο το μοτερ για να βολταρεις κλπ κλπ κλπ


ομως δεν ξερω αν ειναι καταλληλο για πρωτο, γιατι ειναι ψηλο, αρκετα βαρυ(σχεδον 180 κιλα), το προβλημα του δηλαδη ειναι το ψιλο κεντρο βαρους που εχει, σε συνδιασμο με την φαρδια σελα που θα σε προβληματισει αρκετα στις χαμηλες ταχυτητες και στις επιτοπιες μανουβρες, ειδικα στην αρχη...


αλλα δεν πρεπει να σε τρομαζουν τα κυβικα, μιας και δε παει τοσο γρηγορα, οσο σε προιδεαζουν τα 600κε(το καλο ειναι ομως οτι εχει αφθονη ροπη που υπερκαλυπτει τις αναγκες ιπποδυναμης αν ξερεις τι θες)

και φυσικα στα συν οτι πλεον μπορεις να το βρεις σε πολυ χαμηλες τιμες, ειναι τερας αξιοπιστιας, και η συντηριση του ειναι παμφθηνη

amixanos
11/04/2009, 00:47
Kαι που λετε, βρηκα 1 παλικαρι χθες που εχει ΧΤ, του ειπα να μου δωσει βολτα, με τα πολλα μου εδωσε (αφου μετα τ εδωσα κι εγω το kadettακι μου χιχι...) Το ΧΤ λοιπον μου ηρθε γαντι μπορω να πω. Παταγα κατω σταθερα και το βαρος, μετα απο λιγο, το συνιθησα και δε το ενιωθα... Εκανα και "ποδοκινητο" ελιγμο για να δω αν ειναι οκ... Επομενως με το που θα παρω το ροζ χαρτι μαλλον θα αρχισει η ερευνα αγορας! Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντισεις παιδια!

:beer: