PDA

View Full Version : Tριξιμο μπροστινου δισκοφρενου.



camen
07/04/2009, 13:17
Τριζει:a53: :a53: :a53:
Εχω βαλει καινουργια δισκοπλακα αλλα τα τακακια ειχαν δουλεψει με την παλια δισκοπλακα για λιγα χιλιομετρα...Εχει αρχιζει να τριζει απο την αλλαγη της δισκοπλακας και μετα...
Καθαρισα τα τακακια με γυαλοχαρτο και την δισκοπλακα με διαλυτικο νιτρου αλλα τιποτα...
Θελουν αλλαγμα τα τακακια επειδη ειχαν δουλεψει με την παλια δισκοπλακα?!:confused:

OldMan
07/04/2009, 13:26
Γιατί ρε πουλάκι μας δεν χρησιμοποιείς αυτό το ρημάδι το "SEARCH" ??? :(


(ξέρεις πόσες δεκάδες δισκόφρενα τρίζανε στο forum ???)

camen
07/04/2009, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί ρε πουλάκι μας δεν χρησιμοποιείς αυτό το ρημάδι το "SEARCH" ??? :(


(ξέρεις πόσες δεκάδες δισκόφρενα τρίζανε στο forum ???)
Συγνωμη αλλα δε μου βγαζει αποτελεσματα...
Τι να βαλω στην αναζητηση:confused:

camen
07/04/2009, 14:54
Εγω παντως δεν βρηκα τιποτα....:confused:
Αν καποιος εχει να πει καμια γνωμη ας την πει.....:D :wave2:

SVX
07/04/2009, 14:58
ΟΛΟΙ οι κατασκευαστες λενε να αλλαζεις τα τακακια (παραλληλα) με τις καινουριες δισκοπλακες..

υπαρχει περιπτωση τα τακακια να ειναι τοσο "ισια" και απειραχτα , οσο ειναι οι καινουριοι δισκοι?


αλλαξε τακακια πριν η "φορμα" των τακακιων σου μαγαρισει τα δισκια ....

οπως και να το δεις η επιφανεια επαφης δεν ειναι η μεγαλυτερη δυνατη( τακακια με δισκοπλακα)

αν κανεις αλλαγη και σφυριζουν παλι... Anti-squealing paste ... :wave2:

camen
07/04/2009, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΟΛΟΙ οι κατασκευαστες λενε να αλλαζεις τα τακακια (παραλληλα) με τις καινουριες δισκοπλακες..

υπαρχει περιπτωση τα τακακια να ειναι τοσο "ισια" και απειραχτα , οσο ειναι οι καινουριοι δισκοι?


αλλαξε τακακια πριν η "φορμα" των τακακιων σου μαγαρισει τα δισκια ....

οπως και να το δεις η επιφανεια επαφης δεν ειναι η μεγαλυτερη δυνατη( τακακια με δισκοπλακα)

αν κανεις αλλαγη και σφυριζουν παλι... Anti-squealing paste ... :wave2:
Οποτε τακακια....
Γαμωτο και πριν λιγο καιρο εβαλα FERODO...Tσαμπα τα 20Ε...:sad: :sad: :sad:
Το διαλυτικο νιτρου υπαρχει περιπτωση να επιρρεασε τον δισκο?...
Anti-squealing paste-->αυτο τι ειναι και που το βρισκω?:confused:

SVX
07/04/2009, 15:19
αμα πας στο MOTOmarkt η σε καναν αλλον ζητα την "παστα" για τα τακακια ...οι περισσοτεροι μα(ε)στ(ο)ροι ετσι την λενε ...


τα τακακια που εβαλες με τους παλιους δισκους , πηραν την πατουρα (φορμα) των παλιων δισκων .... οποτε τωρα που εχεις ολοκαινουριους δισκους , πρεπει και το υλικο τριβης να ειναι "παρθενο" γιατι αλλιως πως θα εχεις καλυτερη αποδοση στο φρεναρισμα? θα εχει "κενα" η τριβη ...

camen
07/04/2009, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
αμα πας στο MOTOmarkt η σε καναν αλλον ζητα την "παστα" για τα τακακια ...οι περισσοτεροι μα(ε)στ(ο)ροι ετσι την λενε ...


τα τακακια που εβαλες με τους παλιους δισκους , πηραν την πατουρα (φορμα) των παλιων δισκων .... οποτε τωρα που εχεις ολοκαινουριους δισκους , πρεπει και το υλικο τριβης να ειναι "παρθενο" γιατι αλλιως πως θα εχεις καλυτερη αποδοση στο φρεναρισμα? θα εχει "κενα" η τριβη ...
Δλδ να αλλαξω κατευθειαν τακακια ε?!....:sad: :sad: :sad:

sakisvolos
07/04/2009, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δλδ να αλλαξω κατευθειαν τακακια ε?!....:sad: :sad: :sad:

Όσο γίνεται πιο γρήγορα μη το συζητάς άλλο!:winka: :winka:

:wave2: :wave2:

camen
07/04/2009, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Όσο γίνεται πιο γρήγορα μη το συζητάς άλλο!:winka: :winka:

:wave2: :wave2:
Παω παω...:beer: :beer: :beer:
Τα παλια τα τακακια πεταμα?!:bigcry:

sakisvolos
07/04/2009, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Παω παω...:beer: :beer: :beer:
Τα παλια τα τακακια πεταμα?!:bigcry:

Τα παλιά κράτα τα και άμα τον ''λιώσεις'' και αυτόν τον δίσκο βάλτα σαν τελευταία φορά δεν θα σε
πειράξει άμα θα έχει φαγωθεί! Τώρα που είναι καινούργιος όμως πρέπει να δουλέψει με τακάκια καινούργια ίσια! :winka: :winka: :winka:

camen
08/04/2009, 01:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Τα παλιά κράτα τα και άμα τον ''λιώσεις'' και αυτόν τον δίσκο βάλτα σαν τελευταία φορά δεν θα σε
πειράξει άμα θα έχει φαγωθεί! Τώρα που είναι καινούργιος όμως πρέπει να δουλέψει με τακάκια καινούργια ίσια! :winka: :winka: :winka:
Λοιπον το μεσημερι καθαρισα τακακια και δισκοπλακα οπως προειπα...
Το απογευμα που πηρα το μηχανακι για να παω να παρω τακακια δεν ετριζε!!!:winka:
Οποτε ειπα να μην σκασω 20Ε...Μεταβολη και πισω...
Μετα που πηγα σχολη ομως αρχισε παλι...:bigcry: οποτε αυριο εχει τακακια...
Παιζει να ειναι και θεμα ποιοτητας δισκου?!...
:beer: :wave2:

dirtbird
08/04/2009, 06:45
Χρησιμοποίσε brake cleaner για τον καθαρισμό (τώρα εάν αυτό που χρησιμοποιείς είναι χημικώς παρόμοιο , δεν το γνωρίζω....)

Νέα τακάκια για του λόγους που προαναφέρθησαν όπως και για το ροντάρισμα ΚΥΡΙΩΣ του δίσκου.
Αργότερα -και ανάλογα με την κατάσταση τους- μπορείς να ξαναχρησιμοποιήσεις τα παλιά (αν και με τη συγκεκριμμένη μάρκα εγώ στο παρελθόν δεν είχα καλά αποτελέσματα όσον αφορά θόρυβο και φθορά δίσκου....).

Την αντι-έτσι πάστα δεν τη ξέρω.

Ξέρω όμως το γράσσο χαλκού με το οποίο περνάμε την πλάτη του τακακιού που έρχεται σε επαφή με τα έμβολα (ή τακακιών εάν έχουμε δαγκάνα με αντικρυστά έμβολα) όπως και τον πείρο-βίδα συγκράτησης των τακακιών πάνω στον οποίο ολισθαίνουν -ελαφρά- τα τακάκια (εάν είναι τέτοιου τύπου η δαγκάνα).

edit: το ότι πέρασες τα παλιά τακάκια με γυαλόχαρτο δεν'κακό, αλλά... φρόντισες να σπάσεις λιγουλάκι τις ακμές τους (εκεί που το σημείο επαφής με το δίσκο του υλικού τριβής σχηματίζει γωνία 90 μοιρών)? Ή με το γυαλόχαρτο ή -καλύτερα- σε τροχό.
Κατά 90% ο θόρυβος προέρχεται από εκεί...

sotpag
08/04/2009, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
.............Παιζει να ειναι και θεμα ποιοτητας δισκου?!...
:beer: :wave2:


ναι

camen
08/04/2009, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

Ξέρω όμως το γράσσο χαλκού με το οποίο περνάμε την πλάτη του τακακιού που έρχεται σε επαφή με τα έμβολα (ή τακακιών εάν έχουμε δαγκάνα με αντικρυστά έμβολα) όπως και τον πείρο-βίδα συγκράτησης των τακακιών πάνω στον οποίο ολισθαίνουν -ελαφρά- τα τακάκια (εάν είναι τέτοιου τύπου η δαγκάνα).

Aυτο θα γινει σημερα...
Και θα τριψω αλλο λιγο τα τακακια με το γυαλοχαρτο+τις γωνιες τους...
Αν δεν σταματησει παμε για αλλαγη τακακια...
Και αν δεν σταματησει τοτε....γ@μω τον δισκο μου μεσα...θα δοκιμασω αυτη την ειδικη παστα...

Τα FERODO και μενα ετσι κ ετσι μου φαινονται...Αν και ακουω οτι ειναι πολυ καλα...


:beer: :wave2:

jimmis5
08/04/2009, 08:39
Μην παρεις Ferondo ποτε ξανα παρε premier!!και σωθηκες:beer: :beer:

OldMan
08/04/2009, 11:40
:look: :hypnotize :uplate:

Πρέπει να υπάρχει πρόβλημα συννενόησης...
(δεν εξηγείται αλλιώς το γεγονός ότι όλος ο κόσμος μιλάει για αλλαγή τακακιών και εμείς συνεχίζουμε να καθαρίζουμε/γυαλίζουμε/τροχίζουμε - κοινώς, έχουμε δώσει καμιά 100αριά ? σε υλικά και εργατώρες για να γλυτώσουμε τα 20 ? των παλιών τακακιών...) :confused:

SeNNinhA
08/04/2009, 12:14
Το σφύριγμα δημιουργείται από ένα συντονισμό του υλικού τριβής (και το σχήμα που έχει πάρει αυτό) από τα τακάκια και τους δίσκους. Μπορεί να σου παρουσιαστεί ακόμη και στα καινούργια τακάκια μετά από λίγο.

Σωστά όμως λένε ότι με καινούργιους δίσκους βάζεις και καινούργια τακάκια για να πατήσουν σωστά. Αυτό βέβαια είναι λίγο θεωρητικό γιατί μιλάμε για μικροκαταστάσεις και διαφορές. Σε αγωνιστικά τακάκια και δίσκους έχει πραγματικό νόημα ή έστω εαν έχεις βάλει την sindered πάστα που είναι πιο σκληρή. Αλλιώς τα τακάκια σου θα έρθουν μετά από λίγο από μόνα τους και θα πάρουν την σωστή φόρμα για τους νέους δίσκους.

camen
08/04/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :hypnotize :uplate:

Πρέπει να υπάρχει πρόβλημα συννενόησης...
(δεν εξηγείται αλλιώς το γεγονός ότι όλος ο κόσμος μιλάει για αλλαγή τακακιών και εμείς συνεχίζουμε να καθαρίζουμε/γυαλίζουμε/τροχίζουμε - κοινώς, έχουμε δώσει καμιά 100αριά ? σε υλικά και εργατώρες για να γλυτώσουμε τα 20 ? των παλιών τακακιών...) :confused:
Eνα κομματακι γυαλοχαρτο αγαπητε εχει 0,50Ε το πολυ!!!
Κ δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που να μην εχει λιγο γρασακι στο σπιτι του...
Οποτε ποιος ο λογος να πεταξω τακακια με 1000km και να μην δοκιμασω να τα φτιαξω...
Αν σου περισευουν 20Ε να σου στειλω αριθμο λογαριασμου...
:beer: :wave2:

OldMan
08/04/2009, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Eνα κομματακι γυαλοχαρτο αγαπητε εχει 0,50Ε το πολυ!!!
Κ δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που να μην εχει λιγο γρασακι στο σπιτι του...

Ότι πεις λεβέντη μας...

(μόνο που το brake cleaner κοστίζει κάτι παραπάνω και όσο αφορά στο γράσσο μάλλον δεν κατάλαβες για τι πράγμα μιλάει ο Σωτήρης) :wave2:

SeNNinhA
08/04/2009, 12:31
Εαν το τρίψεις αρκετά και με μια καλή στριφτερή βόλτα με πολλά φρένα, τα τακάκια σου θα πάψουν να σφυρίζουν. Αλλωστε μόνο μέσα στην πόλη σε χαλαρό πάτημα λογικά σφυρίζουν (και γιαυτό και είναι βέβαια ενοχλητικό). Αυτό που κάνεις με το τρίψημο είναι να εξομαλύνεις τις μικροανωμαλίες στην επιφάνεια και να συντονίζονται σε άλλη συχνότητα.

camen
08/04/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Μην παρεις Ferondo ποτε ξανα παρε premier!!και σωθηκες:beer: :beer:
Priemer εχω πισω...
Λοιπον,το παραδοξο ειναι οτι ενω το πρωι που πηγα σχολη "σφυριζε" και ειχα κατα νου γυρνοντας να παω να τα αλλαξω ...
...γυρνωντας δεν εκαναν τιποτα...:lol: :lol: :lol:
Μαλλον δε θελουν να αλλαχθουν...:rotflmao:

Θα αφησω λιγο να δω τι θα κανουν,μηπως πατησουν...

Σιγα ρε παιδια,δεν ειναι αγωνιστικο το μηχανακι...Τι φθορα και στραβοπατημα να εχουν τακακια με 1000km?(θα εχουν αλλα ειναι αμελητεα πιστευω και μετα απο καποια χιλιομετρα ευκολα πατουν στην νεα δισκοπλακα)...

Αν δω οτι συνεχιζουν το βιολι τους PRIEMER οπως ειπε και ο φιλος Τζιμης...

:beer: :wave2:

camen
08/04/2009, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ότι πεις λεβέντη μας...

(μόνο που το brake cleaner κοστίζει κάτι παραπάνω και όσο αφορά στο γράσσο μάλλον δεν κατάλαβες για τι πράγμα μιλάει ο Σωτήρης) :wave2:

Δεν ειπα οτι θα παρω την παστα αμα ειναι πιο ακριβη απο καινουργια τακακια....
Και ξερω πολυ καλα τι εννοει ο Σωτηρης γτ ειμαι χρονια στον χωρο της ποδηλασιας που χρησιμοποιουμε πολυ ειδικα γρασα για το μονταρισμα πανακριβων ανταλλακτικων...
:wave2:

Lio
09/04/2009, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν ειπα οτι θα παρω την παστα αμα ειναι πιο ακριβη απο καινουργια τακακια....
Και ξερω πολυ καλα τι εννοει ο Σωτηρης γτ ειμαι χρονια στον χωρο της ποδηλασιας που χρησιμοποιουμε πολυ ειδικα γρασα για το μονταρισμα πανακριβων ανταλλακτικων...
:wave2:

Τα ειδικα γρασα στο χωρο της ποδηλασιας είναι παρόμοια με τα ειδικα γρασα στο χωρο της μοτοσυκλετας, μονο που εκει τα πληρώνεις ακομη πιο ακριβα...

Btw, εμενα με αρεσουν τα φρενα που σφυρίζουν (δεν κανω πλάκα..) αλλα το δικο μου δε σφυριζει ρε γμτ...
Αμα θες αλλάζουμε...

camen
09/04/2009, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Τα ειδικα γρασα στο χωρο της ποδηλασιας είναι παρόμοια με τα ειδικα γρασα στο χωρο της μοτοσυκλετας, μονο που εκει τα πληρώνεις ακομη πιο ακριβα...

Btw, εμενα με αρεσουν τα φρενα που σφυρίζουν (δεν κανω πλάκα..) αλλα το δικο μου δε σφυριζει ρε γμτ...
Αμα θες αλλάζουμε...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: