PDA

View Full Version : Μπροστινο γραναζι σε Bandit



animato
07/04/2009, 20:44
Καλησπερα λησταρχοι. Εχω το Bandit k6 και προσφατα εκανα το σερβις των 24000,μιας και ηθελαν αλλαγη γραναζια και
αλυσιδα ειπα να βαλω ενα 14αρι μπροστινο γραναζι απο 15αρι.
Ειναι μια βελτιωση που την προτινουν δυο ξενα sites για Bandit,οντως εχει πολυ καλητερο ''τραβηγμα'' αλλα δεν ξερω
τι γεινεται με το κοντερ.
Απο που παιρνει σημα,ξερει κανεις? γιατι εχω την αισθηση οτι μαλλον ειναι αισιοδοξο.

ftsmf
10/04/2009, 18:44
to konter file mou pairnei ontws "shma" opws les apo to mprostino granazi.. tha itan kalytera na allakseis to pisw grazani eksarxis an kai pali tha exane.. giati den exei sxesi me to granazi alla me to rythmo peristrofis tou.. opote kai stis dyo periptwseis epeidh exei allaksei h diadromi tis allisidas tha exanes.. apla me to pisw granazi tha exanes safws ligotero...

DrBig
10/04/2009, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
to konter file mou pairnei ontws "shma" opws les apo to mprostino granazi.. tha itan kalytera na allakseis to pisw grazani eksarxis an kai pali tha exane.. giati den exei sxesi me to granazi alla me to rythmo peristrofis tou.. opote kai stis dyo periptwseis epeidh exei allaksei h diadromi tis allisidas tha exanes.. apla me to pisw granazi tha exanes safws ligotero...


Αν παιρνει σημα απο το μπροστινο γραναζι, τοτε για δεδομενη ποσοστιαια αυξηση στο γραναζωμα, το σφαλμα θα ειναι ιδιο ειτε λογω αλλαγης στο μπρος γραναζι ειτε στο πισω.

amyroukai
06/05/2009, 09:25
Δεν ξέρω αν δουλεύουν τα Speedo Healer με το Bandit που θα μπορούσαν να διορθώσουν την όποια διαφορά προκύψει. Εγώ έβαλα ένα δόντι λιγότερο πίσω, μακραίνοντάς το 3% αν δεν κάνω λάθος (γιατί δεν έβρισκα τα "μαμά" γραναζώματα) αλλά δε με νοιάζει να το διορθώσω, με τη λογική του ότι έτσι και αλλιώς "κλέβει" το κοντέρ, μάλλον δείχνει πιο σωστά τώρα... Και δεν κατάλαβα και διαφορά σε επιδόσεις.

pektis
06/05/2009, 14:05
Ρε φίλε amyrouke, έχεις βάλει από 47 που φοράνε τα δικά μας 46 εε??Εχει χάσει πολύ από εκκινήσεις??

amyroukai
06/05/2009, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Ρε φίλε amyrouke, έχεις βάλει από 47 που φοράνε τα δικά μας 46 εε??Εχει χάσει πολύ από εκκινήσεις?? Δεν έχω καταλάβει καμία διαφορά απολύτως, ούτε σε ξεκινήματα, ούτε εν κινήσει και η τελική ίδια επίσης. Με παραξένεψε, αλλά...

ahassiotis
06/07/2009, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Δεν έχω καταλάβει καμία διαφορά απολύτως, ούτε σε ξεκινήματα, ούτε εν κινήσει και η τελική ίδια επίσης. Με παραξένεψε, αλλά...

Στις 5000 στροφες ποσα km εχεις τωρα στο κοτερ?

ahassiotis
06/07/2009, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ahassiotis
Στις 5000 στροφες ποσα km εχεις τωρα στο κοτερ?

Εγω με μαμα εχω

97km/h stis 5000rpm
107km/h stis 6000rpm
117km/h stis 7000rpm

amyroukai
06/07/2009, 22:14
Τα 100 με 6η είναι στις 5000 περίπου.
Με την αλλαγή που έκανα, αν θυμάμαι καλά, η μεταβολή ήταν λιγότερο από 3%... Κάπου είχα δει ένα πίνακα αλλά δεν θυμάμαι πλέον. Το είχα γράψει στο τεράστιο γενικό θέμα, αλλά άντε βρες το πια...

Ληστης
07/07/2009, 07:20
Μετα απο αλλαγη μπροστινου σε 16 απο 15 και πισω σε 46 απο 47 στο 650 του αδερφου μου
εχει περιπου 9% περισσοτερα χλμ.
Την ταχυτητα την μετραει στον αξονα κινησης και για αυτο δεν θα δειτε διαφορες στα χλμ σε σχεση με τις στροφες κινητηρα.
Καναμε ομως μια δοκιμη να δουμε τι εγινε σε σχεση με το δικο μου και ενω παλια στα 150 στο δικο μου το 650 ειχε 151 τωρα εχει πεσει στα 136-137 περιπου 14 χλμ.
Αυτη η διαφορα ειναι ανολογικη δηλαδη στα 100 ειναι λιγοτερα και στα 40 ειναι 3χλμ.
Συμφωνα με το GPS δειχνει σχεδον τα πραγματικα χλμ.

ahassiotis
07/07/2009, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Μετα απο αλλαγη μπροστινου σε 16 απο 15 και πισω σε 46 απο 47 στο 650 του αδερφου μου
εχει περιπου 9% περισσοτερα χλμ.
Την ταχυτητα την μετραει στον αξονα κινησης και για αυτο δεν θα δειτε διαφορες στα χλμ σε σχεση με τις στροφες κινητηρα.
Καναμε ομως μια δοκιμη να δουμε τι εγινε σε σχεση με το δικο μου και ενω παλια στα 150 στο δικο μου το 650 ειχε 151 τωρα εχει πεσει στα 136-137 περιπου 14 χλμ.
Αυτη η διαφορα ειναι ανολογικη δηλαδη στα 100 ειναι λιγοτερα και στα 40 ειναι 3χλμ.
Συμφωνα με το GPS δειχνει σχεδον τα πραγματικα χλμ.

Και πως νιωθει το μηχανακι με αυτες τις αλλαγες? θαρρω πως 9% ειναι τεραστια διαφορα. Πως και αλλαξες και το μπροστα και το πισω? Ειναι καλυτερο απο το να αλλαξεις μονο το πισω?

amyroukai
07/07/2009, 09:10
Με GPS έχοντας μετρήσει και το δικό μου, χάνει περίπου 10χ.α.ω στα 200... Οπότε δεν σκάω, είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα. Δεν έχω βάση για να τα βλέπω μαζί, οπότε πάω μιά βόλτα, κρατάω σταθερή μιά ταχύτητα και βλέπω μετά το "max speed" στη διαδρομή τι έγραψε. Εσύ το κόντυνες τόσο πολύ και τώρα δείχνει τα πραγματικά; Δηλαδή το δικό σου κοντέρ έκλεβε προς τα κάτω; Θέλω να πω, αν έδειχνε 40 και είχες 37, τώρα που το κόντυνες 9% θα δείχνει 40 και θα έχεις (37- 0,09*37)=33,7 πες 34... Η λογική λέει ότι κλέβει παραπάνω :confused:


Μπορείς να αλλάξεις εμπρός και πίσω και να έχεις το ίδιο γρανάζωμα, η αναλογία δοντιών να μείνει η ίδια. Υποτίθεται ότι κάτι κερδίζεις (μου το είχε εξηγήσει ένας φίλος) αλλά δεν θυμάμαι πια τι και πως και αν όντως είναι έτσι γιατί από τις ταπεινές μου γνώσεις σε εκμετάλλευση δομικών μηχανών, θυμάμαι στη ροπή που φτάνει στον τροχό έπαιζε ρόλο η τελική μετάδοση και όχι το πως είναι τα ενδιάμεσα γρανάζια. Γιατί να του αλλάξεις γρανάζια όμως; Εγώ δεν έβρισκα τα "μαμά" και αναγκάστηκα να το κάνω. Μου φαίνεται πολύ "κόντό" το γρανάζωμά του έτσι και αλλιώς, δεν καταλαβαίνω γιατί να θέλει να το κοντύνει και άλλο κάποιος. Σε ταξίδι, θα σπάει @@.

tzrypvs
07/07/2009, 11:11
Δεν το κόντυνε.Το μάκρυνε.Με μεγαλύτερο γρανάζι μπροστά μακραίνει,οπως και όταν βάλεις μικρότερο γρανάζι πίσω.
Παίζει τώρα να δείχνει λιγότερο απο ότι πάει.

tzrypvs
07/07/2009, 11:26
Πάμε..

τα αρχεία πού βάζω δείχνουν την αλλαγή.


168005

tzrypvs
07/07/2009, 11:27
μετά


168006

amyroukai
07/07/2009, 19:07
σωστός... :)

Ληστης
07/07/2009, 21:47
Ναι αυτα που εδωσες ταιριαζουν μα αυτα που ειδαμε...
Αρα ειμαστε σε καλο δρομο :)

tzrypvs
07/07/2009, 23:49
και για πες μας μέχρι τι στροφές ανεβάζει ευκόλα τώρα?10000 rpm με εκτη?απο κει και πάνω λογικα δεν θα μπορεί να ανεβάσει,θα θέλει κατήφορο ή/και αεροδρόμιο.
Στα χαμηλά πως είναι τώρα?

animato
08/07/2009, 22:52
Καλησπερα παιδια,λοιπον αλλαξα μονο το μπροστινο γραναζι απο 15αρι σε 14αρι να πω και εγω τις εντυπωσεις μου.
Καταρχην αυτη την αλλαγη την προτεινουν 2 sites για Bandits και αφορα μονο τα αεροελεοψυκτα μοντελα, ως μετρο
αναφορας εχω τις μετρισεις του περιοδικου ΜΟΤΟ σε τεστ του Bandit K6, λοιπον στις 5088 στροφες με 6 εχει 100χμλ
τα ιδια χιλιομετρα εχω και εγω στις 5000 και κατι (δεν μπορω να εχω την ιδια ακριβεια λογο αναλογικου στροφομετρου)
οπως και στις 7000 140χμλ και στις 8000 160χμλ ,τωρα σιγουρα υπαρχει καποια αποκληση σε αυτα τα νουμερα
αλλα δεν ειναι σε τραγικη σε καμια περιπτωση, γεγονος ειναι οτι μαζευει αισθητα πιο γρηγορα χιλιομετρα χωρις να ζοριζεται
στην εθνικη.
Το πισω γραναζι ειπα να μη το αλλαξω γιατι ειχα διαβασει σε αρθρο για βελτιωσεις οτι πιο σωστο ειναι οταν θελεις να κοντυνεις
το γραναζομα καλυτερα ειναι να αλλαζεις το μπροστα και οχι το πισω γραναζι...
Τελικα ομως το τι θα αλλαξεις-βελτιωσεις ειναι και τι αισθηση δινει σε καθε οδηγο και πως την εισπρατει αυτος, κατι που ''δουλευει''
στον ενα μπορει να μην αρεσει στον αλλο κλπ... καλες βολτες σε ολους.

tzrypvs
09/07/2009, 01:10
Οτι και να αλλαξεις στην μετάδοση,το κοντερ θα δείχνει τα ίδια χιλιόμετρα,τα πραγματικά διαφέρουν κατα πολύ όμως ανάλογα την αλλαγη που κάνεις.
Έτσι εβλεπα ένα βίντεο όπου ένας τύπος με gsr πάει την έκτη στον κόφτη και το κοντέρ έδειχνε 270 αν θυμάμαι καλά.Κόντυνε τόσο την μετάδοση ώστε η μηχανή να φτάνει στον κόφτη δείχνοντας στο κοντερ την θεωρητική τελική(άσχετα οτι πήγαινε πολύ λιγότερα πραγματικά).

Αν κοντύνεις πάρα πολύ τον ληστή άν δείς τον πίνακα στην προηγούμενη σελίδα,και πας τη μηχανή με έκτη στον κόφτη,το κοντερ θα δείξει περίπου 250 km/h.