PDA

View Full Version : Τι γινεται τελικα με τα διπλωματα?!



camen
08/04/2009, 01:23
Ρε παιδια τι γινεται τελικα με τα διπλωματα?! Τι εχει αλλαξει,τι θα αλλαξει,τι δεν θα αλλαξει και ποτε?!:confused:
Γιατι πολλα ακουω και εχω μπερδευτει:confused:
Γνωριζει κανεις τιποτα επισημο?...
:wave2:

mars696
08/04/2009, 01:25
Κι εγω περιμενω να μαθω φιλε Θωμα.Αμα μαθω τπτ θα πω...:beer: :beer:

camen
08/04/2009, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Κι εγω περιμενω να μαθω φιλε Θωμα.Αμα μαθω τπτ θα πω...:beer: :beer:
Αντε φιλε Αρη μαθε και πες...
Κατι ακουσα οτι το κλασσικο μεχρι 33hp αλλαζει και γινεται με συμπλεκτη-χωρις συμπλεκτη...:confused:
Πολλα εχω ακκουσει βασικα...
Και επειδη τωρα που θα κατεβω για Πασχα θα δωσω θελω να ξερω τι θα ισχυει...
Δεν υπαρχουν επισημες ανακοινωσεις?...

mars696
08/04/2009, 01:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αντε φιλε Αρη μαθε και πες...
Κατι ακουσα οτι το κλασσικο μεχρι 33hp αλλαζει και γινεται με συμπλεκτη-χωρις συμπλεκτη...:confused:
Πολλα εχω ακκουσει βασικα...
Και επειδη τωρα που θα κατεβω για Πασχα θα δωσω θελω να ξερω τι θα ισχυει...
Δεν υπαρχουν επισημες ανακοινωσεις?...


Στο site του υπουργειου τπτ!Το χειροτερο ειναι οτι,απο οτι ακουσα το οριο για μεγαλη μοτο παει στα 24....
Αλλα πουθενα δεν εχω δει-ακουσει κατι επισημο!Το μονο σιγουρο ειναι οτι κατι θα αλλαξουνε,τωρα τι:confused: ενας θεος ξερει...

camen
08/04/2009, 01:35
Ρωτησα τον "δασκαλο" της σχολης τι γινεται αλλα και αυτος βασικα δεν ξερει κατι...
Τον ρωτησα βασικα αν παιζει ρολο που θα δωσω με παπι και οχι με συμπλεκτη(εμενα το ιδιο μπυ κανει γτ με συμπλεκτη εμαθα πριν οδηγησω παπι...)
Αλλα μου απαντησε πως "ολα γινονται":winka: Τωρα, χωρις να ειμαι σιγουρος, υποννοουσε οτι και διαφορα να εχει θα τα κανονισει αυτος οπως πρεπει...:winka:
Τελος παντων αν βρει κανενας τιποτα ας πει...
Θα ψαξω και εγω...
:beer: :wave2:

mars696
21/04/2009, 09:15
Πηγα σημερα στο υπουργειο της πολης μου και ρωτησα.....
:a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31:



μονο αυτο μπορω να πω...κανεις δεν ηξερε τι του γινοταν.....:evil: :evil:

TassosK
21/04/2009, 17:03
μην ακουτε ρε ραδιο αρβυλα

@ggelos
21/04/2009, 19:34
Εγω που το εβγαλα τον Ιανουαριο στη Λαρισα,250 cc η μικρη κατηγορια,εδωσα με ημιαυτοματο παπι και μου πηρε 350ε.
Το παλικάρι εκείνο μου είπε οτι αν είχα πάει ένα μήνα νωρίτερα θα μου έπαιρνε 300ε.
Το έξτρα 50ευρο μου το πήρε γιατι θα μου αλλάζανε το δίπλωμα και χρειαζόταν παράβολο(σσ είχα αυτοκινήτου)
Τελικά η αλλαγή έγινε με μια κάρτα που είναι πάνω κάτω ίδιο μέγεθος με μια πιστωτική...:look:
Στη Αθήνα πάλι που ρώτησα,μου είπαν πως και εκείνοι 300 θα μου ζητούσαν και 330 για την αλλαγή διπλώματος(παράβολο)

Και ρωτάω τωρα εγω ο φτωχος:eyepop: , ταλαιπωρημένος:wacko: , μηχανόβιος :hypnotize φοιτητής:D ...
...20ε διαφορά στο παράβολο από Αθήνα και Λάρισα??
Δηλαδή άμα το έβγαζα από κανα Πομακοχώρι πόσα θα μου ζητουσαν για μια κωλοκάρτα μου στο κάτω κάτω δεν βολεύει καθόλου:bigcry:

idomeneas
21/04/2009, 20:02
από φίλο που έδωσε πριν μια βδομάδα έμαθα ότι χωρίζονται σε δύο κατηγορίες, με συμπλέκτη και χωρίς...
δηλαδή ένας που έχει βγάλει δίπλωμα για μοτοσυκλέτα χωρίς συμπλέκτη θα μπορεί να οδηγεί σκούτερ ακόμα
και χιλίων κυβικών...
Αυτά μου είπε αυτά μεταφέρω...
Ηλίθιες αλλαγές σε ένα ηλίθιο σύστημα κατ΄εμέ αφού έτσι και αλλιώς,
όσοι βγάζουν δίπλωμα το τελευταίο πράγμα που ξέρουν
να κάνουν είναι να οδηγούν...

@ggelos
21/04/2009, 20:05
Εμενα απλα με είχε ρωτησει αμα ξερω να οδηγω και του λεω ναι...
ηταν και ένα αλλο παλικαρι που δεν ηξερε την τυφλα του και μας πηρε 3 ωρες πριν την εξέταση και μας αφησε σε μια αλανα να κανουμε δουμε την ευθεια και τα 8αρια
Εμενα μου ειπε να δειξω στον αλλο πως οδηγεις με ενα παπι και τιποτα αλλο
:eek:

Tigas
21/04/2009, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
από φίλο που έδωσε πριν μια βδομάδα έμαθα ότι χωρίζονται σε δύο κατηγορίες, με συμπλέκτη και χωρίς...
δηλαδή ένας που έχει βγάλει δίπλωμα για μοτοσυκλέτα χωρίς συμπλέκτη θα μπορεί να οδηγεί σκούτερ ακόμα
και χιλίων κυβικών...
Αυτά μου είπε αυτά μεταφέρω...
Ηλίθιες αλλαγές σε ένα ηλίθιο σύστημα κατ΄εμέ αφού έτσι και αλλιώς,
όσοι βγάζουν δίπλωμα το τελευταίο πράγμα που ξέρουν
να κάνουν είναι να οδηγούν...

τα διπλώματα για τις μοτοσυκλέτες είναι 2 ειδών, μέχρι 125cc και από 125cc και επάνω.
Από όσο μου επιτρέπετε να γνωρίζω δέν έχει αλλάξει τίποτα ακόμα, πολλά λέγονται για αλλαγές στην ύλη που θα δίνεται πλέον στο υπουργείο, πολλά λέγονται για τις αναθεωρήσεις την κατόχων επαγγελματικών διπλωμάτων αλλά δέν έχει αλλάξει τίποτα πρός το παρών.

Το υπουργείο συγκοινωνιών είναι λίγο μπ. . . . . . και θα προβεί πάλι (όπως με τα νέα διπλώματα)
σε καμιά έκτακτη ανακοίνωση την τελευταία στιγμή.

darko athens
21/04/2009, 22:33
παιδια εδωσα πριν κανα δυο εβδομαδες και ισως μπορω να βοηθησω με αυτα που μου ειπε ο δασκαλος οδηγησης. πλεον υπαρχουν δυο κατηγοριες διπλωματων: η πρωτη ειναι 25kw και 0.16 kw/kg ενω η δευτερη ειναι για απεριοριστα. τωρα οσον αφορα για το πρωτο διπλωμα που εδωσα τα πραγματα εχουν ως εξης: αν καποιος δωσει με συμπλεκτη τοτε μπορει μετα απο δυο χρονια να παρει το δευτερο διπλωμα για απεριοριστα χωρις να ξαναδωσει εξετασεις δινοντας μονο ενα παραβολο, ενω αν δωσει με ημιαυτοματο μετα θα πρεπει υποχρεωτικα να δωσει ξανα εξετασεις με συμπλεκτη προκειμενου να παρει το δευτερο διπλωμα

TassosK
22/04/2009, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από darko athens
τα πραγματα εχουν ως εξης: αν καποιος δωσει με συμπλεκτη τοτε μπορει μετα απο δυο χρονια να παρει το δευτερο διπλωμα για απεριοριστα χωρις να ξαναδωσει εξετασεις δινοντας μονο ενα παραβολο, ενω αν δωσει με ημιαυτοματο μετα θα πρεπει υποχρεωτικα να δωσει ξανα εξετασεις με συμπλεκτη προκειμενου να παρει το δευτερο διπλωμα
εδω εισαι λιγο λαθος. αρκει η κατοχη του Α1 για 2 χρονια για να γινει με απλη διαδικασια απεριοριστο

οσοι εχετε απορια για διπλωματα εχει ολοκληρο στικυ αφιερωμενο

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=72807

darko athens
22/04/2009, 20:23
μπορει να ειμαι λαθος, δε ξερω... οτι μου ειπε και εμενα ο δασκαλος ειπα. βασικα το θεμα ειναι σε τι διαφερει να δωσεις το μικρο διπλωμα με συμπλεκτη ή χωρις. και επειδη ειχα ρωτησει το δασκαλο μου ειπε οτι η διαφορα εγκειται στο μετα (δευτερο διπλωμα) οπως ανελυσα στο προηγουμενο post. αλλα και παλι ορκο δε παιρνω γιατι απλα μεταφερω αυτα που μου ειχε πει ο δασκαλος.

MvP
27/04/2009, 06:06
Ρε παιδια τι γινεται?

Εβγαλα διπλωμα μοτοσυκλετας τον Οκτωβρη του 2007. Με την τοτε νομοθεσια ισχυε οτι το διπλωμα μπορει να ανανεωθει σε απεριοριστων κυβικων μετα την παροδο 2 χρονων απο την εκδοση του διπλωματος ή με την συμπληρωση του 21ου ετους της ηλικιας μου.
Παιρνω τηλεφωνο στην τροχαια, και μου λενε οτι τωρα η ανανεωση γινεται με την παροδο 3 χρονων απο την εκδοση και εχοντας κλεισει το 21ο ετος της ηλικιας μου..

Μπορει καποιος να βγει υπευθυνα και να ξεκαθαρισει την κατασταση?

schumacher_
27/04/2009, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MvP
Ρε παιδια τι γινεται?

Εβγαλα διπλωμα μοτοσυκλετας τον Οκτωβρη του 2007. Με την τοτε νομοθεσια ισχυε οτι το διπλωμα μπορει να ανανεωθει σε απεριοριστων κυβικων μετα την παροδο 2 χρονων απο την εκδοση του διπλωματος ή με την συμπληρωση του 21ου ετους της ηλικιας μου.
Παιρνω τηλεφωνο στην τροχαια, και μου λενε οτι τωρα η ανανεωση γινεται με την παροδο 3 χρονων απο την εκδοση και εχοντας κλεισει το 21ο ετος της ηλικιας μου..

Μπορει καποιος να βγει υπευθυνα και να ξεκαθαρισει την κατασταση?

Γιατί δεν παίρνεις στο Υπουργείο μεταφορών και ασχολείσαι με την τροχαία? Εφόσον το υπουργείο είναι υπεύθυνο για την αναβάθμιση, εκεί θα σου πουν τι ισχύει και τι όχι.

:beer:

TassosK
27/04/2009, 16:29
η τροχαια ειναι υπευθυνη μονο για την αδεια μοτοποδηλατου. πανε σε 1 σχολη οδηγων κεπ υπουργειο μεταφορων και ρωτα. μλκια σου ειπαν στην τροχαια.

pilotos_xtreme
27/04/2009, 16:33
βλακεια σου πανε γιατι περσυ το ιουνιο αναβαθμισα το δικο μου χωρις να εχω κλεισει τα 21 μου χρονια,αλλα εχοντας κλεισει 2ετια με αυτο. να πας στο υπουργειο να ρωτησεις