PDA

View Full Version : Ρύθμιση πίσω ανάρτησης (προφόρτιση)



Σελίδες : [1] 2

npat
08/04/2009, 03:39
Πρόσφατα εγκατέστησα μια aftermarket (πίσω) ανάρτηση της Hyperpro στο CBF μου. Έχει προοδευτικό ελατήριο, ρύθμιση προφόρτισης και ρύθμιση απόσβεσης επαναφοράς.

Σήμερα προσπάθησα να ρυθμίσω την προφόρτιση. Η hyperpro προτείνει στατικό sag 12mm +/- 5, και δυναμικό sag περίπου στο 1/3 της διαδρομής της ανάρτησης (125mm / 3 = 41mm).

Παίζοντας με την προφόρτιση (δύσκολο πράγμα, καθότι ο δακτύλιος ρύθμισης βρίσκεται σε εξαιρετικά άβολη θέση), έφτασα σε σημείο να μετρήσω τα ακόλουθα:

Προφόρτιση: 22mm ("στο κουτί της" η ανάρτηση είχε προφόρτιση γύρω στα 12mm)
Στατικό sag: Κάτι πάνω πάνω από 10 mm
Δυναμικό sag: Κάπου μεταξύ 35 και 40 mm

Θεωρητικά, οι μετρήσεις αυτές ακούγονται μια χαρά. Το πρόβλημα είναι ότι πλέον την μοτοσυκλέτα την αισθάνομαι πολύ σκληρή (κοπανάει άσχημα σε λακκούβες και σαμαράκια) και νομίζω πως αναγνωρίζω μια ελαφρώς αυξημένη τάση να διώχνει το πίσω μέρος σε επιτάχυνση υπό κλίση (αυτό μπορεί να είναι και ιδέα μου).

Κάνω κάτι λάθος? Μήπως οι τιμές αυτές των sag δεν ισχύουν για προοδευτικά ελατήρια? Μήπως απλά έχω συνηθίσει με τις παλιές ρυθμίσεις και πρέπει να του δώσω λίγο χρόνο για το συνηθίσω?

Παρατηρήσεις:

1. Τα sags τα υπολόγισα μετρώντας την βάση (ΒΓ) του ισοσκελούς τριγώνου (ΑΒΓ) που ορίζεται από τον άξονα της ανάρτησης (Α), τον άξονα του τροχού (Β) και ένα σημείο πάνω στα πλαστικά της ουράς (Γ), με ΑΒ = ΑΓ. Πήρα τρεις μετρήσεις της απόστασης ΒΓ: Την πρώτη (Σ1) με την μοτοσυκλέτα στο κεντρικό σταντ, τη δεύτερη (Σ2) με την μοτοσυκλέτα να στέκεται όρθια στους τροχούς της (χωρίς αναβάτη) και την τρίτη (Σ3) με την μοτοσυκλέτα όρθια στους τροχούς της και με αναβάτη. Ως στατικό sag θεώρησα το Σ1 - Σ2 και ως δυναμικό το Σ1 - Σ3. Μετράω, μήπως, κάτι λάθος?

2. Την απόσβεση επαναφοράς την έθεσα στην προτεινόμενη, από τον κατασκευαστή της ανάρτησης, τιμή (20 κλικ από το μέγιστο).

dirtbird
08/04/2009, 06:34
Νίκο οι προτεινόμενες τιμές για sag και αυτές που έχεις καταλήξει είναι σωστές αλλά όχι για τους δικούς μας δρόμους με την ελλιπή πρόσφυση και τις αμέτρητες ανωμαλίες που συνανατάς μέσα σε μία στροφή.

Προχώρα σε ρυθμίσεις εκτός 'θεωρίας'.

Στον υπολογισμό του sag μάλλον υπερβάλλεις λίγο (όσον αφορά το ισοσκελές τρίγωνο).

Το σταθερό σημείο πρέπει να είναι ο άξονας του πίσω τροχού και σημείο μέτρησης, κάποιο σημείο πάνω στην ουρά στην προέκταση της καθέτου από το έδαφος.

Επίσης οι απόσβεση επαναφοράς που προτείνει η Hyperpro είναι συνήθως ολίγον γρήγορη.


Κατ' εμέ, πρώτα κάνε 2-3 κλικ πιο αργή την επαναφορά (ίσως βρεις ενδιαφέρον ότι η ανάρτηση θα δείχνει λίγο πιο άνετη στη συμπίεση....:) ). Οδήγησε το κάποιο διάστημα και μετά δοκίμασε με άλλες ρυθμίσεις προφόρτισης (με περισσότερο sag).

Έχεις αλλάξει και μπροστινά ελατήρια?

sapila racing
08/04/2009, 10:19
Oπως λεει κι ο Σωτηρης, σωστά τα μέτρησες αν και τα 2 σημεία φτάνουν δεν χρειάζεται τρίγωνο.

Σφίξε λίγο την απόσβεση και δες πως παει. :wave2:

dimitrisp
08/04/2009, 10:23
Πρόσφατα άλλαξα ελατήρια και έκανα επισκευή στην πίσω ανάρτηση στο CBR400 μου και εχω κάνει και εγώ τις ίδιες παρατηρήσεις. Η σκληρότερη ανάρτηση δεν με ενοχλεί εργονομικά. Αν αποφεύγεις τις μεγάλες ανομαλίες (κατι αποχετέυσεις - πηγάδια κλπ.) μου φαίνεται γενικά πιο άνετη αν και σκληρότερη απο πρίν. Αλλα ο πίσω τροχός μου δίνει μια αίσθηση σαν να πλέει στις στροφές και γενικά εχει την τάση να μπλοκάρει ή να σπινιάρει αρκετά πιο έυκολα απο πρίν. Μαλλον πρέπει να μαλακώσω λιγο την πίσω ανάρτηση αλλα θα περιμένω λιγο ακομα για να σιγουρευτώ οτι δεν είναι απλά θέμα συνήθειας ή οτι πρέπει να στρώσουν τα καινούρια ελατήρια.

sniper
08/04/2009, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisp
Πρόσφατα άλλαξα ελατήρια και έκανα επισκευή στην πίσω ανάρτηση στο CBR400 μου και εχω κάνει και εγώ τις ίδιες παρατηρήσεις. Η σκληρότερη ανάρτηση δεν με ενοχλεί εργονομικά. Αν αποφεύγεις τις μεγάλες ανομαλίες (κατι αποχετέυσεις - πηγάδια κλπ.) μου φαίνεται γενικά πιο άνετη αν και σκληρότερη απο πρίν. Αλλα ο πίσω τροχός μου δίνει μια αίσθηση σαν να πλέει στις στροφές και γενικά εχει την τάση να μπλοκάρει ή να σπινιάρει αρκετά πιο έυκολα απο πρίν. Μαλλον πρέπει να μαλακώσω λιγο την πίσω ανάρτηση αλλα θα περιμένω λιγο ακομα για να σιγουρευτώ οτι δεν είναι απλά θέμα συνήθειας ή οτι πρέπει να στρώσουν τα καινούρια ελατήρια.

Πάλι μπλέξαμε με τις αναρτήσεις...... :rolleyes:

Εχω την εντύπωση οτι οι ρυθμίσεις των αναρτήσεων σε SS δεν έχουν να κάνουν με την καθημερινή μας μετακίνηση αλλά για το πως συμπεριφέρεται μια μηχανή σε δρόμο.

Αν ήταν να μιλάμε για αναρτήσεις για μέσα στην πόλη (κι ειδικά στο μπουρδέλο που λέγεται Αθήνα), όλοι μας θα είχαμε ένα motard και θα είχαμε λύσει όλα μας τα προβλήματα.

Όταν λες ότι την σκλήρηνες την ανάρτηση, αναφέρεσαι μόνο στην σκληρότητα του ελατηρίου; Αλλες ρυθμισεις η ανάρτησή σου έχει; Κι αν έχει τι έχεις κάνει με αυτές; Σκληρό πίσω και πλέει ο πισω τροχός;:rolleyes: Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά.....

nikonian
08/04/2009, 10:29
Όσα ξέρουμε για τη ρύθμιση του sag , δεν νομίζω πως ισχύουν για προοδευτικά ελατήρια , όπως τα Hyperpro, αλλά μόνο για γραμμικά.:sad:

SeNNinhA
08/04/2009, 10:51
Αφού το SAG είναι εκεί που το προτείνει η εταιρεία είσαι εντάξει από αυτό. Και λίγο λάθος να είσαι εκεί δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Ειδικά με τα προοδευτικά ελατήρια που σημαίνει ότι στην αρχή είναι πιο μαλακά και σκληραίνουν όσο συμπιέζονται περισσότερο. Εαν νομίζεις ότι παραείναι σκληρή η ανάρτηση τότε χαλάρωσε λίγο την προφόρτηση του ελατηρίου ώστε να δουλέψει πιο μαλακά.

Εαν κοπανάει σε λακούβες σε σχέση με πριν είναι πιθανόν πριν, να είχες ενα πιο μαλακό ελατήριο σε σχέση με αυτό που έβαλες τώρα και να σου φαίνεται έτσι η διαφορά.

Δεν ξέρω πόσο περιθώριο προφόρτισης έχεις ακόμη αλλά εαν έχεις εξαντλήσει σχεδόν τα περιθώρια προφόρτισης του ελατηρίου σου, τότε έχεις βάλει λάθος ελατήριο και προφορτίζοντάς το αρκετά το κάνεις να δουλεύει στα όριά του που είναι και προς το σκληρό μιας και είναι προοδευτικό.

Το ότι σου γλυστράει ο πίσω τροχός δεν έχει να κάνει τόσο με την προφόρτιση και το ελατήριο αφού λίγο πολύ είσαι στις προδιαγραφές του SAG αλλά έχει να κάνει με τις αποσβέσεις σου. Οπότε θα πρέπει να δεις λίγο και αυτό το κομμάτι.

dimitrisp
08/04/2009, 10:54
Όταν λες ότι την σκλήρηνες την ανάρτηση, αναφέρεσαι μόνο στην σκληρότητα του ελατηρίου; Αλλες ρυθμισεις η ανάρτησή σου έχει; Κι αν έχει τι έχεις κάνει με αυτές; Σκληρό πίσω και πλέει ο πισω τροχός; Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά.....

Βασικά την προφόρτηση εννοώ. Δεν καβαλάω πολυ καιρό γι'αυτο και δεν έχω την εμπειρία για κάνω μόνος μου ρυθμίσεις. Την απόσβεση επαναφοράς και την προφόρτηση την ρύθμισε ο μάστορας που έκανε και την αλλαγη/επισκευή των αναρτήσεων. Την προφόρτιση απλα του είπα να την κάνει λίγο πιο σκληρή δοκιμαστικά για να δω πως θα είναι (και για να σηκωθεί λίγο το μηχανάκι). Εχω την εντύπωση πως όταν προφορτίζεις τον πίσω τροχο σηκώνεται η ανάρτηση με αποτέλεσμα να μεταφέρεται βάρος μπροστά οπότε είναι ισως λογικό να μειώνεται η πρόσφυσή σου πίσω. Απο την άλλη δεν νομιζω να είναι μόνο αυτό. Μου δίνει γενικά μια περίεργη αίσθηση στο στρίψιμο αν και δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς τι είναι.

sniper
08/04/2009, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisp
....Εχω την εντύπωση πως όταν προφορτίζεις τον πίσω τροχο σηκώνεται η ανάρτηση με αποτέλεσμα να μεταφέρεται βάρος μπροστά οπότε είναι ισως λογικό να μειώνεται η πρόσφυσή σου πίσω. Απο την άλλη δεν νομιζω να είναι μόνο αυτό. Μου δίνει γενικά μια περίεργη αίσθηση στο στρίψιμο αν και δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς τι είναι.

Λάθος εντυπώσεις έχεις.....

SeNNinhA
08/04/2009, 11:09
Npat

Δοκίμασε επίσης να μαλακώσεις λίγο την απόσβεση συμπίεσης (να την κάνεις πιο γρήγορη) ώστε να μπορεί να βρίσκει κάπως καλύτερη πρόσφυση το πίσω σου λάστιχο και να μην είναι τόσο ξερή η ανάρτησή σου κατά την επιτάχυνση στην έξοδο από την στροφή.


Διάβασε και αυτό που είναι μια πολύ κατανοητή επεξήγηση του πως λειτουργεί μια ανάρτηση και το πως εξηγούνται κάποια πράγματα.

http://www.gostar-racing.com/information/motorcycle_suspension_set-up.htm

npat
08/04/2009, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

Προχώρα σε ρυθμίσεις εκτός 'θεωρίας'.


Ok, θα ελατώσω την προφόρτιση λίγο (2-3mm) και θα την αφήσω εκεί για λίγο καιρό, να δω τι γίνεται με την απόσβεση επαναφοράς.



Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

Στον υπολογισμό του sag μάλλον υπερβάλλεις λίγο (όσον αφορά το ισοσκελές τρίγωνο).

Το σταθερό σημείο πρέπει να είναι ο άξονας του πίσω τροχού και σημείο μέτρησης, κάποιο σημείο πάνω στην ουρά στην προέκταση της καθέτου από το έδαφος.


Χρησιμοποίησα αυτόν το τρόπο μέτρησης απλά επειδή αυτόν πρότεινε η hyperpro στο μάνιουαλ της ανάρτησης. Βέβαια δεν έχει καμιά ουσιαστική διαφορά απ' αυτό που λες---λογικά οι αποκλίσεις που θα δώσουν οι δύο τρόποι μέτρησης πρέπει να είναι πολύ μικρές. Και εγώ τον άξονα του τροχού χρησιμοποιώ ως σταθερό σημείο απλά, με το "ισοσκελές τρίγωνο", βρίσκω το δεύτερο σημείο επάνω στα πλαστικά (αντί να πάρω την κατακόρυφη).


Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

Έχεις αλλάξει και μπροστινά ελατήρια?

Ναι. Hyperpro προοδευτικά έχω και μπροστά. Στο μπροστινό, όμως, δυστυχώς δεν έχω καμία δυνατότητα ρύθμισης (εκτός και αν είναι να αρχίσουμε να κόβουμε αποστάτες προφόρτισης, και θα ήθελα να αποφύγω να μπλέξω με αυτά).

SeNNinhA
08/04/2009, 11:34
Πόσο περιθώριο για προφόρτιση έχεις ακόμη τελικά? Αφού μειώσεις την προφόρτιση και δεις τι γίνεται, τσέκαρε μετά την απόσβεση συμπίεσης πίσω και μην πειράξεις την απόσβεση επαναφοράς. Είναι πιο πιθανό εαν όπως λες σου γλυστράει ο πίσω τροχός.

sapila racing
08/04/2009, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Πόσο περιθώριο για προφόρτιση έχεις ακόμη τελικά? Αφού μειώσεις την προφόρτιση και δεις τι γίνεται, τσέκαρε μετά την απόσβεση συμπίεσης πίσω και μην πειράξεις την απόσβεση επαναφοράς. Είναι πιο πιθανό εαν όπως λες σου γλυστράει ο πίσω τροχός.

Δεν εχει ρυθμιση απόσβεσης συμπίεσης, μόνο επαναφοράς.

Νίκο αυτό που εχω παρατηρήσει εγω σε μοτοσυκλέτες με αμορτισέρ σαν αυτό που έβαλες, δηλαδή με ρυθμιση προφόρτισης και απόσβεσης επαναφοράς, ειναι οτι οταν εχω κουνήματα στην έξοδο της στροφής όπου ανοίγω το γκάζι, σφίγγοντας την απόσβεση επαναφοράς εξαφανίζονται τα κουνήματα και ανοίγω πλέον το γκάζι περισσότερο και το μηχανακι κραταει την τροχιά του μια χαρά.

Ετσι εχω ρυθμίσει και το Hornet900 και ειναι ΟΚ, βέβαια στην πόλη κοπαναει λίγο...

Τα μπροστινα της Hyperpro μου ειχαν αφήσει πολύ καλή εντύπωση σε προηγούμενη μηχανή που τα είχα βάλει. Δεν ειχα ρύθμιση προφόρτισης και τα ειχα βαλει με 15 λαδι που εδινε η Hyperpro.
Δίνουν την αίσθηση οτι είναι μαλακά, αλλά όσο συμπιέζονται σφίγγουν :winka:

OldMan
08/04/2009, 11:55
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Σας κόβω όλους φοβερά ευγενικούς που δεν λέτε στον Νικολάκη απλά να χάσει καμιά 20αριά κιλά ...:smokin:

(με το να καταφέρουμε - μετά κόπων και βασάνων - να φέρουμε τα sags στα μέτρα μας δεν σημαίνει αυτόματα ότι αυτά (τα "μέτρα" μας :winka: ) είναι και σωστά) :wave2:

SeNNinhA
08/04/2009, 11:59
Το είπα και το ρώτησα από την αρχή γιατί μου φάνηκε ότι για να ρυθμίσει το SAG σωστά έχει εξαντλήσει σχεδόν το περιθώριο προφόρτησης του ελατηρίου του και έτσι το έχει κάνει να δουλεύει στην σκληρή του περιοχή (αφού είναι και προοδευτικό). Πάλι δεν ξέρω πόσο περιθώριο προφόρτισης εχει το συγκεκριμένο αμορτισέρ.

Αλλά από την άλλη, αφού τώρα το άλλαξε το αμορτισέρ, γιατί δεν έβαλε ενα ελατήριο για τα σωστά του κιλά? Εκτός κι αν δεν του το είπαν όταν του το πούλησαν οπότε φταίει ο πωλητής.

npat
08/04/2009, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Σας κόβω όλους φοβερά ευγενικούς που δεν λέτε στον Νικολάκη απλά να χάσει καμιά 20αριά κιλά ...:smokin:

(με το να καταφέρουμε - μετά κόπων και βασάνων - να φέρουμε τα sags στα μέτρα μας δεν σημαίνει αυτόματα ότι αυτά (τα "μέτρα" μας :winka: ) είναι και σωστά) :wave2:

Ρε! Επειδή σε είπαμε γέρο, θα μας πεις χοντρούς!

:a016: :a016:

Δε διαφωνώ, βέβαια, αλλά άμα ήτανε έτσι, δεν έπρεπε το στατικό sag να έχει μηδενιστεί προσπαθώντας να φέρω το δυναμικό στα μέτρα μου?

SeNNinhA
08/04/2009, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat

Δε διαφωνώ, βέβαια, αλλά άμα ήτανε έτσι, δεν έπρεπε το στατικό sag να έχει μηδενιστεί προσπαθώντας να φέρω το δυναμικό στα μέτρα μου?

ΟΧΙ. Διότι η μηχανή ζυγίζει σίγουρα τα διπλά σου κιλά.

Και το ξαναλέω. Εαν έχεις προφορτίσει ΠΟΛΥ το ελατήριό σου τότε αυτό έχει γίνει πιο σκληρό επειδή είναι προοδευτικό και έχει χάσει και ενα αρκετό μέρος της χρήσιμης διαδρομής του. Η προφόρτιση υπάρχει κανονικά είτε για μικρορυθμίσεις για διαφορές εως 5-8 κιλά, είτε για όταν είσαι φορτωμένος ή δικάβαλος.

Αφού τώρα το έβαλες το ελατήριο θα έπρεπε να είχες επιλέξει ελατήριο που να είναι για τα δικά σου κιλά (μηχανή+αναβάτης) σε στάνταρ ρύθμιση.

OldMan
08/04/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Διότι η μηχανή ζυγίζει σίγουρα τα διπλά σου κιλά.
Μην παίρνεις όρκο.... :winka:

SeNNinhA
08/04/2009, 12:24
Γύρω στα 215-220 δεν ζυγίζει το CBF? Πόσο δηλαδή ζυγίζει ο Npat? 130?

TROOPER
08/04/2009, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Σας κόβω όλους φοβερά ευγενικούς που δεν λέτε στον Νικολάκη απλά να χάσει καμιά 20αριά κιλά ...:smokin:

(με το να καταφέρουμε - μετά κόπων και βασάνων - να φέρουμε τα sags στα μέτρα μας δεν σημαίνει αυτόματα ότι αυτά (τα "μέτρα" μας :winka: ) είναι και σωστά) :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μην παίρνεις όρκο.... :winka:

αμαν ρε μπαγλαμα !!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

διαβαζουμε να μαθουμε και τπτ και βγαινεις και μας ριχνεις τον καφε στο πληκτρολογιο πανω !!!!!

α στα διαλα !

npat
08/04/2009, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Γύρω στα 215-220 δεν ζυγίζει το CBF? Πόσο δηλαδή ζυγίζει ο Npat? 130?

CBF: 235 (περίπου, γεμάτο)
npat: 110 (περίπου)

Αυτό που λέω, ρε παλικάρια, είναι οτι για να φέρω το στατικό sag γύρω στον 1 πόντο έπρεπε, έτσι και αλλιώς, να προφορτίσω λίγο-πολύ όσο έχω προφορτίσει.

Όπως ήταν η ανάρτηση ρυθμισμένη---στο κουτί της---μου έδινε ένα στατικό sag γύρω στους 2.5 πόντους.

Το πόσο προφόρτιση παίρνει ακόμη θα το κοιτάξω και θα σου πω.

sniper
08/04/2009, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αμαν ρε μπαγλαμα !!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

διαβαζουμε να μαθουμε και τπτ και βγαινεις και μας ριχνεις τον καφε στο πληκτρολογιο πανω !!!!!

α στα διαλα !



Κρατα και λίγο καφέ.... Σε λιγο θα ρωτήσουν κι οι IDI και κρούκης.....

:smokin:

OldMan
08/04/2009, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
CBF: 235 (περίπου, γεμάτο)
npat: 110 (περίπου)
Το CBF γεμάτο ξέρουμε πόσο ζυγίζει...

Για τον npat γεμάτο, αμφιβάλουμε ...!!! :winka:



Πέρα από την (όχι και τόσο) πλάκα τώρα, παίζει σοβαρά να μην είναι κατάλληλης σκληρότητας (για το βάρος σου) το ελατήριο.

Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις εύκολα, αν μετά την προφόρτιση του στατικού sag πετύχεις το δυναμικό ΧΩΡΙΣ άλλη επέμβαση ...
Αλλιώς, ρυθμίζεις την προφόρτιση ως προς το δυναμικό sag - εν γνώσει σου ότι το στατικό "πάει περίπατο" - και παίζεις με την απόσβεση επαναφοράς (κακώς βέβαια δεν πήρες αμορτισέρ με 2 αποσβέσεις...)

sapila racing
08/04/2009, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πέρα από την (όχι και τόσο) πλάκα τώρα, παίζει σοβαρά να μην είναι κατάλληλης σκληρότητας (για το βάρος σου) το ελατήριο.

Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις εύκολα, αν μετά την προφόρτιση του στατικού sag πετύχεις το δυναμικό ΧΩΡΙΣ άλλη επέμβαση ...
Αλλιώς, ρυθμίζεις την προφόρτιση ως προς το δυναμικό sag - εν γνώσει σου ότι το στατικό "πάει περίπατο" - και παίζεις με την απόσβεση επαναφοράς (κακώς βέβαια δεν πήρες αμορτισέρ με 2 αποσβέσεις...)

Μα αφού το πέτυχε ακριβως έτσι, αρα θεωρητικά ειναι οκ το ελατήριο.

Αυτα με τις 2 αποσβέσεις είναι αρκετα ακριβότερα μαστορα!
Ασε που μετα το thread θα γινόταν τριπλάσιο :lol:

sniper
08/04/2009, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μα αφού το πέτυχε ακριβως έτσι, αρα θεωρητικά ειναι οκ το ελατήριο.

Αυτα με τις 2 αποσβέσεις είναι αρκετα ακριβότερα μαστορα!
Ασε που μετα το thread θα γινόταν τριπλάσιο :lol:

Τον αρέσουν τα μπερδέματα......

:smokin:

npat
08/04/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις εύκολα, αν μετά την προφόρτιση του στατικού sag πετύχεις το δυναμικό ΧΩΡΙΣ άλλη επέμβαση ...
Αλλιώς, ρυθμίζεις την προφόρτιση ως προς το δυναμικό sag - εν γνώσει σου ότι το στατικό "πάει περίπατο" - και παίζεις με την απόσβεση επαναφοράς (κακώς βέβαια δεν πήρες αμορτισέρ με 2 αποσβέσεις...)

Την προφόρτιση την ρύθμισα ΧΩΡΙΣ να μετρήσω καν το δυναμικό sag (καθότι είμανε μόνος μου). Έφερα το στατικό sag γύρω στον ένα πόντο (περίπου---κάπου μεταξύ 0.9 και 1.2, ας πούμε).

Μετά καβαλάω την μηχανή περιμένοντας να δω τα χειρότερα και, έκπληκτος, μετράω ένα (θεωρητικά) απολύτως υγιές δυναμικό sag γύρω στους 4 πόντους.

Αυτό που περίμενα (λαμβάνοντας υπόψη τις συσσωρευμένες καταχρήσεις στο κορμί μου) ήταν να δω ένα απογοητευτικό δυναμικό sag που θα με έκανε να αναθεωρήσω πολλά (για τα επόμενα 5 λεπτά φυσικά---από αυτοκυριαρχία σκίζουμε).

Και αναρωτιέμαι: Μήπως παίζει καμιά πατάτα με το προοδευτικό ελατήριο? Μήπως, δηλαδή, το στατικό sag του 1 πόντου δεν ισχύει για προοδευτικό ελατήριο και θα έπρεπε να αφήσω πολύ περισσότερο (π.χ. πάνω από 2 πόντους, που είχε η ανάρτηση στην "εργοστασιακή" της ρύθμιση)? Μήπως μετράω κάτι λάθος?

OldMan
08/04/2009, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μα αφού το πέτυχε ακριβως έτσι, αρα θεωρητικά ειναι οκ το ελατήριο.
Εγώ γιατί νομίζω ότι ρύθμισε πρώτα το στατικό, μετά το δυναμικό και ΔΕΝ ξαναμέτρησε αν μεταβλήθηκε το στατικό ...??? :winka:

(χώρια που την έβγαλε με Ευκλείδια γεωμετρία και δεν χρησιμοποίησε Τριγωνομετρικούς υπολογισμούς - εφόσον τΟΝ αρέσει να μετράει ευθύγραμμα τμήματα μέσω γωνιών ...)


edit: Με πρόλαβε μεν, επαληθευοντάς με δε...

MikeG
08/04/2009, 13:16
Πω ρε φούστη μου!

Κάτσε πάλι να πιω ένα redbull & αρχίζω το διάβασμα!


Keep going boys:D

OldMan
08/04/2009, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Την προφόρτιση την ρύθμισα ΧΩΡΙΣ να μετρήσω καν το δυναμικό sag (καθότι είμανε μόνος μου). Έφερα το στατικό sag γύρω στον ένα πόντο (περίπου---κάπου μεταξύ 0.9 και 1.2, ας πούμε).
Μετά καβαλάω την μηχανή περιμένοντας να δω τα χειρότερα και, έκπληκτος, μετράω ένα (θεωρητικά) απολύτως υγιές δυναμικό sag γύρω στους 4 πόντους.
Εμ το είδα από την αρχή το όνειρο...:(

Καβαλητός στην μηχανή και μόνος σου μέτρησες το δυναμκό sag, ρε Τιραμόλα ...??? :smokin:

sapila racing
08/04/2009, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Την προφόρτιση την ρύθμισα ΧΩΡΙΣ να μετρήσω καν το δυναμικό sag (καθότι είμανε μόνος μου). Έφερα το στατικό sag γύρω στον ένα πόντο (περίπου---κάπου μεταξύ 0.9 και 1.2, ας πούμε).

Μετά καβαλάω την μηχανή περιμένοντας να δω τα χειρότερα και, έκπληκτος, μετράω ένα (θεωρητικά) απολύτως υγιές δυναμικό sag γύρω στους 4 πόντους.

Αυτό που περίμενα (λαμβάνοντας υπόψη τις συσσωρευμένες καταχρήσεις στο κορμί μου) ήταν να δω ένα απογοητευτικό δυναμικό sag που θα με έκανε να αναθεωρήσω πολλά (για τα επόμενα 5 λεπτά φυσικά---από αυτοκυριαρχία σκίζουμε).

Και αναρωτιέμαι: Μήπως παίζει καμιά πατάτα με το προοδευτικό ελατήριο? Μήπως, δηλαδή, το στατικό sag του 1 πόντου δεν ισχύει για προοδευτικό ελατήριο και θα έπρεπε να αφήσω πολύ περισσότερο (π.χ. πάνω από 2 πόντους, που είχε η ανάρτηση στην "εργοστασιακή" της ρύθμιση)? Μήπως μετράω κάτι λάθος?

ΟΚ οπότε επιβεβαιώνεις αυτό που είπα παραπάνω στον Oldman.

Τωρα σχετικά με το αν το στατικό/δυναμικό κλπ sag που προτείνει η Hyperpro εχει να κανει με το αν ειναι το ελατήριο προοδευτικό δεν παίζει γιατί η Hyperpro φτιάχνει ΜΟΝΟ προοδευτικά ελατήρια.

Εγω νομίζω οτι θα είσαι ΟΚ με λίγο απόσβεση επαναφορά ακόμα. Απλά το προηγούμενο αμορτισέρ ηταν που ηταν μάπα, ειχε κλάσει κιόλας, και σου φαίνεται αυτο σκληρό.

Λεω γω τώρα... :beer:

npat
08/04/2009, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εγώ γιατί νομίζω ότι ρύθμισε πρώτα το στατικό, μετά το δυναμικό και ΔΕΝ ξαναμέτρησε αν μεταβλήθηκε το στατικό ...??? :winka:

- Ρύθμισα πρώτα το στατικό (το έφερα περίπου στον 1 πόντο).
- Μέτρησα μετά το δυναμικό (χωρίς να πειράξω ρύθμιση) και το βρήκα λογικό (περίπου 4 πόντους)



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

(χώρια που την έβγαλε με Ευκλείδια γεωμετρία και δεν χρησιμοποίησε Τριγωνομετρικούς υπολογισμούς - εφόσον τΟΝ αρέσει να μετράει ευθύγραμμα τμήματα μέσω γωνιών ...)


Ευθύγραμμα τμήματα μέτρησα, όχι γωνίες.


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

επαληθευοντάς με δε...

:confused:

sapila racing
08/04/2009, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εμ το είδα από την αρχή το όνειρο...:(

Καβαλητός στην μηχανή και μόνος σου μέτρησες το δυναμκό sag, ρε Τιραμόλα ...??? :smokin:
χμμμ

εδω εχεις ενα δίκιο.

Στην ουσία Νίκο δεν γίνεταιο να το μετρήσεις μόνος σου το δυναμικό.
Πρέπει να εισαι καβάλα πανω στη μηχανή ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΙΑ ΚΑΤΩ και η να σου κραταει καποιος την μηχανή ορθια η να ακουμπας εσυ λίγο σε κανα τοίχο.

OldMan
08/04/2009, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
ΟΚ οπότε επιβεβαιώνεις αυτό που είπα παραπάνω στον Oldman.
Ρεεε, θα με τρελάνετε ...??? :look:

sapila racing
08/04/2009, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρεεε, θα με τρελάνετε ...??? :look:

εχει να κάνει με το ρυθμό των πόστ... :lol:

Διάβασε πιο πάνω, νομίζω οτι το πιάσαμε τώρα. :smokin:

npat
08/04/2009, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

δεν παίζει γιατί η Hyperpro φτιάχνει ΜΟΝΟ προοδευτικά ελατήρια.


By default, που λένε και στο χωριό μου, η ανάρτηση έρχεται με γραμμικό ελατήριο.

Το προοδευτικό ελατήριο είναι option.

sapila racing
08/04/2009, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
By default, που λένε και στο χωριό μου, η ανάρτηση έρχεται με γραμμικό ελατήριο.

Το προοδευτικό ελατήριο είναι option.

Tωρα με κούφανες. Εγω ήξερα οτι μονο προοδευτικά φτιαχνουν. :dizzy:

sniper
08/04/2009, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
By default, που λένε και στο χωριό μου, η ανάρτηση έρχεται με γραμμικό ελατήριο.

Το προοδευτικό ελατήριο είναι option.


Εσυ ποιο πήρες; το φτηνιάρικο ή το άλλο με την οπτιόν; :lol:

npat
08/04/2009, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Καβαλητός στην μηχανή και μόνος σου μέτρησες το δυναμκό sag, ρε Τιραμόλα ...??? :smokin:


Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Στην ουσία Νίκο δεν γίνεταιο να το μετρήσεις μόνος σου το δυναμικό.


Ρε παπάρες! Το στατικό sag μέτρησα και ρύθμισα μόνος μου!

Το δυναμικό sag εννοείται ότι το μέτρησε κάποιος άλλος με εμένα επάνω στην μηχανή και τα πόδια μου να ΜΗΝ πατάνε στο έδαφος.

OldMan
08/04/2009, 13:33
ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ....!!!! :a55:

Νίκο, πες μας (όσο πιο απλά γίνεται):

1. ΠΩΣ μέτρησες το δυναμικό sag ...??
edit: Άκυρον

2. Ο κατασκευαστής την ανάρτησης μήπως αναφέρει πουθενά για διαφορετική έδραση γραμμικού και προδευτικού ελατηρίου ??

3. Αν όχι στο 2, μήπως αναφέρει για διαφορετικές προφορτίσεις μεταξύ τους ??

sapila racing
08/04/2009, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
By default, που λένε και στο χωριό μου, η ανάρτηση έρχεται με γραμμικό ελατήριο.

Το προοδευτικό ελατήριο είναι option.

Για πες τον κωδικό του αμορτισέρ.
Μπας και βγαλουμε ακρη :lol:

sapila racing
08/04/2009, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
By default, που λένε και στο χωριό μου, η ανάρτηση έρχεται με γραμμικό ελατήριο.

Το προοδευτικό ελατήριο είναι option.

Αυτο στο είπε η Hyperpro η κανας πωλητής?
Ρωταω κι επιμένω γιατί δεν εχω δεί ποτέ και πουθενα ούτε live ούτε σε καμμια αναφορά γραμμικό ελατήριο Hyperpro.

npat
08/04/2009, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

2. Ο κατασκευαστής την ανάρτησης μήπως αναφέρει πουθενά για διαφορετική έδραση γραμμικού και προδευτικού ελατηρίου ??


Όχι. Η ανάρτηση (αν δεν κάνω λάθος) ήρθε από τον κατασκευαστή με το προοδευτικό ελατήριο φορεμένο επάνω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

3. Αν όχι στο 2, μήπως αναφέρει για διαφορετικές προφορτίσεις μεταξύ τους ??

Ούτε. Έρχεται μαζί με ένα γενικό μάνιουαλ (όχι για το συγκεκριμένο μοντέλο / τύπο) και με ένα αυτοκόλλητο κολλημένο στην τελευταία σελίδα που γράφει (επακριβώς):

Article number: HO06-0AE
Brand: Honda
Model: CBF 600
Displacement (CC): 600
Year: 2004-2007

-----

Length: 293
Springcup: H=10 NO H =
Spring: 1153
Preload: 11mm
SAG: 12 +/- 5 mm

(SAG is the important factor; read the manual)

-----

Settings:

Rebound: 20 +/- 5 clicks open
Lowspeed (gold): -
Highspeed (purple): -

-----

Damping: (S) STREET
Length Adjust: (X) NO
Spring Type: (H) PRO- PURPLE
HPA: (X) NO
RIDERWEIGHT: (O) 85 KG
LUGGAGE: (-) 0 KG
RIDING HEIGHT: (O) 0mm

npat
08/04/2009, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αυτο στο είπε η Hyperpro η κανας πωλητής?
Ρωταω κι επιμένω γιατί δεν εχω δεί ποτέ και πουθενα ούτε live ούτε σε καμμια αναφορά γραμμικό ελατήριο Hyperpro.

Προφανώς πωλητής μου το είπε.

OldMan
08/04/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
RIDERWEIGHT: (O) 85 KG
Αυτό το γαμήδι δεν το είδες ??? :smokin:

npat
08/04/2009, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτό το γαμήδι δεν το είδες ??? :smokin:

Το είδα ρε μάστορα.

sniper
08/04/2009, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτό το γαμήδι δεν το είδες ??? :smokin:

Το είδε αλλά μπέρδεψε τα κιλά με τους πόντους..... :rotflmao: :rotflmao: :lol:

OldMan
08/04/2009, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Το είδα ρε μάστορα.
Και εγώ είδα τον Elvis προχθές, αλλά δεν τον έβαλα να μΕ τραγουδήσει το Blue Suede Shoes ...


(με την άδειά σας, εγκαταλείπω...) :wave2:

devil's animal
08/04/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και εγώ είδα τον Elvis προχθές, αλλά δεν τον έβαλα να μΕ τραγουδήσει το Blue Suede Shoes ...


(με την άδειά σας, εγκαταλείπω...) :wave2:

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Νικο μαλλον πας για αλλαγη ελατηριων σε σκληροτερα.

sniper
08/04/2009, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
....

Νικο μαλλον πας για αλλαγη ελατηριων σε σκληροτερα.

Πόσο σκληρά δλδ;

sapila racing
08/04/2009, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και εγώ είδα τον Elvis προχθές, αλλά δεν τον έβαλα να μΕ τραγουδήσει το Blue Suede Shoes ...


(με την άδειά σας, εγκαταλείπω...) :wave2:

Γιατί εγκαταλείπεις τωρα που εχει ενδιαφέρον?

Εντάξει το μανιουαλ ελεγε 85 κιλά και ηταν ρυθμισμένο γι αυτα τα κιλά απο το εργοστάσιο.
Εφ οσον το ρυθμισε ο Νικος κι εχει το σωστό sag (στατικό και δυναμικό) λογικά δεν θα εχει πρόβλημα.

Νίκο κοίταξα παντού και βρήκα οτι για το αμορτισέρ σου αναφέρεται πως είναι διαθέσιμο και με γραμμικό ελατήριο!
Το προοδευτικό είναι το στανταρ όμως.

OldMan
08/04/2009, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
Νικο μαλλον πας για αλλαγη ελατηριων σε σκληροτερα.
Αν το κάνει, καλό θα είναι να ζητήσει ελατήριο για το βάρος του με πλήρη εξάρτυση (μπότες, κράνος, μπουφάν κ.λ.π.)

OldMan
08/04/2009, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εντάξει το μανιουαλ ελεγε 85 κιλά και ηταν ρυθμισμένο γι αυτα τα κιλά απο το εργοστάσιο.
Εφ οσον το ρυθμισε ο Νικος κι εχει το σωστό sag (στατικό και δυναμικό) λογικά δεν θα εχει πρόβλημα.
Σε παρακαλώ ρε Άρη, μην μΕ το κάνεις και εσύ αυτό το πράγμα...:bigcry:


ΔΕΝ ειναι δυνατόν να ρυθμιστούν σωστά και τα 2 sags με ελατήριο που είναι κατά 30% (τόσο είναι με κομπλέ εξάρτυση) μαλακότερο !!!

SeNNinhA
08/04/2009, 14:14
Ρε παιδιά

Τζάμπα το κουβεντιάζουμε και προσπαθούμε να σετάρουμε την ανάρτηση.

Εαν το ελατήριο είναι για 85 κιλά αναβάτη (χωρίς εξοπλισμό), με 110 κιλά πάνω του τα έχει κλάσει πριν κάν δει την άσφαλτο. Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ η διαφορά και γι αυτό και χρειάστηκε να διπλασιάσει την προφόρτιση του ελατηρίου σε σχέση με την default.

Και ειδικά σε ενα προοδευτικό ελατήριο το οποίο όσο συμπιέζεται αυξάνεται και η σκληρότητά του, το ελατήριο δουλεύει:

α) σε πολύ μικρό εύρος
β) στο σκληρό του κομμάτι

Ότι πλεονεκτήματα είχες με το προοδευτικό έχουν χαθεί καθώς και τα γενικά χαρακτηριστικά σκληρότητάς του.

Θέλεις ελατήριο τουλάχιστον 2-3 κλικ πιο σκληρό. Δεν παίζει αυτό να σε βγάλει.

1ον) Δεν μπορείς να ρυθμίσεις την ανάρτηση σωστά
2ον) Δεν μπορεί να δουλέψει η ανάρτηση στο χρήσιμο εύρος της
3ον) Θα τα κλάσει το ελατήριο πολύ σύντομα και ούτως ή άλλως θα χρειαστείς να το αλλάξεις.

Είναι σαν να είσαι δικάβαλος συνέχεια.

Μην πειράξεις τίποτε και μην παιδεύεσαι άδικα.


ΑΛΛΑΞΕ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΤΩΡΑ

npat
08/04/2009, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
με πλήρη εξάρτηση (μπότες, κράνος, μπουφάν κ.λ.π.)

Για να καταλάβω, δηλαδή: Χρειάζεσαι διαφορετικό ελατήριο για μεταβολές στο βάρος γύρω στα 4-5 κιλά? Όταν λέμε ότι ένα ελατήριο είναι για αναβάτη Χ-kg, τι εύρος υπάρχει (1-2 kg μόνο)? Τι γίνεται με συνεπιβάτη? Τι γίνεται με αποσκευές?

sniper
08/04/2009, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σε παρακαλώ ρε Άρη, μην μΕ το κάνεις και εσύ αυτό το πράγμα...:bigcry:


ΔΕΝ ειναι δυνατόν να ρυθμιστούν σωστά και τα 2 sags με ελατήριο που είναι κατά 30% (τόσο είναι με κομπλέ εξάρτυση) μαλακότερο !!!

το ένα μπορεί; :D

OldMan
08/04/2009, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πόσο σκληρά δλδ;
Σε έχω εντοπίσει, kinky boy ... :blush: :smokin:

SeNNinhA
08/04/2009, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Για να καταλάβω, δηλαδή: Χρειάζεσαι διαφορετικό ελατήριο για μεταβολές στο βάρος γύρω στα 4-5 κιλά? Όταν λέμε ότι ένα ελατήριο είναι για αναβάτη Χ-kg, τι εύρος υπάρχει (1-2 kg μόνο)? Τι γίνεται με συνεπιβάτη? Τι γίνεται με αποσκευές?

Αυτό ισχύει θεωρητικά και μόνο εαν ψάχνεις για τις βέλτιστες ρυθμίσεις και συμπεριφορά που μπορείς να πάρεις από μια ανάρτηση σε συνθήκες πίστας. Θεωρητικά 5-8 κιλά μπορεί να σου ρυθμίσει σωστά η προφόρτιση χωρίς όμως να βγεις στα όρια λειτουργίας του ελατηρίου σου. Εως το πολύ 15 κιλά μπορείς να το κρατήσεις με συμβιβασμούς.

Αλλά εσύ είσαι 110-85=25 κιλά εκτός από το θεωρητικά κιλά του ελατηρίου σου. Πολύ πολύ πολύ εκτός

OldMan
08/04/2009, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Για να καταλάβω, δηλαδή: Χρειάζεσαι διαφορετικό ελατήριο για μεταβολές στο βάρος γύρω στα 4-5 κιλά? Όταν λέμε ότι ένα ελατήριο είναι για αναβάτη Χ-kg, τι εύρος υπάρχει (1-2 kg μόνο)?
Νίκο, την παλεύεις καθόλου...???
(εγώ προσωπικά, όχι..)

Το ελατήριο είναι για 85 κιλά και εσύ (ζωή νάχεις...) είσαι τουλάχιστον 120 κιλά με εξοπλισμό !!!
(άμα βρεις καμιά γεφυροπλάστιγγα, ζυγίσου να δεις...) :smokin:


Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Τι γίνεται με συνεπιβάτη? Τι γίνεται με αποσκευές?
Ρυθμίζεις περισσότερο την προφόρτιση (γι'αυτό και κάποια αμορτισέρ έχουν εξωτερική ρύθμιση) και πας σαν γκαστρωμένη νύφη στην εκκλησία !!! :smokin:

stefanos
08/04/2009, 14:21
Αφού το έχει φέρει ο άνθρωπος το sag τι συζητάτε 2 σελίδες?

devil's animal
08/04/2009, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πόσο σκληρά δλδ;

τοσο οσο να καλυπτουν τα κιλα του.
:a22:

Tpap
08/04/2009, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτό το γαμήδι δεν το είδες ??? :smokin:

:rotflmao: :bigcry:

όχι ρε άνθρωπα.... :rotflmao: :bigcry:






@npat: σοβαρά τώρα, δυστυχώς έχει δίκιο ο παρακάτω φίλος...


Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Τζάμπα το κουβεντιάζουμε και προσπαθούμε να σετάρουμε την ανάρτηση.
ΑΛΛΑΞΕ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΤΩΡΑ

SeNNinhA
08/04/2009, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αφού το έχει φέρει ο άνθρωπος το sag τι συζητάτε 2 σελίδες?

Είσαι τρελός?

Για να φέρει το SAG στα ίσια του, έφερε το ελατήριο στο ΟΡΙΟ του. Τίποτε δεν δουλεύει σωστά στο όριό του και σίγουρα δεν σου δίνει καθόλου περιθώριο για ρυθμίσεις. Εαν είσαι τυχερός και έτσι όπως δουλεύει εκεί σου κάνει έχει καλώς. Εαν όχι δεν μπορείς να κάνεις τίσποτε σχεδόν για να το βελτιώσεις.

Και επιπλέον το ελατήριο που έχει θα τα κλάσει σε 2-3 χρόνια το πολύ και θα θέλει άλλαγμα ούτως ή άλλως.

stefanos
08/04/2009, 14:31
Σε πιό όριο έφερε το ελατήριο εφόσον το στατικό είναι εντάξει και μάλιστα είναι 10 ενώ ο κατασκευαστής δίνει 12 +- 5?

SeNNinhA
08/04/2009, 14:36
Για να πάρετε μια ιδέα

Η Race-Tech προτείνει για το CB600F για τα μπροστά ελατήρια (για πίσω δεν έχουν on-line υπολογισμό)

- Αναβάτη 85 κιλών ----> ελατήριο 0,880 kg/mm ----> 0,85 ή 0,90
- Αναβάτη 110 κιλών ----> ελατήριο 0,962 kg/mm ----> 0,95 ή 1,00

Ουσιαστικά μιλάμε για 2 κλικ πιο σκληρό ελατήριο

stefanos
08/04/2009, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Για να πάρετε μια ιδέα

Η Race-Tech προτείνει για το CB600F για τα μπροστά ελατήρια (για πίσω δεν έχουν on-line υπολογισμό)

- Αναβάτη 85 κιλών ----> ελατήριο 0,880 kg/mm ----> 0,85 ή 0,90
- Αναβάτη 110 κιλών ----> ελατήριο 0,962 kg/mm ----> 0,95 ή 1,00

Ουσιαστικά μιλάμε για 2 κλικ πιο σκληρό ελατήριο

Αυτό δεν σημαίνει οτι είναι λάθος το sag του npat ούτε οτι χρειάζεται άλλο ελατήριο.
Στην ουσία μπορεί να αποφορτίσει και άλλο ώστε να πάει στο 42 χιλ δυναμικό χωρίς να είναι εκτός προδιαγραφών το στατικό.
Είπαμε το ελατήριο είναι προοδευτικό.

SeNNinhA
08/04/2009, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Σε πιό όριο έφερε το ελατήριο εφόσον το στατικό είναι εντάξει και μάλιστα είναι 10 ενώ ο κατασκευαστής δίνει 12 +- 5?

Πώς να στο δώσω να το καταλάβεις...

Έχει σχεδόν εξαντλήσει την προφόρτιση του ελατηρίου. Αυτό σημαίνει ότι το έχει συμπιέσει αρκετά. Έτσι το ελατήριο δουλεύει σε μικρότερο εύρος. Η περιοχή τώρα που δουλεύει είναι πιο σκληρή αφού σαν προοδευτικό, όσο συμπιέζεται τόσο πιο σκληρό είναι.

Έτσι καλά κάνει και πιστεύει ότι η ανάρτησή του είναι πιο σκληρή απ'όσο θα έπρεπε. Το πλεονέκτημα της προοδευτικότητας που είναι να είναι μαλακότερο το ελατήριο στην αρχή ώστε να αποροφά τις μικροανωμαλίες και σκληρότερο προς το τέλος ώστε να μην τερματίζει και να μην βυθίζεται πολύ, το έχει χάσει. Με τόσο προφόρτιση έχει ενα ελατήριο μόνο σκληρό.

Από την άλλη, όλη η ανάρτησή του είναι πιο συμπιεσμένη και με μικρότερο εύρος λειτουργείας που ούτε αυτό είναι καλό. Για αυτό και θέλεις σωστό ελατήριο για τα κιλά σου ώστε να μην το προφορτίζεις πολύ ώστε η ανάρτησή σου να δουλεύει στην μεσαία θέση όπου και αποδίδει καλύτερα και έχεις δυνατότητες για περισσότερες ρυθμίσεις.

Και επιπλέον το ελατήριο θα κουραστεί και θα κλατάρει πολύ γρήγορα με τόσο βάρος πάνω του. Είναι σαν να καβαλάς συνέχεια δικάβαλη ή φορτωμένη την μηχανή σου (έαν το ελατήριό σου ήταν για τα κιλά σου). Εσύ τι πιστεύεις? Πόσο θα αντέξει ενα ελατήριο σε φουλ φορτίο συνέχεια. Γιατί και η προφόρτιση είναι μια μόνιμη φόρτιση.

ΑΛΛΑΞΕ ΕΛΑΤΗΡΙΟ

Τουλάχιστον ότι λεφτά θα έχεις δώσει θα αξιζουν τον κόπο. Τώρα τζάμπα τα έδωσες. Άλλωστε δεν είναι και πολύ ακριβό το ελατήριο μόνο.

OldMan
08/04/2009, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Στην ουσία μπορεί να αποφορτίσει και άλλο ώστε να πάει στο 42 χιλ δυναμικό χωρίς να είναι εκτός προδιαγραφών το στατικό.
Πατέρα, με το δυναμικό οδηγάμε ...

Το στατικό ουσιαστικά μας δείχνει αν - σε συνδυασμό με το δυναμικό - είμαστε μέσα στην περιοχή λειτουργίας του ελατηρίου (ωφέλιμη διαδρομή και σκληρότητα).

stefanos
08/04/2009, 14:50
Δεν την έχει εξαντλήσει.
Εάν συνέβαινε αυτό ΔΕΝ θα είχε σωστό και μάλιστα με περιθώρια ΣΤΑΤΙΚΟ sag.
Σκέψου το λίγο.

stefanos
08/04/2009, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πατέρα, με το δυναμικό οδηγάμε ...

Το στατικό ουσιαστικά μας δείχνει αν - σε συνδυασμό με το δυναμικό - είμαστε μέσα στην περιοχή λειτουργίας του ελατηρίου (ωφέλιμη διαδρομή και σκληρότητα).

Αυτό λέω και εγώ μάστορα.
Μια χαρά είναι το ελατήριο και μπορεί να χαλαρώσει και λίγο ακόμα.

OldMan
08/04/2009, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αυτό λέω και εγώ μάστορα.
Μια χαρά είναι το ελατήριο και μπορεί να χαλαρώσει και λίγο ακόμα.
Μπήκες αργά μάστορα και δεν κατάλαβες τι έγινε ...

ΔΕΝ είναι δυνατόν να είναι Ο.Κ. και τα 2 sags με το συγκεκριμένο ελατήριο και τον συγκεκριμένο αναβάτη (ακόμη και με προοδευτικό ελατήριο)!!!
(κάπου γίνεται λάθος στις μετρήσεις...)

stefanos
08/04/2009, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπήκες αργά μάστορα και δεν κατάλαβες τι έγινε ...

ΔΕΝ είναι δυνατόν να είναι Ο.Κ. και τα 2 sags με το συγκεκριμένο ελατήριο και τον συγκεκριμένο αναβάτη (ακόμη και με προοδευτικό ελατήριο)!!!
(κάπου γίνεται λάθος στις μετρήσεις...)

Το κατάλαβα οτι το πάς εκεί αλλά δεν νομίζω να βγάζει άλλο ελατήριο για αυτό το μηχανάκι η hyperpro.Αυτό φαίνεται και απο το στατικό sag απο 7-17 χιλ.
Με λίγα λόγια ένα ποντάκι.
Αν θεωρήσουμε οτι η σκληρότητα είναι στα νούμερα που ποστάρισε ο SeNNinhA και με 80 κιλά διαφορά απο αναβάτη σε αναβάτη είσαι εντός προδιαγραφών.

:p

SeNNinhA
08/04/2009, 15:13
Μπορεί να μην την έχει εξαντλήσει αλλά είναι πολύ κοντά στο όριο. Εσύ θα ήθελες να οδηγείς συνέχεια φορτωμένος?

Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έβαλε εξ'αρχής σωστό ελατήριο. Πάντως μιας και έδωσε χρήματα για να βελτιώσει την ανάρτηση το σωστό είναι να βάλει και σωστό ελατήριο.

Η λύση πάντως με δεδομένη αυτή την κατάσταση είναι μόνο

α) μείωση της προφόρτισης του ελατηρίου (όσο παίρνει) ώστε να μαλακώσει λίγο το πίσω μέρος και να μπορεί να συμπιέζεται πιο εύκολα και να διαβάζει πιο καλά τον δρόμο

β) Μείωση της απόσβεσης επαναφοράς (πιο γρήγορη) μιας και γλυστράει στην έξοδο. Επειδή όμως με την μείωση της προφόρτισης του ελατηρίου αυτό μπορεί να αλλάξει δεν είμαι σίγουρος γι αυτό.

SeNNinhA
08/04/2009, 15:25
Για GSXR που βγάζει on-line σκληρότητα ελατηρίου για πίσω τη Race Tech

για αναβάτη 85 κιλών ----> 8,14 kg/mm ----> 8,0 kg/mm
για αναβάτη 110 κιλών ----> 8,83 kg/mm ----> 9,0 Kg/mm

Στην ουσία θέλει 1-2 κλικ σκληρότερο ελατήριο μιας και αυτά αλλάζουν ανα 0,5 kg/mm


Όταν είσαι τόσο εκτός από τις προδιαγραφές των ελατηρίων το σωστό είναι να αλλάξεις εφόσον θέλεις να μπορείς να σετάρεις ΣΩΣΤΑ την ανάρτησή σου. Αλλιώς απλά την σετάρεις όπως μπορείς.

Εαν μιλούσαμε για 100 κιλά τότε θα μπορούσες να παίξεις με το υπάρχον ελατήριο. Με 110 όμως είσαι πολύ εκτός. Μιλάμε για +25 κιλά περισσότερα από όσα γράφει το ελατήριο ότι είναι σχεδιασμένο. Με την ίδια λογική εαν θεωρήσω ότι ενα ελατήριο για 85 κιλά έχει ενα εύρος χρήσης +-30 κιλά (αφού όπως λες δεν είναι καν στο όριό του) τότε με ΕΝΑ ελατήριο μπορούν να βολευτούν αναβάτες από 55 έως 115 κιλά. Δηλαδή το 99%. Γιατί παιδεύονται τότε οι εταιρείες να βγάζουν 5-6 διαφορετικές σκληρότητες?


Εκτός κι αν δεν συμφωνείς ότι το ελατήριο πρέπει να είναι ανάλογο των κιλών του αναβάτη οπότε απλά αναπτύσεις μια νέα θεωρία.

:wave2: :wave2:

stefanos
08/04/2009, 15:35
Στην περίπτωσή μας όμως δεν είναι εκτός προδιαγραφών το ελατήριο, σύμφωνα με τα
γραφόμενα σε άρθρα περί ελατηρίων και αναρτήσεων που είναι στα τεχνικά.
Και δεν ξέρω κατά πόσο η racetech βγάζει 5 ελατήρια για κάθε μοντέλο κάθε μάρκας, αλλά η hyperpro δεν βγάζει.Και εφόσον η hyperpro θεωρεί οτι μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με αυτό εμένα δεν μου πέφτει λόγος να διαφωνήσω.

SeNNinhA
08/04/2009, 16:01
Η αλήθεια είναι ότι αυτό που λες δεν το ξέρω. Εαν πάντως η Hyperpro βγάζει μόνο μιας σκληρότητας ελατήριο για πίσω θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση και μάλιστα όχι καλή. Εαν σε κάθε περίπτωση είναι έτσι προσωπικά θα έβαζα ελατήριο άλλης εταιρείας για να μπορώ να χρησιμοποιώ και να ρυθμίζω την ανάρτησή μου σωστά. Ο καθένας βέβαια κάνει όπως νομίζει εκείνος σωστό. Σε περίπτωση που δεν αλλάξει το ελατήριο μόνο με την απόσβεση επαναφοράς μπορείς να παιξεις οπότε είναι πιο απλοποιημένα τα πράγματα. Δοκιμάζεις να την σκληρήνεις, δοκιμάζεις να την χαλαρώσεις και βλέπεις πως συμπεριφέρεται. Προτείνω να χαλαρώσει (πιο γρήγορη).

npat
08/04/2009, 17:37
Έστειλα ένα mail στην Hyperpro, με λίγο-πολύ αυτά που λέγαμε εδώ (το βάρος μου, τον τύπο της ανάρτησης και το μοντέλο της μοτοσυκλέτας, τις ρυθμίσεις, κ.λπ).

Δεν περίμενα να απαντήσουν τόσο άμεσα (η και καθόλου), αλλά εξεπλάγη ευχάριστα (εντάξει, τα Αγγλικά του τύπου δεν είναι και τα καλύτερα, αλλά τι να κάνουμε):




from: Jordi den Dunnen <jordi [at] hyperpro.com>
to: Nick Patavalis <npat [at] efault.net>
cc: Jan [at] hyperpro.com
date: Wed, Apr 8, 2009 at 5:54 PM
subject: Re: [Fwd: HO06-0AE shock for Honda CBF600SA / 2005 (PC-38), adjustment questions]

Hello Nick,

No Problem, in your mail before you sais that the bike with 10 mm static SAG feels a little bit too stiff. I won't advice you a stiffer spring yet. We have, if you still want to. Please drive first with a little less preload, 2mm less. (Static SAG of 15 mm, can you please measure the springlength in this situation.) If the bike feels a little to stiff, count your clicks (rebound damping) by turning them clockwise, to closed position. If it was set on 20, open it with 5 clicks more to 25 clicks.

There's also an O-ring on the spindle, slide this to the top of the shock (away from the bumprubber). If you drive with 15 mm static SAG and 20 or 25 clicks rebound, hits the O-ring after this ride the bumprubber or how much space is left between the O-ring and bumprubber? And, when you drive the full stroke, do you feel the bump?

If you drive normal, and use the full stroke we have a stiffer spring (number 1220, with a springcup -10 mm). This spring is also progressive, and we also have some linear springs, but I think you want a progressive spring on your bike.

SP-MO-1220 Spring (or)
SP-MO-1220B Spring Black

3D-46-30-110 Spring platform -10 mm.

I hope I've informed you well.



Άντε να δούμε...

SeNNinhA
08/04/2009, 18:16
Λογικά στα είπε. Να μιεώσεις σε πρώτο στάδιο την προφόρτιση του ελατηρίου για να δουλέψει πιο χαλαρά.

Η απόσβεση επαναφοράς σε σχέση με το πως την έχεις τώρα ρυθμισμένη τι σου είπε? Να την κάνεις πιο γρήγορη ή πιο αργή?

npat
08/04/2009, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Λογικά στα είπε. Να μιεώσεις σε πρώτο στάδιο την προφόρτιση του ελατηρίου για να δουλέψει πιο χαλαρά.

Η απόσβεση επαναφοράς σε σχέση με το πως την έχεις τώρα ρυθμισμένη τι σου είπε? Να την κάνεις πιο γρήγορη ή πιο αργή?

Με λίγα λόγια είπε:

- Μην αλλάζεις ελατήριο (όχι ακόμη)
- Ελάττωσε την προφόρτιση ώστε το στατικό sag να γίνει 15mm (από 10mm που είναι). Ελάττωσέ την λίγο (1-2mm).
- Ελάττωσε την απόσβεση επαναφοράς κατά 5 κλικς (μικρότερη απόσβεση, ταχύτερη επαναφορά, μαλακότερη αίσθηση---αν αυτό εννοείς "πιο γρήγορη")
- Βάλε ένα λαστιχάκι (o-ring) που έχει στον άξονα (spindle) του αμορτισέρ τέρμα πάνω.
- Κάνε μια-δυο βόλτες.
- Αν το λαστιχάκι έχει πάει τέρμα κάτω (αν η ανάρτηση τερματίζει), θέλεις σκληρότερο ελατήριο.
- Σκληρότερο ελατήριο έχουν.

npat
08/04/2009, 19:25
Τι μετράει το springcup?

:confused: :confused:

SeNNinhA
08/04/2009, 19:50
Thanks

Απλά ήθελα να δω εαν σωστά το σκεπτόμουν. :) :) :)

gcrook
08/04/2009, 19:54
Χωρις να θελω να νευριασω κοσμο (ασχετα που τελικα θα γινει αυτο) :lol: ,ΑΝ, υποθετικα το αμορτισερ του Νικου ειχε και αποσβεση συμπιεσης, αυτο θα μπορουσε να εξομαλυνει καπως τα πραγματα;

Με το μπαρδο κιολα.:blush:


edit: Μολις διαβασα και το μειλ,αλλα η ερωτηση ισχυει ακομα.

npat
08/04/2009, 20:14
Σχετικά με το πως μέτρησα τα sags (όλη την ιστορία με τα τρίγωνα). Ίσως το παρακάτω σχημα το δείχνει καλύτερα.

Πήρα τρεις μετρήσεις της πλευράς ΒΓ (Σ1, Σ2, Σ3). Το Σ1 με το μηχανάκι στο κεντρικό σταντ. Το Σ2 με το μηχανάκι στις ρόδες του, χωρίς αναβάτη. Το Σ3 με το μηχανάκι στις ρόδες του και εμένα στη σέλα, χωρίς να πατάω στο έδαφος.

Στατικό sag: Σ1 - Σ2
Δυναμικό sag: Σ1 - Σ3

Όλη αυτή την ιστορία δεν την έβγαλα από το μυαλό μου, την είδα στο μάνιουαλ της Hyperpro.


160755

filipp0s
08/04/2009, 20:25
τι ψάχνεσαι τόσο ρε μαλακα αφου μια χαρα το στριβες :lol: :lol:

npat
08/04/2009, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Πόσο περιθώριο για προφόρτιση έχεις ακόμη τελικά?

Δεν ξέρω πως μετράς το "περιθώριο" για προφόρτιση. Αν πάντως αναφέρεσαι στο τμήμα του αμορτισέρ με τις βόλτες για το δαχτυλίδι προφόρτισης, τότε έχει περίπου άλλο τόσο. Tο δαχτυλίδι, δηλαδή, στην δικιά μου ρύθμιση βρίσκεται περίπου στην μέση της περιοχής με τις βόλτες (άντε λίγο παρακάτω).


160759

npat
08/04/2009, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
τι ψάχνεσαι τόσο ρε μαλακα αφου μια χαρα το στριβες :lol: :lol:

Είναι θέμα αρχής!

:a024:

:lol: :lol:

stefanos
08/04/2009, 23:45
sprinkcup είναι το καπάκι που πατάει πάνω του το ελατήριο.
Θα χρειαστείς ένα νέο προκειμένου να χωρέσει το σκληρότερο ελατήριο που είναι μάλλον ένα πόντο μακρύτερο απο αυτό που φοράς τώρα.

Πάντως εάν αποδειχτεί με το o-ring οτι τερματίζεις την ανάρτηση και γι αυτό σου φαίνεται σκληρή τότε θα συμφωνήσω με τον old man :lol: :lol: :lol:

SeNNinhA
09/04/2009, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Χωρις να θελω να νευριασω κοσμο (ασχετα που τελικα θα γινει αυτο) :lol: ,ΑΝ, υποθετικα το αμορτισερ του Νικου ειχε και αποσβεση συμπιεσης, αυτο θα μπορουσε να εξομαλυνει καπως τα πραγματα;

Με το μπαρδο κιολα.:blush:


edit: Μολις διαβασα και το μειλ,αλλα η ερωτηση ισχυει ακομα.

Αυτό που συμβαίνει αυτή την στιγμή με την ανάρτηση είναι ότι έχουμε προφορτίσει αρκετά το ελατήριο. Έτσι επειδή αυτό είναι και προοδευτικής σκληρότητας, το έχουμε κάνει όχι μόνο να δουλεύει με αρκετή πίεση αλλά να είναι και πιο σκληρό. Έτσι όλη μας η ανάρτηση είναι αρκετά σκληρή. Άρα είναι ικανή να διαβάζει και να απορροφά λιγότερο τις μκροανωμαλίες του δρόμου και δουλεύει καλύτερα μόνο όταν πιέζεται αρκετά.

Επίσης όπως μας λέει ο Npat έχει και κάποια γλυστρήματα από τον πίσω τροχό. Αυτό σημαίνει ότι ο πίσω τροχός δεν έχει αρκετή πρόσφυση.

Για να αμβλύνουμε λίγο την σκληρότητα της πίσω ανάρτησης σαν πρώτο βήμα μειώνουμε λίγο την προφόρτιση του ελατηρίου ώστε να το φέρουμε σε μια λιγότερο σκληρή κατάσταση και να δουλεύει και με μικρότερες πιέσεις. επειδή όμως τα κιλά του αναβάτη είναι αρκετά για αυτό το ελατήριο, ακόμη και η Hyperpro προτείνει να τσεκάρουμε εαν η ανάρτηση τερματίζει με αυτόν τον τρόπο. Ουσιαστικά και οι ίδιοι παραδέχονται ότι η ανάρτηση βρίσκεται στα όρια και απλά πριν να αλλάξουμε ελατήριο ας τεστάρουμε εαν μπορούμε να την κάνουμε να δουλέψει με το υπάρχον.

Ενα υπήρχε απόσβεση συμπίεσης θα μπορούσαμε πρώτα να την μαλακώσουμε λίγο. Δηλαδή να την κάνουμε να δουλέψει πιο γρήγορα ώστε να αφήνει περισσότερο ελεύθερο το σύστημα να συμπιεστεί στις μικροανωμαλίες και να διαβάσει πιο σωστά τον δρόμο μιας και έχουμε ήδη σκληρήνει το ελατήριο με την προφόρτιση.

Τα όποια γλυστρήματα μπορεί να οφείλονται ακριβώς σε μια πολύ σκληρή ρύθμιση της ανάρτησης όπου αντί να βρίσκει επαφή με τον δρόμο στην έξοδο της στροφής, αυτή αναπηδά λόγω της σκληρότητάς της στις μικροανωμαλίες.

Αφού δεν μπορούμε να χαλαρώσουμε την απόσβεση συμπίεσης τότε πάλι για να κάνουμε την ανάρτηση να δουλέψει λίγο πιο ελεύθερα, χαλαρώνουμε την απόσβεση επαναφοράς ώστε να δουλέψει και αυτή λίγο πιο γρήγορα. Αυτό σημαίνει ότι ο τροχός θα επανέρχεται πιο γρήγορα στην αρχική του θέση με κίνδυνο όμως λόγω και του σκληρού ελατηρίου να μας πετάει την ουρά μας προς τα πάνω απότομα και να χάνουμε πάλι σε πρόσφυση και να εξακολουθήσουμε να έχουμε κάποια γλυστρήματα πίσω. Κανονικά δεν θα πειράζαμε αυτή την ρύθμιση αλλά αφού δεν έχουμε και πολλές επιλογές το δοκιμάζουμε για να δούμε εαν μας ικανοποιήσει χωρίς πολλές παρενέργειες ή όχι.

OldMan
09/04/2009, 14:18
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Γιάννη, στον Κρούκη απαντάμε με ένα "Ναι" ή ένα "Όχι" (εννίοτε και με ένα "σάλτα γ@μήσου"...).:winka:


@Τυροπιτουλίνι: Η ταχύτητα συμπίεσης εξαρτάται από το ελατήριο ΚΑΙ την απόσβεση αυτής - η διαδρομή συμπίεσης εξαρτάται από το ελατήριο (σε πολύ ακραίες περιπτώσεις παίζει ρόλο και η απόσβεση συμπίεσης - αλλά εκεί περνάμε σε ακραία υδραυλικά φαινόμενα που σχετίζονται με την ταχύτητα ροής, το ιξώδες και τις διατομές διέλευσης του ρευστού)
(πάλι με έκανες να μιλήσω πρόστυχα...) :blush:

npat
09/04/2009, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Αυτό που συμβαίνει αυτή την στιγμή με την ανάρτηση είναι ότι έχουμε προφορτίσει αρκετά το ελατήριο. Έτσι επειδή αυτό είναι και προοδευτικής σκληρότητας, το έχουμε κάνει όχι μόνο να δουλεύει με αρκετή πίεση αλλά να είναι και πιο σκληρό. Έτσι όλη μας η ανάρτηση είναι αρκετά σκληρή. Άρα είναι ικανή να διαβάζει και να απορροφά λιγότερο τις μκροανωμαλίες του δρόμου και δουλεύει καλύτερα μόνο όταν πιέζεται αρκετά.

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες. Μπορεί πράγματι να είναι έτσι.

Αυτό, όμως, μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι για να δουλέψει η (συγκεκριμένη ανάρτηση, στο συγκεκριμένο μηχανάκι) στην "καλή" της περιοχή πρέπει να δώσουμε αρκετό στατικό sag. Σίγουρα περισσότερο από τα 5-10mm που τυπικά προτείνεται ως η σωστή τιμή για street μηχανάκια.

Πρέπει, δηλαδή, να ρυθμίσουμε την προφόρτιση ώστε το στατικό sag να έρθει πιο κοντά στα 17mm (που είναι το ανώτερο όριο που προτείνει ο κατασκευαστής) πιθανότατα και ακόμη περισσότερο.

Αυτό ήταν η απορία μου εξ' αρχής: Ισχύει το τυπικό "5-10mm στατικό sag" που προτείνεται για street μηχανάκια, ακόμη και σε προοδευτικά ελατήρια, ή σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να δώσουμε αρκετά περισσότερο στατικό sag.

Για να το πω και αλλιώς: Αν μειώσω την προφόρτιση στο μισό από ότι την έχω ή στα 2/3 (από 22mm στα 15mm), τότε---είμαι σχεδόν σίγουρος---το στατικό sag θα γίνει αρκετά μεγαλύτερο από 20mm. Είναι νορμάλ αυτό? Αν ναι, τότε θέλω τόσο πολύ στατικό sag επειδή χρησιμοποιώ προοδευτικό ελατήριο?

SeNNinhA
09/04/2009, 14:37
Θεωρώ ότι πρέπει να είναι έτσι όπως τα λες για τα προοδευτικά ελατήρια.

Η ουσία του προοδευτικού ελατηρίου είναι ότι είναι πιο μαλακό στην αρχή της διαδρομής του και σκληραίνει όσο συμπιέζεται. Με αυτόν τον τρόπο, όντας πιο μαλακό από ενα γραμμικό στην αρχή, απορροφά καλύτερα τις μικροανωμαλίες του δρόμου παραμένοντας σφιχτό στα δύσκολα.

Εφόσον λοιπόν ενα προοδευτικό ελατήριο είναι πιο μαλακό στην αρχή της διαδρομής του από ενα γραμμικό τότε είναι λογικό να αναμένεις ενα μεγαλύτερο SAG και στατικό και δυναμικό από αυτό.

Το πόση διαφορά βέβαια αναμένεις να έχεις δεν το ξέρω.

stefanos
09/04/2009, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Για να το πω και αλλιώς: Αν μειώσω την προφόρτιση στο μισό από ότι την έχω ή στα 2/3 (από 22mm στα 15mm), τότε---είμαι σχεδόν σίγουρος---το στατικό sag θα γίνει αρκετά μεγαλύτερο από 20mm. Είναι νορμάλ αυτό? Αν ναι, τότε θέλω τόσο πολύ στατικό sag επειδή χρησιμοποιώ προοδευτικό ελατήριο?

Γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο εφόσον ο άνθρωπος σου είπε να μειώσεις την προφόρτιση 2mm ώστε να πάς σε στατικό 15?:confused:

npat
09/04/2009, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο εφόσον ο άνθρωπος σου είπε να μειώσεις την προφόρτιση 2mm ώστε να πάς σε στατικό 15?:confused:

Δεν θα κάνω κάτι τέτοιο. Απλά προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει. Αυτό που λέω είναι ότι και 2mm να την μειώσω, πάλι θα έχω μπόλικη προφόρτιση (από τα 22mm, θα πάω στα 20mm). Αν, δηλαδή, ήταν να (όχι ότι θα) την φέρω κοντά στα 11mm που είχε η ανάρτηση στο κουτί της---και που ο Γιάννης φαίνεται να θεωρεί ότι είναι η "φυσιολογική" περιοχή της---τότε το στατικό sag θα γινόταν πολύ μεγάλο.

stefanos
09/04/2009, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
[b]τότε το στατικό sag θα γινόταν πολύ μεγάλο.

Σωστά. Πάντως τα hyperpro για το xr κατά τα γούστα μου είναι μάλλον σκληρά, διαβάζουν βέβαια πολύ καλά, δεν βυθίζεται το μπροστινό όπως με τα μαμά, αλλά μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι για οδηγούς που ξέρουν να κάνουν άλματα:p . και επείσης μπήκαν με sag μεγαλύτερο απο το μαμίσιο, όπως και λιγότερο λάδι στο μπροστινό (κατά τις οδηγείες τους πάντα).

dirtbird
09/04/2009, 19:01
Ρε Νίκο.....

Αφού αυτά που σου απάντησα στην αρχή σου είπε και ο χαζο-Ολλανδός*, τι το θές και τη συνεχίζεις τη συζήτηση? :mad: :mad:

2 μέρες έλλειψα το γ@μημένο και έχει γεμίσει και το μειλ μου με το
Απάντηση στο μήνυμα 'Ρύθμιση πίσω ανάρτησης (προφόρτιση) και έχω χοντρή φασίνα......




*εκτός από το να μειώσεις απόσβεση επαναφοράς που εν πρώτοις δείχνει σωστό (στρειτ φοργουορντ) αλλά αν βάλουμε στη μέση και τα σημεία χαμηλής πίεσης των μονοσωλήνιων αποσβεστήρων και τα απολύτως 'επίπεδο' των δρόμων μας, η φάση γίνεται λίγο πούστικη... :winka:
** Μόνο να χαρείς μη το συζητήσεις και αυτό με το γεράνθρωπα γιατί θα πάθει καμμιά σπηλαίωση άνευ προηγουμένου.... :bigcry: :bigcry: :smokin:

THEOD
09/04/2009, 22:29
Εγώ πάντως την στιγμή που τα προτεινόμενα και "τυποποιημένα" νούμερα sag δεν με ικανοποιούν στην πράξη, θα πειραματιζόμουνα έξω από αυτά και εντελώς trial & error.....

Ασχέτως αριθμών θα προσπαθούσα εμπειρικά πρώτα με την προφόρτιση και μετά με την απόσβεση (αν η προφόρτιση δεν ρυθμιστεί σωστά τίποτα δεν θα δουλέψει σωστά) να κάνω την ανάρτηση αρκετά απορροφητική ώστε ο πίσω τροχός να βρεί πρόσφυση....
Αν τα κατάφερνα ποσώς θα με ένοιαζε αν το sag είναι 5 ή 10 ή 20....

npat
10/04/2009, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
[B]
Μόνο να χαρείς μη το συζητήσεις και αυτό με το γεράνθρωπα γιατί θα πάθει καμμιά σπηλαίωση άνευ προηγουμένου....

Όσο και αν αισθάνομαι κάπως που το λέω, ο παλιάνθρωπας τελικά είχε δίκιο...

Πάμε για σκληρότερo ελατήριo (φυσικά υπάρχουν ότι λογιό θες). Ελπίζω μόνο να βγάλω άκρη με τον εδώ αντιπρόσωπο / πωλητή...

Περισσότερες λεπτομέρειες, σύντομα.

:wave2:

dirtbird
10/04/2009, 01:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
....
Πάμε για σκληρότερo ελατήριo (φυσικά υπάρχουν ότι λογιό θες). Ελπίζω μόνο να βγάλω άκρη με τον εδώ αντιπρόσωπο / πωλητή...
......
:wave2:

Mάλλον είσαι στην αρχή του κύκλου σου....:o

Εύχομαι γρήγορη εμμηνόπαυση...:D :D (και κανα Ohlins....) ;)

npat
10/04/2009, 05:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Mάλλον είσαι στην αρχή του κύκλου σου....:o

Εύχομαι γρήγορη εμμηνόπαυση...:D :D (και κανα Ohlins....) ;)

Γέρο μιλάς με γρίφους...

:confused:

dirtbird
10/04/2009, 06:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Γέρο ...

:confused:

Θα'θελες.....:)

Στράβωσα δισκόπλακα για πρώτη φορά στα 20+ χρόνια dirt biking και κόντεψα να φάω τα μούτρα μου σε κατηφορικό πετρινο-σκαλομονοπάτι.... :D :D

mpou
10/04/2009, 06:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Γέρο μιλάς με γρίφους...

:confused:

Ο "κύκλος" μην και είναι ο κύκλος αναζήτησης σωστής ανάρτησης?
Η "εμμηνόπαυση" μην είναι όταν κατασταλάξεις με ποια ανάρτηση/settings είσαι ευχαριστημένος?

Αν ναι, τότε μάλλον διάλεξες λάθος μάρκα

Άκου τον, και αυτός στα ίδια "κυβικά" παίζει :alien: