PDA

View Full Version : 130 αντι 120 και 190 αντι 180



iosif
09/04/2009, 08:44
Συν -κολλημενοι σφηκοφιλοι

διαθετω χορνετάκι του 05 (με χρυσα πηρουνια τρωμε)

αδελφος φιλος μου παραχωρει τα λαστιχα της R1 του δουλεμενα μια μερα στα σερρας (ελαφρως φαγωμενα μονο στα πλαινα).
το θεμα: ειναι 190 και 130 (πισω -μπρος) αντι για 180-120

ρωτωντας μηχανικο (εγγυημενα αξιοπιστο, εργοστασιακο της γιαμαχα) απαντα οτι "δεν εχεις κανενα προβλημα για πολιτικη χρηση, θαχεις και μεγαλυτερη σταθεροτητα ειναι οκ και καλυτερα απο της μαμας που φοραει το μηχανακι"


ετσι και αλλιως ηθελα να αλλαξω λαστιχα-πηγαινα για τα Μ3 αλλα αν μου κανουν αυτα θαναι φάιν (να γλυτωσουμε και κανα φραγκο!)


να ρωτησω και τις αποψεις σας?????

sapila racing
09/04/2009, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif



να ρωτησω και τις αποψεις σας?????

Η άποψή μου είναι να μην τα βάλεις.
Το 190 στη ζάντα σου που ειναι 5,5 ίντσες θα κανει περίεργη κορώνα και θα είναι οτι ναναι.
Το λάστιχο αυτό προορίζεται για ζάντα 6 ιντσών.

Για το εμπρος κατι λάθος εχετε κάνει, γιατί 130 δεν είναι με τίποτα. 120 είναι.

Κατα τα άλλα, τα λάστιχα που προέρχονται απο την πίστα εχουν λίγο πολύ φάει τα ψωμιά τους.
Ενα πισινό 180ρι CorsaIII το αλλάζω αυτες τις μέρες γιατί δεν πατάει κάτ ωμε τίποτα μετα απο μερικά track days, κι αε εχει αρκετό πέλμα ακόμα διαθεσιμο. Απλά εχει γίνει κούτσουρο.

Αυτα.

Επίσης να ξέρεις οτι αυον τον καιρό μπορείς να πάρεις καινούρια super λάστιχα μπρος πίσω με κατω απο 250 Ευρω.
Πχ CorsaIII 120/180 με 240 Ευρω με τα μεταφορικά στο σπίτι σου από το www.mandp.co.uk

Sabre
09/04/2009, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif

ρωτωντας μηχανικο (εγγυημενα αξιοπιστο, εργοστασιακο της γιαμαχα) απαντα οτι "δεν εχεις κανενα προβλημα για πολιτικη χρηση, θαχεις και μεγαλυτερη σταθεροτητα ειναι οκ και καλυτερα απο της μαμας που φοραει το μηχανακι"

να ρωτησω και τις αποψεις σας?????


Μην αλλάξεις διάσταση .

Το ότι ένα ακατάλληλο λάστιχο (απο πλευράς διαστάσεων) είναι καλύτερο απο τις τσιμεντόπλακες που φοράει το hornet σαν λάστιχα πρώτης τοποθέτησης απο το εργοστάσιο δέν λέει τίποτα.

Τι λάστιχα φοράς τώρα?

iosif
09/04/2009, 10:18
της μαμας φοραω τα μισλεν
τα οποια ακομα πανε καλα(βγαζουν καλοκαιρι) -μπορω να πω οτι με το χρονο εφτιαξαν!!!!

SeNNinhA
09/04/2009, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Η άποψή μου είναι να μην τα βάλεις.
Το 190 στη ζάντα σου που ειναι 5,5 ίντσες θα κανει περίεργη κορώνα και θα είναι οτι ναναι.
Το λάστιχο αυτό προορίζεται για ζάντα 6 ιντσών.

Για το εμπρος κατι λάθος εχετε κάνει, γιατί 130 δεν είναι με τίποτα. 120 είναι.

Κατα τα άλλα, τα λάστιχα που προέρχονται απο την πίστα εχουν λίγο πολύ φάει τα ψωμιά τους.
Ενα πισινό 180ρι CorsaIII το αλλάζω αυτες τις μέρες γιατί δεν πατάει κάτ ωμε τίποτα μετα απο μερικά track days, κι αε εχει αρκετό πέλμα ακόμα διαθεσιμο. Απλά εχει γίνει κούτσουρο.

Αυτα.

Επίσης να ξέρεις οτι αυον τον καιρό μπορείς να πάρεις καινούρια super λάστιχα μπρος πίσω με κατω απο 250 Ευρω.
Πχ CorsaIII 120/180 με 240 Ευρω με τα μεταφορικά στο σπίτι σου από το www.mandp.co.uk


:a18: :a3:

iosif
09/04/2009, 11:00
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
για τις παρατησρησεις και τις συμβουλες σας

μαλλον θα " παιξω " λιγο να δω πως πατανε και βλεπουμε, ισως παρω καινουργια ίσως περιμενω να εξαντλησω τα μισλεν.
θενκς ενιγουει!

iosif
04/05/2009, 11:02
επανερχομαι

τα δοκιμασα και το αποτελεσμα:
λογω ψηλης κορωνας το μηχανακι πηγαινε "φτερο στον ανεμο" ενω οντως τα λαστιχα "βυζαιναν" την ασφλατο με καλο κρατημα. ηθελαν ομως πολυ δουλεια να καθαρισουν στα πλαινα και ναρθει στα ιδα του το πισινο

ετσι τα εβγαλα
μιλώντας με τον "μαστορα" μου προτεινε καποια λαστιχακια για τη δική μου χρήση (95% ανοιχτος δρομος με στροφιλικια επαρχιακα και εθνικο δίκτυο)
και λεω να βαλω METZELER ΣΕΙΡΑ Ζ3 ή Z4
ΤΑΧΕΙ ΦΟΡΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Ή ΈΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΦΗΚΟΦΙΛΟΣ?

byron
04/05/2009, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
μιλώντας με τον "μαστορα" μου προτεινε καποια λαστιχακια για τη δική μου χρήση (95% ανοιχτος δρομος με στροφιλικια επαρχιακα και εθνικο δίκτυο)
και λεω να βαλω METZELER ΣΕΙΡΑ Ζ3 ή Z4
ΤΑΧΕΙ ΦΟΡΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Ή ΈΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΦΗΚΟΦΙΛΟΣ?

Τα Ζ αν δεν κάνω λάθος είναι καθαρά τουριστικό λάστιχο. Αν θέλεις να πας σε Metzeler καλύτερα να προτιμήσεις το Μ3 που είναι εξαιρετικό σε στροφιλίκι και πολύ καλό ακόμα και σε πίστα. Στα ++++ του ότι βγάζει αρκετά χλμ (10.000+)

iosif
26/05/2009, 12:13
τελικα εβαλα τα Μ1 της ΜΕΤΖΕΛΕΡ με 320 ευρω και πατανε πολυ καλα

για την δικη μου χρηση (εθνικη οδος και ανοιχτα κομματια 70%, 20& βουνισιες στροφες, 10% πολη) αποδυκνυονται αριστα