PDA

View Full Version : Επιλογή naked (δύσκολη υπόθεση)



karbon
09/04/2009, 20:02
Ducati Monster 696 -Triumph Street Triple-HONDA CB600-Z750-shiver aprilia..........

Γειά σας, θέλω να μπω στην κατηγορία των naked απο on - off και εχω το γνωστό πρόβλημα της επιλογής " ακούω διάφορα - ολα μου αρεσουν - δεν μπορώ να αποφασίσω"

Μου αρεσει αρκετά το ducati αλλά ημουν πάντα ιάπωνας τι λέτε;

TROOPER
09/04/2009, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από karbon
Ducati Monster 696 -Triumph Street Triple-HONDA CB600-Z750-shiver aprilia..........

Γειά σας, θέλω να μπω στην κατηγορία των naked απο on - off και εχω το γνωστό πρόβλημα της επιλογής " ακούω διάφορα - ολα μου αρεσουν - δεν μπορώ να αποφασίσω"

Μου αρεσει αρκετά το ducati αλλά ημουν πάντα ιάπωνας τι λέτε;

:a18:

SVX
09/04/2009, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από karbon
Ducati Monster 696 -Triumph Street Triple-HONDA CB600-Z750-shiver aprilia..........

Γειά σας, θέλω να μπω στην κατηγορία των naked απο on - off και εχω το γνωστό πρόβλημα της επιλογής " ακούω διάφορα - ολα μου αρεσουν - δεν μπορώ να αποφασίσω"

Μου αρεσει αρκετά το ducati αλλά ημουν πάντα ιάπωνας τι λέτε;


TST 3ple για να ξεχωριζεις ΣΑ ΤΗ ΜΥΓΑ μες στο ΓΑΛΑ :a30:


160808

nik7119
09/04/2009, 20:08
gsr 600

MikeG
09/04/2009, 20:10
Triumph Street Triple


Με Arrow 3 σε 1 :smokin:


160810

castoras
09/04/2009, 20:11
Η δική μου επιλογή θα ήταν aprilia,από τη στιγμή όμως που μιλάμε για τη δική σου και δηλώνεις ιάπωνας,μάλλον το HONDA θα ήταν καλύτερη επιλογή!!:wave2: :wave2:

MikeG
09/04/2009, 20:16
Αν και δεν είναι το 3 σε 1...

όμως είναι κ@βλ@




:beer: :beer:


160811

p@nos
09/04/2009, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
TST 3ple για να ξεχωριζεις ΣΑ ΤΗ ΜΥΓΑ μες στο ΓΑΛΑ :a30: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

golis
09/04/2009, 20:22
Triumph Street Triple

byron
09/04/2009, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από karbon
Ducati Monster 696 -Triumph Street Triple

Μεταξύ των δύο

devil's animal
09/04/2009, 20:37
Triumph Street Triple
:smokin:

gcrook
09/04/2009, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Η δική μου επιλογή θα ήταν aprilia,από τη στιγμή όμως που μιλάμε για τη δική σου και δηλώνεις ιάπωνας,μάλλον το HONDA θα ήταν καλύτερη επιλογή!!:wave2: :wave2:

Gamw ta ergaleia auto to Honda.Krima pou bgazei mono ena mhxanaki auti h Honda, to Honda.Tha mporouse na bgazei kai alla Honda, alla Honda einai auth.:hypnotize :hypnotize

MikeG
09/04/2009, 20:40
:smokin:


160812

MikeG
09/04/2009, 20:41
:smokin: :smokin:


160813

SVX
09/04/2009, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Triumph Street Triple
Με Arrow 3 σε 1 :smokin:


:o zzzzzzzzzzzzzzzZZZZZZZZZZZAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAARD!!! :a016:


160814

spiridaus
09/04/2009, 20:45
Ήμουν και εγώ σε αναζήτηση naked.

Για λόγους εμφάνισης και μόνο , το street triple τo έχω απορρίψει. Μου θυμίζει το ρομποτάκι απτο "και τα ρομποτ τρελάθηκαν"!

Aπορώ πως το προτείνετε όλοι!!

castoras
09/04/2009, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Gamw ta ergaleia auto to Honda.Krima pou bgazei mono ena mhxanaki auti h Honda, to Honda.Tha mporouse na bgazei kai alla Honda, alla Honda einai auth.:hypnotize :hypnotize

:lol: :lol: :lol: Αφού έχει γράψει ρε για το cb!!!Για να μην το ξαναγράφω!!! :lol: :lol: :lol:

Tpap
09/04/2009, 21:20
Εσείς οι υπόλοιποι,

θα μου πείτε τι έχετε πάθει και γεμίσατε το πόστ του παιδιού με τις εγλέζικες παπαριές....?

:confused: :confused: :sick:

gcrook
09/04/2009, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
:lol: :lol: :lol: Αφού έχει γράψει ρε για το cb!!!Για να μην το ξαναγράφω!!! :lol: :lol: :lol:

Ρε γμτ ουτε να παρεξηγηθουμε δεν μπορουμε πια.:lol: :beer:

george72
09/04/2009, 21:22
συγκριτικο τεστ μεταξυ

ducati S2R
kawasaki Z 750
honda HORNET 600
yamaha FZ6
triumph SPEED TRIPLE

περιοδικο ΜΟΤΟ τευχος 355 Σεπτεμβριος 05

:beer:


160816

byron
09/04/2009, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από george72
συγκριτικο τεστ μεταξυ

ducati S2R
kawasaki Z 750
honda HORNET 600
yamaha FZ6
triumph SPEED TRIPLE

περιοδικο ΜΟΤΟ τευχος 355 Σεπτεμβριος 05

:beer:

καλά τα λες George, αλλά μιλάς για πριν 4 χρόνια. S2R, Hornet, Z είναι τα παλιά. Το δε Speed Triple δεν υπήρχε καν τότε.

el_hymador
09/04/2009, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
Ήμουν και εγώ σε αναζήτηση naked.

Για λόγους εμφάνισης και μόνο , το street triple τo έχω απορρίψει. Μου θυμίζει το ρομποτάκι απτο "και τα ρομποτ τρελάθηκαν"!

Aπορώ πως το προτείνετε όλοι!!


Για λογους αποδοσης και μονο θα πρεπει να οδηγησεις ενα!

:wave2:

road spirit
09/04/2009, 22:58
με σειρά προτίμησης :

1. triumph
2. honda hornet
3... δέν έχει :lol:
..
..
..
- (μείον) άπειρο : shiver :lol:

EVI
09/04/2009, 23:23
δεν ειναι μονο οτι ειναι ''γυμνα'' εχουν διαφορες μεταξυ τους αυτες οι μοτοσυκλετες σε ιπποδυναμη κυβικα κυλινδρους διαφορα στο κινιτιρα τους στις στροφες τους (που σου δινει την ιπποδυναμη) οι τελικες στα γυμνα δε μου λενε τιποτα διοτι ποσο και ποτε θα τις πιασεις οσο σβερκο και να εχεις

μετα εχει διαφορα στην μεταπωλητικη τους αξια εαν σε ενδοιαφερει κατι τετοιο να το σκευτεις (εμενα πρωσοπικα ποτε δεν με ενδοιεφερε αν θα το παντρευτω μετα η οχι αυτο που θελω αλλα ειναι ενα κριτηριο και αυτο)

δεν θα μιλησω για σερβις και αντιπρωσοπειες γιατι ολες λιγο πολυ στην Ελλαδα εχουν τα προβληματα τους παντως εχωντας απριλια (και γαμανε) αυτη ειναι η πιο προβληματικη εταιρεια απο θεμα αντιπρωσοπειας και συνεργειων ΔΥΣΤΥΧΩΣ

κοιτα να δεις τι οδηγος εισαι που το πας (ευρος στροφων) περισσοτερο (αλλιως παει το 2κυλινδρο αλλιως το 3κυλινδρο αλλιως το 4κυλινδρο) και φυσικα ποιο σου αρεσει περισσοτερο να καβαλας!

σκεψου που θα πας και τι θα κανεις πως θες να οδηγεις βρες αυτο που πλησιαζει περισσοτερο σε σενα και σου αρεσει πιο πολυ

και καλα ταξιδια

μην περιμενεις να σου πουμε ΠΑΡΕ ΑΥΤΟ Η ΕΚΕΙΝΟ γιατι ο καθενας εχει τις προτειμεις του και τα κολληματα του

αυτα απο μενα.

karbon
09/04/2009, 23:39
gia το ducati τι λετε; μόνο σε εμένα αρέσει;
έχετε ακούσει για μικροπροβλήματα;
ειχαν καλεσει καποια για ελεγχο στα καλώδια γιατί δεν ηταν πιασμένα καλά.......
τυχαίο γεγονός ή ..............

karbon
09/04/2009, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
δεν ειναι μονο οτι ειναι ''γυμνα'' εχουν διαφορες μεταξυ τους αυτες οι μοτοσυκλετες σε ιπποδυναμη κυβικα κυλινδρους διαφορα στο κινιτιρα τους στις στροφες τους (που σου δινει την ιπποδυναμη) οι τελικες στα γυμνα δε μου λενε τιποτα διοτι ποσο και ποτε θα τις πιασεις οσο σβερκο και να εχεις

μετα εχει διαφορα στην μεταπωλητικη τους αξια εαν σε ενδοιαφερει κατι τετοιο να το σκευτεις (εμενα πρωσοπικα ποτε δεν με ενδοιεφερε αν θα το παντρευτω μετα η οχι αυτο που θελω αλλα ειναι ενα κριτηριο και αυτο)

δεν θα μιλησω για σερβις και αντιπρωσοπειες γιατι ολες λιγο πολυ στην Ελλαδα εχουν τα προβληματα τους παντως εχωντας απριλια (και γαμανε) αυτη ειναι η πιο προβληματικη εταιρεια απο θεμα αντιπρωσοπειας και συνεργειων ΔΥΣΤΥΧΩΣ

κοιτα να δεις τι οδηγος εισαι που το πας (ευρος στροφων) περισσοτερο (αλλιως παει το 2κυλινδρο αλλιως το 3κυλινδρο αλλιως το 4κυλινδρο) και φυσικα ποιο σου αρεσει περισσοτερο να καβαλας!

σκεψου που θα πας και τι θα κανεις πως θες να οδηγεις βρες αυτο που πλησιαζει περισσοτερο σε σενα και σου αρεσει πιο πολυ

και καλα ταξιδια

μην περιμενεις να σου πουμε ΠΑΡΕ ΑΥΤΟ Η ΕΚΕΙΝΟ γιατι ο καθενας εχει τις προτειμεις του και τα κολληματα του

αυτα απο μενα.

karbon
09/04/2009, 23:46
φίλε evi δεν κάνω πολλά ταξίδια
θέλω να κάνω και τις δουλειες μου στην πόλη ευκολα
και μαλλον πρέπει να παραδεκτώ ότι πλέον δεν το πατάω και πολυ
επίσης δεν μου αρεσει να μαστορευω και θα ηθελα να μην πολυγνωρίζω τα συνεργεια για βλάβες
η προσωπικη σου γνωμη ποια ειναι;

EVI
09/04/2009, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από karbon
φίλε evi δεν κάνω πολλά ταξίδια
θέλω να κάνω και τις δουλειες μου στην πόλη ευκολα
και μαλλον πρέπει να παραδεκτώ ότι πλέον δεν το πατάω και πολυ
επίσης δεν μου αρεσει να μαστορευω και θα ηθελα να μην πολυγνωρίζω τα συνεργεια για βλάβες
η προσωπικη σου γνωμη ποια ειναι;

fazer , Ζ , Hornet

αφου θελεις την γνωμη μου και κοιτα για τα μπικινι δλδ τα ημι φερινγκ (fazer και Zs )

φιλΗ ειμαι :winka:

:beer:

TROOPER
09/04/2009, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ρε γμτ ουτε να παρεξηγηθουμε δεν μπορουμε πια.:lol: :beer:

απλα δεν εχεις το know how αγορι μου :winka:

:wave2:

darnak
10/04/2009, 00:00
εχω πιει τσαγακι-φαναρακι φαναρακι-απτο μικρο το χορνετακι-που νομιζα οτι ητανε το 900ρακι(γιο)

geotriada
10/04/2009, 06:04
απο οτι σε "κοβω" πας για japan.....

εγω σου προτεινω το κατωθι ,το οποιο πωλειται οπως ειναι επιπλομενο:wave2:


160836

SVX
10/04/2009, 06:09
:mad: Κανεις δεν ειπε τιποτες για τσ' Αμερικανοι...... ομως.... :mad:


160837

byron
10/04/2009, 06:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:mad: Κανεις δεν ειπε τιποτες για τσ' Αμερικανοι...... ομως.... :mad:


Σωστά....έπρεπε να μπεί στα 600άρια το παραπάνω για να έχει κάποια τύχη :p

DAN_DAN
10/04/2009, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από karbon
........ αλλά ημουν πάντα ιάπωνας τι λέτε;

Καμιά διάθεση για αντιπαράθεση με κανέναν, αλλά:

Σ' απογοήτευσαν ποτέ οι ιάπωνες? ;)

harvester
10/04/2009, 07:37
εγω στην θεση σου θα επαιρνα το πιο γρηγορο, το πιο ομορφο και το πιο αξιοπιστο


160840

kalgeorge
10/04/2009, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
TST 3ple για να ξεχωριζεις ΣΑ ΤΗ ΜΥΓΑ μες στο ΓΑΛΑ :a30:

re mlk mitso tin paleueis katholou ? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sapila racing
10/04/2009, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
εγω στην θεση σου θα επαιρνα το πιο γρηγορο, το πιο ομορφο και το πιο αξιοπιστο


Κι έλεγα ποιός θα πεταχτεί να υπερασπιστεί τα Ζ :lol:

Θες να πεις το πιο βαρύ, και πιο αργό της παρέας εεε?

παλι την πάτησε ενας σημερα το πρωι με ενα Z750S :rotflmao: :rotflmao:

SvsGreek
10/04/2009, 09:33
Φιλε μου θα καταθεσω μια αντικειμενικη αποψη καθοτι δεν τραβαω ιδιαιτερο κολλημα με καποιο απο αυτα τα μοντελα κ θα γραψω ελευθερα.

- Hornet
Κλασικο μηχανακι honda, τα κανει ολα κ πουλειται κ πιο ευκολα απο ολα (πολυ σημαντικο).
Δεν εχει ουτε την ομορφια, ουτε το στησιμο, ουτε το κατι "εξτρα" για να σε εξηταρει. Ομως μιας κ ειναι μεσαια κατηγορια αυτο πουσε νοιαζει ειναι να μεταπηδησεις αργοτερα στην μεγαλη κατηγορια ευκολα, κ εδω ακριβως κερδιζει.

- Ducati Monster 696
Αγοραζεις ονομα. Βλεπεις οι ducatistoi δυσκολα αλλαζουν την εταιρια αυτη. Δεν προκειται να σου βγαλει τπτ, αλλα απο την αλλη δεν θα σε ξετρελανει κιολας. Υπαρχει κ το θεμα με τα εξτρα, που στην εν λογω εταιρα αν αρχιζεις να βαζεις...κλαψτα χαραλαμπε. Καλουτσικη μεταπωληση

-Z750
Βαρυ, τιμιο, αξιοπιστο. Ειναι κλασικο heavy industries kawasaki . Το 2ο ατομο δυνοπαθει....αν κ απο οσα γραφεις μονο το Honda κερδιζει σε αυτον τον τομεα. Οχι κ η καλυτερη ποιοτητα σε μηχανη.

-Triumph Street Triple
Κουκλι, γρηγορο, μοιαζει κολοφτιαγμενο ηδη. Αλλα.....triumph. Μεταπωληση για το αναθεμα, αξιοπιστια κατω του ducati, αν κ παλι δεν παρουσιαζουν κ τπτ σημαντικο. Ή το λατρευεις ή το μισεις, δεν υπαρχει μεση λυση. Σιγουρεψου πριν το παρεις οτι το λατρευεις.

-shiver aprilia
ΜΑΚΡΑΝ το πιο ομορφο της κατηγοριας στα ματια μου. ΑΛΛΑ aprilia....δυστυχως, χωρις μεταπωληση, χωρις σωστο after sales service. Εγω αυτο θα επερνα απο ολα...αλλα μεταχειρισμενο, γιατι καινουριο αντε να το δωσεις μετα..θα χασεις ενα καρο λεφτα.


ΥΓ. Προσωπικα θα τσιμπουσα ενα SV650S μεταχειρα. Ειναι ΟΤΙ καλυτερο εχει βγει ποτέ στην μεσαια κατηγορια. Μεγααααλο σχολειο αυτο το μηχανακι...στριψιμο, κρατημα, ροπη. Αλλα γουστα ειναι αυτα.

Nostradamus
10/04/2009, 09:38
Αν και εχω GSR το triple που το εχει φιλος (για την ακριβεια φιλη :) ) ειναι απλα απιστευτο.. Το μονο κακο του για μενα ειναι οτι ειναι πολυ μικροκαμωμενο..Στα μεσαια "γυμνα" νομιζω πως ειναι απλα κορυφαιο!!

harvester
10/04/2009, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SvsGreek



ΥΓ. Προσωπικα θα τσιμπουσα ενα SV650S μεταχειρα. Ειναι ΟΤΙ καλυτερο εχει βγει ποτέ στην μεσαια κατηγορια. Μεγααααλο σχολειο αυτο το μηχανακι...στριψιμο, κρατημα, ροπη. Αλλα γουστα ειναι αυτα.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

harvester
10/04/2009, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Κι έλεγα ποιός θα πεταχτεί να υπερασπιστεί τα Ζ :lol:

Θες να πεις το πιο βαρύ, και πιο αργό της παρέας εεε?

παλι την πάτησε ενας σημερα το πρωι με ενα Z750S :rotflmao: :rotflmao:
εισαι τυχερος που το εδωσα το z750s γιατι δεν θα σεβομουν την ηλικια σου:lol: :lol:

SeNNinhA
10/04/2009, 09:46
Θα προτείνω τα πιο FUN της παρέας και τα μοναδικά που σου αρέσει να τα χαζεύεις.

1) TRIUMPH γιατί έχει τον καλύτερο κινητήρα και στήσιμο. Δεν είναι το πιο όμορφο αλλά είναι το πιο μοναδικό σε όψη και προσωπικά μου αρέσει

2) DUCATI γιατί είναι το 2ο πιο FUN της παρέας και μακράν το πιο όμορφο.

Από τα υπόλοιπα θα πήγαινα με

3) APRILIA γιατί είναι ομορφο κυρίως αλλά η απόδοσή του δεν εξιτάρει δυστυχώς. Η εταιρεία και η μηχανή είναι μια χαρά και μην ακούς τον κόσμο που μόν φήμες έχει ακούσει. Εγώ είχα το TUONO στην κακή περίοδο της εταιρείας στην Ελλάδα και είχα πολύ καλύτερο service και εξυπηρέτηση από κάτι Honda κλπ.

4) Ζ750 γιατί αν και το πιο παλιό και πιο βαρύ εξακολουθεί να μου αρέσει το Brutal στύλ του. Άλλωσε οι απόλυτες επιδόσεις δεν μετράνε και πολύ σε ενα γυμνό αλλά η αίσθηση.

5) HONDA . Τελευταίο μόνο και μόν για την ξενέρωτη αίσθηση και σχεδιασμό σε σχέση με τα άλλα.

harvester
10/04/2009, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Θα προτείνω τα πιο FUN της παρέας και τα μοναδικά που σου αρέσει να τα χαζεύεις.


4) Ζ750 γιατί αν και το πιο παλιό και πιο βαρύ εξακολουθεί να μου αρέσει το Brutal στύλ του. Άλλωσε οι απόλυτες επιδόσεις δεν μετράνε και πολύ σε ενα γυμνό αλλά η αίσθηση.
.
ποσο παλιο ειναι το z δηλαδη?

harvester
10/04/2009, 09:51
υπαρχει και αυτο


160843

makis206
10/04/2009, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
υπαρχει και αυτο

Kι αυτό !:evil:


:lol:


160844

SeNNinhA
10/04/2009, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
ποσο παλιο ειναι το z δηλαδη?

Βγήκε το 2003. Πόσο παλιό θέλεις να είναι δηλαδή? Άλλωστε α) είπα ότι είναι το πιο παλιό και β) είπα ότι δεν έχει και τόσο σχέση αυτό σε ενα γυμνό μοντέλο.

harvester
10/04/2009, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Βγήκε το 2003. Πόσο παλιό θέλεις να είναι δηλαδή? Άλλωστε α) είπα ότι είναι το πιο παλιό και β) είπα ότι δεν έχει και τόσο σχέση αυτό σε ενα γυμνό μοντέλο.
μηπως το 2007 βγηκε καινουριο?
μηπως του βαλανε ανεστραμενο μποστινο, μαργαριτες δισκοπλακες, νεα εδρασε του κινητηρα για μειωσει των κραδασμων, νεο πισω αμορτισερ, ακτινικη τρομπα, πιο γραμμικο κινητηρα?

spyro
10/04/2009, 11:51
2 λέξεις:


test drive .......... ΟΛΑ!!!





















μετα θα ξερεις απο μονος σου οτι το καλυτερο ειναι το street triple




:D

harvester
10/04/2009, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
2 λέξεις:






μετα θα ξερεις απο μονος σου οτι το καλυτερο ειναι το street triple




:D
η μπορει να παρει οποιοδηποτε ss τρακαρισμενο να του βαλει και ενα φαναρι απο παπι και να κανει αντιστοιχο γυμνο σε καθε εταιρια :rotflmao: :rotflmao:

MitsosNaked
10/04/2009, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από SvsGreek


-Triumph Street Triple
Κουκλι, γρηγορο, μοιαζει κολοφτιαγμενο ηδη. Αλλα.....triumph. αξιοπιστια κατω του ducati,


Μιλάς από προσωπική εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα;

SeNNinhA
10/04/2009, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
μηπως το 2007 βγηκε καινουριο?
μηπως του βαλανε ανεστραμενο μποστινο, μαργαριτες δισκοπλακες, νεα εδρασε του κινητηρα για μειωσει των κραδασμων, νεο πισω αμορτισερ, ακτινικη τρομπα, πιο γραμμικο κινητηρα?

Αυτά που λες είναι απλά βελτιώσεις ενός μοντέλου και κινητήρα παλαιάς σχεδίασης. Αυτή η διαδικασία ισχύει για όλες τις μηχανές και γίνεται κάθε χρόνο ή κάθε 2 χρόνια συνήθως. Αυτό δεν σημαίνει ότι η βασική σχεδίαση του πλαισίου-κινητήρα-εμφάνισης δεν είναι παλιά. Μάλιστα είναι κατα βάση βελτιώσεις που μπορείς να κάνεις ακόμη και μόνος σου.

Νέο μοντέλο σημαίνει ΝΕΟ. Νέα σχεδίαση, νέος κινητήρας, νέο πλαίσιο. ΌΛΑ μαζί ή τουλάχιστον ενα από αυτά κατ'ελάχιστο. Τίποτε από αυτά δεν ισχύει για το Ζ. Παρ'όλα αυτά εμένα μου αρέσει και εκεί έγκειται νομίζω και η αξία του. Στην διαχρονικότητά του. Τα καλά μοντέλα ποτε δεν χάνονται με το πέρασμα του χρόνου. Και το Ζ έχει αποδείξει ότι είναι ενα διαχρονικό μοντέλο.

jorgevaldano
10/04/2009, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA

Νέο μοντέλο σημαίνει ΝΕΟ. Νέα σχεδίαση, νέος κινητήρας, νέο πλαίσιο. ΌΛΑ μαζί ή τουλάχιστον ενα από αυτά κατ'ελάχιστο. Τίποτε από αυτά δεν ισχύει για το Ζ.

μήπως τα παραλές;

δηλαδή οι νέες αναρτήσεις εμπρός-πίσω, και η νέα χαρτογράφηση του μοτέρ, είναι για σένα σαν να άλλαξαν τα αυτοκόλλητα;

SeNNinhA
10/04/2009, 14:23
Όχι δεν τα παραλέω.

- Ο κινητήρας είναι αυτός που ήταν, άσχετα εαν άλλαξε η χαρτογράφησή του ή όχι.
- Το πλαίσιο έιναι αυτό που ήταν.
- Η γενική του σχεδίασή δεν άλλαξε.

Οι γενικές αρχές του Ζ από την ημέρα παραγωγής του ώς σήμερα είναι οι ίδιες.

Με την λογική την δική σου, ουσιαστικά κάθε χρόνο έχουμε και ΝΕΟ μοντέλο.

Για να καταλλάβεις πχ.

- Νέο μοντέλο για την HONDA είναι το CBR1000RRR 2008 σε σχέση με το CBR1000RR 2007.
- Νέο μοντέλο δεν είναι το CBR1000RR 2009 σε σχέση με το CBR1000RR 2008 κι ας έχει μπει το νέο super ABS
- Νέο μοντέλο για την Honda ήταν το Hornet 2007
- Νέο μοντέλο δεν ήταν το Hornet 2006 κι ας είχε φορέσει ανάποδο μπροστα κλπ

- Νέο μοντέλο για την Triumph ήταν τα Daytona 675 σε σχέση με το Daytona 650
- Nέο μοντέλο δεν είναι το Triumph 675 2009 σε σχέση με το 675 2008 κι ας έχει αρκετές αλλαγές

- Νέο μοντέλο για την Yamaha ήταν το R6 του 2006 σε σχέση με το R6 του 2005
- Νέο μοντέλο δεν είναι το R6 σε καμία του έκδοση από το 2006 και μετά κι ας έχει κάθε χρόνο και άλλαγές.

- Νέο μοντέλο για την Yamaha πάλι ήταν το νέο R1 του 2007 με τις 4βάλβιδες κεφαλές κι ας είχε την ίδια ουσιαστικά σχεδίαση με το R1 του 2006
- Νέο μοντέλο για την Yamaha είναι το νέο R1 του 2009 σε σχέση με το R1 του 2008.


Αν θέλεις ρώτα και τους ίδιους τους κατασκευαστές για να δεις. Ένα ΝΕΟ μοντέλο θέλει χρήμα και χρόνο εξέλιξης και συνήθως ουσιαστικά ξεκινάει από λευκό χαρτί ή από μια νέα ιδέα ή τουλάχιστον από μια ξεκάθαρη εξέλιξη σε κάποιον βασικό τομέα του.

Το Ζ παρέμεινε με μικροαλλαγές ίδιο όλα αυτά τα χρόνια και καλά έκανε δίοτι όταν προτοβγήκε ήταν μπροστά από τις εξελίξεις, ήταν καλοσχεδιασμένο, με ενα κινητήρα που του ταίριαζε και μέχρι πρόσφατα μπορούσε να κοιτάζει στα μάτια τους ανταγωνιστές του. Όχι πια. Και είναι λογικό μετά από τόσα χρόνια. Και φυσικά σε αυτή την κατηγορία οι εταιρείες δεν αλλάζουν κάτι ριζικά εκτός κι αν δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς, διότι θα πρέπει να ξοδέψουν χρόνο και χρήμα και αυτά τα κάνουν μόνο για τα SS & supersport διότι εκεί δεν έχουν επιλογή να μείνουν πισω.

jorgevaldano
10/04/2009, 14:30
άποψή σου φίλε μου, και τίποτε περισσότερο

αλλαγή αναρτήσεων μπρος πίσω και νέα χαρτογράφηση είναι πολύ σημαντικές αλλαγές

τόσα και τόσα φράγκα στάζουν κάθε μέρα οι μηχανόβιοι για βελτίωση αναρτήσεων και για καλύτερη απόδοση του μοτέρ, και όταν στα προσφέρει το εργοστάσιο εσύ λες "το μοντέλο παραμένει το ίδιο!";;

SVX
10/04/2009, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
η μπορει να παρει οποιοδηποτε ss τρακαρισμενο να του βαλει και ενα φαναρι απο παπι και να κανει αντιστοιχο γυμνο σε καθε εταιρια :rotflmao: :rotflmao:



με σωληνωτο πλαισιο και μονομπρατσο ε??και 3κιλυνδρο ε? :rolleyes:

SeNNinhA
10/04/2009, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
άποψή σου φίλε μου, και τίποτε περισσότερο

αλλαγή αναρτήσεων μπρος πίσω και νέα χαρτογράφηση είναι πολύ σημαντικές αλλαγές

τόσα και τόσα φράγκα στάζουν κάθε μέρα οι μηχανόβιοι για βελτίωση αναρτήσεων και για καλύτερη απόδοση του μοτέρ, και όταν στα προσφέρει το εργοστάσιο εσύ λες "το μοντέλο παραμένει το ίδιο!";;

ΟΤΙ ΠΕΙΣ.....:uplate: :uplate: :uplate:

harris_x
10/04/2009, 15:14
Νομίζω πως ένα test ride σε όλα ή που θα σε βοηθήσει ή που θα σε κάνει @#$^@!!!
Το σίγουρο είναι ότι κάποια θα τα αποκλίσεις.

Οπότε... test ride το συντομότερο.

:beer:

spiridaus
10/04/2009, 15:27
ΩΩΩ?!?!!!
Γαμάτο το honda , δεν το είχα υπόψη !!!
Μου άλλαξες τα σχέδια makis206 (είμαστε και συντοπίτες νομίζω) .
thanks!!
:beer:

idi
10/04/2009, 15:28
να σΕ πω...

γιατι δεν αγοράζεις αυτο που γουσταρεις περισσότερο ? ετσι απλα....




btw τοσοι που εγραψαν να παρεις σωβρακομηχανάκι απο την ΑΓΓΛΙΑ (ΕΕΕΕΕΛΛΛΛΕΕΕΕΕΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣ) θα πιστευε κανεις οτι ειναι τα πιο δημοφιλή μηχανάκια στην αγορα..... ΝΟΤ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


1 ΤΡΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ΞΕΡΟΥΝ--> ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ MHXANAKIA ΠΟΥ ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΤΥΠΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΕ ΠΙΑΝΟΥ ΤΟ Π%$&^^$. ΕΙΧΑΝ ΠΡΙΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ !

ariona
10/04/2009, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αν και δεν είναι το 3 σε 1...

όμως είναι κ@βλ@




:beer: :beer:

Afti i foto einai ola ta lefta,(se kanei na dakrizeis) ke na onirevese!

prosopika mu aresun ducati&triumph!:rotflmao: :beer:

harris_x
10/04/2009, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
να σΕ πω...

γιατι δεν αγοράζεις αυτο που γουσταρεις περισσότερο ? ετσι απλα....



+1000

road spirit
10/04/2009, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
να σΕ πω...

γιατι δεν αγοράζεις αυτο που γουσταρεις περισσότερο ? ετσι απλα.... άσε να τον προστατέψουμε τον άνθρωπο....

γιατί υπάρχουν και γούστα που στην πορεία οδηγούν σε κωμικοτραγικές καταστάσεις (βλ. shiver) ...

jorgevaldano
10/04/2009, 15:49
τι έχει συμβεί με το shiver?

harvester
10/04/2009, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
τι έχει συμβεί με το shiver?
απο οτι ξερω δεν σηκωνεται σουζα:lol:

harvester
10/04/2009, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
με σωληνωτο πλαισιο και μονομπρατσο ε??και 3κιλυνδρο ε? :rolleyes:
το υπερ στο σωληνωτο πλαισιο και στο μονομπρατσο που ειναι?
οσο για το τρικυλινδρο γουστα ειναι αυτα

road spirit
10/04/2009, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
τι έχει συμβεί με το shiver? πέρνα μια βόλτα απο το shiver section του φόρουμ apriliabikers.gr , γιατί είναι πολλά και βαριέμαι να τα γράφω...

:lol:

harvester
10/04/2009, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Αυτά που λες είναι απλά βελτιώσεις ενός μοντέλου και κινητήρα παλαιάς σχεδίασης. Αυτή η διαδικασία ισχύει για όλες τις μηχανές και γίνεται κάθε χρόνο ή κάθε 2 χρόνια συνήθως. Αυτό δεν σημαίνει ότι η βασική σχεδίαση του πλαισίου-κινητήρα-εμφάνισης δεν είναι παλιά. Μάλιστα είναι κατα βάση βελτιώσεις που μπορείς να κάνεις ακόμη και μόνος σου.

Νέο μοντέλο σημαίνει ΝΕΟ. Νέα σχεδίαση, νέος κινητήρας, νέο πλαίσιο. ΌΛΑ μαζί ή τουλάχιστον ενα από αυτά κατ'ελάχιστο. Τίποτε από αυτά δεν ισχύει για το Ζ. Παρ'όλα αυτά εμένα μου αρέσει και εκεί έγκειται νομίζω και η αξία του. Στην διαχρονικότητά του. Τα καλά μοντέλα ποτε δεν χάνονται με το πέρασμα του χρόνου. Και το Ζ έχει αποδείξει ότι είναι ενα διαχρονικό μοντέλο.
με την λογικη την δικη σου τοτε το z ειναι μοντελο 2000 γιατι απο εκει προερχεται ο κινητηρας.
νεα σχεδιαση εχει γιατι τιποτα δεν εμεινε το ιδιο σε ολα τα πλαστικα και σε ολα τα περιφεριακα.
ακομα και το πλαισιο εχει αλλαγες, σιγουρα δεν ειναι χυτο αλλα εχει αλλαγες σε ολα του τα σημεια.με την λογικη σου το gsxr εχει να αλλαξει απο το 2004.
και πραγματικα δεν κατελαβαινω που ειναι το θετικο σε μηχανακια που σχεδιαζονται απο την αρχη.
γιατι να το κανει αυτο η kawasaki εβγαλε ενα πετυχημενο μοντελο και πανω απο ολα αξιοπιστο μηχανακι ποιος ο λογος να πειραματιστει παραπανω απο οτι εκανε με την ανανεωση

jorgevaldano
10/04/2009, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
πέρνα μια βόλτα απο το shiver section του φόρουμ apriliabikers.gr , γιατί είναι πολλά και βαριέμαι να τα γράφω...

:lol:

μπήκα και είδα τι έχει παιχτεί

κρίμα γιατί το μηχανάκι το βρίσκω εντυπωσιακό και εμφανισιακά και ως προς τεχνικά χαρακτηριστικά :(

τελικά ίσως το shiver κολλάει στην ανατριχίλα που θα πιάνει στο μέλλον όσους θα θυμούνται τι τράβηξαν όταν το αγόρασαν αμέσως μόλις βγήκε

SeNNinhA
10/04/2009, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
με την λογικη την δικη σου τοτε το z ειναι μοντελο 2000 γιατι απο εκει προερχεται ο κινητηρας.
νεα σχεδιαση εχει γιατι τιποτα δεν εμεινε το ιδιο σε ολα τα πλαστικα και σε ολα τα περιφεριακα.
ακομα και το πλαισιο εχει αλλαγες, σιγουρα δεν ειναι χυτο αλλα εχει αλλαγες σε ολα του τα σημεια.με την λογικη σου το gsxr εχει να αλλαξει απο το 2004.
και πραγματικα δεν κατελαβαινω που ειναι το θετικο σε μηχανακια που σχεδιαζονται απο την αρχη.
γιατι να το κανει αυτο η kawasaki εβγαλε ενα πετυχημενο μοντελο και πανω απο ολα αξιοπιστο μηχανακι ποιος ο λογος να πειραματιστει παραπανω απο οτι εκανε με την ανανεωση

Δεν διαβάζεις ή δεν καταλαβαίνεις αυτά που λέω

Είπα πολλές φορές ότι ΚΑΛΑ έκανε και δεν έχει αλλάξει μέχρι τώρα. ΑΛΛΑ έχει πια ξεπεραστεί. Είναι γεγονός. Να μιλήσω για τα πιο χτυπητά για να μην αναφέρω τεχνολογία των άλλων:

- Είναι μακράν το πιο βαρύ της κατηγορίας. ΑΡΚΟΥΔΑ κανονική συγκριτικά με τα άλλα.
- Ο κινητήρας του είναι υπερβολικά φαρδύς. Μόνιμο πρόβλημα από την αρχή.

Το εαν ακόμη παραμένει μια καλή μηχανή δεν έχει να κάνει με το ότι είναι μια μηχανή παλαιού σχεδιασμού

Υ.Γ. Τα GSXR που ανέφερες μέχρι το 2005 ήταν άλλα μηχανάκια και άλλα είναι από το 2005 και μετά. Κινητήρας και γεωμετρία είναι τελείως διαφορετικά. Μόνο τα χρώματα είναι ίδια. Αλλά από το 2006 και μέχρι σήμερα ελάχιστα έχουν αλλάξει και δεν αποτελούν κάτι νέο.

ACAB
10/04/2009, 16:42
ΚΤΜ SUPERMOTO KAI EΙΣΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ:beer: :beer:

harvester
10/04/2009, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν διαβάζεις ή δεν καταλαβαίνεις αυτά που λέω

Είπα πολλές φορές ότι ΚΑΛΑ έκανε και δεν έχει αλλάξει μέχρι τώρα. ΑΛΛΑ έχει πια ξεπεραστεί. Είναι γεγονός. Να μιλήσω για τα πιο χτυπητά για να μην αναφέρω τεχνολογία των άλλων:

- Είναι μακράν το πιο βαρύ της κατηγορίας. ΑΡΚΟΥΔΑ κανονική συγκριτικά με τα άλλα.
- Ο κινητήρας του είναι υπερβολικά φαρδύς. Μόνιμο πρόβλημα από την αρχή.

Το εαν ακόμη παραμένει μια καλή μηχανή δεν έχει να κάνει με το ότι είναι μια μηχανή παλαιού σχεδιασμού

Υ.Γ. Τα GSXR που ανέφερες μέχρι το 2005 ήταν άλλα μηχανάκια και άλλα είναι από το 2005 και μετά. Κινητήρας και γεωμετρία είναι τελείως διαφορετικά. Μόνο τα χρώματα είναι ίδια. Αλλά από το 2006 και μέχρι σήμερα ελάχιστα έχουν αλλάξει και δεν αποτελούν κάτι νέο.
εχει οντως ξεπεραστει γι'αυτο πουλανε σαν τρελα.
οσο για το φαρδος του κινητηρα αν ειναι κρητιριο αυτο για αγορα τοτε τα bmw επρεπε να αυτοκτονησουν.

tolkmt-03
10/04/2009, 19:21
Αν θες το καλύτερο από αυτά,πάρε το Triumph.

project.breeze
10/04/2009, 22:02
Ακόμα και το φιλαράκι μου ο Παναγιώτης που ξεκίνησε μαθήματα για μηχανή χτες,κάνει μάθημα με Hornet αλλά το Street Triple θα πάρει σε 20 μέρες :beer:


Πάνος (http://www.youtube.com/watch?v=COEJFP0EbD4&feature=channel_page)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SVX
10/04/2009, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Εσείς οι υπόλοιποι,

θα μου πείτε τι έχετε πάθει και γεμίσατε το πόστ του παιδιού με τις εγλέζικες παπαριές....?

:confused: :confused: :sick:


φταιει και ο TRooper.... ....θαρθει με την σημαια του....να σας αλλαξει γνωμη για τα Αγγλακια ... ο Capitan Hadd ? που ειναι να μας πει για τς Αγγλοι? :beer:


160904

george88
10/04/2009, 22:46
Gsr :a23:

ή

Street Triple

Διαλέγεις και παίρνεις :beer:

Allst@rf
11/04/2009, 10:58
γιατι δεν πας για χιλιαρι?


160915

harvester
11/04/2009, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
γιατι δεν πας για χιλιαρι?
εχεις δικαιο εκει τα πραγματα ειναι πολυ ευκολα στο να καταληξει στο καλυτερο


160916

Allst@rf
11/04/2009, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
εχεις δικαιο εκει τα πραγματα ειναι πολυ ευκολα στο να καταληξει στο καλυτερο

εχεις δικιο.στο καλυτερο απο τα τελευταια.:rotflmao:

EVI
11/04/2009, 15:48
tuono supermoto superduke superMARKET

ρε πατε καλα?:look:

makis206
11/04/2009, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
ΩΩΩ?!?!!!
Γαμάτο το honda , δεν το είχα υπόψη !!!
Μου άλλαξες τα σχέδια makis206 (είμαστε και συντοπίτες νομίζω) .
thanks!!
:beer:

Βασικά εγώ το είπα για πλάκα περισσότερο για να την μπω στον harvester επειδή τον πάω παρόλο που είναι παλιοκαβασάκιας :lol:

Δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που έδειχνε στην αρχή ότι ζητάει να πάει σε πιο σπορ κατηγορία όπως τα μηχανάκια που ανέφερες, το CBFάκι υστερεί λίγο εκεί αλλά σίγουρα υπερτερεί στην άνεση και στις ήρεμες βόλτες ενώ δεν θα πει όχι και σε πιο γρήγορες καταστάσεις. Το μοτεράκι του είναι διαμάντι με αρκετή δύναμη σε όλο το φάσμα των στροφών χωρίς ξεσπάσματα και σε συνδιασμό με τη βελούδινη λειτουργία του το κάνουν ένα ξεκούραστο εργαλείο καθημερινής χρήσης αλλά και άνετων αποδράσεων !

Από Χανιά κι εσύ ;:beer:

spiridaus
11/04/2009, 18:23
Χανιώτης είμαι ναι. Εσύ μένεις Χανιά;

Για το hornet πήγαινα μέχρι τώρα αλλά αυτό εμφανισιακά τουλάχιστον είναι πολύ ωραίο.
Είδα βέβαια μετα τα χαρακτηριστικά του και είναι λίγο πιο "ψόφιο" αλλά δε με ενδιαφέρει και τόσο πολύ η σπορ πλευρά όπως λές.
Για καθημερινή χρήση και πολλά ταξιδάκια το θέλω! Και το θέλω γυμνό !

:beer:

Allst@rf
11/04/2009, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
tuono supermoto superduke superMARKET

ρε πατε καλα?:look:
γιατι ρε νιντζακι?

ACAB
11/04/2009, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
tuono supermoto superduke superMARKET

ρε πατε καλα?:look:


Αφου ειμαστε σουπερ
Γιατι να το κρυψουμε αλλωστε


Κ Τ Μ

OzZzZzY
12/04/2009, 04:56
μην αρχιστε παλι :bigcry: :bigcry: :bigcry:



:lol: :lol: :lol:

harvester
13/04/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Βασικά εγώ το είπα για πλάκα περισσότερο για να την μπω στον harvester επειδή τον πάω παρόλο που είναι παλιοκαβασάκιας :lol:

:
εισαι ενας κρυφοφουστας εσυ :rotflmao: :rotflmao:

EVI
13/04/2009, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
γιατι ρε νιντζακι?

γιατι ειναι ειδικα μηχανακια αυτα δεν ειναι για το παλλικαρι που εκανε το θρεντακι :) :) :) :)

Allst@rf
13/04/2009, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
γιατι ειναι ειδικα μηχανακια αυτα δεν ειναι για το παλλικαρι που εκανε το θρεντακι :) :) :) :)

ποντος στο νιντζακι...:D

panos1050
14/04/2009, 15:57
αν ειναι να παρει 1000 θα παρει το speed triple .ολα τα αλλα ειναι υποθετα

SeNNinhA
14/04/2009, 16:06
Βγάλατε άκρη με τα 600-750 και είπατε να δείτε και τα 1000άρια....:look: :look: :look:

Δεν υπάρχει καλό και κακό σε αυτή την κατηγορία (ούτε και σε καμία άλλη πια). Όλα τα μοντέλα είναι καλά, πολύ πολύ πιο καλά από τον μέσο αναβάτη και δεν υπάρχει περίπτωση να μην είσαι ευχαριστημένος εκτός κι αν έχεις επιλέξει λάθος κατηγορία μηχανών. Τέλεια μηχανή δεν υπάρχει γιατί και δεν θέλουν να μας την δώσουν (τι θα βγάλουν μετά) και πολύ ακριβή θα είναι. Οπότε μικροαντιρήσεις και παράπονα θα υπάρχουν σε ότι κι αν πάρεις.

Ειδικά σε αυτή την κατηγορία νομίζω ότι επιβάλεται να επιλέξεις με το συναίσθημα και το πιο σου κάνει περισσότερο κλίκ ακόμη κι αν δεν μπορείς να καταλάβεις το γιατί. Μόνο έτσι τελικά θα ευχαριστηθείς ενα γυμνό μηχανάκι.