PDA

View Full Version : Mixanovios:Genniese i ginese?



Kotsis23
09/04/2009, 20:23
Kalispera se olous sas,
Katarxin sugnwmi gia ta ellinoagglika mou alla kati exei pathei o ipologistis kai den grafei katholou ellinika tha prospathisw na grapsw oso pio kathara mporw kai tha to koitaksw gia na min sas paideyw suntoma.Eimai neo melos sta forus kai akoma neoteros ston xoro tis mixanis kathos prokeite na agorasw tin Kawasaki ninja 250r san prwti mou mixani.Apo mikros otan eimoun 15 xronwn ithela na parw mixani alla dustuxws oi goneis mou den mou agorasan,isws kalitera giati den eixa poli mualo.Edw kai kati mines omws mou eixe mpei i idea na agorasw mixani twra pou mporw apo monos mou kathws mazepsa lefta(eimai pleon 20 xronwn) kai na kanw auto pou ithela apo tote.To thema mou einai oti to eixa ksexasei gia kamposo kairo alla twra pou pire enas filos mou mixani mou epanilthe auti i latreia kai malista akoma megaliteri se isxu!
To zhthma pou apla skeftika kai tha ithela na akousw tis apopsis sas einai an telika eisai apo panta mixanovios i an ginese otan niwseis tin empeiria tis mixanis!Giati egw tin eniwsa prin apo ligous mines kai tin latrepsa!Thelw na kanw taksidia kai oxi mono me tin mixani mou kai apla thelw pros to paron na parw mia mixani san ayti pou anefera gia na mpw ston kosmo tis mixanis oso pio apala mporw kai stin sunexeia na parw mia pio ikani mixani gia makrina taksidia.
Ayto einai kata vasi to erwtima mou kai tha ithela na akousw apopsis kai oles oi sumvoules kalodexoumenes.
(Sugnwmi kai pali an sas kourasa me ta gramata)

Tpap
09/04/2009, 20:40
Επειδή δεν μπόρεσα να διαβάσω τίποτε από το κείμενό σου πλην του τίτλου θα σου πώ ένα πράγμα:

Προτιμώ αντί για το μηχανόβιος, το βιομήχανος.

Καλώς ήλθες και καλά ποσταρίσματα στα Ελληνικά..:wave2:

dodos 900
09/04/2009, 21:20
Καλώς ήρθες!Για το θέμα των κυβικών κοίταξε σε παλαιότερες συζητήσεις,κατα την γνώμη μου καλά κάνεις.Άν καβαλήσεις μηχανή,κόλησες!:smokin: :beer:

Kotsis23
10/04/2009, 13:37
Καλησπέρα σε όλους σας,
Καταρχήν συγγνώμη για τα ελληνοαγγλικά μου αλλα κάτι έχει πάθει ο υπολογιστής και δεν γραφει καθόλου ελληνικά θα προσπαθήσω να γράψω όσο πιο καθαρά μπορώ και θα το κοιτάξω για να μην σας παιδεύω σύντομα.Είμαι νέο μέλος στα φόρους και ακόμα νεότερος στον χορό τις μηχανής καθώς πρόκειται να αγοράσω την Kawasaki ninja 250r σαν πρώτη μου μηχανή.Από μικρός όταν ήμουν 15 χρονων ήθελα να πάρω μηχανή αλλα δυστυχώς οι γονείς μου δεν μου αγόρασαν,ίσως καλύτερα γιατί δεν είχα πολύ μυαλό.Εδώ και κάτι μήνες όμως μου είχε μπει η ιδέα να αγοράσω μηχανή τώρα που μπορώ από μονος μου καθώς μάζεψα λεφτά(είμαι πλέον 20 χρονων)και να κάνω αυτό που ήθελα από τότε.Το θέμα μου είναι ότι το είχα ξεχάσει για κάμποσο καιρό αλλα τώρα που πήρε ένας φίλος μου μηχανή μου επανήλθε αυτή η λατρεία και μάλιστα ακόμα μεγαλύτερη σε ισχύ!
Το ζήτημα που απλά σκέφτηκα και θα ήθελα να ακούσω τις άποψης σας είναι αν τελικά είσαι από πάντα μηχανόβιος η αν γίνεσαι όταν νιώσεις την εμπειρία τις μηχανής!Γιατί εγώ την ένιωσα πριν από λίγους μήνες και την λάτρεψα!Θέλω να κάνω ταξίδια και όχι μονο με την μηχανή μου και απλά θέλω προς το παρόν να πάρω μια μηχανή σαν αυτή που ανέφερα για να μπω στον κόσμο τις μηχανής όσο πιο απαλά μπορώ και στην συνεχεια να πάρω μια πιο ικανή μηχανή για μακρινά ταξίδια.
Αυτό είναι κατά βάση το ερώτημα μου και θα ήθελα να ακούσω άποψης και όλες οι συμβουλές καλοδεχούμενες.
Μετά από μια πιο κοντινή ματια στο forum βρήκα τρόπο να τα γράψω στα ελληνικά οποτε το μετέφρασα για να ακούσω περισσότερες άποψης