PDA

View Full Version : Ninja 250r Καλή επιλογή πρώτης μηχανής?



Kotsis23
10/04/2009, 13:54
Σαν καινούριο μέλος και επειδή δεν βρήκα παρόμοια συζήτηση θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας στο θέμα για το ninjaki 250.Το έχω σταμπάρει εδώ και κάνα τρίμηνο και το χω σαν νούμερο 1 επιλογή στην λίστα μου.Έχοντας οδήγηση μονο παπάκι για να πάρω το diploma και μια άλλη 250cc ενός φίλου μου σε ερημους δρόμους με φοβίζει λίγο σαν επιλογή λόγο κιλών(170kg) σύμφωνα με την kawasaki καθώς και η δύναμη τις.Είναι τα κιλά λόγος να την φοβάσαι η προσφέρει καλύτερη οδήγηση,σταθερότητα,κρατήματα στο δρόμο? Είμαι 20 χρονων και οδηγάω αυτοκίνητο εδώ και κάνα χρόνο χωρίς να προκαλέσω ατύχημα ευτυχώς και θεωρώ τον εαυτό μου καλο οδηγό και προσεχτικό που δεν ανεβαίνω χωρίς κράνος ούτε να πάω στο περίπτερο.Τι θα λέγατε λοιπόν για την επιλογή μου?Μήπως έχω να σκεφτώ και κάποιες άλλες επιλογές?Αξίζει τα λεφτά τις 4500euro περίπου
(Δεν θέλω να πάω σε μεγαλύτερα κυβικά με θεωρώ ανώριμο ακόμα)
Ευχαριστώ!

Julius
10/04/2009, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotsis23
Σαν καινούριο μέλος και επειδή δεν βρήκα παρόμοια συζήτηση θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας στο θέμα για το ninjaki 250.Το έχω σταμπάρει εδώ και κάνα τρίμηνο και το χω σαν νούμερο 1 επιλογή στην λίστα μου.Έχοντας οδήγηση μονο παπάκι για να πάρω το diploma και μια άλλη 250cc ενός φίλου μου σε ερημους δρόμους με φοβίζει λίγο σαν επιλογή λόγο κιλών(170kg) σύμφωνα με την kawasaki καθώς και η δύναμη τις.Είναι τα κιλά λόγος να την φοβάσαι η προσφέρει καλύτερη οδήγηση,σταθερότητα,κρατήματα στο δρόμο? Είμαι 20 χρονων και οδηγάω αυτοκίνητο εδώ και κάνα χρόνο χωρίς να προκαλέσω ατύχημα ευτυχώς και θεωρώ τον εαυτό μου καλο οδηγό και προσεχτικό που δεν ανεβαίνω χωρίς κράνος ούτε να πάω στο περίπτερο.Τι θα λέγατε λοιπόν για την επιλογή μου?Μήπως έχω να σκεφτώ και κάποιες άλλες επιλογές?Αξίζει τα λεφτά τις 4500euro περίπου
(Δεν θέλω να πάω σε μεγαλύτερα κυβικά με θεωρώ ανώριμο ακόμα)
Ευχαριστώ!


mia xara einai kosta, mono na exeis ypopsin sou oti ta plastika stixizoun kai oti mathenontas peftoume oloi....... merikoi den stamate akoma kai otan exoun mathei

TassosK
10/04/2009, 20:42
απιστευτη επιλογη και το cbf250 αρκετο για πρωτη μηχανη και μετα απο 3 μικροπτωσεις ουτε γρατζουνια

p@nos
10/04/2009, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
mia xara einai kosta...



Γιαννη τον λενε
:look:

Kotsis23
10/04/2009, 20:53
Ναι όντως Γιάννη με λένε,το κότσης είναι ψευδώνυμο και μπερδεύει με το κωστής :P

george88
10/04/2009, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotsis23
Σαν καινούριο μέλος και επειδή δεν βρήκα παρόμοια συζήτηση θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας στο θέμα για το ninjaki 250.Το έχω σταμπάρει εδώ και κάνα τρίμηνο και το χω σαν νούμερο 1 επιλογή στην λίστα μου.Έχοντας οδήγηση μονο παπάκι για να πάρω το diploma και μια άλλη 250cc ενός φίλου μου σε ερημους δρόμους με φοβίζει λίγο σαν επιλογή λόγο κιλών(170kg) σύμφωνα με την kawasaki καθώς και η δύναμη τις.Είναι τα κιλά λόγος να την φοβάσαι η προσφέρει καλύτερη οδήγηση,σταθερότητα,κρατήματα στο δρόμο? Είμαι 20 χρονων και οδηγάω αυτοκίνητο εδώ και κάνα χρόνο χωρίς να προκαλέσω ατύχημα ευτυχώς και θεωρώ τον εαυτό μου καλο οδηγό και προσεχτικό που δεν ανεβαίνω χωρίς κράνος ούτε να πάω στο περίπτερο.Τι θα λέγατε λοιπόν για την επιλογή μου?Μήπως έχω να σκεφτώ και κάποιες άλλες επιλογές?Αξίζει τα λεφτά τις 4500euro περίπου
(Δεν θέλω να πάω σε μεγαλύτερα κυβικά με θεωρώ ανώριμο ακόμα)
Ευχαριστώ!


Θα κάνεις πολύ καλή επιλογή ! 4 φιλαράκια μου το έχουνε (3 πράσινα , 1 μαύρο ;) ),και ειναι υπερευχαριστημένοι!Τέλειο μηχανάκι με πολύ καλές επιδόσεις και ωραία εμφάνιση :beer:

GiannisBlessed
10/04/2009, 22:42
αν θες μηχανη παρε μηχανη:smokin:
επειδη οι πιθανοτητες να πεσεις οσο μαθενεις ειναι μεγαλες παρε ενα sf400
η κατι τετοιο με τα μισα λεφτα απο το ninja.δεν ειναι ουτε πολυ πιο βαρυ ουτε πολυ πιο δυνατο.ειδηκα χαμηλα δεν εχει κατι να σε τρομαξει.
ολα αυτα ομως θα πρεπει να αναβαθμισεις το διπλωμα σου.
παρ ολα αυτα το ninja ειναι καλο αλλα ακριβο....πολυ ακριβο...
και οπως ειπαν πιο πανω ειναι πλαστικο και σπαει....=>κοστιζει...
α! η ενα σαν το δικο μου(ακριβως ιδια αλογα με το ninja):winka:
μπορεις να βρεις ενα με 800€-1500€

extremist
11/04/2009, 00:07
Φίλε Γιάννη αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να το πάρεις και να το συντηρήσεις τότε κάντο.
Κατά την ταπεινή μου άποψη είναι ένα μηχανάκι το οποίο μπορεί να σε διευκολύνει πααααρα πολύ για την επιλογή κατηγορίας μηχανής εάν θέλεις να ανέβεις αργότερα και ταυτόχρονα μπορείς να κάνεις ότι θέλεις με αυτό(εκτός απο εντούρο :p ).Είναι έυχρηστο,δεν καίει πολύ,είναι όμορφο και
οι επιδόσεις του θα σε καλύψουν απόλυτα.Το είχα και μπορώ σίγουρα να σου πω πάρτο ΑΝ είσαι οκ οικονομικά γιατί ποτέ δεν ξέρεις..:wave2:

Kotsis23
12/04/2009, 00:41
Που να ψάξω να βρω μηχανές σαν την sf400,μου άρεσε πολύ σαν επιλογή ειδικά λόγο κόστους αλλα από ότι ξέρω δεν βγαίνει πλέον καινούρια λόγω κυβικών,ξέρετε κάνα καλο link με αγγελίες?

GiannisBlessed
12/04/2009, 01:10
ειναι νομιζω πολυ καλη επιλογη και ζητημα ειναι αν θα την κρατησεις δυο χρονια...θα την δωσεις και δεν θα κλαις τα λεφτα σου.θα εχεις και πολυ καλη εμπειρια.

menos
12/04/2009, 01:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
απιστευτη επιλογη και το cbf250 αρκετο για πρωτη μηχανη και μετα απο 3 μικροπτωσεις ουτε γρατζουνια
Θα συμφωνησω με τον TassosK!!
Ειναι πραγματι μια πολυ καλη επιλογη για νεο οδηγο:a013:

GiannisBlessed
12/04/2009, 13:24
συμφωνω και εγω...
αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο "σκαλι"....

menos
25/05/2009, 21:28
Ξεθαψα το ποστ επειδη αναρωτιομουν αν εχει σταματησει αυτο το μοντελο :confused:

Μπηκα στο site της Kawasaki αλλα δεν...

Σε περιπτωση που οντως εχει σταματησει, γνωριζετε σε τι τιμη πωλειται μεταχειρισμενο;;

byron
25/05/2009, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Ξεθαψα το ποστ επειδη αναρωτιομουν αν εχει σταματησει αυτο το μοντελο :confused:

Μπηκα στο site της Kawasaki αλλα δεν...

Σε περιπτωση που οντως εχει σταματησει, γνωριζετε σε τι τιμη πωλειται μεταχειρισμενο;;

Για το νέο Ninja λες ή για τα παλιά 4κύλινδρα?

http://www.kawasaki.gr/Ninja250R

menos
25/05/2009, 23:07
Αν το νεο ειναι διχρονιλα, οχι ευχαριστω, σκεφτομαι σαν πρωτο μηχανακι για την γυναικα μου, διοτι θελω να μπει σιγα σιγα στον κοσμο της μοτοσυκλετας, εχει διπλωμα αλλα επισης ειναι και φοβιτσιαρα (και καλα κανει).
Σκεφτομουν λοιπον ενα ss αλλα μεχρι 250cc και 4χρονο σε καλουπι σαν το Ninja, διοτι εχει κολλημα με τα φερινγκ.
Μην μου πειτε κατι σε γυμνο, θελει φεριγκατο
Οποιαδηποτε προταση σε τετοιο στυλ μεταχειρισμενο θα ηταν καλοδεχουμενη,
το budget θα αγγιζει το πολυ 2.500?
Ξερω ακουγονται λιγα, αλλα ουτως η αλλως μιλαμε για μεταχειρισμενο.
Ευχαριστω :beer:

byron
25/05/2009, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Αν το νεο ειναι διχρονιλα, οχι ευχαριστω, σκεφτομαι σαν πρωτο μηχανακι για την γυναικα μου,

Νομίζω ότι δεν έκανες καν τον κόπο να μπεις στο link που σου εδωσα.

menos
26/05/2009, 00:24
Sorry byron, Εγραφε δικυλινδρο και απο βιασυνη καταλαβα διχρονο :uplate:
Ευχαριστω παντως :D

Η διαφορα ειναι η τιμη, ειναι στα διπλασια χρηματα απο αυτα που μπορω να διαθεσω, αν υπαρχει κατι παρομοιο σε μεταχειρισμενο στην τιμη που ζητησα;

iliasgog
26/05/2009, 00:25
Ψαξε για ρο ER 6 F ειναι απαιχτο μηχανικα κ παιρνει ανετα συνεπιβατη κ μπαγκεζιερα. Δεν καιει πολυ κ εχει φθηνα σερβις. Το ελλατωμα της ειναι οι αναρτησεις κ η απουσια δεικτη βενζινης (αν σε ενδιαφερει)

menos
26/05/2009, 00:33
Πολυ καλη επιλογη iliasgog, και καλως ηρθες στην παρεα μας :beer:

Η επιλογη μου ομως ειναι αυστηρα μεχρι τα 250cc :wave2:

iliasgog
26/05/2009, 00:42
Α τωρα το πιασα εχει το Α1 σορυ φιλε μου. Παντως το νιντζα 250 το εχει ο κολλητος μου και ειναι ευχαριστημενος. Τα καλα θα στα πουνε εγω σου λεω τα αρνητικα του:
- δν παιρνει συνεπιβατη (δν εχει που να πιαστει οντας ss μηχανη)
- αβολη θεση οδηδησης για την κινηση (για αθηνα κ θεσ/κη δηλ. γιατι αλλου δν θα εχει μεγαλο πρβλμ)
- πολλα πλαστικα για νεο οδηγο
ψαξε εδω http://www.kawasaki-bikers.gr/modules.php?name=Forums&file=viewforum&f=21
http://www.kawasaki-bikers.gr/modules.php?name=Forums&file=viewforum&f=33

ΥΓ Σευχαριστω για το καλοσωρισμα κ καλως σας βρηκα.