PDA

View Full Version : Μηχανή για κοπέλες... Τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!



Trithen
03/04/2005, 21:17
Φίλοι μου, γειά σας...
Θέλω τη βοήθειά σας σε ένα μου δίλημμα, τρίλημμα, τετράλημμα που δεν ξέρω αν έχει σκοπό να ανέβει και άλλη κατηγορία...
Για όσους δεν ξέρουν, είμαι κοπέλα, και έχω μια ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΡΙΑ: Θέλω να πάρω μηχανή -μηχανάκι καλύτερα-, του οποίου τα κυβικά να κυμαίνονται από 125-200 περίπου, να με εξυπηρετεί μέσα στην πόλη (σε περίπτωση που σκεφτήκατε κάτι σε ΚΤΜ, Gas-gas και τέτοια -hehehehhe) και επίσης, το σημαντικότερο για μένα, να έχει συμπλέκτη... Πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να έχει και ταχύτητες, γιατί συμπλέκτη σκέτο, δεν τον χρειάζομαι... χεχεχε...
Το εύρος των γνώσεών μου φτάνει ως το σημείο που λέει ότι κανένας κατασκευαστής δεν με γνώρισε έτσι ώστε να ξέρει πως αυτό που ζητώ, είναι: ένα απλό μικρούλι μηχανάκι έως 200cc, που όμως έχει συμπλέκτη... Γιατί μωρέ? Τι ζητάω?
Εκτός αυτού, σας ενημερώνω προκαταβολικά, πως κάτι σε πάπια δεν θα ήταν και ότι καλύτερο εεε? Δεν θα είχα συμπλέκτη, αλλά σε κάθε περίπτωση θα είχα ταχύτητες... Αλλά θα ήμουν και λίγο σαν καγκουράκι-κοριτσάκι... Δεν ξέρω... Αχ... από το δράμα που ζω, τα λέω μπερδεμένα, δεν ξέρω αν καταλάβατε τι θέλω... Σε γενικές γραμμές όμως, νομίζω ότι σας μπέρδεψα και εσας αρκετά... Μπράβο μου λοιπόν... Βοηθήστε με να βρω μια λύση...
Ευχαριστώ για την υπομονή που με διαβάζετε...

nimbus
03/04/2005, 21:26
καλησπέρα κουκλίτσα:wave2:
θεωρώ οτι κανείς δεν μπορεί να σου προτείνει το μηχανάκι που πραγματικά εσύ επιθυμείς...:nono:
εχει να κάνει για το τι ακριβώς το θέλεις:D
για μέσα στην πόλη?
για να ταξιδεύεις?
τι μηχανές σου αρέσουν?
:confused:
μηπως θα επρεπε να το επεξεργαστεις, να βγεις μια βόλτα να κοζάρεις στα διάφορα καταστήματα?:D
Μεταχειρισμένο ή καινούργιο το θές?
Παίζουν πολλά ρόλο...
Αλλά παπί να μην πάρεις καλή μου:sun:
Να πάρεις κάτι το οποίο θα σε εξυπηρετεί, θα σου Αρέσει προπάντων. Θα το γουστάρεις όταν θα το βλέπεις:beer:
και αν μην τι αλλο, να μπορείς και να ταξιδεύεις:winka:

...ότι κι αν αποφασήσεις, καλές βόλτες:wave2:

adam_tsouk
03/04/2005, 23:11
Θα συμφωνήσω με την φιλτατη nimbus,


απ' ότι κατάλαβα δεν έχεις την παραμικρή ιδέα του τι θέλεις!!!


Παίζει ρόλο το τι έχεις οδηγήσει παλαιότερα (ε, πάνω σε κάτι θα έχεις μάθει σωστά;) ωστέ να ξέρεις που κυμαίνεσαι.

Σε ένα εντουράκι στα 200-250 cc που είναι ελαφρύ-φηλό-έυκολο στην κίνηση;
Σε κάτι πιο "street" αλλά πιο δύσκολο στην κίνηση;
Κάτι με καλό γκάζι ώστε να πηγαίνεις και για κανά μπανάκι λίγο πιο μακρυά;;;


κτλ κτλ...


Καλή επιτυχία και καλώς μας ήρθες :wave2:

BAD BOY
03/04/2005, 23:19
ΤΟ GSXR 1OOO K5 TO ΕΙΔΕΣ:confused: ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑΣ:wave2:

RapidShade
03/04/2005, 23:57
Χαμηλό εντουράκι,
με συμπλέκτη
αξιόπιστο...

και συμπαθητικό.

Φτιαγμένο μάλλον για κοπέλες
περισσότερο... εμένα τουλάχιστον
έτσι μου έχει κάτσει από όταν
πρωτοκυκλοφόρησε.

Α, και Welcome!

:wave2:

Xlitos
04/04/2005, 00:39
...στην foto φαίνεται μεγαλύτερο απ ότι είναι στην πραγματικότητα


11627

Xlitos
04/04/2005, 00:54
Αλλά μάλλον εσύ θες αυτό που έχει και η αγαπητή μας φίλη Χριστίνα

CBR125! :cool:


11628

OldMan
04/04/2005, 10:38
:wave2: :wave2: :wave2:

Suzuki Van Van !!!!

(σε στυλ Yamaha TW, αλλά πιο εξελιγμένο και χωρίς "παιδικές ασθένειες")....

:wave2: :beer: :wave2:

Υ.Γ.

Εκτός αν είσαι πάνω από 1.80, οπότε πας τουλάχιστον σε Serow...

afrotwin
04/04/2005, 11:05
DEN MAS IPE AN 8ELI METAXIRISMENO I KENOURIO

PANTOS GIA KENOURIO I PROTASI TOU ZESTOU SKILOU ME TO SEROW INE I KALITERI NOMIZO MIAS KE TO CBR EXI OSO ENA IKOPEDO STIN ORINI PELOPONISO
DILADI I TIMI TOU INE ENANTIA STO FTINO
DILADI PIANI TIN ENIA FTINO KE TIN PATAI KATAXAMA ANELEITA
DILADI TIS KSESKIZI TA SPLAXNA TIS ENIAS FTINO
DEN KSERO AN ME KATALAVENI KANIS...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EPISIS KANENA HONDA AX1 METAXIRISMENO SE KALI KATASTASI INE MIA POLI OREA IDEA:hypnotize

KE GENIKA KITA POSA LEFTA EXIS KE TI MPORIS NA PARIS
KE PROSARMOSOU ANALOGA ME TIN ES8ITIKI
ALA ELA EDO KE ROTA MAS AN PROKITE GIA METAXIRISMENO
AN INE KALI I TIMI TOU ANALOGA ME TIN ILIKIA TOU MIN PAS KE SOU TON PIASOUN KORITSI PRAMA...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

johnpan
04/04/2005, 14:26
Van Van Suzuki πολύ γλυκό μηχανάκι, και τρέντι..

Αλλιώς CBR 125, πολύ αξιόπιστο.

RapidShade
04/04/2005, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Van Van Suzuki πολύ γλυκό μηχανάκι, και τρέντι..

Αλλιώς CBR 125, πολύ αξιόπιστο.

αλήθεια, μια απορία...

πότε προλάβαμε να δούμε ότι το CBR-125
είναι αξιόπιστο????

:confused: :confused: :confused:

hornet
04/04/2005, 15:18
ε αφου ναι honda μην τα ξαναλεμε.....(ωχχχ πανα φυγω τωρα θα σκασει μπομπα!)

johnpan
05/04/2005, 13:39
Πες τα ρε Στάθη, μας αναγκάζουν να επαναλαμβανόμαστε!!!! :rotflmao:

stako
05/04/2005, 14:51
Και το Yamaha TTR 250 είναι καλή λύση νομίζω.......

http://www.bajnokmotor.hu/images/bikes/14469.jpg

Βγαίνει και σε έκδοση με μεγαλύτερο ρεζερβουάρ.......

http://www.motoline.ru/images/yam_ttr_250.jpg

THEOD
05/04/2005, 15:22
Στο sherrow έχω δεί αρκετές μικροκαμωμένες κοπέλλες και δεν υπάρχει πρόβλημα ύψους-βάρους. Το έχω οδηγήσει, είναι πολύ φιλικό μηχανάκι, και μπορεί ΕΜΕΝΑ να μην μου άρεσε, αλλά μου φαίνεται ως ιδανική λύση για ξεκίνημα. Μπορεί να κινηθεί άνετα στην πόλη, να τα βγάλει πέρα με λακούβες-πεζοδρόμια, και δεν θα πεί όχι σε βολτούλες λίγο πιο έξω...

Τουλάχιστον το προηγούμενο μοντέλο ήταν και πολύ φθηνό στην αγορά και στην συντήρησή του. Για το καινούργιο της φωτό δεν ξέρω...

lousou76
05/04/2005, 15:39
τηα συμφονισο στο sero αν προτιμάς enduro και στο cbr125 αν θες κάτι πιο street και θα προσθέσω επίσης το Honda AX-1 για το οποίο έχουν να λένε τα καλύτερα πολλές φίλες που το έχουν.

Trithen
05/04/2005, 23:31
Αχ, με συγκινήσατε βρε ατιμούλικα... :D
Μόλις τώρα είδα τις απαντήσεις σας, διότι, πολλές ώρες στο δρόμο και δεν έχω και πολύ χρόνο... Βασικά, οι ιδέες σας μου φαίνονται γλυκούλες, όλα αυτά που μου προτείνατε τα βρήκα πολύ καλά...
Πολλοί έχετε απορία για το αν θέλω μεταχειρισμένο ή καινούριο, πόσα χρήματα διαθέτω κλπ. Θα σας λύσω την απορία λέγοντάς σας πως σκέφτομαι για καινούριο, αν και δεν με χαλάει και κάποιο μεταχειρισμένο (αρκεί να το ελέγξει ο μπαμπάς) χεχεχε... επίσης, ούτε τα χρήματα είναι πρόβλημα, όχι ότι τα έχω, αλλά να είναι καλά οι Τράπεζες και το αφεντικό μου, που με πληρώνει κάθε μήνα... Γερός να είναι ο άνθρωπος :p
Επίσης, αφού σας έλυσα την απορία, μήπως να σας δημιουργήσω και ένα ακόμα ερώτημα? Καθώς ερχόμουν σπίτι από τη δουλειά, ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ... Το γνώρισα εδώ και κάτι χρόνια, σήμερα όμως το είδα με άλλο μάτι.. Ήταν ένα Yamaha Crypton ασημί, πολύ πρώτο... Και άρχισα να ξανασκέφτομαι πολλά...
Δύσκολα πράγματα... Γιατί να μην έχω τόόοοοοοοοοοοοοοοσα λεφτά, ώστε να αγοράζω όποιο μηχανάκι μου κάνει κέφι κάθε μέρα? Αν κάποιος έχει παρακαλώ απάντηση, ας κάνει ένα ακόμα καλό και ας μου απαντήσει, ξανά... Σας φιλώ γλυκά, μιας και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος, και δεν χανόμαστε... Τα λέμε... ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΤΕ...

GyPsy
06/04/2005, 09:17
Εαν πας για καινουργιο,πηγαινε για cbf250, το καλυτερο μηχανακι
για αρχη και με 2 χρονια εγγυηση...

Αλλα αλλο η μοτοσυκλετα αλλο το παπι(crypton).

cityfly
06/04/2005, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
Εαν πας για καινουργιο,πηγαινε για cbf250, το καλυτερο μηχανακι
για αρχη και με 2 χρονια εγγυηση...

Αλλα αλλο η μοτοσυκλετα αλλο το παπι(crypton).


συμφωνώ και αν είναι τα λεφτά το πρόβλημα κοίτα κάνα xr125 ή cbr125 ή αλλά δεν ξέρω πότε θα έρθει το xt125 αλλώς μεταχειρισμένο 250, αν μπορείς να εμπιστευτείς τον πωλητή ή έχεις κάνα γνωστό να το ελέγξει σίγουρα καλύτερα να πάρεις μεταχειρισμένο 250 από καινούργιο 125 αν δεν σκοπεύεις να το αλλάξεις γρήγορα

OldMan
06/04/2005, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trithen
Αχ, με συγκινήσατε βρε ατιμούλικα... :D
... Βασικά, οι ιδέες σας μου φαίνονται γλυκούλες.....

:confused: :confused: :confused:

Πολλά μας έχουν πει για τις ιδέες μας, αλλά...


Γλυκούλες ????

:lol: :wave2: :lol:

johnpan
06/04/2005, 13:50
αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα, οπωσδήποτε καινούριο.

Ψηφίζω κι εγώ cbf250, εκτός κι αν σου φαίνεται βαρύ και σε δυσκολεύει στα παρκαρίσματα.

Πάντως, ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ !!!

Alexander
06/04/2005, 15:09
Άκυρο Post... Δεν μπορώ να το διαγράψω...

rc31
06/04/2005, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trithen
Φίλοι μου, γειά σας...
Θέλω τη βοήθειά σας σε ένα μου δίλημμα, τρίλημμα, τετράλημμα που δεν ξέρω αν έχει σκοπό να ανέβει και άλλη κατηγορία...
Για όσους δεν ξέρουν, είμαι κοπέλα, και έχω μια ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΡΙΑ: Θέλω να πάρω μηχανή -μηχανάκι καλύτερα-, του οποίου τα κυβικά να κυμαίνονται από 125-200 περίπου, να με εξυπηρετεί μέσα στην πόλη (σε περίπτωση που σκεφτήκατε κάτι σε ΚΤΜ, Gas-gas και τέτοια -hehehehhe) και επίσης, το σημαντικότερο για μένα, να έχει συμπλέκτη... Πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να έχει και ταχύτητες, γιατί συμπλέκτη σκέτο, δεν τον χρειάζομαι... χεχεχε...
Το εύρος των γνώσεών μου φτάνει ως το σημείο που λέει ότι κανένας κατασκευαστής δεν με γνώρισε έτσι ώστε να ξέρει πως αυτό που ζητώ, είναι: ένα απλό μικρούλι μηχανάκι έως 200cc, που όμως έχει συμπλέκτη... Γιατί μωρέ? Τι ζητάω?
Εκτός αυτού, σας ενημερώνω προκαταβολικά, πως κάτι σε πάπια δεν θα ήταν και ότι καλύτερο εεε? Δεν θα είχα συμπλέκτη, αλλά σε κάθε περίπτωση θα είχα ταχύτητες... Αλλά θα ήμουν και λίγο σαν καγκουράκι-κοριτσάκι... Δεν ξέρω... Αχ... από το δράμα που ζω, τα λέω μπερδεμένα, δεν ξέρω αν καταλάβατε τι θέλω... Σε γενικές γραμμές όμως, νομίζω ότι σας μπέρδεψα και εσας αρκετά... Μπράβο μου λοιπόν... Βοηθήστε με να βρω μια λύση...
Ευχαριστώ για την υπομονή που με διαβάζετε...



Εχουμε και λεμε

HONDA

AX-250
CBR 125
BROS 400

παπι μακρια .........

παρε ενα μοτο τριτη πηγαινε στις φωτο αγγελιες και οτι σου αρεσει μαρκαρισε το και μετα ρωτα μας.

Giannis_L
09/04/2005, 13:55
Varadero 125 :)

gdevelek
09/04/2005, 16:22
Super4
CB-1

xifias
13/04/2005, 01:11
αυτες οι γυναικες ρε παιδι μου δεν ξερουν τι τους γινεται

ειδε το crypton λεει και το ερωτευτηκε....

τι να πει κανεις:confused: ::

Trithen
17/04/2005, 23:36
Αγαπούλες μου γλυκές...
Τελικά ξε-ερωτεύτηκα το crypton (και ας φαίνεται περίεργο ότι το ερωτεύτηκα - χιχιχι) και ερωτεύτηκα κάτι άλλο...
Βρήκα τη λύση στο πρόβλημά μου...
Θέλω fx125!!!
Χωρίς να θέλω να σας προσβάλω, και δεχόμενη κάθε πρότασή σας, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι οι μηχανές οι οποίες μου προτείνετε είναι φανταστικές, θα έδινα τα πάντα για να έπαιρνα κάποια από αυτές, αλλά τίθετα θέμα δύσκολης προσαρμογής ίσως: Η πόλη που μένω είναι μικρούλα, οι αποστάσεις μέσα στην πόλη ακόμα μικρότερες, γι' αυτό είναι δύσκολο να έχω ας πούμε μια cbr125 για μέσα στην πόλη... Τόυλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ...
Πάντως, σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον, αλλά τώρα, θέλω μια άλλη βοήθεια... Να μου βρείτε fx!!! χιχιχι! Αφού είστε καλοί άνθρωποι όλοι μωρέ και θα με βοηθήσετε (δήθεν)...
Περιμένω, αν κανείς διαβάσει το post μου να μου απαντήσει σε περίπτωση που γνωρίζει για κανένα πωλούμενο fx, και αν είναι εφικτό, Μακεδονία μεριά!!!
Σας ευχαριστώ καρδούλες μου!!!

OldMan
18/04/2005, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trithen


Αγαπούλες μου γλυκές...

Σας ευχαριστώ καρδούλες μου!!!



:yuck: :yuck: :yuck:

Έλεος καλέ...!!!

Κάνουμε υπεράνθρωπες προσπάθειες να πιούμε τον καφέ μας σκέτο και μας έχεις τρελλάνει στα σιρόπια... !!!



:lol: :rotflmao: :lol:

gRim
18/04/2005, 12:58
Από παπί σε παπί ε?
Το fx125 είναι της suzuki και μόνο σε μεταχειρισμένο μπορείς να το βρεις γιατί έχει σταματήσει να παράγεται εδώ και πολύ καιρό. Είναι τετράχρονο με συμπλέκτη και 5(νομίζω) ταχύτητες. Μόνο θετικά σχόλια έχω ακούσει γιαυτό το παπί.
Έγω για σένα θα σου πρότεινα το cbf250 γιατί από ότι ακούω και από τα άλλα μέλη είναι μια χαρά για αρχάριους.
Βλέπω όμως ότι ερωτεύεσαι εύκολα τα παπιά γιαυτό ρίξε και μία ματια στο modenas dynamic.Δίχρονο 125cc, 18 άλογα και συμπλέκτη με 6 ταχύτητες.

ruyjin
18/04/2005, 16:02
hornet:
.....(ωχχχ πανα φυγω τωρα θα σκασει μπομπα!)


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
κορυφαιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!