PDA

View Full Version : διαφορες r1 04-06 me 07-08



alfa156
10/04/2009, 23:11
θα ηθελα να μαθω τις ουσιαστικες διαφορες των 2 μηχανων δηλαδη το ρ1 του 04-05 αν εχει ουσιαστικες διαφορες και ποιες αν γνωριζει κανεις με τα 06-07-08,και αν αξιζει η αγορα του 04-05 επειδη εχουν βγει νεωτερα μοντελα....

p@nos
10/04/2009, 23:31
αν θυμαμαι καλα, ειναι εντελως διαφορετικα πολλα πραγματα...

ψαλιδι διαφορετικο, 6πιστονες δαγκανες αντι για τετραπιστωνες του '04, 4βαλβιδο το μοτερ του '07 σε σχεση με το 5βαλβιδο του '04...

γενικα ειναι διαφορετικα μηχανακια, αν και μοιαζουν αρκετα...

ammon_ra
18/04/2009, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
θα ηθελα να μαθω τις ουσιαστικες διαφορες των 2 μηχανων δηλαδη το ρ1 του 04-05 αν εχει ουσιαστικες διαφορες και ποιες αν γνωριζει κανεις με τα 06-07-08,και αν αξιζει η αγορα του 04-05 επειδη εχουν βγει νεωτερα μοντελα....

για να μην μπερδευομαστε οι ουσιαστικες διαφορες ειναι απο το 04-06 και με το 07-08
το 06 εχει πολυ μικρες διαφορες με το 04-05 που αν δεν τις ξερεις δεν μπορεις να τις προσεξεις.
το θεμα ειναι οτι το 07-08 ειναι εντελοσ διαφορετικο μηχανακι. το μοτερ του δικαιολογιμενα ειναι πολυ καλυτερο απο το 20αβαλβιδο που ειχε το 04-06 αλλα κατα την αποψη μου το 04-06 ειναι πολυ ποιο ομορφο απο το 07-08

Madkefalonian
29/04/2009, 02:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ammon_ra
για να μην μπερδευομαστε οι ουσιαστικες διαφορες ειναι απο το 04-06 και με το 07-08
το 06 εχει πολυ μικρες διαφορες με το 04-05 που αν δεν τις ξερεις δεν μπορεις να τις προσεξεις.
το θεμα ειναι οτι το 07-08 ειναι εντελοσ διαφορετικο μηχανακι. το μοτερ του δικαιολογιμενα ειναι πολυ καλυτερο απο το 20αβαλβιδο που ειχε το 04-06 αλλα κατα την αποψη μου το 04-06 ειναι πολυ ποιο ομορφο απο το 07-08

Να κανω μια μικρη παρατηρηση για το μοτερ.Απλα αποδειχτηκε οτι δεν χρειαζονταν οι 5 βαλβ/ανα κυλιδνρο,δεν εινια ιδιεταιρα καλυτερο το επομενο μοτερ.
Οσο για την εαφανιση συμφωνω μαζι σου.Αν ειχε και τις εξαπιστονες...

ammon_ra
26/05/2009, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Madkefalonian
Να κανω μια μικρη παρατηρηση για το μοτερ.Απλα αποδειχτηκε οτι δεν χρειαζονταν οι 5 βαλβ/ανα κυλιδνρο,δεν εινια ιδιεταιρα καλυτερο το επομενο μοτερ.
Οσο για την εαφανιση συμφωνω μαζι σου.Αν ειχε και τις εξαπιστονες...

φιλε μου εγω μηλαω για την γενικη ομολογια οσον αφορα το μοτερ εγω με το 20βαλβιδο ειμαι πολυ ευχαριστημενος
οσο για τις εξαπιστονες συμφωνω κι εγω :D

Madkefalonian
26/05/2009, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ammon_ra
φιλε μου εγω μηλαω για την γενικη ομολογια οσον αφορα το μοτερ εγω με το 20βαλβιδο ειμαι πολυ ευχαριστημενος
οσο για τις εξαπιστονες συμφωνω κι εγω :D

συμφωνω οτι το 20βαλβιδο ειναι μια χαρα(ουτως η αλλως αυτο εχω κι εγω) απλα ειπα οτι οταν το καταργησαν στο επομενο μοντελο δεν επεσαν τα αλογα αλλα παρεμειναν τα ιδια.Συμπερασματικα λοιπον οι 20 βαλβιδες δεν ειχαν καποιο οφελος ουτε και επιπτωση,αυτο ειπα μονο.

ξυστρας
22/12/2009, 02:27
ENTAKSI RE PEDIA TO R1 4-5-6 KALO MIXANAKI ALA TO R1 7 INE KALITERO PANTOU KAI STO MOTER POU APODIDI PANTOU KALITERA KAI STA FRENA KAI STA STRIPSIMATA TORA GIA TIN EMFANISI INE IPOKIMENIKO....PANTOS TO THEMA INE NA MPORIS NA TA EKMETALEFTIS AFTA TA MIXANAKIA KAI DE MILAME GIA EKSO STOUS DROMOUS ALA STI PISTA GIATI AFTO INE TO STIXIO TOUS ENA VASIKO POU POLES FORES TO KSEXNAME KAI PERNOUME MIXANAKI GIA TIN KAFETERIA!!!

Madkefalonian
24/12/2009, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ξυστρας
ENTAKSI RE PEDIA TO R1 4-5-6 KALO MIXANAKI ALA TO R1 7 INE KALITERO PANTOU KAI STO MOTER POU APODIDI PANTOU KALITERA KAI STA FRENA KAI STA STRIPSIMATA TORA GIA TIN EMFANISI INE IPOKIMENIKO....PANTOS TO THEMA INE NA MPORIS NA TA EKMETALEFTIS AFTA TA MIXANAKIA KAI DE MILAME GIA EKSO STOUS DROMOUS ALA STI PISTA GIATI AFTO INE TO STIXIO TOUS ENA VASIKO POU POLES FORES TO KSEXNAME KAI PERNOUME MIXANAKI GIA TIN KAFETERIA!!!


1ον)Ξαναλεω οτι το '07 δεν εχει διαφορα σε αλογα επιδοσεις και στριψιμο γιατι ειναι σχεδον το ιδιο...

2ον)Γιατι εχουμε συνηθησει ολοι και λεμε τη πιπιλα "μηχανακι της καφετεριας"???
Εχεις αναρωτηθει ποτε αν αυτοι που πανε στη καφετερια πανε και στη πιστα αλλα απλα δεν εχουν χρηματα για δευτερη μηχανη(μηχανη,ΟΧΙ παπι).Εγω προσωπικα και σε πιστα μπαινω για πλακα και στο δρομο προσπαθω να το "σπασω" αλλα δεν εχω δυνατοτητα για δευτερη...ακομα χρωσταω το δανειο της...Δλδ εγω να παρω το λεωφορειο για να παω για καφε???

ammon_ra
30/12/2009, 01:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Madkefalonian
1ον)Ξαναλεω οτι το '07 δεν εχει διαφορα σε αλογα επιδοσεις και στριψιμο γιατι ειναι σχεδον το ιδιο...

2ον)Γιατι εχουμε συνηθησει ολοι και λεμε τη πιπιλα "μηχανακι της καφετεριας"???
Εχεις αναρωτηθει ποτε αν αυτοι που πανε στη καφετερια πανε και στη πιστα αλλα απλα δεν εχουν χρηματα για δευτερη μηχανη(μηχανη,ΟΧΙ παπι).Εγω προσωπικα και σε πιστα μπαινω για πλακα και στο δρομο προσπαθω να το "σπασω" αλλα δεν εχω δυνατοτητα για δευτερη...ακομα χρωσταω το δανειο της...Δλδ εγω να παρω το λεωφορειο για να παω για καφε???


συμφωνω κι εγω με τον φιλο Madkefalonian ολοι ξερουμε οτι ειναι μηχανακια πιστας αλλα τα εχουμε και σαν οχηματα μετακινισης κιολας.
εγω προσωπικα και ταξιδια εχω κανει και οταν λεο ταξιδια απο ΕΒΡΟ - ΠΑΤΡΑ και απο εκει ιταλια δηλαδη επρεπε να εχω και ενα ταξιδιαρικο? :P τελος παντων το θεμα ειναι να το χαιρεσαι το μηχανακι οπως μπορεις, και ετσι κι αλλιως οι περισσοτεροι απο εμας δεν μπορουμε να πιεσουμε αυτο το μηχανακι πανω απο 50% των δυνατοτητων του ειτε γιατι δεν μπορουμε οδηγικα ειτε γιατι οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω μερικοι τα χροστανε και ειναι κριμα να το πεσεις το μηχανακι και να το στερηθεις επειδη δεν μπορεις να το φτιαξεις μετα
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ

ξυστρας
31/12/2009, 02:53
entaksi re pedia sorry to 2004-5-6 ine kalitero se ola apo to 2007-8 apotixia afto to montelo to poulao opoios endiaferete kai tha paro to pio palio.mono sovares protasis!!

ammon_ra
31/12/2009, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ξυστρας
entaksi re pedia sorry to 2004-5-6 ine kalitero se ola apo to 2007-8 apotixia afto to montelo to poulao opoios endiaferete kai tha paro to pio palio.mono sovares protasis!!

φιλε ξυστρα μαλλον εχεις ορεξη για κουβεντα και δεν τα ενοεις αυτα που λες.
δεν ειδα κανεναν ποιο πανω να βγαζει αχριστο το μηχανακι σου ισα ισα ειδα να λενε οτι μακαρι και το 06 να ειχε τα φρενα που εχει το δικο σου.
η ομορφια ειναι αντικειμενικη και το μοτερ ειναι θεμα γουστου.
αφτο που ειπαμε ειναι οτι απο 20βαλβιδο σε 16βαλβιδο δεν εχει και πολλεσ διαφορες και τοι κρατισανε τα πσ και τα χαρακτιριστικα οποσ στο παλιο(λιγο καλυτερο βεβαια)
η διαφωνια μαζι σου ιταν στο οτι δεν μεταχειριζομαστε τα μηχανακια σαν supersport αλλα σαν παπακια.
και απαντησε μου ειλικρινα εσυ μονο στην πιστα το εχεις παει? δεν το εχεις παρκαρει εξω απο κανενα καφε ποτε σου? η θελεις να μασ πεις οτι ολη τη μερα το πιεζεις και δεν το εχεις χαλαρα ποτε σου?
η δεν εχεις κανει κανενα ταξιδι ποτε σου?γιατι αν ειναι ετσι παρε κανενα xjr kanena haya η κανενα varadero.
το μηχανακι αυτο ειναι ΜΟΝΟ για πιστα λεμε
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ξυστρας
01/01/2010, 17:10
kali xronia na exoume ama katalaves oti exo oreksi gia kouventa kita na dis ti grafis kai tha katalavis pios exi oreksi pantos ego den exo provlima to mixanaki to exo kai gia voltes kai gia kafe pigeno me afto ala to ksanaleo giati malon de katalavate na to krinete sti pista to mixanaki eksalou giafto ine vgalmena gia ti pista ..pos tha gini tora de prepi na leme tin alithia kai to 2009 ine pio kalo mixanaki apo to 7-8 kalitera kratimata kai vazi ti dinami kalitera sto dromo kai i emfanisi ipame ine ipokimeniki ase o thorivos ola ta lefta!!!

Madkefalonian
05/01/2010, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ξυστρας
entaksi re pedia sorry to 2004-5-6 ine kalitero se ola apo to 2007-8 apotixia afto to montelo to poulao opoios endiaferete kai tha paro to pio palio.mono sovares protasis!!

2 χιλιαρικα ντουκου,αμα θες σκεψου το

ξυστρας
07/01/2010, 03:54
mesa filos doro kai kranos olosomi gantia kai mpontes sto noumero sou ola!!!!na to ksefortotho to gamimeno to apotiximeno

maron
07/01/2010, 06:35
04-05-06 gamane
07-08 gamane tis mpieles tous

Madkefalonian
07/01/2010, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ξυστρας
mesa filos doro kai kranos olosomi gantia kai mpontes sto noumero sou ola!!!!na to ksefortotho to gamimeno to apotiximeno
επειδη βλεπω οτι εισαι ψυχη ρε αδερφε,αντι για 2 χιλιαριακα και αφου εισαι τοσο γεναιοδωρος,θα σου δωσω 1840 για να πληρωσω και την ασφαλεια μου.

ammon_ra
08/01/2010, 12:58
μαλλον ξεφυγαμε απο το αρχικο θεμα παιδια
:)

libali10
09/01/2010, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
04-05-06 gamane
07-08 gamane tis mpieles tous

Τι εννοεις?

sabayam
09/01/2010, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
αν θυμαμαι καλα, ειναι εντελως διαφορετικα πολλα πραγματα...

ψαλιδι διαφορετικο, 6πιστονες δαγκανες αντι για τετραπιστωνες του '04, 4βαλβιδο το μοτερ του '07 σε σχεση με το 5βαλβιδο του '04...

γενικα ειναι διαφορετικα μηχανακια, αν και μοιαζουν αρκετα...


εκτος απο εμφασιακα που εχουν πολλες διαφορες εξωτερικα...

απο μοτερ σαφως ειναι καλυτερο το 16valves μοτερ απο θεμα αποδοσης.....εχει ακομα slipper clutch που πρωτοεμφανιστηκε στα r6 06
και μεταβλητους αυλους εισαγωγης αερα......που κανουν παρα πολυ καλη δουλεια,αλλα πρεπει να συνηθισεις το τροπο λειτουργιας του γκαζιου.....

sabayam
09/01/2010, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
04-05-06 gamane
07-08 gamane tis mpieles tous


καποιο λαθος κανεις φιλε....τα r1 04-06 ειχα λαθος μεταλλα στις μπιελες &πηγαινανε για τσαι τα στροφαλακια για οσους το κινουσαν μεσα στη πολη μοναχα....

sabayam
09/01/2010, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Madkefalonian
1ον)Ξαναλεω οτι το '07 δεν εχει διαφορα σε αλογα επιδοσεις και στριψιμο γιατι ειναι σχεδον το ιδιο...

2ον)Γιατι εχουμε συνηθησει ολοι και λεμε τη πιπιλα "μηχανακι της καφετεριας"???
Εχεις αναρωτηθει ποτε αν αυτοι που πανε στη καφετερια πανε και στη πιστα αλλα απλα δεν εχουν χρηματα για δευτερη μηχανη(μηχανη,ΟΧΙ παπι).Εγω προσωπικα και σε πιστα μπαινω για πλακα και στο δρομο προσπαθω να το "σπασω" αλλα δεν εχω δυνατοτητα για δευτερη...ακομα χρωσταω το δανειο της...Δλδ εγω να παρω το λεωφορειο για να παω για καφε???



ρε φιλε η αποδοση ενως κινητηρα δεν εχει παντα αντικρισμα στα αλογα......πχ το ρ1 07-08 με τον καινουριο ψεκασμο,μεταβλητους αυλους εχει διαφορα στις χαμηλες στροφες οσο & στις υψηλες στροφες..............

Madkefalonian
09/01/2010, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sabayam
καποιο λαθος κανεις φιλε....τα r1 04-06 ειχα λαθος μεταλλα στις μπιελες &πηγαινανε για τσαι τα στροφαλακια για οσους το κινουσαν μεσα στη πολη μοναχα....

Σωστος ο sabayam.Και αμα δεν κατεχεις τις αλλαγες καις και καμια δεκαρια σετακια δισκους...

H.A.Balafoutre
09/01/2010, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Madkefalonian
Σωστος ο sabayam.Και αμα δεν κατεχεις τις αλλαγες καις και καμια δεκαρια σετακια δισκους...

Γι'αυτό πάρτε Fazer να μην αλλάζεις δίσκους ούτε στα 75.000χλμ...

libali10
09/01/2010, 23:03
Μπρρρρρρ! ...βρε πηρατε φορα.

εγω λεω να κοντραριστουμε στα χρωματα....
πχ,εγω λεω τα ασπροα κοκκινο ειναι καλητερο απο το μαυρα :p

Βρε πατε καλα?Τα καινουργια μοντελα ειναι ΠΑΝΤΑ πιο βελτιωμενα τεχνολογικα (συνεπως κ καλητερα) απο τα παλιοτερα... :p

αυτο ισχυει και για το 09 απο τα δικα μας εστω κ ας εχει λιγοτερο γκαζι.

Να σας πω...δεν λεμε τι εχει κανει ο καθενας περιφερειακα η μοτερ?
Επι την ευκαιρια χωνακια ετοιμα εχει δει κανενας (site) για μοντελα του 07-08?

ξυστρας
10/01/2010, 18:10
as arxisoume apo moter akrapov titaniou mazi me to y power gomater tis nico to racing gia na vgazi ta aloga apo xamila stis mikres taxitites programa.apo anartisi piso ttx tis ohlins prosta elatiria ladia wp stampilizater wp maspiedes ta xrisa tis gilles ta kenourgia endiksi taxititon zelatina puing granazia alidida 520tapes gia katreftes tapa ladiou basi piso pinakidas spasti flas tapa fenzinis solinakia ipsilis takakia poliesteriko koustoumi kai tha exoume kai sinexia!!

Madkefalonian
11/01/2010, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Μπρρρρρρ! ...βρε πηρατε φορα.

εγω λεω να κοντραριστουμε στα χρωματα....
πχ,εγω λεω τα ασπροα κοκκινο ειναι καλητερο απο το μαυρα :p
Οχι,βεβαια!Το Κιτρινομαυρο ειναι μακραν το καλυτερο!!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Βρε πατε καλα?Τα καινουργια μοντελα ειναι ΠΑΝΤΑ πιο βελτιωμενα τεχνολογικα (συνεπως κ καλητερα) απο τα παλιοτερα... :p

αυτο ισχυει και για το 09 απο τα δικα μας εστω κ ας εχει λιγοτερο γκαζι.

Χωρις να θελω να κανω τον εξυπνο,το 09 μονο στο προγραμμα B παει σαν τα 07-08,στο A ειναι σαφως ανωτερο και πολυ πιο ροπατο απο χαμηλα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Επι την ευκαιρια χωνακια ετοιμα εχει δει κανενας (site) για μοντελα του 07-08?
στο ebay υπαρχουν.

libali10
11/01/2010, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ξυστρας
as arxisoume apo moter akrapov titaniou mazi me to y power gomater tis nico to racing gia na vgazi ta aloga apo xamila stis mikres taxitites programa.apo anartisi piso ttx tis ohlins prosta elatiria ladia wp stampilizater wp maspiedes ta xrisa tis gilles ta kenourgia endiksi taxititon zelatina puing granazia alidida 520tapes gia katreftes tapa ladiou basi piso pinakidas spasti flas tapa fenzinis solinakia ipsilis takakia poliesteriko koustoumi kai tha exoume kai sinexia!!

(Οχι λατινικα αν μπορειτε)
Αν κανω λαθος πες μου,
To αντικοφτφτικο της Niko δεν νομιζω να ξεκλειδωνει ταχυτητες γιατι το R1 07-08 δεν εχει
δεν εχει κλειδωμενη ταχυτητα οποτε πως βγαζει αλογα απο χαμηλα στις μικρες ταχυτητες?
Aπο τι ξερω η δουλεια που κανει στα Υαμαχα ειναι απλα να κλεβει το κοντερ για να εχει να μην μπαινει ο κοφτης της 6της νωρις στο κοφτη (13600 rpm περιπου) για R1 που εχουν δυνατοτητα εννοω)
Τα γραναζια 520 την επομενη φορα θα τα βαλω και εγω.

ΘΑ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ Κ ΑΛΛΟΙ

ξυστρας
12/01/2010, 01:00
kanis lathos file de vgazi ola ta aloga apo xamila kai gia na ine pio omalo kai gia na pernai ripouspantos i ousia ine oti den ine antikoftis ine antiperioristis isxios kai sti praksi afto pou metrai dld to mixanaki pai xamiles kai mesees poli kalitera apo prota(exo mathi etsi kai zorizome alios ase pou kano orthografika)iparxi kai antikoftis afto ine alo