PDA

View Full Version : Σφυρίλατο Πιστόνι σε 2χρονα...?



stefi21
10/04/2009, 23:38
Πριν 1,5 μήνα κόλλησε το RS 125 μου.
Κατα τη διάρκεια αναζήτησεις ανταλλακτικών (κυλίνδρος-πιστόνι) σκέφτηκα πολλές φορές
να βάλω σφυρίλατο (Wiseco).
Τα παιδιά το bikenet.gr μου είπαν πως δεν είναι καλό να βάλεις σφυρίλατο σε δίχρονο (Nicasil) γιατί υπάρχουν μεγαλύτερες φθορές στον κύλινδρο λόγω μικρότερων ανοχών του πιστονιού.

Το είπα αυτό στο μηχανικό μου και μου είπε πως είναι λάθος.
Πλέον παντού χρησιμοποιούν σφυρίλατα (στα σύχγρονα SS με Nicasil) και δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Εσείς τι πιστεύετε-ξέρετε?


(Το θέμα δε γίνεται για να αποφασίσω τι πιστόνι θα βάλω, έβαλα Vertex, απλά θέλω να λύσω την απορία που έχω)

stefanos
11/04/2009, 00:52
Νομίζω οτι αν βάλεις το πιστόνι στον κύλινδρο με σωστές ανοχές δεν έχεις κανένα πρόβλημα οποιοδήποτε συνδιασμό και να χρησιμοποιήσεις.

orcinious
11/04/2009, 00:54
2strokers.com
εκει θα παρεις την απαντηση σου και απο αλλα ατομα και θα ειναι η ιδια που σου εδωσαν (και εγω μαζι) στο bikenet


τα μοντέρνα τετράχρονα πιστόνια που βάζουν σε nikasil έχουν πολύ πιο μικρές ποδιές με αποτέλεσμα πολύ πιο ομοιόμορφη διασπορά θερμοκρασίας σε αντίθεση με τα δίχρονα που έχουν πολύ μακριές ποδιές και η πόδια βρέχεται απο βενζίνη η οποία με την εξαέρωση της απορροφά θερμοκρασία και ψύχει το κάτω μέρος του πιστονιού αυτά για αρχή :wave2:

stefi21
11/04/2009, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
2strokers.com


Κοίτα στα μηχανολογικά... :)

the who
11/04/2009, 10:12
Δεν ξερω που θα καταληξεις αλλα wiseco μην βαλεις με τιποτα.

reinmeister
11/04/2009, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Δεν ξερω που θα καταληξεις αλλα wiseco μην βαλεις με τιποτα.

:beer:

OzZzZzY
11/04/2009, 15:27
να κανω μια παρενθεση, τα cp λενε τιποτα? εχω ακουσει καλα λογια αλλα τα καλυτερα τα χω ακουσει για je, mahle και wossner..

the who
11/04/2009, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
να κανω μια παρενθεση, τα cp λενε τιποτα? εχω ακουσει καλα λογια αλλα τα καλυτερα τα χω ακουσει για je, mahle και wossner..

Για μενα τα je (που ειναι και η μαμα εταιρεια της wiseco και της carillo) ειναι πολυ καλα.Τα wossner επισης ειναι καλα κι εχω ακουσει και καλα λογια για τις εφαρμογες τους στα διχρονα.Τα mahle τα ξερω πιο πολυ απο αυτοκινητα κι οχι απο διτροχα.:wave2:

powerman95
12/04/2009, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Δεν ξερω που θα καταληξεις αλλα wiseco μην βαλεις με τιποτα.

ΓΙΑΤΙ????:eek: :eek: :eek:

stefi21
12/04/2009, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Δεν ξερω που θα καταληξεις αλλα wiseco μην βαλεις με τιποτα.

Στην τελευταία σειρά στο πρώτο post γράφω πως έχω ήδη καταλήξει και η μηχανή είναι στα χέρια μου με πιστόνι Vertex...

Το θέμα το κάνω για να λύσω την απορία που έχω...

Εσείς που λέτε να ΜΗΝ βάλω Wiseco θέλω να μου πείτε τα επιχειρήματα σας.
Σημείωση, δεν θέλω να μου πείτε τυχόν περιπτώσεις με 4χρονα, το θέμα αφορά μόνο δίχρονες μηχανές!

Περιμένω τις απαντήσεις σας
(ευχαριστώ για τις υπάρχουσες, απλά θέλω και επιχειρήματα) :winka:

Φιλικά, Κώστας

powerman95
12/04/2009, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefi21
Στην τελευταία σειρά στο πρώτο post γράφω πως έχω ήδη καταλήξει και η μηχανή είναι στα χέρια μου με πιστόνι Vertex...

Εσείς που λέτε να ΜΗΝ βάλω Wiseco θέλω να μου πείτε τα επιχειρήματα σας.
Σημείωση, δεν θέλω να μου πείτε τυχόν περιπτώσεις με 4χρονα, το θέμα αφορά μόνο δίχρονες μηχανές!

Περιμένω τις απαντήσεις σας
(ευχαριστώ για τις υπάρχουσες, απλά θα θέλω και επιχειρήματα) :winka:



+1 πες τα ρε φιλε:D

the who
13/04/2009, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefi21
Στην τελευταία σειρά στο πρώτο post γράφω πως έχω ήδη καταλήξει και η μηχανή είναι στα χέρια μου με πιστόνι Vertex...

Το θέμα το κάνω για να λύσω την απορία που έχω...

Εσείς που λέτε να ΜΗΝ βάλω Wiseco θέλω να μου πείτε τα επιχειρήματα σας.
Σημείωση, δεν θέλω να μου πείτε τυχόν περιπτώσεις με 4χρονα, το θέμα αφορά μόνο δίχρονες μηχανές!

Περιμένω τις απαντήσεις σας
(ευχαριστώ για τις υπάρχουσες, απλά θέλω και επιχειρήματα) :winka:

Φιλικά, Κώστας


Tην τελευταια σειρα δεν την ειδα.Εκτος κι αν διορθωσες το ποστ.Αφου εβαλες Vertex λογικα "καθαρισες".Τα Wiseco ειναι εδω και καιρο θυγατρικη της je.Ποιοτικα ειναι υποδεεστερα της je και πολλων αλλων εταιριων.Για να τα βαλεις σε κυλινδρο nicasil πρεπει να εχεις και τα καταλληλα ελατηρια.Αυτα που δινει η Wiseco ειναι πολυ σκληρα ακομα και για απλους κυλινδρους.ΑΝ εχεις κανει και ρεκτιφιε η αν οι ανοχες δεν ειναι σωστες,τα σκληρα ελατηρια σε συναρτηση με τις κοντες φουστες του πιστονιου προκαλουν αυξημενες φθορες.
Πρακτικα αυτο σημαινει οτι η μακροζωια του κινητηρα παει περιπατο.Κι επειδη μιλαμε για διχρονο και πολυ ευστροφο κινητηρα (rs 125) αυτο ειναι το τελευταιο ζητουμενο.
Wosner και vertex ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΔΙΧΡΟΝΑ για μενα ειναι απο τις καλυτερες επιλογες.

stefanos
13/04/2009, 11:37
Να υποθέσουμε οτι το πιστόνι μπήκε στον ίδιο κύλινδρο ,ή έγινε ρεκτιφιέ ,ή μπήκε χαλύβδινο χιτώνιο?

stefi21
13/04/2009, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Να υποθέσουμε οτι το πιστόνι μπήκε στον ίδιο κύλινδρο ,ή έγινε ρεκτιφιέ ,ή μπήκε χαλύβδινο χιτώνιο?

Το πιστόνι μπήκε σε καινούργιο μαμίσιο κύλινδρο (Nicasil).

dirtbird
13/04/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefi21
Το πιστόνι μπήκε σε καινούργιο μαμίσιο κύλινδρο (Nicasil).

Kαι το Vertex είναι το μαμίσιο πιστόνι?

Επίσης για nicasil κυλίνδρους, υπάρχουν τουλάχιστον 2 πιστόνια (με πολύ μικρές διαφορές ματαξύ τους) έτσι ώστε να επιτύχεις τις πιο κοντά στις προδιαγραφές ανοχές. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να μετρήσεις πριν τον κύλινδρο με μικρόμετρο και -χονδρικά- χιαστί στα σημεία που αναφέρει ο κατασκευαστής.

Τα έκανες αυτά?

Τέλος ειδικά σε μικρά μοτέρ, βοηθάει να ανοίγουμε 2 τρυπίτσες (1-1,5 χλστ διάμετρο ανάλογα τοι περιθώριο υπάρχει...) στην πλευρά της εξαγωγής μεταξύ της θυρίδας εξαγωγής και των boost θυρίδων μεταφοράς με σκοπό τη ψύξη του εμβόλου (και της πεςριοχής γενικότερα). Μπορεί και να έχει....

stefi21
13/04/2009, 13:06
Το Vertex δεν είναι το μαμίσιο πιστόνι, το μαμίσιο είναι Aprilia... :D

Μπήκε το κατάλληλο πιστόνι για το μέγεθος του κυλίνδρου που έχω, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Και ο μηχανικός είπε πως είναι όλα ok. Αλλα μου έκανε εντύπωση το οτι αυτός μου πρότεινε να βάλω Wiseco αν βρω (δυστυχώς δεν βρήκα ετοιμοπαράδωτο) ενώ άλλοι μου λέγανε να μη βάλω.

dirtbird
13/04/2009, 13:58
Η Aprilia δεν φτιάχνει μόνη της πιστόνια (εδώ ούτε μοτέρ δεν φτιάχνει...:rotflmao: :rotflmao: ).

Είναι πολύ πιθανό το μαμά πιστόνι να είναι και αυτό Vertex (και ας μην το γράφει στο κουτί...)

tifoso4ever
20/04/2009, 19:51
Συνηθως ΔΕΝ γραφω πια σε ποστ τετοιου τυπου (μου θυμιζει "θελετε μαυρο ή ασπρο ψωμι στο σαντουϊτς?").
Κατ'αρχην, γνωριζετε τι σημαινει ¨σφυρηλατο" ("forged"αγγλιστι) ???
Ειτε αυτο αφορα πιστονια ή ο,τιδηποτε αλλο...

Και γιατι καποιοι επιμενουν ΟΧΙ σε διχρονο, ειτε με νικασιλ , ειτε οχι, ειναι κατι που δεν μπορω να καταλαβω εδω και πολλα χρονια...

Μαλλον καποιοι μπερδευουν τη μεθοδο κατασκευης με το σχημα ("φουστες" και ζακετακια...), αλλα και τη χρηση για την οποια προοριζεται καθε πιστονακι...
Δεν θελω να πω τιποτα αλλο, ας μας φωτισουν οι πιο σχετικοι απο μενα, μηχανολογοι και μηχανικοι...

:wave2: