PDA

View Full Version : yamaha xj6 (diversion naked)- γνωμες?



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Buenaventura
05/07/2009, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
E ναι...γιαυτο ειπα παλι τα ιδια λαθη η Yamaha.
Εννοειτε πως το μηχανακι γιαυτα που καλειτε να κανει ειναι SUPER !!!

:beer:

Αυτο το ψαλιδακι με τρομαζει ομως........ισχνο φαινεται.Προφανως ειναι μελετημενο να αντεχει τις οποιες δυναμεις αναπτυσσονται αλλα και παλι δεν μου γεμιζει το ματι.Δηλαδη εαν εβαζαν το ψαλιδι του fazer ποσο θα ανεβαζε το κοστος.Ξεκινανε να φτιαξουν μια χαμηλου κοστους μοτοσυκλετα και τελικα καταληγουν να φτιαξουν μια "φθηνη"μοτοσυκλετα,η οποια δεν ειναι και φθηνη τελικα.:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

fonzareli
13/07/2009, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mokilock
PHOTO

παιδια τη σχάρα την πήρε κάποιος;
Αξίζει ή δείχνει χάλια;
Πάει γύρω στα 130 ευρώ...

tsofras
13/07/2009, 14:10
διάβασα σε ένα άρθρο για το πρόβλημα με τα φρένα και ότι λυνεται με σωληνάκια υψηλής (δεν θυμάμαι πια μάρκα δοκίμασαν , αν θές πές μου να το κοιτάξω)

Υ.Γ. Μην βαράτε, απλά το διάβασα, δεν ξέρω αν ισχύει

fonzareli
13/07/2009, 15:40
Εδώ έχει την σχάρα http://www.yamaha-motor.co.uk/accessories/acc_overview.jsp?groupCode=MC+Acc&productCode=2$XJ600N&year=0&pageNr=0&accessoryCode=20S-W0741-00-00#MC+Acc/Street/XJ600N

αλλά παίζoυν και οι λύσεις givi:

http://www.givi.co.uk/My-motorcycle/?ma=YAMAHA&mo=XJ6---XJ6-Diversion-600-09

giovani64
13/07/2009, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
παιδια τη σχάρα την πήρε κάποιος;
Αξίζει ή δείχνει χάλια;
Πάει γύρω στα 130 ευρώ...
πριν 4 μερες πηρα το diversion με σχαρα και βαλιτσα της yamaha. η σχαρα ειναι λιγο μεγαλη αλλα δυστυχως λογω απουσιας ουρας ειναι η μονη λυση. η προταση της givi ειναι πιο συμμαζεμενη αλλα δεν μου αρεσε ιδιαιτερα.εχω φωτο αλλα δεν ξερω πως να τις ανεβασω.

fonzareli
13/07/2009, 19:07
Αυτή δεν είναι; http://www.tourenfahrer.de/uploads/pics/yamaha-xj6-diversion-aufmacher.jpg
Η γνήσια σχάρα είναι όλο αλουμίνιο ή απλά βαμένη στο χρώμα του αλουμινίου;
Ολη έτσι είναι ή τα σίδερα που την στηρίζουν είναι μαύρα; Πρέπει να βγει το πίσω στήριγμα συνεπιβάτη για να μπει;

giovani64 (αν είσαι το 64 γενημμένος είμαστε σειρά...) το δικό σου xj6 τι χρώμα είναι; Σου ταιριάζει το ασημί της σχάρας; Επίσης τι δεν σου άρεσε στην givi;

Αν δεν βάλει κάποιος την γνήσια, με σαμάρια (χωρίς σίδερα) θα βολευτεί;

Μανιτάρια να βάλω τα γνήσια; ή καθόλου; (τα γνήσια πρέπει να πηγαίνουν γύρω στα 200 ευρώ)

Πάρτε 10 ερωτήσεις να έχετε να απαντάτε :p

:beer:

giovani64
13/07/2009, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Αυτή δεν είναι; http://www.tourenfahrer.de/uploads/pics/yamaha-xj6-diversion-aufmacher.jpg
Η γνήσια σχάρα είναι όλο αλουμίνιο ή απλά βαμένη στο χρώμα του αλουμινίου;
Ολη έτσι είναι ή τα σίδερα που την στηρίζουν είναι μαύρα; Πρέπει να βγει το πίσω στήριγμα συνεπιβάτη για να μπει;

giovani64 (αν είσαι το 64 γενημμένος είμαστε σειρά...) το δικό σου xj6 τι χρώμα είναι; Σου ταιριάζει το ασημί της σχάρας; Επίσης τι δεν σου άρεσε στην givi;

Αν δεν βάλει κάποιος την γνήσια, με σαμάρια (χωρίς σίδερα) θα βολευτεί;

Μανιτάρια να βάλω τα γνήσια; ή καθόλου; (τα γνήσια πρέπει να πηγαίνουν γύρω στα 200 ευρώ)

Πάρτε 10 ερωτήσεις να έχετε να απαντάτε :p

:beer:
γεια σου σειρα.
παμε σε απαντησεις.
η σχαρα μου φαινεται για αλουμινενια. και ναι πρεπει να βγει η χειρολαβη του συνεπιβατη.
το δικο μου μηχανακι ειναι σε κοκκινο.
σχετικα με τα σαμαρια ακομα δεν βγηκαν της γιαμαχα. αλλα απο οτι ακουσα καλυτερα να τα αποφυγεις. η καλυτερη λυση ειναι οι πλαινες βαλιτσες.
μανιταρια εχω παραγγειλει τα γνησια που μου τα φερνουν με κατι λιγοτερο απο 150 ευρω.επειδη το εχω ψαξει νομιζω για το συγκεκριμενο μηχανακι τα μανιταρια ειναι καλυτερα απο την σιδερια. αυταααααααααααααα. αν κατι παρελειψα πες μου.
ααααααααααααα. αυτο που δεν μου αρεσε καθολου ειναι μπροστα και κατω στον κινητηρα δεν μπορουσαν να βαλουν ενα καπακι να μην φαινεται ετσι ασχημα αυτο το ψιψιψινι (σορυ αλλα δεν καταλαβα ακομα τι ειναι. μαλλον το φιλτρο??????????????)

fonzareli
13/07/2009, 19:44
Kαι σε μένα είπαν να αποφύγω τα σκέτα σαμάρια αλλά κανείς δεν μου εξήγησε το λόγο...

Της givi η σχάρα γιατί δεν σου άρεσε;

giovani64
13/07/2009, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Kαι σε μένα είπαν να αποφύγω τα σκέτα σαμάρια αλλά κανείς δεν μου εξήγησε το λόγο...

Της givi η σχάρα γιατί δεν σου άρεσε;
τα σκετα σαμαρια ειναι πιο πολυ για τσοπερακια. υπαρχει κινδυνος γιατι δεν στηριζονται σε σταθερη βαση. (προσωπικη μου αποψη).
η σχαρα της givi δεν μου αρεσε γιατι ειναι πολυ φαρδια και καπως ατσουμπαλη.γενικα οι σχαρες αδικουν πολυ το μηχανακη αλλα χρειαζονται.μπορω να σου στειλω φωτο αν μου στειλεις καποιο e-mail η να μου πεις πως μπορω να τις ανεβασω εδω.
Υ.Γ.στην givi δεν χρειαζεται να βγει η λαβη του συνοδηγου. και ναι στην σχαρα της yamaha το κατω στηριγμα της σχαρας ειναι μαυρο

fonzareli
13/07/2009, 20:29
κατατοπιστικότατος...

Λοιπόν για τις φωτογραφίες άκου πως γίνεται:
Κάτω από το πλαίσιο που γράφεις το κείμενο όταν απαντάς, υπάρχει ένα πλαίσιο "Επιλογές" και ακόμα πιό κάτω (ακριβώς πάνω από το κουμπί ¨Αποστολή απάντησης" δηλαδή) υπάρχει η "Επισύναψη αρχείου". Πατάς δεξιά στο κουμπί "Αναζήτηση..." και βρίσκεις στον υπολογιστή σου τη φωτο που θες να ανεβάσεις.

Αν βαριέσαι άστες. Ετσι κι αλλιώς ήσουν κατανοητός!

ilion10
14/07/2009, 00:03
παιδιά εδω και μια εβδομάδα είμαι ένας ακόμα κάτοχος του εργαλείου,εγω έχω το diversion σε ανθρακί,μήπως θα ήταν εύκολο καποιος να ανεβάσει το manual σε pdf?δεν μπορώ να το βρω με τπτ.εσας σας είπαν ότι το service book θα έρθει απο την yamaha σε 15 μέρες?

giovani64
14/07/2009, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilion10
παιδιά εδω και μια εβδομάδα είμαι ένας ακόμα κάτοχος του εργαλείου,εγω έχω το diversion σε ανθρακί,μήπως θα ήταν εύκολο καποιος να ανεβάσει το manual σε pdf?δεν μπορώ να το βρω με τπτ.εσας σας είπαν ότι το service book θα έρθει απο την yamaha σε 15 μέρες?
και μενα μου ειπαν οτι δεν υπαρχει manual στα ελληνικα ΑΚΟΜΗ. στα αγγλικα υπηρχε.συντομα θα υπαρχει και στα ελληνικα.

panagis83
14/07/2009, 07:47
To manual και μενα στα αγγλικα το δωσανε, αλλα εγω το πηρα τελη Φεβρουαριου διακιολογουνται, αλλα ακομα να το βγαλουν στα ελληνικα! τα σωληνακια υψηλης ( πληροφορια απο το long term test στο powerbikes) ειναι της HEL και λενε οτι εχουν αρκετα καλυτερη αποδοση τα φρενα με κοστος 140 ευρω (και εγκατασταση μαζι).. αν και πιστευω οτι τα φρενα του απο μαμα εινα παραπανω απο ικανοποιητικα μετα απο κανα 30 λεπτο (σε σχετικη κινηση) αρχιζουν να εχουν μια ποιο ελαφρια αισθηση.. γιαυτο σε λιγο καιρο μαζι με το σερβισ των 10.000 χλμ θα τα βαλω.. οπωτε θα σας πω εντυπωσεις.. εχει βγει και εξατμισουλα (αλλα προσωπικα μαρεσει ετσι οποως ειναι απο κατω) http://www.termignoni.it/pages/modello.php?marcaMoto=YAMAHA&modelloMoto=XJ6&annoMoto=2009 (http://)

tsofras
14/07/2009, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
To manual και μενα στα αγγλικα το δωσανε, αλλα εγω το πηρα τελη Φεβρουαριου διακιολογουνται, αλλα ακομα να το βγαλουν στα ελληνικα! τα σωληνακια υψηλης ( πληροφορια απο το long term test στο powerbikes) ειναι της HEL και λενε οτι εχουν αρκετα καλυτερη αποδοση τα φρενα με κοστος 140 ευρω (και εγκατασταση μαζι).. αν και πιστευω οτι τα φρενα του απο μαμα εινα παραπανω απο ικανοποιητικα μετα απο κανα 30 λεπτο (σε σχετικη κινηση) αρχιζουν να εχουν μια ποιο ελαφρια αισθηση.. γιαυτο σε λιγο καιρο μαζι με το σερβισ των 10.000 χλμ θα τα βαλω.. οπωτε θα σας πω εντυπωσεις.. εχει βγει και εξατμισουλα (αλλα προσωπικα μαρεσει ετσι οποως ειναι απο κατω) http://www.termignoni.it/pages/modello.php?marcaMoto=YAMAHA&modelloMoto=XJ6&annoMoto=2009 (http://)

Σωστός για τα σωληνάκια , ωραία και η εξατμισούλα αν και εγώ την προτιμώ απο κάτω.
απο ήχο την έχεις ακούσει?

panagis83
14/07/2009, 10:11
Μονο το οτι ειναι Termignoni σιγουρα θα εχει καλο ηχο!!! και γω προτιμω ομως την μαμα εξατμιση.. ε αργοτερα ελπιζω θα βγει και aftermarket απο κατω.

fonzareli
14/07/2009, 12:29
panagis83 έχεις PM...

giovani64
15/07/2009, 09:02
ρε παιδια μια απορια ασχετη με τα προηγουμενα. στο δικο μου diversion το φως της πινακιδας μοιαζει να ειναι ξεχαρβαλωμενο. μονο στο δικο μου ειναι ετσι ή το αφησαν λασκα για να μην σπασει απο κραδασμους?

giovani64
15/07/2009, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
κατατοπιστικότατος...

Λοιπόν για τις φωτογραφίες άκου πως γίνεται:
Κάτω από το πλαίσιο που γράφεις το κείμενο όταν απαντάς, υπάρχει ένα πλαίσιο "Επιλογές" και ακόμα πιό κάτω (ακριβώς πάνω από το κουμπί ¨Αποστολή απάντησης" δηλαδή) υπάρχει η "Επισύναψη αρχείου". Πατάς δεξιά στο κουμπί "Αναζήτηση..." και βρίσκεις στον υπολογιστή σου τη φωτο που θες να ανεβάσεις.

Αν βαριέσαι άστες. Ετσι κι αλλιώς ήσουν κατανοητός!


168905

giovani64
15/07/2009, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
κατατοπιστικότατος...

Λοιπόν για τις φωτογραφίες άκου πως γίνεται:
Κάτω από το πλαίσιο που γράφεις το κείμενο όταν απαντάς, υπάρχει ένα πλαίσιο "Επιλογές" και ακόμα πιό κάτω (ακριβώς πάνω από το κουμπί ¨Αποστολή απάντησης" δηλαδή) υπάρχει η "Επισύναψη αρχείου". Πατάς δεξιά στο κουμπί "Αναζήτηση..." και βρίσκεις στον υπολογιστή σου τη φωτο που θες να ανεβάσεις.

Αν βαριέσαι άστες. Ετσι κι αλλιώς ήσουν κατανοητός!
τελικα τα καταφερα με τις φωτο.


168906

panagis83
15/07/2009, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
ρε παιδια μια απορια ασχετη με τα προηγουμενα. στο δικο μου diversion το φως της πινακιδας μοιαζει να ειναι ξεχαρβαλωμενο. μονο στο δικο μου ειναι ετσι ή το αφησαν λασκα για να μην σπασει απο κραδασμους?

οχι σε ολα ετσι ειναι ! στην αρχη και γω την ιδια απορια ειχα..

fonzareli
15/07/2009, 12:37
παιδιά τελικά όλοι έχετε βάλει τα μαμα μανιτάρια όπως φαίνεται...

Αφαιρούνται εύκολα αν χρειαστεί;

Πρέπει να αφαιρεθεί κάποιο εξάρτημα της μηχανής για να τοποθετηθούν;
Ρωτάω διότι λέω να τους πω να τα τοποθετήσουν αλλά θέλω να ξέρω αν υπάρχει κάτι που θα αφαιρέσουν έτσι ώστε να το ζητήσω να μου το δώσουν για να μπορώ αν θέλω να τα αφαιρέσω αργότερα!

panagis83
15/07/2009, 13:28
2 βιδες αλλαζουν μονο (τις αλλαζουν με μεγαλυτερες) και κοβουν λιγο ενα κοματι απο τα πλαστικα (που δεν ειναι εμφανες) μπαινουν βγαινουν ευκολα, σχετικα!!

fonzareli
15/07/2009, 13:31
και όπως κατάλαβα από τις φωτογραφίες στηρίζονται σε δικό τους τριγωνικό πλαίσιο. Οπότε ενδεχομένως σε πτώση (μη στατική) θα στραβώσει ή θα σπάσει αυτό το πλαίσιο και όχι το σασί της μηχανής πάνω στο οποίο βιδώνει το πλαίσιο-βάση των μανιταριών... Σωστά;

panagis83
15/07/2009, 14:33
Σωστά .. αλλα και παλι αναγκαστικα ειναι βιδωμενο στο σασι!!! οπώτε!!! αχρειαστα να ειναι, στις περισσοτερες περιπτωσεις θα βοηθησουν!!! τωρα αν ειναι να τυχει ετσι ωστε να τραβηξουν και το σασι μαζι .... τι να πεις !! :wave2: .... ωραια συζητηση εχουμε πιασει!!! εχω καταφτυστει!!!

fonzareli
15/07/2009, 14:44
:lol:
πάμε για κρύες :beer: να χαρούμε τα μηχανάκια μας!

fonzareli
18/07/2009, 10:14
Πήγα την πρώτη βόλτα!

Τα σπάει η μηχανή!!!

Τι βενζίνα να βάλω; ;
Το βιβλίο λέει ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ αλλά από την άλλη λέει να βάζετε >91 οκτάνια αν χτυπάει πηράκια κλπ.
Σηνήθως χρησιμοποιώ 100ρα σε όλα μου τα οχήματα. Πειράζει να βάζω 100ρα λέτε;

dimdil
18/07/2009, 14:02
για οσους ενδιαφεροντε για τεστ/σχολια για την εν λογω μηχανη υπαρχει στο e-bike ιουνιου εκτενες αρθρο
:sun:

panagis83
18/07/2009, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Πήγα την πρώτη βόλτα!

Τα σπάει η μηχανή!!!

Τι βενζίνα να βάλω; ;
Το βιβλίο λέει ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ αλλά από την άλλη λέει να βάζετε >91 οκτάνια αν χτυπάει πηράκια κλπ.
Σηνήθως χρησιμοποιώ 100ρα σε όλα μου τα οχήματα. Πειράζει να βάζω 100ρα λέτε;

Η απλή αμόλυβδη είναι 85 - 90 οκτανια και η "100αρα" εκτιματε γύρο στα 90 -95 οκτανια οπωτε αναλόγος πρατηριο (καλο η κακο) κρίνεις αν θα βάλεις απλη η 100αρα

Ξεχασα να ευχηθώ

ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΦΟΡΑΣ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΟΥ!!

giovani64
18/07/2009, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
τα μαμίσια λάστιχα τελικά είναι μάπα; Αργούν να ζεσταθούν;

Αν είναι να τα αλλάξω πριν την κυκλοφορήσω μήπως μπορέσω και τα ανταλλάξω στο κατάστημα. Ποιά προτείνετε για να ζεσταίνονται γρήγορα και να έχουν πολύ καλό κράτημα;
Η αντοχή στα χλμ δεν με ενδιαφέρει καθώς κάνω ελάχιστα χλμ το χρόνο και έτσι όταν θα τα ξαξαλλάξω θα είναι λόγω χρόνου και όχι λόγω χλμ. Θα έχουν κάνει λίγα χλμ αλλά θα έχουν περάσει πχ 2-3 καλοκαίρια...
καλη η απορια σου.αλλα απο οτι εχω διαβασει δεν φορανε ολες τα ιδια λαστιχα. εχω ακουσει για metzeler, bridgstone και η δικια μου(diversion) εχει τα dunlop για τα οποια εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα καλα.κανεις αλλος απο την παρεα εχει καμια αλλη αποψη για το θεμα? :confused:

fonzareli
18/07/2009, 19:53
Ευχαριστώ!!!!

Dunlop Sportmax Roadsmart (54η εβδομάδα του 2008 - made in japan) φοράω τελικά και ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα μόνο άριστες κριτικές!
Πολύ γρήγορη κορώνα, στρίβει για πλάκα η μηχανή, και πολύ καλά κρατήματα λένε. Οπότε μάλλον αρκετά τυχεροί όσοι έχουμε τα συγκεκριμένα λάστιχα!

Εβαλα τελικά 95 οκτάνια και βλέπουμε. Φοβήθηκα την 100ρα μήπως έχει τίποτα πρόσθετα περίεργα (το βιβλιαράκι γράφει "ΜΟΝΟ ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ" - ίσως βέβαια το "ΜΟΝΟ" να πηγαίνει στο "αμολυβδη"...).

Μου άρεσε που τα όργανα ανάβουν αυτόματα όταν έχει χαμηλό φωτισμό!

Δύο ερωτήματα μου προέκυψαν:

1) Η θερμοκρασία μου ανέβηκε μέχρι 105 βαθμούς. Πολλοί είναι; Μπορούμε να σβήνουμε και να φεύγουμε όταν έχει τόση θερμοκρασία ή θα πρέπει να περιμένουμε το βεντιλατερ να την κρυώσει; Και αν ναι, πρέπει να δουλέψει το βεντιλατερ με σβηστό ή αναμμένο κινητήρα;

2) Είναι εύκολο να ρυθμίσω το τιμόνι; Γράφει ότι έχει 2 θέσεις. Δεν ξέρω όμως αν την έχουν φέρει στα μέτρα μου (1.73 ύψος, προφανώς πρέπει να έρθει προς τα μένα το τιμόνι). Πως να καταλάβω σε ποιά θέση βρίσκεται τώρα;

panagis83
18/07/2009, 20:16
Kαι γω για τα λαστιχα καλα λογια εχω ακουσει (τα DUNLOP φοραει και μενα) αν και οσοι εχουν τα BRIDGESTONE ειναι ακομα ποιο τυχεροι!

Η θερμοκρασια αυτη (105 αντε 107) ειναι και η μεγιστη που θα δεις σε "κλειστη" διαδρομη, πανω απο τους 100 102 αναβει το βεντιλατερ, σε συνθηκες ταξιδιου παιζει 90 - 94 (Καλοκαιρακι βλεπεις) δεν εχει νοημα (πιστευω) να περιμενεις να σταματησει το βεντιλατερ καλυτερα με το που σταματας να το σβηνεις γιατι θα κρυωσει γρηγοροτερα ο κινητηρας!

Το τιμονι απο οσο εχω δει ειναι εργοστασιακα στην κοντυτερη θεση.. !!! για βγαλε καμια φωτο!!!

fonzareli
18/07/2009, 20:45
Αύριο πρωί-πρωί φωτογραφίες!
Τώρα πρέπει να φύγω επειγόντως...

Τρίτη Αθήνα για κράνος, μπουφάν, γάντια και το σκέφτομαι για givi σχαρα και βαλίτσα ή και πλαινές ή σαμάρια.

*of topic: Με την μηχανή δεν πρόλαβα να κλείσω για διακοπές και τώρα δεν βρίσκω πουθενά (για κυκλάδες). :mad: Αλλά και την φάση να περιμένω για Σεπτέμβρη και να μην μου υπόσχονται το χρώμα που ήθελα δεν την ανέχτηκα! Την έφερα από πολύ μακριά που την βρήκα, ήρθε άψογη και πινακίδα θα βγάλω μόνος μου!

fonzareli
18/07/2009, 20:54
Πάρτε την πρώτη της...


169118

giovani64
18/07/2009, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Πάρτε την πρώτη της...
κουκλα ειναι..............καλοταξιδι

μου ειπαν απο την yamaha οτι καλα ειναι να μην σβηνει η μηχανη οταν δουλευει το βεντιλατερ. και το δικο μου παει στους 100+ βαθμους αλλα σε αυτη τη θερμοκρασια δουλευει μην το φοβασαι.

SVX
18/07/2009, 21:30
μεγειες τοργαλειακ' ...... :beer:

ilion10
19/07/2009, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Αύριο πρωί-πρωί φωτογραφίες!
Τώρα πρέπει να φύγω επειγόντως...

Τρίτη Αθήνα για κράνος, μπουφάν, γάντια και το σκέφτομαι για givi σχαρα και βαλίτσα ή και πλαινές ή σαμάρια.

*of topic: Με την μηχανή δεν πρόλαβα να κλείσω για διακοπές και τώρα δεν βρίσκω πουθενά (για κυκλάδες). :mad: Αλλά και την φάση να περιμένω για Σεπτέμβρη και να μην μου υπόσχονται το χρώμα που ήθελα δεν την ανέχτηκα! Την έφερα από πολύ μακριά που την βρήκα, ήρθε άψογη και πινακίδα θα βγάλω μόνος μου!

φίλε μου καλοτάξιδι και πάντα όρθιος...
έχεις βρει τιμές για σχάρα βαλίτσα κτλ.?
εγώ σκεφτόμουν προσωρινά να βάλω μόνο τα πλαινά σαμάρια χωρίς κάγκελα.

fonzareli
19/07/2009, 07:34
Ευχαριστώ για τις ευχές και αντεύχομαι!

Νομίζω και εγώ ότι θα προτιμήσω απλά σαμάρια χωρίς το σίδερο. Βέβαια έχουν κάποια αρνητικά αλλά είναι φθηνά και δεν απαιτούν σταθερές κατασκευές στη μηχανή.
Σκεφτόμουν πάντως και την givi (με την προϋπόθεση όμως ότι θα είναι εύκολο να αφαιρώ τη σχάρα όποτε θέλω...).


Τώρα επανέρχομαι στο θέμα ρύθμισης τιμονιού και ανεβάζω τις φωτογραφίες που είπαμε:


169130

fonzareli
19/07/2009, 07:34
και άλλη


169131

fonzareli
19/07/2009, 07:35
και άλλη μία


169132

fonzareli
19/07/2009, 07:36
και μια ακόμα


169133

fonzareli
19/07/2009, 07:38
και μια άλλη


169134

fonzareli
19/07/2009, 07:40
Βγάζετε συμπέρασμα για τη θέση του τιμονιού από αυτές; Είναι στην θέση προς τον οδηγό ή προς τα έξω; (σίγουρα παίζει ρόλο και η γωνία λήψης...)

panagis83
19/07/2009, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Βγάζετε συμπέρασμα για τη θέση του τιμονιού από αυτές; Είναι στην θέση προς τον οδηγό ή προς τα έξω; (σίγουρα παίζει ρόλο και η γωνία λήψης...)

Στην κοντυτερη θεση είναι (ετσι ειναι και σε μενα) αν δεις τα στυριγματα κανουν μια κλιση προς τον οδηγο αυτα ειναι που γυρναν και αναποδα ωστε να απομακρυνουν λιγο το τιμονι!

fonzareli
19/07/2009, 08:14
Εχεις δίκιο! Τώρα το παρατήρησα ότι οι βάσεις δεν είναι συμμετρικές. Δηλαδή μπορούν να γυρίσουν ανάποδα (το μπρος-πίσω) οπότε το τιμόνι θα "φύγει" 2 πόντους μπροστά.

Μπορεί να ρυθμιστεί άραγε και η κλίση του τιμονιού; Βγαίνουν εύκολα οι ταπίτσες να ρυθμίσω κλίση;

panagis83
19/07/2009, 09:15
Δεν εχω ψαχτει στο πως βγαινουν αυτα .. αλλα με την κλιση προσεχε μηπως "βρίσκει" το τιμονι μετα

project.breeze
24/07/2009, 07:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
Kαι γω για τα λαστιχα καλα λογια εχω ακουσει (τα DUNLOP φοραει και μενα) αν και οσοι εχουν τα BRIDGESTONE ειναι ακομα ποιο τυχεροι!

Η θερμοκρασια αυτη (105 αντε 107) ειναι και η μεγιστη που θα δεις σε "κλειστη" διαδρομη, πανω απο τους 100 102 αναβει το βεντιλατερ, σε συνθηκες ταξιδιου παιζει 90 - 94 (Καλοκαιρακι βλεπεις) δεν εχει νοημα (πιστευω) να περιμενεις να σταματησει το βεντιλατερ καλυτερα με το που σταματας να το σβηνεις γιατι θα κρυωσει γρηγοροτερα ο κινητηρας!

Το τιμονι απο οσο εχω δει ειναι εργοστασιακα στην κοντυτερη θεση.. !!! για βγαλε καμια φωτο!!!


Αν το σβησεις ενώ είναι στους 100 βαθμούς,το αφήσεις μερικά δευτερόλεπτα και γυρίσεις τον διακόπτη θα δεις την θερμοκρασία να έχει ανέβει στους 107-108.Αυτό συμβαίνει σε όλους του κινητήρες και η απάντηση είναι απλή.Όταν λειτουργεί ο κινητήρας λειτουργεί και το κύκλωμα της ψύξης του,αν σβήσεις τον κινητήρα το κύκλωμα ψύξης παύει να λειτουργεί και έτσι για λίγη ώρα η θερμοκρασία ανεβαίνει μερικούς βαθμούς.Εγώ προσωπικά στο δικό μου μηχανάκι (GSR 600 ABS) όταν η θερμοκρασία είναι στους 97-98 (99 είναι η μέγιστη που έχω δει ακόμα και με καύσωνα στο κέντρο της πόλης) το αφήνω μερικά δευτερόλεπτα να δουλέψει στο ρελαντι και η θερμοκρασία πέφτει στους 88.Τότε το σβήνω.Δεν σημαίνει πως αν το σβήνεις αμέσως θα πάθει κάτι,αλλά καλά είναι να αποφεύγονται οι υψηλές θερμοκρασίες.Πάντως μου φαίνεται πως ανεβάζει πολύ θερμοκρασία το XJ6 από αυτα που βλέπω να γράφετε...



Υ.Γ Πάντως το XJ6 τα σπάει από εμφάνιση,είναι πανέμορφο:wave2:

CIRUS
24/07/2009, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
Kαι γω για τα λαστιχα καλα λογια εχω ακουσει (τα DUNLOP φοραει και μενα) αν και οσοι εχουν τα BRIDGESTONE ειναι ακομα ποιο τυχεροι!

Η θερμοκρασια αυτη (105 αντε 107) ειναι και η μεγιστη που θα δεις σε "κλειστη" διαδρομη, πανω απο τους 100 102 αναβει το βεντιλατερ, σε συνθηκες ταξιδιου παιζει 90 - 94 (Καλοκαιρακι βλεπεις) δεν εχει νοημα (πιστευω) να περιμενεις να σταματησει το βεντιλατερ καλυτερα με το που σταματας να το σβηνεις γιατι θα κρυωσει γρηγοροτερα ο κινητηρας!

Το τιμονι απο οσο εχω δει ειναι εργοστασιακα στην κοντυτερη θεση.. !!! για βγαλε καμια φωτο!!!

Eμένα ήρθε με bridgestone μαμα και μου είπανε ότι τα μαμά που φοράει είναι μαπα και να τα αλλάξω μετά το καλοκαίρι για πες γιατί δεν κατέχω μπας και γλιτώσω το μπουγιουρντί???

panagis83
24/07/2009, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
Eμένα ήρθε με bridgestone μαμα και μου είπανε ότι τα μαμά που φοράει είναι μαπα και να τα αλλάξω μετά το καλοκαίρι για πες γιατί δεν κατέχω μπας και γλιτώσω το μπουγιουρντί???

Μάλον αυτός που στο είπε θέλει να βγάλει κανα μεροκαματο μετα το καλοκαίρι!κρατα τα ! και αλλη μια πληροφορια είναι οταν θα φτάσει η στιγμή να γινει αλλαγη να ΜΗΝ βαλετε 180αρι λάστιχο γιατι δεν θα ζεστένεται ποτέ, με τα γνωστα αποτελέσματα!!

Χτες εκανα και εγω το σέρβις των 10.000 χλμ ολα καλα φαινονται μονο λαδια και φιλτρο λαδιού αλλαχτηκαν.. τα μπουζι ηταν σε πολυ καλη κατασταση τα τακακια και αυτα επισης !

ενα αν θέλετε το λετε προβλημα ειναι οτι πριν μια βδομαδα αρχισε οταν ηταν κρυα η μηχανη να μου αναβει η ένδειξη του λαδιου και μετα απο λιγο εσβηνε (τρελαθηκα την πρωτη φορα και σταματησα στην μεση του δρομου και περιμενα μεχρι να δω οτι εχω λαδια !!! ολα καλα ομως).. τωρα μετα την αλλαγη λαδιων,απο χτες δλδ δεν το κανει! δεν φαινεται να ειναι κατι ανυσηχητκο απο λαδι φουλ!!

Την τριτη θα βαλω σωληνακια υψηλης στα φρένα..!!!!

CIRUS
24/07/2009, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
Μάλον αυτός που στο είπε θέλει να βγάλει κανα μεροκαματο μετα το καλοκαίρι!

ευχαριστώ φίλε μου γιατί και εμένα μια χαρά μου φαίνονται αν και έχουν θόρυβο κύλισης και θέλουν λίγη ώρα μέχρι να ζεσταθούν αλλά επειδή δεν κατέχω νόμιζα ότι πρέπει να βάλω καλύτερα γιατί τα μαμά δεν είναι καλά και μη έχοντας μέτρο σύγκρισης το πίστεψα, θα το ψάξω και λίγο στο νετ, πάντως thanks για το tip καθότι δεν μου περισσεύουνε κιόλας να αλλάζω καινούργια λάστιχα και θα το έκανα μόνο και μόνο γιατί θα το έκρινα απαραίτητο όσον αφορά την ασφάλεια μου. :beer: :beer: :beer:

panagis83
24/07/2009, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
Μάλον αυτός που στο είπε θέλει να βγάλει κανα μεροκαματο μετα το καλοκαίρι!κρατα τα ! και αλλη μια πληροφορια είναι οταν θα φτάσει η στιγμή να γινει αλλαγη να ΜΗΝ βαλετε 180αρι λάστιχο γιατι δεν θα ζεστένεται ποτέ, με τα γνωστα αποτελέσματα!!

Χτες εκανα και εγω το σέρβις των 10.000 χλμ ολα καλα φαινονται μονο λαδια και φιλτρο λαδιού αλλαχτηκαν.. τα μπουζι ηταν σε πολυ καλη κατασταση τα τακακια και αυτα επισης !

ενα αν θέλετε το λετε προβλημα ειναι οτι πριν μια βδομαδα αρχισε οταν ηταν κρυα η μηχανη να μου αναβει η ένδειξη του λαδιου και μετα απο λιγο εσβηνε (τρελαθηκα την πρωτη φορα και σταματησα στην μεση του δρομου και περιμενα μεχρι να δω οτι εχω λαδια !!! ολα καλα ομως).. τωρα μετα την αλλαγη λαδιων,απο χτες δλδ δεν το κανει! δεν φαινεται να ειναι κατι ανυσηχητκο απο λαδι φουλ!!

Την τριτη θα βαλω σωληνακια υψηλης στα φρένα..!!!!

CIRUS
24/07/2009, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83


όταν βάλεις τα υψηλής και τα κάνεις δοκιμές πόσταρε και εντυπώσεις :a014:

επίσης πόσο σου είπαν τιμή με εγκατάσταση????

άντε καλορίζικα!!!!

panagis83
24/07/2009, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
όταν βάλεις τα υψηλής και τα κάνεις δοκιμές πόσταρε και εντυπώσεις :a014:

επίσης πόσο σου είπαν τιμή με εγκατάσταση????

άντε καλορίζικα!!!!

100 euro κανου τα σωληνακια της ΗΕL !! αντε και κανα 30 αρι η τοποθετηση!! πιστευω οτι αξιζει τον κοπο! και σιγουρα θα εχει διαφορα!! θα δειξει!!!

fonzareli
24/07/2009, 20:47
τελικά τις ταπίτσες του τιμονιού για να μπει αλλεν και να ρυθμιστεί κλίση, τις έχει βγάλει κανείς;
Δοκίμασα με κατσαβιδάκι και δεν μπορώ να τις βγάλω...

Mokilock
28/07/2009, 08:48
Το πήρα επιτέλους!!!! Μετά από τόσο καιρό, από χτες το έχω στα χέρια μου!!!!
Η μηχανή είναι το κάτι άλλο..!!! Σκέτη απόλαυση στην οδήγηση!!!

Mokilock
28/07/2009, 11:29
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά? Το σωληνωτό πλαίσιο και συγκεκριμένα οι δυο σωλήνες του πλαισίου που είναι δεξιά και αριστερά και περνάνε και κάτω από τη σελά, σας θερμαίνονται πολύ από τη μηχανή? Είναι φυσιολογικό αυτό?

cartman
28/07/2009, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mokilock
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά? Το σωληνωτό πλαίσιο και συγκεκριμένα οι δυο σωλήνες του πλαισίου που είναι δεξιά και αριστερά και περνάνε και κάτω από τη σελά, σας θερμαίνονται πολύ από τη μηχανή? Είναι φυσιολογικό αυτό?

Χεχε ναι φίλε. Το αλουμινένιο να δεις πως ζεστένεται από τετρακύλινδρο! ;)

fonzareli
28/07/2009, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mokilock
Το πήρα επιτέλους!!!! Μετά από τόσο καιρό, από χτες το έχω στα χέρια μου!!!!
Η μηχανή είναι το κάτι άλλο..!!! Σκέτη απόλαυση στην οδήγηση!!!

Kαλορίζικο!

Πάντα όρθιος!!!!

Βάλε και καμιά φωτογραφία... Τι χρώμα το πήρες;
(Δες και τις φωτογραφίες από το τιμόνι που έχω παραπάνω και πες μου αν και το δικό σου έχει παρόμοια κλίση!)

Ασχετο λίγο αλλά μην κάνεις ούτε 1 χλμ χωρίς ασφάλεια, κράνος καλό, γάντια, μπουφαν με προστασίες. Εγώ την έχω μία εβδομάδα και απέφευγα να την κυκλοφορώ καθότι μόλις σήμερα κατέληξα στο τι θέλω και πήρα γάντια, μπουφάν και καινούριο κράνος διότι το παλιό έκλεισε 10τία!

Mokilock
28/07/2009, 13:38
Ευχαριστώ Πολύ!!!

Φίλε fonzareli το πήρα Άσπρο –Κρεμ...ABS!!! Φωτογραφίες θα ανεβάσω τις επόμενες μέρες....

Από τις φωτογραφίες σου μου φαίνεται ότι έχει την ίδια θέση και κλίση το τιμόνι...

Το προστατευτικό εξοπλισμό το έχω πάρει από την προηγούμενη μηχανή.....

Σχετικά με αυτό που αναφέρω πιο πάνω για τους σωλήνες του πλαισίου που περνάνε κάτω από τι σελά και εμένα προσωπικά στο ύψος μου, ακουμπάνε και τα ποδιά μου αγκαλιάζοντας την μηχανή δεξιά και αριστερά, ζεσταίνονται και σε σένα τόσο? Μπορεί να είναι όντως κάτι φυσιολογικό δεν ξέρω...είναι η πρώτη μου τετρακύλινδρη...

fonzareli
28/07/2009, 14:24
Θα το κοιτάξω και εγώ αυτό με τους σωλήνες.
Οδηγείς με σορτς ή με βερμούδα και σε ενοχλεί ή ακόμα και με μακρύ παντελόνι;

Mokilock
28/07/2009, 14:31
Με μακρύ παντελόνι....γι’ αυτό μου έχει κάνει εντύπωση....ζεσταίνεται λίγο και η σέλα μπροστά μετά από λίγη ώρα....

ilion10
28/07/2009, 18:44
ΚΑι εγώ ζεσταίνομαι πολύ,άνοιξε λίγο τα πόδια,θα δείς διαφορά...αυτή η ζέστη θα δείς ότι είναι μόνο μέσα στην πόλη που ανεβάζει πολυ θερμοκρασία,εκτός δεν νοιώθεις τπτ.!καλορίζικη και πάντα όρθιος!

fonzareli
28/07/2009, 19:59
Λοιπόν που λέτε μόλις γύρισα από δίωρη δικάβαλη βολτίτσα...
7-9μμ για να καταλάβετε τις θερμοκρασίες.
Μέσα στην πόλη και ελάχιστα χλμ έξω. Μέχρι 4000 στροφές

Θερμοκρασία κινητήρα από 94 μέχρι 101.

Τα σίδερα πράγματι καίνε. Κάτω από το εμπρός τμήμα της σέλας πολύ και όσο προχωράει προς τα πίσω κρυώνει. Μπροστά δηλαδή δεν το ανέχεται το χέρι να το κρατήσεις ενώ στα μισά του το κρατάς άνετα. Πίσω είναι απλά "χλιαρό".

Το τιμόνι παρατηρώ ότι θέλει κάποια προσοχή στους επιτόπιους ελιγμούς διότι κόβει πολύ και μπορεί να σε γελάσει.

Τα πόδια αν τα έχω κλειστά ζεσταίνονται πολύ (με τζιν).

Α ρε yamaha... θα μας κάνεις να ανοίγουμε τα πόδια..... ;) :p

Να πω και κάτι περί εξοπλισμού: Απίθανο το καλοκαιρινό eolos colori. Γύρω στα 150 ευρώ πάει και τα αξίζει! Μπαίνει αέρας από παντού και δροσίζει.
Το κλειστό κράνος που φορούσα στη βόλτα έκανε το κεφάλι να ιδρώνει παρότι υποτίθεται έχει καλό εξαερισμό (ακούγεται και ο αέρας πολύ με ανοικτούς αεραγωγούς). Ισως χρειάζεται ένα τύπου jet για τέτοια εποχή τελικά.

watain
28/07/2009, 21:38
Oreo to mixanaki pedia alla to psalidi einai tragiko opos kai i exatmisi,poly krima:cry: :yuck:

panagis83
28/07/2009, 22:41
Μώλις γύρισα και εγώ απο μια παρατεταμένη βόλτα εντός της Αθήνας! Έβαλα σήμερα τα σωληνάκια υψηλής της HEL κόστος συνολικό 155 ευρώ! Δεν περίμενα να είναι η μέρα με την νύχτα η διαφορά αλλά είναι αρκετή τελικά, ποοοολύ καλύτερη αίσθηση απο πριν (δεν το λέω απο ενθουσιασμό) και ποοολύ καλύτερη απόδοση γενικά... σαν να πήρα άλλη μηχανη, καλύτερη :)

To προτείνω ανεπιφύλακτα σε οποιον το σκέφτεται και είναι σίγουρο πως θα ενθουσιαστείτει απο την διαφορά! να θυμίσω οτι εγω έχω την έκδοση χωρις ABS.. γιατι κατι "παίζει" στην αντίθετη περιπτωση!!!

θα βάλω και φωτογραφίες απο αύριο γιατι βγήκαν λιγο σκοτεινές τώρα!

tsofras
29/07/2009, 09:28
ωραίος φίλε, καλοφόρετα :beer:

panagis83
29/07/2009, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
ωραίος φίλε, καλοφόρετα :beer:

σ' ευχαριστω! να και μερικες φωτογραφιες!


170010

panagis83
29/07/2009, 12:31
αλλη μια


170011

panagis83
29/07/2009, 12:31
και το πισω


170012

CIRUS
29/07/2009, 13:05
καλορίζικα τα υψηλής, παναγή :beer: :beer: :beer:

αν δε σου είναι κόπος στείλε ένα πμ από που τα πήρες γιατί με βλέπω να ψήνομαι να τα βάλω τον Σεπτέμβρη.

fonzareli
29/07/2009, 20:00
Παναγιώτη καλοφόρετα! Τι "παίζει" για υψηλής σε όσα έχουν ABS;


Και 3 απορίες αρχαρίου προς όλους τους κατόχους:

1) Εχω μιά απορία με τη θερμοκρασία:
Σταματάω και έχω 98 βαθμούς.
Σβήνω μόνο με το κόκκινο διακοπτάκι και αφήνω το κλειδί στο ον. Δουλεύει το βεντιλατερ και η θερμοκρασία ανεβαίνει μέχρι 108 οπότε και αρχίζει να πέφτει.
Σταματάω και δεν σβήνω τον κινητήρα. Δουλεύει πάλι το βεντιαλτερ αλλά τώρα πέφτει κατευθείαν από τους 98 στους 94 και κάτω. Δεν είναι λίγο περίεργο αυτό; αφού δουλεύει το βεντιλατερ και στις 2 περιπτώσεις γιατί με αναμένο κινητήρα πέφτει πιό γρήγορα;

2) και μία για το μπροστινό σύστημα: Οταν πάω να αράξω και φρενάρω με πρώτη ή και κάνοντας όπισθεν ακούω από το πηρούνι ένα κρακ. Λες και τερματίζει πάνω ή κάτω. Φυσιολογικό;

3) το σασμάν κάνει ένα χαρακτηριστικό θόρυβο; (ένα "γκλαν" απότομο όταν κουμπώνει η πρώτη κυρίως και η μηχανή αισθάνομαι ότι τινάζεται ελάχιστα μπροστά...)

mchris
29/07/2009, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Παναγιώτη καλοφόρετα! Τι "παίζει" για υψηλής σε όσα έχουν ABS;


Και 3 απορίες αρχαρίου προς όλους τους κατόχους:

1) Εχω μιά απορία με τη θερμοκρασία:
Σταματάω και έχω 98 βαθμούς.
Σβήνω μόνο με το κόκκινο διακοπτάκι και αφήνω το κλειδί στο ον. Δουλεύει το βεντιλατερ και η θερμοκρασία ανεβαίνει μέχρι 108 οπότε και αρχίζει να πέφτει.
Σταματάω και δεν σβήνω τον κινητήρα. Δουλεύει πάλι το βεντιαλτερ αλλά τώρα πέφτει κατευθείαν από τους 98 στους 94 και κάτω. Δεν είναι λίγο περίεργο αυτό; αφού δουλεύει το βεντιλατερ και στις 2 περιπτώσεις γιατί με αναμένο κινητήρα πέφτει πιό γρήγορα;

2) και μία για το μπροστινό σύστημα: Οταν πάω να αράξω και φρενάρω με πρώτη ή και κάνοντας όπισθεν ακούω από το πηρούνι ένα κρακ. Λες και τερματίζει πάνω ή κάτω. Φυσιολογικό;

3) το σασμάν κάνει ένα χαρακτηριστικό θόρυβο; (ένα "γκλαν" απότομο όταν κουμπώνει η πρώτη κυρίως και η μηχανή αισθάνομαι ότι τινάζεται ελάχιστα μπροστά...)

1) όταν είσαι με σβηστή τη μηχανή και το βεντιλατέρ αναμένο, το πολύ-πολύ να πέσει η θερμοκρασία στο ψυγείο, όχι στη μηχανή. Ζια να κρυώσει η μηχανή χρειάζεται να δουλεύει η αντλία που μεταφέρει το κρύο νερό του ψυγείου στη μηχανή, και όπως έχεις ήδη μαντέψει, η αντλία αυτή παίρνει κίνηση απ'τη μηχανή.

2) Αυτό δεν το έχω προσέξει

3) Αυτό το κάνουν όλες η μηχανές που έχω δει μέχρι τώρα. Είναι φυσιολογικό αλλά δεν ξέρω γιατί π.χ. δεν γίνεται με τα αυτοκίνητα... Ίσως είναι χαρακτηριστικό των σειριακών κιβωτίων.

panagis83
29/07/2009, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Παναγιώτη καλοφόρετα! Τι "παίζει" για υψηλής σε όσα έχουν ABS;


Και 3 απορίες αρχαρίου προς όλους τους κατόχους:

1) Εχω μιά απορία με τη θερμοκρασία:
Σταματάω και έχω 98 βαθμούς.
Σβήνω μόνο με το κόκκινο διακοπτάκι και αφήνω το κλειδί στο ον. Δουλεύει το βεντιλατερ και η θερμοκρασία ανεβαίνει μέχρι 108 οπότε και αρχίζει να πέφτει.
Σταματάω και δεν σβήνω τον κινητήρα. Δουλεύει πάλι το βεντιαλτερ αλλά τώρα πέφτει κατευθείαν από τους 98 στους 94 και κάτω. Δεν είναι λίγο περίεργο αυτό; αφού δουλεύει το βεντιλατερ και στις 2 περιπτώσεις γιατί με αναμένο κινητήρα πέφτει πιό γρήγορα;

2) και μία για το μπροστινό σύστημα: Οταν πάω να αράξω και φρενάρω με πρώτη ή και κάνοντας όπισθεν ακούω από το πηρούνι ένα κρακ. Λες και τερματίζει πάνω ή κάτω. Φυσιολογικό;

3) το σασμάν κάνει ένα χαρακτηριστικό θόρυβο; (ένα "γκλαν" απότομο όταν κουμπώνει η πρώτη κυρίως και η μηχανή αισθάνομαι ότι τινάζεται ελάχιστα μπροστά...)

Με το ABS δε μου είπαν τι παίζει, αλλα φαντάζομαι οτι επειδή μπορει να μπλοκάρει ποιο ευκολα ο τροχός με τα υψηλής θα επηρεάζετε και ο μηχανισμός κατα καποιο τρόπο!

1) Όπως λέει και ο mchris οταν ειναι αναμένος ο κινητηρας δουλεύει και το ψυγείο και καλο (προς ολους παει αυτο) ειναι οταν ειναι σβηστη η μηχανη να μην αφηνουμε τον διακοπτη στο ΟΝ η στη θεση P (parking) πολυ ώρα γιατι η μπαταριουλα θα μας χαιρετήσει!

2) Αυτος ο ηχος εγω νομίζω οτι είναι απο το δισκοφρενο και συγκεκριμενα την γλίστρα που πιάνει εκείνη την ωρα και λογο ησυχιας τον ακους !!!

3) Όλες η μηχανές το κανουν αυτό, ειναι απο το μπροστα γραναζι της αλυσιδας εγω οταν ξεκιναω οπου μπορω του δινω λιγο φορα σπροχνωντας τη μηχανη για να το γλιτωνω αυτο το ΓΚΛΑΝ !!!

cartman
30/07/2009, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Παναγιώτη καλοφόρετα! Τι "παίζει" για υψηλής σε όσα έχουν ABS;


Και 3 απορίες αρχαρίου προς όλους τους κατόχους:

1) Εχω μιά απορία με τη θερμοκρασία:
Σταματάω και έχω 98 βαθμούς.
Σβήνω μόνο με το κόκκινο διακοπτάκι και αφήνω το κλειδί στο ον. Δουλεύει το βεντιλατερ και η θερμοκρασία ανεβαίνει μέχρι 108 οπότε και αρχίζει να πέφτει.
Σταματάω και δεν σβήνω τον κινητήρα. Δουλεύει πάλι το βεντιαλτερ αλλά τώρα πέφτει κατευθείαν από τους 98 στους 94 και κάτω. Δεν είναι λίγο περίεργο αυτό; αφού δουλεύει το βεντιλατερ και στις 2 περιπτώσεις γιατί με αναμένο κινητήρα πέφτει πιό γρήγορα;

2) και μία για το μπροστινό σύστημα: Οταν πάω να αράξω και φρενάρω με πρώτη ή και κάνοντας όπισθεν ακούω από το πηρούνι ένα κρακ. Λες και τερματίζει πάνω ή κάτω. Φυσιολογικό;

3) το σασμάν κάνει ένα χαρακτηριστικό θόρυβο; (ένα "γκλαν" απότομο όταν κουμπώνει η πρώτη κυρίως και η μηχανή αισθάνομαι ότι τινάζεται ελάχιστα μπροστά...)

Για το 1 και 3 συμφωνώ με τα παιδιά. Ερώτηση: όταν το μοτέρ είναι σβηστό είναι καλό για την μπαταρία μας να δουλεύει το βεντιλαντέρ? :look:

Για το 2 ΟΧΙ φίλε ΔΕΝ είναι καθόλου φυσιολογικό! Κοίταξε καλά μην είναι από το δισκόφρενο. Αν έχει λίγο ντζόγο κάπου, μπορεί να κτυπάει αρχικά αν φρενάρεις με όπισθεν και μετά και πάλι αν φρενάρεις κανονικά. Σε αυτή την περίπτωση όμως δεν θα πρέπει να κτυπάει αν δεν φρενάρεις καθόλου με την όπισθεν!
Αν δεν είναι το δισκόφρενο μπορεί να είναι ρουλεμάν τιμονιού? Τα fazer είχαν θέμα με τα ρουλεμάν αλλά λογικά θα το έχουν φτιάξει στο νέο xj6 :confused:

fonzareli
30/07/2009, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman

Για το 2 ΟΧΙ φίλε ΔΕΝ είναι καθόλου φυσιολογικό! Κοίταξε καλά μην είναι από το δισκόφρενο. Αν έχει λίγο ντζόγο κάπου, μπορεί να κτυπάει αρχικά αν φρενάρεις με όπισθεν και μετά και πάλι αν φρενάρεις κανονικά. Σε αυτή την περίπτωση όμως δεν θα πρέπει να κτυπάει αν δεν φρενάρεις καθόλου με την όπισθεν!


Βοηθάτε διότι έχω τρελαθεί!

Ακριβώς αυτό συμβαίνει! Το κρακ το κάνει όταν φρενάρω με όπισθεν και μετά αν φρενάρω κανονικά και αντίστροφα. Δεν το κάνει αν απλά βυθίσω το μπροστινό χωρίς φρένο.

Αν το κάνει όταν πάω μπροστά και ξαναπατήσω πάλι δεν το κάνει. Αν όμως πάω πίσω και πατήσω θα το κάνει. Δηλαδή το κάνει μόνο όταν αλλάξει η φορά του τροχού.

Τι είναι;

mchris
30/07/2009, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Βοηθάτε διότι έχω τρελαθεί!

Ακριβώς αυτό συμβαίνει! Το κρακ το κάνει όταν φρενάρω με όπισθεν και μετά αν φρενάρω κανονικά και αντίστροφα. Δεν το κάνει αν απλά βυθίσω το μπροστινό χωρίς φρένο.

Αν το κάνει όταν πάω μπροστά και ξαναπατήσω πάλι δεν το κάνει. Αν όμως πάω πίσω και πατήσω θα το κάνει. Δηλαδή το κάνει μόνο όταν αλλάξει η φορά του τροχού.

Τι είναι; Γιατί δεν το πας στο συνεργείο; Μέσα στην εγγύηση είσαι έτσι κι αλλιώς. Απ'τα φόρα δεν θα βρεις λύση...

fonzareli
30/07/2009, 13:00
Διότι εγγύηση δεν έχω ακόμα (κάνει 15 μέρες να στείλει η yamaha το βιβλιαράκι) και την μηχανή δεν την έχω πάρει από την πόλη μου (δεν υπήρχε).

panagis83
30/07/2009, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Για το 1 και 3 συμφωνώ με τα παιδιά. Ερώτηση: όταν το μοτέρ είναι σβηστό είναι καλό για την μπαταρία μας να δουλεύει το βεντιλαντέρ? :look:



Σιγουρα δεν είναι οτι καλύτερο για την μπαταρία!! αλλα και γιατι να το κανεις αυτο ; καλυτερα να περιμενεις να σβησει με το βεντιλατερ με την μηχανη αναμενη, να λειτουργει και το ψυγειο.


Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Διότι εγγύηση δεν έχω ακόμα (κάνει 15 μέρες να στείλει η yamaha το βιβλιαράκι) και την μηχανή δεν την έχω πάρει από την πόλη μου (δεν υπήρχε).


Πηγαινε σε ενα μηχανικο να σου εντοπισει τουλαχστον τον θορυβο και να σου πει αν ειναι φυσιολογικο η μη και μετα βλέπεις.. Εγω παντως για τον ιδιο (πιθανον) ηχο που ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο και προερχεται απο ενα μηχανισμό του δισκοφρενου!!!

cartman
30/07/2009, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Βοηθάτε διότι έχω τρελαθεί!

Ακριβώς αυτό συμβαίνει! Το κρακ το κάνει όταν φρενάρω με όπισθεν και μετά αν φρενάρω κανονικά και αντίστροφα. Δεν το κάνει αν απλά βυθίσω το μπροστινό χωρίς φρένο.


Αυτό δίχνει ότι ΔΕΝ είναι τα ρουλεμάν. Τα ρουλεμάν κτυπάνε αν πιάσεις γερά το τιμόνι και πατώντας φρένο, κουνίσεις το τιμόνι δυνατά μπροστά-πίσω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli

Αν το κάνει όταν πάω μπροστά και ξαναπατήσω πάλι δεν το κάνει. Αν όμως πάω πίσω και πατήσω θα το κάνει. Δηλαδή το κάνει μόνο όταν αλλάξει η φορά του τροχού.

Τι είναι;

Ακριβώς αυτό έλεγα. Το κάνει και εμένα το gsxr εδώ και πολλά χλμ. Δεν νομίζω να είναι τίποτα, απλά κάποιος δίσκος ή και οι δύο έχουν λίγο τζόγο και με αλλαγή φοράς κτυπάνε. Σκέψου ότι το άκουσε και ο μηχανικός μου και μου είπε δεν είναι τίποτα.

Τώρα στην δική σου περίπτωση αφού το πήρες καινούργιο και έχεις εγύηση, πήγαινε να στο φτιάξουν!

;)

fonzareli
30/07/2009, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Τώρα στην δική σου περίπτωση αφού το πήρες καινούργιο και έχεις εγύηση, πήγαινε να στο φτιάξουν!

;)

το θέμα είναι αν χρειάζεται φτιάξιμο ή όχι...

Μην πέσω σε άσχετο και μου χαλάσει τα φρένα (έχω και ABS)

fonzareli
30/07/2009, 18:43
Τελικά το πήγα να το δουν στην αντιπροσωπεία. Το ήξεραν για το θόρυβο.
Για ένα "κρακ" που ακούγεται είναι απόλυτα φυσιολογικό και το κάνουν μάλιστα πολύ πιό έντονα τα R1 μου είπαν. Το άκουσαν κι όλας και το τσέκαραν και στη δική μου.

Οπότε όλα καλά!

panagis83
30/07/2009, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Τελικά το πήγα να το δουν στην αντιπροσωπεία. Το ήξεραν για το θόρυβο.
Για ένα "κρακ" που ακούγεται είναι απόλυτα φυσιολογικό και το κάνουν μάλιστα πολύ πιό έντονα τα R1 μου είπαν. Το άκουσαν κι όλας και το τσέκαραν και στη δική μου.

Οπότε όλα καλά!

Δεν σου ειπαν κατι ποιο συγκεκριμενο; :)

Eιδα το πρωτο αδερφακι ΧJ6 γυμνο λευκο Γ' Σεπτεμβρίου στην Άθηνα παρκαρισμένο !!! πολυ το χαρηκα !

fonzareli
31/07/2009, 12:51
Με το που το είπα μου είπαν είναι το φρένο και ότι είναι φυσιολογικό.
Δεν ήταν σε φάση να μάθω περισσότερα (γινόταν χαμός από δουλειά).
Τους έβαλα επιπλέον και το άκουσαν.

Στο δικό σου Παναγιώτη αν κυλίσεις λίγο πίσω και φρενάρεις, μετά πας με 1η μπροστά και φρενάρεις απότομα, δεν το κάνει;

*To δοκίμασα χωρίς φρένο με κόντρα τον μπροστινό τροχό σε τοίχο. Μπρουμιτίζω όλο μπροστά και δεν ακούγεται τίποτα απολύτως! Μόνο με το φρένο ακούγεται.

panagis83
31/07/2009, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Με το που το είπα μου είπαν είναι το φρένο και ότι είναι φυσιολογικό.
Δεν ήταν σε φάση να μάθω περισσότερα (γινόταν χαμός από δουλειά).
Τους έβαλα επιπλέον και το άκουσαν.

Στο δικό σου Παναγιώτη αν κυλίσεις λίγο πίσω και φρενάρεις, μετά πας με 1η μπροστά και φρενάρεις απότομα, δεν το κάνει;

*To δοκίμασα χωρίς φρένο με κόντρα τον μπροστινό τροχό σε τοίχο. Μπρουμιτίζω όλο μπροστά και δεν ακούγεται τίποτα απολύτως! Μόνο με το φρένο ακούγεται.

Ειδες που στα λεγα οτι ειναι απο το φρενο και ειναι φυσιολογικο :p

.. ετσι μου το κανει και μενα αν το κυλισω λιγο και πατησω φρενο :a33:

Mokilock
04/08/2009, 08:31
PHOTO_1.....


170359

Mokilock
04/08/2009, 08:32
PHOTO_2...


170360

panagis83
04/08/2009, 08:50
Κούκλα ειναι ..πολυ χαιρομαι οταν βλεπω "αδερφάκια"
:beer: !!!

να προσεχεις με το σπρευ αλυσιδας που βαζεις! το ασπρο αυτο υλικο δεν φευγει εύκολα με το πλυσιμο με αποτελεσμα την επόμενη φορα που θα ψεκασεις να μη λιπαινεται σωστα η αλυσιδα!

Mokilock
04/08/2009, 09:10
Ευχαριστώ φίλε..!!! Ελπίζω να σε πετύχω με το “αδερφάκι” σε κανένα φανάρι....

Θα το κοιτάξω αυτό με την αλυσίδα...

fonzareli
04/08/2009, 09:36
Τα σπάει...

Πάντα όρθιος!

cartman
04/08/2009, 21:41
Φίλε Mokilock είναι πανέμορφο! :beer: :beer:

Μια παρατήρηση, καλύτερα η αντικλεπτική σου αλυσίδα να περνά από μέρος του πλαισίου (αν είναι εφικτό)! Είναι πιο δύσκολο να στην σηκώσουν έτσι. Οι τροχοί βγαίνουν εύκολα!



Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
Κούκλα ειναι ..πολυ χαιρομαι οταν βλεπω "αδερφάκια"
:beer: !!!

να προσεχεις με το σπρευ αλυσιδας που βαζεις! το ασπρο αυτο υλικο δεν φευγει εύκολα με το πλυσιμο με αποτελεσμα την επόμενη φορα που θα ψεκασεις να μη λιπαινεται σωστα η αλυσιδα!

Για το Valvoline λέτε? Παιδιά αυτό είναι από τα καλύτερα για την αλυσίδα! Απλά στο πλύσιμο να την πλένεται καλά την αλυσίδα ώστε να καθαρίσει και να μπορεί να πιάσει σωστά η νέα στρώση που θα βάλετε. Η αλυσίδα μου έχει 43000χλμ λόγο σωστής φροντίδας με το valvoline ;)

:wave2:

Mokilock
05/08/2009, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Φίλε Mokilock είναι πανέμορφο! :beer: :beer:

Μια παρατήρηση, καλύτερα η αντικλεπτική σου αλυσίδα να περνά από μέρος του πλαισίου (αν είναι εφικτό)! Είναι πιο δύσκολο να στην σηκώσουν έτσι. Οι τροχοί βγαίνουν εύκολα!




Φίλε cartman ευχαριστώ πολύ!!!!!

Το ξέρω αυτό για το πλαίσιο και την προηγούμενη από το πλαίσιο την έδενα....αλλά αυτή δεν μπορώ να βρω κάποιο κομμάτι του πλαισίου που να περνάει η αλυσίδα....

Ρε παιδιά με τι ελαστικό σας ήρθε η μηχανή ?
Εμένα φοράει τα “Dunlop Sportmax Roadsmart”. Καλά μου φαίνονται προς το παρόν από συμπεριφορά....

fonzareli
05/08/2009, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli

Dunlop Sportmax Roadsmart (54η εβδομάδα του 2008 - made in japan) φοράω τελικά και ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα μόνο άριστες κριτικές!
Πολύ γρήγορη κορώνα, στρίβει για πλάκα η μηχανή, και πολύ καλά κρατήματα λένε. Οπότε μάλλον αρκετά τυχεροί όσοι έχουμε τα συγκεκριμένα λάστιχα!



αυτά...

Δεν ξέρω μόνο τι πιέσεις είναι καλό να έχουμε ώστε και μονοκάβαλο αλλά και δικάβαλο να είναι ΟΚ. Πιστεύω γύρω στα 235 μπροστά και 270 πίσω θα είναι καλά αλλά δεν είμαι και σίγουρος...

panagis83
05/08/2009, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
αυτά...

Δεν ξέρω μόνο τι πιέσεις είναι καλό να έχουμε ώστε και μονοκάβαλο αλλά και δικάβαλο να είναι ΟΚ. Πιστεύω γύρω στα 235 μπροστά και 270 πίσω θα είναι καλά αλλά δεν είμαι και σίγουρος...

Τα Dunlop φοραει και εμένα, αλλα υπαρχουν και αλλοι με Bridgestone που πάλι είναι πολύ καλά! γενικα και τα 2 είναι σκληρά ελαστικά και καλά για όλες τις περιστάσεις!

Για πιεσεις μπορεις να δεις το πινακάκι στο ψαλίδι πάνω στην μηχανή ή στο εγχειριδιο (manual) !

εως 90kg F: 225kPa / 33psi
Επίσης και για High Speed Riding :smokin: λολ
R: 250kPa / 36psi

90- 190 kg F: 250kPa / 36psi
R: 290kPa / 42psi

fonzareli
05/08/2009, 13:54
Το έχω διαβάσει αλλά λέω τι συμφέρει δοκιμασμένα να βάζουμε με δεδομένο ότι δεν μπορούμε να αλλάζουμε πιέσεις από μονοκάβαλοι σε δικάβαλοι όπως γράφει το manual... Γι αυτό πρότεινα κάποιες ενδιάμεσες τιμές!

giovani64
05/08/2009, 14:47
ρε παιδια και το δικο μου εχει τα DUNLOP αλλα εχω παρατηρησει οτι το μηχανακι τραβαει αριστερα αν αφησεις τα χερια και επισεις χωρις χερια κουναει το τιμονι(συντονισμος). δεν εχω πεσει σε καμμια λακουβα ουτε ανεβηκα κανενα πεζοδρομιο.το εχει παρατηρησει κανεις σας? διαβασα καπου οτι ενα παλικαρι ειχε ιδια προβληματα με suzuki vstrom.

Mokilock
05/08/2009, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
ρε παιδια και το δικο μου εχει τα DUNLOP αλλα εχω παρατηρησει οτι το μηχανακι τραβαει αριστερα αν αφησεις τα χερια και επισεις χωρις χερια κουναει το τιμονι(συντονισμος). δεν εχω πεσει σε καμμια λακουβα ουτε ανεβηκα κανενα πεζοδρομιο.το εχει παρατηρησει κανεις σας? διαβασα καπου οτι ενα παλικαρι ειχε ιδια προβληματα με suzuki vstrom.

giovani δε πας να το δεις σε κανένα συνεργείο..... εμένα φαντάσου μου έχει κάνει εντύπωση η σταθερότητα που έχει το τιμόνι..

fonzareli
05/08/2009, 15:56
http://www.pitstop.gr/showthread.php?t=9247 κάτι είχα διαβάσει εδώ...

panagis83
05/08/2009, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
ρε παιδια και το δικο μου εχει τα DUNLOP αλλα εχω παρατηρησει οτι το μηχανακι τραβαει αριστερα αν αφησεις τα χερια και επισεις χωρις χερια κουναει το τιμονι(συντονισμος). δεν εχω πεσει σε καμμια λακουβα ουτε ανεβηκα κανενα πεζοδρομιο.το εχει παρατηρησει κανεις σας? διαβασα καπου οτι ενα παλικαρι ειχε ιδια προβληματα με suzuki vstrom.

Λογικά κάτι "παίζει" δεν ειναι φυσιολογικό, ίσως να εχει φύγει το βαρυδάκι της ζυγοστάθμισης!!

fonzareli
05/08/2009, 19:06
πήγα μια βόλτα να το τσεκάρω. Σταθερό, δεν τραβάει δεξιά-αριστερά και κραδασμούς καθόλου.

panagis83
06/08/2009, 06:12
Δεν ξέρω αν το έχετε ήδη δει αλλά στο site της Yamaha - Europe εχουν βγει πολλά αξεσουαρ οπως πισω φτερο, ζελατίνα και αλλα..


170574

panagis83
06/08/2009, 06:18
αλλη μια


170575