PDA

View Full Version : yamaha xj6 (diversion naked)- γνωμες?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11

lazarosGR
31/05/2012, 02:58
εστι ακριβος ειναι εξαρτατε κατα πολυ απ το τι θελεις εσυ απο μια 600αρα μηχανη..

perrakis
31/05/2012, 22:30
Εγώ σε 2 μήνες κλείνω χρόνο μαζί της και είμαι υπερ ευχαρηστημένος, κανένα πρόβλημα, δε το μετάνιωσα που τη πήρα καινούρια, το παραπάνω γκάζι που έχει το fazer δε μου λείπει και τόσο, μια χαρά πιάνει τις ταχύτητες που χρειάζεται και κατανάλωση
περίπου 5,5 lt/100klm.

lazarosGR
01/06/2012, 00:13
Και με τον ερχομό του FZ800 και την διακοπή παραγωγής του FZ600 νομίζω πλέον το XJ6 είναι το μόνο τετρακύλινδρο 600αρι της Yamaha

stakantzi
09/06/2012, 10:15
Που είστε ρε μάγκες; Γιατί ''σωπάσατε;''

Ανεβάστε καμία όμορφη φώτο από τα μωρά σας να δούμε.

naturalboy
07/08/2012, 16:39
Γειά σας και απο εμένα πρίν απο ένα μήνα αγόρασα το diversion f καινούργιο γιατι το θεώρησα για τους καιρούς που περνάμε ενα πολύ καλο και τίμιο μηχανάκι... να σημειώσω οτι πρίν είχα vstrom 1000 του 08 και αργότερα το αντάλαξα με gsxr 1000 του 07 οπότε τώρα είπα να αράξω με αυτό!.
που εέκανε εντύπωση πολυ η παπίσια του συμπεριφορά και η μικρή του σχετικά κατανάλωση...

giovani64
07/08/2012, 17:01
καλως ηρθες στην παρεα μας. εκανες καλη επιλογη αν και με το gsxr δεν εχει καμμια απολυτως σχεση. ειναι πολυ οικονομικο σε καταναλωση και οπως ειπες πολυ ευκολο στην συμπεριφορα του.:beer:

xsimonj1988
07/08/2012, 17:46
Καλησπέρα παιδιά, μόλις πριν 3 εβδομάδες απέκτησα και εγώ ένα xj6 naked και είμαι πολύ ικανοποιημένος τόσο από γκάζι όσο και από κατανάλωση (αν και είμαι ακόμη στο στρώσιμο)..θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι βολική η tank bag για το συγκεκριμένο μοντέλο γιατί σκέφτομαι να αγοράσω (αν μπορείτε να μου προτείνετε καποια συγκεκριμένη μάρκα θα με έκανε πολυ χαρούμενο). Ευχαριστώ πολύ.

giovani64
07/08/2012, 19:45
δεν υπαρχει απαντηση αν ειναι βολικο η οχι. εξαρταται απο το μεγεθος. υπαρχουν tank bag που ειναι πολυ ψηλα και εμποδιζουν στην οδηγηση. αλλα τα πιο πολλα δεν εχουν σταθερο μεγεθος. τα ψηλωνεις η τα χαμηλωνεις οσο θες και οσο σου ταιριαζει. καταρχας εσυ εχεις βαλει bagster η θες μαγνητικο? υπαρχουν πολλες μαρκες. KAPPA, BAGSTER κ.α.αυτο που εχω στην φωτο μου το εχω παρει απο το lidl και το κουμπωνω πανω στο BAGSTER. Δε με εμποδιζει καθολου απλα πρεπει να το βγαζω οταν βαζω βενζινη.
265862

xsimonj1988
07/08/2012, 22:25
Όχι, δεν εχω βαλει bagster...Έλεγα για μαγνητικο...Καλώς..Ευχαριστώ για τη βοήθεια...Η αλήθεια είναι οτι είδα ένα δύο kappa μέσω ιντερνετ και μου φανηκαν ψηλα... Εφόσον όμως μου λες οτι είναι ρυθμιζόμενα...θα το δω λιγο καλυτερα!!

perrakis
08/08/2012, 16:04
Προσοχή με το μαγνητικό σε γυμννή μηχανή. Πάνω από κάποια ταχύτητα μπορεί να πετάξει...

alepou
19/08/2012, 14:27
καλησπερα

λοιπον μετα απο τοσες γνωμες που διαβασα εχω την εξης αμφιβολια τωρα.!

εχω αποφασιση να παρω αυτο τη μηχανη αλλα...
σκεφτομουν να την παρω γυμνο μια και μου αρεσει πολυ .το θεμα ειναι οτι θελω να πηγαινω και κανενα ταξιδακι που και που και τωρα ερχεται η αμφιβολια και ρωταω
να την παρω γυμνο ή στην ντυμενη εκδοση της;
τι πυστευετε εσεις απο θεμα ταξιδιου;;
και οδηγισης τους χειμωνιατικους μηνες;

akis_trevor
19/08/2012, 15:17
Προσοχή με το μαγνητικό σε γυμννή μηχανή. Πάνω από κάποια ταχύτητα μπορεί να πετάξει...
δενεται και με ιμαντα απτο πηρουνι,οποτε κανενα θεμα να πεταξει,ουτε καν να κουνηθει απο αερα.
αλεπου:το γυμνο ειναι γυμνο οπως και να το κανουμε,δεν κοβει καθολου αερα.τωρα με φαιρινγκ και μια μεγαλυτερη ζελατινα θα σου κοψει αρκετο αερα.μην περιμενεις παντως οτι δεν θα τρως καθολου.απο εκει και περα,ζυγισε και το ποσο περισσοτερο σου αρεσει το γυμνο και....αποφασισε...

perrakis
20/08/2012, 16:23
Εγώ με το γυμνό τρώω πολύ αέρα και έντομα αλλά μου άρεσε περισσότερο από την έκδοση με φαίρινγκ. αν ήθελα ζελατίνα θα έπαιρνα την έκδοση με το κουστούμι που είναι πανέμορφο αλλά είναι και πιό ακριβό δυστυχώς. Απλά να ξέρεις ότι το γυμνό δεν έχει κεντρικό στάντ ενώ η έκδοση με το φαίρινγκ έχει. (δε ξέρω αν σε ενδιαφέρει μια τέτοια λεπτομέρεια, μπορείς να βάλεις και στο γυμνό αλλά κοστίζε κάπου 100 ευρώ)

giovani64
21/08/2012, 17:41
η εκδοση με το κουστουμι ειναι πιο φθηνη απο το γυμνο.6390 το γυμνο 6290 το ντυμενο.μιλαω παντα χωρις ABS

perrakis
22/08/2012, 08:10
Η έκδοση με το φαίρινγκ (diversion) είναι πιο φτηνή από το γυμνό (XJ6N) , με το κοστούμι δηλαδή με το "ολόσωμο φαίρινγκ (diversion F) έχει 7.090 χωρίς ABS 7.790 με ABS.

notakos600
22/08/2012, 08:40
Για το γυμνό χωρίς ABS ισχύει ακόμη η τιμή των 6.350, σωστά;

nathair
23/08/2012, 08:23
Η προσφορά για 6290 για το ντυμένο έχει προφανώς τελειώσει, ενω στο site της Yamaha έχουν εξαφανίσει εντελώς την τιμή για αυτή την έκδοση (ενώ στην γυμνή και την F την έχουνε ακόμα)...

perrakis
24/08/2012, 17:10
Στο Βύνιο γράφει τιμή 5.995 για το diversion, 7.120 για το γυμνό (έλεος.... 6.390 λέει η yamaha) και 8.050 για το diversion F (ο Χριστός κι η παναγία, 7.090 λέει η yamaha)... δε ξέρω αν ισχύουν αυτές οι τιμές, γενικά ο Βύνιος είναι ακριβός εκτός και αν όντως έχει βγάλει προσφορά το diversion. Εγώ την είχα πάρει από μοτο υφαντή σε τιμές yamaha και πολύ καλή εξυπηρέτιση.

lazarosGR
12/09/2012, 20:12
XJ6 2013 Πως σας φενετε?

268127
268128
268129

giovani64
12/09/2012, 20:24
να σου πω την αληθεια δε βλεπω μεγαλες διαφορες. τουλαχιστον οταν δε βλεπω διπλα και τα προηγουμενα.:confused:

perrakis
14/09/2012, 19:29
Καταρχήν βλέπουμε το λευκό με ABS και η διαφορα είναι ότι έχει μάυρό ματ φτερό (το προηγούμενο έβγαινε με λευκό) το πλαστικό στο φαναρι είναι λευκό και έχει αλάξει λίγο το σχήμα του ( το παλιό 'ηταν μάυρο ματ) οι λαβές στην ουρά έγιναν πιό λεπτές, και άλαξαν λίγο κάτι πλαινά πλαστικα, η τάπα της βενζίνης είναι μάυρή, έχει λευκά φλασάκια αντι για πορτοκαλί, και τα όργανα έχουν λέει φωτισμό led. α και το υλικό της σέλας είναι πιό αντιολισθιτικό. Κατα τ'αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι σε επιδόσεις.

NOOK
20/09/2012, 23:01
Led tail...

lazarosGR
16/10/2012, 23:46
271735

giovani64
17/10/2012, 00:17
271735
τελικα εχουμε ομορφα εργαλεια απο οπου και να τα δεις!!!:eek:

harris_x
09/11/2012, 15:21
Για τις βαλίτσες εδω... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131977)

captevan
12/11/2012, 11:41
Το μωρό μου....274080

taisteal
19/01/2013, 14:15
γιαμαχαδες καλησπερα.για να μην ανοιγω καινουργιο θρεντ καποιες ερωτησεις.αγοραστηκε απο πολυ φιλο ενα diversion 2010,με πολυ λιγα χλμ.ψαχνω για λαστιχα,και σε ποια αντ/πεια να παω για σερβις στην Αθηνα.λαστιχα σχετικα φθηνα,μικτη χρηση,πιο πολυ για μεσα στην πολη.και τι λαδια παιζουν,αντ/πειας ειναι οκ η καποια αλλη μαρκα?

AUFGEBRACHT
19/01/2013, 14:22
γιαμαχαδες καλησπερα.για να μην ανοιγω καινουργιο θρεντ καποιες ερωτησεις.αγοραστηκε απο πολυ φιλο ενα diversion 2010,με πολυ λιγα χλμ.ψαχνω για λαστιχα,και σε ποια αντ/πεια να παω για σερβις στην Αθηνα.λαστιχα σχετικα φθηνα,μικτη χρηση,πιο πολυ για μεσα στην πολη.και τι λαδια παιζουν,αντ/πειας ειναι οκ η καποια αλλη μαρκα?

Φαντάζομαι εννοείς τα Yamalube...εάν δεν κάνω λάθος yamalube=motul

taisteal
19/01/2013, 18:08
βασικα δεν εννοω γιατι δεν ξερω ποια λαδια βαζει η γιαμαπα.

chr1s_86
19/01/2013, 18:38
Για λάστιχα, σχετικά φθηνά και καλά είναι τα Pilot Power (Michelin)

perrakis
19/01/2013, 20:09
Εμένα φοράει τα Bridgestone της μάνας του και είμαι πολύ ευχαριστημένος ενάμισυ χρόνο τώρα αλλά δεν έχω ιδέα πόσο κάνουν, πάντως μη τσιγκουνευτείς στα λάστιχα, πάρε καλά! Από λάδια στην αρχή έβαλα μια φορά Castrol αλλά μετά το γύρισα σε Yamalube.
Είδα μια ψιλοβελτίωση στο κιβώτιο αλλά ίσως να είναι και η ιδέα μου. Υποτείθεται πάντως ότι τα Yamalube είναι ιδανικά για μια yamaha.

taisteal
20/01/2013, 22:28
ευχαριστω παιδες.σερβις που τα κανετε?

harris_x
21/01/2013, 10:38
εγώ δε θα έβαζα Bridgestone, θα προτιμούσα Pirelli, Dunlop, Metzeler

lazarosGR
31/01/2013, 00:43
κοντευουμε στα 5χιλιαδες ...κανουμε σερβις?? αν ναι τι αλλαζουμε?

iconan
31/01/2013, 01:23
Led tail...
με τα φλάς τι παίζει? αναβοσβήνουν γρήγορα ή αργά? ποιο φανάρι έβαλες? Ρωτάω γιατι έχει παρει και ο κουμπάρος μου ένα και το περιμένουμε να έρθει. Να ξέρω αν είναι να του παραγγείλω αντιστάσεις ή ηλεκτρονικό ρελέ.

TROOPER
31/01/2013, 09:57
κοντευουμε στα 5χιλιαδες ...κανουμε σερβις?? αν ναι τι αλλαζουμε?

RTFM :wave2:

harris_x
31/01/2013, 11:15
κοντευουμε στα 5χιλιαδες ...κανουμε σερβις?? αν ναι τι αλλαζουμε?
πάμε συνεργείο

john23bol
07/05/2013, 19:05
Γεια σας και απο μενα....αγορασα πριν λιγες μερες ενα Yamaha Diversion ασπρο χωρις ABS...το πηρα μεταχειρισμενο του 2012....τωρα θελει και λαστιχα (μπορειται να μου προτεινετε???) και σε 1000 κατι χλμ παμε για το σερβις των 10000χλμ δηλαδη σε καμια βδομαδα το πολυ....σας ευχαριστω καλες βολτες σε ολους μας...

υ.γ υπαρχει ομαδα XJ6/Diversion??? εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι...

giovani64
08/05/2013, 16:07
Γεια σας και απο μενα....αγορασα πριν λιγες μερες ενα Yamaha Diversion ασπρο χωρις ABS...το πηρα μεταχειρισμενο του 2012....τωρα θελει και λαστιχα (μπορειται να μου προτεινετε???) και σε 1000 κατι χλμ παμε για το σερβις των 10000χλμ δηλαδη σε καμια βδομαδα το πολυ....σας ευχαριστω καλες βολτες σε ολους μας...

υ.γ υπαρχει ομαδα XJ6/Diversion??? εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι...

καλως ηρθες στην παρεα μας. καλοριζικο και καλα χιλιομετρα.
γιατι σκεφτεσαι να αλλαξεις λαστιχα? τι φοραει, ποσα χλμ εκανε? ηλικιακα τα λαστιχα σου ειναι καινουρια. δυστυχως ομαδα δεν καναμε. αλλα εδω τουλαχιστο που εγραψες ειμαστε ολοι με το συγκεκριμενο μηχανακι. εγω θα αλλαξω λαστιχα σε μια βδομαδα(τα εχω παραγγειλει) MICHELIN PILOT ROAD 3.

Πέτρος
20/05/2013, 17:41
Καλησπέρα παίδες! Καινούριος στο forum και σαν οδηγός (πέρα από παπιά, έχω οδηγήσει hornet εκεί που πήγα για το δίπλωμα και το fazer του brother).
Διάβασα ΟΛΑ όσα έχετε γράψει σ'αυτό το θέμα από την αρχή.. Έμαθα αρκετά και σημαντικά από όλους όσους έχουνε γράψει τις εμπειρίες τους και τις απόψεις τους από το 2009. Κυρίως αυτό ήθελα να πω για αρχή. Είναι μεγάλη βοήθεια για κάποιον που ψάχνεται για το μηχανάκι αυτό (και για οτιδήποτε άλλο) να βλέπει τις εμπειρίες άλλων 'πάνω στο ίδιο θέμα.. Μεγάλη μαγκιά. Είτε για ζημιές, λάστιχα, λάδια, εξοπλισμό κτλ. Όλα βοηθάνε στο να βγουν κάποια συμπεράσματα.
Ενδιαφέρομαι για μηχανή στην περίφημη ''μικρο-μεσαία'' κατηγορία.. Παίζουν τα καινούρια 500άρια της Honda, το er6 και βέβαια το xj6. Εκ πρώτης, εκείνο που μου έκανε ΜΕΓΑΛΟ κλικ είναι το yamaha. Το έχω ψάξει αρκετά τον τελευταίο καιρό, forum, άρθρα, reviews, youtube κτλ.. Μέχρι αηδίας δηλαδή..
Βέβαια, παίζει και το hornet (για να πειράξω λίγο και τους ορκισμένους της yamaha :p ) το οποίο πρέπει να πω ότι με κέρδισε αμέσως (παρά το ότι μου φαινότανε ''μικρό'' στην αρχή για εμένα, 1,80). Όμως είναι 2 κλικ παραπάνω από το xj6 σε τιμή και, όπως μαθαίνω από παντού, σε ποιότητα, γκάζια κτλ. Άλλη κατηγορία.
Μεταχειρισμένο ή καινούριο;; Μάλλον μεταχειρισμένο εφόσον θα υπάρχουν αρκετά και σε καλή κατάσταση μέχρι να κάνω την κίνηση.. Πάντα για το γυμνό εννοείται..
2 ερωτήσεις. Τα σωληνάκια υψηλής που είχαν αναφερθεί παλιότερα εδώ μέσα, πότε πρέπει να τα βάλουμε;; Πρέπει να αλλάξει και το πίσω ελατήριο για να γίνει αυτό ή όχι;;
Το μπροστινό πηρούνι το οποίο κανένας δε γουστάρει όπως φαίνεται, μπορούμε να το αλλάξουμε;; Τι θα ήταν καλό σαν αντικαταστάτης;
Αυτά και όπως πάντα,
DRIVE SAFELY DUDES :wave2:

TROOPER
21/05/2013, 06:40
...........
Μεταχειρισμένο ή καινούριο;; Μάλλον μεταχειρισμένο εφόσον θα υπάρχουν αρκετά και σε καλή κατάσταση μέχρι να κάνω την κίνηση.. Πάντα για το γυμνό εννοείται..
2 ερωτήσεις. Τα σωληνάκια υψηλής που είχαν αναφερθεί παλιότερα εδώ μέσα, πότε πρέπει να τα βάλουμε;; Πρέπει να αλλάξει και το πίσω ελατήριο για να γίνει αυτό ή όχι;;
Το μπροστινό πηρούνι το οποίο κανένας δε γουστάρει όπως φαίνεται, μπορούμε να το αλλάξουμε;; Τι θα ήταν καλό σαν αντικαταστάτης;
Αυτά και όπως πάντα,
DRIVE SAFELY DUDES :wave2:

κατ' αρχην καλως ηρθες :beer:

απο κει και περα απανταω στις ερωτησεις σου με τη σειρα.
μεταχειρο αλλα οχι γυμνο (εχει ξυλο, ασε που δεν το θεωρω και ομορφο το συγκεκριμενο αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο)
τα υψηλης τα βαζεις με το που θα καταλαβεις οτι τα μαμα δεν σε καλυπτουν πλεον
οχι δεν εχει να κανει το πισω ελατηριο για να μπουνε τα υψηλης
ναι το μπροστινο αλλαζει. εγω θα προτεινα αλλαγη σε λαδια και ελατηρια.

να σαι καλα :beer:

alexojohn
20/06/2013, 13:28
καλησπερα και απο εμενα.
μετα απο ενα χρονο που εχω σταθερής δουλειά και έχοντας τα λαλακια στην τσέπη θέλησα να αγοράσω και εγω μια μηχανή. έχοντας στην κατοχή μου ηδη ενα crypton του 2000 το οποιο πριν μισο μηνα το κοντερ αρχισε να γραφει παλι απο την αρχη :D ειπα πως πλεον ειναι καιρος να ξεκουραστει και αυτο. εχοντας ηδη περασει απο το μεταβατικο σταδιο του σκουτερ το οποιο δεν μου βγηκε σε καλο βγήκα στην αγορα για να δω τι παιζει. στην αρχη περιμενα με αγωνια να δω το νεο CB500X της HONDA. ειπα θα ειναι ωραιο μηχανακι οικονομικο 2 κυλινδροι κατηγορια on-off για ανετες βολτες εκτός πολης. οταν ανεβηκα στο μηχανακι πραγματικα ξενερωσα την ζωη μου :eyepop: το πρωτο πραγμα που με χαλασε ηταν το σημειο που ακουμπουν τα γονατα στο ντεποζιτο. πλαστικό και μαλιστα το θεωρω ψευτικο πλαστικο με κακη συναρμογη. ξενερωμένος πηγα και στην αντιπροσωπεία της YAMAHA και βλεπω μπροστα μου το γυμνο XJ6 σε κιτρινο και λεω δεν ανεβαίνω...? :hmm: πιο πολυ ηθελα οσο πιο ορθια σταση σωματος σε μηχανη. απο την στιγμη που ανεβηκα ενιωσα τελειως διαφορετικα με την ποιοτητα, "χτυπησα" τα γονατα μου και ακουσα εναν ωραιο μεταλικο ηχο και ειπα εδω ημαστε. ρωτησα τιμη και ηταν ιδια ακριβως με το HONDA. σημερα το πρωι πηγα να κανω τα χαρτια για την αγορα του. προτιμησα την ντυμενη εκδοση που περα απο το φερινκ και τα πλαστικα δεν εχει καποια διαφορα. αλλα και παλι μεσα μου λεω εκανα καλη επιλογη? οι μεακινησεις μου ειναι σπιτι -δουλεια, απο εθνικη η επαρχιακο, κεντρο πατρας και ταξιδια λευκαδα και οπου μου κανει κεφι. εσεις τι λετε εχοντας περισσότερα χιλιομετρα στην πλατη?

toyar
20/06/2013, 16:48
καλοταξιδο:beer:

alexojohn
20/06/2013, 20:28
ευχαριστω πολυ. τωρα το απογευμα πηγα και εδωσα και την προκαταβολη. θελω να βαλω μια σχαρα πισω και να τοποθετησω βαλιτσακι. μου εδειξε την αυθεντικη εχει διαφορα σε σχεση με της givi απο θεμα ομορφιας?

giovani64
21/06/2013, 01:16
ευχαριστω πολυ. τωρα το απογευμα πηγα και εδωσα και την προκαταβολη. θελω να βαλω μια σχαρα πισω και να τοποθετησω βαλιτσακι. μου εδειξε την αυθεντικη εχει διαφορα σε σχεση με της givi απο θεμα ομορφιας?
η αυθεντικη σχαρα ειναι πιο γερη αλλα δε θα μπορεις να βαλεις πλαινες βασεις για βαλιτσες. εγω την ειχα παρει και αναγκαστικα να την βγαλω για να βαλω τις πλαινες βασεις για τις GIVI 41L

harris_x
21/06/2013, 10:06
καλησπερα και απο εμενα.
μετα απο ενα χρονο που εχω σταθερής δουλειά και έχοντας τα λαλακια στην τσέπη θέλησα να αγοράσω και εγω μια μηχανή. έχοντας στην κατοχή μου ηδη ενα crypton του 2000 το οποιο πριν μισο μηνα το κοντερ αρχισε να γραφει παλι απο την αρχη :D ειπα πως πλεον ειναι καιρος να ξεκουραστει και αυτο. εχοντας ηδη περασει απο το μεταβατικο σταδιο του σκουτερ το οποιο δεν μου βγηκε σε καλο βγήκα στην αγορα για να δω τι παιζει. στην αρχη περιμενα με αγωνια να δω το νεο CB500X της HONDA. ειπα θα ειναι ωραιο μηχανακι οικονομικο 2 κυλινδροι κατηγορια on-off για ανετες βολτες εκτός πολης. οταν ανεβηκα στο μηχανακι πραγματικα ξενερωσα την ζωη μου :eyepop: το πρωτο πραγμα που με χαλασε ηταν το σημειο που ακουμπουν τα γονατα στο ντεποζιτο. πλαστικό και μαλιστα το θεωρω ψευτικο πλαστικο με κακη συναρμογη. ξενερωμένος πηγα και στην αντιπροσωπεία της YAMAHA και βλεπω μπροστα μου το γυμνο XJ6 σε κιτρινο και λεω δεν ανεβαίνω...? :hmm: πιο πολυ ηθελα οσο πιο ορθια σταση σωματος σε μηχανη. απο την στιγμη που ανεβηκα ενιωσα τελειως διαφορετικα με την ποιοτητα, "χτυπησα" τα γονατα μου και ακουσα εναν ωραιο μεταλικο ηχο και ειπα εδω ημαστε. ρωτησα τιμη και ηταν ιδια ακριβως με το HONDA. σημερα το πρωι πηγα να κανω τα χαρτια για την αγορα του. προτιμησα την ντυμενη εκδοση που περα απο το φερινκ και τα πλαστικα δεν εχει καποια διαφορα. αλλα και παλι μεσα μου λεω εκανα καλη επιλογη? οι μεακινησεις μου ειναι σπιτι -δουλεια, απο εθνικη η επαρχιακο, κεντρο πατρας και ταξιδια λευκαδα και οπου μου κανει κεφι. εσεις τι λετε εχοντας περισσότερα χιλιομετρα στην πλατη?
καλοτάξιδο :beer: :beer: :beer:

tip: μην παρατήσεις το παπί.

alexojohn
21/06/2013, 10:13
καλοτάξιδο :beer: :beer: :beer:

tip: μην παρατήσεις το παπί.

το παπι ειναι σταθερη αξια και να ναι καλα δεν εχει ζητησει τιποτα στα τοσα χιλιομετρα. παπια rulzzz :rockon:

TROOPER
21/06/2013, 14:11
......... εσεις τι λετε εχοντας περισσότερα χιλιομετρα στην πλατη?

λεμε οτι δεν θα μετανοιωσεις την επιλογη σου!

καλοταξιδο!!!:beer:

alexojohn
25/06/2013, 13:20
μπορει καποιος να μου πει αν την εχει δει σε μπλε?

sapila racing
25/06/2013, 14:40
μπορει καποιος να μου πει αν την εχει δει σε μπλε?

Tην εχω δεί.

alexojohn
25/06/2013, 15:33
αξιζει σε μπλε? οταν μπαινω στο γκουγκλ βλεπω ενα μπλε σκουρο και ενα ανοιχτο

akis_trevor
25/06/2013, 15:38
ρε φιλε,τι ρωτας;αν σ'αρεσει εσενα παρτη.αν αρεσει σε μενα αλλα οχι σε σενα,τι νοημα εχει;

alexojohn
25/06/2013, 15:40
το μπλε το σκουρο ειναι οτι πρεπει το ανοιχτο δεν μου αρεσει το λεω μηπως εχουν κανει τιποτα στις φωτογραφιες και το βλεπω πιο σκουρο

naturalboy
04/07/2013, 00:19
Καλησπέρα πεδες πως πάει η συμβίωση με το yamaha? , εγώ έχω κάνει ήδη 4700 χιλ,, και σε λίγο πάω για service , εντομεταξύ το μοτο ειναι πολύ ωραίο βολικό τελικά παρόλο που είμαι 1,88 απλα αρχίζω να ψάχνομαι σιγα σιγά για τπτ εξτρα ελιται απο ebay είται απο ελληνικά καταστήματα εάν έχει δοκιμασει κανεισ τπτ και θέλει ας το πει εδώ μεσα να το βάλουμε και εμεις!! εγω το μόνο που έχω βάλει ειναι η σχάρα της givvi που βγάζει γιαυτό το μοντέλο και βαλιτσα Topcase Givi B47 lt. Blade Tech απλά μου τρίζει λίγο στις λακούβες και εχω βάλει 2 σφουγγάρια απο κάτω ....τι νακάνω δεν μπορούσα να το ακουω, ανα εχετε καμια αλλη ιδέα πείτε μου, αυτά!! καλές βόλτες>.:sun:

giovani64
04/07/2013, 00:41
Καλησπέρα πεδες πως πάει η συμβίωση με το yamaha? , εγώ έχω κάνει ήδη 4700 χιλ,, και σε λίγο πάω για service , εντομεταξύ το μοτο ειναι πολύ ωραίο βολικό τελικά παρόλο που είμαι 1,88 απλα αρχίζω να ψάχνομαι σιγα σιγά για τπτ εξτρα ελιται απο ebay είται απο ελληνικά καταστήματα εάν έχει δοκιμασει κανεισ τπτ και θέλει ας το πει εδώ μεσα να το βάλουμε και εμεις!! εγω το μόνο που έχω βάλει ειναι η σχάρα της givvi που βγάζει γιαυτό το μοντέλο και βαλιτσα Topcase Givi B47 lt. Blade Tech απλά μου τρίζει λίγο στις λακούβες και εχω βάλει 2 σφουγγάρια απο κάτω ....τι νακάνω δεν μπορούσα να το ακουω, ανα εχετε καμια αλλη ιδέα πείτε μου, αυτά!! καλές βόλτες>.:sun:
καλως ηρθες στην παρεα μας. εξτρα υπαρχουν παρα πολλα και απο ελλαδα και απο εξω. διαβασε εδω ολες τις σελιδες και θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα πραγμτα.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=78222&page=34 αυτο το ειχα ανεβασει εγω μαζι με πολλα αλλα. απλα υπομονη και μελετησε τα.

alexojohn
04/07/2013, 09:18
--------------------------------------------------------------------------------
#| Όνομα | Χρώμα | Έκδοση | ABS |

1. fonzareli. Black Naked Ναι
2. giovani64. Red Diversion Οχι
3. mchris. - Diversion Οχι
4. ilion10. Graphite Diversion Ναι
5. Panagis83. White Naked Οχι
6. Mokilock. White Naked Ναι
7. CIRUS. Red Diversion Ναι
8. zevlakof. Black Naked -
9. clone. Black Naked Οχι
10. kastrinos. Graphite Diversion Ναι
11. raven_g20. Black Naked Ναι
12. RENAULT. Red Diversion Ναι
13. manolisxj6. Black Diversion -
14. rgman. Red Diversion Οχι
15. manolisgi. Red Diversion Οχι
16. Chris K. Black Diversion "F" Οχι
17. panaconic1 Black Naked Ναι
18. grigo73 White Naked Όχι
19. skamman Blue Diversion Όχι
20. the_phantom_boy Black Naked Όχι
21.manos Blue Diversion Όχι
22. stone83 red Diversion οχι
23.alexojohn red DIversion οχι

CIRUS
04/07/2013, 09:32
Πόσα χιλιόμετρα έχετε κάνει? εγώ έφτασα τα 42000 και φτου φτου φτου το μηχανάκι δεν έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα ΠΟΤΕ. Αναρτήσεις μόνο γέμισα ξανά λάδι τις μπροστινές στα 40000. Το προσέχω βέβαια, τα πάντα όλα στην ώρα τους αλλά νομίζω ότι είναι πολύ αξιόπιστο μηχανάκι.

alexojohn
04/07/2013, 12:19
110 μεχρι στιγμης :D ωραιο αλλα ειναι να το συνηθίσω ακομα. μονο μια κακη συναρμογη σε ενα πλαστικο το οποιο πηγα σημερα και τους το ειπα να το δουν στην εγγύηση. θελω να ρωτησω τον giovani64 η μητουλα που κανουν τα κοκκινα πλαστικα στο σημειο του γονατου ειναι συμμετρικα? εμενα η αριστερη πλευρα ειναι λιιιγο πιο εξω. πηγα τους το ειπα και αυτο γιατι με ενοχλει ορισμενες φορες στο γονατο.

alexojohn
04/07/2013, 22:35
με τον ανταπτορα πανω στη βαση


208404

σκεφτομαι και εγω να βαλω βαλιτσακι αλλα δεν θελω να χαλα την ολη εικονα.... στην σουισα να βαζω το κρανος μου μεσα και το μπουφαν (για καλοκαιρι)

giovani64
05/07/2013, 13:32
110 μεχρι στιγμης :D ωραιο αλλα ειναι να το συνηθίσω ακομα. μονο μια κακη συναρμογη σε ενα πλαστικο το οποιο πηγα σημερα και τους το ειπα να το δουν στην εγγύηση. θελω να ρωτησω τον giovani64 η μητουλα που κανουν τα κοκκινα πλαστικα στο σημειο του γονατου ειναι συμμετρικα? εμενα η αριστερη πλευρα ειναι λιιιγο πιο εξω. πηγα τους το ειπα και αυτο γιατι με ενοχλει ορισμενες φορες στο γονατο.
εχεις δικιο. το προσεξα και γω σημερα και η αριστερη πλευρα ειναι λιγο πιο εξω. οχι βεβαια σε σημειο που να με ενοχλει και στο γονατο. απλα οπτικα μονο σε χαλαει λιγο.ε ας εχει και ενα ψεγαδι για το ματι ρε αδερφε. μη δινεις και πολυ σημασια :beer:

giovani64
05/07/2013, 13:33
Πόσα χιλιόμετρα έχετε κάνει? εγώ έφτασα τα 42000 και φτου φτου φτου το μηχανάκι δεν έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα ΠΟΤΕ. Αναρτήσεις μόνο γέμισα ξανά λάδι τις μπροστινές στα 40000. Το προσέχω βέβαια, τα πάντα όλα στην ώρα τους αλλά νομίζω ότι είναι πολύ αξιόπιστο μηχανάκι.
εγω εχω κανει 24.500 χλμ και δεν εχει βγαλει το παραμικρο. Α Ψ Ο Γ Ο.

giovani64
05/07/2013, 13:35
σκεφτομαι και εγω να βαλω βαλιτσακι αλλα δεν θελω να χαλα την ολη εικονα.... στην σουισα να βαζω το κρανος μου μεσα και το μπουφαν (για καλοκαιρι)
εχεις δικιο οτι χαλαει το LOOK της μηχανης αλλα δυστυχως χρειαζεται. κρανος μπουφαν γαντια :rolleyes:

alexojohn
05/07/2013, 23:08
εχεις δικιο. το προσεξα και γω σημερα και η αριστερη πλευρα ειναι λιγο πιο εξω. οχι βεβαια σε σημειο που να με ενοχλει και στο γονατο. απλα οπτικα μονο σε χαλαει λιγο.ε ας εχει και ενα ψεγαδι για το ματι ρε αδερφε. μη δινεις και πολυ σημασια :beer:

να πω την αληθειαμε ενοχλει οταν παω να σφιξω στο φρεναρισμα εστο και λιγο. το πιεσα με το χερι μηπως ερθει.... τιποτα ας μεινει ετσι. η ζεστη θεωρω οτι ειναι λογικη για τετοιου μεγεθους κινητήρα και ειδικα για καλοκαιρι. οσο για βαλιτσακι σκεφτομαι givi και μου προτείνουν την V46 αλλα δεν ξερω πως θα δειχνει :confused:

giovani64
06/07/2013, 10:21
να πω την αληθειαμε ενοχλει οταν παω να σφιξω στο φρεναρισμα εστο και λιγο. το πιεσα με το χερι μηπως ερθει.... τιποτα ας μεινει ετσι. η ζεστη θεωρω οτι ειναι λογικη για τετοιου μεγεθους κινητήρα και ειδικα για καλοκαιρι. οσο για βαλιτσακι σκεφτομαι givi και μου προτείνουν την V46 αλλα δεν ξερω πως θα δειχνει :confused:
η βαλιτσα ειναι μια χαρα αλλα η σχαρα δεν ειναι δα και εργοτεχνης. η σχαρα που εχω βαλει ειναι η πιο μικρη και κομψη που εχω βρει. εχω και την γνησια της yamaha αλλα και αυτη ειναι τεραστια.

alexojohn
06/07/2013, 11:18
η βαλιτσα ειναι μια χαρα αλλα η σχαρα δεν ειναι δα και εργοτεχνης. η σχαρα που εχω βαλει ειναι η πιο μικρη και κομψη που εχω βρει. εχω και την γνησια της yamaha αλλα και αυτη ειναι τεραστια.

ενταξει η σχαρα θα ειναι κομματακι μεγαλη κακα τα ψεμματα. ειναι θεμα ογκου οταν κοιτας απο μπροστα αυτο δεν ξερω

alexojohn
07/07/2013, 22:47
παδια απο καταναλωση πως τα πατε? τωρα στο στρωσιμο εβγαλα με 13,3 λιτρα 250 χιλιομετρα

giovani64
08/07/2013, 02:00
παδια απο καταναλωση πως τα πατε? τωρα στο στρωσιμο εβγαλα με 13,3 λιτρα 250 χιλιομετρα

αψογο σε βρισκω. αν εχεις υπομονη να πηγαινεις με 100 - 110 θα δεις και πολυ χαμηλοτερα.

alexojohn
08/07/2013, 11:38
αψογο σε βρισκω. αν εχεις υπομονη να πηγαινεις με 100 - 110 θα δεις και πολυ χαμηλοτερα.

εχεις βαλει αποστάτες στο τιμονι και το εχεις σηκώσει πιο ψηλα αν δεν κανω λαθος? ειναι λειτουργικοί
?

alexojohn
08/07/2013, 11:59
και 5η και τελευταία


202434


αν μπορεις βαλε και μια τραβηγμενη απο την ουρα μαζι με την βαλιτσα. θελω να δω πως δειχνει γιατι θελω να παρω και εγω της τζιβι

alexojohn
08/07/2013, 12:06
ρε παιδια και το δικο μου εχει τα DUNLOP αλλα εχω παρατηρησει οτι το μηχανακι τραβαει αριστερα αν αφησεις τα χερια και επισεις χωρις χερια κουναει το τιμονι(συντονισμος). δεν εχω πεσει σε καμμια λακουβα ουτε ανεβηκα κανενα πεζοδρομιο.το εχει παρατηρησει κανεις σας? διαβασα καπου οτι ενα παλικαρι ειχε ιδια προβληματα με suzuki vstrom.

εχω ακουσει και το οτι πορει να παιζει ρολο και η βαλιτσα πισω... αν βγαλεις την βαλιτσα κανει το ιδιο πραγμα??????

giovani64
08/07/2013, 21:29
εχω ακουσει και το οτι πορει να παιζει ρολο και η βαλιτσα πισω... αν βγαλεις την βαλιτσα κανει το ιδιο πραγμα??????
τωρα πλεον δεν το κανει καθολου γιατι εχω αλλαξει λαστιχα. εβαλα τα MICHELIN PILOT ROAD 3 και τερμα τα κουνηματα. αφηνεις χερια και παει καρφι και στα πολλα και στα ελαχιστα

giovani64
08/07/2013, 21:30
αν μπορεις βαλε και μια τραβηγμενη απο την ουρα μαζι με την βαλιτσα. θελω να δω πως δειχνει γιατι θελω να παρω και εγω της τζιβι

η δικια μου βαλιτσα ειναι της KAPPA με λογοτYπα YAMAHA.

giovani64
08/07/2013, 21:31
[QUOTE=alexojohn;2347630]εχεις βαλει αποστάτες στο τιμονι και το εχεις σηκώσει πιο ψηλα αν δεν κανω λαθος? ειναι λειτουργικοί
?[/Qμε εχουν βοηθησει παρα πολυ. εγινε πιο ξεκουραστο το μηχανακι.

alexojohn
08/07/2013, 21:56
[QUOTE=alexojohn;2347630]εχεις βαλει αποστάτες στο τιμονι και το εχεις σηκώσει πιο ψηλα αν δεν κανω λαθος? ειναι λειτουργικοί
?[/Qμε εχουν βοηθησει παρα πολυ. εγινε πιο ξεκουραστο το μηχανακι.

απο που τους αγορασες???

giovani64
08/07/2013, 23:13
[QUOTE=giovani64;2347937]

απο που τους αγορασες???
απο εδω http://www.motoraid.eu/ και ειναι και απο πατρα

alexojohn
09/07/2013, 01:08
[QUOTE=alexojohn;2347948]
απο εδω http://www.motoraid.eu/ και ειναι και απο πατρα

και η τοποθετηση???

giovani64
09/07/2013, 01:37
[QUOTE=alexojohn;2348001][QUOTE=giovani64;2347978]

και η τοποθετηση???[πανευκολη. με γερμανικο 10ακι καρυδακι τα βαζεις σε 5 λεπτα

naturalboy
09/07/2013, 14:11
giovani ποιούς ακριβώς αποστάτες έβαλες? αυτοι που ειναι 42 χιλιοστα η 60?? γιατι σκέφτομαι να τους βάλω και εγώ μιας και είμαι 1,86, τπτ προβήματα με τα καλώδια αν 8α φτάνουν μετα δεν είχες έτσι ?

alexojohn
16/07/2013, 14:26
γεια σας και παλι παιδια. εχω κανει 1000 χιλιομετρα παω για το πρωτο σερβις. τα 300 τελευταια τα εκανα σε μια διαδρομη πατρα -αιτωλικο. ηθελα να κανει καποια χιλιομετρα ανετα στην εθνικη και να δω και συμπεριφορα. οχι οτι ξερω αλλα λεμε...
εχω καποιους προβληματισμους ομως μετα απο αυτα τα χιλιομετρα.
1.η σελα ειναι ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ. μετα απο μια μιση ωρα διαδρομη με ποναγε ο κωλος μου κακα τα ψεμματα. εχει κανεις καποια παρατηρηση πανω σε αυτο μηπως?
2. οι αναρτησεις ειναι κομματακι σκληρες νομιζω, ισως η πισω να ρυθμισω ελατηριο και να γινει πιο μαλακη

ο giovani που εχει γραψει χιλιομετρα πανω στην μηχανη θα μας πει τις εντυπώσεις του πιστευω

giovani64
17/07/2013, 08:33
giovani ποιούς ακριβώς αποστάτες έβαλες? αυτοι που ειναι 42 χιλιοστα η 60?? γιατι σκέφτομαι να τους βάλω και εγώ μιας και είμαι 1,86, τπτ προβήματα με τα καλώδια αν 8α φτάνουν μετα δεν είχες έτσι ?
εβαλα των 4 εκατοστων. τα καλωδια και οι ντιζες εφτασαν μια χαρα. τωρα για τα 6 εκατοστα δεν ξερω αν θα φτασουν.

giovani64
17/07/2013, 08:41
η σελα ειναι οντως σκληρη και σε κουραζει. η λυση ειναι μικρες στασουλες για ξεμουδιασμα ή φτιαξιμο της σελας. καπου εχω δει αλλα δε θυμαμαι που. οι αναρτησεις δεν ειναι σκληρες. εγω τουλαχιστον τις βρισκω ενταξει. μαλιστα εχω ρυθμιση την σκληρωτητα ελατηριου μια σκαλα πριν το τερμα προς το σκληρο. ισως βεβαια να εχουν μαλακωσει γιατι σε ταξιδια με τριπλετα εχουν ζοριστει αρκετα. και μια παρατηρηση σχετικα με τα νεα λαστιχα της MICHELIN που εχω βαλει. εχουν χαραξη που βγαζει θορυβο. ειδικα τομπροστα. νομιζεις οτι εχεις προβλημα με το ρουλεμαν. κατα τα αλλα ειναι παρα πολυ καλα.απιστευτα στη βροχη και παρα πολυ καλα στο στεγνο.

stone83
17/07/2013, 12:35
γεια σας και παλι παιδια. εχω κανει 1000 χιλιομετρα παω για το πρωτο σερβις. τα 300 τελευταια τα εκανα σε μια διαδρομη πατρα -αιτωλικο. ηθελα να κανει καποια χιλιομετρα ανετα στην εθνικη και να δω και συμπεριφορα. οχι οτι ξερω αλλα λεμε...
εχω καποιους προβληματισμους ομως μετα απο αυτα τα χιλιομετρα.
1.η σελα ειναι ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ. μετα απο μια μιση ωρα διαδρομη με ποναγε ο κωλος μου κακα τα ψεμματα. εχει κανεις καποια παρατηρηση πανω σε αυτο μηπως?
2. οι αναρτησεις ειναι κομματακι σκληρες νομιζω, ισως η πισω να ρυθμισω ελατηριο και να γινει πιο μαλακη

ο giovani που εχει γραψει χιλιομετρα πανω στην μηχανη θα μας πει τις εντυπώσεις του πιστευω

Καλησπέρα φίλε τις αναρτήσεις θα έλεγα να μην τις πειράξεις ακόμη,όσο για την σέλα πιστεύω οτι θα την συνηθίσεις παρολαυτα για τα μακρινά ταξίδια εγώ προσωπικά φοράω ποδηλατικό εσώρουχο με μαξιλαράκι και νιώθω λες και κάθομαι σε καναπέ δοκίμασε το κανα 20 ευρω κάνει

alexojohn
19/07/2013, 13:33
Καλησπέρα φίλε τις αναρτήσεις θα έλεγα να μην τις πειράξεις ακόμη,όσο για την σέλα πιστεύω οτι θα την συνηθίσεις παρολαυτα για τα μακρινά ταξίδια εγώ προσωπικά φοράω ποδηλατικό εσώρουχο με μαξιλαράκι και νιώθω λες και κάθομαι σε καναπέ δοκίμασε το κανα 20 ευρω κάνει

αυτο δεν το ειχα σκεφτει εχει ζελε στους γλουτους? οι αναρτήσεις ειναι μια χαρα απλα το μπροστα ελαστικο ειχε 38 πιεση :eyepop: το κοιταξα οταν την πηγα για σερβις.

alexojohn
19/07/2013, 13:36
πηγα λευκαδα και γυρισα μετα απο δυο ημερες η σταση στην αμφιλοχια ειναι δεδομενη πλεον. μουδιαζει και το δεξι μου χερι λετε να φταιει η σελα για αυτο? σκεφτικα μηπως βαλω λιγο υλικο ακομα να γινει πιο μαλακη. πηγα στο μοτορειντ και τα παιδι αου ειπαν οτι εχει μαλακο και λιγο υλικο με αποτελεσμα να τερματιζει και γιαυτο να υπαρχει προβλημα. σκεφτικα ισως μια σελα απο το μοτοΚ

alexojohn
19/07/2013, 13:42
η σελα ειναι οντως σκληρη και σε κουραζει. η λυση ειναι μικρες στασουλες για ξεμουδιασμα ή φτιαξιμο της σελας. καπου εχω δει αλλα δε θυμαμαι που. οι αναρτησεις δεν ειναι σκληρες. εγω τουλαχιστον τις βρισκω ενταξει. μαλιστα εχω ρυθμιση την σκληρωτητα ελατηριου μια σκαλα πριν το τερμα προς το σκληρο. ισως βεβαια να εχουν μαλακωσει γιατι σε ταξιδια με τριπλετα εχουν ζοριστει αρκετα. και μια παρατηρηση σχετικα με τα νεα λαστιχα της MICHELIN που εχω βαλει. εχουν χαραξη που βγαζει θορυβο. ειδικα τομπροστα. νομιζεις οτι εχεις προβλημα με το ρουλεμαν. κατα τα αλλα ειναι παρα πολυ καλα.απιστευτα στη βροχη και παρα πολυ καλα στο στεγνο.

ρωτησα για τα νεα ελαστικα της Michelin. ειναι τα μονα στην κατηγορια τους που εχουν χαραξη για βρεγμενο αυτο που ειπαν στο μαγαζι...

stone83
19/07/2013, 14:14
πηγα λευκαδα και γυρισα μετα απο δυο ημερες η σταση στην αμφιλοχια ειναι δεδομενη πλεον. μουδιαζει και το δεξι μου χερι λετε να φταιει η σελα για αυτο? σκεφτικα μηπως βαλω λιγο υλικο ακομα να γινει πιο μαλακη. πηγα στο μοτορειντ και τα παιδι αου ειπαν οτι εχει μαλακο και λιγο υλικο με αποτελεσμα να τερματιζει και γιαυτο να υπαρχει προβλημα. σκεφτικα ισως μια σελα απο το μοτοΚ
μαλλον πρεπει να κατεβασεις λιγο πιο κατω τις μανετες απο το φρενο και τον συμπλεκτη για να μην μουδιαζει το χερι σου!

stone83
19/07/2013, 14:20
αυτο δεν το ειχα σκεφτει εχει ζελε στους γλουτους? οι αναρτήσεις ειναι μια χαρα απλα το μπροστα ελαστικο ειχε 38 πιεση :eyepop: το κοιταξα οταν την πηγα για σερβις.

δεν εχει ζελε εχει μαξιλαρακι και δεν φτανει μεχρι τους γλουτους προστατευει την ευαισθητη περιοχη αλλα θα σου κατσει κουτι,ποσο εχεις κατεβασει την πιεση και ποια ελαστικα φορας?

notakos600
19/07/2013, 14:44
αυτο δεν το ειχα σκεφτει εχει ζελε στους γλουτους? οι αναρτήσεις ειναι μια χαρα απλα το μπροστα ελαστικο ειχε 38 πιεση :eyepop: το κοιταξα οταν την πηγα για σερβις.

Tουλάχιστον την πίεση στα ελαστικά μας θα μπορούσαμε να την ελέγχουμε μόνοι μας...

alexojohn
19/07/2013, 19:08
Tουλάχιστον την πίεση στα ελαστικά μας θα μπορούσαμε να την ελέγχουμε μόνοι μας...

δεν περιμενα σε καινούργια μηχανη να μην τα εχουν κοιτάξει πριν ου την δωσουν.

alexojohn
19/07/2013, 19:11
δεν εχει ζελε εχει μαξιλαρακι και δεν φτανει μεχρι τους γλουτους προστατευει την ευαισθητη περιοχη αλλα θα σου κατσει κουτι,ποσο εχεις κατεβασει την πιεση και ποια ελαστικα φορας?


32 μπροστα 36 πισω. εχει της μανας του ακομα επανω τα ΒΤ21 πηγα σε μαγαζι με ελαστικα μου ειπαν οτι ειναι καλα αλλα για χειμωνα με βροχες καλο ειναι να αλλαχθουν εχω στα ψαχνα στον κωλο ποναω

TROOPER
20/07/2013, 00:58
αυτο δεν το ειχα σκεφτει εχει ζελε στους γλουτους? οι αναρτήσεις ειναι μια χαρα απλα το μπροστα ελαστικο ειχε 38 πιεση :eyepop: το κοιταξα οταν την πηγα για σερβις.

με ζεστα ελαστικα η με κρυα ειχε 38?


.....μουδιαζει και το δεξι μου χερι λετε να φταιει η σελα για αυτο?........

ε χμμμ οχι.

giovani64
20/07/2013, 10:51
με ζεστα ελαστικα η με κρυα ειχε 38?



ε χμμμ οχι.
ο λογος που μουδιαζει το χερι και πολυ πιθανον και η πατουσα ειναι οτι δουλευεις τη μηχανη στις 6.500 με 7.000 στροφες. ειναι η περιοχη που βγαζει εναν ενοχλητικο συντονισμο(κραδασμους) απεφυγε τις συγκεκριμενες στροφες και δε θα εχεις προβλημα. δυστυχως βεβαια ειναι οι στροφες που πας με 120 χλμ περιπου. και ειναι η ταχυτητα που συνηθως εχουμε σε χαλαρο ταξιδι.προσπαθησε να πας ή λιγο πιοπ αργα ή λιγο πιογρηγορα.

harris_x
20/07/2013, 12:13
πηγα λευκαδα και γυρισα μετα απο δυο ημερες η σταση στην αμφιλοχια ειναι δεδομενη πλεον. μουδιαζει και το δεξι μου χερι λετε να φταιει η σελα για αυτο?

Μαλλον τα σφίγγεις γιαυτό μουδιαζουν. Το τιμονι δεν ειναι για να κρατιομαστε :winka:

alexojohn
20/07/2013, 13:15
ο λογος που μουδιαζει το χερι και πολυ πιθανον και η πατουσα ειναι οτι δουλευεις τη μηχανη στις 6.500 με 7.000 στροφες. ειναι η περιοχη που βγαζει εναν ενοχλητικο συντονισμο(κραδασμους) απεφυγε τις συγκεκριμενες στροφες και δε θα εχεις προβλημα. δυστυχως βεβαια ειναι οι στροφες που πας με 120 χλμ περιπου. και ειναι η ταχυτητα που συνηθως εχουμε σε χαλαρο ταξιδι.προσπαθησε να πας ή λιγο πιοπ αργα ή λιγο πιογρηγορα.


εισαι τεραστιος :a20: :a18: αυτο το παρατηρησα και εγω οταν πηγαινα ιονια οδο με 8000 στροφες δεν "έτριζαν" τα ποδια μου στα πατητήρια ενω στις 7000 το ενιωθα.

alexojohn
20/07/2013, 13:16
με ζεστα ελαστικα η με κρυα ειχε 38?



ε χμμμ οχι.

την πιεση την μετρησαν πριν παρω την μηχανη μετα απο αλλαγη λαδιων που ειχε παγωσει το ελαστικο

UltiMo_
14/08/2013, 23:37
χωρίς ABS . Eδώ που βρίσκομαι (Συρο ) Είναι άχρηστο το ABS.


Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ ανταλακτικά (καθρέφτη, λεβιέ πίσω φρένου, πατουρα ποδιού) εκτός της Yamaha.?
Συμπληρώστε και πλαινά πλαστικά και faring.

Τελικά ρε παιδιά με ABS ή χωρίς? Ίσως σε μια αθώα πτώση, η διαφορά τιμής να... αποσβένεται εαν πάρεις απο την αρχή ABS.
Μπορούν όσοι έχουν ABS να μας πούνε πόσες φορές τους "έχει σώσει" και όσοι δεν έχουν, πόσες φορές έχουν πανικοβληθεί?
Το γλυκοκοιτάω αυτό το μηχανάκι και είμαι στην έρευνα μεταξύ του τι θέλω και τι μπορώ.
Καταρχάς ωραία τα μηχανάκια σας, αλλα σαν το μαύρο δεν έχει :)
Πιο πολύ προς έκδοση fairing αν και το γυμνό μου αρέσει πιο πολύ εμφανισιακά. Αλλα απο τι μία ο ένας με το γυμνό δεν καταλαβαίνει λέει τίποτα απο αέρα, και οι άλλοι με το fairing ψάχνουν για μεγαλύτερες ζελατίνες :confused:
Με έχετε μπερδέψει.
Καλές βόλτες παιδιά και ελπίζω να μπώ και εγώ στην παρέα σας σύντομα

alexojohn
15/08/2013, 10:25
πιστευω ειναι και κατα ποσο θα εισαι εξοικειωμένος με τα φρενα του και τα ελαστικα που φορας. μου ετυχε βραδυ να δω ενα σκυλι σε αποσταση 50-100 μετρα και απο τον πανικο μου πατησα το πισω πιο πολυ, δεν ετρεχα, και το καταλαβα να διπλωνει το αφησα το πατησα παλι και ξανα το μπροστα ισα που το ακουμπουσα γιατι τρομαξα μηπως μπλοκαρει λογο του οτι δεν ειμαι ακομα εξοικειωμενος και γιατι κακα τα ψεμματα εχω ενα φοβο με τα ελαστικα του και θελω να τα αλλαξω. πτωση δεν ειχα παλι καλα. τα μανιταρια δεν ξερω κατα ποσο θα προστατευσουν τα πλαστικα σε πτωση να πω την αληθεια γιατι υποθετικα θα ακουμπήσουν μαηταρια και αντιβαρα τιμονιου σε πτωση

AUFGEBRACHT
15/08/2013, 11:30
Τελικά ρε παιδιά με ABS ή χωρίς? Ίσως σε μια αθώα πτώση, η διαφορά τιμής να... αποσβένεται εαν πάρεις απο την αρχή ABS.
Μπορούν όσοι έχουν ABS να μας πούνε πόσες φορές τους "έχει σώσει" και όσοι δεν έχουν, πόσες φορές έχουν πανικοβληθεί?

Θα ρώταγες ποτέ "αυτοκίνητο με ζώνες ασφαλείας ή χωρίς" ; Δισκόφρενο ή ταμπούρο; Έχουν δαπανηθεί τεράστια ποσά, εκατοντάδες χιλιάδες εργατοώρες και δοκιμές στην παγκόσμια αυτοκινητοβιομηχανία για να φτιαχτεί ένα σύστημα ενεργητικής ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ, το ξανατονίζω, ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ και διαβάζεις ακόμα απαντήσεις του στυλ "εδώ στη Σύρο είναι άχρηστο το ABS", επειδή προφανώς στη Σύρο υπάρχουν μυστήρια ενεργειακά πεδία τα οποία δεν επιτρέπουν στα οχήματα να μποκάρουν τους τροχούς τους και να χάνουν την πρόσφυση κατά τη διάρκεια απότομου φρεναρίσματος. Έτσι εξηγείται από την άλλη πως πλέον κατασκευάζονται μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητα σε δύο εκδόσεις: Για τη Σύρο και για την υπόλοιπη αγορά.

Καλέ μου φίλε κάπου εδώ μέσα έχει γράψει ένα παληκάρι ένα περιστατικό που είχαν πάει εκδρομή 4-5 μηχανάκια, χρειάστηκε σε ένα σημείο να φρενάρουν και στο σημείο αυτό είχε πάγο, μάντεψε τί έγινε, έπεσαν όλοι ΕΚΤΟΣ από αυτόν που είχε ABS. Εγώ προσωπικά το έχω χρειαστεί 2-3 φορές και ακόμα ευγνωμονώ τους Γερμαναράδες που το έβαλαν πάνω στη μοτοσυκλέτα μου, την τελευταία φορά ήταν στην ετήσια εκδρομή του εδώ φόρουμ, όταν ένα κατσίκι αποφάσισε να τεστάρει τη χρησιμότητά του και να μπορώ να σου γράφω την παρούσα απάντηση. Εάν πάρω πάλι μοτοσυκλέτα πολύ απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ABS!!! (Εκτός εάν μετακομίσω στη Σύρο βέβαια...).

UltiMo_
15/08/2013, 12:22
Ωραία τα λες και απλά, και αυτό το απλό πράγμα υπάρχει στο κεφάλι όλων όσων έχουν να επιλέξουν μεταξύ abs ή άνευ. Απορώ πως μερικοί λοιπον ακόμα πιστεύουν οτι είναι καλύτερα χωρίς. Ο μόνος λόγος θα ήταν αν ήσουν πολύ έμπειρος και έφτανες στο σημείο να κάνεις stunts και να ΘΕΛΕΙΣ να διπλώνεις την μηχανή με το πίσω φρένο, να driftάρεις κτλ. Για το μπροστινό φρένο ακόμα και τότε δεν βρίσκω τον λόγο μη ύπαρξης.
Μήπως θα μπορούσες απλά και κατανοητά να με βοηθήσεις να επιλέξω μεταξύ γυμνού ή diversion? (Δεν ξέρω πόσο αέρα έχει εκεί, αλλα δεν έχω σκοπό να πάω στη Σύρο)

AUFGEBRACHT
15/08/2013, 12:37
Κοίτα, στο ερώτημά σου naked ή diversion είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα. Βασικά αν θες πες μου για τι χρήση προορίζεις τη μοτοσυκλέτα. Εκ των προτέρων, η απάντηση είναι όποια σε φτιάχνει οπτικά και σε τρελαίνει... Προσωπικά οι naked δε με συγκινούν και προτιμώ με fairing, δε γουστάρω καθόλου να με χτυπάει αλύπητα ο αέρας και δεν έχω μαζοχιστικές τάσεις... Ένας κολλητός αποφάσισε πριν κάποιο καιρό να πάρει μια Z και επειδή την είχε πάρει αρχικά για μόστρα και για βόλτα στην καφετέρια ήταν άψογη επιλογή. Όταν όμως άρχισε και είχε μερικές τουριστικές ανησυχίες και πήγαμε μαζί μερικές εκδρομές κατάλαβε ότι δεν προοριζόταν για μεγάλη βόλτα και τουρισμό, λόγω και σωματότυπου (ψηλός και αδύνατος) η κατάσταση επιδεινωνόταν και η γυναίκα γκρίνιαζε ότι δεν ήταν άνετη. Όσο η χρήση της ήταν για μόστρα και κοντινές βολτίτσες ήταν μια χαρά.

Εγώ προσωπικά και υποκειμενικά θα έπαιρνα τη diversion γιατί συν τοις άλλοις μου αρέσει και οπτικά περισσότερο.