PDA

View Full Version : yamaha xj6 (diversion naked)- γνωμες?



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

stefkeft
11/04/2009, 12:03
υπαρχει καποιος που εχει εμπειρια απο τη μηχανη? τα review στα ελληνικα περιοδικα ειναι αντικρουομενα... το μοτοτριτη συνολικα το κρινει ως μια μετρια-καλη μηχανη ενω το motomagazine το αποθεωσε.. (..εγραψαν και το κλασσικο οτι αυτη η μηχανη ειναι μια κατηγορια απο μονη της..)

πηγα και το ειδα απο κοντα, ειναι πολυ πιο ομορφο απο οτι στις φωτογραφιες.. με χαλασε λιγακι η χρηση πλαστικων στα πλαγια (ειναι αυτα τα μικρα "βελη" που το κανουν να φαινεται πιο επιθετικο..) και η χρηση χρυσου χρωματος σε ενα σημειο στο κεντρο του μοτερ..

αυτα για την εξωτερικη εμφανιση.. αν την εχει οδηγησει κανεις ας μας πει τη γνωμη του..

γενικα παντως καλη μου φαινεται για πρωτη μοτοσυκλετα..:wave2:


160922

stefkeft
11/04/2009, 12:16
..και μερικα βιντεακια με road test της μηχανης..

http://www.youtube.com/watch?v=573ACLcioLg

http://www.youtube.com/watch?v=yU0x4covbic

και ενα πολυ ενδιαφερον συγκριτικο για τα γυμνα 600αρια του 2009 (monster, er-6n, gladius, xj6)

http://www.youtube.com/watch?v=yKVEzLJroLA&feature=related

και μια φωτο απο τη μικροσκοπικη εξατμιση...


160923

fonzareli
12/04/2009, 14:14
Το έχετε δει σε κάποιο κατάστημα; Υπάρχει πχ κάπου στην Καλλιθέα να το δω;

dimdil
12/04/2009, 15:26
την ειδα σε κιτρινο ---το γυμνο---μοτο υφαντης--λενορμαν ---απο εθνικη προς αθηνα στο δεξι χερι--πολυ ομορφο και...υπεροχη τιμη--το αφηνε 6200 πριν τα μετρα---

fonzareli
12/04/2009, 15:38
χωρίς το ABS προφανώς;

stefkeft
12/04/2009, 19:56
εε λογικα ναι χωρις abs..

παντως η νεα τιμη απο τη yamaha με abs ειναι στα 7.150.. απο 7.300..

εγω το εχω βρει μεχρι και 6.800 με abs αλλα λογικα θα υπαρχουν και αλλα περιθωρια...

fonzareli
12/04/2009, 20:34
δεν μαζευόμαστε όσοι ενδιαφερόμαστε να κάνουμε ένα "power buy";
Εγώ είμαι μεταξύ αυτού και του ER-6n
@dimdil: είχε και το νέπ ER-6n εκεί στη λενορμαν;

stefkeft
12/04/2009, 22:15
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
[B]δεν μαζευόμαστε όσοι ενδιαφερόμαστε να κάνουμε ένα "power buy";

ωραια ιδεα.. :evil:

Mokilock
13/04/2009, 10:32
Παιδιά εγώ το βρίσκω πολύ όμορφο και πιστεύω πως η Yamaha πέτυχε πολύ το street fighter look..
Από τα συγκριτικά στα διάφορα περιοδικά φαίνεται ότι πρόκειται για μια αρμονική μηχανή που στοχεύει
σε μια κατηγορία αναβατών που αναζητά μια εύχρηστη και οικονομική μοτοσικλέτα, χωρίς ακρότητες
η οποία είναι ότι πρέπει για την μετακίνηση εντός πόλης και κανένα ταξιδάκι, με ροπή στις χαμηλές..
Το είδα από κοντά σε λευκό – κρεμ χρώμα και έπαθα μεγάλη ζημιά!! Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά και άμεσα μάλλον...
Αν κάποιος έχει οδηγηκή εμπειρία πάνω στη μηχανή παρακαλώ να μας πει τη γνώμη του.


161016

panagis83
13/04/2009, 15:10
Καλώς σας βρήκα (είναι το πρώτο μου post αυτό στο forum του ΜΟΤΟ.gr)..

.. Ειμαι μάλον ο πρώτος κατοχος του XJ6 (γυμνή έκδοση) στην Ελλάδα. (ήταν μώλις 2 μερες που είχε ερθει οταν το πήρα στα τέλη Φεβρουαρίου) Αν και έχω μικρή πείρα απο μηχανές (Ducati monster - Suzuki SV 650, απο φίλους), αυτη είναι και η πρώτη προσωπική μηχανη, το xj6 τα κανει όλα και συμφέρει καπως ετσι μπορώ να σας το περιγράψω σύντομα. Εχει πολύ καλη συμπεριφορα στο δρόμο το πίσω αμορτισερ εγω το βρισκω ανετο σε σχεση μαυτα που λενε στα περιοδικά και απο ταχύτητα αν και δεν εχει μεγαλη τελικη (τι νατην κανεις σε γυμνό αλλωστε) 208 χλμ/ωρα περίπου εχει όμως πολυ καλο <<άνοιγμα>> και απιστευτη ροπή - γραμμικότητα δηλαδη δε σκορτσάρει με ΤΙΠΟΤΑ (που για 4κυλινδρο ειναι φανταστικό πιστεύω)



http://photos-a.ll.facebook.com/photos-ll-snc1/v2653/107/13/1057354054/n1057354054_354792_5410335.jpg

stefkeft
13/04/2009, 15:21
αν επιτρεπεται ποσο? με abs η χωρις?

panagis83
13/04/2009, 15:34
Το πήρα 6500 απο Μοτοδυναμική (με προβλημάτισε ο φίλος dimdil me to 6200 γιατι 6500 ειναι η επίσιμη τιμη, λες να πήγαν τσαμπα τα 300) χωρίς ABS ! Με το ABS ηθελε αλλα 800 ευρώ (κριση!!!). κατα την γνωμη πολυ καλή τιμη αν σκεφτείς και τα μετά, κατανάλωση πολυ χαμηλη (βγαζει 200 χλμ περιπου με 17 λιτρα), συντήρηση και τα ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ διαφορα σε περιπτωση πεσίματος.

mikros boudas
13/04/2009, 15:36
σορρυ φιλε που στο λεω αλλα 17 λιτρα στα 200 χλμ ειναι αρκετα

panagis83
13/04/2009, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
σορρυ φιλε που στο λεω αλλα 17 λιτρα στα 200 χλμ ειναι αρκετα

λες έ! δεν εχω δωσει και πολυ σημασια στη καταναλωση βεβαια το τσιτωνω και αρκετα.. για την ακριβεια βαζω 14 ευρω (100αρα) και γεμίζω !! μετα απο 200χλμ περιπου αρχιζει η ενδειξη να αναβοσβήνει ε πιστευω θα βγαζει αλλα 40 με 50 χιλιομετρα οριακα (δεν το εχω παει κ ποτε τερμα να μεινει, παντα μολις αναβοσβήνει το γεμιζω, τωρα οι εμπειροτεροι καταλαβαίνουν)

nickmonstro
13/04/2009, 18:28
Καλοταξιδο στα παιδια που το αποκτησαν!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

Πολυ ομορφο μηχανακι,το ειδα πριν 15 μερες περιπου στην Ελ. Βενιζελου στην Καλλιθεα.Μαλιστα ερχοταν απο πισω μου και μεχρι να σταματησουμε διπλα-διπλα στο φαναρι νομιζα οτι ηταν FZ1.Ειναι πολυ μικροκαμωμενο!

Υπαρχει και μια εκδοση με full fairing αλλα δυστυχως μονο για την αγορα της Αμερικης.Κριμα που δεν εισαγεται στην Ελλαδα.

:wave2:


161063

panagis83
13/04/2009, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Καλοταξιδο στα παιδια που το αποκτησαν!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

Πολυ ομορφο μηχανακι,το ειδα πριν 15 μερες περιπου στην Ελ. Βενιζελου στην Καλλιθεα.Μαλιστα ερχοταν απο πισω μου και μεχρι να σταματησουμε διπλα-διπλα στο φαναρι νομιζα οτι ηταν FZ1.Ειναι πολυ μικροκαμωμενο!

Υπαρχει και μια εκδοση με full fairing αλλα δυστυχως μονο για την αγορα της Αμερικης.Κριμα που δεν εισαγεται στην Ελλαδα.

:wave2:

Αν το ειδες στην καλλιθέα (Καλλιθέα μένω) και ηταν άσπρο και ο αναβατης με μαυρο μπουφάν και γκρι κράνος τοτε εγω θα είμουν γιατι άλλον με xj6 δεν έχω δεί (σε όλη την Αθηνα οσο γυρνάω)..

nickmonstro
13/04/2009, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
Αν το ειδες στην καλλιθέα (Καλλιθέα μένω) και ηταν άσπρο και ο αναβατης με μαυρο μπουφάν και γκρι κράνος τοτε εγω θα είμουν γιατι άλλον με xj6 δεν έχω δεί (σε όλη την Αθηνα οσο γυρνάω).. Αυτο που εχεις στην φωτογραφία είναι μόνο για Αμερική. Παιζει τοτε να ησουν εσυ φιλε μου γιατι το χρωμα ηταν το λευκο-κρεμ!Τον αναβατη δεν τον προσεξα γιατι η μοτοσυκλετα ειχε μεγαλυτερο ενδιαφερον!!! :p

Καλοταξιδο λοιπον!

:beer:

Για το FZ6R(ετσι ονομαζεται η εκδοση με το full fairing) το αναφερω οτι ειναι μονο για την αγορα της Αμερικης.:winka:

:wave2:

panagis83
13/04/2009, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Παιζει τοτε να ησουν εσυ φιλε μου γιατι το χρωμα ηταν το λευκο-κρεμ!Τον αναβατη δεν τον προσεξα γιατι η μοτοσυκλετα ειχε μεγαλυτερο ενδιαφερον!!! :p

Καλοταξιδο λοιπον!

:beer:

Για το FZ6R(ετσι ονομαζεται η εκδοση με το full fairing) το αναφερω οτι ειναι μονο για την αγορα της Αμερικης.:winka:

:wave2:

Διαβάζω αρκετα τοπικ πολυ ωρα τωρα και εχω ζαλιστεί!!! .. Η αμερικανικη εκδοση αντι αυτης με το μισο φερινγκ πιστευω θα ηταν πολυ καλυτερη προταση για τα εδω δεδομένα.

nickmonstro
13/04/2009, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
Διαβάζω αρκετα τοπικ πολυ ωρα τωρα και εχω ζαλιστεί!!! .. Η αμερικανικη εκδοση αντι αυτης με το μισο φερινγκ πιστευω θα ηταν πολυ καλυτερη προταση για τα εδω δεδομένα.

:a013: :a10:

fonzareli
13/04/2009, 22:31
Ρε που να πάρει η οργή, το δοκίμασα σήμερα και μου έπεσε λίγο μεγάλο και βαρύ για τα δεδομένα μου (1.73 ύψος, 80 κιλά, ετών 45+).
Νομίζω θα ψάξω κάτι πολύ ελαφρύτερο τελικά. Το γήρας ουκ έρχεται μόνο...

stefkeft
13/04/2009, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Ρε που να πάρει η οργή, το δοκίμασα σήμερα και μου έπεσε λίγο μεγάλο και βαρύ για τα δεδομένα μου (1.73 ύψος, 80 κιλά, ετών 45+).
Νομίζω θα ψάξω κάτι πολύ ελαφρύτερο τελικά. Το γήρας ουκ έρχεται μόνο...

οταν λες το δοκιμασες το οδηγησες η απλα το τσεκαρες στατικα..?

στατικα και εμενα βαρυ μου φανηκε, αλλα απο οτι εχω διαβασει εχει πολυ ελαφρια αισθηση μολις αρχισει να κινειται.. αλλωστε και τα αλλα μηχανακια της κατηγοριας του στα ιδια κιλα ειναι...

Mokilock
13/04/2009, 22:56
Φίλε panagi83 καλοτάξιδο!!!

Να σε ρωτήσω…η θέση οδήγησης και η σέλα σε μεγάλες αποστάσεις σε έχουν κουράσει καθόλου? Γιατί κάπου διάβασα ότι η σέλα δεν έχει το αφρώδες υλικό που θα έπρεπε...

p@nos
13/04/2009, 22:59
δεν ξερω τι κανει απο επιδοσεις, αλλα ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!!!

κριμα να μην εχει μια ψαλιδαρα ΝΑΑΑΑΑ (με το συμπαθειο:blush: ) και ενα αναποδο μπροστινο να φαινεται ντουμπανο:D

madox
13/04/2009, 23:58
το ντιζαιν ειναι καλο αλλα αυτο το ψαλιδι απο crypton και αυτες τις προιστορικες δαγκανες τι τις θελαν:yuck:

notakos600
14/04/2009, 07:41
Να είχε και την ιπποδύναμη του FZ6, του καλού όμως, τι καλά που θά 'τανε ....

panagis83
14/04/2009, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mokilock
Φίλε panagi83 καλοτάξιδο!!!

Να σε ρωτήσω…η θέση οδήγησης και η σέλα σε μεγάλες αποστάσεις σε έχουν κουράσει καθόλου? Γιατί κάπου διάβασα ότι η σέλα δεν έχει το αφρώδες υλικό που θα έπρεπε...

Η σέλα είναι υπεραναπαυτική οχι μονο για τον οδηγό αλλα και για τον συνοδηγό.. αλλα ενταξει μετα απο κανα 2ωρο πιανεσε λιγακι λογο θέσης οδηγησης..
..οσο για το γκαζι του ειναι πολυ καλο που (μιλαω για το γυμνο παντα) μεχρι τα 200 που παει (τι να το κανεις παραπανω στο γυμνό) και αν δειτε συγκριτικα σε ολα τα περιοδικα μεχρι τα 160 καπελωνει το FZ6 S2 (powerbikes).. αναμενεται ενα καλο δοκιμαστικο απο το 0-300 στο τευχος Μαϊου.

Φίλε p@no και μενα αυτος ήταν ο ενδοιασμος μου πριν το παρω το απλο "ψαλιδι" και "πιρουνι" μονο αυτα τσαλακωνουν την εικόνα του αλλα με 6500 ευρακια λογικο το βρισκω..
εγω πηγαινα για το STREET TRIPLE (τουμπανο) να πω την αληθεια, αλλα οικονομικα θα επεφτα πολυ εξω μετα περαν των 2000 ευρω διαφορα στην τιμη βλεπε σερβις και ανταλλακτικά.. οπωτε για ενα ψαλιδακι δεν πειραζει ετσι κιαλλιως στο Ελλαδα βρισκομαστε δεν θα εχει και πολυ διαφορα!!!

α! και οσον αφορα το βαρος ναι στατικα ειναι βαρυ λιγακι 210 κιλα περιπου πληρες καυσιμου (λενε) αλλα στην κινηση μες στην πολη εισαι ποιο ευελικτος και απο "παπι" (αυτο το λεω με σιγουρια γιατι απο παπι και σκουτερ εχω χορτασει)

fonzareli
14/04/2009, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefkeft
οταν λες το δοκιμασες το οδηγησες η απλα το τσεκαρες στατικα..?

στατικα και εμενα βαρυ μου φανηκε, αλλα απο οτι εχω διαβασει εχει πολυ ελαφρια αισθηση μολις αρχισει να κινειται.. αλλωστε και τα αλλα μηχανακια της κατηγοριας του στα ιδια κιλα ειναι...

στατικά το τσέκαρα...

Λέω να περιμένω να δω και το νέο ER-6N

dimdil
14/04/2009, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
Το πήρα 6500 απο Μοτοδυναμική (με προβλημάτισε ο φίλος dimdil me to 6200 γιατι 6500 ειναι η επίσιμη τιμη, λες να πήγαν τσαμπα τα 300) χωρίς ABS ! Με το ABS ηθελε αλλα 800 ευρώ (κριση!!!). κατα την γνωμη πολυ καλή τιμη αν σκεφτείς και τα μετά, κατανάλωση πολυ χαμηλη (βγαζει 200 χλμ περιπου με 17 λιτρα), συντήρηση και τα ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ διαφορα σε περιπτωση πεσίματος.

φιλε οι αντιπροσωπειες συνηθως δεν κανουν τις καλυτερες τιμες--6280 το εδινε ο υφαντης με μικροδωρακια μαζι--φυσικα χωρις abs σε ενα υπεροχο κιτρινο χρωμα--χωρις να θελω να κανω κανενος ειδους διαφημιση--ολλοι εμποροι ειναι--αλλα μια τιμουλα απο υφαντη --βινιο--καλα ειναι να παιρνεις, οτι και να σ ενδιαφερει ν αγορασεις σε καινουριο--εχουν καποιο περιθωριο οπως φαινεται:winka:

οταν ρωτησα εγω το νεο er-6 δεν ειχε μπει ακομα στηνν ελλαδα:winka:

dimdil
14/04/2009, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
στατικά το τσέκαρα...

Λέω να περιμένω να δω και το νέο ER-6N

εγω τελικα πηρα το er-6 του 08 σε μεταχειρισμενο---επειδη ειμαστε πολυ κοντα σε διαστασεις και.....χρονια νομιζω οτι θα σε ευχαριστησει πολυυ:winka:

πιο μαζεμενο--πιο ελαφρυ--πιο οικονομικο-στη χρηση τουλαχιστον--σιγουρα πιο ευκολοδηγητο..
απο κει και περα---καλη αγορα ευχομαι σε οτι αποφασισεις
:beer:

Mokilock
14/04/2009, 15:42
H σχάρα που έχει βγάλει η Yamaha για το XJ6…φυσικά δεν έχει έρθει Ελλάδα ακόμα αλλά...

Mokilock
16/04/2009, 01:58
PHOTO


161313

axibde
16/04/2009, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
Καλώς σας βρήκα (είναι το πρώτο μου post αυτό στο forum του ΜΟΤΟ.gr)..

.. Ειμαι μάλον ο πρώτος κατοχος του XJ6 (γυμνή έκδοση) στην Ελλάδα. (ήταν μώλις 2 μερες που είχε ερθει οταν το πήρα στα τέλη Φεβρουαρίου) Αν και έχω μικρή πείρα απο μηχανές (Ducati monster - Suzuki SV 650, απο φίλους), αυτη είναι και η πρώτη προσωπική μηχανη, το xj6 τα κανει όλα και συμφέρει καπως ετσι μπορώ να σας το περιγράψω σύντομα. Εχει πολύ καλη συμπεριφορα στο δρόμο το πίσω αμορτισερ εγω το βρισκω ανετο σε σχεση μαυτα που λενε στα περιοδικά και απο ταχύτητα αν και δεν εχει μεγαλη τελικη (τι νατην κανεις σε γυμνό αλλωστε) 208 χλμ/ωρα περίπου εχει όμως πολυ καλο <<άνοιγμα>> και απιστευτη ροπή - γραμμικότητα δηλαδη δε σκορτσάρει με ΤΙΠΟΤΑ (που για 4κυλινδρο ειναι φανταστικό πιστεύω)



http://photos-a.ll.facebook.com/photos-ll-snc1/v2653/107/13/1057354054/n1057354054_354792_5410335.jpg

Κανενα δωρο σου κανανε και τι?

Road67
16/04/2009, 21:44
Προσωπικά το xj6 μου δίνει την εντύπωση οτι έχει φάει μπουνιά στη μούρη και μάζεψε.

p@nos
16/04/2009, 22:30
δε φερνει λιγο στο cb1000r παντως???

:D

Road67
16/04/2009, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
δε φερνει λιγο στο cb1000r παντως???

:D

εσύ να φας κακάκια :mad:





















:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :D

:beer: :beer: :beer:

panagis83
17/04/2009, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από axibde
Κανενα δωρο σου κανανε και τι?

Το συναγερμό !

ilion10
21/04/2009, 13:09
έχω αρχίσει κ σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω το xj6 diversion abs,ήθελα το fazer 600 s2 abs αλλά ξεφεύγει πολύ στην τιμή 8800,νομίζω όι είναι αρκετά καλή περίπτωση ώστε να μεταβώ απο το gilera runner vxr 200!Η χρήση γενικα που κάνω είναι συντηρητική,αλλά λέω να μην πάρω το γυμνό για να μπορώ να πάω κ κανένα ταξιδάκι πιο μακριά,200 περίπου που έχει τελική νομίζω είναι αρκετά!Τι γνώμη έχετε για αυτή την μηχανή,αξίζει λέτε?βάσει τιμής και αυτά που προσφέρει?πάντως το γυμνό που το είδα απο κοντά όντως είναι πιο ωραίο απο ότι στις φωτό,ξέρει κάποιος κάποιο μαγαζί να έχει την έκδοση με το φέριγκ?

makis206
21/04/2009, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Να είχε και την ιπποδύναμη του FZ6, του καλού όμως, τι καλά που θά 'τανε ....

Το λες εσύ αυτό αγαπητέ και ρομαντικέ μας Παναγιώτη ;:p

Η ιπποδύναμή του είναι μια χαρά για την κατηγορία που ανήκει, κάπου διάβασα μάλιστα ότι δίνει την ίδια ροπή με το FZ6 με το στροφόμετρο να βρίσκεται 1000 στροφές πιο κάτω, δεν κακό ! Πιο καθημερινό, πιο άνετο και πιο διαφορετικό απ'το FZ6 που συνεχίζει να έχει λόγο ύπαρξης στην γκάμα της Yamaha :winka:


:beer:

alphadogsgr
21/04/2009, 14:12
πολυ ομορφο μηχανακι παιδιa

giannis113
23/04/2009, 03:15
ρε παιδια το fz6 me 78αλογα ποσο τελικη εχει ξερουμε?
γιατι το 98αρι πρεπει να ποιανει τα 235..
δηλαδη αν το xj6 exei 208τελικη και το 78αρι fz6 περιπου το ιδιο ε τοτε εγω θα παρω fz6..

για πειτε καποιος που να το χει?

panagis83
23/04/2009, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
ρε παιδια το fz6 me 78αλογα ποσο τελικη εχει ξερουμε?
γιατι το 98αρι πρεπει να ποιανει τα 235..
δηλαδη αν το xj6 exei 208τελικη και το 78αρι fz6 περιπου το ιδιο ε τοτε εγω θα παρω fz6..

για πειτε καποιος που να το χει?

Λογικά έχει την ιδια τελική ταχύτητα γιατι εχουν ομοια μετάδοση στις ταχυτητες και την ιδια ιπποδυναμη, το xj6 ομως αποδίδει παραπανω ροπή χαμηλότερα και αυτος είναι και ο λογος που το βγαλανε γιατι το FZ6 πρεπει να το κρατας ψηλά για να δωσει.

ilion10
23/04/2009, 08:41
στο xj6 αυτή η μετατροπή απο 78 σε παραπάνω άλογα λέτε να ισχύει?μου είπε επίσημος αντιπρόσωπος απο yamaha ότι γίνεται,κάποιος να έχει κάποια άποψη επι του θέματος?Είμαι ανάμεσα σε xj6 diversion abs 78hp 7530 vs fz6 fazer 600 S2 (2008)98hp χωρίς αbs 7540....εσείς τι θα μου προτείνατε?εγώ λόγω abs κλείνω προς το xj6!

panagis83
23/04/2009, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilion10
στο xj6 αυτή η μετατροπή απο 78 σε παραπάνω άλογα λέτε να ισχύει?μου είπε επίσημος αντιπρόσωπος απο yamaha ότι γίνεται,κάποιος να έχει κάποια άποψη επι του θέματος?Είμαι ανάμεσα σε xj6 diversion abs 78hp 7530 vs fz6 fazer 600 S2 (2008)98hp χωρίς αbs 7540....εσείς τι θα μου προτείνατε?εγώ λόγω abs κλείνω προς το xj6!

Το FZ6 με το FZ6 S2 εχουν ακριβώς τον ίδιο κινητήρα με την διαφορα οτι στο "μικρο" FΖ6 εχουν κανει κατι στο γκαζι, του εχουν μικρύνει την διαδρομη νομίζω και πιθανοτατα αλλους εκκεντροφορους, δεν ειμαι σιγουρος οπωτε αλλαζοντας αυτα το "μικρό" το μεγαλώνεις!!! Αλλα το XJ6 εχει εντελώς διαφορετικό καπάκι οπώτε για να το μεγαλώσεις απαιτεί περισοτερη μανούρα..

ilion10
23/04/2009, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
Το FZ6 με το FZ6 S2 εχουν ακριβώς τον ίδιο κινητήρα με την διαφορα οτι στο "μικρο" FΖ6 εχουν κανει κατι στο γκαζι, του εχουν μικρύνει την διαδρομη νομίζω και πιθανοτατα αλλους εκκεντροφορους, δεν ειμαι σιγουρος οπωτε αλλαζοντας αυτα το "μικρό" το μεγαλώνεις!!! Αλλα το XJ6 εχει εντελώς διαφορετικό καπάκι οπώτε για να το μεγαλώσεις απαιτεί περισοτερη μανούρα..

Βασικά επειδή σαν καινούργιος οδηγός αρχικά δεν με νοιάζει αυτή η διαφορά των 20 ίππων,αργότερα που θα το μάθω θα με ενδιέφερε,το θέμα μου είναι να πάω σε xj6 diversion με abs με 78 ή fazer s2 600 98 χωρίς abs?Η τιμη τους είναι ίδια!

Lazio
23/04/2009, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilion10
Βασικά επειδή σαν καινούργιος οδηγός αρχικά δεν με νοιάζει αυτή η διαφορά των 20 ίππων,αργότερα που θα το μάθω θα με ενδιέφερε,το θέμα μου είναι να πάω σε xj6 diversion με abs με 78 ή fazer s2 600 98 χωρίς abs?Η τιμη τους είναι ίδια!




Νομιζω πως ενα τεστ ραιντ θα σε βοηθησει να αποφασισεις για το πιο απο τα δυο σου κανει...

Tο ABS ειναι στα συν ιδιως αν κινεισαι περισοτερο εντος πολεως αλλα υπαρχει και η διαφορα στην ιπποδυναμη που δεν ξερω αν πραγματικα εχει τοσο μεγαλη σημασια και αν ειναι αξιοποιησημη εκει ψηλα που τα βγαζει το fazer και λαμβανοντας υποψη οτι εισαι και νεος οδηγος


Οτι και αν παρεις πολυ προσοχη στο δρομο και καλο εξοπλισμο παντα

:wave2:

ilion10
23/04/2009, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Νομιζω πως ενα τεστ ραιντ θα σε βοηθησει να αποφασισεις για το πιο απο τα δυο σου κανει...

Tο ABS ειναι στα συν ιδιως αν κινεισαι περισοτερο εντος πολεως αλλα υπαρχει και η διαφορα στην ιπποδυναμη που δεν ξερω αν πραγματικα εχει τοσο μεγαλη σημασια και αν ειναι αξιοποιησημη εκει ψηλα που τα βγαζει το fazer και λαμβανοντας υποψη οτι εισαι και νεος οδηγος


Οτι και αν παρεις πολυ προσοχη στο δρομο και καλο εξοπλισμο παντα

:wave2:

Και εγώ πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει αυτή η διαφορά ίππων σε σύγκριση με abs,test ride νομίζω δεν πρέπει να υπάρχουν κάπου για να γίνεται,το xj6 diversion το έχει δει κάπου κάποιος να πάω να το δω απο κοντα?

Όσο για τον εξοπλισμό ευτυχώς έχω αγοράσει πολύ πρόσφατα πάρα πολυ καλό κράνος arai και πάρα πολύ καλό μπουφάν dainese!

shadowhunter
23/04/2009, 12:19
Η Yamaha δίνει 7.540? το FZ6 Fazer S2 / ABS του 2008...
http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/street/Copy_of_fz6a-s2_fazer.jsp

ilion10
23/04/2009, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από shadowhunter
Η Yamaha δίνει 7.540? το FZ6 Fazer S2 / ABS του 2008...
http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/street/Copy_of_fz6a-s2_fazer.jsp

Μακάρι να ήταν έτσι,θα πήγαινα να το πάρω κατευθείαν,αυτό είναι χωρίς το abs!

Οπότε εγώ είμαι ανάμεσα σε http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/street/Copy_of_fz6a-s2_fazer.jsp με τιμή 7540

και σε http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/xj_series/xj6-diversion-abs.jsp με τιμή 7530

fonzareli
23/04/2009, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
.......Tο ABS ειναι στα συν ιδιως αν κινεισαι περισοτερο εντος πολεως ...........

να ρωτήσω: γιατί "ιδίως αν κινείσαι εντός";
Το αντίθετο δεν θα έπρεπε να ισχύει;

Mokilock
23/04/2009, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilion10
Και εγώ πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει αυτή η διαφορά ίππων σε σύγκριση με abs,test ride νομίζω δεν πρέπει να υπάρχουν κάπου για να γίνεται,το xj6 diversion το έχει δει κάπου κάποιος να πάω να το δω απο κοντα?

Όσο για τον εξοπλισμό ευτυχώς έχω αγοράσει πολύ πρόσφατα πάρα πολυ καλό κράνος arai και πάρα πολύ καλό μπουφάν dainese!


To XJ6 Diversion το είδα στον Παπαγεωργίου στη Μιχαλακοπούλου αν θες να το δεις απο κοντα...

Lazio
23/04/2009, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
να ρωτήσω: γιατί "ιδίως αν κινείσαι εντός";
Το αντίθετο δεν θα έπρεπε να ισχύει;




Οκ το ABS ειναι παντου χρησιμο αλλα κυριως εντος πολεως οπου συμβαινουν τα περισσοτερα απροοπτα..... φτου μακρυα απο εμας


:wave2:

Xrider
24/04/2009, 10:51
Το εχω δει στον δρομο 3-4 φορες σε διαφορα χρωματα(μαλλον θα φορεθει πολυ για 1-2χρονια :p )
Σε ασπρο χρωμα ειναι πολυ ωραιο,οπως και στο χρυσο με μαυρο καρτερ.
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ειναι σχεδον αθορυβο!
Μαλλον λογω Ευρο3...ολα τα μοντελλα τεινουν να εχουν μικροσκοπικες εξατμησεις και λιγοτερο θορυβο για το καλο ολων.
Απο επιδοσεις δεν ξερω,δεν ετυχε να το οδηγησω.
Αν ψαχνομουν για μια νεα μηχανη θα το ειχα στα υπ'οψην.

Gi_4ce
24/04/2009, 15:32
Αυτό το μηχανάκι στα λεφτά του δεν παίζεται λεμε!

stefkeft
25/04/2009, 22:05
...μαλλον πουλαει γιατι κυκλοφορησε προσφατα και εχω δει μερικα στο δρομο ..,και ολα λευκα εε:D

clone
07/05/2009, 23:31
τι τρελα ειναι αυτη που τους εχει πιασει ολους με τα λευκα ρε παιδια

σαν ζηταδες ειναι:confused: :confused: :confused:

fonzareli
08/05/2009, 09:27
ακριβώς! Και σκέφτομαι ότι μάλλον συμφέρει και ένα άσπρο κράνος ώστε τα κουτιά να σε βλέπουν ως "ζητά" και να προσέχουν λίγο...

alphadogsgr
08/05/2009, 22:41
δεν ξερω τι λετε αλλα εγω ειδα το tdm και το v storm σε λευκο και χαθηκα.....www.alphadogs.gr (http://www.alphadogs.gr)

Mokilock
11/05/2009, 08:30
Και αμα δεις από κοντά το XJ6 σε λευκό-κρεμ και σειρήνα να του βάλεις.... ζητάδικο δεν το κάνεις...

fonzareli
11/05/2009, 13:32
χμ...
να ένας λόγος να πουλήσει καλύτερα το κατάλευκο ER-6N!

clone
11/05/2009, 20:37
εγώ πάντως το er θα το πάρω μαύρο που εχω αρρωστησει!!!!! δεν τη παλεύω με τα λευκά:nono: :nono: :nono:

alphadogsgr
12/05/2009, 01:43
αυτο φοβαμαι ρε σεις οτι ο ασπρο δεν ειναι και διαχρονικο χρομα ενω το μαυρο ειναι παντα must....
παντως εγω σκεφτομαι να παρω το tdm μ αρεσει πολυ.....το er δεν με ενθουσιαζει πολυ[/B]www.alphadogs.gr (http://www.alphadogs.gr)

fonzareli
15/05/2009, 19:54
Βρήκα σε φίλο και το γυμνό fazer με τους 78 στα 6700 και προβληματίζομαι. Μήπως είναι καλύτερη αγορά από το γυμνό diversion στα 7000+. Μιλάω πάντα με ABS όλα.

Αλλος κολλητός υποστηρίζει ότι το mt-03 που έχει οδηγήσει είναι πολύ προτιμότερο από τα δύο που συζητάμε για αστική χρήση και κοντινές βόλτες (χωρίς ABS 6800 αυτό).

Αλλος πάλι μου λέει ότι στο mt-03 ο συνεπιβάτης δεν την παλεύει με τίποτα!

Εγώ λοιπόν περιορίστηκα σε επιλογές μόνο yamaha: MT-03 vs XJ6 vs Fazer 78hp
Ξέρω ότι είναι ετερόκλητα αλλά είναι στα ίδια χρήματα και όλα μου κάνουν!

clone
15/05/2009, 23:51
fazer λεω εγω παντως

alphadogsgr
16/05/2009, 21:36
fazer με κλειστα ματια φιλε μwww.alphadogs.gr (http://www.alphadogs.gr)

SVX
16/05/2009, 21:49
παρε Fazer το diversion εχει ανεμικο ψαλιδι πισω (σαν απο DT) και γενικα απο γεωμετρια και στησιμο δεν μπορει να φτασει το Φρεηζιερ....


και παντα ειναι καλυτερο να επιλεγεις δοκιμασμενη συνταγη ...

κι εμενα μ'αρεσει το MT-03 αλλα για να βρεθουν 10 μαζι πρεπει να κανεις πανευρωπα'ι'κη συναντηση ΚΑΙ ΓΙΑ να το ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ πρεπει να δωσεις ενα τζακουζι δωρο αργοτερα :wave2:


ΝΑ και μια για Comparo... :smokin:


163789

alphadogsgr
16/05/2009, 21:52
φιλε μ πως βαζεις απο κατω το link με την αγγελια τι να κανω?οοοεεοο

fonzareli
16/05/2009, 21:55
το fazer όμως με τους 78 έχει; ίσως τα εξής μείον:

1) έτος παραγωγής μάλλον 2007
2) cockpit 2006 model
3) rear fork from 2006 model
4) front brakes from 2006 model
5) front faring from 2006 model
6) no black frame and engine.

και το + ότι πάει εύκολα στα 98 άλογα!

είναι σημαντικά τα μείον;

Pardalotzatziki
16/05/2009, 22:25
to diversion ειναι πολυ ενδιαφερων

αυτο που με απασχολει ειναι η θεση και η κατασκευη της εξατμισης...

εκει που ειναι ποσο μπορει να αντισταθει στη διαβρωση????

Mokilock
10/06/2009, 09:18
Ρε παιδιά έχει θέμα η Yamaha με το συγκεκριμένο μοντέλο η γενικά με την παράδοση αυτό τον καιρό? Ξέρω ότι έκανε μεταφορά έδρας αρχές Μαΐου, αλλά το έχω παραγγείλει εδώ και δυο μήνες το μηχανάκι και ακόμα περιμένω.... το έχει πάρει κανείς πρόσφατα?

panagis83
10/06/2009, 09:36
Εγω το πήρα τέλη Φεβρουαριου που ήταν και η πρώτη παρτίδα ισως με την μεταφορα και την αναμονή νεας παρτίδας να αργεί λιγακι! τα ασπρα ειδικα που εχουν και ποιο πολυ ζητηση ισως να αργουν.. παντως στη Καλλιθεα εχει διαθεσιμο 1 σε μαυρο .. !!!

Mokilock
10/06/2009, 09:47
Άσπρο με ABS περιμένω και μάλλον γι’ αυτό....Thanks for the reply…

clone
10/06/2009, 14:20
στη μοτοδυναμικη στη καλιροης εχουν κλεισει οι παραγγελιες μεχρι το Σεπτεμβρι μου ειπαν χτες

ilion10
15/06/2009, 22:17
παιδιά το xj6 diversion το έχει πάρει κανείς?να μας πεί κάποια γνώμη μετά απο καιρό συμβίωσης μαζί του?

watain
16/06/2009, 03:11
to piso psalidi re pedia den to exei paratirisei kaneis?xali mayro, to pirouni de... asta ena upsidedown den boroun na baloun eleos kai exatmisi poly asximi.kata ta alla poly omorfo:p

panagis83
16/06/2009, 07:21
Δεν είναι για να κανεις τον απολυτο χρονο σε πιστα αυτη η μηχανη!!! μια απλη κατασκευη ειναι για να κινεισαι αξιοπρεπος στο δρομο.. δηλαδη αν παρεις το TRIPLE η το ΜΟΝSTER η το SHIVER τα οποια έχουν ολα αυτα που λες πες μου μες στην Αθηνα ή στη καθημερινή σου βόλτα τι θα εχεις κερδίσει.. 1 sec λιγοτερο στο Καλλιθέα - Συνταγμα; και για πες μου μετα για Σερβις και ανταλλακτικα.. αμαρτια δεν ειναι να παιρνεις απόλυτες μηχανές και να τις έχεις μονο να τις κοιτάς η να πήγαινεις μονο μια φορα το μήνα σε πίστα και να χαίρεσαι.. συμβιβάζεσαι με κατι απλούστερο που και χαρα θα σου δώσει και θα σε βοηθήσει στην καθημερινότητα σου.

ilion10
16/06/2009, 07:31
την ντυμένη έκδοση την έχει πάρει κανείς?

clone
16/06/2009, 13:07
Δεν είναι για να κανεις τον απολυτο χρονο σε πιστα αυτη η μηχανη!!! μια απλη κατασκευη ειναι για να κινεισαι αξιοπρεπος στο δρομο.. δηλαδη αν παρεις το TRIPLE η το ΜΟΝSTER η το SHIVER τα οποια έχουν ολα αυτα που λες πες μου μες στην Αθηνα ή στη καθημερινή σου βόλτα τι θα εχεις κερδίσει.. 1 sec λιγοτερο στο Καλλιθέα - Συνταγμα; και για πες μου μετα για Σερβις και ανταλλακτικα.. αμαρτια δεν ειναι να παιρνεις απόλυτες μηχανές και να τις έχεις μονο να τις κοιτάς η να πήγαινεις μονο μια φορα το μήνα σε πίστα και να χαίρεσαι.. συμβιβάζεσαι με κατι απλούστερο που και χαρα θα σου δώσει και θα σε βοηθήσει στην καθημερινότητα σου.

+100000

:beer: :beer: :beer:

Mokilock
23/06/2009, 13:26
Κανείς άλλος ρε παιδία που το πείρε να μας πει εντυπώσεις.....γιατί εμείς ακόμα περιμένουμε....

panagis83
23/06/2009, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mokilock
Κανείς άλλος ρε παιδία που το πείρε να μας πει εντυπώσεις.....γιατί εμείς ακόμα περιμένουμε....

Ολα τα περιοδικα το εχουν δοκιμασει και ολα σχεδον του προηγουμενου μηνα εχουν αφιερωμα αποκλειστικο και απο τον τρεχοντα μηνα κανουν συγκριτικα! ολοι λενε τα ιδια οτι ειναι μια τιμια μηχανη (με λιγα λογια) ... για να μην περιμενεις !!

CIRUS
23/06/2009, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilion10
την ντυμένη έκδοση την έχει πάρει κανείς?

εγώ, πες μου τι θες να μάθεις?

CIRUS
23/06/2009, 15:23
Λοιπόν έχω το ντυμένο και έχω κάνει 2400χλμ μέχρι στιγμής, είμαι γενικά πολύ ευχαριστημένος, είναι πολύ εύκολο για αρχάριο, έχει πολύ ελαφρύ συμπλέκτη και στην κίνηση χωράει παντού γιατί είναι μαζεμένο. τραβάει από χαμηλά και έχει πολή δύναμη για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον, στην πόλη βάζεις ότι ταχύτητα γουστάρεις και την ξεχνάς αν θες. Στην εθνική μέχρι τα 150 η κάλυψη από τον αέρα είναι καλή, μετά θέλεις μεγαλύτερη ζελατίνα αν θες να είσαι άνετος ή να σκύψεις αρκετα. Η εξάτμιση είναι γαμάτη που είναι από κάτω ούτε τη γυναίκα που ανεβαίνει συνοδηγος γίινεται να κάψει ούτε μπαγάζια άσε που είναι όμορφη η απουσία της (γούστα αυτά). Το κιβώτιο είναι τυπικό κιβώτιο YAMAHA το οποίο μέχρι να το συνιθήσω ήταν σπαστικό, όχι σε αίσθηση (ξέρεις πάντα αν μπηκε η σχέση) απλά βάζοντας ταχύτητα κάνει κάτι θορύβους του τύκου γκλανκ που στην αρχή μου φαινόντουσταν κάπως αλλά τωρα το έχω συνιθήσει και δεν δίνω σημασία. Τέλος το μοτέρ λειτουργει ψηλά γυρω στους 100 βαθμούς οπότε το βερντιλατέρ δουλεύει αρκετά αλλά είναι σχετικά αθόρυβο και δεν κουράζει. Τα φρένα μπορεί να μην εντυπωσιάζουν σε όψη αλλά πιστέψτε με είναι πολύ καλά και σε αίσθηση και σε δύναμη. ο χώρος κάτω από την σέλα είναι πολύ μικρός αλλά έχει όλα τα απαραίτητα εργαλεία. Απόσβεση κραδασμών έχει μια χαρά εκτός αν ο δρόμος έχει συνεχώμενες ανωμαλίες οπού δεν κάνει και την καλύτερη δουλειά αλλά είπαμε είναι budjet bike. Overall πιστεύω ότι το μηχανάκι είναι μια πάρα πολύ καλή πολυχρηστική μηχανή για πόλη και ταξίδι που σου προσφέρει και ευχαρίστηση σε μεγάλες δόσεις και είναι πολύ καλό για τα χρήματα που κάνει. Όποιος περιμένει επιδόσεις supersport ας κοιτάξει αλλού και για το ψαλίδι που έχω ακούσει από πολλούς άσχημα λόγια μια χαρά κάνει την δουλειά του και όποιος θέλει κορυφαία περιφερειακά δεν κοιτάει σε τέτοιε all around μοτοσυκλέτες, δόξα το θεώ υπάρχουν το shiver, το speed triple, το monster και άλλα που προσφέρουν μεγαλύτερες συγκινήσεις σε πιο έμπειρους αναβάτες ή σε κάποιους που τους ενδιαφέρουν οι επιδόσεις (με ανάλογο τίμημα στην τσέπη:lol: :lol:)

Με λίγα λόγια μια πολύ τίμια λύση σε ελκυστική τιμή και με πολύ όμορφη εμφάνιση είναι το xj6 DIVERSION. σε κάνα μήνα θα αρχίσω να ψάχνω και το θέμα της κατανάλωσης ωστε να δω και πόσο καίει, μέχρις στιγμής πάντως δεν μου φαίνεται να καίει πολύ παραπάνω από το 250 σκούτερ που είχα πριν από αυτό.

Mokilock
23/06/2009, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
Ολα τα περιοδικα το εχουν δοκιμασει και ολα σχεδον του προηγουμενου μηνα εχουν αφιερωμα αποκλειστικο και απο τον τρεχοντα μηνα κανουν συγκριτικα! ολοι λενε τα ιδια οτι ειναι μια τιμια μηχανη (με λιγα λογια) ... για να μην περιμενεις !!


Φίλε μου δεν περιμένω να ακούσω γνώμες για να αποφασίσω....Αυτό που περιμένω είναι τη Yamaha να μου το φέρει....το έχω παραγγείλει κάτι μήνες τώρα και.... απλά όσο περιμένω την αντιπροσωπεία να κινητοποιηθεί....ας ακούσω καμία άποψη ακόμα.....

CIRUS
23/06/2009, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mokilock
Φίλε μου δεν περιμένω να ακούσω γνώμες για να αποφασίσω....Αυτό που περιμένω είναι τη Yamaha να μου το φέρει....το έχω παραγγείλει κάτι μήνες τώρα και.... απλά όσο περιμένω την αντιπροσωπεία να κινητοποιηθεί....ας ακούσω καμία άποψη ακόμα.....

σοβαρά μιλάς τόσο πολύ ρε φίλε σε έχουν αργήσει? εμένα λόγω των γνωστων προβλημάτων μεταφοράς της YAMAHA τώρα τελευταία έκαναν σύνολο 2 βδομάδες να μου το φέρουν.

Mokilock
23/06/2009, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
σοβαρά μιλάς τόσο πολύ ρε φίλε σε έχουν αργήσει? εμένα λόγω των γνωστων προβλημάτων μεταφοράς της YAMAHA τώρα τελευταία έκαναν σύνολο 2 βδομάδες να μου το φέρουν.

Δυόμισι μήνες φίλε........και μου έχουν γυρίσει τα μάτια......Κάτι η μεταφορά έδρας της Yamaha, κάτι που το θέλω με ABS....κάτι το χρώμα....ξέρω γω...όλα τα έχω ακούσει.....αλλά τι να κάνω τώρα? Να την ακυρώσω και να κλείσω σε άλλον και να περιμένω άλλο τόσο....πάει το χάσαμε το καλοκαίρι.....

fonzareli
23/06/2009, 16:36
εμένα προ μηνός αντιπρόσωπος μου είπε ότι αρχές Ιουλίου θα βγουν κομάτια...

Mokilock
24/06/2009, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
εμένα προ μηνός αντιπρόσωπος μου είπε ότι αρχές Ιουλίου θα βγουν κομάτια...


Αυτό είναι το τελευταίο πράγμα που μου είπαν και μένα.....άντε να δούμε....

CIRUS
24/06/2009, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mokilock
Δυόμισι μήνες φίλε........και μου έχουν γυρίσει τα μάτια......Κάτι η μεταφορά έδρας της Yamaha, κάτι που το θέλω με ABS....κάτι το χρώμα....ξέρω γω...όλα τα έχω ακούσει.....αλλά τι να κάνω τώρα? Να την ακυρώσω και να κλείσω σε άλλον και να περιμένω άλλο τόσο....πάει το χάσαμε το καλοκαίρι.....

Τι να σου πω ρε φίλε, υπομονή.... έφαγες το γάιδαρο η ουρά έμεινε. άντε με το καλό σου εύχομαι

ilion10
24/06/2009, 09:20
τόσο μεγάλη καθυστέρηση ρε παιδιά?αυτό είναι λίγο αποτρεπτικό για την αγορά της.

fonzareli
27/06/2009, 22:33
Παιδιά το οδήγησα και το αποφάσισα:
Ψάχνω λοιπόν YAMAHA XJ6 (DIVERSION γυμνό) με ABS.
Αν έχετε δει διαθέσιμο κάπου please PM!

*ως την ώρα έχω βρει ένα κίτρινο μόνο

ilion10
28/06/2009, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Παιδιά το οδήγησα και το αποφάσισα:
Ψάχνω λοιπόν YAMAHA XJ6 (DIVERSION γυμνό) με ABS.
Αν έχετε δει διαθέσιμο κάπου please PM!

*ως την ώρα έχω βρει ένα κίτρινο μόνο


σε εντυπωσίασε??κάποιο σχόλιο πως σου φάνηκε?

hidefnick
28/06/2009, 11:14
Το είδα στο δρόμο και είναι κούκλα. Ενα θέμα όμως, που πραγματικά δεν καταλαβαίνω στους ιάπωνες: ο πίσω πως στο διάολο κάθετε στο σελάκι και μάλιστα σε τέτοιου είδους μηχανή?

panagis83
28/06/2009, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Το είδα στο δρόμο και είναι κούκλα. Ενα θέμα όμως, που πραγματικά δεν καταλαβαίνω στους ιάπωνες: ο πίσω πως στο διάολο κάθετε στο σελάκι και μάλιστα σε τέτοιου είδους μηχανή?

Δηλαδη προτιμας τους ευρωπαιους που δεν περνουν απο σχεδον εως καθολου συνεπιβατη; πχ Triple, Shiver, Monster..; Παντως οσοι εχουν κατσει στο δικο μου το βρισκουν ανετο για τα δεδομενα της κατηγοριας!!

hidefnick
28/06/2009, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
Δηλαδη προτιμας τους ευρωπαιους που δεν περνουν απο σχεδον εως καθολου συνεπιβατη; πχ Triple, Shiver, Monster..; Παντως οσοι εχουν κατσει στο δικο μου το βρισκουν ανετο για τα δεδομενα της κατηγοριας!!

Η κατηγορία είναι all round. Δηλαδή από όλα. Και πόλη και ταξίδι (οχι ταξιδάκι). Εκεί πάνω δεν παίζει άτομο για ταξίδι, εκτός αν έχεις κάνει πρόταση γάμου ΧΤΕΣ.

fonzareli
28/06/2009, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilion10
σε εντυπωσίασε??κάποιο σχόλιο πως σου φάνηκε?

εκπληκτικό μοτερ! Δεν σκορτσάρει ότι και να βάλεις. Ο ορισμός της ελαστικότητας.
Εντελώς αθόρυβο.
Πολύ ελαφρύ σε αίσθηση τιμόνι.
Σαν να οδηγείς παπάκι. Πολύ φιλικό και εύχρηστο.
Η ανάρτηση καλή μου φάνηκε και τα φρένα αρκετά.
Θέση οδήγησης ξεκούραστη, σχετικά όρθια.

Αν κάποιος δεν θέλει φοβερά γκάζια και ξέρει τι παίρνει, νομίζω θα το ευχαριστηθεί...

panagis83
29/06/2009, 07:15
Στην αντιπροσωπια που το πηρα μου ειπαν οτι εχουν πουλησει αλλα 7 μαζι με το δικο μου .. αλλα τοσους μηνες (απο Φεβρουαριο) επιθυμια τοχω πια να δω αλλον εναν με την ιδια μηχανη !! αντε με το καλο να το παρεις !! σαν την διαφημιση του τζοκερ θα καταντησω με τι Φεραρι που ρωταει τον τυπο "παει καλα αυτο εδω γιατι δεν το βλεπω να κυκλοφορει και πολυ" (ελπιζω ναναι για καλο). :beer:

fonzareli
29/06/2009, 10:48
Αν το έχεις δει διαθέσιμο κάπου καθώς και την αντιπροσωπεία και τιμή που το πήρες: please PM!

Χρωματα τα έχετε δει όλα; Εγώ μόνο το κίτρινο. "Λέει" κάποιο καλύτερα από τα υπόλοιπα;

PortisHead
29/06/2009, 11:00
Παλι τα ιδια λαθη η Yamaha !!!
Αψογο μοτερ , πηρουνι του '82 , ψαλιδι του '79 , φρενα του '64.
Και ΟΚ...δεν χρειαζεται κατι περισσοτερο για το σκοπο και το κοινο που απευθύνεται...γιατι δεν ρίχναν τοτε και την τιμη ? ? ?

:mad:

panagis83
29/06/2009, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Παλι τα ιδια λαθη η Yamaha !!!
Αψογο μοτερ , πηρουνι του '82 , ψαλιδι του '79 , φρενα του '64.
Και ΟΚ...δεν χρειαζεται κατι περισσοτερο για το σκοπο και το κοινο που απευθύνεται...γιατι δεν ρίχναν τοτε και την τιμη ? ? ?

:mad:

To TDM γιατι δε ριχνουν και αυτο ? και το VFR επισης.. Δες λιγο και το BMW F800R μπροστα εχει συμβατικο τι σημαινει ? !!! .. GLADIUS και ΕR6 στην ιδια κατηγορια και ακριβοτερα! το Yamaha xj6 ειναι το ποιο φτηνο στην κατηγορια του ! γενικα εμενα μου φαινεται καλη τιμη (σε σχεση με την αγορα).. και κατι ακομα τα φρενα του κανου αψογη δουλεια οπως επισης ψαλιδι και πιρουνι! ο καθενας κρινει με τα δικα του κριτηρια παντα .. αλλα ρε παιδια μη τα ισοπεδωνουμε ολα! και πες εγω ειμαι υποκειμενικος στην κριση μου αλλα δε μπορει και ολος ο ειδικος τυπος που το εχει βρει σαν την καλυτερη μηχανη απο πλευρας αποδοσης-τιμης να μην ειναι αντικειμενικος (ενταξει μερικοι σιγουρα λογο διαφημισης τα λενε καπως ωραιοποιημενα, αλλα ενα περιοδικο να λεει αρνητικα λογια δε διαβασα)..

PortisHead
29/06/2009, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
To TDM γιατι δε ριχνουν και αυτο ? και το VFR επισης.. Δες λιγο και το BMW F800R μπροστα εχει συμβατικο !!! .. GLADIUS και ΕR6 στην ιδια κατηγορια και ακριβοτερα! το Yamaha xj6 ειναι το ποιο φτηνο στην κατηγορια του ! γενικα εμενα μου φαινεται καλη τιμη (σε σχεση με την αγορα)

E ναι...γιαυτο ειπα παλι τα ιδια λαθη η Yamaha.
Εννοειτε πως το μηχανακι γιαυτα που καλειτε να κανει ειναι SUPER !!!

:beer:

fonzareli
05/07/2009, 14:05
τα μαμίσια λάστιχα τελικά είναι μάπα; Αργούν να ζεσταθούν;

Αν είναι να τα αλλάξω πριν την κυκλοφορήσω μήπως μπορέσω και τα ανταλλάξω στο κατάστημα. Ποιά προτείνετε για να ζεσταίνονται γρήγορα και να έχουν πολύ καλό κράτημα;
Η αντοχή στα χλμ δεν με ενδιαφέρει καθώς κάνω ελάχιστα χλμ το χρόνο και έτσι όταν θα τα ξαξαλλάξω θα είναι λόγω χρόνου και όχι λόγω χλμ. Θα έχουν κάνει λίγα χλμ αλλά θα έχουν περάσει πχ 2-3 καλοκαίρια...