PDA

View Full Version : Εκδοση πινακιδων απο ιδιωτη.



axibde
11/04/2009, 14:23
Γινεται να αγορασει ενας ιδιωτης μια μοτοσυκλετα απο μια αντιπροσωπια
και να παει μονος του στο Υπουργειο Μεταφορων να βγαλει τις πινακιδες και την αδεια κυκλοφοριας
και αν ναι πως?

yannis24
11/04/2009, 14:28
δεν γινεται....
γινεται μονο αν ο ιδιωτης κανει εισαγωγη μονος του την μοτοσυκλετα και εκτελωνιστει στο ονομα του....

αλλα.............ποιος ο λογος να το κανεις αυτο ?
:confused:

axibde
11/04/2009, 16:59
Επειδη μενω επαρχια, αλλα την μηχανη θα την αγορασω απο την Αθηνα και δεν θελω να εχει Αθηναικες πινακιδες γιατι τα ασφαληστρα ειναι σχεδον τα διπλασια.

mikros boudas
11/04/2009, 17:01
Και βεβαια γινεται αλλα θα ταλαιπωρηθεις λιγο.εξω απο το υπουργειο κυκλοφορουν διαφοροι καλοθελητες που παιρνουν λιγοτερη μιζα απο την αντιπροσωπεια

npat
11/04/2009, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από axibde
Επειδη μενω επαρχια, αλλα την μηχανη θα την αγορασω απο την Αθηνα και δεν θελω να εχει Αθηναικες πινακιδες γιατι τα ασφαληστρα ειναι σχεδον τα διπλασια.

Νομίζω ότι οι πινακίδες δεν παίζουν ρόλο στα ασφάλιστρα, μόνο ο τόπος κατοικίας (τον οποίο, συνήθως, μπορείς να αποδείξεις με έναν λογαριασμό ΔΕΗ / νερού στο όνομά σου, ή στο όνομα συγγενικού προσώπου, και μια υπεύθυνη δήλωση).

Για πιο σίγουρα ρώτα τον ασφαλιστή σου.

nikolas1709
11/04/2009, 19:44
καμια σχεση οι πινακιδεσ με την ασφαληση αγοραζεισ την μηχανη στελνεισ ενα φαξ στο τοπικο σου ασφαλιστη την αδεια και το διπλωμα σου και εισαι ετοιμοσ για το ταξιδι τησ επιστροφησ

axibde
11/04/2009, 20:13
Οταν οι πινακιδες ειναι απο Αττικη τα ασφαλιστρα ειναι σχεδον διπλασια.
Ο μονος τροπος ειναι αυτος που ειπε ο φιλος πιο πανω, αλλα εγω δεν εχω στο ονομα μου τιποτα ουτε και εχω συγγενικα προσωπα.

Ποσσες μερες κανουν οι πινακιδες να εκδοθουν στην Αθηνα?

nikolas1709
11/04/2009, 21:00
δε χρειαζοντε εγραφα απλα πασ στο τοπικο ασφαληστη και ασφαλιζεσε
αν σου ζητησουν λογαριασμο δινεισ του σπιτιου που μενεισ και φυσικα το τηλ τησ οικιασ και αν εχουν αμφιβολιεσ ελενχουν αν μενειεσ εκει που που ειπεσ
απλα οταν δηλωνεισ κεντρικεσ πολεισ σαν μονιμη κατοικια εχεισ μεγαλα ασφαλιστρα επειδη εχεισ περισοτερεσ πι8ανοτητεσ ατυχηματοσ οι πινακιδεσ δεν εχουν καμια μα καμια σχεση

mikros boudas
12/04/2009, 01:25
δεν εχει σημασια που ειναι καταχωρημενη η πινακιδα αλλα που ειναι ο μονιμος τοπος κατοικιας σου.

irinia
12/04/2009, 07:20
ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΜΟΤΟ


Καί πάς μόνος σου....

Μπορεί νά τήν πάρεις τήν άδεια καί τήν ίδια μέρα..!!
Οί μάγκες πού δουλεύουν γιά τά μαγαζιά τά πάνε δέκα -δέκα
μέ άποτέλεσμα νά τούς λέει ό ύπάλληλος έλα σέ μιά έβδομάδα..!!!
Όταν γιά παράδειγμα θέλεις 100 εύρώ καί αύτοί σού χρεώνουν 150
μαλάκας είσαι νά μήν πάς μόνος σου..??
Έχω πάει άρκετές φορές καί έκανα μία μέ μιάμιση ώρα....!!!
Δυστυχώς κάποιοι,όχι όλοι τά άρπάζουν άπό όπου μπορούν.
Γιαυτό άς μή τούς κάνουμε τό χατήρι...!!

Όσο γιά τήν άσφάλεια,όπως είπαν όλοι,
όπου δηλώσεις κατοικία,αύτό μετράει καί όχι φυσικά ή πινακίδα....!!!



:wave2:

argy_kap
13/04/2009, 08:52
Είναι πολύ απλό...

Όταν αγόρασα το αυτοκίνητο μου απο Αθήνα και δεν ήθελα να του βγάλω πινακίδες Αθήνας για ΧΨ λόγους το είπα στην αντιπροσωπεία η οποία είχε προσφερθεί να μου βγάλει τις πινακίδες και μου είπαν οτι θα μου στέλνανε τα χαρτιά έτοιμα να τα πάω εγώ στην Διεύθυνση Μεταφορών και όπως αλλιώς λέγετε εδώ στον Βόλο. Αυτό και έκανα, πήγα το πρωί με τον φάκελο που μου δώσανε με τα χαρτιά και την επόμενη πήρα τις πινακίδες μου.

Δεν είναι κάτι τραγικό, απλά πες τον αντιπρόσωπο να σου δώσει τα χαρτιά που θα κατέθετε αυτός.

Επίσης, πληροφοριακά οι πινακίδες στα αυτοκίνητα παίζουν ρόλο στο ΚΤΕΟ. Στην Αθήνα περνάτε στα 4 χρόνια ενώ στην επαρχία στα 5:)

katalanos7
13/04/2009, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Είναι πολύ απλό...

Όταν αγόρασα το αυτοκίνητο μου απο Αθήνα και δεν ήθελα να του βγάλω πινακίδες Αθήνας για ΧΨ λόγους το είπα στην αντιπροσωπεία η οποία είχε προσφερθεί να μου βγάλει τις πινακίδες και μου είπαν οτι θα μου στέλνανε τα χαρτιά έτοιμα να τα πάω εγώ στην Διεύθυνση Μεταφορών και όπως αλλιώς λέγετε εδώ στον Βόλο. Αυτό και έκανα, πήγα το πρωί με τον φάκελο που μου δώσανε με τα χαρτιά και την επόμενη πήρα τις πινακίδες μου.

Δεν είναι κάτι τραγικό, απλά πες τον αντιπρόσωπο να σου δώσει τα χαρτιά που θα κατέθετε αυτός.

Επίσης, πληροφοριακά οι πινακίδες στα αυτοκίνητα παίζουν ρόλο στο ΚΤΕΟ. Στην Αθήνα περνάτε στα 4 χρόνια ενώ στην επαρχία στα 5:)

Για το ΚΤΕΟ δεν παίζει ρόλο η πινακίδα αλλά ο τόπος διαμονής που είναι δηλωμένος στην άδεια κυκλοφορίας.
Κι εγώ στο παλιό μου αμάξι είχα αθηναϊκές πινακίδες αλλά πέρναγα ΚΤΕΟ σύμφωνα με τα δεδομένα της Κεφαλονιάς.
Επίσης λόγω του ότι στην Κεφαλονιά δεν βγάζουμε ακόμα κάρτα ελέγχου καυσαερίων,δεν έβγαζα ούτε εγώ παρόλο που οι πινακίδες ήταν Αθήνας.Και σε μπλόκο για έλεγχο στην Αθήνα μόλις έβλεπαν Κεφαλονιά ως τόπο διαμονής,δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

mikros boudas
13/04/2009, 10:35
για κτεο μετραει ο τοπος διαμονης ναι.
εγω που ημουνα σαντορινη,για κτεο ουτε λογος επειδη δεν υπαρχει κτεο στο νησι και επρεπε να παω συρο.ετσι δε με υποχρεωναν να περναω κτεο.ουτε για πωλησεις ηθελε κτεο(εκτος οριων εκει)

Filosofos
13/04/2009, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΜΟΤΟ


Καί πάς μόνος σου....

Μπορεί νά τήν πάρεις τήν άδεια καί τήν ίδια μέρα..!!
Οί μάγκες πού δουλεύουν γιά τά μαγαζιά τά πάνε δέκα -δέκα
μέ άποτέλεσμα νά τούς λέει ό ύπάλληλος έλα σέ μιά έβδομάδα..!!!
Όταν γιά παράδειγμα θέλεις 100 εύρώ καί αύτοί σού χρεώνουν 150
μαλάκας είσαι νά μήν πάς μόνος σου..??
Έχω πάει άρκετές φορές καί έκανα μία μέ μιάμιση ώρα....!!!
Δυστυχώς κάποιοι,όχι όλοι τά άρπάζουν άπό όπου μπορούν.
Γιαυτό άς μή τούς κάνουμε τό χατήρι...!!

Όσο γιά τήν άσφάλεια,όπως είπαν όλοι,
όπου δηλώσεις κατοικία,αύτό μετράει καί όχι φυσικά ή πινακίδα....!!!



:wave2:
:eyepop: Καλά τα 150 αντί για 100 είναι υπερβολή, αλλά από τη στιγμή που ένας υπάλληλος οποιασδήποτε επιχείρησης θα φάει μια με δύο ώρες από τη μέρα του για να σου βγάλει την άδεια δε βλέπω το λόγο να μη σε χρεώσει για τη δουλειά του. Στην τελική εξυπηρέτηση σου κάνει, δεν τον υποχρέωσε κάνεις... (ή μήπως κάνω λάθος? :look: )
Τώρα για το πότε θα βγει η άδεια τι να πω, ακόμα και αν έχεις πάει με μια άδεια συνεχίζω να μη καταλαβαίνω γιατί θα σου τη βγάλει πριν από των άλλων... Πάντα είχα την εντύπωση ότι όλες οι δουλειές που έχουν σχέση με εφορίες κτλ γίνονται με σειρά προτεραιότητας... :wacko:

irinia
13/04/2009, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Filosofos
:eyepop: Καλά τα 150 αντί για 100 είναι υπερβολή, αλλά από τη στιγμή που ένας υπάλληλος οποιασδήποτε επιχείρησης θα φάει μια με δύο ώρες από τη μέρα του για να σου βγάλει την άδεια δε βλέπω το λόγο να μη σε χρεώσει για τη δουλειά του. Στην τελική εξυπηρέτηση σου κάνει, δεν τον υποχρέωσε κάνεις... (ή μήπως κάνω λάθος? :look: )
Τώρα για το πότε θα βγει η άδεια τι να πω, ακόμα και αν έχεις πάει με μια άδεια συνεχίζω να μη καταλαβαίνω γιατί θα σου τη βγάλει πριν από των άλλων... Πάντα είχα την εντύπωση ότι όλες οι δουλειές που έχουν σχέση με εφορίες κτλ γίνονται με σειρά προτεραιότητας... :wacko:



ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΛΥΘΕΙ Η ΑΠΟΡΙΑ..........


Έπειδή είμαι παθών καί λίγα είπα γιά τά 150..........

Ένημερωτικά,.........τή δουλειά αύτή δέν τήν κάνουν ύπάλληλοι
άντιπροσωπειών,άλλά κάποιοι πού είτε έχουν σχολές όδηγών,διάφορά γραφεία κ.λ.π.
καί λέγονται διεκπεραιωτές...!!!
Όταν λοιπόν κάποιος μαζέψει 5-10 άδειες ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ
νά τίς προλάβει καί τίς 10 καί ό κόσμος νά περιμένει στήν ούρά.....
Γιαυτό λέει άστες καί ξαναπέρνα.....
Ένώ άν πάει κάποιος μόνος του έκτός άπροόπτου άν περιμένει θά τήν πάρει....!!!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΕΙΡΑΣ ΛΟΙΠΟΝ.....

Όσο γιά τήν ύπερβολή πού είπες,άπλά ύπολόγισε έστω 30 εύρώ έπί 10=300......
Βέβαια άν αύτή είναι ή δουλειά τού άνθρώπου,....ΧΑΛΑΛΙ ΤΟΥ...!!!

Έγώ όμως ,άναφερόμουν ....ΑΛΛΟΥ.....

Όποιος κατάλαβε,καλώς κατάλαβε....!!!!

Έξυπηρέτηση φίλε μου πού γιά 1-2 ώρες κοστολογείται μέ λιγώτερα άπό 50
όπως είπες νά τό δεχτώ άν καί έχω άλλες έμπειρίες προσωπικά,
ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ....!!

Διότι γιά νά πάρεις τό βασικό μεροκάμματο 30-35 πρέπει νά δουλέψεις....
7-8 ώρες......
Καί, ........ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΣΑΙ.....!!!!




:wave2:

fonzareli
15/07/2009, 20:45
Εχω το ίδιο πρόβλημα αλλά από Θεσσαλονίκη...

Παίρνω μηχανή από Θεσσαλονίκη και ο αντιπρόσωπος θέλει βέβαια να βγάλει εκεί πινακίδα.
Την μηχανή θα την φέρω με μεταφορική επαρχία.

Χάνω κάτι αν δηλώσει διεύθυνση του καταστήματός του (θεσ/κη) και βγει εκεί η άδεια;
Δηλαδή η Θεσ/κη έχει υψηλότερα ασφάλιστρα όπως η Αθήνα; ή δεν τρέχει τίποτα με την διεύθυνση της άδειας;
Οι κλήσεις (φτου μακριά) θα πηγαίνουν στη διεύθυνση της Θεσ/κης;


Με συμφέρει να στείλει τα χαρτιά και να βγάλω εγώ την πινακίδα;

ή μήπως μετά γίνεται εύκολα η αλλαγή διεύθυνσης;;