PDA

View Full Version : Ti Na ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΣΕ ΖΧ 12



SUBMARINE
11/04/2009, 16:48
ΦΙΛΟΣ ΕΧΤΕΣ ΑΓΟΡΑΣΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΜΕΝΟ ΖΧ-12 ΜΑΛΛΟΝ 2001 ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΟΛΟΣΩΜΗ ACRAPOVIC KAI OHLINS ΠΙΣΩ.ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ.ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΑΠΟ ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΓΑΝΤΑ ΤΗΣ KAWA?ΟΔΗΓΙΚΑ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΕΝΝΟΩ.ΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΤΟΡΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΣΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΜΑΓΚΕΣ.

Viking
11/04/2009, 17:33
Αν έχει ολόσωμη καλό είναι να μπει και ένα power commander να ρυθμίσει λίγο το μίγμα.

Τώρα

ΟΔΗΓΙΚΑ : Να μην προσπαθεί να ακολουθεί ελαφρά naked και SS σε σφιχτές διαδρομές γιατί μάλλον θα πέσει, να το στίβει στις ευθείες και στις ανοιχτές καμπές γιατί δουλεύει μια χαρά (και) ψηλά. Βασικά, με το ohlins πίσω δε ξέρω κατά πόσο αλλάζει η συμπεριφορά του αλλά το 12 έχει γενικά λίγο παράξενη/άτσαλη κατανομή βάρους κάτι που φαίνεται σε μια στριφτερή διαδρομή.Για να μην παιδεύεται προτείνω την αλλαγή του πίσω ελαστικού από 200/50-17 σε 190/55-17 για να αλλάζει κατεύθυνση σαν μηχανή και όχι σαν πλοίο. Καταπληκτική προστασία απ'τον αέρα (και από τη βροχή) σε οποιαδήποτε ταχύτητα.Φρενούκλες καταπληκτικές σε δύναμη αλλά λίγο "ξυλινες" και μεσα στην πόλη μπλόκαραν για πλάκα.Σχετικά υψηλή κατανάλωση,αλλά μπρος στα κάλλη και τη δύναμη...

ΜΗΧΑΝΙΚΑ : Σου λέω πρώτα τι έχω ακούσει.Θα χεις ακούσει για 3η μπιέλα, φτου φτου! Αν έχει πολλά και απροβλημάτιστα χλμ τότε όλα καλά! Αλλά εκείνα που έχουν κάπου 10000 χλμ και ηταν συνεχώς σε δρομολόγια τύπου "σπίτι-καφετέρια" τα φοβάμαι. Παράπονα για τους δίσκους συμπλέκτη μου παν κάποιοι αλλοι, εγώ δεν είχα πρόβλημα. Τα προβλήματα τα δικα μου ήταν ότι έτρωγε πολύ λάστιχο για πλάκα, τέντωνα αλυσίδα κάθε 1000 χλμ (οπωσδήποτε μετά απο 300άρες+ στο κοντέρ) και τσιμπούσε λίιιιιγο λαδάκι δλδ ήθελε μάλλον συμπλήρωμα κάπου στις 3000χλμ μετά το σέρβις, οπότε πες του να τσεκάρει στάθμη γενικά.Όταν το πρωτοπήρα μεταχειρισμένο κι εγώ, είχε μια μικρή διαρροή λαδιού στην κεφαλή, τπτ το ανησυχητικό μιας και η μηχανή ήταν στάσιμη πολύ καιρό και τα χε παίξει η λαστιχένια τσιμούχα. Περίπου 80 ευρώ κόστος και ακριβά εργατικά καλύφτηκαν από την εγγύηση που μου έδωσε ο πωλητής.Και 2 -3 πραγματάκια που ξέχασα να γράψω. Η ECU είναι κάτω από τη σέλα του συνεπιβάτη (κάτω απ τον αποθηκευτικό χώρο..), η μπαταρία είναι ΜΕΣΑ στο πλαίσιο, και η ασφαλειοθήκη (αχρείαστη να ναι) κάτω απο το μαύρο καλυμματάκι του ρεζερβουάρ μπροστά απο την τάπα βενζίνης.Αυτά!

ΓΕΝΙΚΑ : Άψογη στο ταξίδι, άνετη, γρήγορη και γενικά αξιόπιστη. Η τελευταία χωρίς κόφτη μάλιστα (μοντέλο 01) θα δείχνει και 340 κοντέρ, αν προσπαθήσεις μπορεί να κατέβει και μέχρι τη γραμμούλα που έχει μετά, με προσοχή ε :D Ακριβή συντήρηση με απαιτήσεις σε βενζίνη λάστιχα αλυσιδογράναζα αλλά πολύ πολύ δυνατή και όμορφη (άποψή μου)..

Για να μην ξεχνόμαστε


160942

devil's animal
13/04/2009, 13:58
εγω απο αυτα που εχω ακουσει απο φιλο που την ειχε ειναι το γεγονος οτι ειναι αποτομη στη αποκριση του γκαζιου! σε σημειο που να φοβιζει!:uplate:
το παιδι της ειχε ολοσωμη, φιλτρο,power commander και εκεντροφορους και τωρα εχει παρει μια καινουργια μπουσα με εξατμισεις και μου λεει σαν το 12αρι σε αρπαγμα δεν παιζει. (γενικα οι μπουσες ειναι πιο ομαλες και φιλικες)

επισης δεν στριβει. (οπως ειπε και ο viking)
δεν ξερω αν θα βοηθησει το πισω λαστιχο και το ohlins (για να το λεει ομως κατι θα ξερει)
αλλα μαμα το μηχανακι,απλα δεν στριβει.:sad:


καλες βολτες και με προσοχη το αρκουδογκαζο πες του φιλου σου...
:wave2:

Viking
13/04/2009, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εγω απο αυτα που εχω ακουσει απο φιλο που την ειχε ειναι το γεγονος οτι ειναι αποτομη στη αποκριση του γκαζιου! σε σημειο που να φοβιζει!:uplate:
το παιδι της ειχε ολοσωμη, φιλτρο,power commander και εκεντροφορους και τωρα εχει παρει μια καινουργια μπουσα με εξατμισεις και μου λεει σαν το 12αρι σε αρπαγμα δεν παιζει. (γενικα οι μπουσες ειναι πιο ομαλες και φιλικες)

επισης δεν στριβει. (οπως ειπε και ο viking)
δεν ξερω αν θα βοηθησει το πισω λαστιχο και το ohlins (για να το λεει ομως κατι θα ξερει)
αλλα μαμα το μηχανακι,απλα δεν στριβει.:sad:


καλες βολτες και με προσοχη το αρκουδογκαζο πες του φιλου σου...
:wave2:
Με το λάστιχο βελτιώνεται η ευελιξία (ευκολία στις αλλαγές κατέυθυνσης) και όχι τόσο η συμπεριφορά ενώ στρίβεις.Απλά διευκρινίζω γιατί εκείνο το 200άρι πίσω ήταν ότι να ναι..

Το άρπαγμα που λες ήταν ένας απ τους λόγους που δε μου άρεσε.Ήταν ανεξέλεγκτο ακόμα και με πολύ μικρές κινήσεις του γκριπ.Το busa οδηγικά (οδήγησα ένα όσο είχα το 12αρι) είναι πολύ πιο φιλικό και ομοιογενές κι ας είναι αρκετά βαρύτερο.

sniper
13/04/2009, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUBMARINE
ΦΙΛΟΣ ΕΧΤΕΣ ΑΓΟΡΑΣΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΜΕΝΟ ΖΧ-12 ΜΑΛΛΟΝ 2001 ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΟΛΟΣΩΜΗ ACRAPOVIC KAI OHLINS ΠΙΣΩ.ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ.ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΑΠΟ ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΓΑΝΤΑ ΤΗΣ KAWA?ΟΔΗΓΙΚΑ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΕΝΝΟΩ.ΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΤΟΡΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΣΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΜΑΓΚΕΣ.

Πάντα με εντυπωσίαζε το γεγονός ότι κάποιος πάει κι αγοράζει ένα τέτοιο μηχανάκι και μετά ρωτάει πως πάει στο δρόμο.....


Είναι γενικά τόσο εντυπωσιακό όσο και τρομαχτικό....

alexxxcbr
13/04/2009, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πάντα με εντυπωσίαζε το γεγονός ότι κάποιος πάει κι αγοράζει ένα τέτοιο μηχανάκι και μετά ρωτάει πως πάει στο δρόμο.....


Είναι γενικά τόσο εντυπωσιακό όσο και τρομαχτικό....



+1000


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

SUBMARINE
13/04/2009, 20:07
Eγω ρωτησα φιλοι μου απο περιεργια.Ο νεος ιδιοκτιτης του ZX 12 του αρεσε απο παλια τελος παντων το γουσταρε και το πηρε.Ειχε μινει και κανα χρονο με ενα V-STROM 1000 λογο γυναικας και επανιλθε δυναμικα πολυ δυναμικα!Ειναι καλο τιμονι ο αθεοφοβος και πιστευω οτι θα το παλεψει γερα!54000 ευρω το πηρε πολυ καλα.

sniper
13/04/2009, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUBMARINE
Eγω ρωτησα φιλοι μου απο περιεργια.Ο νεος ιδιοκτιτης του ZX 12 του αρεσε απο παλια τελος παντων το γουσταρε και το πηρε.Ειχε μινει και κανα χρονο με ενα V-STROM 1000 λογο γυναικας και επανιλθε δυναμικα πολυ δυναμικα!Ειναι καλο τιμονι ο αθεοφοβος και πιστευω οτι θα το παλεψει γερα!54000 ευρω το πηρε πολυ καλα.



α ΟΚ τότε... αν και 54.000Ε μάλλον εδωσε πολλά.. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: (ξέρω ορθογραφικό)

notakos600
14/04/2009, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
α ΟΚ τότε... αν και 54.000Ε μάλλον εδωσε πολλά.. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: (ξέρω ορθογραφικό)


Μήπως να χτύπαγε κανένα ιμπρέζα ( ξέρω σπαμ) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

teok8
14/04/2009, 01:49
εγω εχω το 12αρι εδω και 4 μηνες και το συγκρινω με το κ8 1000 που ειχα πριν θα σου πω οτι στις πρωτες στροφες που συναντησα πηγα να γινω 1 με την μπαριερα!!!
θελει καλη εκπαιδευση στις στροφες..δεν εχει καμια σχεση με σσ..μα καμια..
επομενο βημα οπως ειπαν και οι αλλοι πολυ σωστα αλλαγη το πισω 200αρι σε 190!
το εχω 2 βδομαδες με το 190αρι και βλεπω αλλο μηχανακι,μιλαμε για τρελη διαφορα!
απο δυναμη λεει πολλα και το ιδιαιτερο ειναι οτι οταν ανοιγεις το μηχανακι καθεται κατω λογο βαρους(εχει μπολικο απ'αυτο)!
τελικες το μηχανακι σκιζει..εγω εχω το τελευταιο του 06 με αντικοφτη και τα 299 τα περναω κατα πολυ..μετρημενα πραγματα :smokin:

επισης πες στον φιλο σου να βαλει ενα power comander,μονο και μονο τα μπαμ μπουμ και τα φλογιδια αξιζουν τον κοπο..ακου που σου λεω :winka: :D

καλοριζικο και παντα ορθιος ο συναδερφος:beer: :beer: :beer: :wave2:


Υ.Γ.(πες του να γραφτει στο kawasaki-bikers.gr)

SUBMARINE
14/04/2009, 15:45
Μαγκες ευχαριστο ολους για ολες τις πληροφοριες.θα μεταβηβαστουν στον αρχοντα zx12.