PDA

View Full Version : ο γερος και η μιζα...



reinmeister
14/04/2009, 18:22
θα παιρνα xr 650 τυφλα,αβασανιστα και αβαδιστα...αλλα no μιζα...οποτε παμε σε αλλα οψιονς...

ξερω οτι θα φαω απειρο κραξιμο αλλα ειπα κι εγω μια φορα να βαλω τα χερακια μου να βγαλω τα ματακια μου...

μ'αρεσει πολυ το μπουρδελο...το μοτερ του ειναι πολυ καλο και δεν σκορπαει...εχω σκαλισει 5-6 τετοια στο παρελθον με καλα αποτελεσματα...το αγχος ειναι με τα μαμημενα τα ηλεκτρικα...οι ευρωπαιοι εχουν μια ταση να φτιαχνουν τα καλωδια απο μελι...

οποτε η ερωτηση εχει ως εξης...

εχει κανεις απο δω μεσα το παρακατω μπουρδελο? αν ναι τι χιλιομετρα του εχει κανει και τι του εχει βγαλει απο αυτα τα σπαστικα των ευρωπαικων,οπως βιδακια,πλαστικακια,ρευματακια κι αλλα τετοια παπαρακια...

να δω μηπως και καταφερω να την παλεψω συμβιωνοντας μαζι του...απο μοτερ μην μου πειτε...δεν με απασχολει...το χω...εχω βγαλει 60 αξιοπιστα αλογα απο το παλιο οποτε ειμαι χαλαρος...μαλακοφθορες σε βαθος χρονου με ζοριζουν...

ο θεος μαζι μου για το κραξιμο που θα πεσει αλλα ομιλω για το παρακατω μοτοσακο...husqvarna sm 610 απο 2006-2007...καρμπυρατερ,ουχι ψεκαστο...


161213

p@nos
14/04/2009, 18:46
ti ta θες ρε φιλε στα γεραματα τετοια μηχανακια...

(ακου δε θελει το xr επειδη εχει μανιβελα):cry:

παντως αν θυμαμαι καλα, το τελευταιο XR βγαινει με μιζα, οποτε κατι μπορει να γινει αν το παλεψεις λιγο...


Οσο για το μακαρονοκαγκουρα, ειναι σαν την adrianna lima σε ζαντολαστιχα σε εμφανιση. Το εχει ο fantacid kai sυμφωνα με κατασκοπευτικες πληροφοριες του σκορπισε, οποτε στειλε του ενα πμ για τα περισσοτερα...

the who
14/04/2009, 19:15
Να πω τη μλκ μου?Το ccm δεν παιζει καθολου?Εισαι αναμεσα στα δυο?

SVX
14/04/2009, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ti ta θες ρε φιλε στα γεραματα τετοια μηχανακια...

(ακου δε θελει το xr επειδη εχει μανιβελα):cry:

παντως αν θυμαμαι καλα, το τελευταιο XR βγαινει με μιζα, οποτε κατι μπορει να γινει αν το παλεψεις λιγο...


Οσο για το μακαρονοκαγκουρα, ειναι σαν την adrianna lima σε ζαντολαστιχα σε εμφανιση. Το εχει ο fantacid kai sυμφωνα με κατασκοπευτικες πληροφοριες του σκορπισε, οποτε στειλε του ενα πμ για τα περισσοτερα...


το XR 650 L αυτο με τα διπλα φαναρια στυλ BAJA εβγαινε με μιζα ΜΟΝΟ (αν θυμαμαι καλα)

p@nos
14/04/2009, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
το XR 650 L αυτο με τα διπλα φαναρια στυλ BAJA εβγαινε με μιζα ΜΟΝΟ (αν θυμαμαι καλα)


ναι αλλα ο ρεινμαστερ μιλαει για το R, οχι το L.

Αυτα τα δυο μηχανακια ειναι εντελως διαφορετικα, δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους...


edit:και δε νομιζω να ηρθε Ελλαδα το L, ορκο βεβαια δε παιρνω...

edit2: (:lol: ) επειδη τωρα το ειδα, δεν εβγαινε με 2πλα φαναρια, με κανονικο τετραγωνο βγαινει...
ειναι ενα πολυ καλο μηχανακι για καθημερινη χρηση, ειναι κατι σα το ΧΤ600(ισως και καλυτερο)...
Αν ερχοταν Ελλαδα μαλλον αυτο θα ειχα αντι για το ΧΤ

DrBig
14/04/2009, 21:09
Ριξε μια ματια εδω

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=156431&highlight=index

reinmeister
14/04/2009, 21:24
κοιτα να δεις...το xr 650 r οπως κατα καιρους εχω δηλωσει και εδω το θεωρω μακραν το καλυτερο μηχανακι ,ειδικα σε Motard...αλλα υπαρχει ενα τεραστιο ΑΛΛΑ...η μιζα...

τι εννοω...δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα να το βαζω μπροστα...αντιθετως μου ειναι πολυ ευκολο...αλλα στην δουλεια ,τυχαινει να εχω 5 πελατες στον ιδιο δρομο ανα 150 μετρα...οποτε καταλαβαινετε ποσο βαρετο ειναι ολη την ωρα γκραγκα γκρουγκα...συν του οτι θα ζοριζεται και το μηχανακι...επισης θα παιζει δικαβαλο συνεχεια για την δουλεια οποτε αν κανει κανα τσαφ,θελει σηκωμα μαρσπιε συνεπιβατη και ξανα δως του...

οποτε ακυρο δυστυχεστατα...το μιζατο dall'ara βγηκε το 2007 κι οσοι το εχουν ζητουν γυρω στα 7.000 μεταχειρο...απλως για γελια δηλαδη...να βρω μιζες πλεξουδες κλπ το παλεψα,αλλα ουτε μεσω σαρακακη παιζει, ουτε μεσω των ηλιθιων των ιταλων που δεν γουσταρουν να απαντησουν σε mail...

το ccm ειναι ενα πολυ καλο μηχανακι αλλα ειναι μικρο σε κυβισμο...θελω πολλη ροπη και τουλαχιστον 60 ροδα...οποτε ακυρο και αυτο...

παμε στο αεροψυκτο...εχω ηδη το fmx,που φοραει το μοτερ του xr του l...αλλα θα πρεπει να σπρωξω σε αναρτησεις ,μοτερ κλπ.κλπ. οποτε δεν συμφερει...

τελος μου αρεσει πολυ εμφανισιακα το husky...απο ανταλλακτικα εχω ακρη,το μοτερ θα το κανω τουμπανο κι αλεξισφαιρο οποτε το μονο θεμα μου ειναι τα συνηθη ψιλικοκο γυρω γυρω των ιταλικων...γι αυτο θελω να ξερω σε τι βαθμο τα βγαζει αυτο...

reinmeister
14/04/2009, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ριξε μια ματια εδω

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=156431&highlight=index

thanks...:beer:

p@nos
14/04/2009, 21:29
λεγοντας αλεξισφερο μοτερ τι εννοεις?αλεξισφερο για τα 60 αλογα, η αλεξισφερο σσε σχεση με ενα ΧΤ μαμα?

και οταν λες αλλαγες στο μοτερ, τι σκοπευεις να αλλαξεις?

gixxerpap
14/04/2009, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
λεγοντας αλεξισφερο μοτερ τι εννοεις?αλεξισφερο για τα 60 αλογα, η αλεξισφερο σσε σχεση με ενα ΧΤ μαμα?

και οταν λες αλλαγες στο μοτερ, τι σκοπευεις να αλλαξεις?
....τίποτα το ιδιαίτερο, τα φώτα θα του αλλάξει μόνο .... όχι δεν εννοώ xenon ....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

p@nos
14/04/2009, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
....τίποτα το ιδιαίτερο, τα φώτα θα του αλλάξει μόνο .... όχι δεν εννοώ xenon ....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
14/04/2009, 21:55
τιποτα δεν θα αλλαξω...απλως θα λυθει,θα ζυγιστει ολο, θα γινει ροικη,ενα πιστονακι ,ενας εκκεντροφορος,ελατηρια βαλβιδων και κατι αλλα ψιλα...τα 60 κατω θα ναι χαβαλες και φυσικα δεν θα κανει κιχ...

MikeG
14/04/2009, 22:13
Zuuperrr γκ@βλ@ ουαου!


Ένα θεματάκι έχει μόνο με τη πίσω ανάρτηση όσο ξέρω.. Δεν είναι πλήρως ρυθμιζόμενη


& θα το βρεις & σε μαμώ τις τιμές!


Welcome to Europe!



:beer: :beer: :beer: :wave2:

nickmonstro
14/04/2009, 22:47
Δεν ξερω για τα προβληματα του αλλα ειναι πολυ ομορφο!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

OldMan
15/04/2009, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Το εχει ο fantacid ...
:nono: :nono: :nono:

Το είχε ο fantacid ..
(του τόφαγε ένας γύφτος για να βάλει το μοτέρ και το πηρούνι στο τρίκυκλο) :(


@Ορκωτέ: Κάτι ψιλομαλακίες έκανε το μηχανάκι με την μπαταρία και τον ανορθωτή (ζεσταινόταν υπερβολικά λόγω θέσης και έβραζε ο κώλος του αναβάτη - χωρίς ποτέ να βγάλει ζημιά..), αλλά οι "παράπλευρες" απώλειες ήταν ότι η θερμότητα περνούσε στο ρεζερβουάρ της πίσω ανάρτησης, οπότε - λαμβανομένης υπόψη και της λαλακίας της sachs με τις ψύκτρες - ψιλοέβραζε το λάδι του αμορτισέρ.

(έχω ίδια πείρα - κάταγμα ωλέκρανου - από "κλειδωμένη" ανάρτηση σε 610 λόγω υπερβολικής θέρμασης ...) :wave2:


Υ.Γ.
Ίσως χρειαστεί να "γαργαλίσεις" λίγο το γρανάζωμα της αντλίας επιτάχυνσης του καρμπυρατέρ, γιατί μάλλον "υπερέβαλε εαυτής" - και την πλήρωναν τα αλυσιδογράναζα ...

:wave2: :beer:

p@nos
15/04/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:nono: :nono: :nono:

...και έβραζε ο κώλος του αναβάτη - χωρίς ποτέ να βγάλει ζημιά



ο κωλος δεν εβγαλε ποτε ζημια η το μηχανακι?
:blush: :look:

reinmeister
15/04/2009, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:nono: :nono: :nono:

Το είχε ο fantacid ..
(του τόφαγε ένας γύφτος για να βάλει το μοτέρ και το πηρούνι στο τρίκυκλο) :(


@Ορκωτέ: Κάτι ψιλομαλακίες έκανε το μηχανάκι με την μπαταρία και τον ανορθωτή (ζεσταινόταν υπερβολικά λόγω θέσης και έβραζε ο κώλος του αναβάτη - χωρίς ποτέ να βγάλει ζημιά..), αλλά οι "παράπλευρες" απώλειες ήταν ότι η θερμότητα περνούσε στο ρεζερβουάρ της πίσω ανάρτησης, οπότε - λαμβανομένης υπόψη και της λαλακίας της sachs με τις ψύκτρες - ψιλοέβραζε το λάδι του αμορτισέρ.

(έχω ίδια πείρα - κάταγμα ωλέκρανου - από "κλειδωμένη" ανάρτηση σε 610 λόγω υπερβολικής θέρμασης ...) :wave2:


Υ.Γ.
Ίσως χρειαστεί να "γαργαλίσεις" λίγο το γρανάζωμα της αντλίας επιτάχυνσης του καρμπυρατέρ, γιατί μάλλον "υπερέβαλε εαυτής" - και την πλήρωναν τα αλυσιδογράναζα ...

:wave2: :beer:

:beer: :beer:

πολυ ομορφα...σε γενικες γραμμες δηλαδη απροβληματιστο...ο ανορθωτης μια και αποτελει προβλημα θα μεταφερθει και το fcr ουτως η αλλως θα σεταριστει...

το θεμα τωρα ειναι να βρω κανα καθαρο και παραλληλα να φυγει και το fmx...

the who
15/04/2009, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ο κωλος δεν εβγαλε ποτε ζημια η το μηχανακι?
:blush: :look:

Ωχ

OldMan
15/04/2009, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ο ανορθωτης μια και αποτελει προβλημα θα μεταφερθει και το fcr ουτως η αλλως θα σεταριστει...
Παρά τις αντίθετες διαβεβαιώσεις της Huskvarna, προσωπική μου άποψη είναι ότι η μπαταρία έχει "φάει" σημαντικό χώρο από το φιλτροκούτι, οπότε μαζί με το σετάρισμα του Keihin πιάσε και ένα πριονάκι για πλαστικά ... :winka:


Αααα ... και προληπτικά λύσε και "τακτοποίησε" την δαγκάνα του μπροστινού δίσκου, γιατί θα στην κάνει την μ@λ@κία ξαφνικά....

:beer:

OldMan
15/04/2009, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ωχ
Τι έπαθες καλέ ..??? :confused:

the who
15/04/2009, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι έπαθες καλέ ..??? :confused:

Εγω τιποτα.Ο Πανος περιμενα οτι θα παθει αλλα δεν εχεις κεφια μαλλον:lol: :wave2:

OldMan
15/04/2009, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Εγω τιποτα.Ο Πανος περιμενα οτι θα παθει αλλα δεν εχεις κεφια μαλλον:lol: :wave2:
Δεν μιλούσα για τον δικό μου κώλο, μάστορα...
(ουδέποτε είχα στην κατοχή μου Husvarna μετά την αγορά της από την Cagiva..) :nono:

MikeG
15/04/2009, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν μιλούσα για τον δικό μου κώλο, μάστορα...
(ουδέποτε είχα στην κατοχή μου Husvarna μετά την αγορά της από την Cagiva..) :nono:

Μα τώρα Μπεμπέ (BMW) είναι. Αν και λειτουργεί ως ανεξάρτητο εργοστάσιο..

Πιο μικρός, τρέλλα με τα Husky! :wave2:

reinmeister
15/04/2009, 13:25
πριν καμια 15ετια ηταν να παρω ενα σουηδικο 510 tc, ral κλπ. απο τον σπυριδοπουλο...τον ειχα πετυχει βαρυμπομπη μερικες φορες και ειχε λυσσαξει να με πεισει οτι δεν υπηρχε καλυτερο μηχανακι...δεν ειχε και πολυ αδικο...

πηγα απο το μαγαζι λοιπον με την τοτε συμβια,η οποια παρεμπιπτοντως ηταν καμμενη μηχανοβια, για test ride...joe bar team φαση με ποδαρακια να κρεμονται και τα σχετικα...

οταν ξαναβρηκε την φωνη της μου ειπε πολυ γλυκα και τρυφερα να @#$%$#$%$%...

οποτε ειπα να μην το παρω...
:lol: :lol:

παντως θεριζε το πραμα...:cool:

SeNNinhA
15/04/2009, 13:41
Και γιατί δεν παίρνεις ΑΥΤΟ ? ;) ;) ;) ;)


161260

devil's animal
15/04/2009, 13:44
μ0υναρα ειναι!!!!:a8: :a8:

:beer: :beer: :beer: :beer:


αφου ξερεις τις "παιδικες" του αρρωστιες και μπορεις να τις φτιαξεις-βελτιωσεις, να το παρεις ανεπιφυλακτα.

ψαξου και σε κανενα ξενο forum (που μαλλον θα το εχεις ηδη κανει) και τσιμπα το!!

αντε ρε καλοταξιδο, καλοστριφτο και καλοσουζαριστο...:a13:


οτι και να κανεις παντως θα σε εχω στεγνα και ασαλιωτα ρε καργιολη :smokin:

p@nos
15/04/2009, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
πριν καμια 15ετια ηταν να παρω ενα σουηδικο 510 tc, ral κλπ. απο τον σπυριδοπουλο...τον ειχα πετυχει βαρυμπομπη μερικες φορες και ειχε λυσσαξει να με πεισει οτι δεν υπηρχε καλυτερο μηχανακι...δεν ειχε και πολυ αδικο...

πηγα απο το μαγαζι λοιπον με την τοτε συμβια,η οποια παρεμπιπτοντως ηταν καμμενη μηχανοβια, για test ride...joe bar team φαση με ποδαρακια να κρεμονται και τα σχετικα...

οταν ξαναβρηκε την φωνη της μου ειπε πολυ γλυκα και τρυφερα να @#$%$#$%$%...

οποτε ειπα να μην το παρω...
:lol: :lol:

παντως θεριζε το πραμα...:cool:


αυτο που δεν ειχε τρομπα λαδιου λες?

:uplate:

reinmeister
15/04/2009, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal



οτι και να κανεις παντως θα σε εχω στεγνα και ασαλιωτα ρε καργιολη :smokin:

εγω στην θεση σου δεν θα εκανα τετοιου ειδους σχολια... :D

υ.γ.ναι πανο...αυτο με το ral που ανεβαζε λαδι μεσω της καδενας εκκεντροφορου...

dirtbird
15/04/2009, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister


υ.γ.ναι πανο...αυτο με το ral που φημολογειται ότι ανεβαζε λαδι μεσω της καδενας εκκεντροφορου...

:D :D

DrBig
15/04/2009, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:beer: :beer:

πολυ ομορφα...σε γενικες γραμμες δηλαδη απροβληματιστο...ο ανορθωτης μια και αποτελει προβλημα θα μεταφερθει και το fcr ουτως η αλλως θα σεταριστει...

το θεμα τωρα ειναι να βρω κανα καθαρο και παραλληλα να φυγει και το fmx...

Ευχομαι να το παρεις αντωνη, ειναι εξαιρετικη μηχανη. Επειδη για πολυ καιρο σκεφτομουνα να παρω το εντουρο, και διαβασα ο,τι φορουμ υπαρχει, το μονο μηχανικο 'προβλημα' που φαινεται οτι εχει, ειναι το οτι 'τρωει' την αλυσιδα εκκεντροφορου με αποτελεσμα να χρειαζεται αλλαγη καθε 15000κμ.
Προσωπικη εμπειρια δεν εχω επι του θεματος ομως.

nasos sm610
16/04/2009, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:beer: :beer:

πολυ ομορφα...σε γενικες γραμμες δηλαδη απροβληματιστο...ο ανορθωτης μια και αποτελει προβλημα θα μεταφερθει και το fcr ουτως η αλλως θα σεταριστει...

το θεμα τωρα ειναι να βρω κανα καθαρο και παραλληλα να φυγει και το fmx...

φιλαρακι καλημερα. το μηχανακι στον ενα χρονο που το εχω δεν εχει κανει κιχ μην ακους διαφορα το μοτερακι σκοτωνει. ενα κακο εχει μονο το πολυοργανο του ειναι ομοιο με του αγωνιστικου και σου πεταει κατι ασχετες ωρες οτι θελει αλαγη λαδιων. γνωμη μου παρε το ψεκαστο μπορεις να κανεισ ποιο πολλα πανω του. για οτι θες στιελε pm.:smilea:

reinmeister
16/04/2009, 09:07
αν ειναι κατασκευαστικο το προβλημα,δηλαδη πολυ εντονες κουρμπες στην καδενα,ειδικα στον σημειο επαφης με τον τεντωτηρα,τοτε δυστυχως δεν διορθωνεται...

απλως ισως βελτιωθει με καποια πιο ενισχυμενη αλυσιδα...αν ομως ειναι απο γνωστες κακοτεχνιες ,οπως στραβα (κυκλο με διαφορες στην ακτινα) γραναζια εκκεντροφορου και στροφαλου (το χω δει σε πολλα μηχανακια) ,τοτε ειμαστε κομπλε...

anyway θα δειξει οταν λυθει...αν φυγει το fmx θα το παρω...αν οχι,τοτε προβλεπω να καταληγει το χοντακι να εξελισσεται σε κτηνος του πολεμου...:D

reinmeister
16/04/2009, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos sm610
φιλαρακι καλημερα. το μηχανακι στον ενα χρονο που το εχω δεν εχει κανει κιχ μην ακους διαφορα το μοτερακι σκοτωνει. ενα κακο εχει μονο το πολυοργανο του ειναι ομοιο με του αγωνιστικου και σου πεταει κατι ασχετες ωρες οτι θελει αλαγη λαδιων. γνωμη μου παρε το ψεκαστο μπορεις να κανεισ ποιο πολλα πανω του. για οτι θες στιελε pm.:smilea:

σε ευχαριστω φιλε μου...προσωπικη αποψη ειναι οτι την αποκριση ενος fcr δεν θα την αποκτησει ποτε κανενας ψεκασμος...εξ ου και η αποφαση για καρμπυρατερατο...

πολυ πιθανον να σε ενοχλησω για δω καποιες λεπτομερειες που θελω απο κοντα...:beer: :beer:

nasos sm610
16/04/2009, 09:16
οποτε θες ξερεις τι θα κανεις. αν εισαι και απο αθηνα κανονιζουμε και τα λεμε απο κοντα.

reinmeister
16/04/2009, 09:19
ετσι θα γινει...

stefanos
16/04/2009, 10:54
Δεν είναι πρόταση (εγώ στην καμία δεν θα έβαζα μίζα που θα την πλήρωνα) αλλά για να είμαστε πλήρεις...

http://www.xrstuff.co.uk/

reinmeister
16/04/2009, 12:00
η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα υπ οψιν αυτο το κιτ...μονο της dall'ara και της baja designes το οποιο παρεμπιπτοντως ειναι ελεεϊνο και τρισαθλιο...

μαζι σου στο θεμα της πληρωμης...βεβαια ,μια και το συγκεκριμενο μηχανακι το εχω σε πολυ μεγαλη εκτιμηση,αν ηταν μεχρι 1000 θα το σκεφτομουν σοβαρα...

p@nos
16/04/2009, 13:13
εχει 2 κιτακια...

το low budget εχει γυρω στα 800? απ'οτι λεει το σιτε...

Tpap
16/04/2009, 16:29
-Όταν κατσαβίδιαζες στο πτώμα του για-χαβούζα, είπα: εντάξει.
-Όταν κάτι μου ψιλοσφύριξες για CB.. (την κατάληξη δεν την βάζω για ευνόητους λόγους καθώς αντιλαμβάνεσαι) είπα με κατανόηση: δικιά μας είναι.
-Όταν έγραψες τα δικά σου για το εσπι2, είπα: σωστός ο παίχτης.
-Όταν έγραφες ότι γουστέρνεις με τρέλα το XR, είπα: ο παλιός είναι αλλΕώς.

-Όταν διάβασα το παρακάτω:



Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ο θεος μαζι μου για το κραξιμο που θα πεσει αλλα ομιλω για το παρακατω μοτοσακο...husqvarna sm 610 απο 2006-2007...καρμπυρατερ,ουχι ψεκαστο...

είπα ότι δεν τον ξέρω τον κύριο.


















:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: