PDA

View Full Version : diploma odigisis



thoba
14/04/2009, 19:59
an kapoios vgali diploma sta 18 gia 125 mporei na to ananeosi sta 20 gia mixanei megaliterou kivismou

Kotsis23
14/04/2009, 20:21
Νομίζω μπορείς να το αναβάθμισης στα 21 μονο δίνοντας κάποια λεφτά.Και πλέον δεν είναι με κυβικά αλλα με ΚW που βγάζει η μηχανή

devil's animal
14/04/2009, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoba
an kapoios vgali diploma sta 18 gia 125 mporei na to ananeosi sta 20 gia mixanei megaliterou kivismou

NAI
:wave2:

mpompas
15/04/2009, 12:04
όποτε βγάλεις το μικρό το δίπλωμα (το α1) μετά από δύο χρόνια μπορείς να το ανανεώσεις στο απεριόριστο
στην περίπτωση που λες, άμα το βγάλεις στα 18 τότε στα 20 θα γίνει απεριόριστο, αλλιώς άμα δεν έχεις βγάλει το μικρό μπορείς να πας κατευθείαν για απεριόριστο αλλά στα 21

thoba
15/04/2009, 19:37
euxaristo

mikros boudas
18/04/2009, 19:07
να ρωτησω τωρα κατι αλλο εγω γιατι το εχω απορια...
εστω πως καποιος εχει το "μικρο" διπλωμα...μηχανη μεγαλυτερη πως μπορει να αγορασει και να,κυριως,να ασφαλισει??

mpompas
18/04/2009, 20:44
κανονικά
εγώ το drz το πήρα κάνα τρίμηνο αφού έβγαλα το μικρό και ασφάλειες άδειες όλα είναι στο όνομά μου
τώρα άμα τρακάρεις κανέναν δεν ξέρω τι θα παίξει

mikros boudas
18/04/2009, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpompas
κανονικά
εγώ το drz το πήρα κάνα τρίμηνο αφού έβγαλα το μικρό και ασφάλειες άδειες όλα είναι στο όνομά μου
τώρα άμα τρακάρεις κανέναν δεν ξέρω τι θα παίξει δλδ η ασφαλιστικη σου καλυψε οχημα που ειναι παραπανω κυβικα απο το διπλωμα σου κανονικα ετσι?δεν ζητησανε να μπει αλλος μεσα η οτιδηποτε?

GiannisBlessed
18/04/2009, 20:51
λοιπον μπορεις να οδηγησεις μεχρι 25kw (33-34 αλογα).
η
μια μηχανη με λογο βαρους/ιπποδυναμης 0.16kg/kw
τωρα με τις ασφαλιστηκες μην παιζεις....οταν γινει(μακρυα) το ατυχημα κανουν τα παντα για να μην πληρωσουν...
υπαρχουν πολλα μοτο που μπορεις να εχεις ΝΟΜΙΜΑ.ψαξε στο ιντερνετ.θα μαθεις παρα πολλα!!
μην παρεις 125 αν σου αρεσουν τα"μεγαλα".
αυτα:wave2:

GiannisBlessed
18/04/2009, 20:53
α.
απο οσο ξερω εκδιδουν ασφαλιστηριο στον καθενα...(δεν ειναι σιγουρο)
αλλα δεν τον καλυπτουν σε περιπτωση ατυχηματος...

mikros boudas
18/04/2009, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
λοιπον μπορεις να οδηγησεις μεχρι 25kw (33-34 αλογα).
η
μια μηχανη με λογο βαρους/ιπποδυναμης 0.16kg/kw
τωρα με τις ασφαλιστηκες μην παιζεις....οταν γινει(μακρυα) το ατυχημα κανουν τα παντα για να μην πληρωσουν...
υπαρχουν πολλα μοτο που μπορεις να εχεις ΝΟΜΙΜΑ.ψαξε στο ιντερνετ.θα μαθεις παρα πολλα!!
μην παρεις 125 αν σου αρεσουν τα"μεγαλα".
αυτα:wave2: εγω δεν εχω θεμα...ρωταω γενικα γιατι το εχω απορια!επειδη πχ στο αμαξι ζητανε διπλωμα και χρεωνουν πολλα παραπανω σε νεο οδηγο.μου φαινεται περιεργο να ασφαλιζουν νομιμα οδηγο με συγκεκριμενο διπλωμα σε οχημα που δεν το καλυπτει το διπλωμα του(δε τις συμφαιρει κιολας γιατι θεωρητικα ειναι πιο επιρεπης σε ατυχημα)

mikros boudas
18/04/2009, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
α.
απο οσο ξερω εκδιδουν ασφαλιστηριο στον καθενα...(δεν ειναι σιγουρο)
αλλα δεν τον καλυπτουν σε περιπτωση ατυχηματος... τοτε γιατι να εχεις ασφαλεια?για να μην σε γραφουν οι αστυνομικοι μονο???

GiannisBlessed
18/04/2009, 21:08
ναι σορρυ λαθος διατυπωση...
εννοω οτι αν δεν εχεις διπλωμα θα σε ασφαλισουν αλλα δεν θα σε καλυπτουν.
παρόλα αυτα δεν ειμαι παρα πολυ σιγουρος.
και στους καινουριους οδηγους μοτο χρεωνουν επασφαλιστρο(ελειψη εμπειριας....κτλ...)

mikros boudas
18/04/2009, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ναι σορρυ λαθος διατυπωση...
εννοω οτι αν δεν εχεις διπλωμα θα σε ασφαλισουν αλλα δεν θα σε καλυπτουν.
παρόλα αυτα δεν ειμαι παρα πολυ σιγουρος.
και στους καινουριους οδηγους μοτο χρεωνουν επασφαλιστρο(ελειψη εμπειριας....κτλ...) τι εννοεις δε σε καλυπτουν?

GiannisBlessed
18/04/2009, 22:06
εχω ακουσει οτι αν εχεις ενα 1000ρι και εισαι 18(παρανομος) σου κανουν κανονικα ασφαλεια αλλα οταν τρακαρεις παιρνεις τα @@ τους.δεν σε καλυπτουν.fini.
αυτο εχω ακουσει.αν καποιος ασφαλιστης ξερει ας ριξει λιγο φως...

mpompas
18/04/2009, 23:16
τίποτα δεν μου ζητήσανε
αλλα το ότι παίρνεις τα @@ τους μετά είναι σχεδόν σίγουρο, εδώ νόμιμος να είσαι κάνουν τόσα για να μην πληρώσουν
τώρα γιατί σε ασφαλίζουν θα σε γελάσω

extremist
19/04/2009, 04:55
Σε ασφαλίζουν γιατί δεν έχουν να χάσουν τίποτα.Αν τρακάρεις ή ακόμη κ αν σε τρακάρουν δεν μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση αν δεν σε καλύπτει το δίπλωμα.Απλά σε τέτοιες περιπτώσεις βάζεις κάποιον δικό σου με δίπλωμα να φανεί σαν οδηγός κατά τη διάρκεια του ατυχήματος..

Xigo
19/04/2009, 08:01
Αν σε τρακαρουν κ φταινε σε πληρωνουν και ας μην εχεις διπλωμα απλα μετα θα σ κανει δικαστηριο ουτως η αλλως η τροχαια..

GiannisBlessed
19/04/2009, 16:38
λοιπον.γενικα.αν δεν εχεις διπλωμα η δεν σε καλυπτει το διπλωμα σου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να οδηγας.αν το κανεις και πεσει πανω σου καποιος ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ!δεν πα να εχει παραβιασει στοπ....ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ....δεν θα επρεπε να εισαι εκει στο τιμονι.
οι ασφαλιστικες δεν ειναι καλοθελητες.
ασφαλιζουν τον καθενα για να πληρωνονται αλλα οταν ερθει η ωρα κανουν τους μ@λ...
μονο αν εισαι νομιμος σε καλυπτουν.αυτο νοιζω ειναι σιγουρο.
αν τωρα οδηγαει καποιος χωρις διπλωμα και γινει ατυχημα με τραυματισμο η θανατο....γμστ...
:sick:
εγω που σου το λεω οδηγαω ενα μηχανακι οριακα νομιμο.το ειχα ψαξει παρα πολυ,πριν αρχησω να το οδηγαω.

Xigo
19/04/2009, 16:58
Καλες γιορτες καταρχην και μακρυα απο εμας.. Αν φταιει ο αλλος οδηγος κ εχει διπλωμα κ ειναι κ τα 2 οχηματα ειναι ασφαλισμενα,λεφτα θα παρεις κατα 95%.. θα σου απαντησω 100% αν μου δωσουν την επιταγη δις γουικ..
Στην περιπτωση μου υπηρχε κ τραυματισμος..
Φιλικα κ καλα κρασια με το αρνακι :lol: