PDA

View Full Version : θεσσαλονίκη-αθηνα ισχύει λέτε?



Kotsis23
14/04/2009, 20:01
Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας ρε παιδιά στο εξής,εγώ οδηγώ αμάξι κάνα 8mino(δεν το βρίσκω συναρπαστικό και ιδιαiτερο χρησιμοποιώ το αμάξι του πατέρα μου γιαυτο έβγαλα και δίπλωμα) και εντάξει σπανια συναντάς άτομα που να έχουν maura μεσάνυχτα έως και καθόλου θα έλεγα.Aκουσα από έναν φίλο μου που πήγε αθηνα ότι οι κουτακιδες εκεί οδηγάn τελείως χαλια.τι λέτε ισχύει ότι οδηγούν τόσο χαλια στην αθηνα η είναι φήμες σε σύγκριση με θεσσαλονίκη και άλλες πολλeiς?

marios8
14/04/2009, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotsis23
Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας ρε παιδιά στο εξής,εγώ οδηγώ αμάξι κάνα 8mino(δεν το βρίσκω συναρπαστικό και ιδιαiτερο χρησιμοποιώ το αμάξι του πατέρα μου γιαυτο έβγαλα και δίπλωμα) και εντάξει σπανια συναντάς άτομα που να έχουν maura μεσάνυχτα έως και καθόλου θα έλεγα.Aκουσα από έναν φίλο μου που πήγε αθηνα ότι οι κουτακιδες εκεί οδηγάn τελείως χαλια.τι λέτε ισχύει ότι οδηγούν τόσο χαλια στην αθηνα η είναι φήμες σε σύγκριση με θεσσαλονίκη και άλλες πολλeiς?

Αν είναι έτσι όπως τα λέει ο φίλος σου οι στατιστικές στα ατυχήματα των Αθηνών, θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερες, πράγμα που δεν ισχύει . Τα συμπεράσματα δικά σου .

blueangel
14/04/2009, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotsis23
Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας ρε παιδιά στο εξής,εγώ οδηγώ αμάξι κάνα 8mino(δεν το βρίσκω συναρπαστικό και ιδιαiτερο χρησιμοποιώ το αμάξι του πατέρα μου γιαυτο έβγαλα και δίπλωμα) και εντάξει σπανια συναντάς άτομα που να έχουν maura μεσάνυχτα έως και καθόλου θα έλεγα.Aκουσα από έναν φίλο μου που πήγε αθηνα ότι οι κουτακιδες εκεί οδηγάn τελείως χαλια.τι λέτε ισχύει ότι οδηγούν τόσο χαλια στην αθηνα η είναι φήμες σε σύγκριση με θεσσαλονίκη και άλλες πολλeiς?

Φαντάζομαι έχεις τύχει σαββατόβραδα Νέα Κρήνη ή κέντρο πόλεως όταν πήζει η Νέα Εγνατία πως οδηγούν φίλε μου:rolleyes: Τα ιδια λοιπόν συμβαίνουν παντού, απλά αντιλαμβάνεσαι ότι όσο πιο μεγάλη είναι μια πόλη και πόσο μάλλον η ελληνική πρωτεύουσα που αντιπροσωπεύει το 50% περίπου της χώρας,τόσο τα προβλήματα μεγαλώνουν και είναι αντίστοιχα:( Δυστυχώς όμως ναι η Αθήνα κυρίως σε ώρες αιχμής είναι μια ζουγκλα ιδιαίτερα για νέους ανυποψίαστους οδηγούς:cry: :wave2:

Kotsis23
14/04/2009, 20:17
Δεν ξέρω,ρωτάω,θα ήθελα να δω πάντως κάποιες στατιστικές,από το μέγεθος μονο τις πόλις θα είναι περισσότερα λογικά.Όσο για την κρίνh και το κέντρο τα σαββατόβραδα ναι..κόλαση..ειδικά τα κινητά clubokouta με τα kagkouria μέσα :rotflmao:

TassosK
14/04/2009, 20:53
εχω οδηγησει αθηνα. τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα...

το χειροτερο μερος για οδηγηση ειναι το κεντρο του ηρακλειου.

jp929rr
14/04/2009, 22:28
από ικανότητες στην κίνηση - αντίληψη κίνησης - ιδίως τα μηχανάκια. Σίγουρα πιο βιαστικοί και απαιτητική από τους άλλους οδηγούς οπότε δύσκολο για τον αρχάριο. Προσοχή θέλει και στην είσοδο από Εθνικές όπου κάποιοι θέλουν να συνεχίσουν με την ίδια ταχύτητα παρά την κίνηση και αρχίζουν τις σφήνες.

Γενικά όμως αφήνουν διόδους για τα μηχανάκια - τουλάχιστον το'χουν στα υπόψη τους και είναι πιο μαθημένοι στην κίνηση (έλεγχος καθρέφτη, κτλ). Όλα αυτά τηρούμενων των αναλογίων - δεν είναι και ... Γερμανοί.

Όσο καλοί όμως είναι μέσα στην Αθήνα (φυσικό τους περιβάλλον) έχω παρατηρήσει ότι σε επαρχιακό δίκτυο είναι τρόμος. Μπορεί να τους βγάλει προσπέραση σε τυφλή στροφή ή να πηγαίνουν πολύ σιγά, η γρήγορα χωρίς να το "έχουν" - άτσαλες γραμμές, φρένα μέσα στην στροφή.

epp1640
15/04/2009, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
εχω οδηγησει αθηνα. τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα...

το χειροτερο μερος για οδηγηση ειναι το κεντρο του ηρακλειου.

kritis;

SvsGreek
15/04/2009, 07:35
Φιλε συντοπητη (κ φυσικα ΑΡΕΙΑΝΑΚΙ ε?).

Το μακραν χειροτερο μερος απο πλευρας οδηγων ειναι η Κρητη....θα φριξεις λεμε.
Ειχα κατεβει με ενα ζευγαρι ακομα με μηχανες κ τα ειχαμε δει ολα. Μας περνουσαν με τα αυτια ακομα κ παπια στις στροφες,......κ εμεις απλα πηγαιναμε χαλαρα με τα zx6r τοτε.

Αθηνα.......αλλο πικραμενο θεμα. Δεν μας εχουν βγαλει την ρετσινια του "χαλαρα" χωρις λογο. Το 2005 που κατεβηκα τελευταια φορα με μηχανη εκατσα 12 ωρες κ απο τα νευρα που με πιασαν λογο του νευρικου τροπου οδηγησης σηκωθηκα κ εφυγα παραυτα. Απο τοτε κατεβαινω παντα με αεροπλανο, κ το κανω κ ιδιαιτερα συχνα. Σαλονικα οδηγαμε πολυ πιο ηρεμα, αν κ φυσικα υπαρχουν κ οι καγκουρες, οι οποιοι ομως ειναι σαφως πιο λιγοι εν συγκριση με την πρωτευουσα, οπου ολοι τρεχουν, τρεχουν, τρεχουν, ειτε πεζοι, ειτε με μηχανακια, ειτε με αμαξια. Τρεχουν λες κ τους κυνηγαει ο Ζαγορακης για δανεικα κ αγυριστα.:lol:

parachris2001
15/04/2009, 08:14
Μια άποψη και απο εμένα,
οδηγώ από παιδί στην Αθήνα και τα τελευταία δύο χρόνια όλη την εβδομάδα εργάζομαι Θεσσαλονίκη και κάθε ΣΚ είμαι Αθήνα (με αεροπλάνο).

Σαφώς λιγότερο επικίνδυνη η οδήγηση μοτό στην Θεσσαλονίκη. Προσοχή θέλει ο περιφερειακός και το καλοκαίρι οι δρόμοι προς Χαλκιδική.
Στην Αθήνα καρμανιόλα είναι το ποτάμι, κηφισίας, μεσογείων, παραλιακή και γενικά όλοι οι δρόμοι που ενω νομίζεις ότι είναι ταχείας κυκλοφορίας μπορεί ανά πάσα στιγμή να σου προκύψει οτιδήποτε. Στην Αθήνα πολές φορές μεγάλο πρόβλημα είναι οι άλλοι μοτοσικλετιστές.

Στην Θεσσαλονίκη πολύ προσοχή θέλουν οι πεζοί (εγνατίας).

Σε συνθήκες διήθησης (με ακίνητα αυτοκίνητα) τα πράγματα πάνω κάτω είναι τα ίδια και στις δύο πόλεις.

Ηράκλειο έχω χρόνια να πάω αλλά ακούω συνεχώς αρνητικά σχόλια.

red_monster
15/04/2009, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotsis23
Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας ρε παιδιά στο εξής,εγώ οδηγώ αμάξι κάνα 8mino(δεν το βρίσκω συναρπαστικό και ιδιαiτερο χρησιμοποιώ το αμάξι του πατέρα μου γιαυτο έβγαλα και δίπλωμα) και εντάξει σπανια συναντάς άτομα που να έχουν maura μεσάνυχτα έως και καθόλου θα έλεγα.Aκουσα από έναν φίλο μου που πήγε αθηνα ότι οι κουτακιδες εκεί οδηγάn τελείως χαλια.τι λέτε ισχύει ότι οδηγούν τόσο χαλια στην αθηνα η είναι φήμες σε σύγκριση με θεσσαλονίκη και άλλες πολλeiς?

έλεος με τους θεσσαλονικοίς...
όχι φίλε μου δεν είναι τόσο τραγική η κατάσταση στην αθήνα , όχι τραγικότερη από την θεσσαλονίκη με τους χιλιάδες ταρίφες και τα ανύπαρκτα ΜΜΜ...
Το προηγούμενο τριήμερο το πέρασα θεσσαλονίκη και δυστηχώς δεν έχει αλλάξει τπτ ακόμα...
Παληκάρια δεν σας φταίνε για όλα οι αθηναίοι.

vangelis 64
15/04/2009, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp929rr
Γενικά καλύτεροι από άλλες πόλεις από ικανότητες στην κίνηση - αντίληψη κίνησης .....
όμως αφήνουν διόδους για τα μηχανάκια - τουλάχιστον το'χουν στα υπόψη τους και είναι πιο μαθημένοι στην κίνηση (έλεγχος καθρέφτη, κτλ). Μπαααα:(

Kotsis23
15/04/2009, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
έλεος με τους θεσσαλονικοίς...
όχι φίλε μου δεν είναι τόσο τραγική η κατάσταση στην αθήνα , όχι τραγικότερη από την θεσσαλονίκη με τους χιλιάδες ταρίφες και τα ανύπαρκτα ΜΜΜ...
Το προηγούμενο τριήμερο το πέρασα θεσσαλονίκη και δυστηχώς δεν έχει αλλάξει τπτ ακόμα...
Παληκάρια δεν σας φταίνε για όλα οι αθηναίοι.

Βρε αγόρι μου μη το πας εκεί το ζήτημα δεν τους πάω τους αθηναίους αλλα αυτό είναι άλλο θέμα.δεν κατηγορώ κανέναν καθαρά θέμα απορίας είναι.Επειδή ακούω ότι οι έλληνες οδηγοί είναι άκρως επικίνδυνοι μήπως τα στατιστικά είχαν πηγή από την αθηνα.Αν και από ότι βλέπω δεν πολυσυμφωνεί κανεις με τον άλλων,ίσως είναι θέμα οπτικής τελικά.Πιάσε μια μπίρα,ας είναι αθηνας αν θες :rotflmao:
:beer:

sober
15/04/2009, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotsis23
Βρε αγόρι μου μη το πας εκεί το ζήτημα δεν τους πάω τους αθηναίους αλλα αυτό είναι άλλο θέμα. :beer:


...μα γιατι....?

:evil: :evil: :smokin: :lol: :lol: :lol: :lol:

blackbusa
15/04/2009, 11:14
Με σειρα επικινδυνοτητας....Κρητη....Σαλλονικα....Αθηνα.....το γενικο προβλημα με τις 2 πρωτες ειναι οτι δεν καταλαβαινουν και ξερουν απο ΣΤΟΠ και φαναρια...και στην Αθηνα ειναι βεβαια ετσι αλλα δεν το εχει δει σε τοσο μεγαλη συχνοτητα οσο εκει...

:wave2:

darnak
15/04/2009, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SvsGreek
Φιλε συντοπητη (κ φυσικα ΑΡΕΙΑΝΑΚΙ ε?).

Το μακραν χειροτερο μερος απο πλευρας οδηγων ειναι η Κρητη....θα φριξεις λεμε.
Ειχα κατεβει με ενα ζευγαρι ακομα με μηχανες κ τα ειχαμε δει ολα. Μας περνουσαν με τα αυτια ακομα κ παπια στις στροφες,......κ εμεις απλα πηγαιναμε χαλαρα με τα zx6r τοτε.

Αθηνα.......αλλο πικραμενο θεμα. Δεν μας εχουν βγαλει την ρετσινια του "χαλαρα" χωρις λογο. Το 2005 που κατεβηκα τελευταια φορα με μηχανη εκατσα 12 ωρες κ απο τα νευρα που με πιασαν λογο του νευρικου τροπου οδηγησης σηκωθηκα κ εφυγα παραυτα. Απο τοτε κατεβαινω παντα με αεροπλανο, κ το κανω κ ιδιαιτερα συχνα. Σαλονικα οδηγαμε πολυ πιο ηρεμα, αν κ φυσικα υπαρχουν κ οι καγκουρες, οι οποιοι ομως ειναι σαφως πιο λιγοι εν συγκριση με την πρωτευουσα, οπου ολοι τρεχουν, τρεχουν, τρεχουν, ειτε πεζοι, ειτε με μηχανακια, ειτε με αμαξια. Τρεχουν λες κ τους κυνηγαει ο Ζαγορακης για δανεικα κ αγυριστα.:lol:


εχεις δικιο.παω συχνα 8εσσαλονικη και μου σπανε τα νευρα οδηγανε πολυυυυ χαλαρααααααα.μαγκια τους βεβαια αφου τη βρισκουνε αλλα καταλαβαινεις.... για α8ηνα οπως τα λες(ειναι κ η δουλεια μου ολη μερα στο δρομο με φορηγο)